DAT IS DE CACAO Meerkamp v. Embden, B. v. Drunen Littel, Brunting. Togo. Al dadelijk laat het zich aanzien, dat Togo zal winnen. De Hagenaars spelen een uiterst vlug spel, waarte genover de oudere Haarlemmers het niet kunnen bolwerken. Speciaal hun voorhoede met Scheurleer, v. Dijk en Hoetinck aan 't hoofd, laat goed be rekend spel zien. De Haarlem-verde diging is echter in goede conditie, zoo dat scoren voorloopig uitblijft. Voor al v. Lawick en v. Gogh onderbreken mcnigen aanval. De Haarlem-voor hoede is niet bijzonder op dreef, waar door de Togo-verdediging geen zwa re laak heeft, liet grootste deel van den wedstrijd wordt op de helft der gaslhceren gespeeld en het doei ver keert dan ook steeds in gevaar. Ver schillende goede scholen van v. Dijk ei: Scheurleer gaan even naast of wor den door keeper v. Marle wegge werkt. liven vóór rust is echter een schot van v. Dijk te machtig voor den doelman en Togo leidt met 1—0. De rust gaat met den onverander- deri stand in. Bij de hervatting hetzelfde spel. To go valt dadelijk flink aan en binnen 3 minuten doelpunt Mirandolle voor do 2e maal, 2—0. Een derde doelpunt van denzelfden spelc-r wordt zeer terecht door den scheidsrechter geannuleerd wegens off side slaan. Als Haarlem's voorhoe de eens flink aanpakt, gelukt bet haar bijna tegen te scoren, cchler is Fortu- na niet met haar en wordt de bal wegguwei kt. Dan doorleeft het Haarlem-doel een angstig oogenblik, wanneer de scheidsrechter een strafschop toe kent. Barteiing en van Dijk geven el kaar niets toe en eerst na lang heen wc-er slaan gelukt het v. Dijk een schot te lossen, dat zeer gelukkig te gen den paal komt en daarna achter gaat. Even voor 't einde komt 't laatste punt van Togo. Mirandolle schiet hard tegen v. Gogh aan en de bal springt in-'t doel, 3—0. Hoe hard do Haarlemmers ook werken, tot scoren lcunncn zij 't niet brengen. Togo wint aizoo met 3—0. Bij Haarlem dienen v. Lawick, v. Gegil en v. Waveren genoemd te wor den, terwijl bij Togo v. Dijk en Scheurleer boven de andoren uitblon ken. HOCKEY, leklasso. AMSTERDAM I—gpSSOHEN I, 3-5. Op een zeer slecht onderhouden veld (da t de spekjualiteit erg deed ver minderen), stellen de Mussohen zioh als volgt op: Muller, v. Groningen, Schippers, Felix, Boissevain, v. Tets, Txlemoji, Valken, v. d. Vegte, v.; Lewnep, v. Troostwijk. De vogels zijn dadelijk in de meer derheid. Het vijandelijk doel verkeert steeds in groot gevaar. Toch blijCt doelpunten uit, voornamelijk door- goed werk van den Amsterdainischen keeper. Een goed schol van v. d. Veg- te is hem echter te machtig en de stand wordt dus 1—0. Nu begint het zelfde spel weer opnieuw. Het Am- slertkunsche doel ontkomt dikwijls als door een wonder aan de schoten van Valken en v. d. Vegto. Do Amsterdammers weten evenwel den stand lang op 1—0 te houden, en eerst kort voor rust ziet Valken kans, der bjusschen voorsprong te vei'hoo- gen (2—0). Na de rust komen de gastlieeren hevig opzetten, en binnen korten tijd hebben zij door Wagoner en Fonver- da de partijen op gelijken voet ge bracht (2—2). Lang wordt er dan ge zwoegd om het winnende punt. Als er nog 10 min. te spelen is, krijgen de vogels hun kampioensvoim weer te pakken en in 3 minuten leiden zij door v. Lennep en Tïdeman inet 5—2. Dan is het pleit beslecht. Ieder denkt dat zoo geeind gd zal worden, als Amsterdam door een misverstand in de achterhoede der gasten, 'haar ach terstand verkleint (5—3). Als tijd ge floten wordt hebben de Mussohen wel verdiend met sprekende cijfers ge- wonueu. Allen waren goed, vooral Boisse vain en Valken. De Arnsterdiaimneis speelden matig. RESERVE le KLASSE. MUSSCHEN II—AMSTERDAM II, 10-0. Zondag behaalden de Mussdien- reserves een enorme overwinning op de Amsterdamsche. Met 10—0 in hun voorvloei werd geeind-gd, een uitslag, die hun dool gemiddelde zeer goed van pas komt. Als beginnen gefloten wordt stel len zij zich op ais volgt: Franken, E. Holdert, Kouwenaar Jr., Boon, v. Lennep, van Stolk, v. Nieuwkuyk, Doktert Jr, Bienfait, Merens, Holst. Dadelijk stormen de vogels op hel Amsterdamsche doel los, en het blijkt dat de gasten zoo goed als niets prestoeren. De geheele wedstrijd was trouwens een aanvallen en verdedi gen voor hun goal. Franken kroeg gedurende den gnn- schen wedstrijd sleehls 2 ballen te verwerken. Het is dan ook niet te verwonderen dat de Musschen hun le'.ding geleidelijk verhoogden en zel's op 10—0 brachten, voornamelijk door Holdert. Merens, Holst en Bien fait. Bij de Mussohen was de voorhoede in schitterende conditie. De rest kreeg weinig 1e doen. BUJarton. ROBIJ NS—M ARéCHA L. De Neder! andsohe kampioen Ro bijns en Belgische d to Maréohol heb- ben Zaterdag en Zondag te Amster dam en match van 1000 punten ge- Bpeold. In 138 beurten maakte de Belg zijn 1000 punten, en liet z'n te genstander op 1262 staan. Robijns verloor dus met 333 punten achter stand. Maréchal's gemiddelde was 11 41/69 en dat van Robijns 9 10/69. Marechal maakte o.a. een serie van 106 en een van 73; Robijns een van 93 en van 56. Er was veel publieke belangstelling voor deze match. (We ontkenen deze bijzonderheden aan de Maand. CL) Stadsnieuws Schoenfabriek. Het „Vlakblad voor de Schoenmake rij" vermeldt, dat de schoenfabriek van den lieer II. G. de Brouwer, tot nu too in Waalwijk gevestigd, overge plaatst wordt naar Haarlem Kazernebrand te Haai lem. Bij Nota van wijziging, gevoegd bij een Nota var- den Minister op het af- deelingsverslag betreffende een sup- pletoïre Oorlogsbegrooting 1912, wordt de postherstellen van schade, ont staan door storm, water en brand, verhoogd met f 25,000. Met het oog op de huisvesting van den troep was spoedige voorziening gewenscht. in de belangrijke schade, door den brand van 24 Sept. jl. aan de kazerne aan den Koudenhorn aange bracht. In verband daarmede is tot het verrichten van de in de eerste plaats noodige herstellingen een be drag van ruim 19,000 besteed of in contracten verbonden. Voor het ver richten der overige noodige herstel lingen zal in het volgend jaar nog f 14,000 moeten worden uitgegeven. Tegen de Tariefwet. Nog deze maand zal een openbare vergadering worden gehouden, waar de heer M. Wibaut zal spreken over de Tariefwet, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Haarlem der S. D. A. P. WAAROM VROUWENKIESRECHT? „Waarom Vrouwenkiesrecht?" Over dit onderwerp zou de heer Herman Snijders, uit Middelburg, voorzitter van den Vrijzinnig-Democralischen Bond, Zaterdagavond in de Vereeni- ging spreken, toen hem door de pre sidente van den Nederl. Bond van Vrouwenkiesrecht, afd. Haarlem, me juffrouw Willie G. Scheer, het woord verleend was. Do heer Snijders meende, dat als antwoord op deze vraag eenvoudig een wedervraag zou kunnen gesteld wor den: „Waarom geen vrouwenkies recht?" Er zijn menschen, die op deze vraag antwoorden: „De vróuw moet vrouw blij ven 1" Er is wel geen voor stander van vrouwenkiesrecht, die het tegendeel wil. Dr. Möbius betoogt do psychologische minderwaardig heid van de vrouw, wat de heer Snij ders met een citaat illustreerde. Ge lukkig worden we om dergelijke dwaasheden niet meer boos, merkte spreker op, maar kunnen we er om lachen. Dan citeerde hij de eischeu, die aan den manuelijken kiezer ge steld worden, om daarmede aan te toonen, dat de vrouwen aan al die vereischteu kunnen voldoen, of reeds voldoen. De vrouw heeft dus dezelfde geschiktheid, die men van den man eischt. En ook naar de verschillende omschrijving, waarmede de politie-; ke partijen de taak van het Parle ment aanduiden, geven aanleiding, om te bewijzen, dat volgens al die ver schillende opvattingen de vrouw in vloed op den arbeid van de volksver tegenwoordiging toekomt. Wanneer Dr. Kuyper b.v. schrijft, dat de kring van het kiesrecht moet dekken den kring van belangen, die in het Par lement aan de orde komen, dan volgt daaruit, dat de vrouwen het kies recht moeten hebben, op grond, dat de belangen der vrouw in de Volksver tegenwoordiging behandeld wordeu. Als er een wetsontwerp omtrent den veestapel in behandeling komt, is men blij, dat er boeren lid van de Tweede Kamer zijn, omdat die van de zaak verstand hebben. Waarom stelt men dan geen prijs op de tegen woordigheid der vrouw, als er wets ontwerpen aan de orde komen, waar bij 't gaat over de gezondheid en het leven der vrouwen? Ook hij andere wetsontwerpen heb ben de vrouwen groot belang. Spr. noemde o.a. de „Tariefwet". Het eenige antwoord op de vraag „Waarom geen vrouwenkiesrecht waarvoor de heer Snijders zeide bang te zijn is dit„Omdat de vrouwen het zelf niet willen'. En dit is gedeel telijk waar, erkende de spreker. Daar om moet elke vrouw trachten die on verschilligen in haar kennissenkring op te wekken, want het geldt hier niet alleen een vrouvenbelang, maar een belang van de geheele gemeenschap. De heer Snijders verklaarde nog te zijn vóór algemeen kiesrecht. Mocht men nog niet lot algemeen vrouwen kiesrecht komen, dan hoopte hij, dat men althans geen census-eisch voor het kiesrecht der vrouw zou stellen. Mejuffrouw Willie Scheer dankte. De presidente legde er nog den na druk op, dat, ofschoon hier een vrij zinnig-democraat gesproken had, de hond op een neutraal standpunt staat Eenige aanwezigen gaven zich voor liet lidmaatschap van den Bond op. Rubriek voor Vrsgen Geabonnecrden bsbben het voorrecht. Vingen op vetschilicnd gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij do Redactie van Random's Dagblad. Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en V70ormlanls van den inzender vermelden' woi lt"- -i aandicht reschonken. VRAAG. Ik heb mijn betrekking als dienstbode met de week opge zegd. Ik krijg echter met de drie maanden of na no/ langer tijd mijn geld. Heeft mijn patroon nu hei recht wanneer ik inet de week weg ga mijn loon in te houden? ANTWOORD. Uw patroon mag u een bedrag inhouden wegens scha devergoeding. VRAAG. Mag een boer baggeren en afgestoken grond verknopen van oen weiland, waarvoor die grond we der volgens contract moet aangewend INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 30 Cts. per regel. die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is Van Houten's worden voor de bemesting van dat land'? Is het feit strafbaar? ANTWOORD. Een huurboer mag dit niot doen. Het feit is niet strafbaar, maar do eigenaar van de boerderij kan schade vergoeding vorderen, zelfs de huur doen ontbinden. VRAAG. Mijn broeder is 25 jaar oud en wil gaan trouwen. Zijn ouders zijn daar echter tegen. Kan hij nu toch trouwen? Of bestaat er nog een andere weg om zonder toestemming zijner ouders te trouwen? ANTWOORD. Hij kan den kan tonrechter vragen, om verlof tot het aangaan van een huwelijk zonder toe stemming van zijn ouders. VRAAG. Ik wil examen doen voor klerk bij de posterijen, of bij de ge meente Haarlem. Welke kennis is hiervoor noodig en welken leeftijd moet men bereikt hebben? ANTWOORD. Informeer het eer ste aan het postkantoor en het twee de aan de Gemeentesecretarie. VRAAG. Past het een man van ontwikkeling tegen iemand die van nette burger afkomst is en op wiens verleden noch op iemand van zijn fa milie eenige smet rust de uitdrukking te bezagen: „Dat heb je van lui, die van minne afkomst zijn?" ANTWOORD. Van minne afkomst beteekent natuurlijk van geringe of lage afkomst. De uitdrukking is een man van gevoel en ontwikkeling zeker onwaardig omdat er mee bedoeld wordt, den tcegesprokene te grieven, maar, overigens heeft zij op zichzelf geen beteekenis Immers eigenschap pen van geest en hart zijn niet het uit sluitend eigendom van eene categorie van personen, men vindt die onder alle standen, ook onder hen die van eenvoudige afkomst zijn. Bovendien is dit zeker, dat wie een ander tracht te beleedigen, daarmee zichzelf op de kaak stelt, want be schaafde menschen doen dat niet. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemerdaai, te houden op Donderdag 12 December 1912 des na middags ten twee ure. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een vaste com missie van bijstand in liet beheer van het waterleidingsbedrijf. 3. Uitbreiding van de electrische straatverlichting in Aerdenliout. 4. Verbreeding van den Meerenberg- scheweg. Bouw van een school te Vogelen zang. 6. Voorziening in de behoefte van uitgebreid lager onderwijs. VELSEN. De heer A. Taanman van hier is be noemd tot hoofd aan de Christelijke school te Veiseroord. Letteren en Kunst ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Tot directeur van het Zeeuwsoh Ge nootschap der Wetenschappen is (volgens de „Tel.") benoemd de heer E. W. Hendrikse, te Middelburg. KLEIN-TOONEEL. Speenhoff schrijft, dat hij een rond os gaat maken met zijn politieke klucht „Holland pas op je zakken, of de schelling van Kolkman Het Tooneel TE AMSTERDAM. .Het Teeken des Kruïse s", groot drama in 4 bedrijven, naar het Éngelsch van Wilson Barrett, door Het Hollaudsch Tooneelgezelschap (dir. Marius Spree). ,.8 December dan moet u eens ko men kijken, meneer Zoo iets hebt u nog niet dikwijls in Holland gezien 1 Tien verschillende décors, meneer, tien allemaal van het Lyceum Thea tre uit Londen En de costuums, prachtig, meneer, prachtig T Speelt in den tijd van Nero, net als Quo Va- dis. 'k Heb het in Brussel met m'n broer gezien, daar spelen ze het nou avond aan avond, met dezelfde décors en costuums uit Londen, maar schit terend, meneer, schitterend En 'n succes, nee maar, kolossaal, kolos saal Zoo sprak de broer van Marius Spree eenige maanden geleden enthousiast met mij over Het Teeken des Kruises, groot drama A grand spectacle in 4 be drijven 10 tafereelen en zijn oogen schitterden, toen hij liet had over het kolossale succes. „Eiken avond uitverkochtM'n broer heeft het stuk dadelijk aange kocht en nou gaan we in liet Circus spelen, net als Bernhardt in Berlijn. Je zult es wat zion, meneer Welnu, we hebben liet Zaterdag avond gezien en wij moeten zeggen, dat wij ons het enthousiasme van den heer Spree kui nen lieg rij pen. IJat is nog eens wat anders dan zoo'n dood gewoon stuk, waarhij je den heelen avond tegen één en hetzelfde décor en wat dan nog voor een décor, 'n huiskamer of 'n keuken moet zit ten kijken. Nee, dan geeft de lieer Spree ons wat anders een plein of een straat in Rome, het huis van va der Favius, een cel in een gevangenis aan den oever van den Tiber, een vergadering der eerste Christenen bij maanlicht in de Groeve bij de Ces- tiaansche Brug, met gezang en orkest onder leiding van den heer Van der Spek, het atrium van Nero's Paleis, een feest in hel paleis van Marcus Su perbus, prefect van Rome, een zaal in liet huis van Bérénioe, een verleidelij ke, lieeldschoone Romeinsche vrouw, een bastion van het Amphitheater, waarin de arme, vervolgde Christenen met gezang wachten op den martel dood men hoorde in de hoorns van het orkest duidelijk de hongerige leeu wen grommen die Nero hun heeft toegedacht. En dan al die soldaten van do keizerlijke garde in hun blin kende wapenrusting en met hun schit terende, kóperen helmen, die Romein sche edelen iu hun tunica's en hun wufte, ijdele vrouwen, die zangeres sen en danseressen in tarlatan eu tule, al die Romeinen en Christenen in hun boute kieedij dat is heel \yat anders dan 'n meneer in 'n huisjasje of 'n juf- j frouw in een verschoten ochtendjapon. En wanne©' ik menschen op het too- neel hoor aanspreken met Marcus Su perbus, Glabrio, Licinius en Bérénice of met „verheven Caesar", dan ben ik dadelijk in een heel andere en veel mooiere wereld, dan wanneer ik „Ja, Klaas", of „nee, Kaatje" hoor zeggen. Men voelt het niet waar iu dat laat ste zit geen muziek, jje zoudt je met kunnen voorstellen, dat orkestmeester Van der Spek Van der Sjiek o, welk een naam, vergeleken Juj den uwe, Marcus Superbus dit met zijn violen en bassen ging begeleiden. Ln stel je nu eens voor 'n meneer met een kalotje en i e©.. cliambercloak of een juiier in een sitsen japon, zich bewegend op den rhytme van statige muziek Dat is gewoonweg ondenk baar En onze lioUandsclie burgers en burgeressen Ja, op de tonen van „Bokkie, bokkie, be of „Kobussie, liobussie, kijk jc nog eens om Zie daarentegen nu eens die Ro meinen eu die Christenen uit den tijd van Nero. Als de lieer Van der Spek zijn dirigeerstok maar opheft, dan staan ze al in iiostuur en op de gol- ven der muziek wiegelen ze door de straten van Rome en de paleizen van Nero. En de woorden: o, edele Mer- cial" of „o, verheven CaesarI" vragen om muziek eu gaan op een c. d. e. f. g. van het orkest in heerlijke klan ken lot de bovenste rij van het schel linkje bij Carré, zooals nooit ecu „Niet us!" of een „Nou mot je toch es hoorenl" uit een dialoog van een mo dern realistisch stuk naar boven zou den zweven. Maar in ernst, de heer Marius Spree heeft moeite noch kosten gespaard voor deze opvoering van „liet Teeken des Kryises", een stuk, dat mij op Quo Vadis geïnspireerd schijnt te zijn. De voorstelling van het Hol- landsch Tooneelgezelschap iis bere kend voor een zeer groote ruimte. Doordat wij in de stalles en du6 ge heel vooraan zaten, merkten wij wel eens merkwaardigheden op, die op grooleren afstand waarschijnlijk niet zouden zijn opgevallen. Zoo be vreemdde liet ons, dat Nero zóó klein behuisd was, dat de niet al te magere Bérénice zijlings door den1 gang moest schuiven in onzen tijd zou Nero waarschijnlijk in strijd komen met de woningwet en een bordje met „Onbewoonbaar Ver klaard" op de deur van zijn huis hebben gekregen en ook Jeek het paleis ons niet erg solide gebouwd toe, want als ceu onhandig Romein tegen een pilaar aanbotste, dan knapte het marmer als riet en begon bet heele paleis te dansen. Toen wij bij bet ne gende tafereel een gansche straat zagen schommelen, dachten wij even, dat een aardbeving Christenen en Romeinen gezamenlijk onder de puiulioopen zou bedelven, maar zoo ver kwam het gelukkig met, want dan zouden wij het laatste tafereel en het slot hebben gemist. Wanneer ik deze décors en costuums in liet Lyceum Theatre te Londen had gezien, dan zou ik nu en dan bijv. al dadelijk in hei begin bij dien vlekkerige» ltaliaanschen blauwen hemel eu die miniatuur-beeldjes up den triomfboog bedenkelijk het hoofd hebben geschud, maar voor een voorstelling van liet gezelschap van Spree sotid ik ze werkelijk zeer goed. Spree heeft nooit een preten tie gehad om voor een élite-publiek le willen spelen; daarvoor ontbreken hem de artistieke en financièele mid delen. Maar in het genre, waarin zijn gezelschap optreedt, in cenigszius naïeve volksstukken presteert het zeer veel. En in dit soort is „Het Teeken der Kruises" een uitstekend werk; het geeft veel te kijken, het be hoort niet tot de prikkel-komedie, het heeft tal van opera-effecten, is goed van strekking en laat op eenigszins naïeve wijze een stukje geschiedenis zien uit een interessanteu, kleurrij ken lijd. Te oordeelen naar de ontvangst van „Hel Teeken des Kruises" hij het zeer talrijk opgekomen publiek, zal het succes wordenkolossaal I Wij wa ren blij, dat het circus wat solider is gebouwd dan het paleis van Nero, want anders was hel gebouw hij zoo'n oorverdoovend getrap en geklap zeker ingestort. Ontelbare malen moest het doek op en neer en hel leek wel, uf Marcus Superbus een oefening hield in heilgymnastiek, zoo vaak moest nij komen huigen. Het succes was in alle opzichten verdiend, want er werd door allen met vuur en met overtuiging en door sommige heeren zelfs heel goed en in stijl gespeeld. Spree als Marcus Su ikerbus, Brüning als Viturius, C. Smits als Tigellinus en Jurgens als Servd- iius vallen in het bijzonder te roemen. Het meest op den voorgrond trad echter de heer Arbous, die eerst als Favius, een oude Christen, en later als Nero zeer knap spel liet zien. Zijn creatie van Nero vooral hij speel de hem als een zenuwziek monster was een verrassing. Wij eindigen met de woorden van ■den broer van Marius Spree: „U moet dat zien! Tien verschillende décors en meer dan 100 costumes, prachtig, prachtigI' En 'u succeskolos saal!" Ln voor het Holl. Tooneelge zelschap hoop ik, dat hij er een vol gende week bij kan voegen: „...En eiken dag uitverkocht, meneer, totaal uitverkocht 1" J. B. SCHUIL. inhoud is den sok en verwijderden zich. De knead kwam juist terug, toen de dief heengegaan was, zag wat er gebeurd was en snelde den pseudo-ritmeester met groot misbaar achterna. Daar hij echter niets dan Tsjechisch spraik, kan hij de men schen, die op zijn geschreeuw kwa men aanloopen, niet duidelijk maken war er gebeurd was, zoodat men ge loof ii echtte aan de bewering van den ritmeester, dat de man gek was. Gelukkig kwam eohier een landsman van den oppasser op het spektakel af, <ieze overzag de situatie en beide Tsjechen hielden nu den ritmeester vast, tot een politieagent kwam op dagen. Deze echter maakte, toen hij den man in riuueestersuiufoiiu zag, •net mil.tair saluut en noodzaakte de beide Tsjechen mei de sabel la ue vuist om hun vermeende prooi ios te laten en arresteerde hen ten slotte we geus verzet, terwijl de dief zich slib letjes int de voeten maakte. GEARRESTEERD. De kasloopor Brüning, die een hal? jaar geleden van de Üresdener Bank in Berlijn 260.000 Mark gesiolen J:eelt is in Winnipeg gevangcu genomen. Vervolg Binnenland, DE PRINS, zal zich, waarschijnlijk in liet begin van het komende jaar. tot herstel van reeds lang bestaande neuralgieën, ge durende eenigen tijd naar den Taunus begeven, ten einde daartegen eene behandeling te ondergaan. Osmengai hieuws EEN ONGEWOON SPOORWEG ONGELUK TE NEW-YORK. Uit New-York wordt aan de „Tel." geseind Er had op den viaduct-spoorweg een fantastisch ongeluk plaats. Op een hoogte van 70 M. had een botsing tusschen twee treinen plaats, waar door elf personen zwaar gewond wer den. Onder de passagiers ontstond een vreeselijke paniek, daar de wa gens in brand geraakteu. Duizenden verzamelden zich in de hoogste opge wondenheid in de straten en aan schouwden den brand, die op duize lingwekkende hoogte woedde, zonder dat zij iu staat waren hulp te bieden. Ten slotte werd hel vuur door spoor wegbeambten gebluscht, zonder dat verdere ongelukken voorkwamen. EEN INTERNATIONALE BENDE VAN ZWENDELAARS IN RIDDERORDEN. Uit Toulouse wordt aan de „Tel." Te Toulouse hebben inspecteurs van de Parijsche veiligheidspolitie op groote schaal en in alle stilte, bij" ©en zekeren Peres een onderzoek inge steld. naar aanleiding van een buiten- landsche ridderorde-zwendelarïj, die op het oogenblik de stad Brussel be zig houdt. De voornaamste beschul digde is een in Belgié woonachtig man. Lo.zard geheeten, die een gan- schen staf van medewerkers in Span je Frankrijk, Duitschland en de Bnlkanstaten bezit. De Parijsche vei- ligheidspolitie-beambten hebben twee groote pakkan mot verschillende docu menten in beslag eenomen en zijn thans bezig, de aanklacht op te stel len. O. a. ziiu gevonden oningevulde decoratie-diploma's, prijslijsten en voorwaarden om een ridderorde te bekomen, catalogi, brochures, adres lijsten cu lijsten van correspondenten De naam van den vertegenwoordiger van Lazard is Peres, die zichzelf den titel van doctor toekent eu zich voor een consul uitgeeft, ofschoon hij noch het een. noch het ander is. Bij het on derzoek bevonden zich tal van perso nen, die te Toulouse woonachtig zijn en door de politie naar de waning van den zwendelaar werden gevoerd. Het schijnt, dat verschillende re gee - ringen het onderzoek van de justitie met zeer groote belangstelling volgen. EEN GAUWDIEF, heeft t© Weenen een stukje uitge- lvaald. dat levendig herinnert aan de „heldendaad" van den kapitein van I Köpenick. Een man, gekleed in rit- me ester uniformkwam een huis bin nen, waar twee eenjarig-vrijwillïgers woonden en \erzoolii deze te mogen spreken. Zij waren echter niet thuis en de vreemdeling, diie zich voordeed als een goede bekende van de twee jongelieden, zou dus op "hun kamer hun terugkomst afwachten. Onder ©en of ander voorwendsel zond hij den oppasser weg en brak toen op zijn gernak een kastje open, stak den Een woesteling. De Zandstraat te Rotterdam is Zaterdagavond te 11 uur het Luoncel geweest van een moorddadig vuur gevecht. In bet perceel 68 aldaar heeft de Griek Pascolesso een danssalon. De eigenaar kreeg twist met een nezue- ker. De Griek begon dadelijk revol verschoten te lossen en vluchtte, bang voor repressaille-maalregelen, naar de bovenverdieping aan de straatzij de, Daar loste hij ontelbare scuoien, waardoor twee agenten van politie en drie burgers getroffen wérden. Eeni ge agenten losten van de straatzijde ai verscheidene revolverscuoten, maar het baatte niet. Toen klommen een-paar flinke burgers door een be lendend huis en vielen den Griek ia den rug aan. Hij werd overmeesterd eu naar het bureau gebracht. De man had slechts lichte kwetsu ren. Drie gewonden moesten in bet ziekenhuis worden opgenomen, twee burgers moesten verbonden worden, i Er heerschte nog lang groote op schudding in de buurt. De „N. R, Ct." meldt nog: Do Griek i of Roemeen, is 38 jaar. ln de buurt had hij ai een slechten naam. liij was gehuwd met een meisje uit Rotterdam en kroeg nu in zijn huis met zijn schoonvader ruzie. Hij schoot o.a. op zijn schoonvader, maar miste. Bij 't vluchten viel de schoonvader evenwel en bezeerde zich. Bij zijn arrestatie verzette de woes teling zich hevig. Toen hij aan 't poli tiebureau kwam, waren alle kleede ren van zijn lichaam gescheurd. De woede van 't volk tegen den Roemeen (Pascolesso heet hij) was zeer groot. De gewonde agenten zijn J. v. d. Spek (wonden aan kin en schouder), S. de Haan (borst en schouder), ook is de expeclitiekneoht M. Vellinga ge wond en wei aan 't oog. De anders gewonden zijn minder ernstig. ZIEKEN AAN BUÜRD VAN DE „GELDERLAND' Volgens een beiic-nt uit Konstanti- nópel aan den „Berliner Lokal Anzei ger" zijn 17 zieke matrozen van deo Nederlandschen kruiser „Gelderland' aan boord gebracht van het Ita- liaansciie hospitaalschip. De commai.dant seinde aan den Mi- nisier van Marine het volgende: „Ter vermijding van onjuiste ge- i nichten wordt medegedeeld, dat 23 j Nederlandsche schepelingen wegens 1 ïnfluenza-ziekie opgenomen zijn aan i boord van het Iialiaansche hospitaal schip „Red Italia". Er is geenerlei re den tot ongerustheid. Mogelijke ge ruchten, omtrent cholera zijn absoluut I onwaar." ONDERSCHEIDING. De Koning van Denemarken heeft benoemd tot commandeur 2de klasse in de Danebrogsorde den heer II. J. de Groot, inspecteur van het middel baar onderwijs. DE QUAESTIE TE GOOR. Daar de aanstichters van het plotse ling te geliik stopzetten van alle ge touwen in de fabriek der firma Arntze- niüs Jannink te Gc-or niet bekend zijn gemaakt, werd de fabriek Zaterdag stopgezet. DE SNEF.KFR ONTSIAG- QUAESTIE. Gedeputeerde Stalen van Friesland hebben het bekende raadsbesluit van Snork. waarhij aan J. TL de .Treish 1 ontslag is verleend uit zün betrekking i van ambtenaar van den burgerlijken stand, op grond dal hij door B. en W. was ontslagen als commies ter secre tarie der gemeente en ziin tegenwoor digheid op de secretarie der gemeente niet meer gewenscht was, goedge keurd. KINDERRECHTERS. De invoering der Kinderwetten heeft hier te lande een bijzondere wijze van procedeeren in strafzaken tegen kind© ren gebracht. Maar een speciale rech- j ter voor het behandelen van kinderza ken, zooals men da? in Engeland en Amerika kent, is tot nog toe aan enze rechtspraak vreemd geule.en. Alleen is b.v. te Amsterdam binnen bet kader der geldende wet een poging hiertoe gedaan, die evenwei onvolledig moest blijven, door een speciale ka- nier met de kinderzaken te belasten. Thans zijn echter maatregelen in voorbereiding om ook hier tot de in stelling van kinderrechtbanken te ge raken. De ervaringen met dit instituui in het buiteLland zijn gunstig.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7