lunar: Dam K iilBlBSI! TWEEDE BLAD Dinsdag 10 December 1912 OM ONS HEEN No. 1631 Vsreenlglng voer iiaadteakesilnB- 'Als de lezer vraagt, of het na wel Strikt noodig is, weer een nieuwe ■vereeniging voor handteekenen op te richten, dan is hij zonder het zelf te merken van de kook, hetgeen hem blijken zal, wanneer ik zeg, dat dé dezer dagen in Rijswijk gestichte vereeniging een duidelijke" hand teekening bevorderen wil. Weg met de kriebelkrab. De veree niging wil zelfs de betaling weigeren van onleesbaar geteekende kwijtin gen. Ik voorzie daarvan ingewikkel de quaesties. De beschuldiging „u is een slechte betaler", zal voortaan worden beantwoord met een krach tig „neen, maar u is een slechte schrijver. Teeken uw quitantïe zóó, dat ik uw naani er behoorlijk uit le zen kan eu ik zal u betalen." „Daaraan kan ik", zoo repliceert de schuldeischer, „niet voldoen. Mijn handteekening is nu eenmaal zoo, veranderen kan ik die niet meer, dóórop heb ik crediet, daaraan wordt waarde gehecht. Ga ik het figuurtje, waai- nu geen schepsel één leesbare letter in vinden kan, vervangen door mijn keurig gecalligrafeerden naam, dan wordt die handteekening door wie al jaren zaken met mij doen, niet meer aanvaard. Dat is zijn handtee kening niet, zullen zij zeggen." Moeilijk twistpunt. Het onleesbare geeft hier den waarborg der deugde lijkheid, de duidelijkheid vindt wan trouwen. Als vandaag op mijn belas tingbiljet de betaling gcquiteerd wordt met een raadselachtig d e 1 e 1 e r 1 e, dan zeg ik „in orde" er. sluit het biljet weg. Maai- mocht de ambtenaar er zijn naam duidelijk op schrijve», da» moet ik de oplos sing van dat ongewoon geval weten. Duisternis is hier licht en licht wekt verwondering. Daarom zou de veree niging tot bevordering van een duide lijke handteekening tot iedereen bo ven de achttien moeten zeggen„als gij eenmaal een onduidelijke hand teekening hebt, ga dan zoo voort, gij zijt toch eenmaal verloren, wij zul len ons wenden tot de nog kneedba- rer gemoederen beneden de acht tien". En waarom achttienOmdat dit Voor velen een leeftijd is, waarop zij examen doen en op hun diploma hun handteekening moeten zetten onder de woorden ne varietur, zich dus daarbij verbinden, dat die nooit zal veranderen. Hoe vroeg worden tegenwoordig den mensch al verant woordelijkheden op de schouders ge legd 1 En dan de paraafDe paraaf, die een krul is, of een dwarsstreep, of een kronkel, of een kurketrekker, of een bliksemschicht, maai- nooit leesbaar Wat is de paraafDe aan lager wal geraakte handteekening, het stotte ren van de pen. Hoe is ze ontslaan Niemand weet het, maar er bestaat een vermoeden. Een groot man be speurde in een helder oogeiiblik, dat niemand uit zijn handteekening zijn 3 aam meer zou kunnen lezen, maar iie veranderen kon en wou hij niet meer. Toen riep bij triomfantelijk uit: „dan zal ze voortaan paraaf heeten 1" en ging op de oude manier- voort. Sedert dien tijd gebruiken doctoren, ambtenuren en vele anderen een paraaf en ic het zelfs noodzake lijk geworden, dat die onleesbaar is, omdat ze anders gèan paraaf, maar een handteekening zijn zou. Hier heb ik een tip opgelicht van het gordijn, dat hangt over den sta pel der moeilijkheden, die aan de be vorderaars van een duidelijke hand teekening in den weg zal wórden ge legd, öpdat zij daarover struikelen. Gedachtig aan bet gezegde: „alleen het jonge rijsje kan men buigen", zou de vereeniging kunnen beginnen mot de prille, de prillere en de prilste jeugd. Maar voorzichtig, uiterst voor zichtig. Gij ziet voor uw oog het zes jarig kimd, dat voor de eerste maal in eon schoolbank staptde onder wijzer, die voor een kwartje lid van de vereeniging is, vraagt„zult gij in den vervolge een duidelijke handtee kening schrijven of wel do veraf schuwde paraaf?" Hot kind kijkt hem onnoozel aan, begrijpt er niets van. „Ha", zegt hij, „ik zie liet alleen, uw oog spreekt van onduidelijkheid, gij kiest do Qpraaf. Welnu, indion gij aldus uw leven wonscht voorbij te parafeeren, moet gij dat zelf weten, ik trek mijn handen van uw hand teekening af." Moeilijkheden dus voor en na. Do stichters zullen op deze wijze niet de „mooio handtee koningen" verzame len, die zij vragen hun toe te zenden. Vooral niet, omdat do meening over wat „mooi" is, verdeeld zal zijn. Ma terialisten zullen do mooiste hand teekening die vinden van een oom onder een voor hein bestemde chèque, of van een tante onder hot testament, dat hen tot eenig erfgenaam maakt. Maar genoeg over de handteeke ning. Het leven biedt nog enkele an dere dingon aan, die niet zijn zooals ze wezen moesten. En misschien wil do vereeniging tot bevordering van een duidelijke handteekening daai-- aan ook wel hare goede zórgen wij den in do oogen blikken, die haar overblijven. Zoo is een van mijn ergernissen de gewoonte van do mensclien, om elkan der en zichzelf onduidelijk voor te stellen, wat men de mondelinge on leesbare handteekening zou kunnen noemen. Immers het gaat zoo. Twee lieden ontmoeten elkander. „Mag ik mij eens even voorstel len vraagt de eerste, heel duidelijk verstaanbaar. „Mijn naam is. (hier schijnt hij opeens een heeten aard appel in den mond te krijgen) „Grrhfni". „Zeer aangenaam", antwoordt de ander met helder geluld. „Mijn naam is Van Ssfn", „Aangenaam". Volgt een handdruk. Is er niemand anders in de buurt, dan kan 't voor komen, dat ze een kwartier samen praten en afsoheid nemen, zonder een flauw idee van eikaars naam ie hebben. Op een duidelijk antwoord aandringen „hoe zei u ook weer willen do meesten niet doen, dat staat niet beleefd. Is er een derde in de buurt, dan is do oplossing gemakkelijk. Licht kan die dan den een inlichten, dat hij Van Someren en den ander, dat hij Graanboog,ontmoet hoeft. Wat is toch de reden, dat we onzen eigen naam zoo slordig noemen Bescheidenheid, die denkthij zal je toch weinig kun nen soheleu? Of wel gevoel van eigen waarde, dat van oordeel is mijn be roemde naam moet wel dadelijk her kend worden Ik weet het niet. Maar dit is wel zeker, dat er meer dingen zijn, die onduidelijk en mompelend gezegd worden. Nog nooit heeft een meisje, dat op een bal ten dans gevraagd werd, duidelijk kunnen verstaan, wat het jonge mensch tot haar zei. „Juf frouw", zpo begint hij heel duidelijk, maar daarna gaat het voort „ssfmnsrwzlsmn Ik weet, dat in mijn jeugd de cavaliers gewoon wa ren te pro velen „Juffrouw, een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, een ooie vaar beeft hooge pooten", dat zoo sprekeud geleken moet hebben op een uitnood) ging ten dans, dat de jonge dame vriendelijk zei „met genoe gen", en oustond om te beginnen. Maai- ik heb nog meer wenschen. Er wordt in dezen sloixligen tijd ook niet duidelijk getelefoneerd. Over het zeggen van „hallo" en „wio is daar?" en „met wie spreek ik?!', zonder dat do oproeper eerst zijn of haar eigen naam noemt, heb ik het al eens vroe ger gehad. Maar let op de houding van veïan bij het behandelen van den ver-spreker. Ze denken er niet over, den mond dicht vóór het toestel te brengen, zoodat de klank rechtstreeks op den microphocm aankomt noen, in een nonchalante houding zetten zij den hoorn aan het oor en beginnen te praten in de richting van de koffie kan of van de kachel, of mijnentwege van de boekenkast, maar niet ln die van den microphoon. „Ik kan u slecht verstaan", zegt natuurlijk de ongelukkige aan het andere eind van den draad'. „Och", zogt de slordige, in 't minst niet vervaard, „vreemd", Ik hoor u toch heel góed". Maar hij denkt er niet aan van houding te veranderen. Er is dus, wil ik maar zeggen, werk aan den winkel voor Rijswijk. Je hand duidelijk teekenen en je goed hoorbaar voorstellen eu eventueel meisjes met heldere stem ten dans vragen en met zorg telefoneeron en, o ja, altijd keurig groeten, niet maar met je vinger gaten in de lucht prik ken en rechts groeten, als do gegroete je links passeert en omgekeerd, en, o ja, o ja., flink op straat loeren loo- pen, niet met kromme knieën en niet met scheeve voeten, met geen al te groote en met geen al te kleine pas sen ik schrik er zelf van, nu ik merk, wat die eene vereeniging nog te doen kan krijgen. Maar hééft ze eenmaal dat alles tot stand gebracht, dan word ik vast en zeker lid voor een kwartje. J. C. P. Buitenlandse^ Overzicht De Saikan-vulkaan. De De verschillende vredesouderhande- laars zijn reeds naar Londen vertrok ken, of maken zich reisvaardig. Of ze 't eens zullen worden? De president van de Servische Ka mer, ook een der onderhandelaars, liet zich ondervragen door een jour nalist. Hij zei, dat de gedelegeerden der Balkaustaten zich tot het sluiten van den vrede zullen bezighouden met de regeling der grenzen van de gebieden, die door Turkije aan de Balkan-bondgenooten zijn afgestaan. Dit is een netelige quaeslie, maar die vergemakkelijkt zal worden door het verlangen der verbonden stalen om tot een bevredigend resultaat te ko men, zonder de eenheid te verbre ken, waarvan zij de noodzakelijkheid konden waardeeren bij hetgeen zij reeds bereikten. De onderhandelin gen zullen worden geleid in een geest van verzoening, zonder voorwaarden le slellen, die wij weien, dat door Turkije moeien worden geweigerd. De vredesonderhandelingen kunnen niet overhaast worden afgedaan. Wij zijn besloten de besprekingen te voe ren zonder overhaasting eu met ge duld, en alle aandacht te wijden aan de voorstellen, die ons zullen worden voorgelegd. Maar wij zullen ons er niet toe lee- nen de onderhandelingen te zeer te rekken, zonder hoop op een resultaat. Een belangrijk punt is de vraag of Turkije niet gelooft door uitstel den strijd te kunnen voortzetten in gun stiger conditie. Aan den anderen kant evenwel schijnt het zich wel reken schap te hebben gegeven van de on vruchtbaarheid van langeren tegen stand door 't verzoek om over den vrede te onderhandelen en door de aanneming van de voorwaarden voor den wapenstilstand, die de belegerde plaatsen in een kritieken toestand la ten. Er is dus wel reden te gelooven aan de eerlijkheid der Turksche be doelingen en wij vertrekken met ver trouwen en in de hoop te zullen sla gen. De Servische oud-minister-presi- dent Novakowitsj sprak zich in gelij ken geest uit eu wees op de verzoe nende gezindheid die de Servische regeering heheerscht. Het feit dat de Turken ook met de Grieken willen onderhandelen, hoewel dezen weiger den zich aan ie sluiicn bij den wa penstilstand, moet als' een bewijs worden opgevat, dat Turkije ernstig naar den vrede verlangt. In Konstautinopel heerscht, on danks den wapenstilstand, een ge drukte steodhing. Zoowel bij de Porte als in de militaire kringen zoo wordt uit de Turksche hoofdstad aan de „Eóln. Zlg." gemeld meent men, dat zelfs zoo de vrede lot stand komt. deze niet van langen duur kan zijn, duar geen der beide partijen zich vol komen verslagen acht. De Turksche opperbevelhebber Nazim pasja ver klaarde, dat Turkije niet kan ontwa penen, zoo de vrede wordt gesloten met de thans ingenomen militaire stellingen als grondslag. In dat geval breekt ln het voorjaar de strijd weer uit: wijl niemand met den tegenwoor dige n toestand tevreden is. Ook ln diplomatieke kringen ver wacht men, dat thans ernstige moei lijkheden zullen ontstaan. Wanneer een Europeesche conferentie straks do vredesvoorwaarden bespreekt zou het bij de heerschende stemming in de heide kampen kunnen gebeuren, dat een der partijen, die zich in zijn verwachtingen teleurgesteld ziet. opnieuw den strijd aanvaardt en een algemeenen oorlog doet ontstaan. In en om 't belegerde Adrianopel. Uit Konstautinopel werd aan de „Vossischc Zeitüng" geseind: „In di plomatieke kringen gelooft men niet, dal dc Bulgaarsche modedeeiing om trent do voorwaarden voor den wa penstilstand over de approviandee ring van de belegerde steden in over eenstemming is met de werkelijke overeenkomst. Men is overtuigd, dat de ajiproviandecring toegestaan is, echter zonder dat het in het officiëele protocol opgenomen werd. Anders toch zou het zeldzame geval zich kun nen voordoen, dat tijdens den wapen stilstand een der belegerde steden uit gehongerd en tot overgave gedwon gen zou worden. Om geen opzien te verwekken en do zaak te vereenvou digen, is afgesproken, dat de Bulga ren voor Tsjotaldja door de Turken en Adrinuopel door de Bulgaren van le vensmiddelen voorzien zullen war den." Omtrent den toestand in Adriano- pel wordt het volgende geseind aan het „ïlerlircr Tageblatt" uit Konstan- tinopel: „Zondagmiddag kwam hier in een automobiel een Duïtsch geeste lijke uit Adrianopel aan. Ilij vertel de. dat de stad zeer goed van provi and is voorzien. De stemming van het Turksche leger is uitmuntend." Nog enkele, gevechljes. De Turksche commandant van 't belegerde Skoetati gelooft blijkbaar nog niet aan don wapenstilstand, hoe wel de Montenegrijnen hem inlich tingen hebben gegeven. De Turksche artillerie schiet dan ook nog af en toe. Nu hebben de Montenegrijnen maatregelen genomen om een eventu- eelen uitval der Turken te voorko men. Er komt ook een telegram uil Kon- stantinopel, meldende, dat Turkije voornemens is te protesteeren tegen de Bulgaren, die de Turksche stellin gen te Adrianopel zouden hebben aangevallen vijf uren na het onder teekenen van hel protocol van wapen stilstand. Dc oorlogsbuit. Volgens do Servische bladen wer den 80.000 geweren, waarvan er 50.000 in goeden slaat zijn, en 30 tnillioen pa tronen gevonden in de Turksche mi litaire magazijnen van 't veroverde Monnslir. De waarde van den gernaakten buit beloopt twaalf millioen francs. -In het arsenaal to Kragoejewelz zijn reeds 160.000 geweren opgelegd, diö in den loop van den veldtocht aan de Turken ontnomen zijn. 't Griekeche leger heeft te Salonl- ki 1200 paarden, 800 lastdieren, 70 kanonnen, 30 mitrailleuses en 15.000 patronen buitgemaakt, voorts 25000 Turken, waaronder 10Ó0 officieren ge vangen genomen. De Gvieksche vloot. Een Grieksche torpedojager Jüeld een Engelsch-ligyptisch vaartuig aan, dat gereed was om 2000 man Turksche troepen te ontschepen in Moorden. Uit Konstantinopel wordt geseind: In do laatste dagen hebben in dé omstreken van Gallipoli Turksche benden de bevolking van 16 Grjeksche dorpen vermoord en de woningen ge plunderd. Tusscli8n Oastenryk-Hongarye en Servië. De quaestic is nog altijd niet uit de wereld. Maar uit bijna alle hoofdste den o.a. Weenen, Petersburg en Parijs komen thans berichten, die meedeelcn, dat 't gevaar voor een Europeeschén oorlog zoo goed als ge heel geweken is. 't Weensche legerbe stuur heeft zelfs al groote bestellin gen voor 't leger afbesteld. Rusland heef*, zich blijkbaar terug getrokken. En als Servië alleen tegen Oostenrijk-Hongarije staat, dan Zou ae vernieuwing van den Drie bond men zegt voor zes jaar zoo veel indruk gemaakt hebben? Op Servië evenwel nog niet, want dat heeft nu een algemeene mobilisa tie bevolen, zelfs alle landweerman nen moeten opkomen. Zou Servië? Thans wordt gemeld, dat gebleken Is, dat de consul-quaeslie tusschen Servië én de Donau-monarchie zeer was opgeblazen en eigenlijk een storm in een glas water is. Uit Rusland komt de tijding, dat bij de Doema verschillende geheime ontwerpen van militairen aard zijn ingediend. Allerlei. UIT DE FRANSCHE KAMER. De behandeling van het wetsont werp op het infanterie-kader word Maandag voortgezet. De sociaal-democraat Jnurès verde digde een contra-ontwerp tot orga nisatie van de militie en verklaarde daarbij, dat het parlement èen re geering, die tot een oorlog overgaat zonder eerst scheidsrechterlijke be slissing te hebben voorgesteld, be hoort omver te werpen. Frankrijk zoo zei hij moest volledige arbi- trage-tractaten aangaan met alle lan den, die bij het Hof van 's-Gravenha- ge vertegenwoordigd zijn. Met warm te bepleitte hij verder <le organisatie van de arbitrage en hij verklaarde daarbij o.a.: „Tweo kleine staten, klein wat het aantal hunner bewo ners betreft, maar groot door hun geschiedenis en hun positie. België en Nederland n.l. wapenen zich, uit vrees anders platgedrukt te zullen worden bij een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. Met hun geestdrift en hun beste wenschen zouden zij zich wenden naar dat van de twee laatstgenoemde rijken, dat arbitrage zou voorstellen, met hun haat naar het andere, dut deze zou weigeren. Jaurès verklaarde, dat het door hem ontwikkelde stelsel Frankïjks weerkracht zou verhoogon en hij ein digde zijn rede met de verklaring, uitgelokt door een verwijt van minis ter Millcrand, als zou hij do desertie niet afkeuren, dat hij deze be schouwde als een afdwaling of een lafheid. Binnenland PEST OP JAVA. Regeeringste'.egrarn betreffend rest gevallen op Java van 20 November tot en met 3 deze.- Afdeelir.g Malang 118 doodelijke pestgevallen Toeloen- gagoeng 3, Madioen 3, Paree 32 en Ke- diri 37 gevallet.34 doodon, Soeraba- ja en 4 gevallen, 3 doodon. GEBREIK AAN GOFDEREN- MATERIEEL. Teneinde verbetering te brengen in het gebrek aan aoederenmalerieel is bij wijze- van proef tusschen de Nedcr- landsche Staatsspoorwegen en de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij eenerzijds en de Dnitsche Staatsspoor wegen anderzijds een overeenkomst gesloten, waarbij is toegestaan, dat de S.S. en TT. S. M. de heiaden aangeko men Duitscbe Staatsspoor-wagens naar een willekeurig slation der Duil- sche Staatsspoorwegen terugbeladen en wederkeerig de Duitscho S.S. de hij haar geloste wagens der heide Hol). Maatschappijen naar willekeurige sta tions dier maatschappijen beladen mo gen terugzenden. Particuliere wagens zijn natuurlijk uitgesloten. Deze over eenkomst trad 1 Dcc. in werking. (Tel.) K AMERVE R KIEZIN GEN. De Liberale Kiesvereemging te Oostwoud (district Emkhuizen) stel de jhr. R. de Muralt, te Zieriksee, c.a.ndidaat voor de Kamerverkiezin gen. In het district Tiel zal voor het lid maatschap der Tweede Kamer dooi de S. D. A. P. candidaat gesteld wor den de heer Herman, lid van den ge meenteraad te Arnhem. KAMERVERKIEZINGEN 1913. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de Vrijzinnig-Demo cratische Kiosveieeuiging te 's-Gra- vonhage, werden tot voorloopige can didate» voor de Tweede Kamer voor de verkiezingen in 1913 gekozen de heeren voor district I E. Deen en R. A. van Sandick district II mr. V. Dolk en J. C. Jansen district 111 J. C. Jansen en mr. W. Dolk. VRIJZINNIGEN IN FRIESLAND. De Provinciale bond van vrijzinni gen in Friesland zal 13 dezer een vergadering houden met het doel het huidige program van actie te vervan gen door dat van de Vrijzinnige Concentratie. ROODE KRUIS. Blijkens het laatste bij het hcofdco- mité van het Ned. Roode Kruis inge wonnen bericht van de Gneksche am bulance maken de leden dier ambu lance het we!. Het hoofdcomitó van het Ned. Roode Kruis heeft bericht ontvangen, dat de versterking vooi de ambulance te Kon stantinopel goed is aangekomen. ONZE AMBULANCE IN BUL GARIJE. Het hoofdcoimlé van het Ned. Roo de Kruis ontving van dr. Sikemeyer, hoofd der ambulance in Bulgarije, het volgende telegram: „Zondagavond aangekomen le De- motica. De reis was zeer moeilijk. Drie dagen in de eenzame Turksche bergen. Veel regen. Onze trein van ossenwagens was 2 1/2 K.M. lang. De Turksche dorpen zijn -afschuwelijk vernield. Allen maken bet wel en zijn vol goeden moed.' CONSUL PLANTEN. De Nederlondsche consul-gene raal te New-York Planten is overle den. De beer Planten vervulde de be trekking van consul-generaal sedert BESPREKING V.ESTINGMA- NOEUVRES. In tegenwoordigheid van den Minis ter van Oorlog en onder presidium van den chef van den Genei-alen Staf zal den 14en December te s-Graven hage een bijeenkomst plaats hebben ter bespreking van de in September j.l. gehouden oefeningen in de Stel ling van Amsterdam. SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN. In verband met de concurrentie, welke de talrijke Ibioscooponderne- mingen (liet aantal in Amsterdam bedraagt thans 37j de schouwburgen aandoen, hebben de directies der vier oornoarnEte schouwbuirgo «Herne mingen een samenkomst gehouden. In deze vergadering is besloten, een adres te richten aan den gemeente raad van Amsterdam. Daarin zal worden aangedrongen op dc afschaf fing der stedelijke belasting op de publieke vermakelijkheden wat de schouwburgen betreft, en veriiooging van die belasting voor de bioscoop theaters. Het adres zal worden onderteek©» 1 door de directies van de K. V. Het Nederlandse!) Tooneel, de N. V. Het Toonee!, de N. V. Tooneelveroenicing en het Frascatl-ensemb>, en nog de ze week verzonden. EEN VINGERVLUGGE DAME. Zaterdagmiddag vervoegde zich een als dame sekleedc vrouw, slecht lïol- landsch met een Duitsch accent spre kend, te Leiden, in de Kraaierstraat, in een winkel, om in te wisselen geld stukken met de beeltenis onzer Ko- ningin met loshangende haren. De vrouw van den winkelier, geen ach terdocht. koesterend, nam de" vreemde dame bij haar in de huiskamer on daar ging men een hoeveelheid van ongeveer f 140, hoofdzakelijk klein geld, met z'n beiden nazoeken. De oogst was niet groot, maar toch bevre digend. De dame wilde de vrouw eeni- ge procenten winst geven, wat dezo echter weigerde. Toen later haar man thuis kwam en verzekerde, dat zs wel een dievegge in huis kon gehad hebben, werd het geld nog eens nageteld en nu bleek, dat er een kleine... /30 werd vermist. Da vingervlugge dame was daarmee van doorgegaan. (Tel.) VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. De ZondagocMendvergadering begon met de behandeling van eenige aange legenheden van huishoudelijken aard (formeele statutenwijziging, reorgani satie van het Maandblad, enz.). Een voorstel werd aangenomen, dat de Indische afdeelingen in overleg met het hoofdbestuur tot de oprichting van een centraal comité zullen overgaan. De bedoeling is in liet belang der propaganda een band te vormen tus schen de Indische afdeelingen. Daarna kwam in behandeling hef punt Bespreking, hoe te werken hij de a. s. verkiezingen. Het hoofdbestuur had schriftelijk geadviseerd, de in de laatste jaren gevolgde gedragslijn oin namens de vereeniging geene can- didaten voor het lidmaatschap de: Tweede Kamer te steunen, ook bij de a. s. verkiezingen wederom te volgen. De vergadering ging voor de bespre king van deze vraag en dit advies in comité-generaal er. wijdde het verdere gedeelte van den dag aan dir onder werp. Aan het slot der vergadering werd besproken hoe men zou werken bij de a.s. verkiezingen. Verschillende plan nen werden geopperd en verdedigd. Eindelijk werd aan het hoofdbestuur opgedragen, de gezindheid der Ka merlede» te onderzoeken op het punt van de invoering van vrouwenkic - recht en de herkiezing van tegen standers met kracht tegen te werken. WILDE ZWIJNEN. Bij de Zaterdag door Prins Hendrik en genoodigdeu gehouden jacht op wilde zwijnen in de bosschen van het Kroondomein weiden 71 dezer dieren neergelegd. In het geheel werden de vorige week 151 stuks geschoten. '©y S1 Set@êi 6) Geloof me Johannes, 't is te gevaar lijk, datjj-ene wat ge u voorgenomen liobi all.én ten uitvoer te brengen; het noodlot kan u op verschillende wijss treffen; de boot kan wegdrij ven, terwijl gij beneden zijt en op ver schrikkelijke wijze zoudt ge moeten sterven. Gij ziit waanzinnig! riep de dui ker. Hoe kunt gij mij helpen en hoe moet ge terugkeeren, want Bertha... ik keer niet terug. ik ga, zoo God wil met dezo boot naar Denemarken. Ik wil niet van u weg Johannes, tot zoolang ik weet dat ge in 'n veili ge haven zijt aangekomen; neem Jo hannes, ik ga met u, ik verlaat u met! sprak het meisje als uit éénen adem, terwijl ze den arm van den jonkman steviger vast hield. Laat mij los Bertha of ik gebruik geweld! riep de duiker met onder drukte stem, lede." minuut kan nood lottig voor mij worden I Johanneh. slechts dan als ge mij 't leven beneemt kunt go zonder mij ver-1 trekken! Welnu Bertha, stap dan in Gods naam in de boot, dit zeggende hielp hij het meisje eu gaf haar 't roer in handen. Spoedig gleed de boot als 'n schaduw over 't water; do diépste stilte hcerschte alom, slechts met tus- sehenpoozeu verbroken door de harde slagen der roeispanen'. Door do lichtstralen van den vuur toren was Johannes in Btaat do plaats te onderscheiden, waar hij den vori ge» morgen gewerkt liod. De maan stond op 't pun* vau onder te gaan, en hoe bleeker haar schijnsel op 't water viel, des te helderder kwam 't licht van den vuurtoren uit. Hier op deze plaats moeten wij zljnl riep Johannes in vervoering uit; volgens mijn kompas, moeteu we binnen een paar minuten bij de kurk zijn. Eensklaps zeide hij daarna: aan de overzijde ligt de kurk, ik ale haar schitteren! Weinige oogenblikke» later dobber de de kurk naast de boot- In een oogwenk had de duiker zijn buis en laarzen uitgetrokken, beves tigde aan zijn broek een snoer, het welk hij verder tot aan de armen om liet lichaam wond en wilde liet eind daarvan aan de boot vastmaken. Laat mij het koord vasthouden, Johannes, 't is in mijn handen veili ger, sprak Bertha op dringenden toon, Zonder iets te zeggen, reikte hij haar het eind van hot snoer en stil zwijgend wond zij, evenals Johannes, dezen om haar lichaam. De duiker nam nu eon grooten met touw omwonden steen, maakte dezen aan een lijn vast, wierp hem vervol gens in het water en bevestigde het andere eind aan de boot. Daarna nam Iiij een insgelijks omwonden keisteen, bond dezen aan zijn kleederen, over tuigde zich, of hij zijn knipmes nog .in den toegeknoopte.n zak had, en.... een plassend geluid en ophorreling van het water toonden aan, dat in do stilte van den nacht, terwijl de eene mensch op zijn legei'stede uitrust van de vermoeienissen van den dag, een zijner medemenscben in den vloed verdwenen is om. een stout, misdadig waagstuk te ondernemen. Bertha beefde over haar gchcele lichaam, strak hield ze haar oogen op het water gericht, terwijl haar klqine handen krampachtig net om haar teeder lichaam gebonden touw vasthielden. Eensklaps weerklonken van het strand de tonen van een trompet, die spoedig door een vuurpijl en deze wederom door trompetgeschal ver vangen weiden. We zijn verplicht den draad van ons verhaal eenige o ogenblikken af te breken, ten einde onze lezers op de hoogte te brengen, wat deze alarm signalen. aan het strand beieekenen. 't Was middernachtde klok had reeds haar twaalf slagen doen hoo- ren, toen de opzichter Metzier einde lijk durfde besluiten huiswaarts te koeren, wijl hij veronderstelde, dat het personeel der inrichting zich tliaus wel ter ruste had begeven, lu sombere gemoedsstemming, strak voor zich ziende, liep hij den heuvel op, toon hij, een zijpad inslaande, een boot in zee ontwaarde. Zijn scherps, afgerichte blik her kende spoedig deze boot als die vaii Ilolmson en even goed kon zijn scherpzieud oog in die vrouwelijk© gestalte Bertha herken nen. Wat toch moeten deze beide per sonen daar beneden verrichten 'I vroeg Metzlor ziohzolven af,- terwijl hij stil bleef staan en zich zooveel mo gelijk achter een hoogte schuil hield. Verschillende gedachten doorkruis ten zijn brein, doch de ware reden te gissen, was hem onmogelijk. Einde lijk ging er een lichtstraal voor hem op en mompelde in zich zeiven Hij zal een appeltje voor den dorst gaan halen, hetwelk hij dezen morgen ontdekt heeft. Dat kan mis schien mijn geluk worden en een boos op mij rustend vermoeden afwe ren, riep hij bijna luid, terwijl hij voortliep en de wegvarende boot met gespannen aandacht nastaarde. Nu kan ik tot mijne verontschuldi ging inbrenger., dat Holmson, zonder dat het door iemand opgemerkt is; de luchtbuis en gelei-lijn naar heneden getrokken heeft, om den met hem werkenden duiker onschadelijk to maken, ten einde, dezen de gelegen heid te benemen hem te verklappen. Bliksemsnel vloog die gedachte den opzichter door liet hoofd en al spoe dig won deze meer en meer veld. Met grooten spoed zette hij zijn tocht voort, terwijl hij al zijn welsprekend heid bijeenzocht om, thuis gekomen, den directeur in een welbespraakte pleitrede aan zijn onschuld te doen gelooven. Zoodru was bij niot op de plaats aangekomen, of hij begon in stede van naar binnen te gaan, met kracht en geweld de klok te luiden, dat de muren dreunden. Oogertblikkelijk werd de deur door den portier geopend en tot zijn groote verbazing zag deze den opzichter voor zich slaan. Den directeur wekken I hoort ge. den directeur wekken I nep hij nog buiten adem den portier toe. De directeur, door het harde luiden wakker geworden, verscheen op dit oogenblik in het portaal van 't hoofd gebouw en trachtte zoo spoedig moge lijk de redenen te vernemen van dit naohtolijk rum oor. Holmson is op zee en duikt voor eigen rekening riep de opzichter. Och man, ge bazeltant woordde de directeur. Ik verzeker u. dat hij op zee is; ik heb hem in zijn boot zien wegva ren I riep de ojmchter buiten adem. Is hij geheel alleen op zoe en dat om te duiken vroeg de directeur, dat is onmogelijk. O neen, niet alleen, zijn verloofde is bij hem. 't Is niet mogelijk riep de hoofd-inspecteur, die insgelijks door het rumoer wakker was geworden. Bij llolmsou is alles mogelijk hernam Mebzler hoonend. Ga zoo spoedig mogelijk naar het wachthuisje, meneer de inspecteur, beval de directeur, en geef den wachters op den vuurtoren en aan de kust door een vuurpijl kondschap, dat er onraad op zee is draag verder zorg, dat de torc-n hier onmiddellijk met elecxnsch Licht en door do sterk ste batterij het terrein daarbuiten verlicht worde. De inspecteur volgde da© b©vel<in onmiddellijk op de meest in de nabij heid zijne kustwachter beantwoordde dit. sein met het horensignoalhet tweede horengeschal werd onmiddel lijk gevolgd door een verblindend wit licht, waardoor de boot duidelijk zichtbaar werd. De directeur liet oogenblikkelijk twee booten gereed maken, waarin behalve Metzier en drie andere op zichters ook een tolbeambte plaats nam, om den ontrouwen duiker iu arrest te nemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5