Kuur: Dimu f e ii i 8 i e t o n TWEEDE BLAD Maandag 9 December 1912 Buitenlandse!] Overzicht De Balkan-vulkaan. De vredesonderhandelingen. De vredesonderhandelingen tus- schen Turkije en de 3 Balkanstaten zullen plaats hebben te Londen en wel in 't paleis van St. James. Over enkele dagen zullen de diplo maten hun spel van afdingen en op- bicden beginnen. Over de vredesvoorwaarden die aan Turkije gesteld zullen worden iekt af en toe iets uit. Nu wordt weer verzekerd, dat Mon tenegro beslist den afstand van 'tbe legerde Skoelari zal eischen. Turkije en Griekenland. Naar uit Weehen geseind wordt, zijn de Turkschc en Grioksche regeu- ringen overeengekomen, over den wapenstilstand en den vredo direct tc onderhandelen. Deze onderhandelin gen zullen in Wecncn plaats hebben. De Turkschc gezant in Weenen heeft volmacht gekregen van zijn regee ring. - De Turksche minister vun buiten- landsche zaken verklaarde officieel nog niets te wctch van 't toetreden van Griekenland tot den wapenstil stand. 't Griekschc leger gaat ook voort met vijandelijkheden. Saute Guaranta aan de Jonische Zee is nu weer door de Hellenen bezet. Ook Syroco (4 uur van Janina) is door de Grieken bezet. Bij do Dardaneilcn zijn Zaterdag G Griekschc oorlogsschepen gezien. In den omtrek van Hirma is tus- schen Grieken en Albaneezen wat ge vochten; Italië heeft bij Griekenland gepro testeerd tegen de beschieting van Va- lona.en de bezetting van 't eiland Saseno door de Grieken. Via Athene wordt evenwel geseind, dat 't bombardómen.1 van Valonazich beperkte lot eenigc kanonschoten van een Grieksche corvet op een gewa pende bende. Toen deze bende een witte vlag vertoonde tol teelten dat ze geen Turken waren, werd 'l vuren dadelijk gestaakt. JSèti tweede conferentie der Balkaiv- gedelegeerden. Uit Belgrado wordt aan do Cou rant geseind dat uit goede bron in lichtingen zijn ontvangen, die beves tigen, dat de vrcdcsonderhandela'ais te Londen een tweede conferentie zul len houden voor liet regelen der cjuaesties, die uit den nieuwen staat van zaken voortvloeien en in 't bij zonder tot vaststelling der nieuwe respectieve grenzen., 't Is niet duidelijk hoe deze confe rentie .der Balkan volken zal staan te genover de Balkanconferentie der groote mogendheden. Ais we niet al cüe conferenties maar niet dieper in de put. komen 1 Er komen nog enkele nadere gege vens over gevoerde oorlogen. O.a. wordt nu verzekerd, dat de Bulgaren &u00 Turken gevang|.i genomen hebben, waaronder ruim 300 officie ren. De cholera le Houston lino-pel. Uit Konstantinopol wordt aan do Courant geseind: De cholera 'breidt zich opneuw uit. Zaterdag werden in de stad 50 gevallen geconstateerd, waarvan 48 met doodelijken afloop. In den loop van een maand kwamen 1143 gevallen voor, waarvan 508 met doodelijken afloop. Oostenrp-Hongarye en Servië. 't Wecnsche Fremdenblattver neemt dat Üostenrijk-Hongarijo in stemming betuigde met het Engel- sche voorstel betreffende de gezanten- conferentie. De plaats der bijeen komst is nog niet definitief vastge steld. De „Neue freie Presse" verneemt uit Petersburg, dat Rusland zijn ziens wijze over do gezanten-conferentie eerst na hel-sluiten van den vrede zal uiteenzetten. De berichtgever van dit blad blijft verwachten dat Rusland den Servi-, schen eisch betreffende de Adriatischo haven zal steunen. Men hoopt dat Rusland evenwel een verzoenende formule zal vindon voor het bijeenbrengen der belangen van Oostenrijk-Hongarije en Servië. De „Süd-Slavische Correspondent", is in staat mede ie deelen, dat de j toestand in de laatste dagen een gun- j etiger uitzicht kreeg. 51 Vijftigduizend daalders op 't minst genomen, mcmpelde hij, strak voor zicii kijkende. 't is 'n moeilij ke taal;, die plaats zal bij nacht niet gemakkelijk te viiïtfeu zijn; «venwel, als 't weder helder en dc zee kalm blijft, dan zijn 't wachthuisje en de vuurtoren voldoende; ik heb alles tot op ecu haar na berekend, maar toch, een boots-lengte te veel rechts of links en... alle moeite is te vergeefs; ik heb mij blootgesteld aan "t gevaar van ontdekt te worden en al mijne plannen zijn verijdeld; maar toch, nog heden, zal en moet het geschieden! Docii eensklaps hield hij de liand tegen 't kleppend hoofd, drukte de viugers legen de slapen en zeide zacht tot zich-zelver'n misdaad... 'n dief stal! jn, zoo zal meu het noemen, maar toch, geen duiker ter wereld, zal zich zoo'n buitenkansje laten ont nemen. Niemand hier aan de kust geboren, aal er mij minder om achten en."... de Veelzeggend Is evenwel wat de Ser vische correspondent van 'l „Ilbld." schrijft: „Zoolang Servic gesteund wordt door Rusland, zal het den Oosten rijker niets toegeven, en zonder dien steun is hel twijfelachtig of Servië af stand zal doen van zijn Adriatische haven. En daarom geloof ik niet dat er veel reden is om den toestand hoopvol in te zien. Dat wordt reeds bewezen door hel samentrekken der Oostenrijksche troepen op de Servi sche grenzen, wat niet gerechtvaar- dïgd kan worden door den huiüigen toestand, maar alleen door de din gen, die zich nog ontwikkelen zullen." Thans wordt uit Belgrado aan de „Courant" geseind: Volgeiis de „Poli tica" zijn de militaire wachten op de bruggen en grenswegen versterkt. Servië neemt dus oorlogsmaatregelen tegen Ooslenrijk-Hongariie. 't Drievoudig Verbond. tusschen Duitschlan d, Oost en rij k-Hon- garijc en Jtïilië is zonder eenigc wijzi ging verlengd. Naar aanleiding van de vernieu wing van het Drievoudig Verbond schrijft de „iVordd.Allgcm. Zeit.": „Het, Drievoudig Verbond is sedert, zijn oprichting een duurzame factor geweest in de groepeering der Euro- peesche mogendheden en heeft door zijn hechtheid getoond een. beslist ele ment voor den vrede te zijn. Dat het vernieuwd wordt, zal wel nergens verwondering hebben ge haard; wij kunnen het evenwel als een verblijdend teekeu beschouwen, dat de formeelc verlenging thans plaats heeft, hetgeen bewijst, dat dc "drie bondgenoOten bevredigd zijn over zijn werking." Verder schrijft het blad in zijn weekoverzicht: „Ook in ander op zicht kreeg de hoop, dat de diploma tieke vredesarbeid, niettegenstaande nog vele moeilijkheden opgelost moe ten worden, nieuw voedsel. In de verklaring van den Rijkskanselier van 2 dezer, en in de rede van Poincaré van 5 dezer wordt hetzelfde vertrou wen uitgesproken in het succes van de verdere wisseling van gedachten tusschen de mogendheden, die tot dusverre zonder stoornis en onder goede voorteekens heeft plaats ge had." Aan een bijeenkomst van ambas sadeurs wordt opgedragen het afdoen van enkele nog niet opgeloste quaes- ties voor te bereiden. Naar verluidt hebben alle mogend heden reeds hare goedkeuring ge hecht aan deze bijeenkomst van am bassadeurs. Alleriel. De Duitse]ie Rijksdag. Bijna alle partijen zijn tegen het wetsontwerp betreffende den pelro- leumhandel. Zij hebben tegen de de tails krachtige bedenkingen. Zij stem men echter in commissoriale beraad-, slagirig toe, maar behouden zich dan de aan tc nemen houding voor als veranderingen door de commissie zijn aangebracht. Heden, Maandag, voorzetting der beraadslagingen. Rusland cn Finland. De arrestaties van Finschc ambte naren worden steeds voortgezet.' In 't stadje Nystad worden do bur gemeester. een oude heer van 78 ja ren en twee rechters gearresteerd cn in de gevangenis opgesloten, op grond van minachtihg der wel,'waar bij dc gelijkheid van Russen eri Fin nen in Finland is vastgesteld. Zij wer den, door gendarmes begeleid, per exlratrein naar St. Petersburg over gebracht. Het vertrek van dien trein gaf aan het klein o cn anders zoo stille sta tion 'van-Nystad een levendig aan zien. De geheele 'bevolking der stad was.iutgèloodeu, om den burgemees ter en de beide rechters vaarwel te zeggen. Under doodsche stilte sprak ourguhv-osua- zi.ili génieen Lena ren toe: „Ik heb in mijn borst een kom pa's," zei hij, „dat geen geweld kan vernielen en dat niemand kan dwin gen een andere richting aan le wij zen, dan de goede." Zijn toespraak werd door geheel zijn gehoor hartelijk toegejuicht. De moeilijkheden der Russische troonopvolging. Er doet zich op het oogenblik voor Rusland een zeer lastig vraagstuk voor: dat van de troonopvolging zoo schrijft de „Courant". Men kent do beslommeringen, waaronder de Tsaar gebukt gaat. De ziekte van zijn zoon, die diepere en duurzamer oorzaken heeft. De zoon van den Tsaar is aangetast door een soort beeiideriuberculose. Zijn toe stand eisclit de allergrootste zorg. Ie dere vermoeienis is hem verboden en dut verbod zal nog zeer lang van kracht blijven. Hij is zoo ziek en zoo zwak, dat do Jast van het keizerrijk te zwaar voor zijn teere schouders zal blijken. Ongetwijfeld roept dc volgorde der troonopvolging grootvorst Paul zee .3 immers vrij? Welk recht heeft de staat den bedem der zee te ver pachten; hij behoort oris even goed toe, als ?t water, waarin we sedert eeuwen mogen vissollen. Daarbij 'i zal mij moeite genoeg kosten, het machtig te worden; k stel mijn leven, mijn vrijheid in de waag schaal en is 't niet mijn gelukkig ge sternte. dat mij naar dio plaats voer de? Zoo peinzende was bii tct dicht bij 't dorp genaderd en spoedig stond hij voor het huisje, waar zijne moe der hem met angst verbeidde. Waar zijl go toch zoo lang ge weest, mi ju zoon, was haar eerste vraag, 'k heb van 't ongeluk gehoord en ik kromp ineen van angst, dat liet u getroffen kon hebben; van Meijer vernam ik later dat de arme Topper dood is. Gód z'j dank, dat do arme jongen niet getrouwd is. Het had weinig gescheeld, lieve moeder of u hadt mij niet meer levend hier gezien; 't is alleen to danken aan een misverstand, dat ik gespaard ben gebleven, hernam Johannes met een veelbeteekenenden glimlach. Een misverstand hernam zijne moeder, hce moet ik dat opvatten? Men dacht, dat ik aan de pomp van Topper afgedaald was, antwoord de Johannes De zaak is mij nog niet helder, 'k begrijp er niets van; hervatte zijne moeder. Alexandrowitcli "op den troon, die In 1860 geboren en oom van den Tsaar is. Hij hec-ft een zoon, grootvorst Dmi tri Pavlovitch, die nu 21 jaar is. Maar er kunnen mededingers opdoemen. Er kunnen zich partijen vormen. Een bestaat er reeds, die de kroon aan grootvorst Nicolaas zou willen aan bieden. En het is misschien een geluk voor Rusland, dat de tsaar nog jong, pas 4-t jaar is, en dat hij nog een lango toekomst voor zich heeft. Koning Albert van België is van zijn ziekte hersteld. Amsterdamsche Kout LIIL Vrede en vriendschap. Een stukje geschiedenis. St. Nicolaas. Iloe "t hi Haarlem is, weet ik niet precies, maar de verstandhouding tusschen pers en polit ie was nu "in Am ster daan niet altijd van de aange naamste. (1). Er kwamen nogal eens haken en oogen, en van onzen hoofdcommissa ris mochten wij, persmuskieten, niet altijd die médewerking ontvangen, die we wel we-nschten. Tot schade van pers en politie beide. De persmenschen zijn, «eer zeken*, wel eens lastig en wat heel nieuws gierig, maar, wanneer bij belangrijke gevallen de commissarissen inlichtin gen verschaften en tevens wijzen op hetgeen in het belang der justitie ver zwegen moet worden in de publica ties, dan zullen bolde partijen zeker ten go.ede medewerken. Bestaat er daarentegen eon streng verbod om inlichtingen te verstrek ken, zelfs over de onbetee-kenendete zaakjes ongelukjes, kleine diefstalle tjes, etc., dan zoekt de pers eigen wegen, en wie zal er zich over ver wonderen dat er dan wel eens wat ge publiceerd wordt, wat boter achterwe ge gebleven ware Er hebben zich echter in den laat- slen tijd een paar gevallen voorge daan, die op een kentering wijzen. Op een der dagbiad-bureaux heeft zich het merkwaardige geval voorge daan, dat.... de politie bij de pers om inlichtingen kwam. Een der reporters," dio 'n fijnen neus heeft, had een levendig verhaal opged.ischt van, ik wil niet te zeer preciseeren, én*zeg dus b.v. .- een bo ren ving. 't Geval stond uiterst uitvoerig en tot in de kleinste bijzonderheden juist in de krant. Zóó juist, dat dé politie dacht dat moet. van ons komen. Een hoogs-functionaris'werd afge vaardigd om een- onderzoek in te stel len. En zoo kwam de politie tot de pers om inlichtingen in te winnen. Natuurlijk zonder succes. De reporter noemt natuurlijk zijn bron niet. Vair de politie had hij het niet,van wie hij 't veel had, bleef redactie-geheim. Maar', schwaörm d'uber. De zaak heeft deze goede zijde, dat er toch blijkt van een beterende verstandhou ding tusschen pers en politie. ■Dot blijkt 'ook uit de nieuwe wijze van uitreiking der politie-bontons, dio toegang geven tot- op de door de po litie afgezette terreinen. Officieel worden die uitgereikt door den hoofd commissaris, na ingewonnen advies van -het bestuur der vereeniging „l3o Amsterdamsche Pers". Maai- nu heeft zich het geval voorgedaan, dat dc uitreiking der bonton s vanwege de politie buiten de Amsterdamsche Pers omging, hetgeen wel eens tot onaan genaamheden leidde. *t Gevolg was ook dat misschien nu nog men - sollén in Amsterdam rondloopen, in 't gelukkig, magr zeer zeker o-nge-mo- tive-evd bezit van zulk een penning. Maar nu zal dit alles anSèrs wor den. Het bestuur van de vereeniging heeft nu onder nadere goedkeu ring van den burgemeester, het hoofd der politie natuurlijk de regeling in handen. Ja, je, in den loop der tijden ver andert er veel. Nu ik schrijf over de verhouding tusschen pers en politie gaan mijn ge dachten onwillekeurig terug naar een verleden, toen die. verhouding heel an ders was. Dat was in den tijd van hoofdcom missaris Steen kamp, den tijd toen de socialistische beweging nog wankele I kinderstappen .zette, maar niettemin geducht rumoerig was. De tijd, dat Constautia het brand punt van revolutionaire hevgsgingen was. Het vereenïgingslokaal waarin herriè-vergaderingèn werden gehou den en dat het uitgangspunt was voor allerlei luidruchtige slraatmanifesta- ties, met al dën aankleve van dien ais kloppartijen, ingooien van ruiten, opstootjes, charges met' de blanke sabel 'en wat dies meer zij. (1) In Haarlem is die zeer goed. Metzier meende, dat ik aan de pomp van Topper werkte, Voegde haar zoon haar toe, altijd nog met denzelfden glimlach. Leeft ge dar, in onmin met dien man? Ja, moeder, hij schijnt mij vijan dig te zijn, maar hij zal zijn straf niet oniioopen; liij zal loon naar werken krijgen, want zonder twijfel wordt hij ontslagen. Nu, dat zal voor u goed zijn, want volgens uw diensttijd en gesciiiktlieid hebt gij 't meeste aanspraak, om tot opzichter ie worden aangesteld, ant woordde zijne móeder. Dat is zoo, moeder, maar toch, hoewel ik er volgens recht de meeste aanspraak op heb. geloof ik toch niet dut rnen mij i i zijn plaats zal fcenoe- Reeds vroeger heeft rnen snij ge passeerd, omdat ik zooaïs "t heette, te jong was; maai- ik voor mij begrijp zeer goed, dat ze niet gaarne een knap, vlug en bovendien „gelukkig" duiker willen missen. Ofschoon Jo hannes dit alles, schijnbaar kalm ver telde, ontging het der moeder toch niet, dat hij er vri- ojrgewonden uit zag. "Met 'n zekeren angst sloeg ze hem gadë; ze bevroedde, dat hij haar iets verzweeg, dat hij een geheim bij zich omdroeg; daarom stelde zo hem voor, i dien vrijen d&sj thuis te blijven en met Dat was 'de 'drukke, maar mooie lijd voor de verslaggevers. Zij waren bij alle manifeste lies, liepen altijd voor aan, ja 't had er af en toe veel van of zij dc leiding gaven. Eon bekende figuur ieder, die aan die dagen herinnering heeft, denkt onmiddellijk aan hem, was do journalist Geerke. die misschien wel de eerste verslaggever in ons land is geweest, die verslagen van de arbeidersbeweging maakte voor dc bloden. Geerke, de rijzige, forsche man, liep, meestal niet hoogen hoed op en te midden der confraters, die zijn voor beeld volgden, voor aan den stoet. 't Was of hij den weg wees. En soms deed hij dat ook, onbewust. Dan zei hij b.v. tot zijn collega's, maar dui delijk verstaanbaar voor de eerste Bed. rijen der manifestanten: nu gaan ze misschien hier of daar naar toe. 'tWerd als een wenk opgevat, en inderdaad de manifestanten bewogen zich joelend In de richting door den vooruilzienden journalist genoemd. Dit was natuurlijk allesbehalve naar den zin van de politie, die ten slotte de pers do schuld gaf van alle moeite, die de manifestaties haar be zorgden. Hoofdcommissaris Joris Sleenkamp zou die persmeuschen dat eens netjes afloeren. Hij liet, op een keer, dat de pers weer statig en in volle actie voor een betooging uitliep, ik meen een lion- geroptocht, de rij journalisten van de betoogers afscheiden. Tusschen pers en manifestatie liep politie. Ploitösling nu. in de Pa-teLsstraat. werd tot uiteengaan der manitestfilao gesommearxl en dadelijk werd er óp los geslagen. Na tuurt ijk op de pesrs, diie i-w den via.1 w-as ge-tokt, met dub bele wóode. 's Heeren G-eerke's -hocgc hcecl wend. ingeslagen, an bij liep een blauw, oog op. En toen 'bij bij hooUd- coflwnissaris St-eenkamp zrcili. beklaag de. kreeg hij te hooren: „Ja, jullie piarsuvenscliep bedorven me den hef ten boel, wat doe je ook overal met je neus bij te zijm?" Zóó was 'het toen. maar gefluktkig, j „lang, lang ist es her.' De verhouding is, zoc-als ik ze; a.l heel wat beter en langzamerhand zul len. we er wel komen, als... de lwofd- comimjssaris... nooit meer doet als bij l bezoek van President Faltiërés. Mo,ar tegelijkertijd hadden we de zeeHedenetajkir.g, en 't is een .mensch in lï-ociglbcid -gezeten te vergeven, als in zulke veelbewogen dagen zijn ze nuwen een beetje in de war geraken. St. Nicoiaias is weder aohiter den ruig. Ilc hoop, lezeressen en lezers, dót 'due vpipV u „goed gereden'' -mioge. heb ben éji dat uw schoen -mi-et vergeefs onder den schoorsteen -heeft gestaan. Met de St. N'i-oo! aas-drukte is nu ook-wéér de vergunning vcnor de wiuv kels.óin na negen uur open te zijin, o-fgo.U)ópen. Zulk een drukke wéék, als die Voor Sti'.'tertóaas is een plezierige a'Cwrie- e-ri'n-cj en, h-oe mén ook over de win kelsluiting moge denken 't is toch 'een vro-olijk, gezellig gezicht 'als onr- ze winkelstraten den gehieöten. av.ond stralen i-n een zee van licrit em de dram-men imeiiedlieu. soi-dh sledkts schuifel voetend kunnen voortbewe gen. Sinterklaas is en blijft to-dh maar een echt, moo-i ouddlolila-nJd'sclhi feest. Onze straten zij-u in de dagfeü vóór 5 December vol vvool.g bo weeg., en al vr-oeg in den namiddag sciMttent het lucht op de kleurige, bonte etalages. De tnensohen remmen, met pakjes beladen-af en aan en in de drukste straten -heelt men moeite -vooruit te kamen- en de winkels te bereiken^ waar men zijm iiikoo-pen 'wil dloen. Hét is zeker geen ongunstig jaar geweest, want ik hoor ahorn', dolt de wink-eiüeis zeer tevreden waren en goede zaken- -maakten. Wat mij dfïit jaar bijzonder trof was, dat Sinterklaas im -hoogst eigen per soon bijzonder veel voor reclame ge bruikt werd. Het bekende poffertjes-etablisse ment i-n de Kalversiiraat had als van ouds St. Nicolaas geëngageerd, die den jeugdigen bezoekertjes geschen ken gaf. Dam was er een forma, die St. Ni colaas melt z'n zwarten knecht per Atax door de geheele stad liet snor ren. en enkele bioscoop-theaters had den St. Niicol-aas a-ls gast een liet hem op z'n beroemd wit paard de stad doorrijden met een juichend kin- der eere-esooiiiC natuurlijk. Sympathieker is mij het feit, dat -haar een der familieleden te gaan be zoeken. Gij weet mceder, dat ik niet gaarne bezoeken afleg, hernam de jonkman; "k had mij jui6t voorgeno men dezen dag te gaan visschen; do zeo is zoo stil en schoon; terwijl gij en Bertha mij kunt vergezellen. Vol verbazing zag vrouw Holmson nu haar zoon aan. Bertha óok Johannes? herhaalde ze, hem vragend aanziende. Bertha ook? Ja, Bertha ook, en waarom niet? Wij zijn tosh goede vrienden, al ben ik nu juist niet gezind haar tot vrouw te nemen. Vrouw Holmson was met dit voor stel uiterst in haar schik on vroeg da delijk: En wanneer zuilen Wij dan ver trekken? Wel, vóór dut de andere duikers weèr aan 't werk gaan. Zeer goed mijn zoon en vrouw Holmson spoedde zich naar Bertha te gaan. In een oogwenk was ze uit t gezicht, terwijl Johannes daarvan gebruik maakte en zich in allerijl naar zijn slaapkamertje begaf. In groote haast r.am hij ee:i zakje met loodeii kogeltjes" uit de kast, zocht de beide zwaarsteu er uit, sloeg zo plat, boorde er gaatje in en bevestigde de zen aan eon snoer; daarna mun hij een kurk, bestreek dezo aan beide zij- Si. Nicolaas bijna allo scholen be zocht, maar dan vooral de armen scholen natuurlijk. Wait anders dan- im onze jeugd! Toen gng dio pret allemaal buiten de school om; hoogstens snoepte je onder de les, en dan moest je tot sohade en schande als meester het. merkte, je zakken leeghalen. Nu wordt St. Nicolaas zelf de schooi binnen gehaald en onderwijzeressen en onderwijzers vieren met de kin deren. het blijde feest. 't Is beter zóó. AMSTERDAMMER. Binnenland TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOTING UOPJ.OG. (Memorie van Antwoord.) De eisch, «lat de Minister met voor stellen tot verbetering der defensie zou moeten wachten op het rapport van een Staatscommissie, waarvan de verschijning zelfs thans nog niet bij benadering is aan te geven, komt hem niet redelijk voor. Dut hij als Kamer lid zijn ministerieel standpunt ten de ze zou hebben afgekeurd, gelooft hij niet. liet is inderdaad te voorzien, dat 't eindcijfer der begrooting in de toe komst zal stijgen tot een bedrag, dati niet ver van de veertig millïoèn gulden! zal blijven. Zulks zal echter niet het gevolg zijn van de opvattingen van den Minister en zijn medestanders. Een ander stelsel var» verdediging als hoedanig hier dan het volkslegersys teem bedoeld wordt zal nog hoogere uitgaven vorderen. Er is volgens den Minister geen goede grond aan te voeren voor ver bazing of ontstenuüing over 't feit, dat de begrooting van 1913 gebaseerd is op nieuwe leger-organisatie. Het voor nemen tot een reorganisatie werd reeds geruimen tijd geleden der Ka mer aangekondigd en de hoofdzaken er van werden uitvoerig medegeeld nog vóór het eigenlijke wetsontwerp, aan de Staten-Ger-eraal werd inge diend. De Minister sluit zich dus aan bij de leden, die oordeelden, dat bij deze be- grooting thans dc beslissing over de reeds !ang_aanhangige voorstellen be hoort te vallen. Niet juist is dat de P.egeering van oordeel zou zijn, dal bij dc zaak betref fende het kustfonds, geen dringende haast is integendeel mag naar haar oordeel mot de uitvoering van do, thans voorgestelde, tot den kleinst toe-I Minibaren omvang teruggebrachte ver beteringen niet langer worden ge draald. Aan de legerverpleging- in oorlogs tijd wordt naar do meening van den Minister niet altijd die aandacht ge schonken, welke daaraan noodzakelijk moet worden gewijd. Thans is bet oogenblik gekomen om er met inspan ning van alle krachten naar te stre ven, hel' ontbrekende in het vcr.ple-; gingswezen aan t* vullen, omdat het hier een levensvoorwaarde voor het leger geldt. Betrekkelijk do luchtvaart zegt de Minister, dut, wel verre dat hier spra ke zou zijn van zucht tot nadoen van groote - mogei <1 lieden, de militaire, luchtvaart voor kleine staten een on-, misbare aanvulling is hunner strijd-1 middelen. De voorloopige organisatie ten dezo heeft te-u doei, alvorens tot groote uitgaven tc besluiten, zelf erva ring op tc doen omtrent de verschillen de vraagstukken, die zich ten aanzien van de voor ons land meest gewensch- te samenstelling en uitrusting van eon luchtvaartafdeeling voordoen. Te wachten met het doen van uitgaven voor de militaire luchtvaart tot na do derde Vredesconferentie zou misschien aanbeveling kunnen verdienen, indien het geoorloofd ware to onderstellen, dat men zich op die conferentie ook zal bezig houden met het gebruik van luchtschepen e - vliegtuigen voor ver kenning en waan eming, wat uit den aard der zaak echter niet te denken valt. De pogingen om voor de oefeningen van de op te richten luchtvaartafdee ling een geschikt terrein te.verkrijgen, hebben geleid tot een overeenstem ming met de gemeente Soest omtrent den verkoop van pl. min. 600 H.A. der haar toehehoovende heidevelden we derzijds den straatweg van Soesterberg naar Soest. De koopprijs voor het ter rein bedraagt 266,000, terwijl voor de opstallen enz. is bedongen ongeveer f 4-4.600. Het beste stelsel voor ons systeem van legervorming zou zegt de Mi nister ongetwijfeld zijn, indien men er in slaagde een deel van de nadie- neado milicien-sergeanten voorgoed voor het leger te Behouden en een an der deel nu 5 jaren dienst ais onder officier kan bewegen heen te gaan. Deze laatste categorie met hun jaar klasse naar de lardwecr overgaande zou het eiicadreerings-vraagstuk van do landweer een groote schrede nader tot zijn oplossing brengen, ter den mei witte verf, bevestigde ook die i aan het snoer ea verborg alles onder het bed. Nu opende hij een kastje, naijl er drie banknoten elk ter waarde van vijftig daalders uit en nog eenige van tien daalders, wikkel-is alies zorg vuldig in 'n stuk wasdoek, maakte een naad los in zijn Zondags-buis en naaide dit pakjo stevig tusschen de voering cn 't laken. Juist was hij hiermede gereed, toen hij zijne moe der mei Berth i za>-, terugkomen. Het meisje was in liaar Zondags gewaad en zag Johannes, toea deze binnentrad een weinig verwonderd aan; deze groette haar vriendelijk en allen zetten zich in vrij opgeruimde stemming aan den eenvóudigen, doch smakelijk toebereiden discli. Nu <n dun schertste Johannes met Bertha ea Iiij moest ziel» zeiven bekennen, dat zij iu den waren zin des woords schoon was, zoodat hij het meisje luet meer dan gewone voorkomendheid be jegende. Vrouw Holmson merkte dit met het grootste genoegen op. en opnieuw koesterde zij do hoop dat haar lieve- lingswensch nog éénmaal vervuld zou worden. Indien do beide vrouwen center ge weten hadden wat er in het binnenste van den door haar zoó beminden jonk man omging, hare opgeruimdheid zou spoedig in diepe droefheid veran derd zijn. wijl aldus gediend hebbende onderof ficieren daarna voor den landstorm van alle allergrootste beteekenïs zijn. Het ligt in de bedot-ling aan do aan stelling tot sergeant-majoor een spe ciale opleiding per wapen te doen voorafgaan voorts om voor de onder officieren buiten den eigenlijken troe- pendienst. zooals conducteurs der ar- tiiterfe, schrijvers, meesters-geweerma- ker, militair apothekersbedienden enz. op het voetspoor van hetgeen in 1909 voor de eigenlijke troepen-onderoffi cieren heeft plaats gehad, een positie verbetering in het leven te roepen, en om tegelijkertijd de bezoldiging van de militaire werklieden schoenma kers. kleermakers, hoefsmeden zadel makers enz. aan een herziening te onderwerpen. Met de samenstelling van een algemeene regeling der trak tementen hoopt de Minister voor de op making der begrooting voor 1914 ge reed te zijn. De mededeeling in de nieuwsbla den, dat aanvankelijk alle miliciens van de eerste ploeg van het blijvend gedeelte'der lichting van 1912 voor den dienst van 1 December tot 31 Januari waren aangewezen, w ijl verzuimd was in mindering te brengen de miliciens, die ingevolge de artt. 151, 157, 159 en •132 der Alilitiewet 1901 onder de wape nen waren, is juist, althans voor zoo veel betreft de eerste ploeg bij het wa pen der infanterie. De onjuiste toepassing van een des betreffend schrijven van den veldle- gercommandant is later verbeterd, waardoor bij dc eerste ploeg 166 man vrij kwamen van dienst voor het blij vend gedeelte. Voor de miliciens, die in 1911 langer in werkelijken dienst zijn gehouden dan aanvankelijk was bepaald, zal de duur der verdere herhalingsoefenin gen met evenveel dagen worden ver kort als zij langer zijn gehouden. Over het algemeen was de houding der troepen bevredigend. Omtrent den geest en de tucht on der de landweer bereikten den Minis ter alleszins bevredigende rapporten. Naar den oorsprong van het verhaal betreffende een ongeluk, dat bij do ma noeuvres zon zijn veroorzaakt door een automobiel, waarin de Minister was gezeten, is een onderzoek inge steld. Daarbij is gebleken, dat de res.-luit. D. Janse van het 37ste landweerdis trict, dienst doende op het fort bij Aalsmeer, omtrent het geval een om standig verhaal heeft gedaan in het wachtlokaal op dat fort. Aanvangende met dien officier zijn achtereenvol gens verschillende personen geboord dit onderzoek heeft echter niet geleid tot de ontdekking van hem of hen, die in cle eerste plaats het gerucht in de wereld, hebben gebracht, De ervaring door den Minister ten aanzien van de vereeniging „Ons Be lang", sedert verleden jaar opgedaan is niet onverdeeld gunstig. Het vergaderen van onderofficieren met minderen, zooals zulks geschied is op Zondag 29 September 1912 te Den Helder, keurt hij af. Het onderzoek naar de toedracht van het bekende oz-geval bij Vossegat ie in Handen van do militaire justitie en nog niet afgeloopen. Naar aanleiding van de vraag, om inlichtingen omtrent do verdrinking -van. huzaren nabij Venlo, deelt de Mi nister mode, dat de omstandigheid, dat in verscheidene deelen van het land geen zwem onderricht wordt gege ven en liet feit, dat een onderzoek naar de geoefendheid in zwemmen in de maand November begrijpelijkerwij ze niet wel mogelijk is, anders dan in overdekte zweminrichtingen (die in ons land slechts op zeer enkele plaat sen worden aangetroffen) hebben doen besluiten de bedrevenheid in zwem men niet als eisch te stellen, doch slechts tot aan lieveling bij het onder zoek te doen strekken. De Minister verdedigt de invoering van de grijsgroene kleed in g, die zoo geleidelijk zal plaats hebben, dat ver hooging van kosten niet of tijdelijk sléchts in geringe mate het gevolg zal zijn. De proef van verpachting der mi litaire cantines aan niet-militairen heeft niet voldaan. De resultaten van het landbouwon derwijs aan miliciens zijn zeer bevredi gend. In hoeverre het thans aangevraagde subsidie ten behoeve van den Neder- iandschen Bond voor Lichamelijke Op voeding al dan niet zal worden toege kend, hangt af van het verdere verloop der ter zake gevoerde briefwisseling met het Departement van Binnenland- sche Zaken. Om mislukking te voorkomen, zal de omvorming var, harmoniemuziek in fanfarecorpsen geleidelijk geschie den. Een beslissing omtrent verdere omvorming is afhankelijk gesteld van een rapport, dat door den Minister van den ipspecteur der infanterie wordt ingewacht, nopens de ervaring met de thans bestaande fanfarecorp sen opgedaan. Zie vervolg Binnenland op pagina S, Tweede Blad. Intusschen was <le maaltijd afgeloo pen en het drietal begaf zich welge moed naar :t strand Johannes in zijn gewone kleeding; met "n vischnet over de schouders. Ik zou gaarne aan t roer zitten Johannes, zeide Bertha. Gij vrouwen hernam Johannes schertsend, gij zoudt altijd gaarne aan 't roer ziiten. Het is nu echter niet goed voor uwe oogen, omdat we juist tegen de zon invaren. Mijne oogen kunnen best tegen de zonnestralen, antrvoordóe Bert ha. Gij ziet m:j voor te zwak en te teer aan. Nu. neem dan voorloopig 't roer in handen totdat we buiten zijn: dan is "t noodzakelijk dat ge 't aan mij overgeeft, opdat ik de richting kan aangeven, hernam Johannes. Het drietal stapte thans opgeruimd in de boei. Het was kalm en zeer stil op zee d© barnsteenschepen lagen aan 't strand; geen zeil, geen boot was zoover 'i oog reikie, zichtbaar. Draai "t roer bij Bertha, dezo zij de op; de plek, waar gewoonlijk de duikers aan 't werk zijn, de vuurto ren moeten we rechts laten liggen, riep Johannes. Hei meisje wendde "t roer en 't schip nam juist do gewenschte rich ting. Nu, nu Bertha, die kunst ver» staat ge als 'n echt schipperskind, zei-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5