DE55DE BLAD Dinsdag 3 December 1912 Binnenland TWEEDE KAMER. Gisteren is besiolen in de avondver gaderingen na Hoofdstuk III (Buiten- landscbo Zaken) do begrooting van Landbouw te behandelen, benevens een reaks van kleine ontwerpen, waar onder de gratificaties van in het hu welijk tredende vrouwelijke ambte naren. Bij de voortzetting der debatten over de Indische hegroot:ng, ontwik kelde de heer Hubrecht nader zijn zienswijze dat de voorgenomen orga nisatie van den geneeskundigen dienst in Indië alléén dan. doeltref fend zal blijken, als men van deze ge neeskundigen ambtenaren maakt en ze goed bezoldigt, opdat men hoog staande intellectueel© personen er voor leunne vinden, die vooral ook oog hebben voor de bevordering der hygiënische belangen in do dessa's. De aangevraagde sommen achtte hij onvoldoende en hij drong op verhoo- ging aan. Spr. keurde ook de vorming van een korps Europeesche verplegers af, bestemd om in do Buitenbezittin gen zelfstandig den geneeskundigen dienst uit te oefenen. Hij achtte dat steis -' verkeerd en meende dat men ook geen geschikt Europ. personeel er voor zou vinden bij de vastgestelde lage bezoldigingen. De heer Scheurer 'aarentegen vond de bezoldigingen niet zoo laag en ver dedigde hel standpunt der Reg. -lie niet één categorie van ambtenaren kan bevoordeelen. Spr. bleef de op lossing zoeken in 't opleiden en vin den van de geneeskundigen in ïndi-i. Ook voor de verplegers zag spr. 5,4 Europ. personeel geen heil: deze ver plegers krijgen geen vertrouwen. Men leide inlandsche verplegers op aan de doctor-djawaschool. Dat. zal alleen baten. O'd; de heer Bognardt sprak n iJien geest nog een km! woord. Daarna verdedigde de Minister van Koloniën, de beer De Waal Malefijt let plan, dat geen korp3 beoogde, maar alleen als noodmaatregel zocht te voorzien in do tijdelijke behoefte. De u:t, te zenden verplegers uit Euro pa zouden niet voor de dessa's wor den besteand. De Min. verdedigde ten slotte de voorwaarden voor de 3-jari- ge verbintenissen van de Europ. ge neeskundigen en achtte de positie (die tot f700 per maand kan oploopen) geenszins te -laag en beneden de waardigheid der geneeskundigen; dé Min. was overtuigd dat men op de ontworpen voorwaarden in ons land —en zoo noodig in Duitschland en België het vereischte personeel zou vinden. Na repliek van den heer Hubrecht, drong ue lieer Beladingen bij art. '3d aan op een ziekenhuis en een gezond- 1 heidsdienst te Semarang, die zoo drin gend noodig zijn bij 't totaal onvol- doende van het stadsverband. De Minister kon zich over dit onderwerp niet uiten omdat, de Gouv.-Gen. zijn oordeel nog niet heeft uitgesproken. Over de Vie Afd. (Landbouw, Nij verheid en Handel) sprekende, wees de heer Marcbaut er op dat in af wachting van zijn uitgestelde inter pellatie over onregeluiat gheden bij de uitgifte van concessie in Djeloe- tong-aanplantingen op Borneo, toch twee nieuwe concessies zijn uitgege ven aan Amerikaansche en Duitsche; Maatschappijen. ÏTij keurde dit scherp of, omdat daarbij inbreuk werd ge maakt op tot zekere hoogte verkregen rechten van de Borneo-Sumatra-Han- del Mu. en geen voldoende waarbor gen zijn bedongen voor controle op "t i aftappen en voor de rechten der in- 1 landers om het bedrijf niet le mogen uitoefenen. Spr. wees er op dat net de eer.e concessie, de Duitsche, was gevent en de andere heette een Ne derlandsche onderneming, waarvan 47 aandeelen waren „ter hand ge steld" aan de Nederlanders, om ,,als directeuren te handelen'. Spr. vroeg den Min. bewijzen voor 't beweren^ waarop de conoessie-uitgifto aan an deren steunde, dat de Borneo-Suma- traMij. de hoornen uitroeide. De spr. brak hier zijn rede af, om die hedenmorgen te vei volgen. In de avondvergadering, onder lei ding van Jhr. De Geer, werd de Be grooting voor Justitie afgedaan. Eerst werd gestemd over art. 65 (subsidies voor de uitvoering der Kinderwetten) waarvoor de heer Ier Laan bij wijze van protest stemming had gevraagd. Het werd aangeno men met51 legen 2 stemmen. Daarna werden de overige artikelen goedgekeurd er» de eindstemming over het Hoofdstuk tot nader aange houden. Vervolgens werden zonder debat of stemming aangenomen de wets ontwerpen tot naturalisatie van M. S. Bendelau, F. II. H. en E. 11. Sil- yertant, J. M. H. Derrez en anderen, tot grensregeling tusschen de kan tongerechten Schoonhoven en Ridder kerk, en tot wijziging der Justilie-be- g rooting van 1911 (diverse onderwer pen). Toen kwam de Begrooting voor Bui- tenlandsche Zaken voor 1913 aan de orde. De heer Vorsterman van Oyen vroeg inlichtingen omtrent den stand der onderhandelingen met België over de waterloozing in verband met de plannen voor de droogmaking van een deel van de Braakman, De heer De Kanter bracht luildo aan 's Min. beleid, drong aan op krachtige pogingen om Portugeesch Timor aan te koopen; hij- betuigde ingenomen heid met de verbetering der positie van onze diplomaten en vroeg ver meerdering van het getal beroepscon suls. Spr. betreurde dat de Min. niet meer gevoelde voor 't gebruik van do Neflêr 1. taal door onze diplomatie; hij beval den Min. alsnog zeer aan het subsidie van (7500 te geven voor het congres der vereen. „Vrede door recht" en vroeg ten slotte om met kracht en spoed de grensscheiding van Baarle-Nassau. Nadat de heer Van der Berch van Heemstede den Min. had verzocht alle pogingen in 't werk te stellen om het verbod van invoer van hooi en stroo in Engeland opgeheven te krij gen, sloot zich de heer Ankerman aan bij de klacht over 'sMin. weige ring van subsidie aan de Vereenïging „Vrede door Recht"; het mislukken v3n een Congres als 't voorgenoincne met het oog op den oorlog dien wij nu zien voeren en op het openen van T Vredespaleis in 1913 zou inderdaad zeer te betreuren zijn. De heer Hugenholtz vroeg naar den stand onzer verhoudingen tot Vene zuela, verlangde ophelderingen omtrent de zaak van de Chineesche vluggen-historie, die in Indië op Chin. Nieuwjaar voorkwam, meenende dat de schuld daarvan lag in "t ver traagde overseinen van 't bericht der Chineesche republiek van 12 tot 26 Februari. Eindelijk drong spr. er om do omstandigheden (den Balkanoor log) vooral op aan het Vredespaleis niet feestelijk in 1913 te. openen; dat ware schandelijke huichelarij. Men betrekke het gebouw stil. Doch boven al noodige men den Czaar niet uit, die hier niet welkom zou zijn. Hem uit te noodigen ware een schande De hoer Smeenge maakte eenige opmerkingen over 't ontbreken van water iii de Drentsehc kanalen ©oor <le werken der Pruisische Waterwe gen en drong op maatregelen daar tegen aan. Bij zijn antwoord verklaarde de Minister van buitenlandsche zaken, dc heer De Marees van'Swindercn, niet te zullen treden in een beschou wing over den toestand in Europa. Maar met vreugde kon hij consta- teeren dat er op grond van de be richten. in de laatste 24 uren ontvan gen, uitzicht is op herstel van de rust in Europa en op behoud daar van in de streken waar zo niet is verstoord. Het was den Minister een plicht een woord van erkentelijkheid uit te spre-' ken voor de wijze, waarop Nederland door zijn weldadigheid en zelfopoffe ring van zoovelen zijner zonen en docliteren, de eer van ons land lieeft opgehouden door naast de vlag van 't Roodé Kruis de Nederlandsche op zoo schitterende wijze op 't oorlogsveld te vertoonen. _(Applausi. Omtrent Vënuzuèla verklaarde de Minister, dat 't afbreken der betrekkin gen geen nadeelige gevolgen voor Cu rasao heeft,gehad. In de zaak-Thielen achtte de Minister arbitrage de aan gewezen, weg. De Minister is in die richting werkzaam. In de Chineesche quaestio erkende de Minister, dat een fout. was begaan. 1-Iij'had öp 13 Februari van den Chi- neeschén gezant bericht van het uit roepen der republiek ontvangen en had, niet voorziende wat er op Java gebeuren kón, het niet dadelijk aan den Gouverneur-Generaal geseind. Hij had dat moeten voorzien dat was' de fout, maar ook niets meer. Bij de opening van het vredespaleis waarvoor t tijdstip nog niet is bepaald zou de Regeering zeker nagaan wat haar te doen stond, maar stellig zon zij de vyenken va:: den heer Hugen holtz niet velgen. De Braakrr.an-zaak zou de Minister met zijn ambtgenoot van Waterstaat behandelen. Voor uitbreiding van 't korps be roepsconsuls had "de Minister voor het tegenwoordige geen personeel. In de taal-quaes'ie bleef de Minister voorstander van de Fransche laai als die der diplomaten. Schj-eef men ons in 't Nederiardscli. dan konden we ook zoo antwoorden. Voor de regeling der zaak van Rearlo Nassau moesten beide p«rtij°n bereid zi.iri tot wegneming van de mis standen. Maar zoover was 't nog niet. Voor bet vredescongres van Vrede door Recht bleef de Minister subsidie weigeren, ook omdat de Regeering niet te voren er over was gekend. Wa re dit wel gebeurd, dan had de Minis ter 't congres ia 1913 ontraden, want de markt is overvoerd. Doch ook afge scheiden daarvan was na 't congre9 van Genève het vredescongres van dien aard, dat de Regeering er liever geen verantwoordelijkheid voor. op zich neemt. Op 't vertoog van den heer V. d. Berch kon de Minister niet dadelijk antwoorden. Na eenige replieken werd hot debat; gesloten en er volgde aanneming van de eerste artikeler (2 en 3 werden aan- gehouden). Bij art. 7 (kesten der diplomatie^ le verde de heer Hugenholtz een uitvoe-1 ri«r betoog feeen 't nut en de noodza kelijkheid der diplomatie, die door de langdurige verloven worden getee- kend. De kosten zijn veel te hoog voor j de diensten. En hij kwam vooral te gen de voorgestelde tractementsver- hooging op, die noch door de levensbe hoeften, noch door de eïschen van den dienst, noel» door een ruimer keuzo van het personeel der diplomaten ge wettigd scheen. De Minister bestreed de meening van deu heer Hugenholtz en verdedig de de voorgestelde en in alle opzichten gerechtvaardigde verhooging. Na een paar replieken, ook op een opmerking van den heer Hubrecht over de diplorjatïeke examens, wenl 't artikel aangehouden, daar de heer Hu genholtz stemming vroeg. Ook al de overige artikeleif werden zonder debat goedgekeurd. De eindstemming over 't Hoofdstuk volgt later. Te 11 uur ging de Kamer uiteen,- TRIANON TE AMSTERDAM. De protestvergadering in zake „Trianon", laatstleden Woensdag ge houden, kwam gisterenmiddag óp- nieuw bijeen, om te beraadslagen over de door de commissie voorgestelde re solutie. Aangenomen werd een resolutie, waarin, o.a. werd uitgesproken» „vertrouwende, dat hot algemeen j protest een waarborg zal zijn tegen herhaling yan dergelijke voor ons Jand beschamende feiten; besluit, dat er onder deze omstan digheden, ten aanzien van het ge beurde, geene termen bestaan voor eenige verdere actie." DE NEDERLANDSCHE AMBU LANCES, Het Hoofdcomité van het Neder landsche Roodc Kruis deelt mede: Volgens ontvangen telegram van Dr. Sikemeier is de Bulgaarsche am bulance Zondagmorgen te 7.55 uit So fia vertrokken mc-t bestemming Tjor- loe; de reis gaat over Yamboli, lurk Kilisse en Lulu Burgas. Allen wc-L Brieven moeten worden verzonden aan het adres: Croix-Rouge Sofia. Dr. Lingbeek heeft Zondag telegra fisch verzocht, het reservepersoneel der Turksche ambulance onmiddellijk te doen overkomen. Bedoeld personeel (1 arts, 2 i.dard- sche artsen, 5 verplegers, 4 verpleeg sters, 1 kok, 1 kokkin), dat H. M. do Koningin heden. Dinsdagmiddag, ten paleize in audiëntie zal ontvangen, vertrekt 's avonds per trein 7 2d van het station S S. te 's-Gravenhage naar Iionstantinopel. De Nederlandsche gezant te Athene heeft liet lloofdcomité van liet Ned. Roode Kruis bericht, dat de 4 ver pleegsters voor de Grieksche ambu lance Zaterdag j.l. in welstand aldaar zijn aangekomen en gisteren naar Sa- loriiki zouden vertrekken. Hr. Ms. „ADM. VAN WASSENAAR". Ingevolge Koninklijk besluit van 30 Novcmbei wordt het, wachtschip ie Amsterdam „Admiraal van Wasse naar" met 1 Januari 1913 uit dienst gesteld en de kapitein-luitenant ter zee A. van den Driessen Ma reeuw a ls dan eervol van -liet bevel over dien bodem ontheven. ROODVONK TE AMSTERDAM. In de week van 25 Nov. tot 1 Dec. zijn 115 gevallen voorgekomen, waar onder 1 sterfgeval. MOTIE VAN AFKEURING. De Bond van ambtenaren bij de de partementen en hooge colleges te "s- Gravenhage, nam gisterenavond een motie aap, waarin de regeeringsvoor- slellen in zake de reorganisatie van de departementen worden afgekeurd, vooral op grond van de voorgestelde invoering van een formatie en daar mede samenhangende benoeming van commiezen bij keuze. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koniniv. besluit is met ing. van 1 Jan. aan rar. B. Hulshoff, op ver zoek, eervol ontslag verleend als pres. van het gerechtshof te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, met benoe ming tot commandeur in de Orde va i Oranje Nassau; en zijn benoemd bij het gerechtshof te "s-Gravenhage tot pres. mr. B. J. A. Sterck, thans vice- pres;, en lot vice-pres. mr. C. W. .Voll- graff, thans raadsheer in dat college. Zijn benoemd: hij den pl. staf, tot kap., pi.-adj. te Utrecht, Ie luit B. I. hommers, 3de reg. vcst.-art.; bij do .art.,bij het. korps pontonniers, tot ie- luit., 2e luit. A. I. de Stoppciaar Blij-' dosteyn, v. h. korps. ONDERWIJZERS TE AMSTERDAM. I11 verband met beslissingen in vo-- rigc raa cis vergaderingen, stellen B. en VV. van Amsterdam thans wijzigingen voor in. de salarisregelïng van onder wijzend personeel. Naar deze wijzigingen zullen de jaarwedden der onderwijzers bedra gen: aanvaugswedde (600. na 2 jaar 760. na 4 jaar 800, na 6 jaar 96'). :ia 8 jaar /1000, na 10 jaar 1100, na 12 jaar (1200, na 14 jaar /13O0, 11a ÏC jaar /1400; voor onderwijzers, die in het bezit van de hoofdacts zijn, 121*0 de jaarwedden der onderwijzeres sen bedragen: aanvaugswedde 660, na 2 jaar /700, na 4 jaar (800, i.a 6 jaar (yo0, na 8 jaar (1000. na 10 jaar I liOO, na 12 jaar (120U, voor onder wijzeressen, die in het bezit zijn van de hoofdncle 200 meer. B. en W. blijven de weer opnieuw ingediende amendementen van de heeren KI. de Vries c.s., Van Kuyk- hof c.s. en Den Hertog c.s. ontraden. Stadsnieuws Tramver tr a ging. Gisterennamïddag moest te Sloter- dijk weder een E. S. M.-wagen met defecten beugel door den volgenden dienst naar Haarlem gebracht wor den; een drietal treinen kwamen hier door in vertraging. HET BRONGEBOUW. Naar de heer Germans ons mee- i deelt, heeft hij het Brongebouw voor 1913 gepacht. Binnenkort denkt de nieuwe pach ter mede te deek-n, op welke wijze hij hei Brongebouw zal exploïteeren. Naar men weet heeft dc heer Ger mans de pacht van het Brongebouw voor het loopende jaar van den heer Van Oort overgenomen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Het Museum van Kunstnijverheid werd gedurende de maand November bezocht door 811 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden Boekerij werden 240 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzon den; terwijl de aan het Museum ver bonden School voor Kunstnijverheid door 134 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werd bezocht. NED. R.-K. VOLKSBOND. Maandag 9 December a s. zal door de afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond in haar gebouw St. Bavo een algemeene vergadering worden gehouden, waarin ais spreker zal op treden de WelEerw. heer Salin, ka- palaan van O. Lieve Vrouwekerk aan het Spaarne. Door P. K., te Edam, Is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Air. Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van mishandeling van een ambtenaar in functie, is ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. 40-JARIG JUBILEUM. 6 December as. bestaat de Vereeni- ging tegen het mishandelen van Die ren voor Haarlem en omstreken 40 jaar. Op dien datum van het jaar 18Ï2 n.l. werd in de Sociëteit Vereeni- ging de oprichtingsvergadering ge houden. Do administratieve daturn van oprichting is 1 Januari 1873. OPTREDEN VAN MR. TROELSTRA. De openbare vergadering waar Mr. P. J. Troelstra, het bekende Kamer lid, zal spreken voor de afd. Haarlem der S. D. A. P., over „De verkiezin gen van 1913 aanvankelijk vastge steld op 28 Nov., zal thans gehouden worden op den datum, dia in dc ad vertentie-rubriek van onze eourant is vermeld. HINDERWET B. en W. van Haarlem, gekst op art. 8 der Hinderwet, deelen mede, dat bij hunne beschikking van 28 November aan de firma Haverschmidt en Klaje vergunning is verleend tot uitbreiding van de stoffen ververij, chemische wasseherij en drogerij in de perceelen aan de Brouwersvaart ns. 74, 76 en 78 dooi" het bijplaatsen van een horizon taio compound machine van 50 P.K. en eenen dynamo van 14 P.K. in het perceel kad. sectie H No. 732, de eompoundmachine bestemd tot het drijven van den dynamo van 14 P.K. en van do bestaande werktuigen en do dynamo ton dienste van dc ver warming van strijkbouten en van de verlichting, en aan do directie der Han.vlemscho Brood- en Meelfabriek tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel aan de Bakenessengracht nos. 71—73, door het bouwen van eenen dubbelen heeteluchtoven in eenen uit bouw, aan de fabriek, achter het per ceel aan de Bakenessergracht no. 69, Rubriek vcor Vragen Geobomieerden hebben het voorrecht, vrugen óp verschillend gebied, rails voor L-mntwoording vatbaar, in te zenden bij do Rodaclio van Haarlem's Dagblad. Grooto Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wor.lc a~i.i aaiidachc gcsibonLen. VRAAG. Wanneer moet ik op komen ais mijn lotingsnuumier be neden 10 is.' Ik woon in Heemstede. ANTWOORD. De datum van op komst is niet voor alle nummers beneden 10 denzelfde. Geef uw juiste lotingsnununer op bij den Burgemees ter van Heemstede, die u kan inlich ten. VRAAGt Wat is het hoogste nummer dat opgeroepen is in 1912, dus van hen die in 1911 hebben ge loot? ANTWOORD. Dit is niet eerder b&keriki, dan den Sen December 1912. Wendt, u dan met uw verzoek tot den riiajoor, provinciale adjudant .in Noord-Holland, Jansstraat 46 te Haar lem. VRAAG. Wanneer moéten de lo- teliiigen voor: de lichting 1913 opko men? Ik woon id 1' 'atieniinerliede en Spaannwoude en heb liet nummer 16 getrokken. ANTWOORD. Dit is nog niet be kend. 'Binnenkort kan de Burgemees ter van Ho arlemmerliede c.a. u hier over inlichten. VRAAG. Mijn lolingsnummer voor de lichting 1913 is 61. llce- veel -maanden moet ik dienen, waar word ik ingedeeld en wanneer moet ik opkomen. Ik woon in Haarlem. ANTWOORD. Do ec-rsie oefentijd bedraagt: bij de bereden korpsen 2 jaren; bij de pantserfort artillerie en torpedisten 15 maanden; bij dc admi- nïsiratieiroopen 8 1)2 of 14 1,2 maand, bij de overige wapens 6 1/2 of 8 1/2 maand. Waar u wordt ingedeeld en wan neer is nog niet bekend. Den 20en December a.s. kan men n inlichten ten garmzoeusbureele Gr. Markt 17, Haarlem. VRAAG. Ik ben op een knipcur sus, maai" de lessen voldoen mij niet. Ik heb de twee eerste maanden voor uit betaald. Als ik nu van den cursus af ga, moet ik dan de twee laatste maanden nog betalen? ANTWOORD. Ja, indïon gij vrij willig den cursus onderbreekt, en de juffrouw haar plicht behoorlijk na komt, moet gij over den geheelen cursus bétalen. VRAAG. Heeft iemand het recht goederen, die hij van mij in bewaring heeft, toe te eigenen'? Tot wien moet ik mij wenden, om de goederen terug te krijgen, als ik in 't bezit bén van do door mij betaalde kwitantiën? ANTWOORD. Neon. dit recht heelt e&n bewaarnemer ztlier niet. Wend u tot eon advojaat. VRAAG. Wanneer moet ik op komen en bij welk wapen word ik in gedeeld als mijn nummer 199 is en ik woon in Haarlem? ANTWOORD. De datum van op komst en het wapen waarbij u wordt ingedeeld moeten nog worden uitge maakt. Vervoeg u den 19en December 1912 ten bureele van den garnizoenscom mandant Groote Markt 17 te Haar lem, waar men u kan inlichten. VRAAG. Bij welk wapen wordt no. 131 ingedeeld en wanneer moet dezo persoon opkomeD, als hij woont in Haarlem? ANTWOORD. Do datum van op komst van dit nummer en het wapen waarbij u wordt ingedeeld zijn nog niet bekend. Vervoeg u den 20en December 1912 ten bureele van den garnizoenscom mandant Groote Markt 17. te Haar lem, waar men u kan inlichten. VRAAG. Ik woon te Haarlem. Wanneer moet ik opkomen als mijn nummer 261 is en ik van de lichting 1913 ben? ANTWOORD. De datum van op komst van dit nummer is nog niet uitgemaakt. Ten garnizoetnsbureele Groote Markt 17 te Haarlem kon men u den 18en December a.s. hierover inlichten. VRAAG. Ik woon hier ter stede, vvE.qineer moet ik opkomen- als mijn nummer267 is? ANTWOORD. De datum van 'op komst van dit nummer is nog niet uitgemaakt. Vervoeg u den lGen De cember a.s. ten garnizoeusbureele Gr. Marlet 17 te Haarlem, waai" men u zal inlichten. VRAAG. Ik woon in Haarlem. Wanneer moet ik opkomen en bij welk wapen word ik ingedeeld als mijn Iotingsnummer 292 is? (1913). ANTWOORD. De datum van op komst van dit nummer is nog niet uit gemaakt. Vermoedelijk wordt u in gedeeld bij het wapen der infanterie. Vervoeg u 18 December a.s. ten gar- nizoensbureele Groote Markt 17, tc Haarlem, waar men u zal inlichten. VR AAG. Ik woon hier ter stede, waar word ik ingedeeld, en wanneer moet ik opkomen als mijn lotings nummer 283 is (1913.1? ANTWOORD. De datum van op komst en het wapen waarbij inge deeld van dit nummer moet nog wor den uitgemaakt. 16 December a-S- kan men u er over inlichten ten gamizoensbureelo Gr. Markt 17, te Haarlem. VRAAG. Ik woon te Heo-msfedo. Wanneer moeten de lotelingen van de lichting 1913 opkomen. Waar word ik imredeeld als mijn Iotingsnummer 11 is? ANTWOORD. Dit is nog niet be kend. Wond u tot den Burgemeester van Heemstede, die u kan inlichten. VRAAG. Ik woon in Haarlem. Wanneer moet no. 132 der militie lichting '1913 opkomen? ANTWOORD. De datum van op komst van dit nummer moet nog worden uitgemaakt. Vervoeg u den 16en December a.s. ten garnizoensbureele Groote Markt 17 te Haarlem, waar men u dan kan in lichten. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen hoe de inhoud is van Artikel 21 eerste lid, 7e. der Militiewei (Staatsblad 1912 No. 21) ANTWOORD. Artikel 21 eerste lid houdt in Vrijstelling van den dienst bij de militie wordt verleend le. enz., 2e. enz., 7e. in bijzondere gevallen. VRAAG. Waar en hoe .rnocl ik solliciteeren voor politle-agent te Am sterdam? Waar moet ik solliciteeren voor conducteur op de nieuwe tramlijnen in Haarlem? ANTWOORD. Voor politie-agent moet u solliciteeren aan het Hoofdbu reau van Politie te Amsterdam; voor conducteur op de nieuwe tramlijnen te Haarlem bij de directie; Kamper singel no. 2. VRAAG. Bestaat er kosteloos on derricht in het boekhouden, behalve do Toynbcevcreenïging? ANTWOORD. Neen, zoodanige gelegenheid is ons niet bekend. Uit de Omstreken HALFWEG. Campagne aan de suikerfabriek. De campagne aan de beetwortélsui- kerfabriek „Holland" alhier zal nog een drietal weken duren. Door het overdoen van hoeveelhe den beetwortelen aan andere fabrie ken is dc afloop bespoedigd. Kerstfeest. Dank zij den ruimen bijdragen der ingezetenen kan met de kinderen der Zondagsschool ook dit jaar weder op flinke wijze bet Kerstfeest gevierd worden. Op Tweeden Kerstdag zal t feest in het kerkgebouw plaats héb ben. VELSEN. De wethouders Ne'.scuer en Vermeu len doen een voorstel om een verorde ning regelende inrichting der politie in 't leven te roepen, daar de Burge meester, tegen den wensch der wet houders, daartoe niet is overgegaan. De Commissie voor Openbare Wer ken stelt v oor den tijdel ijken opzich ter J. Th. Verzijlbergh als vast amb tenaar der gemeente aan te stellen. B. en W. gnan daarmede nccoord. B. eri W. stellen voor den werkman P. Jasperse in vasten dienst aan te stellen. Naar aanleiding van een verzoek van J. Visser te IJmuiden, stellen B. en W. voor hem met 1 Mei voor 5 jaar ■het gemeenteterrein hij school B. voor moestuin .te verhuren. De huur be draagt (60.— per jaar. ZANDVOORT. VAN DE ARME FRIESCIIE HEIDE. Men schrijft ons: Maandagavond trad in „Ons Huis" alh er voor een geheel gevulde zaal Ds. J. A. Vissche r, secretaris van de Vereenïging van Nederlandsche Landkolonisatïe en Inwendige Zen ding, en schrijver o.a. van het boek: „De arme Friesche heide", als spre ker op met bet onderwerp: „Wat wij deden, wat wij doen, wat wij willen", zulks In verband met den groeten arbeig, dre door bovengenoemde ver- eeniging teil behoeve van de bewoners der arme Friesche heide verricht wordt. De bijeenkomst werd te 8 uur door Ds. Visscher met gebed geopend, waarna hij dé vergadering verzocht te zingen het bekende „Lievelings lied van Ds. N. de Jonge Hierna bracht de Christelijk© Lehceiouthou- ders-zangvereen ging „God is mijn lied", <L© voor dezen avond haar wel willende medewerking verleende, cp verdienstelijke wijze „Het lied van d© Heide" ten gehoore. De spreker van den avond ging nu tot de behandeling van zijn onder werp over, dat hij in diie deelen splitste. De bekende voormalige pre dikant van Rottevalle sclndste op treffende en vaak aandoenlijke wijze, hoe treur.g de toestand nog ongeveer vijf jaar geleden onder de arm© be woners dei- heide was, maar hoe die in den loop der jaren gaandeweg ver beterde. dauk zij den nuttigen en ze genrijken arbeid van de vereenïging bovengenoemd. Hoewel de rede van Ds. Visécher aan duidelijkheid niets te wer.sehen overliet, zooals zulks van hem in woord en geschrifte l>ekend is, werd zijn onderwerp nog verduidelijkt -loot een groote serie prachtige lichtbeel den, zoodat de toe'aoorders zich vaak In den geest naar de veeibesch reven arm© Friesche heide verplaatst za gen. D© spreker vertelde van zijn talrij ke ontmoetingen en gebeurtenissen, di© hij tijdens zijn predikantschap te Rotter al lé meegemaakt had, ontmoe tingen, die soms den hoorders de tranen in de oogen deden komen, voor al bij zijn beschrijving van een goede oude vrouw, die gehuwd was me; een man, die gedurende zijn gansche hu welijk aan een hevige zenuw ziekte leed, maar door zijn trouwe gade, niettegenstaande de vaak bitte re armoede, als "t ware als een lief hebbende moeder tot aan zijn laa' sten levensavond verpleegd werd. Maar Ds. Visscher liet al en toe ook den gezonden Hollandschen hu mor naar voren komen, toen hij o.a. vertelde van een man, die over de gansche heide bekend stond als de „kippendief", maar die door tns- schenkomst van de Inwendige Zen ding op den goeden weg terugge bracht was, waardoor hij weldra voor zijn doen ©en welgesteld han delsman werd, zijn plaggenhut kon verlaten en zich een aardig huisje liet bouwen, dat het evenwel een 'ijit- lang zonderschoorsteen moesl doen. Toen Ds. Visscher daar bij zijn huisbezoek er zijn verwondering over uitsprak en den man vroeg, waarom hij geen schoorsteen op zijn huis had laten bouwen, antwoordde bij, dat hij daar geen geld meer voor had. Ds. Visscher vroeg hem wat zoo n schoorsteen dan wel kostte, waarop hij ten antwoord ontving: „een rijks daalder!" Het aandachtig luisterende audito rium kon toen wel begrijpen, wat er volgen zou, namelijk dat de predi kant den man een rijksdaalder voor den schoorsteen gaf. En nu vond Ds. Visscher het zoo'n aardig idéé, dat hij, telkens als hij het huisje zag, tegen zichzelf kon zeggen: „dien schoorsteen heb i k nu op dat huis gebouwd." Talrijk waren de verschillend© der gelijke voorbeelden, die ons te ver zouden voeren, ze hier alle te vermel den. O.a. liet hij door twee duidelijke platen het schril contrast zien, boe in één land tegelijk zoo'n schitteren de rijkdom en zulk een bittere, b:ttc- re armoede heerschen. Maar de armoede zou nu zooveel mogelijk bestreden worden; alleen m Drente was 46 pet. heidegrond ont gonnen, die hu aan vele arme men- sohen werk en brood verschaft. Voor dit doel is natuurlijk veel geld noo dig, daarom wekte Ds. Vissch-cr de toehoorders op, zooveel mogelijk <le Nederlandsche Landkolonisati© tc steunen, hetzij door als lid of begun stiger toe te treden, of haar met een jaarlijksche bijdrage te steunen. Hiermede eindigde spreker, zijn boe ende rede. De zang vereenïging (onder directie van den i:eer J. v. d. Wateren) zong tot slot nog eenige mooie liederen, iiie door mejuffrouw Gretha van der Stijlen, te Haarlem, (in Zand voort geen onbekende!!, die ok op kranige wijze eenige solo-stukjes zong, op waardige wijz© op het orgel begeleid werden. De bijeenkomst werd door Ds. Vis scher ongeveer tien uur met dankge bed gesloten, maar vóór hij de zaal wilde verlaten bad hij eerst neg een welgemec-nd woord van dank in r ut- vangst te nemen, dat hem bij monde van den heer Schuurman namens de vergadering gébracht werd, waarna allen staande den redenaar de zegen bede uit Psalm 134 toezongen. Pers-Overzicht DR. KUYPER EN DE NED. IIERV. KERK. In „De Nederlander" is van de iiand van ds. J. H. F. Remme, predikant bij de Herv. Kerk te Remmerden, 'n protest versohenen togen een verkie zingsmanifest van zekere zijde uitge geven in Ommen. Dit protest wordt door dr. Kuyper ii een driestar „Kloek protest" met in genomenheid besproken en aan het einde dier bespreking zegt de anti-rév. leider: „Laat men voorzichtig zijn. De anti-revolutionnaire partij staat in de Ned. Herv. Kerk nog veel ster ker dan men waant. Dusver nu hield men zich van die zijde stil, en rustig werd steeds onze strijd gevoerd. Maar gaat de ongerechtigheid die nu op haar bazuin blies, nog verder door, dan zal men zien. hoe de breed© groep, die in de „Waarheidsvriend" haar orgaan bezit, zich nog heel an ders zal gaan roeren, en dan is het in hut minst niet twijfelachtig, bij wie de politieke schade zal thuiskomen. Kerkverechi! was bij ons steeds bui ten-gesloten, maar noodzaakt men ons om ook op dit terrein uit te komen, Innt men er zich dan op voorbereiden, dat onze vlag heel 't land door breed zal uitwaaien". OMMEN. „De Vaderlander" schrijft o.m.: Deze verkiezing heeft voor een goed deel gestaan ih het teeken der Ta- rielwet. In dat opziaht heeft de Stan daard gelijk De actie van de tarief- tegenstanders is een zeer ijverige ge weest. In nagenoeg alle plaatsen zijn de tegenstanders van het tarief in druk bezochte vergaderingen opge treden en alleen aan zijn verklaring, dat hij tegen het tariefontwerp van minister Kolkman ïs, heeft do heer Bichon het te danken, dat hii den

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9