Haws Disslid DERDE BLAD Zaterdag 30 November 1912 Maildienst naae* Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. heeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 4 December. (Laatste busliahting 3 a. 25 min. 's- xn-orgems). Voorloopige verzending reeds den vorigen dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Drindisi, Vrijdag 6 December. (Laatste buslichting 12 u. 30 s nam.) Behalve correspondentie voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo, alleen d e, welke van een desbetreffende aanwijzing is voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 7 December. (Laatste buslichting 3 u. 25 m. s mor gens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 12 ct. per stuk, en dat van drukwerk 2 cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 "s av. ten postkantore zijn bezorgd. Amsterdamsche Kout LII. Trianon. De vreemdelingen, die in deze da gen onze gemoedelijke, praktische koopmansstad bezoeken, zullen lich telijk verbaasd zijn op straat en in de tram, in schouwburg en café al maar door den poëtischeu klank vol histo rische herinnering te hooren: „Tria non". ..Trianon!" „Trianon!" 't Is de klank van den dag, het thema van alle eesnrekke'" 't gelukkig object van nu al reeds tal van moppen-van-de- bittertafel. \'et den bescheiden naam Trianon heeft zich getooid het moderne, lu- xueuse café-restaurant, dat gevestigd is in een der beneden-vleugels van Hirsch op liet Leidsche Plein en die lokaliteiten gehuurd heeft voor de lie ve som van f 20.000 's jaars. De firma die het pachtte is te rade gegaan dat in Amsterdam plaats zou zijn"voor een café-restaurant voor de „upper ten". Een buitengewoon luxueuss oinge- viiri', uitstekende diners en soupers, ♦even... hoog* prijzen. Dat zou trekken. Trokken niet de groote gemeente, mart do crêmo de la crêrae van de Amsterdamsche chic; de haute volée. Kenners van de kaart van het land hebben de schouders opgehaald; ge- 1u iu.?itl pan de mogelijkheid van het vvelsiageu. Maar. toen men, bij de opening de schitterende zalen zag, d" uiterst, kostbare, smaakvolle, ar tistieke inrichting, de sprookjesach tige schoonheid teen ging men toch 1 anders dei.ken en de faam van de viioi Amsterdam ongekende weelde van deze. heel aparte, inrichting, ging van mond tot mond. In gunstiger, zin.... Tctdal. door een geweldige dom heid door een onverklaarbare bui- te' nssighèi d Trianon" thans nog meer van mond lot mond gaat, maar dan tn allesbehalve gunstige betee- ksnis 't Is nl. geleurd dat tal van bezoe- Haarlemmer "laïletics liEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Algemeen is de deelneming met het plotseling overlijden van Mr. Joh. Spoor, die menscheliikerwijs gespro ken, nog zooveel h3d kunnen arbeiden veor gezin en maatschappij. En wel treffend ook. dat onze nieuwe burge meester, wiens laatste herinnering aan Abcoude een plotseling sterfgeval was, zijn eerste openbaar optreden als Raadsvoorzitter in Haarlem om een onverwacht overlijden heeft moe ten uitstellen. Het was de eerste keer, voor zoover ik mij over een kwart eeuw herinne ren kan, dat een raadsbijeenkomst om deze reden werd verdaagd. De leven den wachten niet op de dooden. Maar het besluit van den burgemeester om Woensdag, enkele uren na het plotse ling verscheiden van een Raadslid niet te vergaderen, heeft bij den Raad en in de gemeente instemming ge vonden en waardeering om het warm gevoel, dat er uit sprak. De ondergrond van Mr. Spoor's ka rakter was ernst. Hij nam het leven niet luchthartig op en maakte het ook zichzelf niet gemakkelijk. Toch hield hij wel van een grapje. Ik herinner me. dat er in een vereeniging na bal lotage een nieuw lid aangenomen was, van wien verondersteld werd, dat hij in 't gebouw wachtte. Mr. Spoor werd aangewezen om hem te gaan halen en vertrok, maar keerde alras terug, alleen en onverzeld. „Mijnheer de voorzitter," zei Mr. Spoor, „het nieuwe lid is spoor loos verdwenen." In de volgende Raadsvergadering zullen wij deze merkwaardigheid be leven, dat iemand zichzelf voor een benoeming voordraagt. B. en W. stel len namelijk voor, den burgemeester Kers van „Triaron", aan wie de be dienende kellner hun Semitische af komst meende te kunnen bespeuren voor hun consumptie dubbelen prijs moesten betalen. Een dezer heeren, die bemerkte dat hem het dubbele berekend werd van hetgeen bezoekers aan een naburig tafeltje te betalen hadden vroeg hier van de reden, waarop hem geant woord werd; „Meneer. Joden moeten hier dubbelen prijs betalen". 't Geval stond niet alleen. Tal van bezoekers, waaronder o.in. ook een dokter en een notaris trof dezelfde be jegening. Dat hier onmiddellijk rumor in casu kwam, spieekt van zelf. De Aiusterdair sclie Jooilsciie bevol king wordt geschal op met minder dan 8U.ÜU0 zielen en daaronder zijn er velen die tot de besten, tot de in vloedrijksten van Amsterdam gere kend mogen werden. Van de vier wethouders der hoofd stad zijn er twee Jood en in de krin gen van handel uiet alleen, in de kringen vuu wetenschap en kunst niet minder, nemen de Joden een groote invloedrijke plaats in. Bij welke aan zienlijke kringen of categoriëu ook, steeds treft men er Joden, wier namen met eere genoemd worden. Met deze omstandigheden heeft men natuurlijk rekening te houden en, 'tis in deze dagen hier in Amsterdam al meer gezegd, een onderneming, die hier wil varen onder anti-semitische vlag, draagt <lc kiemen van eigen on dergang in z»ch. Dit zijn dan nu nog maar de zuiver zakelijke overwegingen. Het spreekt daarbij vanzelf, dat een exclusivisme, als waarvan de directie van Trianon blijk gaf, dat anti-semitisme in onze dagen allesbehalve sympathiek aam- doet Door de krenkende bejegening, die den Joodschen bezoekers van Trianon werd aangedaan, ontstond dus niet alleen verontwaardiging in Joodsche kringen, maar door geheel Amster dam Het regende in de bureaux der groote Amsterdamsche dagbladen in gezonden stukken, zoowel van Jood sche als van niet-Joodsche inzenders, en er is bereids een vergadering be legd. waarin ten ernstigste geprotes teerd werd tegen het gebeurde. De Trianon exploïtoerende firma is door den storm, dien ze heeft ontke tend, bang geworden en op de verga dering. waarin eigenlijk niets meer of minder dan de boycot over haar werd uitgesproken, en in ingezonden stukken in de kranten heeft ze haar leedwezen betuigd, dat in haar in richting bezoekers krenkend waren bejegend. Een leedwezen-betuiging, die in- tusBchen weinig indruk gemaakt heeft. De kellners, dit is bekend, had den instructies, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. De directie van Trianon liet door kellners de bezoekers monsteren of ze wel „fahig" waren, liet deftige wijn huis binnen te treden. En dat heeft, terecht, verbittering gewekt In vroegere jaren hebben café houders en restaurant-directies in Amsterdam wel eens hetzelfde gepro beerd, inaar zonder succes. Gelegenheden, waar streng Joden, of welke categorie medeburgers ook, geweerd worden, zijn er in Amster dam niet en dut is hier ook ten eenen- male onmogelijk en onbestaanbaar. We zijn' nu eenmaal een koopmans- en geen luxe-stad en dat komt natuur lijk bovenal tot uiting in ons uitgaan- en café-leven. Zie in onze schouwburgen, hoe wei nig er „tod-et gemaakt wordt." Af en toe eens bij een zeer bijzonder kunst- evenement, en dan nog liefst alleen als gala is vorgesdhreven komen de dames in avondtoilet en de heeren in rok of smoking waarbij dan nog vele... provincialen zijn. Van geparfumeerde chic houden wij niet. En dat blijkt ook in onze café's. die over het algemeen het-ietwa«t-Duit- sohe-karakter van bierhuizen dragen. tot ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen en dat de Raad daaraan voldoen zal spreekt van zelf Maar merkwaardiger is, dat op dit oogenblik bouillon drijft op het wa ter, daar tot nu toe de leer der voe dingsmiddelen bouillon als zelf een waterachtige vloeistof beschrijft. In zoover is het drijvende gebouwtje In den Gasthuïssingel bij de Groote Houtbrug waarlijk in zijn elementen ik zeg volstrekt niet, dat ik, zoodra 't zijn deuren geopend heeft, niet mee de trappen zal afdalen om dat gene te genieten, waarvoor de os zijn beste levenssappen gegeven, althans zijn leven gelaten heeft. De reclame gaat inderdaad ver, maar kan ze nog niet wat verder gaan, verder dan den Gasthuissingel, bedoel ik? Begrijpt de exploitant zijn belangen wel. dan laat hij, met goedkeuring van B. en W. natuurlijk, een sleepbootje komen, en toert met zijn bouillon-gasten op mooie zomeravonden, misschien met begeleiding van mandolinemuziek de grachten rond. Ziedaar een gelegenheid om het van ouds vermaarde spelevaren weer in eere te herstellen en ons zelf inmiddels te sterken met de ge concentreerde kracht, die naar be weerd wordt, van een kopje bouillon uitgaat, regelrecht in de maag en in direct in de spieren en pezen van den gebruiker. Maar nu is het voor varen te laat. Vooraf moeten we de koude periode door en zij heeft haur voorposten al uitgezet -Een daarvan is de Nacht vorst, die als wij het niet kunnen zien, bruggen, platten en goten wlt- schildert met zijn ruigen kwast. En de tweede en derde zijn de IJsclubs, die haar vergaderingen houden. Nie mand is slechter vergaderman, dan een schaatsenrijder, wat je best begrijpen kunt al6 je op de ijsbaan staht en al die levendige, jeugdige. De fijne, weelderige milieux, waar' de fonkelende wijn parelt ra het söhit- terend kristal, oen, die zijn eigen lijk voor Amsterdam toch ii.ets. Het zijn inrichtingen ik behoef ze niet te noemen waar eerst uit nieuwsgierigheid de gezéten burger met vrouw ën dochter eens komen kijken, en ook wel af en toe de defti ge man, maar waar al heel spoedig de fraai gekleede demi-monde en de lions van 't nachtleven heen komen ge-ataxt. Heusoh, de „upper ten" van Am sterdam gaat n et, als in 'l buiten land, uit den schouwburg of de con certzaal, soupeeren, aJ kost liet f 2 per couvert. Die gaat kalm huiswaarts en, voor 't rneerendeel dan nog liefst naar een inrichting als American' Hotel, waar 't tegelijk geonütihlich is en trien toch een „goed publiek" vindt. De Trianon-directie s in deze da gen en zeker terecht zeer hard gevallen. Nu zegt de firma, dait anti-semitis me in het geheel niet bedoeld was. "t ls wel merkwaardig dat het dan alleen maar Joodse-e bezoekers zijn geweest, die grievend werden ge krenkt. Ik kan mij begrijpen, dat ze een zeker soort publ.ek dat de beste plaatsen zoekt, onbeschaafd rumoer maakt en met drie of v.er menschen „op twee consuunpt es' oen paar uur blijft plakken, weren wil. Zoo zijn er. Nog onlangs zet zich aan een tafel tje in een onzer groote café's een ge zelschap bestaande uit pa, moe en twee dochters neer en bestelt; een biertje en een kop koffie; ,de 'a*i:es zouden straks wel iets nemen." Zulke bezoekers, die dan nog praa'.jes ma ken op den koop toe en de beste plaatsen voor zich one schen kan ie der café-houder missen. AMS TERDAMMER. Binnenland DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE EN,DE WERK LOOSHEID. In een heden, Zaterdagmiddag, te Amsterdam te houden vergadering van de „Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid" komen ii. behande ling de beide prae-adviezen over „Het droogleggen van de Zuiderzee, als maatrecel tot bestrijding der werk loosheid". Hel ,,N. v .d. D." gaf reeds een overzicht van den inhoud dezer prue- adviezen, waaraan we het volgende ontleenen Het eerste is van den heer A. Plate Azn., ingenieur, en het tweede van den heer A. A. Beekman, den beken den schrijver over aardrijkskundige onderwerpen. De heer Plate is het uitvoerigst. Hij constateert dat thans de bestrijding der werkloosheid gezocht wordt in details en misschien reeds (e veel uit het oog wordt verloren, dat verhoo ging der productiviteit het beste ge neesmiddel is. Daarom stelt hij de vraag: Welken invloed oefent ver hooging van intensiteit van industrie, in den meest algemeene zin van pro ductie opgevat, op de werkloosheid Een algemeen antwoord is hierop niet te vinden, maar men moet nagaan, van welke soort het uit te voeren werk is. De groote werken, die aanleiding kunnen geven tot er hoogde produc tie. zijn te onderscheiden in twee groe pen le. die werken, welke óf nood gedwongen moeten worden uitge voerd, zonder dat van eenige rente afwerpen sprake is, óf waarvan de rentabiliteit in dusdanige, indirecte voordeden gevonden moet worden, dat deze buiten alle berekening valt 2e die werken, welke moer als onder nemingen op zich zelf zijn le beschou wen. waarbij een rentabiliteitsbcre- blozende gezichten ziet. In de ijsver- eeniging waren maar vier menschen en in de ijsclub-vergadering de vijf tien niet, die noodig zijn, om het re glement te herzien. Beider financiëele toestand was goed, de ijsvereenïgïng heeft meer in kas, dan de ijsclub, maar dat komt hier vandaan, dat de eerste minder gelegenheid heeft op te treden dan haar ijs-zuster. Groote, in tercommunale, provinciale banen ko men haast niet meer voor, om van internationale niet te spreken. Hoe lang is 't niet geleden, dat Friesohe visschers de schaatsen onderbonden eii dwars over de Noordzee naar Har wich reden, waar ze zich met de En- geischen maar moeilijk konden on derhouden het Engelscli is een maal een moeilijke taal en het Engel- sche volk moet wel knap wezen, om die taal zoo maar dadelijk bij zijn ge boorte, te verstaan. Wij Nederlanders oefenen ons daar soms jaren in en hebben het dan nóg niet ver er in ge bracht. Toen op dien gedenkwaardigen dag de Friesche schaatsenrijders om „bol le" (brood) vroegen, konden de En- gelschen hen niet verstaan en vroe gen: „What do you say?" De Friezen begrijpen op hun beurt dit weer niet, maar de slimste keek hen onverschrokken aan en deed de wedervraag: „Wat doe jij op zee?" De Engelschman, vriendelijk te genover de vreemdelingen die zoo'n lange reis achter den rug hadden, wou een praatje over het weer begin nen en zei: „Quite night" ,,'k Weit et ok neït," antwoordde de Fries verdrietig, die de conversatie daarna maar liever opgaf. Maar ik dwaal af. Wat ik nog eens zeggen wou was, dat de voorzitter van de IJsvereeniging een zaak ter sprake bracht, die den penningmeester van kening. zoo niet geheel zuiver, dan toch inet meerdere zekerheid is vast te stellen, dan bij de werkem hiervoor genoemd. De beer Plate zegt dan van de droog legging ,.Een en ander te zamen genomen wettigt niet de vrees, dat de rekening van de uitgaven en ontvangsten veel kans zal hebben, om na de uitvoering van alle werken en na de uitgifte van het laatste perceel grond met een na- rleeliir saldo te sluiten. Mocht zulks echter toch eens het geval worden, dan nog kunnen de indirecte niet be cijferde voordeelen vnn dien aarcl zijn. dat de onderneming ten volle haar rente afwerpt en zij, mogelijk nog meer dan eenig ander werk van openbaar nut, waarbij tot dusver nooit van eenige renteberekening sprake was, beschouwd kan blijven worden als een rendabele onderne ming in den zin als voor bet werkloos heidsvraagstuk van beteek^nis is." En naar zijn meening rechtvaardi gen reeds deze indirecte voordeelen ■ie drooglegging. Eerst zullen veel polderjongens te werk gesteld, moe ien worden voor den afsluitdijk, wordt dan onmiddellijk overgegaan lot de drooglegging, dan zal geen vergrootutg van de reserve-anuiee ontslaan. Hei aantal werkkrachten, voor de exploitatie der gronden ge vorderd, zal geleidelijk aangroeien en in de nevenbedrijven zal de werk gelegenheid toenemen. Misschien maakt de oude visscheisbevolking een vrij sterke tijdelijke werklocshed door. De poldei jongens zuilen ook mot afdoe, de te werk gesteld kun nen worden. De droog.orgmg zal meer beschouwd moeten worden als een bescheiden middel om «eniger mate tegemoet te komen aan de groote benoef e aan gunstige werkge legenheid voor den aanwas der plat telandsbevolking in den landbouw en in neveubodnjven. Op den langen duur, meent de heer Plate, zal de uitvoering van het groote Zuiderzee- plan de werkloosheid beteugelen. De heer Beekman onderscheidt n de uitvoering van dit greoie werk drie perioden ,nl.: le. den aanleg van liet werk der afsluiting en droog making; 2e. het bruikbaar en bewoon baar maken van de nieuwe gronden; 3e. de vestiging en bewoning door de vaste bevolking n de nieuwe provin cie. Te onderscheiden valt daarbij telkens: a. de hoeveelheid en den aard van den arbeid, die reoht- 'streeks te leveren valt op het werk zelf, b. de vermeerdering van arbeid, die elders ontstaat door de verhoog de praesiaties van de nijverheid en het verkeerswezen. In het eersie sta dium zullen veel rijswcikers, polder jongens, betonwerkers, sc.uppers, teoh niscii personeel, werk vinden. De 2de periode zal veel werk aan boerenar- be ders ook polderjongens geven. Het 3e tijdperk, dat men dat der koloni satie zou kunnen noemen, zal niet al leen arbeid in de nieuwe provincie zelf geven, maar ook vermeerdering van anbeid daarbuiten. De heer Beekman onderzoekt dit van eiken tak van het economisch leven, om te concludeeren, dat ten slotto ee nuitibreid ng der bestaans middelen voor Nerlerlandsbeivolking zal zijn verkregen, die zeker zal bij dragen om de werkloosheid krachtig te beteugelen. TWEEDE KAMER. Mr. Bichon van IJsselmonde. die in de Vrijdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer zitting heeft geno men voor het district Ommen, heeft, wegens het gebrek aan plaats op de banken ter rechterzijde van de verga derzaal, voorloopïg zijn zetel ter lin kerzijde en wel naast den heer de Klerk, afgevaardigde voor Rotter dam, zoo meldt de N. R. Ct. zoo'n vereeniging moet doen ijzen. Hij klaagde er namelijk over. dat de menschen denken alleen dan hun lidmaatschap te moeten betalen, wan neer er ijs is. Er ziin er inderdaad velen, die dat voorbehoud maken en moeilijk daar van afgebracht kunnen worden. „Maar als er nu in geen twee jaar ijs geweest is," zei een dame veront waardigd, toen haar gewezen werd op de noodzakelijkheid om ook in open winters de contributie te betalen. Als dat gewoonte werdDan zou ie mand, die op rekening koopt, een pa- rapluie kunnen bestellen en wanneer de quitanlie gepresenteerd werd, die teruggeven, zeggende: „het heelt al dien tijd niet geregend", erger nog ze zou schoenen kunnen terugzenden, omdat ze in lang niet uit geweest was en het oudbakken brood van de laat ste week, omdat de familie geen hon ger had gehad. Neen, iemand mag de betaling van een aan zijn huis bij gebouwde verandah niet weigeren, omdat het den heelen zomer te koud is geweest om er onder te zitten en al komt er geen spiertje ijs in sloot of plas, het lidmaatschap van ijsveree- nigingen moet eveneens betaald wor den. Deze boetpredikatie zal bij de pen ningmeesters van de ijsvereenigingen wel in den smaak vallen. Willen zij mij hun dankbaarheid toonen, dan helpen zij mij wenschen, dat er geen ijs komt, want op mijn leeftijd zijn iemands botten beter op zacht, regenachtig weer, dan op felle kou berekend. Algemeen hooren we, dat 't een dure tijd ia Ik wil het wel gelooven. Voor een koffiekan zeventig gulden, voor een tafeltje achthonderd en voor een zil veren broodmand veertienhonderd vijf en dertig dat is te zeggen, niet EEN VASTE SPOORDIENST REGELING Bij de H. 1.1. S. M. is het gewoonte om indien een nieuwe dienstregeling eenigen lijd loopt, dat door de inspec tiebureau^ aan <Je stationschefs der groote stations de vraag voorgelegd wordt, welk* wijzigingen, naar hun meening, in den loop der treinen die nen te worcte.'i gebracht met ingang van de volgende dienstregeling. Dit is ook nu wee" geschied. „Het Vliegend Wiel" verneemt ech ter, dat er ditmaal de volgende op merking aan toegevoegd is „Bij de opgaaf der wei schelijke wijzigingen is er rekening mede te houden, dat de met 1 Mei 1918 in te voeren nieuwe dienstregeling zal moeten loopen tol en met 30 April 1914 en dus op 1 Octo- oer luió geen nieuwe dienstregeling woiül ingevoerd, doen zoo iiood.g al leen enkele wijzigingen per utuiscnnj- ving zullen wot dei- geregeld. Naar aanleiding van bovenstaand bentint uti „Hei Vliegend Wiel" itoell 't Hbid. ïnlicLln.geti ingewonnen ter be\ oegder plaatse liet blad vernam, dat het inderdaad in de bedoeling ligt hoewel er nog geen besluit genomen is -- om voor den treinendieust gedurende het ge- heele jaar één vast schema samen te stellen, waarop de treinen, welke al leen 's zomers rijden, geen invloed hebben en gemakkelijk uit- en inge voegd kunne.i worden. Tol dusver had een uitschakeling van een zomert rein wel eens ten ge volge. dat er tusschen dc vertrek-uren van twee opvolgende tremen een groo te hiaat ontstónd, zoodat de dienstre geling dezer iren.eit veranderd moest worden in den wil lerdieusl. Hei plan, dat bij de U. IJ. S. M. in voorbereiding is, zul nu ten gevolge hebben, dat dergelijke hiaten ju den treinenloop op de vaste dienstregeling s zomers en 's winters, zoo min mo- gei ijk voorkomen 't Ligt dar. ook in de bedoeling om éeu sp^rwegdiei'stregcling vast te scellen en de tieineu, welke slechts s zomers rijden, evenals tot dusver in de spoorboekje." bij speciale Zondag- treinen gebeurt, te omlijnen. KINDERWETTEN. De Staatscotnn issic tot redactionee- le herzienin} der burgerrechtelijke Kinderwetten heeft thans haar verslag aan de Koningin gezonden. DRANK IN CANTINES. Naar het Centraal Bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik te Utrecht ons meldt, is door den Minis ter van Oorlog bepaald, dat in de ka- zcrne-cantines der soldaten geen sterkedrank meer verkrijgbaar zal worden gesteld. De verkoop daarvan in de onderofficiers-cantines kan op den bestaand en voet blijven geschie den. ONDERWIJZERSSALARIS ACTIE. Aan den Min ster van binnenland- sche zaken is door hel comité voor do gemeenschappelijke salarisactie (optredende namens de volgende on- derwijzersvereenigingen: het Ned. Ond.-Gen.; de Vereeniging van Hoof den van Scholen; de Vereeniging van Ghr. Oud. en Ond.; de Unie van Chr. Ond. en Ond.; de St. Gregorius- Vereeniging in het Aarlsbsdom Ulredht; de R. -K. Onderwijzersbon den in het Bisdom Breda, in het Bis dom Roermond, in het. Bisdom 's- Hert-ogenbosch en de R. K. Openbare Onderwijzersbond in het Bisdom Haarlem), het volgende adres ge richt: Het comité wendt zich lot uwe Exc. met het verzoek, het daarheen te willen le den, dat nog in dere wet gevende periode een verhooging der wettelijke minima van de salarissen der openbare en bijzondere onderwij zers tot stand kome. Met te meer aandrang doen wij dit verzoek, wijl een c-vergroote meerder heid van openbare en bijzo: dere on derwijzers in ons land eenstemmig in den gewonen winkel (daar kunnen we nog altijd goedkooper terecht) maar op de veiling van kostbaarhe den. nagelaten door een dame op het Nassauplein. Vreemd, zou je oppervlakkig zeg gen. dat terwijl de eerste levensbe hoeften allemaal zoo duur zijn, de weelde-artikelen niet goedkooper worden, door minder navraag. Het tegendeel is waar: schilde rijen, kostbare meubelen, porcelein, zilver, worden steeds duurder en met fabelachtige prijzen betaald. Dat komt doordat er in onze samenleving een aantal menschen zijn, die zulk een inkomen hebben, dat de duurte van de levensbehoeften hen niet hindert. En de erfgenamen van Teyler van der Hulst hebben weer eens verga derd. Een van de heeren heeft nu ge concludeerd, dat het testament valscti is en dat de erfgenamen dus recht op het vermogen hebben en daarop zijn ze weer naar huis gegaan. Arme menschen I Zoo doen ze altijd, komen bij elkander, verklaren dat dit of dat ontdekt of gevonden is en gaan dan weer naar huis. Je zou eerder der.ken, dat zij daarna gingen dea len, want daar is het toch om te doen. Of is het eigenlijk niet de hoofd zaak, eindelijk eens te komen tot het uittellen van de verkregen schat? Is het meer om de illusie te doen? Rijk worden was en zal wel altijd wezen het droombeeld van de meeste men schen en wie daarop in den dageüjk- schen sleur van het leven weinig kans heeft, zoekt naar een achter deurtje. waardoor hij, als het geluk hem den sleutel maar in handen wil spelen, het paradijs van den rijkdom zal binnengaan. Voor den een heet die sleutel E r- fenis, voor den ander Loterij. De eerste is er vaak ongelukkig 'zijn in hun oordeel, dat de wettelijke minima te laag zijn. Bovengenoemde veree -igingen heb ben daarom, gelijk uwe Excellente bekend is. hunne wenschen omtrent een afdoende wettelijke salarisrege- ling, uitgedrukt in de u bekende grondslagen voor een gemeenschap pelijke salarisactie, waarvan wij de eer hebben u hierbij nogmaals een exemplaar aan te bieden. Wij mee- nen, dal een afdoende regeling eerst dan zal zijn tot stand gekomen, zoo de wettelijke minima op het peil ge bracht zijn der genoemde grondsla gen. Wij zijn er ons echter :en volle van bewust, dat de vervulling der wenschen, uitgedrukt :n deze grond slagen, slechts geleidelijk kan plaats hebben. Daarom heeft het comité reeds vroeger eerbiedig verzocht en verzoekt hei uwe Excellentie thans opnieuw een eersten stap te doen tot vervulling dier wenschen. Wij meereu, dat een verhooging der wettelijke minima een eerste schrede zou zijn in de gewensohte richting, al ware het ook dat aan vankelijk deze verhoog'ng zich tot het zeer matig bedrag van honderd gulden bepaalde. Hoewel wij erkennen, dat thanl reeds vele gemeente- en schoolbestu ren aan de onderwijzers hunner scho len salarissen uitkeeren, „dce het wettelijk minimum in meerdere of mindere mate overtrefieu, zoo is he'. ons toch ook bekend, dat dit hoogere bedrag voor vele onderwijzers geen honderd gulden is, terwijl ve'.e an dere onderwijzers, blijkens onze en quête hij net openbaar en bijzonder onderwijs, een salaris hebben gelijk aan hei wettelijk minimum. Deze alle zouden bij een verhoog!ng der wet telijke minima ïn betere conditie ko men. Ook roeenen wij, dat, zoo de regeo ring bij het tot stand komea der nieuwe regeling den wensch te ken nen geeft, dat de verhooging der Rijksbijdrage aan de onderwijzers ten goede zal komen, vele gemeente en schoolbesturen zich zedelijk ver plicht zullen achten het salaris der onderwijzers te verboogen met een bedrag, gelijk aan de verhooging det subsidie, ook al overtreft het salaris reeds liet bestaande wettelijk mini mum." WETSONTWER P-FEESTD AG EN. Een wetsontwerp betreffende feest dagen, die met den Zondag op een lijn te stellen zijn, heeft het departe ment van binnenlandsche zaken be reids verlaten. (Rott,) CUYPERS. De beeldhouwer Toon Dupuis heeft het borstbeeld voltooid van Cuypers, dat in 't Rijksmuseum geplaatst zal worden. Het beeld is gemaakt ter ge legenheid van den 70sten verjaardag van den heer Cuypers. GEBROKEN BRUG. Men meldt uit Doetinchem aan dA Tel. Meende men aanvankelijk reeds Dinsdag j.l. het openstaande gedeel te der IJselbrug te kunnen laten zak ken, Do-nderdazavond was de toe stand nog steeds dezelfde, De voetgangers en passagiers dc-r tram worden nog steeds per boot overgebracht Hei is echter aan de schepen veroorloofd onder de brug door te varen, doch op eigen risico EEN AANRANDING IN IIET VONDELPARK TE AMSTERDAM. Door de politie te Amsterdam zijn een viertal jongens van 16- a 17-jari- gen leeftijd, in de Jordnan woonach tig, gearresteerd. Zij worden ver aan toe, hij denkt altijd aan zijn ver meende rechten, studeert er op, leest er boeken over, zoekt naar papieren, maakt reizen, woont er vergaderin gen voor bij en gaat er zoo totaal in op. dat hij dikwijls niets anders meer doen kan en in de erfeniswaan mei zijn gezin te gronde gaat. Hoe zou hij zich kunnen inspannen voor een rijks daalder, terwijl hij immers weldra tienduizenden bezitten zal De man van de loterij blijft er rusti ger onder, want hij kan, daar het lot immers beslist, niets doen om zichzelf den begeerden sleutel te verschaffen, maar moet rustig wachten of hem die ook te avond of te morgen wordt thuisgestuurd. Het kan hem heel 6lecht gaan, de aanwezigheid van dat kleine papiertje in de linnenkast is altijd een troost en een hoop op ae toekomst. En is die vervlogen, dan begint hij opnieuw maar zijn werk laat hij er niet om in de steek. Ik heb bovendien vaak opgemerkt, dat die menschen de meeste erfenis sen krijgen, die ze het minst noodig hebben. Wonderlijk natuurverschijnsel! Maar de meest blijmoedige opvat ting, dien ik ooit op dit stuk gekend heb, was van een doodarmen man. Hij bezat geen enkel familielid van wie hij wat verwachten kon, was zelf doodarm, maar hoopte, hoopte nog altijd op de Loterij. „Als hij daoi eens met een prijsje uitkwam..." ver onderstelde hij. met een glans ir, zijn oogen. „Speel je er dan in?" „Nee, ik heb nog geen lot kunnen koopen, we zijn te arm; maar ik spaar er voor. We gaan vooruit, niet moe der? Over een paar jaar heb ik 't wel mei stukjes en beetjes bijeenge schraapt en dan Die meende, dat de sleutel al voot hem was klaargelegd. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9