NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No, 9037 Verschijnt dagelijks, behatve op Zon» en Feestdanen. WOENSDAG 4 DECEMBER 1912 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: ">r Haarlem1.20 -or de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTI' UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 5 DECEMBER. Orgelbespeling in de Groote Kerk van 23 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Kl. Verceniging: Bioscoopvoorstel ling. OM ONS HEEN No. 1628 De taak van dsa Burgemeester Vandaag, nu onze nieuwe burge meester, Jkr. Mr. Sandberg, voor den eersten keer een Raadsvergadering presideert (de installatie-vergadering gaf Z.E.A. nog maar alleen gelegen heid, de rondvraag te houden en de vergadering te sluiten) is het mis schien een gunstig oogenblik, om eens na te gaan, niet wat Haarlems burge meester te doen zal krijgen, maar wat in 't algemeen de taak is van den bur gemeester van een groote stad. Zijn arbeid is drievoudig hij treedt namelijk als burgemeester, als lid van bet dagelijkse!» bestuur, als voorzitter van den gemeenteraad op, het Colle ge van Burgemeester en Wethou ders. Het groote publiek ziet van liet veelzijdig ambt slechts één van de kan ten, namelijk dien van den Raadsvoor zitter en toch zijn de twee andere zij den van vooral niet geringer betee- kenis. Daar is in de eerste plaats de bur gemeester. Als men in den Haag een openbaar orgaan noodig heeft tot uit voering van een wet en niet weet, aan welk het werk zal worden opgedra gen, dan tast men het op aan den Bur gemeester of aan Burgemeester en Wethouders. Bekend is, hoé Mr. W. F. van Leeuwen, toen hij nog burgemees ter van Amsterdam was, de plichten van het ambt in een vergadering van de Eerste Kamer opgesomd heeft en daarbij tot de in haar openhartigheid opzienbarende conclusie gekomen is, dat de burgemeester van een groote gemeente ,,'s-Rijks kruier" genoemd worden moet. Dit is zeker, dat hij verantwoorde lijk is voor een groot aantal zeer uit- eenloopende zaker- Dat blijkt bijvoor beeld uit het stempeltje, waar van elk stembiljet moet voorzien zijn weliswaar zet de burgemeester het zelf niet, maar dat het gezet word t, daarvoor is hij aansprake lijk. Op allerlei dingen moet hij toe zicht houden, alle wetten handhaven naar boven en naar beneden. Als hoofd van de Dolitiè draagt hij, vooral in tijden van onrust, een zware verantwoordelijkheid. Wordt die in rustiger dagen niet zóó drukkend, de functie eisclit dan toch veel correspon dentie en herhaald overleg met den Commissaris, moeilijkheden moeten worden uit den weg geruimd, quaes- ties opgelost er» dat wel zonder iemand in zijn rechten te kort te doen en met behoud van de in een groot corps noodzakelijke discipline. Tegenover het dagelijksch bestuur ls de burgemeester verplicht op de hoogte te zijn van de zaken, die in de vergadering van B. en W. in behande ling komen. Hoe zou hij de beraadsla gingen kunnen leiden, wanneer hij niet bekend was, ik wil niet zeggen met al de onderdeelen, maar dan toch met de hoofdlijnen van de zaken waar om het gaat Alleen daardoor is een Bnelle afhandeling, door te rechter tijd ingrijpen of op het juiste moment do gedaciitonwisseling te eindigen, moge lijk. En in deze vergaderingen komen tal van zaken voor, waarvan ook de Raad nooit iets gewaar wordt, zooals punten aangaande de hinderwet, vei ligheidswet en de bouwverordening, ienzlj de belanghebbenden bij den Rand in hooger beroep komen. Met de wethouders heeft hij het toe zicht op allerlei instellingen, waarbij hij dus cortroleeren, maar aan den anderen kant als 't pas geeft, ook eens bemoedigen of aansporen moet. Ook tegenover de hoofdambtenaren kan hij een dergelijke crïtiseerende, maar te-, vens ondersteunende houding aanne men. Hoe moeilijk een onberispelijke lel- i ding is van de vergaderingen van den gemeenteraad kunnen wij min of meer beoordeelen. Plooibaar en tegemoet ko mend moet 's Raads Voorzitter zijn, maar niet zwak of slap. Hij heeft de gelegenheid, zijn eigen meening over de zaken, die aan de orde komen, uit te spreken, maar mag in het debat niet overbeerscben, omdat immers^de beraadslagingen er voor dienen, de stroomingen in den Raad tot hun recht te laten komen. Bovendien is vooral aan zijn beleid opgedragen, do positie van B. en W. te handhaven te genover den Raad. Deze beschouwt bij voorkeur B. ev W. als zijn mandata rissen of zaakgelastigden en toch is, volgens de commentaren op de ge meentewet, die opvatting onjuist. Ilct dagelijksch bestuur' is een zelfstandig College, belast met de uitvoering van de Raadsbesluiten, welke uitvoering dus aan den Raad ontnomen is. Dit standpunt te handhaven is niet altijd even gemakkelijk, de taak valt uit den aard van de zaak aan 's Raads voor zitter te beurt. Natuurlijk staat daar tegenover, dat voor de goede uit voering van de genomen besluiten B. en W. tegenover den Raad verant woordelijk zijn. Art. 70 van de gemeentewet geeft den burgemeester het recht, de uitvoe ring van een Raadsbesluit te weige ren, waarvan hij dan mededeeling heeft te doen aan Gedeputeerde Sta ten. De burgemeester komt ook recht streeks in aarraking met het publiek door de audiëntie, die hij geeft. Met de meest verschillende zaken komt men dan aan, soms ook wel met zon derlinge vragen en verzoeken er zijn altijd menschen, d;e hunne belangen zeer wel aan een ambtenaar zouden kunnen voordragen, maar zich het liefst wenden tot de hoogste autori teit De burgemeester van een groote stad moet dus toegankelijk zijn. maar toch boven de personen en de partij en staan daardoor, zoo zegt een aar dig beeld, overziet hij het geheel, ter wijl hij op hetzelfde niveau zich op houdende, alleen diegenen kan zien, die naast hem staan. Hij moet zorgen, dat ieder op' zijn plaats blijft, hijzelf dus allereerst, particuliere belangen in het gemeentebeheer beletten op den voorgrond te komen en geen deel ne men aan plaatselijki geschillen daar om is het noodzakelijk, dat een burge meester niet door den Raad of door de burgerij gekozen wordt, maar door een autoriteit, welke met gemeentelij ke oneenigheden niet te maken heeft. En eindelijk moet de burgemeester relatiën hebben, zoodat hij op de hoog te blijft van wat in andere gemeenten en in 't buitenland omgaat, hij moet daaruit weten te trekken wat voor de gemeente van nut kan zijn en den blik vooral gericht houden op de toekomst. Als we dit nagaan, en er schuilt niet de minste overdrijving in dit kor te overzicht, eer het tegendeel, dan geeft de verwonderde uitlating van een bezoeker blijk van weinig doorzicht. „Ik ben zei hij, „nu al eenige kee- ren bij den burgemeester geweest, maar heb hem nog nooit aan 't werk gezien." Maar 't kan de taak van den burge meester niet wezen om zich den heelen dag door aan pen en inktkoker te ver slaven het overzicht, het initiatief en het oppertoezicht behooren tot zijn werkaan anderen is het schrijfwerk opgedragen. Wat van een goeden burgemeester gevergd wordt, is dus zeer veel en wan neer er, zooals in Haarlem, een nieu we titularis optreedt, dient hem de tijd gegund, zich in de zaken volledig in te werken. De Raad zal, ik mag er niet aantwijfelen, daarvan doordron gen wezen daarnaar handelende zal het belang der gemeente zeer stellig het allerbest worden bevorderd. J. C. P. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. ASPHALT VOOR DE ANEGANG. De heer J. L. E. I Breda Kleijnen- berg stelt voor ƒ8000 beschikbaar te stellen voor de asphalteering van de Anegang. De heer Kleijnenberg meent dat 'het aanbeveling verdient langzaam met de asphalteering voort te gaan. Aan aller wenschen zal worden vol daan wanneer men elk jaar een straat of een gedeelte daarvan asphalteert. Nu een tramstraat is geasphalteerd. is het wenschelijk ook een straat zon der tram te asphalteeren. De kosten kunnen zonder verwar ring te veroorzaken, uit den begroo- tingspost: Onderhoud van straten en pleinen worden betaald. B. en W. bieden ter vaststelling aan een post: betaling uit de onvoor i zïene uitgaven, dienst 1912, tot een bedrag van 307,81. B. en W. stellen voor het salaris van den bewaarder van den Doelen te verhoogen van 550 tot 1600, nene- vens vrije woning en op 1 Jan. 1914 tot f 650. Dr. H. D. T.TEENK WILLINK. 20 December a. s. hoopt onze stad genoot Dr. H. D. Tjeenk W illink, oud lid van den gemeenteraad te dezer stede, den dag te herdenken, dat hij vóór 45 jaren promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid op een proef schrift getiteld: Justinius Martyr in zijn verhouding lot Paulus. In 1868 word de heer Tjeenk Willink predi kant en in 1873 reeds emeritus uit Vlissingen. De oorzaak van dit vroeg emeritaat was, dat genoemde leeraar zich als uitgever te dezer stede ging vestigen. Bij deze gelegenheid willen wij dezen overgang eens in herinne ring brengen, als bijdrage tot onze plaatselijke geschiedenis. In 1871 dachï de toenmalige uitge ver, de heer A. C. Kruseman, er reeds ernstig over, om zich terug te trekken uil zijn zaken. Eenige malen werd een advertentie geplaatst en zoo ook 15 Augustus 1873. waarin werd medege deeld, dat hij niet ongenegen zou zijn een deelgenoot in zijn uitgeverszaak op te neinen, indien zich daartoe aan bood een ijverig jongmensch van let terkundige bescnaving, liefst met eenig kapitaal. Zee vele liefhebbers kwa men opdagen. 13 September 1873 werd beslist, dat met 1 Januari d. a. v. Dr. H. D. Tjeenk Willink, Doopsgezind leeraar te Vlissingen en zwager van den zoon van den heer A. C. Kruse man, als deelgenoot in zijn zaken zou optreden, op Schleijer's taxatie van zijn fonds. Het kostte den heer Kruse man heel wat moeite te besluiten, dat. Ide uitgever Kruseman tot de geschie denis zou behcoren om plaats le ma ken voor de uitgevers Kruseman en Tjeenk Willink. In een brief aan Freo.. Muller door hem op den dag van het besluit geschreven, uitte hij zich o. a. aldus„ik moet u eerlijk bekennen, dat deze beslissing mij op dit oogen blik meer drukt, dan opgewekt doet zijn. Drie en dertig jaar lang heb ik een eigen, ouafiiarJkelijken weg bewan deld en op eigen wieken gedreven. Nu ga ik mijn daden, mijn toekomst doe len met een ander, wiens belang voor een gedeelte op mijn verantwoorde lijkheid komt ik gevoel er al den ernst van. Maar ik zal mijn best trachten te deen om tegenover hem en mij-zalven mijn plicht te kennen en ook onder deze wisseling van omstan digheden te doen wal geweten en ver stand mij voorschrijven." Het laatste dat de heer Kruseman zou uitgeven, was de achtste afleve ring van het vierde deel der Mannen van Beteekenis met de levensbeschrij ving van De Graaf van Chambord. Dr. H. D. Tjeenk Willink is jaren lang een verdienstelijk Jid van den ge meenteraad geweest en hoe wol hij zich na het terugtrekken uit zijn znak, zich metterwoon elders vestigde, geniet on ze stad sinds kort weer de eer hem on der haar bewoners te mogen tellen. St. N icolaas. Aan het postkantoor heeft men, mot het oog op de drukte voor St. Nicolaas weer eenige verhuiswagens in dienst genomen voor het rondbezorgen der talrijke postpakketten. Bevolking. Volgens een opgave van de Staats courant 'bedroeg het aantal inwoners van Haarlem in de maand October 70.269. 128 levend-geborenen werden aange geven en 9 levenloos. Overleden zijn 60 personen. Alweer een inbraak. Nog is de serie van wekelijksche inbraken niet beëindigd. In den afgeloopen nacht heeft men zich nu weer toegang verschaft tot de afd. kistenmakerij bij het kaaspak huis van de firma Heil, aan het Don kere Spaarne. Door verwijdering van een ruit, in de Bannesteeg, is de inbreker(s?) binnengekomen, heeft in de kistenmakerij een kast geforceerd door de scharnieren uit te lichten, een bedrag van ongeveer f59 er uit geno men en is daarna vertrokken door de voordeur aan 't Donkere Spaarne, d e hij kalm van binnen ontgrendeld heeft. BOTSING. Op de Amsterdamsche Vaart, ter hoogte van het Israëlietische kerk hof. heeft een uit Amsterdam komen de tramwagen van de E S. M. Dins-, dagmiddag om zes uur een verhuis-! wagen aangereden. De verhuiswagen, bespannen met twee paarden en toe- behoorende aan de Amsterdamsche Rijtuig Mij., was even tevoren uit de zelfde richting komen aanrijden maar door de een of andere oorzaak van den weg en op den grasberm geraakt. De wagen stond vlak naast het spoor, toen de tram, met brandend koplïcht, kwam aanrijden. De koet sier van den verhuiswagen liet na hetgeen Avel voorzichtig geweest zou zijn door signalen of door zwaaien met een rïjtuiglamp den wagenvoer der opmerkzaam te maken. Deze zag de zwarte massa naast de rails eerst (ondanks het brandende koplïcht) toen hij er dicht bij was, remde toen, maar kon de tram niet meer geheel stoppen, zoodat een botsing plaats had. Het voorbalcon der tram werd op eenige plaatsen ingedrukt en misvormd de zijdeurtjes werden ontzet en de ruiten braken. De wagen voerder werd dooi de scherven licht aan de handen ver wond. /an den verhuiswagen werd de bovenkap ontzet. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, maar de dienst ondervond ge- ruimeil tijd vertraging. Ontsla g. Na 28-jarigen dienst bij de politie, is aan den agent van politie le klasse (rechercheur) J. Brouwer, wegens li chamelijke ongesteldheid op zijn ver zoek eervol ontslag uit zijne betrek king verleend. SCHOUWBURG Zondagmiddag heeft in den Schouwburg aan den Jansweg een bioscope-» oorstelling plaats, onder di rectie van den heer Herman Sinits, van de populaire, gekleurde kunstfilm van de firma Caumout, te Parijs; Klein Duimpje. Deze kunstfilm heeft te Amsterdam in de Witte Bioscope groot succes en duizenden kinderen hebben daar ge noten van het sprookje van Moeder de Gans. Benoeming. Men schrijft ons: Ter gehouden jaarvergadering van den bond van rijwielherstellers en -handelaars in Nederland, gehouden in hotel LIEurope, te Utrecht, is onze stadgenoot de heer K. Radder, rij wielhandelaar, tot voorzitter gekozen van genoemden bond, dio ongeveer 1500 leden telt. Ook is de heer Radder eerste-prijswinner geworden bij de bij diezelfde gelegenheid gehouden vaktentoonstelling van werkstukken, het rijwielvak betreffende. Kiekjes van 't Kantongerecht EEN VERBODEN LOTERIJ. De Loterij-wet bezorgt aan de ma gistraten veel hoofdbrekens I Dit komt omdat.... de ondernemers van loterijen heel slim zijn; zelfs slim mer denken te zijn dan de Muns ter van Justitie, zijn raadgevers eu de Eerste en Tweede Kanier incluis, door middelen te bedenken, om ongestraft de wet te kunnen overtreden. Nu is het de taak van de rechters, om in het licht te stellen, dat de ma kers der wet het toch in slimheid win nen. Ook onze Kantonrechter, Mr. Van der Mersch, had heden weer eens die roeping te vervullen. 't Gold nu de ..Spaarkas-lote rij zonder baatzucht". Een prachtige naam, die op het woini in denkend publiek wel indruk moet ma- ken. Maar de Kantonrechter merkte heel juist op tegen eeu der agenten van die loterij „het is alleen reeds die naam, die er op wijst, dat er wèl baatzucht in 't spel was, want.... wie doet nu iets voor niets De loterij speelde op de Staatslote rij, maar 't ging meer in het klein. Een lot in de Staatsloterij kost 70 gulden, 't kleinste wat. men koopen kan is 1/20, dus voor 3.50. De Spaarkas-loterij deelde zoo'n 1/20 lot nog in 4 obligaties van f 0.87 1/2 por stuk, en deze 1/S0st© lo ten worden weer gesplitst in 5 klas sen, zoodat l/400ste lot te koop was voor.... 17 1/2 et Voor 17 1/2 cent kon men dus een deel van de 100.000 gulden winnen, want de Spaarkas-loterij speelde op de Staatsloterij. Dat geeft een officieel cachet en.... is heel goedkoop Maal ais men eens 't geluk had om de f 100.000 te winnen, dan kreeg men.... hoogstens f 250. De organiseerder van deze loterij trok door het land om hoofdagenten en agenten aan te stellen. Hij zei aan do rnenschen ,,'t is goed werk, je be hoeft niet bang te zijn voor de politie". De verkoopers van loten werden voor al gezocht onder de kleine sigaren winkeliertjes en barbiertjes. Te IJmuiden werd een hoofdagent aangesteld, die op zijn beurt weer agenten aanstelde. Ais provisie kre gen de agenten van 171/2 cent het ka pitale bedrag van... 11/2 cent. Om daarvoor nog „alsjeblieft en dunkje" ie spelen De justitie gaat van de meening uit, dat de Spaarkas-loterij een verboden loterij is. Tegen den hoofdagent in IJmuiden was proces-verba al opge maakt en heden stond deze voor den Kautonrechtor. De organiseerder der loterij werd als getuige geboord. Hij verdedigde zijn onderneming als niet vallend on der de Loterijwet, want het is een premie-loterij. Als men een lot van 0.87 1/2 koopt, dan kan men nog 14.121/2 daarbij storten. In het, totaal betaalt men dus 5, maar voor 7 0.871/2 heeft men een lot op den Koop toe. Voor de 5 wordt een rente betaald van... 15 cent per jaar. Kantonrechter En wanneer krijgt men die 5 terug Loterij-onder nemer: Als men sterft... Een stem op de publieke tribune Dan heeft men t niet meer noodig!... De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat de stortingen van ƒ4.12 1/2 nooit plaats hebben, 't is slechts een foefje om te trachten de wet te ont duiken. Loterij is het eenige doel de zer onderneming, want op de recla meplaten wordt van die soort levens verzekering met geen woord gerept. De eisch tegen i.en hoofdagent luid de 25 guldeu boete. Beklaagde Maar meet ik daarvoor nu veroordeeld worden Ik was toch maar tusschenpersoon.' De onderne mer van de loterij is toch de persoon, die aansprakelijk is Het O. M.Neen, óók de verkoopers der loten van een loterij, waarvoor geen toestemming verleend is, zijn strafbaar. Dit is juist gedaan om de verboden loterijen in alle vertakkin gen te vervolgen. De ondernemers verschuilen zien meesial onder naatn- loozo vennootschappen en zijn soms moeilijk te Lreffen. Kantonrechter (tot den loterij-on dernemer) U zult zeker wel de boete voor uw hoofdagent betalen Op deze vraag gaf de loterij-man een ontwijkend antwoord. TEGEN INBREUK OP T NATUUR SCHOON. Provinciale Staten van Noord-Hol- land hebben den strijd aangehouden tegen de reclame-borden op landelijke plaatsen. Aan den straatweg HaarlemAm- i sterdam staan veed hel-gesehilderde I borden. Deze moeten binnen bepaal den tijd opgeruimd worden. Nieuwe horden mogen er niet geplaatst wor den. Een boer aam dien weg is evenwel zoo ondeugend geweest nog een nieuw bord le plaatsen, 't Was er een van de Micheün-autobanden, waarvan de firma lupijn te Haarlem agent is. De boer en ook de chef dez&r firma I verklaardeu, dat ze niets van de ver ordeningen hebben afgeweten. De KantonrechterEn de couran ten hebben daarover zooveel geschre ven.... Het O. M. eischte tegen den boer drie gulden boete. De .boer krijgt nu van Gedeputeerde Staten een aanmaning, om het burd weg te nemen, doet hij dit niet, dam doen Ged. Staten 't, maar.... op kosten van den boc-r. DE ONGEVALLENWET. De Ongevallenverzekering kost aan der. Staat veel geld. Daarom komt 't heeleman! niet te pas, dat enkele werkgevers het rijk te kort doen en <e xvernig premie betalen door zelfs namen van werklieden geheel van de loonlijst weg te laten. Om dit aan die werkgevers duide lijk te maken, vorderde het O. M. te gen hen 25 gulden boe'.e. ROEKELOOS. Eeniige meisjes en jonge vrouwen blijkbaar strijksters die in Santpoort werken hadden geen lust voor den spoorwegovergang aan den Bredero- deweg te wachten. Daarom kropen ze onder de afsluit- boomen door. Dit is een strafbaar feit. Het O. M. eischte 3 gulden boete. De kantonrechter gaf aan de be klaagden een vermaning, om hun le ven n .et zoo te wagen. Reeds nader de een trein, als een der vrouwen óf meisjes eens op de rails gevallen was... Een der meisjes: Ja maar 't duurt daar altijd zoo lang. Geduld is een scaoone zaak! zoo heeft Van Alphen reeds geconsta teerd. Deze beklaagden mogen zijn wijze dichtregels nog wel eens bestu- deeren. EEN GRAPPIG GEVAL. Het Tuiaiaanlje is particulier e:geö dom, maar openbare weg. Nu heeft de gemeente Haarlem aan de eigenaars van den weg gelast dien te bestraten. Een der eigenaars heeft dit gewei gerd. Hij zei boden: 't is .een mooie boel, je grond voor openbaren weg geven en dan nog op den koop toe dien weg bestraten! Dat is me wat te maenrigï... Voor die redeneering is we! iets te zeggen, maar het O. M. meende, dal de gemeente gerechtigd is den cisdh te stellen. Bovend.en dit doet hier niets ter zake, het bevel is gegeven en niet op gevolgd. Dat alleen is reeds straf baar. Eisch: 3 gulden boete. Mopperend ging do weg-eigenaan weg. IIij kon zich. blijkbaar niet be grijpen dui dit recht was. Salomo zou 't zijns inziens beter ge* daan hebben! KEES. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: li. J. van der B., te Heemstede, over treding Wapenwet, 10 boete of 10 d. hechtenis. H. den O., te Zandvoori ,eu 3 un de ren, overtreding Jachtw- 20 boete of 8 dagen hechtenis^ P. de V., te Spaarndam, en 23 an deren, overtreding Visscherijwet, /5 boete of 5 d h., f3 boete of 3 d. h., 2 maal f2 boete of 2 maai 2 d. li., en 1 boete of 1 d. h. H. J. T-, te Haarlem, en 18 anderen, loupen op verboden grond, ƒ5 boeto of 3 dagen hechtenis. J. U., te Haarlem, en 5 anderen, overtreding Politieverordening Haar-, lem, 1 boete of 1 a. he. T. O., te Velsen, en G. de V., te Haarlemmermeer, rijden zonder licht, 2 boete of 2 d. h. Voor ts werden er nog 19 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 14 d.h.,/12 boete of 3d. h., 13 boete of 2 d. h., en 2 boete of 2 dagen hechtenis. Paard op hoL Dinsdagnamiddag omstreeks half drie waren twee knechts van den brandstoffenhandelaar Van W ijk al hier, in de Wilhelminastraat bezig brandstoffen te lossen en lieten liet paard gespanne voor den wagen, on beheerd slaan. Het dier beviel het daar blijkbaar niet langer en zette het op een loopen, al harder, tot het einde lijk na ruim 300 meter te hebben ge hold, door een werkman werd gegre pen. Daarbij kwam een straatlantaarn tusschen het lemoen in. De lantaarn IxmxI voldoenden weerstand, maar liet tuig was stuk. DIACONESSENHUIS. In de plaats van wijten Ds. Kamp- stra is OenoÊind ais directeur van het Diaconesseiinuis Dr. J. H. Gunning, predikant uij ueNederl. Herv. gemeen de te Utrecht. Dr. Uuuiung ïs inde omstreken van Haarlem geen onbekende. Drie ja reu lang was hij predikant te Beunebnek. Voor dien tijd stond bij te iiheimina- dorp. De to-eLiraals 23-jange werd daar in 1881 benoemd. In 1&*7 vertrok hij van Bennebroek naar Gouda en in 18'Jl vandaar naar Lelden. Thans is de lieer Gunning acht jaren te Utrecht, waar hij een algemeen geacht en bo- mind predikant is. Dr. Gunning re-Jigeert het weekblad „Puièl" on heeft behalve verschillen de tijdschrift-artikelen eenige theolo gische werken geschreven, o. a. eea boek onder den titel „De Openbaring van Johannes" en een over „De Pro feet Amos". Dr. Gunning is thans 54 jaar oud. Hij heeft nog geen beslissing geno men, of hij de benoeming aanvaardt. Zaak uitbreiding. De firma Joh. Enschedé en Zij. heeft de uitbreiding van haar drukkerij on zetterij onderhands opgedragen aan de Naaml. Venn. Nederl. Betonijzer- bouw, directeur de heer L. A. San ders. voor de som van ƒ88.300-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1