)E ^SOLIST! 'GRATIS Kindertijdschrift ST. NICOLAAS- en KERST-CADEAUS L HOLZHAUS, Groote Houtstraat 35, b.d. Anegang. Aanbevelenswaardig Adres voor het koopen Uwer BEKENDE GKOüfST MOGELIJKE SORTEERING IN ALLE LEDERWAREN. Ruiling toegestaan. Ziet de Etalage. Zondag geopend. «luit zijne goedkeuring onthouden; 'tiet acht dergelijke actie op politiek terrein verkeerd en verzoekt den af- deelingea niet aldus te handalen. Het besluit van het comité valt bij sommige afdeelingen in slechte aar de, vooral in die, waarin het socialis tisch element sterk vertegenwoordigd is. Sommige hebben dan ook reeds besloten zich niet te sloren, aan de waarschuwing van het comité van actie. EEN ZESJARIGE DIEF. Zaterdagnamiddag had een onder wijzeres aan een der lagere scholen te Leiden bij het eindigen der lessen een gouden armband en een gouden ring even op een bank gelegd, ter wijl zij de handen wasclite. Toen zij do voorwerpen weder wilde krijgen, waren ze verdwenen. Een onderzoek werd bij de leerlingen ingesteld, doch leidde niet tot- de ontdekking van den diefstal. Toen werd de politie er mee ln kennis gesteld en deze ging de ver schillende goudsmidswinkels na en vernam bij een winkelier, dat een knaapje een goudon urmband te koop had aangeboden, maar dat hij den jongen naar huis had gestuurd met de boodschap, dat hij met vader of moeder moest terugkeer en, Dit leidde tot de ontdekking van den dader, een zesjarig knaapje, die de voorwerpen in huis had verstopt. Hij had ze van de bank weggenomen, zoo meldt de „Tel.". EEN BEWOGEN HUWELIJKSREIS. Zekere J., wiens dochter te Arnhem In het huwelijk trad, was met zijn vrouw en zoon uit Rheden derwaarts gekomen .teneinde de plechtigheid ten stadhui ze bij te wonen. In den namiddag zou de familie weder naar Rh eden vertrekken en I werd door de jonggehuwden en ver- j dore bloedvorwaDien uitgeleide tot 't station gedaan. Tot zoover kwam het: echter niet, aan de Oude Kraan moest eerst nog een borreltje gedronken worden; er ontstond twist en de poli- lie, die in allerijl gewaarschuwd was f moest krachtdadig optreden. Vader en zoon uit Rheden werden dan ook gearresteerd en konden eerst, na uit geslapen te zijn, hun onderbroken reis naar Rheden voortzetten, zoo ver telt de Tijd. VEILIGHEIDSWET. Ook de Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft verschillende bezwa ren kenbaar gemaakt tegen den ont worpen alg. maatregel van bestuur ex. artt. 6 en 7 der Veiligheidswei. VERMINDERING DER BEWAPENING. Bij de bijeenkomst der Interparle mentaire Unie in September te Genê- ve gehouden, is ook de vraag weder besproken, hoe tot een vermindering van bewapening te komen. Op initiatief der vereenige Scandina vische Interparlementaire groepen is besloten te trachten te bewerken, dat de regeeringeii der kleinere staten ge meenschappelijk bij de groote mo gendheden stappen zouden doen, waarbij op beperking der bewape ning wordt aai.gedrongen. De heer dr. A. Gobat, voorzitter der Zwitserscbe groep der Interparlementaire Unie, werd met de leiding dezer actie be last. Deze heeft thans tot de voorzit ters der groepen van de Interparle mentaire Unie in België, Denemar ken, Noorwegen. Nederland, Portu gal. Roemenië, Zweden en Zwitser land een schrijven gericht, waarin hij tot deze het verzoek richt, hun regee- r in een te polsen, of deze er ln zouden willen toestemmen zich te vereenisen tot een coiiectieven stap bij de groote mogendheden ter vermindering der be wapening. Mochten de regeeringen hiertoe bereid zijn, dan zou tot de ver schillende ministers van Buitenland- sche Zaken de vraag moeten worden gericht, welke regeering naar hun meening officieel het initiatief zou hebben te nemen tot den officieelen stap bij de groote mogendheden. (Tel.) JEUGDIGE INBREKERS. Er zijn, naar de Nijm. Gt. meldt, te Nijmegen door de gemeente-poli tie aangebonden drie jongens van 12, 15 en 15 jaren oud, die in den nacht in een gemeenteschool hadden ingebro ken, alwaar alle 'kasten en deuren door hen werden vernield. Bij onder zoek bleek dat zij enkele dagen gele den ook een bezoek hadden gebracht aan do kweekschool voor onderwijze ressen aan de Guyotstraat en aldaar Uit montelz ikken wuge portemon- viaies met geld. laadden ontvreemd. VERVOLGING VAN DEN WONDER DOKTER DE HAAS. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leiden is weder een vervolging ingesteld tegen den wonderdokter De Haas, wonende op villa ,,Habes Perkara" aan den Hoogweg, nabij Leiden, wegens on bevoegd uitoefenen der geneeskunst. Voor een paar jaar is do heer De llans ook reeds als zoodanig ver volgd, dóch door de Haagscho recht- bank vrijgesproken op grond dat hij de geneeskunde niet als beroep uitoe fende. Sinds dien is hij nog met meerdere vrijmoedigheid opgetreden en worden de visites volgens tarief betaald. De heer Dc Haas is voor het kantonge recht gedaagd op Maandag 9 Dec. (Tel.) MR. TH. REEPMAKER, die bijna 25 juar secretaris van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam was, heeft afscheid van dat colloge ge nomen in verband met zijn benoeming tot directeur der Rot-t. Hypotheekbank. Leden en oud-leden der Kamer boden hern als huldeblijk een boekenkast VEEL GADING. Naar ,,De Tel." verneemt, hebben zich voor het ambt van onder-direc teur aan het gemeentelijk Armenbu s te Amsterdam niet minder dan 499 sollicitanten uit alle oorden des lands aangemeld, waaronder eenige offi cieren en meesters in de rechten. EEN GRAPJE. Volgens de Ccev. Ct. is het fleschje, (e Coevorden gevonden in de rnaag van een kabeljauw, een ..grap" van een bakker geweest. De man had bet fleschje vóór den vischafslag met een slok in de maag van den visch geduwd. Stadsnieuws Kiekjes uit de Kechtszaal. Na de koffie werd de zitting voort gezet, De beklaagde, wiens naam het eerst door den deurwaarder werd af geroepen, was niet verschenen, 'sMorgens was hij er wel, maar 't wachten op zijn beurt heeft hem ze ker te lang geduurd. Den ongcduldigen man was ten las te gelegd, dat hij te Velsen een par tijtje aardappelen had weggenomen van een land in de duinen. Een getuige vertelde, dat hij met den beklaagde in de duinen aan 't stroopen was Beklaagde vond toen een aardappelkuil en zei tol z'n mak ker: „Laten we wat aardappelen mee nemen". Maar de kameraad zei: „Dank je wél, voor een kwartje heb ik 5 kop goede aardappel, daarvoor wil ik geen dief zijn." „Heel verstandigI" zei do presi dent tot dezen getuige. 't Openbaar Ministerie vorderde te gen den strooper-aardappeldief 45 da gen gevang cms sir af. In die 11/2 maand in de gevangenis kan hij geduld leeren oefenen. Voor de zooveelste maal kwam er een mishandelingszaak. 't Gebeurde in Purmerend. Twee schipperlui hadden een veete, die ont staan is door een diefstalzaakje. In een herbergje ïs een boertje, dat dronken was, van 40 gulden be roofd. De politie onderzocht dat zaakje en hoorde een getuige. Een der twee schippers was in deze zaak de verdachte, de andere de getuige. Bewijs ontbrak, zoodat geen ver volging werd ingesteld, maar de ver dachte behield een wrok legen den man die tegen hem getuigd had. Die wrok is op 24 September tot uitbarsting gekomen. De inderlijd- verdaehte heeft toen zijn vijand •Dobben genaamd een zóó geducht pak slaag gegeven', dat hij 14 dagen in een ziekenhuis verpleegd is gewor den. Beklaagde vertelde: „Ik weet van 't i keelc geval niets, ik was dronken en dan kan ik niet onthouden". Maar dat hielp beklaagde niet. De mishandelde en ook eenige getuigen waren niet zoo vergeetachtig, ze wis ten alles heel precies te vertellen. Voor den mishandelde was 't even wel niet gemakkelijk. De man is zoo dool als een ijzeren pol. De president kon zicli niet verstaanbaar maken, zoodat de deurwaarder er bij moest komen, om den hardhoorige alles in 't oor te bulderen. Eindelijk was alles er uit en werd 't woord gegeven aan 'L O M.. dat in de ernstige mishandeling aanlei ding vond om Ixvce maanden gevan genisstraf te eischen. Beklaagde vond dat „veul en veuls te veull" 't Volgende zaakje was in straf rechterlijken zin van weinig beteeke- nis. 't Gold eenbraridweer-ciuaes- tie, maar niet zoo ingewikkeld als 't beruchte Santpoortsc-he geschil. In Edam was er kermis. In een café zaten veel jongelui pret te ma ken. Er werden biertjes en glaasjes klare gedronken, de jeugd danste en zong naar hartelust. Plotseling klonk de brandklok. In eens stoven alle kermisgasten uit 't café naar het tooneel van den brand, "t Was maar een schuurtje, dat brand de, doch voor Edam was 't natuurlijk iets buitengewoons. De herbergier vond 't intermezzo lang niet aangenaam, want.... al de gevluchte kermisvierders moesten hun vertering nog betalen I Geen wonder, dat de caféhouder ook naar den brand trok, maar.., om aan de toeschouwers betaling van de opge dronken biertjes"èh klare te vragen. 't Geval wilde evenwel, dat de her bergier ook aan de spuit was «la porn- per. De kapitein van de brandweer be- .kommerde zicli niet om de belangen van den herbergier, maar gelastte hem om te gaan pi mpen. Dit maakte don caféhouder kwaad, zoodat hij leelijke woorden zei tot de brandweer-autoriteiten. Nu stond hij wegens beleodiging te recht. Drie brandweer-autoriteiten uit Edam waren als getuigen overgeko men. Maar, alles overbodige moeite, 't O. M. moest voor den beklaagde vrij spraak vragen, omdat de verklarin gen van do brandweer-autoriteiten heel vaag waren. Lachend ging beklaagde heen. De brandweerlieden waren niet in 't humeur Daan oor hadden ze den geheelen dag opgeofferd en nu was de beleediging niet eens gewroken 1 Nog een mishandeling, nu gepleegd te Monnikendam. Twee buren kregen ruzie over lasti ge kinderen. Een man gaf toen z'n buurvrouw een pak slaag en schopte haar. Om dit te wreken eischte 't O. M. le gen den ma-, 15 gulden of 10 dagen hechtenis. Een ontkennende beklaagde bezorgt den rechters soms heel v. r>last. 't Is waar volgens de gtschre- venwel behceit een beklaagde geen waarheid te spreken, mag zelfs zoo veel liegen -als hij verkiest, maar 't .s nooit in z'n voordeel, althans heel zelden! Als de beschuldigde on waarheid spreekt en ontkent, is het moeilijker 't bewijs te constïueeren. Toch gebeurt "t maar zelden dat een beklaagde door z'n ontkennen onmogelijk maakt liet bewijs te le veren. Vele beklaagden die niet weten hoe handig een rechter kan werken met aanwijzingen hechten zich aan een stroohahn vast en hopen door eeri ontkenning uit de gevangenis te blij- ven. 't Is een klein kansje! Maar... als de rechter de overtuiging heeft, i dat een beklaagde met de waarhed speelt, dan wordt de straf, bij een veroordeeling. met een vrij belangrijk procent verzwaard. Dat is de premie op oe nnwaarheid-sorekerij, volgons de ongeschreven wet. En vele beklaagden kunnen bru- taal liegen! i Nu stond een Roverwijker terecht j wegens mishandeling. Hij. had een j dorpsgenoot danig toegetakeld. President: Heb je dat gedaan? Beklaagde: Ik... ik weet 't niet, 1 want ik was stom dronken. President: Zoo dronken, dat ze er niets meer van weet? Beklaagde: Ja, heuscb! De mishandelde, als getuige geelag- vaard, was niet verschenen. Hij had! i z'n vrouw gestuurd, die verzekerde, dat haar man ernstig ziek is gewor- den, 't is een rlieuinaliek-ziekte. President: Wanneer kan hij beter zijn? Getuige: O nooit meer kan hij hier komen, de dokter zegt, hij; is onge neeslijk. President: Zoo, dat wordt last .g! j (tot den beklaagde). Beklaagde als je. nu .maar bekende, dan was 't klaar. Beklaagde haalt de schouders op. De verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot Donderdag. Ver moedelijk zal een veldwachter den mishandelde in z'n woning liooren. Zoo komt het bewijs er toch! Maar 't zal zeker niet in het voordeel van den beklaagde zijn, dat hij zooveel moeite veroorzaakt. KEES. NUT. Maandagavond vergaderde het de partement Haarlem der Maats, tot Nut van T Algemeen, ónder voorzit terschap van den heer J. C. Tadema. De Secretaris, de heer H. J. G. Jans sen van Raaij, las de diverse versla gen voor over het dienstjaar 1911— '12. Wij ontleenen daaraan het na volgende: Hel Departement zelf. Het vereeni- ginsjaar was niet rijk aan bijzon dere gebeurtenissen, De voortgang en bloei der departementale instellin gen en der Nuts-Spaarbank, gaf re den tot verheuging. De Volksbibliotheek. Als resultaat van de z.g. groote revisie kon 'in het begin van het leesscizoen een nieuwe j catalogus aan het publiek worden uitgereikt. I Dankbaar wordt gewag gemaakt van het werk van den overleden Com- 1 rnissaris. Dr. II. M. B. ter Haar Ro- 1 meiiy en van dat van den lieer C. A. Iïonlgh, die bijna 25 jaar Commissaris was, maar besloot, zich thans niet i langer herkiesbaar te stellen. De bibliotheek bevat nu ruim 4000 nummers, er waren 1636 lezers, tegen 1547 in het vorige jaar. Uitgeleend werden 17483 boeken, tegen 16271 ïn hel jaar te voren. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f 177.32. De School voor Volwassenen. We gens gezondheidsredenen werd aan den heer J. W. van den Boogaard op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der school, de heer A. Klok Czn., die den vorigen cursus, reeds tijdelijk de betrekking had waarge nomen, werd nu definitief benoemd. De heer J. H. G. Nachtvveh, den vorigen cursus als tijdelijke leer kracht werkzaam, werd nu aange steld als onderwijzer. Gedurende den cursus werden 20 mannen en 23 vrouwen ingeschre ven, het verzuim van de mannen was buitengewoon groot; over de opkomst van de vrouwen is de Commissie bui tengewoon tevreden. 4 mannen ble ven weg, 2 werden ernstig ziek, de Óverige 17 hebben de lessen geregeld gevolgd. Onder hen, die de lessen ge regeld volgden, waren 'J annlphabe- len, 4 mannen en 5' vrouwen, De Commissie vestigt er de aan dacht op, dat ook oud-leerlingeri van de gewone lagere school, die om wel ke roden dan ook de geheele school niet hebben kunnen doorloopen eu la ter tot de treurige ontdekking komen, dut het voor hen noodig is, nog cenig onderwijs te ontvangen, toegelaten kunnen worden. Erkentelijk wordt herinnerd aan wai de heer li. L. Janssen van Raaij, die voor het besluurs-Jidmautschap bedankte, voor de school heeft ge daan. Kweekschool voor Onderwijzeressen. In het afgeloopen jaar vond nog ai wisseling van personen plaats. De cursus ving aan met 39 inwonende eri 53 uitwonende leerlingen. Voor 't eerst kwam de school in "t bezit van het gewijzigd rijkssubsidie. Ten tijde der samenstelling van liet verslag was nog niet te overzien wel ke gevolgen dit voor de school in de toekomst zou kunnen hebben. Thans kan de voorzitter mededeelen, dat liet subsidie bedraagt 11.420.75, hetgeen bijna I 2000.minder is, dan het vo rige jaar, Spaarbank. Hieromtrent werden reeds vroeger uitvoerige mededeelin- gen in dit blad gedaan. Aan het verslag is een ledenlijst toegevoegd, waaruit blijkt, dat het do- paitement thans 159 leden telt. Benoemd worden tot het nazien der rekening van den penningmeester, de iieeren Mr. A. S. Micdema en Mr. A. J. II. Merens; herkozen als Commis saris voor de Kweekschool voor On derwijzeressen de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz en P. II. van der Leij; herkozen tot Commissaris der spaarbank de heeren J. W. Arrlens, J, Willems, A. F. A. van Sclicrpen- berg. J. W. Stoutjesdijk, Mr. Dr. H. R. Ribliius, Mr. Th. de Haan Hugenliollz en Mr. D. 1-1. Andreae. Vastgesteld wordt een reglement voor de School voor Volwassenen, nadat een tweetal amendementen van Mr. Miedema goedgekeurd zijn. Artikel I van dat reglement luidt aldus: Het doel der school is, hen, die weinig of geen lager onderwijs hebben genoten, te leeren lezen on schrijven en hun cle eerste be ginselen van de taal eri het reke nen te onderwijzen. In bijzondere gevallen kan ook, zoo het hoofd der school daartoe gelegenheid heeft, herhalingson der wijs worden gegeven. Ten slotte deelt de Voorz. mede, dat dezen winter weer avonden van uni versity-extension zullen gegeven wor den. Het bestuur is in bespreking met Prof. H. IJ. Groenewegen, te Leiden, die het onderwerp zal behandelen: wetenschappelijke levensbeschouwin gen van onsen lijd. Kan men het over de data eens worden, dan zal dit wel doorgaan. De cursus zal dan uit 5 le zingen beslaan. Den lieer J. Bruinwold Riedel is een gelukwensch gezonden wegens het feit, dat hij 25 jaar aan de Maats, is verbonden. De rekening der kweekschool is na gezien en accoord bevonden door de heeren 'Berdenis van Berlekom en Krauss. Dezen winter is de Nutszaal voor eenigszïns gercduceerden prijs ver huurd aan Welen en Werken, dat eenigszius in dezelfde richting werkt als het departement. De Commissie voor de volkstuinen kan nog niets positiefs mededceicru Zij heeft daar herhaaldelijk over ver gaderd, rnaar was nog niet in staat, een geschikt terrein te krijgen. Er is ree-ds groote belangstelling voor, maar liet is moeilijk in de nabijheid van de stad een geschikt terrein te krijgen. Toch is de Commissie in onderhande ling en hoopt in de volgende vergade ring een positief voorstel te kunnen doen. Na nog eenige bespreking van de belegging der gelden van de Maat schappij, waaruit blijkt dat zij de keus beeft tusflchen verschillende wijze van belegging en hooit meer gelden 'op liet Grootboek belegt, dan wan neer zij daartoe verplicht is, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Bekroond. Blijkens liet door den rapporteur R. N. Roland Holst uitgebracht juryver slag in zake de prijsvraag van Archi tecture et Anncitia" voor een wand- kalender, is de prijs toegekend aan den heer W. Boatman te Haarlem. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd lot doctor de scheikunde op proefschrift „Zoa- kel-derikaten vanTripheuvyi-Mctiliaan de heer W. Th. A. J. M. 'Tombrock, gab. te Fro n'eker. Leiden. Geslaagd voo.r candidaats- examen rechten de heer II. D. van Werkura en mejuffrouw A, W. bohm. Groningen. Bevorderd tot doctor in. de rechtswetenschap "op stellingen de heer II. J. Meijeringli, geboren te Hoogeveen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. •ik Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Stoomvaartberlckten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Celebes (thuisreis) passeerde 2 Dec. FLnisterre. Het st. Timor (uitreis) vertrok 1 Dec. van Suez. Het st. Grotius arriveerde 1 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het st. Koning Willem III (uitreis) is 1 Dec. Perim gepasseerd. Het stoomschip Prinses Juliana (uitreis) vertrok 2 December van Al ters. liet st. Rembrandt arriveerde 2 Dec. rn Batavia te Amsterdam, lief st. Timor •(uitreis) 'arriveerde 30 Nov. te Port Said. Ilel st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 2 Dec. van Port Said. Het st. Ambon, van Hamburg via Antwerpen naar Java, pass. 2 Dec. Vlissingcu. Het. stoomschip Sumatra (uitreis) is 2 December Ouossant gepasseerd. KON. NEIDEKL. STOOMBOÖ1-MIJ. Het stoomschip Adonis arriveerde 2 December van Tarragona te Valen cia. I-Iet st. Amór arriveerde 2 Dec. van Londen te Amsterdam. liet st. Apolio vertrok 30 Noy. van P-illau naar Amsterdam. liet stoomschip Ceres arriveerde 1 December van Beyrouth te Lymassol. Het st. Flora, van 1-Ulau naar Am sterdam is 1 Dec. Brunsbultel gepas seerd. Het st.- Leda arriveerde 2 Dec. van Stettin te Amsterdam. Het st. Luna vertrok 1 Dec. van Am sterdam naar Blyth. liet stoomschip Minerva arriveerde 2 December van Konstantinopel te Odessa. Het st. Saturnus arriveerde 1 Dec. van Messina te Algiers. Het st. Stella arriveerde 1 Dec. van Amsterdam te Rotterdam. Het st. Titan arriveerde 2 Dec. van Amsterdam to Pillau. liet st. Venus vertrok 1 Dec. Lissabon uuur Genua Het st. Vesta, arriveerde 1 Dec. van Genua te Napels. Het stoomschip Nereus, van Am sterdam naar Wyborg, passeerde 2 December Brunsbüttel. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. I-Iet st. Dardanus vertrok 1 Dec. v. Batavia naar Amsterdam. Het st. Perseus, van Japan, en Sin gapore naar Amsterdam, passeerde 1 Dec. Gibraltar. Het st. Tantalus, van Amsterdam naar Jaa, passeerde 30 Nov. Perim. Het st. Theseus, van Japan n. Am- sterdam, arriv. 2 Dcc, te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bandoeng (thuisreis) arriv* 1 Dec. te Marseille. Het st. Bengalen (thuisreis) is 1 Dec. Perim gepasseerd. Het st Besoeki (thuisreis) vertrok 1 Dec. van Port Said. Het st. Djocja arriveerde 1 Dec. van Java te Rotterdam. Het. st Kawi (uitreis) arriveerde 1 Dec. te Southampton. 1-Iet st. Medan (uitreis) is 1 Dec. Dungeness gepasseerd, liet stoomschip Merauke (thuisreis) passeerde 2 Dec. Kaap Carvooiro. Het si. Op'hir (uitreis) vertrok 1 De cember van Colombo. Het st. Samarinda (uitreis) is 1 Dec* Malta gepasseerd. Itet st. Tamboi .t (uitreis) passeerde 30 Nov. Kaap del Armi. Hel stoomschip Jacatra (uitreis) ar riveerde 1 Dec. te Pudaug. KON. HOLL LLOYD. Het st. Kennemerland (uitreis) pas seerde 2 Dec. Teneriffe. 1-let st. I-Iollanclia (uitreis) vertrok 2 Dec. van Vigo. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Hel st. Andijk, van Rotterdam naar Mexico en New-Orleans, vertrok 1 Dec. van Havana. Het st. Gorredïjk, van Rotterdam naar New Orleans, arriv. 30 Nov. te Vera Cruz. Het st. Lord Sefton arriveerde 1 Dec. van Savannah te Rotterdam. I-Iet st. Maartensdijk, van Rotter dam naar Cuba, Mexico en Orleans, passeerde 1 Dee. Prawlcpoint. liet st. Nieuw Amsterdam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 1 Dec. Cape Race. Het st. Noordam, van Rotterdam, naar New-York passeerde 1 Dec. Li zard. Het st. Zaandijk arriveerde 1 Dcc. van Montreal te Rotterdam. Het stoomschip Manchester Spinner arriveerde 2 December van Roller- dam te Homburg. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het st. Oranje Nassau vertrok 30 Nov. van New-Yorlc naar W.-Iudië. Het st. Prins Willem IV vertrok 30 Nov. van.-Paramaribo naar Amster dam. DIVERS E STOOMVAARTLIJNEN. Het st. Yorck, van Japan naar Am sterdam, arriveerde 1 Dcc. te Singa pore. Hel st. Admiral, naar O.-Afrika, vertrok 30 Nov. van Antwerpen. Het st. Hatmn arriveerde 29 Nov. van Australië te Macassar. Hel st. Offenbach arriveerde 29 Nov. van Soerabaia te Macassar.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6