E .SOLIST ren- instellingen, analoog aan de Departe menten, moeten worden gelijk gesteld uiet de departemonts-ambtenaren. Het verder debat werd over de vier motion en de artikelen tegelijk ge voerd. De heer Pat ij n bestreed vooral voor de hoogere ambtenaren 't stelsel van periodieke voi'hoogingen. Hij wil de beloon ing naar verdiensten. Alleen voor de lagere ambtenaren was pe riodieke opklimming een noodzakelijk kwaad, dat voor referendarissen en administrateurs te ontgaan is. Zij moeten blijvend naar verdiensten worden beloond en doet men dat toch door buitengewone verhoogingen, dan worden de voorgedragen periodiek verhoogde tractementon minima en de gebeele organisatie eenvoudig veel duurder. De gelijkstelling van alle hoofdambtenaren is niet billijk. Spreker erkende, dat een vaste for matie noodïg is die echter onvast moet zijn ze moet steeds wisselen. Van het personeel dat men heeft hangt bij de formatio veel af. De for matie zal er een op papier blijven of telkens veranderen. Volgens spr. was er thans niet zoo veel te talrijk personeel maar de werktijd is te kort een 7-urige ar beidsdag zou niet overdreven zijn en bij invoering daarvan is er een groot incompleet van ambtenaren, die men met verzachting van 't harde in ontslag gelegen zou moeten ont slaan op wachtgeld, op pensioen stel len of elders onderbrengen. Door uit sterven komt men niet tot inkrimping en daarbij tegelijk de vaste formatie invoerende, zou men alle promotie voor jaren stop zetten. Spr. kwam er met ernst tegen op, dat meu, vóór dat de toestand is verbe terd, de tractementen van de aller hoogste ambtenaren zou verhoogen, die mede voor de misstanden verantwoor delijk zijn. Hij stelde een motie van orde voor, om vóór de reorganisatie niet over te gaan tot verhooging der tractementen boven den rang van Hoofdcommies. Zich in vele opzichten vereenigend met de beschouwingen van de vorige sprekers, brak de heer De .Tong (Hoorn) nog opzettelijk eer lans voor de lagere ambtenaren ei- voor 't stelsel van |ie- riodieke verhoogingen en opvoering van het maximum voor adj-commie- zen tot ƒ.1900. Ook spr. vond de vaste formatie onioodig en zelfs onge- wenscht Minister Heemskerk vond niet veel nieuws in de discussie en bepaalde zich tot beantwoording van vragen en moties. Het plan was na aanneming der_be groetingen een voste formatie bij Kon. besluit vast te stellen en die dan tege lijk met de periodieke verhoogingen in te voeren. De Minister verdedigde die vaste for matie op zichzelf, afgescheiden van de gelijktijdige tracleinents-verboogin- gen. Er zijn niet bij alle departementen te veel ambtenaren bij Landbouw eer der te weinig. Voiwl de Minister een vaste formatie noodig, men kon die niet dadelijk invoeren en ambtenaren, die hun plicht doen, ontslaan, zelfs niet niet de verzachtingsmaatregelen, die de heer Patijn aanbeval. Men moet geleidelijk inkrimpen. Van stop zetten der promotie behoeft geen sprake te zijn maar als men inkrimping wil komt er minder promotie. W il men dat niet dan hebbe men den moed 't te zeggen, in de motie zelfs. Ook de inter-departeinentale Commissie kon in deze niets geven deze lean niet beslissen of inkrimping mogelijk is of niet in een bepaald geval. Daarna de buitengewone verhoogin gen, binnen of boven de maxima ver dedigende. wees de Minister er op, dat dat vooral gewenscht is voor adj.-com miezen en commiezen, als zij niet in rang kunnen stijgen wil men per sé opklimming tot 'l commiezen-maxi mum. dan moet men de twee rangen opheffen. De Minister achtte de bezwaren van den heer Patijn tegen de verhoogingen ook voor de hoogere rangen, onge grond. Voor de secretarissen-generaal waren de tractementen thans mal voor de overige hoofdambtenaren zou de regeling eigenlijk niets verande- Op grond van een en onder wees de Minister al de voorgestelde moties af. Na replieken is het debat gesloten. De stemmingen zijn aangehouden. SCHANDELIJKE BEGRAAF PLAATS. Maandagmiddag had te Ter Apel een begrafenis met hindernissen plaats. Het lijkje van den overledene zou gebruikelijker wijze per lijkwagen naar zijn laatste rustplaats vervoerd worden. De menner was al niet zijn paard bij het lijkwagenhuisje, toen hij de boodschap ontving, dat hot niet mogelijk was met den wagen het kerk hof te bereiken. Alleen omdat de weg zoo slecht was, moest de man onver richter zake huiswaarts keeren. Daar do afstand van het sterfhuis tot het kerkhof niet groot was, zou het lijkje gedragen worden, doch hoe treurig, nu moesten enkelen, die den overlede ne de laatste eer wenschten te bewij zen, tot hun ergernis terugkeereu, daar zij onmogelijk kans zagen door den modderpoel te komen. Zoo iets is toch zeker wel verschrik kelijk te noemen en te meer daar er al meermalen om steun is gevraagd, om hierin verbetering te brengen, doch tot heden vruchteloos, zegt de „Ass. Crt.". UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit zijn benoemd: tot ontvanger dir. bel., invoerr. cn acc. te Doetinchem, M. E. van Lidt de Jeude, on tv. dir. bel. en acc. te Borculo; tot on tv. dir. bel, en acc. te Aardenburg, K. P. Vlaanderen, ontv. dir. bel., in voerr. en acc. te Terschelling; tot ontv. dir. bel. en acc. te llcythuizen, J. H. H. Stassen, id. te Amstenrade; en is aan den ontv. dir. bel. en acc. G. li. Voerman, te Heerenveen, op verzoek, met ing. van 1 Jan., eervol ontslag verleend. Is met ing. van 1 Dec. aan J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, op ver zoek, eervol ontslag verleend als lid s der comm. van adv. voor de Rijks- i landbouwproefstations, onder dankbe- tuiging voor de diensten door hem als zoodanig bewezen; en als zoodanig benoemd D. Brander Tzn., Hoogkar- spel. Is aan den kaartgraveur, hoofd van het Bureau gravure bij de afd. llydro- graphie bij het Dep. van Marine, J. G. den Engelse Wiemans, ter zake van phys. ongeschikth., eervol ont slag verleend, met ing. van 11 Dec. Bij beschikk. van den Min. van Buitenl. Zaken, is met ing. van 16 Dec. aan J. Bakker Gzn., mijning. te Delft, op verzoek, eervol ontslag ver leend als acls. voor de mijnkunde, me tallurgie en docimasie aan de Techn. Hoogeschool, en is, voor het tijdvak van 16 Dec. 1912 t/m. 31 Aug. 1913, als zoodanig benoemd G. Bouwmeester, aldaar. Bij beschikk. van den Min. v. Oor log, ad int. van Marine, is de uit O.-I. teruggekeerde luit. t. z. A. U. P. F. Vastenou, op non-activ. gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Kindertijdschrift Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor lederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. WIJNACCIJNS. Ir.ged:end is een wetsontwerp, hou dende nader© bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Evenals thans, volgens de wet van 15 Juli 1910 (St.bl. no. 211), geschiedt, zal wijn, die meer dan 22 alcohol bevat, worden aangemerkt en belast als gedistilleerd. De wijnen die meer dan 12 en niet meer dan 22 alcohol bevatten zullen worden getroffen zoo wel dioor den eigenlijken wijenaccijns van f 20 per hectoliter van hun volu me als door den gedistilleerd-accijna voor den alcohol, dien zij per hecto liter 'boven de bij artikel la van Tiet ingediende wetsontwerp bepaalde li miet van 12 Liter inhouden. Wijn, die niet meer dan 12 alcolbol bevat, zal aan geen hoogeren accijns dan van f 20 per hectoliter worden onder worpen. De grens van 12 is geko zen, omdat het noodig voorkomt de lichte tafelwijnen hooger te belasten dan thans. Deze grens s ook gesteld in het Fransche tarief van invoer rechten. Voorbehouden wordt, bij algemee- nen maatregel van bestuur wijnsoor ten aan te wijzen, die onder de daarbij te bepalen «voorwaarden, te gen een lagexvn accijns, ten Invoer worden toegelaten. De lagere accijns zal nieft miinder mogen bod ragen dan f 20 per hecto liter. Bedoeld worden wijnen d:e in be paalde streken, zoo als bijv. in luet Partugeesohe district Douro en op het eiland Madera worden gewonnen. Het wetsontwerp bevat voorts nog enkele bepalingen ten opziohte van de berekening van den accijns voor handelaren, die wijo opalaan onder verlengbaar krediet. MISHANDELING. Men meldt uit Enschedé aan de „Tel." De politie smaakte het genoegen. Dinsdag den dader op te sporen, die Zondag j.l. na afloop van den voetbal wedstrijd P. W.Tubantia, den heer Doelman uil Hengelo, oud uoelverue- diger van Tubantia, op lafhartige wij ze een messteek in den rechterschou der toebracht, liet is een 16-jarige fa brieksarbeider, alhier woonachtig. Hij legde reeds een volledige bekente nis af. AMBULANCE VOOR KONSTAN- TINOPEL. De Dinsdag vertrokken versterking van de ambulance van het Nederl. ltoode Kruis te Koustantiuopel, be staat uit: N. A. L. Krans, arts, offi cies van gezondheid der Kon. Ned. Marine; ltadeu Brenthei, inlandse li arts en semi-arts; A. H. Masoko, in- landsch arts; J. C. Weisz, G. E. Krop, H. Boomsma, A. Haverkamp, ver pleegsters; A. v. d. BergBakker, kokin; A. de Waart, J. M. G. Schollz, J. C. de Groote, C. J. Lippe en J. E. Wiersma, verplegers; G. 11. van den I Berg, bijkok. VERKIEZINGEN 1913. Te 's-Gravenhage heeft zich een co mité geconstitueerd uit de vrijzinnige kiesvereenigingen en de Vrijzinnige Propagundaelub te 's-Gravenhage voor de verkiezingen in 1913 GEMEENTERAADSVERKIEZING IN ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad In district IV, maakten van de 15.236 kiezers slechts 7260 van hun kiesrecht gebruik, die nog 95 biljetten van on waarde uitbrachten. Volstrekte meer derheid 3553 stemmen. Verkregen hebben de heeren G. H. Kieviet (a.-r.) 2336, J. ter Laan (S.D.A.P.) 2312 en J. Verheul Dz. (lib.) 2457 stemmen. Zoo dat herstemming moet plaats hebben tussclien de heeren Kieviet (antirev.) en Verheul (liberaal). VROUWENRAAD. De echtgenoote van den Minister van Builenlandsche Zaken, mevrouw I De Marees van Swinderen, heeft op verzoek van den Nationalen Vrou- wenruud van Nederland het voorzit- terschap aanvaard van hot te vormen eere-comilé ter ontvangst van de le den der samenkomst, welke het alge meen bestuur van den Internationa len Vrouwenraad onder presidium van lady Aberdeen met de leden der permanente commissie van 2027 Mei a.s. zal houden te 's-Gravenhage. STAKING VAN BROOD BEZORGERS. Aan de broodfabriek „De Vereeni- ging" te Amsterdam is een staking uitgebroken onder de bezorgers. De oorzaak is, dat de fabriek haar divi- dêud-uitkeering van 1.15 vermin derde tot ƒ1 voor 4 bons. De bezor gers, ruim 70 in aantal, wier loon samenhangt met den verkoop, vrees den van dezen maatregel een aan zienlijke vermindering van hun af zet, en legden het werk neer. VALSCH GELD. Aan het kantoor der stedelijke gas fabriek te Leiden zijn twee valscho rijksdaalders aangeboden die heel nauwkeurig zijn afgewerkt. Een werd aangeboden door een man, bij wien men anders geen rijksdaalder zou verwachten. Ilij werd door de politie in verhoor genomen en erkende te hebben geweten dat het geldstuk valsch was. Hij kon of wil niet zeg gen hoe hij er aan gekomen is. Er zijn in Leiden veel valsche geld stukken in omloop. DE CULTUURBANK VAN SURINAME, De Surinaamache Bank, directie de heeren mrs. C. F. Schoch en G. M. 'lex, heeft aan de Tweede Kamer een aores gericht legen de wijze van op richting der Cuituurbank voor Suri name, <lie de regeering voorstelt. Met aandrang wordL verzoent om het onderhavige wetsontwerp alleen dan aan te nemen, wanneer er waar borgen zijn, dat althans zoolang de Staat financieel bij de nieuwe naak betrokken is, de werkkring van die instelling beperkt blijve tot het ver- leenen van cretliet tot bevordering van den groolen en den kleinen landbouw in Suriname." DE IJSELBRUG EINDELIJK HER STELD. Nadat de balans van de IJselbrug bij Doetinchem verwijderd was, is zij voor het verkeer opengesteld. De tram kan weer over de brug rijden. EEN RIJSTPELLER1J IN BRAND. Blijkens ontvangen telegrapüisch bericht is de Hollandsche siooinrijst- pellerij te Rangoon afgebrand; de schade is door verzekering gedekt. EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR GENEESKUNDIGEN DiENS'i' TE AMSTERDAM. In den gemeenteraad van Amster dam kwam aan de orde 't voorstel van B. en W. om aan den directeur vua den Gemeentelijken geneeskundigen dienst eervol ontslag uit den gemeen tedienst te verleen en, onder toeken ning eener uilkeering ineens van 7060, en nadat zijn salaris tot ƒ7660 zal zijn verhoogd. De voordracht van B. en W. werd na uitvoerige bespreking in stemming gebracht en aangenomen met 37 te gen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Noltiug, KI. de Vries, Ever- wijn Lange, schoch. Ter Haar, Nuy- eus en De Man. DE STELLING VAN AMSTERDAM. Iii ©ene nota, naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsont werp tot vaststelling der Vestingbe- giooiing voor 1913, deelt d© Minister van Oorlog mede, dat de kosten voor het afwerken van de Stelling van Am sterdam, volgens de beginselen van d© „Nota van 1903" na 1913 nog zullen vorderen ƒ3.780.000, waarbij er reke ning mede ia gehouden, dat de meer dere kosten van het vooruitbrengen van het zuidoostelijk stellinggedeelte in de richting Nigtevecht-Uitermeer- Muidorbei'g zullen worden opgewogen door bezuiniging op andere in ge noemde Nota opgenomen werkzaam heden. NEKKRAMP. Naar de „N. Tielsche Crt." meldt, is te Beusichem een 53-jarige man aan nekkramp overleden. OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagnamiddag had onder Kat wijk een treurig ongeval plaats. Een zoon van Bakker B. Verdoes uit Kat wijk aan Zee was met wagen3 hout op weg naar zijn vader. Hij had plaats genomen op de tweede kar. Om zioh tegen koude t© vrijwaren, had hij er eenigen tijd naast geloopen. Toen hij weer op den wagen wilde klimmen, brak een hout, waaraan hij zich vasthield, zoodat hij kwam te vallen. D© voerman die van dit on geluk niets had ixsmerkt reed door, zoodat de kar den jongeman over het lichaam ging. Hij werd onmiddellijk naar Leiden vervoerd, doch overleed onderweg. TREURIG ONGELUK. In den nacht is op de werf van Wil ton's scheepswerf en Machinefabriek te Oud Dolfshaven, bij het ophijschen van een schroef, bestemd voor een stoomschip, de kraan gekanteld. De GESTRAND. Het stoomschip Hunze V, geladen met stukgoederen, dat met een lich ter op weg was van hier naar Gro ningen, is gistermiddag (volgens do N. R. Ct.) hij Urk gestrand. Visschersvaart uiigen hebben een deel van de lading geborgen. Later zijn beide vaartuigen in <Le Urkoriha- ven binnengebracht. FABRIEKSBRAND. Te Oudewater is, volgens heit Dgibl. v. Gouda, Dinsdagavond de sigaren fabriek van den heer Van dex Meer geheel uitgebrand. WERKSTAKINGEN. Men meldt aan de Tel. Maandag is aan de N. V. „Staal- werk", machinefabriek en ijzergiete rij te Zaandam, een staking uitgebro ken onder het personeel dor gieterij. Eisch is loonsverhooglng. Veertig arbeiders van d© aardap pelmeelfabriek „D© Woudbloem" te Slochterou, liebben, naar do N. R. Ot." meldt, wegens verlaging mn het loon liet werk neergelegd. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. werkman C. O., wonende t© Charlois, geraakte daaronder bekneld. Hij was onmiddellijk een lijk, zoo meldt de „Tel.". GEVALLEN. Gisterenmiddag had mevr. Roona Nys, in de Burgemeester Meineszlaan te Rotterdam, bet ongeluk uit het raam der tweede verdieping te val len. Zij kwam te land in den tuin van het benedenhuis. Een ontboden ge neesheer constateerde bij de onge lukkige een arm- en een beenbreuk en inwendige verbloeding. Zij is naar een ziekenhuis gebracht, waar zij na aankomst spoedig overleed, zoo meldt de „Tel.". ARME KLEINE. Het tweejarig zoontje van den ar beider H. de Ruiter te Oosterzee, dronk, naar het „Vad." meldt, in een onbewaakt oogenblik uit een trekpot met kokende thee. Eenige uren later is do kleine dientengevolge na hevige pijnen overleden, zoo meldt de „Tel.". DE DRANK. J.l. Maandagavond werden, zoo meldt de .Rott", een man en een vrouw te Nieuwkoop wegens dron kenschap op den toren gebracht. Dinsdagmorgen vond men den man dood. GESCHEURDE MUUR. Men meldt uit Den Ilaag aan de „Tel.": Dezer dagen moeten scheuren ont dekt zijn in borstwering en muur van het departement van Justitie, dat rnet den voorgevel grenst aan liet her bouwde hotel Central in de L. Pooten. Vermoedelijk is deze toestand, die niet gevaarlijk is, het gevolg van dc grondwerken, gepaard met wateront trekking bij den opbouw van het ho tel. DE SCHEEPVAARTRECHTEN. De „Tagliche Rundschau" schrijft: „Een Beiersch blad doolde onlangs mede, dat do onderhandelingen over net invoeren van de scheepvaartrech ten tusschen DuitsohJand en Oosten rijk en tusschen Duiitschla'r.d en Ne- deirland geëindigd waren, en dat de rechten van het jaar 1915 af geheven zouden worden. Wij vernemen eohiter, dat met Oos tenrijk en Nederland nog geen onder handelingen hebben plaats gehad. Deze onder handel, ngen zullen e©r3t geopend worden in 1915 of 1916, wan neer de besprekingen beginnen over het hernieuwen der liaiwielsverdra- gen. Er kan dus geen sprake van zijn, dat de scheepvaartrechten reeds in 1915 in werking zouden treden." NIEUW REDDINGSTATION OP TEXEL. Het nieuwe reddingstation nabij de Coeksdorp op Texel is in tegenwoordig heid van het bestuur der Noord- en Zuid-Holiandscke Reddingmaatschap pij geopend. De boot en de nieuw mo del wagen zijn een aanwinst voor het reddingwezen aan de kust van Texel, waar nu vier booten en twee vuurpijl- toestellen zijn geplaatst. EERSTE KAMER. De vergadering van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal zal niet, zooals aanvankelijk was gemeld, ge houden worden op Vrijdag 6 Decem ber, maar op Maandag 9 December, des namiddags te 2 uur. GESTIKT. Dinsdagmorgen is d© 20-jarig© dochter van den landbouwer W. B. te Douwen, gem. Leens, door kolen damp gestikt, dood op bed gevonden, zoo meldt de N. R. Ct. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u, onderstaand op te nemen, als antwoord of weer legging aan den onbekende welke zie.4 noemt: „Een lid der Vereeni- gng". In de eerste plaats wil ik het be treuren, dat inzender niet zijn naam onder het ingezonden stukje heeft ge plaatst, het is altijd gemakkelijk, om onder gefinigeerden naam of een alge meen en titel iets te schrijven, althans vrij wat gemakkelijker dan dat men ronduit z'n naam zot onder hetgeen men meent wereldkundig te moeten maken. En nu iets over hetgeen daarin ge zegd wordt. De onbekende meent dan te moeten wijzen op een bedrag van f 1000 (zegge du.zend gulden) alles ten bate der S. D. A. P. en dan nog een hoog opgedreven bedrag voor het ge bouw in dc Smedestraat, wat hoog wordt opgevoerd door een 50-tal le den, welke daardoor de kans wen- schen hunne vergaderingen kosteloos te houden in dat gebouw. Wat dat bedrag betreft, komt het mij voor. dat de onbekende, óók daar mede onbekend blijkt te zijn, althans als hij het laatste jaarverslag inziet, en dat mag men toch zeker wel ver onderstellen, zal inzender he&l wat moeite hebben het bedrag daarin vernield, tot f 1000 op te tellen, of hij moet alles dubbel opschrijven, terwijl dan nog l.ang niet dit bedrag bereikt wordt. Het spijt mij evenwel voor den in zender, dat hij de zaken zoo scheef inzet, ik voor mij begrijp althans niet hoe hij er toe komt, de leden op te wekken, het vertrouwen door hen gesteld in het bestuur, uit te maken, want, en dit moet hem. bekend zijn, het bestuur bepaalt deze bedra gen niet, doch de ledenverga- de r in g. Zóó on-democratisoh is liet niet, ais inzender dit voorstelt. En daarom juist a het jammer, dat schrijver zich liet verleiden tot het bekend maken van zaken die bij niet -heel duidelijk inziet. Was liet hem zelf onduidelijk ge weest, of kon hij er niet mede accoord •gaan, waarom dit dan niet gezegd op de vergadering), waarvoor, en dit zal hem nu wel duidelijk zijn, niet aan de voorstanders een convocatie wordt gezonden, doch tutu alle leden. Ook wordt door schrijver gevraagd: i „Of allen wel tevreden zijn met de winst, door lien pas geïnd?" Daarop wil ik aan sehr. den raad geven, dat Ihij zijn statuten eens raadpleegt, dan 'zal hij vanzelf wel ontdekken, dat ook deze opmerking er naast is. En al houdt hij zich. ook onbekend, van hem moest toch verwacht kunnen wonden, dat hij d© 6tatuten kende. Wat die kostelooze zaalhuren betreft, doorgedreven door een 50-tal vakver- eenigingsmensclien, dit behoeft haast geen nadere verklaring, het zal eon elk duidelijk zijn, dat daar naituur- I lij'k geen sprake van is, noch sprake ■van kan zijn; want voor de som, nu toegestaan voor eventueel tekort op do exploitatie van het gebouw, kan i er geen oogenblik aan gedacht wbr- j den, (en dit zal ook 'bij de voorstellers i niet 'hebben voorgezeten), voor die scan, welke alleen maar aangespro ken mag worden bij eventueel tekort, het gebouw; wat betreft de zaaibaren, te exploiteeren met gratis zaalge- bruik. Ofschoon het ook al weer be ter was geweest, dat hij eerst eens zijn licht had opgestoken bij het be stuur z ij n e r vereenig'ng. Eerst dan, doch ook niet eerder, had daar- j over door hem geschreven moeten worden, als hij door het bestuur niet voldoende was ingelicht. Wat de laatste opmerking betreft, om allen ter vergadering te komen, daarmee ben ik het volkomen eens, er is voor een bestuuir niets aangena mere dan dat allen ter vergadering komen en daardoor blijik geven dat zij medeleven met de vereetnigingsbe- Geachte Redactie. Met belangstelling las ik het inge zonden stuk, voorkomende in uw cou rant van Dinsdag 3 December, en ko mende van een lid der Coöp. „Voor uitgang". Ik zou de beantwoording van dat schrijven over kunnen laten aan het Bestuur van „Vooruitgang", maar ze ker heeft het zijn goede zijde als ook een lid van deze coöperatie zijn mee ning ten beste geeft. Dadelijk toen ik het stukje had ge lezen, moest ik constateereu dat de schrijver le eenenmalc niet is door drongen van de wetenschap voor welk doel de coöp. „Vooruitgaug" is opge richt. Dat doei is niel alleen zooveel mogelijk winst uit te keeren aan de leden, maar ook om zooveel mogehjic den strijd der arbeiders in het alge meen te steunen. Dat de schrijver \an het stukje niet deelneemt aan dien strijd, blijkt ten volle, want anders zou hij er niets op tegen hebben uat „Vooruitgang" dien strijd steunt. Wunt al komt het dividend dan ook niet direct in do zakken der arbei ders indirect is het van zeer groot gewicht als de strijdende arbeiders klasse in haar strijd een zoo stevigen steun vindt als de coöperatie kan bie den. Dat vele leden dat nut der coöpera tie niet inzien is een vaststaand feit, en dut juist die de iaksclieu zijn is logisch, want anders waren zij ten op zichte van al huri belangen niet traag en zouden vanzelf er niet tegen zijn als do coöperatie den vak- en den po- litiekeu strijd steunt. Üm uil te weiden over het nut van vakvereeuigïng en politieke organi satie, is hier de plaats niet. Om daar kennis mee te maken is voldoende ge legenheid. Wend u, schrijver van het stukje, tot de besturen van die orga nisaties die van de winst van „Voor uitgang" proliteeren of, wilt ge u theoretisch ontwikkelen, leest dan de boekeu van de bibliotheek van onze coöperatie „Vooruitgang en ge zult, het kan niet anders, tot ue slotsom komen dat zeker de steun die „Vooruitgang" verleent aan de zaak der arbeiders, niet is weggegooid. Ik voel dat u die dingen niet on derzocht. Gij zijl lid geworden van „Vooruitgang", zonder le weten wat ge daarmede deed. Had gedat wel ge weten u zou niet kunueii spreken over reclame. Is in uw oogen de invloed, welke nog dezer dagen het Internationale Congres van de S. D. A. P. heeft op den wereldvrede, ook reclame? Zoo ja, dan hopen wij dat u over die dingen anders gaat denken. Kunt u dat niet, dan meen ik dat u niet thuis behoort in onze coöperatie, en word dan lid van een coöperatie die staat op een kapitalistischen grondslag en al leen kapitalistische belangen behar tigt. Verzet u dan ook niet tegen de ellende die onze kapitalistische maat schappij met zich brengt. Met dank voor de plaatsruimte, teeken ik met hoogachting. P. d. V. Stadsnieuws Tot slot w!l ik neg ©ven opmerken, dat tiet gebouw niet is van liet H. A. S., doch sdmds het vorig jaar geëx ploiteerd wordt, volgens besluit van een gehouden ledenvergade ring, door d© coöperatie. U, redactie, dank zeggend, voor de plaatsruimte, M. H. GROBNENDAAL KERSTUITDEELING VOOR DE ARMEN. Wanneer 'toe-denavocd tal van inge zetenen en bewoners uit de omstreken bet gezellig St. Nicolaasfeest vieren met de hunnen in heerlijk verwarm de kamers, zulleu zij worden verrast met de ontvangst van een in kleuren keurig uitgevoerde plaat, waarop het Leger des Heils het verzoek heeft af gedrukt oen gave te mogen ontvangen voor de uitdeeling der welbekende Kerstmanden. Wij ondersteunen dit verzoek gaar ne. Vele huisgezinnen hebben, voor al in de wintermaanden, te worste len met werkloosheid of met vermin derde inkomsten, terwijl de uitgaven juist hooger zijn. En nu wil hot Le ger des He ls weer aan een 600 der annsten een Kerstmand uitreiken, be vattend© voor 2 dagen levensmidde len,, als aardappelen, spek, worst, bo ter, rijst, boonen, koffie, suiker *enz. Tot dusier hebben de Haarlemmers dit schoone werk bijzonder gesteund en men weet ook hoe dankbaar de be deelden zijn. Deze gave is voor tal en tal van gezinnen een werkelijk blijde Kerstboodschap en het is voor ieder zeker wel een aangename gedachte te mogen bijdragen, dat op het Blijde Feest ook blijdschap zal heerschen in talrijke behoeftige huishoudens. Wij zeiden het reeds, de plaat de vroegere Kerstklomp.es vervangen de is keurig uitgevoerd en bevat o.m. een paar tafereeten uit het leven van Jezus in het jaar 31 en 32, nl. de spijziging der scharen en de predi king van het Evangelie aan het Meer. En daarnaast eem paar voorstellin gen ui,t 1911 en 1912, nl. d© feestuit- deeling en d© verkondiging van het Evangelie aan de armen. Er ,s veel gebd noodig voor dit sohoone dod, moge ieder hedenavond, opgewekt worden zoone&l in zijn ver mogen is, daartoe bij te dragen. V/ij twijfelen trouwens niet aan den goe den uitslag. ST. NICOLAASFEEST. De heer Smits bad Woensdagmid dag in 't Brongebouw een St. Nicolaas- voorstelling georganiseerd. Het bioscoop-programma bevatte eenige mooie nummers, die door de kinderen zeer bewonderd werden. We noemen 't sprookje van Roodkapje en do Wolf en „Loon naar Werken". St. Nicolaas met z'n zwarten knecht deden hun intocht in de zaal en ont haalden de kleinen op versnaperingen cn limonade. Die tegenwoordigheid van den hoogen gast verwekte veel blijdschap onder do kinderen. Ze uit ten dit door 't zirgen van St. Nicolaas- versjes. 't Was jammer, dat nog niet meer kinderen van dit aardige feestje geno ten hebben. HINDERWET. B. en W. gelet op art, 8 der Hin derwet, deelen mee, dat aan W. Dale bout, vergunning is verleend tot uit breiding van de bakkerij in het per ceel aan den ZTjlweg (Zijweg) nc. 4, door het büulaatsen van een dubbelen

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6