Uiman Dagblad VIERDE BLAD Zaterdag 30 November 1912 OM ONS HEEN No. 1626 De Administratie ln Turk(|e. II. „De administratie van hel leger," zoo gaat Laut in zijn artikel voort, „is niet minder bedorven, dan de an deren." Aan rijke lieden worden vrij stellingen verkocht, anderen worden met geweld ingelijfd en nadat hun tijd ten einde is, houdt men ze nog in het regiment, óm de leegc plaatsen, door deze schandelijke vrijstellingen ontstaan, aan te vullen. De ongelukkige soldaat, die naar de garnizoenen van Thracië, Macedonië of Albanië gezonden wordt, blijft daar verstoken van soldij, Meeding, schoenen en brood. Minister, prefec ten, officieren plunderen de kas en do arsenalen, verknopen granen, uniformen en wapens, zoodat de Uitgehongerde soldaat wel op roof uit moet gaan. Hij plundert dus de in woners. Men verhaalt, dat op zekeren dag het garnizoen van Ipolc, stervend van honger, in zijn geheel naar Ues- kjub marcheerde, waar de gouverneur woont, en dreigend om eten vroeg. Hij moest het hun wel geven cn twee we ken lang bleef hel garnizoen daar. etende wat het kon en weigerend naar zijn standplaats terug te keeren. In de steden van Macedonië, waar de handelswük of bazar bewoond en gedreven wordt door Christenen, leg gen de prefecten het zoo aan, dat van tijd tot tijd, wanneer het uitge hongerde garnizoen tot oproer dreigt over tc gaan, een brand uitbreekt. De troepen worden daar dan heen ge zonden om het vuur te hlusschcn en het spreekt van zelf, dat zij de be dreigde goederen redden door die te stelen. „Van Janïna tot Prisrend," zegt Bé- xard, „is er niet één bazar van Chris tenen, of hij heeft een- of tweemaal dienst gedaan om het Turksche leger van kleeding en voedsel tc voor zien." Tct verontschuldiging van die ar me drommels van soldaten kan- strek ken, dat zij kleeding noch voedsel krij gen, honger hebben en kou lijden. In het algemeen zijn het brave boeren uit Klein Azië, die vandaar in Mace donië overgeplant, en aan hun. lot overgelaten worden. Eenigeri tijd heb ben zij geduld, zij berusten en lijden, maar wanneer dat te lang geduurd heeft, worden de wolven tot lamme ren. Dan gaan zij plunderen en le ven op andermans bezit. Natuurlijk zien zij nooit een stui ver soldij. Dikwijls is er gezegd, dat men liever te doen wil hebben met de ergste bandieten, dan met de Turk sche gendarmes. Die beliooren tot de ergste plunderaars. Maar is dat te verwonderen? Het traktement van dertig francs 'smaands, dat bun in Macedonië toegezegd is, ontvangen zij bi:na nooit, zoodat zij diegenen uitplunderen, die zij moeten be schermen. De ambtenaren hebben om zoo te zeggen dezelfde verontschuldiging. Allen, van den v a 1 i, den gouverneur- generaal van de provincie, af tot den geriugsten ambtenaar of cliaouck, toe, zijn genoodzaakt geweest, hun betrekking te koopen en allen ont vangen zeer onregelmatig hun trakte ment. Hun eenige hulpbron is dus, zich schadeloos te-stellen op do bewo ners, niet alleen om b a k c h i c h of fooien, maar ook door eischen van allerlei aard, door geweld gesteund. Maar dit is nog niet alles. Bij de onderdrukking door den ambtenaar en de plundering door den soldaat komen voor de ongelukkige Chrislen- Macedonicrs, Serviërs of Bulgaren nog de rooverijen van de Albaniërs. Sedert onheuglijke» tijd leven zij op kosten van hunne buren. Van Ja nuari af komen zij van hunne bergen naar de vlakte en bezoeken daar de Macedonische boeren, om te bepalen, welke schatting dezen hun zullen op brengen en die zij zes maanden latei- in ontvangst zullen komen nemen. Die bijdrage is gegrondvest op niets anders, dan op hun willekeur; de ëèiie boer werd aangeslagen voor vijftien of twintig Turksche ponden, do an der, die naar hunne meening in betere omstandigheden verkeert, voor hon derd. In de maand Juni komen de Al- baneesche hoofden met hun mannen de belasting in ontvangst nemen cn elke boer, die weigert te betalen of zich zelfs maar een tegenwerping ver oorlooft, wordt neergeschoten. Erger nog: wanneer een Alba- heesch opperhoofd, na veertien dagen of drie weken met zijn gevolg bij den boer gelogeerd te hebben, besloot naar de bergen terug tc keeren, dan durf de hij nóg van den ongelukkige, dien hij geruïneerd had, een laatste belas ting eischen, dien deze „grappige" bandieten gedoopt hadden met een woord, dat „tandpenning" beteekende, Die tandpenning moesteen schadever goeding beteekenen voor de slijtage van hun gebit gedurende den tijd nota bene, dat zij bij den armen boer hadden gegeten of gedronken. En nog moést hij blij wezen, wan neer hij er met geld alleen afkwam, want soms stalen ze zijn vrouw of dochter ook nog. Het is te begrijpen, dat door zoo veel eischen deze arme lieden ten slotte buiten zichzelf werden ge bracht en hunne ras- en gcloofsge- nooten, Bulgaren, Serviërs en Monte- negrijnen bij het hooren van hunne rechtvaardige klachten te hulp ge sneld zijn. En te begrijpen is ook, voor wie de administratie van het Turk sche leger kent, hoe het komt, dat het leger, in weerwil van de kracht, de matigheid en de berusting zijner soldaten, het hoofd niet hoeft kun nen bieden aan de bewonderenswaar dige militaire organisatie van zijn tegenstanders. Bij de laatsten was alles gereed, bij de Turken ontbrak alles. „Wat ons dadelijk getroffen heeft, zoodra wij bij de troepen waren," zeide een oorlogscorrespondent, die meetrok met het Turksche leger, „dat is, dat de intendance zoo goed als geheel ontbrak. De mcnschcn, dien men het aan alles liet ontbreken, stierven letterlijk van honger en wa ren daardoor verzwakt vóórdat zij gestreden hadden. Dat alleen maakte hen voorbeschikt voor de nederlaag." De militaire dienst was niet beter. Aan het front geen vliegende ambu lances, geen draagbaren, geen gonees- heeren, in de achterhoede geen be hoorlijk ingerichte en uitgeruste veld hospitalen. Geen veldtelegraaf, noch telephoon voor het overbrengen van de beve len. Een onvoldoende artillerie, dikwijls met te'weinig ammunitie, in het alge meen een gebrekkig materieel. Dat was het gevolg van de bakchich, van de fooien. Zoo is het werk van het Turksche regime. Voeg daar nog bij de zwak heid van het opperbevel, dat toever trouwd is niet aan wie uitmuntte door militaire bekwaamheid, maar aan hem, die de politieke gunst bezat en men heeft de verklaring van al de rampen, waarmee het Turksche leger sinds den aanvang van den oorlog is overstelpt. Een volk, zoo betoogt Laut, is al tijd de meester van zijn eigen lot. Wanneer het de kracht niet heeft om zijn ambtenaren en politici to noodza ken tot vooruitzien, praclische eer lijkheid en eerbied voor de vrijheid van anderen, in één woord tot do be ginselen van maatschappelijke mo raal, waarop het bestaan dor volke ren steunt, dan is zulk een volk on afwijsbaar gedwongen tot achteruit gong en daarna tot ondergang'. Wat er thans in het Oosten ge schiedt, is ons'daarvan een nieuw be wijs. Het Turksche regime heeft aan de verbonden Balkanstaten dc over winning bezorgd, het Turksche re gime zal Turkije den dood doen. J. C. P. De oorlog op het Balkan- Schiereiland. XIV. Alvorens opnieuw een poging te wagen om tot overeenstemming te komen inzake de voorwaarden tot een wapenstilstand, hebben de afgezanten van Turkije en Bulgarije die Maan dag j.l. samen kw amen in Baglikhe Keni, bij Tsjataldja allereerst be sprekingen gehouden tot het vaststel len van demarcatielijnen. Deze lijnen, evenwijdig loopende aan on ten Wes ten van de linie gelegen, sluite-n een strook gronds af, welke door de oor logvoerende partijen neutraal ver klaard wordt en dus door geen der partijen mag betreden worden. Waar schijnlijk zijn over deze kwestie beide partijen het spoedig eens geworden, want Dinsdagavond deed alreeds het gerucht de ronde, dat de onderhan delingen omtrent een wapenstilstand het doode punt hadden bereikt. De 'kwestie van de ovorgeving van Adria- nopel, waaraan Bulgarije vasthoudt, en waarvan Turkije niet hooren wil-, schijnt de spaak in het wiel te zijn. De Turksche gedelegeerden deelden den Bulgaren mede, dat indien de verbondenen niet van dat denkbeeld willen afstappen, de onderhandelin gen als geëindigd konden beschouwd worden. Indien het de verbondenen ernst is met het eindigen der vijande lijkheden, dan zullen zii gezien de houding van Turkije water in hun wijn moeten doen. De spanning tussehen Oostenrijk en Servië schijnt ook wat verminderd te zijn door het bericht, dat consul Prochaska te Prizrend in hinkenden welstand verkeert Maar niettegen staande deze geruststellende tijding is de crisis toch nog niet zijn eind genaderd. Zooals wij reeds zeiden, ligt de hopfd-moeüijkheid in de hou ding van Servië ten opzichte van de Albaneezen- en haven-kwestie. Indien deze moeilijkheden naar den zin van de beide mogendheden geregeld kon den worden, dan zou zeer zeker de gevaarlijke Europeesche toestand vor- dwijnen. Hoewel iedereen overtuigd is. dat Rusland Servië steunt in zijn eischen, neemt de Tsaar een buiten gewoon vredelievende houding aan. Do nieuwgekozen Doema, die van daag (28 November) bijeenkomt, zal waarschijnlijk wél haar invloed op den toestand krachtig doen gevoelen, en wat er in hare zittingen besproken zul worden over den Balkan, zal ons allicht een kijkje verschaffen achter liet dichte scherm van de Russische politiek. Van de zoogenaamde Ooslenrijk- sclie mobilisatie, is niets verder be kend, dank zij de strenge censuur. Maar toch is uitgelekt, dat de spoor wegstations van Semün aan de- l)o- naü (aan de Servische grens tegen over Belgrado) tot aan I.inz bij de Duitsche grens door troepen bezet zijn, als voorzorgsmaatregel. liet schijnt een feit te zijn, dat dp Triplo Entente Turkije den raad ge geven heeft, de voorwaarden vooreen wapenstilstand aan te nemen, welke voorwaarden door die mogendheden billijk en gematigd genoemd werden, terwijl daartegenover do Driebond die voorwaarden zeer hard heette en aan de Porte aangeraden heeft, de onderhandelingen af te breken. Waar bij vroegere gelegenheden de mogend heden in het troebel water van den Bulkan vischten, schijut nu Turkije met succes zijn netten uit t© werpen. Een oorlog fusschen Oostenrijk en Rusland, waarin Servië betrokken moet worden, de uitputting der Bul garen en de onmogelijkheid nnt hun verliezen aan te vullen, en de voort durende aanvoer van Turksche troe- jx-n naar de Tsjataldja-linie, waar de sterfte door de cholera aan het afne men is, zijn altemaal factoren, die Turkije aan zijn credït-zijde te boe ken heeft en welke hein met licht zul len doen besluiten, vooralsnog eenige voorwaarden tot wapenstilstand of vrede te accepteeren. Ik wil nu een kort overzicht geven van de positie van beide legers te Tsjataldja en mijn indrukken schet sen van de toekomst van den oorlog in Thfaciè. De hoofdfactor in den huidigen toestand is wel de terug tocht van de Bulgaren van de Tsja- tuld ju-linie en een andere factor, met minder belangrijk, is de onderhande ling omtrent een wapenstilstand, waarvan nog niets bekend is. Zeer be trouwbare berichten melden, dat een groot deel van het Bulgaarsche leger geen verdere pogingen zal aanwenden om de linie te nemen of zelfs Ixproc- ven, het Turksche leger daarbinnen in te sluiten want dat deel der Bul garen is teruggetrokken op Chorlu en nog verder tot aan Luie Burgas. Al leen vóór den rechtervleugel van de stelling, op de hoogten bij Kalifakoui en Chifthikeui, hebben de Bulgaren nog voeling met hunne vijanden, een zeer gering contact evenwel, daar in de laatste 4 of 5 dagen zelfs geen schermutseling heeft plaats gehad. De reden, die Bulgarije voor het terugtrekken van zijn troepen op geeft, namelijk de vrees voor de cho lera, lijkt mij zeer gezocht, omdat het ai te bekend is, dat de Bulgaren zei ven ook vreeselijk door de ziekte heb ben te lijden gehad. Had die reden recht van bestaan, dan had het terug trekken der Bulgaren alreeds geschied moeten zijn bij het. uitbreken van de cholera onder de Turksche troepen. De toestand van het Bulgaarsche le ger schijnt ook allesbehalve schitte rend te zijn. Bij honderden sterven de soldaten aan cholera, dysenterie en andere buikziekten, en het hecle leger is op het punt van honger om te komen. De laatste zwakke aanvallen op de linie moeten dan ook beschouwd worden als de laatste stuiptrekkingen voor den dood. Daarentegen is de geest bij de Turksche troepen uitstekend. Door <le aangekomen versterkingen'van batal jons uitgekozen manschappen uit Er- zeroern, Trebizond en Smyrna, schijnt de sterkte van hot Turksche leger weer tot lOO.OÖO te zijn geste gen. Die nieuw aangekomenen zijn wel gevoed en hebben van de misère der voorafgaande weken niets onder vonden. Zorgvuldig worden zij van de cholera centra verwijde d gehouden. Men mag gerust aannemen, dat de zwakkelingen moreel en physiek van ihet oorspronkelijke Turksche Oosterleger, voor het grootste deel verdwenen zijn en dat de capaciteit van dat n'euwe leger veel grooter is dan van ïiet oude. De hospitalen hebben groot© verbe teringen ondergaan en Hadem/kcij is vrij van cholera, door het vervoeren van de zielen naar speciaal daar voor ingerichte kampen, waar meer zorg aan de zieken besteed kan wor den. De cholera is aan het afnemen, hetgeen toegeschreven wordt aan de koude, die de laatste week geheenscht heeft. Todh is het aantal slachtoffers nog zeer aanzienlijk en ioderen dag worden nog honderden aangetasten naar de kampen vervoerd. Men schat 't aantal dooden, door de cholera, op 17000. Slechts 8 van de aangetasten brachten er het leven af. Do laatste dagen van rust, IteMien de Turken ziclh ten nutte gemaakt unet het verder afwerken en verster ken van hun verdedigingslinie, zoo dat men veilig kan aannemen, dat deze veel aam tarugstootend vermo gen heeft gewonnen. Onder deze om standigheden zou het eenvoudig gek kenwerk zijn, van de Bulgaren, zelfs al werden zij versterkt door Seinen en Grieken opnieuw een aanval te be proeven. Ofschoon de otfensieive geest bij de Turken herleefd is, schijnt mij ook een offensief van hunne zijde weinig kans op suceès te lieloven. Hun leger Is nog nie' in die court tie, om een dergelijk werk te onderne men en zij doen m. i. hei verstan digst, voorloopig rustig in hun zeer sterke stelling te blijven en het tijd stip af te wachten, waarop zooveel versterkingen zijn aangekomen, dat zij met een behoorlijke overmacht zonder de linie t© ontWooten een retour offensief kunnen ondernemen, om te trachten de Bulgaren over de grenzen terug te werpen. Er komt echter ©en groote ..maar" bij. Gestold dat ihet tot een offensief van Turk sche zijde komt, dan moet dat leger door een totaal uitgeputte landstreek trokken, langs bijna onbegaanbaar terrein in een zeer ongunstig se'zoen. •Het groote gebrek aan militaire trei nen tot het medevoeren van vivres, de spoorweg die bijna geiheel vernield is, zijn factoren, waarmede ernstig rekening gëhouden moot worden en welke al spoedig een zeer belemme renden invloed zouden uitoefenen op den gang en op 3e snelheid van de operaf iën. Nog een andere reden, die rem mend werkt op een mogelijk offensief is het totale gebrek aan veklgesdbut. 'Zooveel kanonnen zijn in den loop van den veldtocht verloren of ver nield, dat bij eene ontmoeting met de Bulgaren, de Turken, wat artillerie belieft, in groot© minderheid zouden zijn. Ik houd het er voor, dat de Bulga ren, de onmogelijkheid inziende de Tsjataldja-linie te nemen terugge trokken zijn mei het doel Adriasio- pel nog nauwer in te sluiten en deze vesting door 'honger te noodzaken zich over te geven. Een gedeelte van hun macht zouden zij dan detaalx-e- ren ten Zuiden van Adriunopel, om pogingen van Turksche zijde tot ont zet van die vesting, te verijdelen. Een belangrijke vraag is dus: Hoelang kau Adr.anopel het nog uiuhouden. Do Turken beweren dat de vesting voor 3 maanden van levensmiddelen is voorzien, maar dat slaat nog te bezien. De laatste berichten omtrent de ondenhandeluigen, wijzen er op dat Bulgarije geneigd schijnt, de voorwaarde van oveigave van Adriu nopel te laten vallen. C. J. A. KRUYT. Koloniën WEST-BGRNEO. Uit Batavia wordt aan de „De Tel." bericht. ,Unze trceper ontdekten in hot Landoksche op Borneo, (lat Dajaks zich in een hinderlaag gelegd hadden. Er werden vijf Dajaks gedood hunne geweren worden buitgemaakt." Men weet, dat in West-Borneo op stootjes, waaraan zich zoowel Chiriee- zen als Dajaks schuldig rpaakten, ver sterking der militaire macht in dat gowest noodig maakten. ONDERSCHEIDINGEN ATJEH. Bij Koninklijk besluit is, ter beloo ning van hen, die zich hebben onder scheiden in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, hoofdzakelijk gedurende het jaar 1911 I. in de Militaire Willemsorde be vorderd tot ridder 3de klasse, le-luiie- nant van het korps marechaussee H. J. Schmidt, en benoemd tot ridder 4fle klasse de kapitein der infanterie jhr. J. J. Boreel, de Europeesche sergean ten van het korps marechaussee A. F. A. E. yon Gilsa (algemeen st-a-mb. no 53142) en J. Kretz (algemeen stam boek no. 54110) en de Amboineeschc sergeant der infanterie P. Latukonsi- na (alg. stamb. no. 59020) II. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, le-luitenant van het korps marechaussee H. Meijer III. bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol zullen worden vermeld: le-luitenant van het korps mare chaussee .1. van Ark-el, onder-luite nant der infanterie A. 11. C. Roelolsen alg. stanjb. no. 45044), de sedert go- pens. Europeesche sergeant van het korps marechaussee J. van de Mortel (alg. stamb. no. 44G74), de kapitein van dat korps F. P. A. van Gheel Gil- denieester en de Europeesche ser geant u Vink (alg. stamb. no. 70352) en J. K. F. Rugebreclit (algoin. Stamb. no 51332), respectievelijk van de in fanterie en van het korps marechaus see. Gemengd Nieuws EEN GESCHENK AAN ENGELAND. Uit Bombay wordt geseind Men meldt, dat de onafhankelijke vorsten en de hoofden van den inlandschen adel in Engelsch-Indié inet eikaar be raadslagen o\er het bijeenbrengen van een fonds, voldoende voor net aanbieden van een vorstelijk geschenk aan de Engeltehc regeering. Dat ge schenk zou bestaan uit drie Dread noughts en negen gepantscide krui sers der eerste klasse. liet denkbeeld wordt geopperd, dat die schepen zouden worden gestotion- neerd in de Roode Zee. in de Middel- landsche Zee en in de Indische Zee. Het denkbeeld is' echter nog niet uit gewerkt en de officieele bevestiging ontbreekt nog. SPOORWEGONGELUK IN PENNSYLVANIA. Volgens de telegrammen aan de En gel sche blade"1 is het spoorwegonge luk op den Per nsylvania-spoorwcg toch uiet zoo ernstig als werd gezegd. Er zouden zes menscneu genood zijn en 31 gewond, van wie er zes in zoig- wekkenden toestand verkecren. Het ongeluk had plaats op een afstand van 25 mijlen ten westen van Philadel phia. SPOORWEGONGELUK IN BELGIë. Vrijdagmorgen kwam met den blok- trein, die te 7 'uur 52 van Brussêi- Noord naar Antw erpen vertrok, een ongeluk voor, dat groote afmetingen had kunnen aai nemen. Bij het oasseercii van het station Mechelen kwam de trein in botsing mei een rij wagens, die over den wis sel stonden op de lijn, waarlangs do express reed. De schok was vreeselijk. Drie wa gens van den stilstaand-»: trein wei den omver geworpen en bijna geheel vernield. De locomotief van den blok- trein sprong uit de rails en werd dwars over den weg geworpen. Het is een buitengewoon toeval, dat geen menscherlevens verloren gin gen. Wel liepen een aantal reizigers kneuzingen op. DE LYNCHWET. Drie negers, die onlangs een aanslag deden op een slicrif, weiden te Shrew - port (Louisiana) bij het overbrengen van de eene gevangenis naur de ande re, gelyncht. HET FRANSCH-SPAANSCIIE MAROKKO-VERDRAG. Hel te Madrid geteekonde Marokko- verdrag zal heden tegelijkertijd door de Fransche en Spaansciie pers wor den gepubliceerd. Do Madridselie correspondent van 'de Matin" is in slaat reeds iets to melden over den inhoud en wol om trent dc grensregeling voor zoover deze volgons het nieuwe verdrag ver schilt met die van het verdrag van 1904. Frankrijk krijgt in de zuidelijke zóne ecri oppervlakte van 200.000 vier kante K.M. met een kustlijn van 100 K.M Ifri wordt Fransch gebied. De noordelijke zóne is verdeeld in drie gebieden, dat van dc Moulouya-, van dc Ouerga- en van Loukhosrivier. In het Moulouya-gobied doet Frank rijk afstand van de Waterkaap. De grenslijn loopt door de dalen van de Kert en de Moulouya. In het tweede gebied is bet gehoelc dal van de Ouerga tot dc Djemaa Spaansch territoirvan dit punt wordt de rivier weer Fransch. Dc berg Ghami in het I.oukhosgc- bied is aan Spanje afgestaan ond< r voorwaarde, dat El Ksar mei zal wor den verstorkt. Verwacht wordt .dat het Spaansche parlement 't verdrag Maandag reeds zal goedkeuren. DE DIAMANTMARKT. Uil Antwerpen wordt aan het Berk Tagebl. geschreven, dat de Balkan oorlog, maar nog meer de onzeker heid omtrent de wereldsituatie, een zeer deprimeerenden invloed uitoe fent op de internationale diamant markt. De groote Parijsohc juweliers hebben de bestellingen, anders in deze maand het grootst., tot. de helft teruggebracht. Dit geldt, ook voor do andere Europeesche hoofdsteden. Het eenige lidhtpunt is dlo Aimerikaan- sche markt, die een enorme aan vraag belooft, na de presidentsver kiezing en den goeden oogst. In No vember is voor rneex dan 6 millioen gulden naar Amerika verzonden. De markten voor geslepen goede ren te Amsterdam en te Antwerpen, lijden onder stakingssline, nog ver meerderd door faillissementen te Antwerpen ©n Parijs. De afzet van Duitsche diamanten was ook belang rijk minder. De prijzen voor gesle pen diamanten blijven vast, duar men niet aan een langen duur van de crisu. gelooft. Sedert eer. gen tijd treden Brazilië, Argentinië en Uru guay als groote koopers op. SPOORWEGPERSONEEL. Er broeit wat onder het spoorweg personeel in Ierland, zoo meldl de N. R. Ct. Men beweert, dat de direc ties zich niet houden aan de over eenkomst, waarmede verleden jaar aan (ie staking een eind is gekomen. De secretaris van de groote verecni- gmg van spoorwegpersoneel in Groot- Briltannië heeft aan een verslaggever gezegd, dat als het tot een botsing komt, hel Engelsche personeel het lersche zal steunen. Ei ij acht een nieuwe staking niet uitgesloten. EEN BOETE VAN 776.890 GULDEN. Het gerechtshof te Bézicrs veroor deelde zoo lezen w© .n de Tel. twee distillateurs, de heeren Monys- set en Roucayrol, wegens het verval seden van likeuren tot een boete van niet minder dan 776.890 gulden. NOODLOTTIG SPOORWEGONGE LUK BIJ CHARB1N. Bij een spoorwegongeluk in de buurt van de Mandsjoerijseho stad Cliarbin, werden elf personen gedood en velen gewond, zoo wordt aan de lel. geseind. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift „Ontwikkelingsgeschiedenis van Lit- torina Obtusatade heer II. C. Dels man Jr., geboren ie Amsterdam. Uireciit. Bevorderd iet doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, dc heer L. van Son, gei. te Djocjacartfl. Leiden. Bevorderd tol doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer W. de Gavere, geboren te Lyons ;gem. Baarderadeel.en de lieer W. J. Hofdijk, geboren te Maastricht. Lei don. Geslaagd voor liet artsexa men c-erste gedeelte de heer A. Nor- tier. Bevorderd tot arts de heer W. W. Mliys va.i der Meer. T ZEVENDE LEERJAAR TE AMSTERDAM. De plaatselijks schoolcommissie voor 't 1. o. tc Amsterdam vergadert Maan dagavond, ter bespreking van een voorstel om nogmaals bij den ge meenteraad aan te dringen óp instel ling van het zevende leerjaar aan de lagere scholen. R.-K. KERK. „De Tijd" ontving telegrafisch be richt uit Rome, dat de Eerw IIeer Jan Smit, priester van het Aartsbis dom en geboren te Deventer, gepro moveerd is tot Doctor aan het Ro- meinsche B ;b:linst:tuut en wel cum mentione (met loffelijke vermel ding. wat gelijk staat aan ons cum laude). Zijn proefschrift was: „De Daemoniacis in historia Evangelica. Stadsnieuws Kindervoeding. De vereenigïng „Kindervoeding" be gon deze week met'haar uitdeeling in 't gebouw Zoetcstraai. Maandag weid aan 395 kinderen Dinsdag aan 401. Donderdag aan 40S en Vrijdag aan 133 kinderen een warm maal uitgereikt. HERMINE SCHOLTEN. De Antwerpsclie correspondent van 't. Hbld. schrijft over een concert al daar „Maar een zeer groot gedeelte van het succes van dien avond ging voor mejuffrouw Hermin© Scholten, de Haarlemsche zangeres, die vooreerst met een zeldzaam talent voordroeg een aria uit August Klug'hardl's ora torium „Die Zerslörung Jerusulenis", en vervolgens drie Liederen van Frank van der Stucken met orkestbegelei ding „Zaligheid", „O Jonkheids- vreugd", „Jeugd en Liefde". Mejuf frouw Scholten is een van de prach tigste zangeressen, die wij ooit hier hoorden, begaafd met een uitzonder lijk geschoolde stem, di© al de fijnhe den van muziek en woord met een uiterst scherp medegevoel tot haar recht bracht. Hel Antwerpse he pu bliek heeft dit dau ook naar waarde geschat." Rubriek voor Vragen Genbonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig Daain es woonplaats ran_ d«a inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook eenigö adressen opgeven, waar ik aardap pelschillen kan verkoopen? ANTWOORD. Deze vraag be hoort in dc advertentie-rubriek thuis. VRAAG. Wat beteekenen de let ters D. R. G. M.? Alen vindt deze let ters vaak op artikelen slaan, zoo- als b.v. op fototoestellen, stempelkiis- sens, enz. ANTWOORD. Die letters betee kenen (D)eutsche (R)eichs (G)e- brnuchs (M)uster; het is een Duitsch patentmurk. VRAAG' Kunt u mij ook straat en nummer opgeven der Eglise Wallon- ne? ANTWOORD: Begijnhof no. 30. VRAAG: Wanneer begint dezen win. ter de Ornament Boetseercursus in Kunstnijverheid? Waar moet ik mij vervoegen om hierin les te ontvan gen? ANTW OORD: Dc- Directeur van Kunstnijverheid aan de Dreef zal u zeker gaarne alle gewensdhte inlich tingen goven. VRAAG: Ik verdien nog geen f 9 per week. Ben ik nu verplicht f 2.45 in komstenbelasting te betalen? Kan ik in beroep komen voor geheele ont heffing? ANTWOORD: Als u minder dan f 10 verdent, is u vrij van gemeente belasting. U kunt dus reclameeren. Waar u dit moet doen, vindt u aan de achterzijde van uw aanslagbiljet vermeld. VRAAG: Bestaat er bier ter stede ook een inrichting, welke op zich neemt het verspreiden van reclames? Zoo ja, wat is daar het tarief van? ANTWOORD: Die vraag behoort in de advertentierubr.ek thuis. VRAAG: Wie is en waar woont de directeur der Electrische Tramweg- maatschappij van Leiden op Noord- wijk? ANTWOORD: Directeur der Noord- Zuid-Ilollandsahe Tramwegmaat schappij is de heèr Burgersdi^. Het kantour is gevestigd KaniperSïrtge? no. 2. VRAAG: Welke passen of stukken zijn gewonsoht voor de reis naar Ge nua? Waar moei ik deze papieren eventueel aanvragen? ANTWOORD: Ter Gemeente-seere- tare (op het Stadhuis) zal men u gaarne inlichten. Iers-Overzicht MINISTERIE VAN LANDS VERDEDIGING. De „Nieuwe Crt." schrijft over het voornemen der regeering, om de de partementen van marine en van oor log te vércenigen tot een departement van landsverdediging. De moeilijke wijze, waarop militai re hervormingen tot siand komen, het gebrek aan continuïteit in de richting' waarin men meende, hoopte of ver wachtte, dat gestuurd zou worden, het ontbreken van de zoogenaamde samenwerking van land- en zeemacht, dat alles wórdt voor een dee] geweten aan de parlementaire onervarenheid van vele der militaire ministers. Het recept tegen al deze kwalen, reeds vaalt gegeven, is uiterst een voudig vereenig de beide militaire departementen tot één ministerie van landsverdediging, neem een minister, die wel parlementaire ervaring heeft, of die althans waarborgen biedt van handigheid op dit gebied; aan den hoofdoisch is dan voldaan en dc sa menwerking komt vanzelf, ais allo working wordt bezield door één hoofd, wordt uitgevoerd door èèn hand. En. wat de contmuiteit betreft, hoe zou die boter te verkrijgen zijn dan door do instelling van dtrectouren-gencr raai van oorlog en marine, vormend, wat ook vallen moge, het „blijvend gedeelte' in het beheer der beide tak ken van dienst. Samenwerking van land- en zee macht. Ons moet nogmaals uit de pen, dat wij de beteekenis van dezen wensch uiet ten volle kunnen over zien. Of er zal zijn een torpedovlooi, dan we, ©er, eskader van kruisers of kustverdedigingsvaartuigeno[ er zal zijn eeu slagvloot voor Indic of wij nieuw© kustversterkmgen zullen bouwen Cf er meer vcld-artillerie zal zijn of vier dan wel zes di vision of men ouzo liDiën al dan mot van zwaar ge-schut zal voorzien al deze en oen onnoemelijk aantal andere vraagstukken, hel zijn hoofd za kol ijk quaestios van financieel beleid. Waar compromissen onvermijdelijk zijn. liggen deze in 99 van de 100 govaücn binnen den kring der overwegingen op land- of op zeemacht betrekking hebbende. En nu de continuïteit .Om deze te verzekeren zouden drie zaken noodig zijn. De eerste is, dat aan het tnmfd der beide takken van dienst bekwame, energieke directeuren-generaal wor den gesteld do tweed© dat de minis ter van landsverdediging, ook bij wis seling van portefeuille, zich tc allen tijde met die directeuren weet te ver staan, bijna zouden wij zeggen, om geen krasser term te gebruiken, door hun oogen weet te zien de de-de, dé voornaamste, is dat de natie, althans

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 13