SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. Biljarten Nuderlaadseba Vostbalbena. Westelijke le Klasse. H. F. C. Haarlem. Haarlem wint 3—1! Voor de "vijfde maal in successie heeft Haarlem de 11. F. C.'ers ge klopt. En wéér volkomen verdiend Het roodblauwe elftal is tegenwoor dig ontegenzeggelijk 't sterkste van de twee. En "t heeft ditmaal gewonnen door z'n veel en veel betere voorhoede. Waar moet H. F. C. de punten van- daun halen met zóó'n aanval? Man- nus Francken was daarin Zondag weer de man, maar hij had van z'n beide buurlui niet den minsten steun. Dat in aanmerking genomen heeft de 11 F. C.-captain werkelijk kranig ge speeld, en gedaan, wat maar ©enigs zins mogelijk was. 'Als altijd is de publieke belangstel ling voor de plaatselijke ontmoeting enorm. Duizenden toeschouwers om ringen het veld, dat in de beste con ditie is. Om kwart over tweeën wordt pas begonnen, 't Gezcllig-dik figuurtje van scheidsrechter ,,Beb" Willing verschijnt, en de twee elftallen wor den met applaus begroet bij hunne komst in net veld. H. F. C. is com pleet, terwijl in het Haarlem-team Krayenbrink en Smit ter elfder ure door Schravendijk en Angenent ver vangen zijn. Verder speelt Serné in Foster's plaats. Zoo zijn dan de elf- Hallen H. F. C. Van dor Weerd. De Wijs, Ben Verwev. De Klerck, v. d. Nagel. Leo Vcnvey, Francken, La Bastide, H. Francken Van Delden, Gravelaar. Haarlem Oostenbroek, Haak, Schravendijk, Houtkooper, Bakker, Angenent, Ilealoy, De Wolff, Wilhelm, Serné, Van Eek. 't Begint met een paar mislukte te zien. dat ze tenslotte de leiding zul len nemen, 't Gebeurt, als er juist 27 minuten gespeeld is. Dan draait Jur Ilaak handig langs een paar tegen standers, zet van de achter-lijn voor, en Schravendijk hoeft den baJ maar evon aan te ralten, om z'n club de eerste goal te bezorgen (0—1). Daarna wordt het spel, dat gerui- men tijd vrij slap en vervelend ge weest was, weer wat levendiger. Mannus lost een goed schot, waarbij de bal op het bovennet terecht komt. Maar Haarlem antwoordt met een paar snelle attaques, en Van der Weerd werkt heel verdienstelijk als hij een heel harden inzet van Jur Haak keert en vlak vóór rust een hoog sclmt van Bakker uit z'n doel houdt. H. F. C. doet nog een tegenaanval, beëindigd door het eerste lastig© schot, dat de Haarlem-keeper te ver werken krijgt. Maar Van Eek laat zich op den bal vallen en De Wolff werkt weg. Zoo komt half time met den onver- andc-rden stand: 10 in Haarlem's voordeel. Er wordt vrij lang gerust. De H. F. C.-aanhangers hebben er over 't ge heel niet veel moed meer op. Haar lem gaat -winnendat voelt ieder- En werkelijk gaan de roodgebroek- ten na de hervatting er dadelijk weer met ee.n vaartje vandoor. Oostenbroek zei mooi voor, Schravendijk zendt een hard laag schot in, maar de H. F. C.- keeper is goed op z'n post. Daarna volgt een korte periode van overwicht der blauw witten. Hun aan- aanfiangers moedigen hen enthousi ast aan, en het schijnt een moment, dat de gelijkmaker zal komen. Maar in een paar scrimmages treedt de taaie, nooit-opgevende De Wolff weer als redder voor Haarlem op. En een keihard schot in den hoek, van Man nus, wordt door Van Eek schitterend gekeerd. Tien minuten na half time behaalt Haarlem feitelijk al de overwinning. De Wolff stormt naar voren, zet voor, Van der Weerd mist, de bai wordt van links wéér voor doel geplaatst en Iloufkooper brengt met een liard, on houdbaar schot den stand op 0—2. II. F. C. trapt af, maar Haarlem neemt dadelijk den bul weer over, en een snel-gecombineerde aanval volgt. Van der Weerd stopt keurig het har- aauvaïiètjes van weerszijden, maar de schot van Schravendijk, maar hij dan komt er spoedig wat meer com- kan niet wegwerken en Jur Haak ->»■- loopt den bal ,n—50 n binatie in T spel. De Haarlem-voor hoede laat haur bekende handige short-passing zien, Oostenbroek geeft een paar gevaarlijke voorzetten (die door de blauwwitte verdediging goed verwerkt worden) en liet is al dade lijk te zien, dat de aanvalslinie van dén Schoterweg weer op dreef is. Een minuut of tien is er gespeeld, als Haak uit eeu moeilijke positie een hard schot inzendt. De bal kaatst van de bovenlai terug, en H. F. C. is van een eerste tegenpunt gered. Van der Weerd moet dan een paar maal op treden en schijnt erg zenuwachtig, maar hij houdt z'n doel voorloopig schoon. Als Oostenbroek van den vleu gel wil voorzetten maar bij vergis sing schiet, draait de bal bijna in goal en wordt op 't randje nog weg gewerkt. 't Slechte uittrappen van Do Wijs heeft nog een paar gevaarlijke momenten voor het H. F. C.-doel ten- gevolge. De blauwwitte aanval heeft dikwijls den bal, maar alle verband in de linie ontbreekt. La Bastide is een goede back, maar geen aanvaller. Hij zal 't nooit worden óók. Van Delden is hee- temaal den kluis kwijt, z'n centeren lijkt naar niets en als De Wolff 'm aanvalt, heeft de Haarlemmer den bal. Bovendien zijn do veie schoten heel slecht gericht, en Van Eek krijgt eigenlijk niets moeilijks te doen. Mannus Francken heeft vandaag geen speciale bewaker, is de eenige ge vaarlijke aanvaller in de H. F. C.- voorhoede, maar kan niet vrij voor doel komen, doordat z'n pogingen, om er verband in te brongen, door het geknoei van z'n buren mislukken. Zoo is Haarlem dan ook beslist de sterk ste, ofschoon het spel geregeld over beide helften van het veld verdeeld is. Maar iedere aanval van de roodblau- wen is gevaarlijk, en het is duidelijk van den Lal door do middenlinie aan gaat. Inmiddels knooit de H. F. C.-voor- hoede zoo'n beetje in de buurt van hel Haarlem-doel, ©h lang duurt het, eer het hord werken van de Franclten's succes heeft. Tien minuten vóór tijd krijgt Mannus den bal goed gecen terd, en met ©en snellen schuiver vlak-binnen den paal scoort hij ein delijk tegen (13). Van der Weerd krijgt daarna nog eens een gevaarlijk oogenblikje, en redt door uittoepen, maar in die laat ste tien minuten is H. F. C. toch ds aanvallend. Haarlem weet evenwel van geen wijken, uit een viertal corners wordt telkens de bal weggewerkt', tenslotte komt er nog een doorbraak, waarbij Iloutkooper den bal over het H. F. C.-doel laat snorren on als tijd wordt gefloten, heeft Haarlem met 3—1 gewonnen. De overwinnaars worden door hun aan- s-.ngers enthousiast gehuldigd. Rest me nog eer. enkel woord over de spelers. 1n llaarl m n - i ik speciaal l'e Wolff, Ilealoy, Iiaak, Oostenbroek en Serné. Bakker was matigjes, Hout- koop er vrij laksch, Schravendijk mi halftime heel verdienstelijk. Van Eek kreeg niet veel te doen. Bij II. F. C. deden Mannus Francken er Ben Verwey wel het beste werk. Van der Nagel deed veel goede din gen, evenals Leo Verwey, die even wel nog altijd 'n vreemde trap-metho- de heeft en dikwijls den bal maar half schijnt te raken. Van der Weerd keepte, over 't geheel genomen, goed en scheen na do rust z'n zenuwen do baas te zijn. IIij hield er eenige lasti ge schoten mooi uit. Jacques Franc ken is een goede linksbuiten, maar bereikt ondanks z'n hard werken nooh als rechtsbuiten, nooh als rechts binnen ('t geen hij nè rust speelde) veel. Oei zou m. i. beter als back vol doen dan De Wijs, en de voorhoede opstelling (van links naar rechts) J. en H. FranckenSeignetteVan Delden—La Bastide lijkt me nog al tijd de beste, 'k Heb trouwens 't ver moeden, dat de huidige constellatie wel in geen geval gehandhaafd zul blijven. Haarlem heeft nu in 9 wedstrijden 12 punten behaald en staat op de derde plaats. U. F. C., met vier pun ten in acht matches (brrr) on de negendeQuo vadis, H F. C. ROBERT P. DE UITSLA-GEN. Bij de vijf resultaten der Westelijke eerste klasse twee verrassingen. Ten eerste de royale overwinning va Ajax in Breda (met 5—0) die een hoele geruststelling voor H. F. C. en ten tweede öe groote nederlaag van II. V. V., op eigen veld tegen V. O. C. spelend. Haarlem heeft daarvan geprofiteerd en bezet in verband met haar overwinning op H. F. C. nu weer de derde plaats. D. F. C. en Sporta behaalden nor male overwinningen op de twee an dere llaagscho eerste-klassers. Resumoeiende, zijn de uitslagen dus S I Sparta D. F. C. Haarlem V. O. C. H. V. V. Ajax H. B. S- Quick II F. C. Velocïtas 1 14 26—10 1.56 2 13 26—17 1.44 2 12 24-14 1.33 2 6 14—10 1.20 3 9 28—19 1.12 4 14 9 15=—18 1.00 2 4 3 8 17—18 0.89 3 0 6 6 15—23 0.66 2 0 6 4 14—28 0.50 0 1 6 1 6—29 0.14 4 1 't doel (0—3) een halve minuut na 't tweede doelpunt Daarna is het wel een aardige, spannende strijd, die voor T grootste deel op de Haarlem-helft wordt ge voerd. Maar de II. F. C.-aanvallen blijven, doordat ieder op zichzelf werkt en combinatie nergens ie be kennen is, gevaarloos. Van Delden gaat naar z'n schot zoeken, maar hij vindt het niet. Het publiek naast de goal beeft den last van z'n pogingen. Serné is zeer trapvast, Do Wolff speelt een schitterend spel, Healey geeft keurig aan en van de Haarlem- verdedigers heeft alleen Wilhelm een off-day. Z'n in-'t-wilde-wegwerhen wedstrijd: V. O. C. is vóór rust zeer helpt kleinen Gravelaar, die in de goed op dreef ©n scoort achtereonvol- H. F. C.—HAARLEM, 1—1 H. V. V.—V. O. C.. 25. (Men seint ons betreffende dezen verre verte eenzaam op do linksbui tenplaats staat, aan een paar ballen. En dan geeft de blauwwitte linksbui ten wel eenige goede voorzetten, maar do man die ze opvangt schijnt maar altijd De Wolf! of Serné te moeten heeten. Haarlem doet dan weer een paar gevaarlijke doorbraken. Houtkooper komt met den bal alleen voor- Van der Weerd, maar die redt kou rig door op het juiste moment uit to loopen. 't Valt inmiddels op, dat De Wijs en ook Van der Nagel meermalen het spel ophouden door hun getalm. Waarvoor dient het nu, om bij een vrijen bal eerst eens een poosje te blijven staan rondkijken, tot iedereen gedekt staat, en dan eerst te cente ren Do Wijs is soms geheel „van de wijs" met z'n gepingeL Bovendien is hij te langzaam en z'n partner, de jongste Verwey, speelt véél zekerder en beter. De Klerck werkt hard, doet soms goede dingen, maar beeft een t e zware wing tegen zich. Toch is de H. F. C.-aohterhoede, als geheel, van daag heel voldoende, en do Iluarlem- dito is alléén beter wat het plaatsen geus door liorburger, Van der Sluys en Hórburger, om bij half time mot 3—le leidon. Als daarna Reidt er 4—0 van maakt, valt H. V. V. hevig aan en de beide Kessler's verkleinen II. V. V.'s achterstand tot 2—4. Maar Biandt weet nog eens den Haagscheoi keeper te verschalken, en V. O. C. wint mot 5—2). VELOCÏTAS—AJAX 0—5. H. B. S.—D. F. C„ 2—3. (Hierover seint men ons D. F. C. neemt spoedig door lvleyn en Lotsy een 2—0 leiding, en behoudt den voor sprong tot de rust. Daarna weet de H. B. S.'er Jansen den stand op 1—2 te brengen, Bouvy vergroot weer D. F. C.'s leiding, maar Jansen scoort nog eeu tegenpunt en H. B. S. ver liest eervol niet 23). In de Westelijke eerste klasse is de stand nu In het Oosten werkte hot pas gepro moveerde Tubantia zich op de eerste plaats in de hoogste af doding, door een 1—0 overwinning op Wilheümima. Verder waren de resultaten hier: U. D.—G. V. C., 7-0. Quick—Go ahead 1—1. Vitesse—P. W.. 2—0. Haarlem II slaagde er ditmaal in, oen vrij onverwachte en tevens vrij gelukkige overwinning op de H. F. C.- reserves ie belialen, die verloren met hetzelfde verschil als het eerste elftal (8-1). 3e Klasse. H. S. V.—W. F. C., 2—0. Z. V. V.Bloemend aal, 2—1. RESERVE EERSTE KLASSE. HAARLEM II—H. F. C. II. 3—1. Ten aanschouwe van een betrekke lijk talrijk publiek stellen beide elftal len zich onder do goede leiding van scheidsrechter Kappenburg op het Ilaarlem-terreir om half elf op. Haarlem met: Schol te. Maas, Visser, De Koek, Peper, Hordijk, Tekelenburg, Hartog, K. Heim, Bijleveld, v. Dapperen. H. F. C. met Boissevain, Bremer, Seignette, J. v. d. Weerd, Mesman, G. Sypesteijn, J. Verwey, Remmelts, Bollée, Oei, Sypesteijn. Dadelijk, ontwikkelt zich een ge animeerd spel met nu eens H. F. C., dan weer Haarlem in de meerderheid, zoodat beide keepers gauw aan het werk worden gezet. Maas is vooral goed op dreef en door zijn vlug op den hal zitten, geeft bij zijn tege geen kans. Jo.Verwey, de ex-eerste-klasser, die het 2de is komen versterken, werkt wel hard, maar mist de noodige ausdauer, zoodat hij dikwijls door de roodge- broekte voorhoede in de luren wordt gelegd. Als ongeveer een half uur is speeld, denkt ieder Haarlem de leiding te zien nemen. Na mooi opbrengen neemt Bijleveld den bal mee, doch schiet juist tegen Sypestein aan. Kort daarop heeft dezelfde speler pech door net over de lat heer. te koppen. Ook H. F. -C. wordt niet bijster door For- tuna bijgestaan. Mooie voorzetten van Boissevain en V. d. Weerd worden door de hinnensjvelers niet benut. Zoo breekt halftime aan met een nog steeds blanke score. H. F. C. verandert in de voorhoede van opstelling. Bremer en Mesman gaan buiten spelen. Dit schijnt een ver betering, maar de Haarlem-achter hoede heeft zich geheel hersteld en weert alle gevaar door forsche trap pen. De"-voorhoede is intusscban ook veel beter gaai; spelen en dikwijls wordt het 1L F. C.-doel leelijk in het nauw gebracht. Bollée en Sypestein werken als paarden. Ze kunnen even wel niet verhoeden, dat llartog hen keurig passeert en met een even mooi schot Haarlem de 1ste goal bezorgt. Het publiek wordt luidruchtiger en moedigt haar favorieten aan. Het quintet laat zich niet onbetuigd en v. Dapperen jaagt Na. 2 langs Sypestein. Kort daarop wordt zelfs de score nog verhoogd, door Bijleveld, zoodat bin nen een half uur Haarlem een voor sprong van 3 goals heeft en hiermede haar overwinning zoo goed als ze ers evenwel handig, en de stand is 3—1 geworden Hierin komt geen verandering en als tijd wordt gefloten heeft Haarlem welverdiend, maar misschien ©enigs zins geflntleerd, gewonnen. Haarlem, mee haar 5 invallers, vormde een goed geheel. O. i. hoort Hartog in het 2de elftal. II. F. C. had, zooals reeds gezegd, niet veel geluk. Bovendien was do voorhoede slecht op schot 3e KL D. NED. VOETBALBOND. H. S. V.—WORMERVEER. Onder leading van sdlieidsrechter W. Katoen vond deze wedstrijd plaats. W, ibejit 1 invaller voor baar linksbuiten, terwijl bij H.S.V. J. Ros kam reöbMialf speelt en de voorhoe de eene belangrijke wijziging heeft ondergaan. Terstond r.a den aftrap treedt H. S. V. aanvallend op; de redhterwing is snel en tactisch en de achterhoe de steunt uitmuntend, Toc/h weten de gastheeren voorloopig niet te scoren, daar een goed. schutter op bet moment ontbreekt. W. F. C. doet alle moeite om zloh los te werken, dooh verder dan de baoks weten de iieeren het niet te brengen. De halfback linie, speciaal J. Roskam, is overal: de ex- blijikt hier een uitsteken de kracht. Eindelijik na een half uur apelens weet J. Bovendorp uit een (boogen voorzet van Snoek II. S. V.'s meer derheid in een fraqd doelpunt udt te drukken. Kort daarvoor had een (hard schot van Burry teren de bovenlat beter Lot ker i„. De thuisclub verslapt dan merkbaar en telSt-ns komt H. F. C. meer opzet ten. Het geluk ia echter niet met blauwwitten. Harde schoten worden door de lat gekeerd, de bal wordt op het laatste oogen hl ik nog weggewerkt. Seignette alleen voor Scholte staande, schiet hard in, maar het schot wordt ge keerd, zoodat H. F. C. maar steeds haar achterstand niet kan inhalen. Van een misverstand in de Haarlem mers vier keer te doelpunten, waar tegen Hercules nog één puntje stelt. De veteraan Veen doelpuntte drie maal op /keurige wijze. Verder viel 't spel van Homberg. Visser en Wee- deitliotd op. 2e KL. H. V. B. V. V. C. II—S. V. V. H, 5-0. In den beginne worden bade aolt- terhoedes eens op de proef gesteld, maar langzamerhand moeten de S. V. V-aohterspe te re telkens de steeds lerugkeerende V. V. C.-voorhoede in bedwang zien te houden. Geruimen tijd kwijten ze zich op afdoende wij ze van hunne taak, maar als een der S. V. V:-baoks den bal met de hand bewerkt, wordt de hiervoor toege kende strafschop door Keesman in een doelpunt omgezet. Voor de rust weten Koos en Har ren de score lot 3—0 op te voeren. Ook na halftime is V. V. C. iets sterker en- vooral door hun goede sa menspel weten de V. V. C.'ers den stand op 5—0 te brengen. 3c KL. H. V. B. II. F. C. VII—F. C. A. 3-0. Op liet derde veld aan de Span jaardslaan wordt deze wedstrijd voor de 3e kl. H. V. B. gespeeld. Vóór de rust wegen beid partijen goed tegen elkaar op en de resp. voorhoeden wer ken hard om een goaltje. Eenige kan sen blijven onbenut. Pust 0—0 Na de hervatting is H. F. C. overwe gend sterker en de linksbinnen scoort 2 maal mooi. Tegen het einde mankt de blauwwitte reel tshinnen door een jjun y IBÏBU u-e TOVBiuai, ucvoi verdiond. M wSfeijd i spel dan vrij gelijk op, en als rust ge- blaren wordt is de stand nog 1—0 voor H. S. V. Wie zal wannen? Het is niet te zeg-, _jen, want de W.F. C.'ers zijn van een taai gehalte. Betide partijen pakken, na het aiamvangesem dun ook s.evg aan en gedurende 10 minuten zijn de gasten zelfs eenigszins sterker. De H.S.V.-keeper ikrij-gt ©venwel voorloo pig niet veel te doen. Telkens en tel kens worden de aanvallen onder schept, zoodat langzamerhand de roodwitte-voorboed© weder aan het woord komt. De linkerwang speelt uitstekend sa- en, zoodat lliet gevaar van dien kant dreigt. Gedoelpunt wordt er evenwel niet, dank zij de W. F. C.-backlhrie, die zich volkomen hersteld heeft. Als W. er dan plots van doorgaat schijnt de gelijkmaker zeker, maar B. redt gi. scMtterend. Kort voor het einde weet Burry aan alle onzekeiUieid een einde te maken door no. 2 hard langs den W. F. C.- kee/per in het doel te jagen. 1-Iet eindsignaal weerklinkt weldra en H. S. V. heeft met 2—0 van no. 2 van de ranglijst welverdiend gewon nen. De nieuwe oomlbaiatte voldeed goed. A.s. Zondag H. S. V.—Holland (Alkmaar). een 3—0 overwinning van HEEMSTEDE III—S. D. W. 1-2, Onder leiding van den heer Ver- waard wordt om 12 uur aangevangen. Beide clubs zijn compleet. S. D. VV. valt goed aan, maar ook H. laat zich .niet zoo mau: overrompelen en pas na een kwartier speleu gelukt het S. D. W. vrij gelukkig de leiding te nemen. (0-1). Nauwelijks is afgetrnpt of de mid denvoor van Heemstede brengt den stand op 11. Zoo gaat de rust in. Na rust krijgt Heemstede wind mee, maar de voorhoed" pingelt te veel, ter wijl het backstel geheel uit vorm is. Het geluld S. D. VV. weder de leiding te nemen via eea der backs. Wel pro beert Heemstedo gelijk te malten, maar door te veel treuzelen en drijven ge lukt dit niet, en S. D. W. wint dus mot Eaarlemsche VoetbsiUend. Ie KLASSE H. V. B. HAARLEM III—HERCULES I, 5-3. Met niiet minder dian zeven inval lers moest Haarlem III den strijd aanib nden tegen V. V. H. Door goed volhouden en groote zwakte van de tegenpartij werden de puntjes nog aan don Schoterweg gehouden. Hier bij dient echter opgemerkt te worden, dat op een groot veld (Haarlem III moest zich met het kleine v©kl tevre den stellen) de roodibroeken-ovenvin- n.ing beduidend grooter zou geweest zijn. Haarlem Hl neemt sipel dade lijk in lianden, wat niet belet, dat V. V. II. een (o.i. beslist buitenspel) doelpunt weet te maken. Hartog maakt voor de roodibroeken gelijk, maar kort hierop faalt de Haarlem-doelman en Hercules leidt weer, in welken stand lot de rui geen verandering meer komt (12), Daarna zijn de ixazoekers in - achterhoede profiteeren de II. F. C.' mindeiflteid en weten do Haarlem- Vriendschappelijke Wedstrijden H. F. C. COMBINATIE—CONCORDI A 1—1. Deze vriendschappelijke wedstrijd ?ordt om half elf aan de Spanjfiai'ds- laan gespeeld. H. F. C. heeft 2 spelers uit 't derde, 8 uit 't vierde en 1 uit 't vijfde elftal. Cor.cordia brengt baar gewone combinatie in 't veld. H. F. C. den heelen wedsti ijd door veel ster ker, maar de voorhoedespelers heg rij pen elkaar telkens niet. Kort na elkaar scoren Concordia en H. F. C. ieder éénmaal. Rust 1—1. Na de hervatting wordt er laks ge speeld, sommige IT. F. C.-spelers ma ken er „een potje" van. Einde 11. Hockey. HAARLEM I—TOGO I, 0—3. Een in uitstekenden toestand ver- keereud veld, twee volledige clftalien en mooi winterweer, ziedaar do fac toren voor een mooien wedstrijd. Door haar overwinning heeft Togo zich vaster op de eerste plaats gesteld en zijn haar kansen op 't kampioen schap aanmerkelijk gestegen. De elflallen komen met slechts 1 invaller uit cn stellen zich te twee uur onder leiding van den heer Bijleveld, als volgt op: Haarlem: J. v. Marle, W. v. Waveren, A. v. Gogh, Barteling. v. Lawick, Mr. Toulon v. d. Koog, Kool, De Voogd, Jkr. P. Quarles van Ufford, Jhr. v. Styrum, Doncker. Hoetinck, Mirandolle, v. Dijk, Scheur leer, Harteveld, Brandes, v. Lijnden, Klein, de Johannes haar vriendelijk toela chende. Ja, voegde vrouw Holm son er bij, z© is op zee even gced thuis als op "t land. Bertha zuchtte en zag Johannes van ter zijde aan, toen hij, nadat "t net in 't water was geworpen onop houdelijk met scherpen blik op den bodem staarde. Zijn uiterlijk was niet als gewoonlijk; er lag iets ongedul digs, iels zenuwachtigs op zijn gelaat en van dat ooger.blik af aan, lette ze zoo nauwkeurig mogelijk op alles wat hij deed. Ooger schïjnlijk scheen Jo hannes zich enkel over het net te be kommeren; zijn blik strekte zich ech ter verder uit; die drong zelfs door tot op den boder-i der zee. Thans wa° hef bootje genaderd tot 'dicht bij de plaats waar Johannes dien morgen het bewuste groote stuk barnsteen onder het zand bedolven had. Blijde ontroering maakte zioh van hem meester, die hij met moeite voor de beide vrouwen verbergen kon. Plotseling zag Bertha, dat Johannes iets uit den zak haalde en al spelende in 't water wierp, waterbellen stegen op en eene witte kurk dreef'op 't wa ter. Van dit oogenblik af aan was Johan nes geheel visschor, hij trok verge noegd het net op en wierp vroolijk een groot aantal als zilver schitterende schollen in de boot. Nog een eind veegs voer hij zee in, ving nog een tarbot, doch.... eens klaps scheen zijn vischlust op te hou den en sprak hij, het net in de boot trekkende: Me dunkt dat we ons voor heden te\ reden kunnen stellen, onze vangst is goed geweest, en zich toen tot beide vrouwen wendende, vroeg hij: willen we nu nog een klein eind verder roeien voor ons pleizier, t weer is prachtig. Beiden gaven hare goedkeuring hierover te kennen en men ging ver der. Met meesterlijke hand gaf Johan nes 't roer eene kleine wending en stuurde de boot voorbij de dobberende kurk naar 't strand, terwijl hij den vuurtoren en 't rond gebouwd wacht huisje steeds in 't oog hield. Hoe opgewekt en spraakzaam Jo hannes in 't begiu was, zoo stil en af getrokken was hij thans. Ook Bertha wus in gepeins verzonken en sprak weinig; zoodat Vrouw Holmson niet kon nalaten hare bevreemding hier over te kennen te geven. Eindelijk lie re ik te men 't strand; vlug sprong Johannes uit de boot, hielp beide vrouwen en trok met hen de boot op 't strand. Zoudt g- denken, dat het weer zoo kalm blijft, vroeg vrouw Holmson aan haar zoon, dat ge de boot zoo dicht aan den waterkant laat zitten? Zulk mooi stil weder houden we nog wel gedurende acht dagen, ant woordde Johannes en vervolgde, zich tot Bertha wer.öende, 'willen we den weg boven langs de kolonie ne men, 'k weet dat ge daar gaarne heen w andalt. Bertha antwoordde niets, doch zag Johannes met groote ernstige oogen aan. Uit dit zwijgen maakte Johan nes op, dat beiden er in toestemden; hing 't net met visch over de schou ders en stapte naast de vrouwen met opzet langzaam voort langs de gebou wen der Maatschappij en het wacht huisje. Bijna zonder een enkel woord te spreken, koerd het drietal naar 't dorp terug. Thuis gekomen zijnde, ging Johan nes spoedig naar zijn kamertje, sloot de deur, wierp zich op 't b&d, nam een zeekaart en ging deze met bij zondere oplettendheid bestudeeren. Vrouw U0I1116011 wus druk bozig do visch voor 't avondmaal toe te berei den, terwijl Bertha met eenigen spoed naar huis was gegaan. Was Johannes in zijn kamertje druk bezig, terwijl hij nu en dan do kaart liet rusten, ten einde zijne ge dachten den vrijen loop to laten, ook Bertha was zeer werkzaam op haar kamertje, dat ze, even als Johannes gesloten had, opdat haar vader van al hetgeen ze daar verrichtte niets zou merken. Ook zij zat tusschenbeide in diep nadenken verzonken en zag met groo- DERDE HOOFDSTUK De avond brak aan, 't was een van dio kalme stille avondstonden, die liier in 't Noorden zoo heerlijk zijn. Er was geen wolkje te bespeuren aan den helderblauwen hemel; de zon neigde ter kimme er de spiegel der zee scheen als met een schitterend goud kleed gedekt, 't was 'n avondstond zóo prachtig, dat alles den mensch in een Godgewijde stemming bracht. De persoon, die echter aan 't strand wandelde, bevond zich in een geheel andere stemming. De opzichter Metzier, die elk oogen blik zijn ontslag wachtte, wandelde onrustig aan 't sirand heen en weder. Wel is waar kon men hem het ge pleegde feit moeielijk bewijzen, maar toch viel 't niet te'ontkennen, dat men een boos vermoeden op hem had. Met een kwaad en zeer onrustig ge- weteu liep hij heen en weder, wierp onrustige blikken om zich heen en wensckte zich aan de overzijde der zee. Het door hem gepleegde, doch nog niet bewezen feit had zioh als 'n vuur tje door 't dorp en den omtrek ver spreid, zoodat zelfs de kinderen hem ontliepen en bang voor hem waren, Hij kon niet besluiten naar ziine woning terug te kecreu uit vrees door de duikers en het werkvolk als moor denaar te worden aangezien. Tot laat in den nacht bleef hij dus aan 'i strand, zoo ver mogelijk ver wijderd van de plaats, waar de ver schrikkelijke misdaad gepleegd was. De lange magere man met een eenigszins voorover gebogen houding, diep liggend-- oogen en een asch- grauw gelaat bleef nu en dan staan, angstig en wild om zich heen staren de, beurtelings de handen wringende, zichzelven en anderen vervloekende. 't Was nacht, de maan wierp hare bleeke stralen overliet aardrijk, 't was doodstil om hein heen, welke stilte nu en dan alleen werd afgebroken door 't zachte geklots der kleine golven. Het Licht op den vuurtoren werd ontstoken en verspreidde weldra zijn helderen glans over de donkere zee. 't Was ongeveer twaalf uren, toen zijn scherpziend oog ©ene gestalte ont dekte, die vlug en met eenigen spoed de hoogte afliep, zich naai' 't strand begaf en met vluggen tred zich naar de boot spoedde, welke Holmson in den namiddag gebruikt had om te visschen. Eensklaps bescheen het maaidichl 't gelaat van den persoon, bezig de boc«t zeilvaardig te maken en een groote mand met provisie er in te zet ten; in dezen persoon herkennen we den duiker Holmson. Terwijl hij hiermede druk bezig was, voelde hij plotseling, een zacht tikken up den schouder en zich ora- keerende herkende hij Bertha. Hevig ontsteld staarde hij haar sprakeloos aan, Bertha was bleek als 'n dood©, het angstzweet lag op haar laat ©11 mei wijd opengesperde glin sterende oogen staarde ook zij den duiker aai:. Wal komt gij hier doen! vroeg hij haar op weeu-oedigen toon. Ik kom om u zoo noodig te hel pen on u te beschermen, zeitle zij op beslissenden toon Mij" helpet mij beschermen!- herhaalde liij toornig. gij maakt mij ongelukkig, voor eeuwig ongelukkig; keer terug, ik zal ontdekt v.-on'ou en alles is verloren 1 Uwe plannen zijn mij bekend Johannes, sprak 't meisje. Ik heb u de kurk in 't water zien wei-pen. Gij wilt u in 't geheim iets toeoigenen en hoowei 't nu juist geen misdaad is, zal men het er toch voor houden, maar alleen zal 't u niet gelukken en daarom ben ik gekomen Johannes om u te helpen. Ik wenseh geen© beloo ning en wil door irïjne hulp te ver- leenen u volstrekt niet als 't ware aan mij verplichten of een zekeren dwang opleggen mij tot uw vrouw te nemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6