TWIST.- Na de iualch H. F. C.—-Haarlem, kregen op de Spanjaardslaan eenigd opgeschoten jongens twist, daar Haarlem gewonnen had. De twist liep zoo hoog,, dat één dei1 jongens een stomp op zijn neus kreeg zoodat hij bewusteloos neder zakte. Na 5 minuten kwam hij weder bij, en werd toen met een rijtuig naar huis gebracht. iW EEN OPROEP* Men schrijft ons: Een kleine 300 brieven met brochu re en jaarverslag zijn dezer dagen verzonden door de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose aan de onderscheidene vereenigingert in on ze stad, met dringend versoek om steun in Haar strijd tegen de tuber culose als volksziekte in Haarlem en Omstreken. Eene vereeniging met zulle een hoogstaand doel, welke eene ziekte tracht uit te roeien die terecht wordt aangemerkt als de ergste vijand van alle menschen, moest de ihulp van allen worden aangeboden. Het gemengd koor „Onder Ons", directeur de heer Pielage, heeft er geen gras over laten groeien en stelt er blijkbaar prijs op in bet ledenre- gister van het jaarverslag der tu berculose vereeniging het eerst als do nateur te worden ingeschreven. Het is het gewend de eerste te zijn en het doet ons genoegen ook dit goede voorbeeld publiciteit te geven, in de hoop dat alle vereenïgingen zvilen volgen, omdat van den arbeid onzer vercenigir.g tot bestrijding der tuberculose de geheeie burgerij van Haarlem en Omstreken in al hare schakeeringeo profiteert. Die ver eeniging Ir acht ons allen te bewaren voor: een treurige ziekte, groot leed en ellende. Openbare school. Door de afd. Haarlem van den B. v. N. O. is alhier een openbare ver gadering belegd op 7 Januari a s. De spreker die in deze vergadering zal optreden is de heer E. J. van Det te Amsterdam, met het onderwerp „De Openba2C School." J ubiloum. Den 23slen Januari a.s. hoopt de beer K. Dekker den dag te hordeuken dat hij voor 25 jaar in functie trad in de afd. metaaldraaierij der Cen trale Werkplaats van de H. IJ. S. M. SCHOENMAKERSPATROONS. De Haarlemscbe Sc-hoenmakerspa- Iroorisvcieeniging (afd. van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroonsver- eenigingen) en de sc boen ma kersp a- troonsvereehiging St. Crispinus (afd. van den Ned. R. K. Volksbond) hiel den dezer dagen eene gecombineerde vergadering ter bespreking der cir culaire van den Bond van Ned. Le- derfabrikanten, die luidt als volgt: „De buitengewone algemeene ver gadering van den Bond van. Ned. Le- derfabakanten, geh-ouden te Tilburg den 30en Sept. 1912; gehoord de debatten: constateert, idat de buitengewone stijging der hui- denprijzen niet door een evenredige verhooging der lederprijzen gevolgd is, en, overwegende, dat onder de te genwoordige omstandigheden het be halen van winst in bet leerlooiersbe- drijf onmogelijk is, spreekt als hare vaste overtuiging uit, dat een be langrijke verhooging der lederprij zen gerechtvaardigd en gebiedend noodzakelijk is. Zij is echter van oor deel, dat om redenen van practischen aard deze prijsverhooging langs ge leidelijken weg tot stand moet ko men en besluit met ingang van heden ais cc-rste verhooging de prijzen van alle ledersoorten met 10 te ver- koogen." De vergadering, thans bekend met bovenomschreven' circulaire nam met algemeene stemmen een mclïe aan, waarin zij: aan het geëerde publiek te kennen geeft dat door de steeds stij gende lederprijzen het voor de schoen makers gebiedend noodzakelijk is, ook haar prijzen van nieuw- en ro- paratiewerk te veihoogen en ver klaart, dat zoo er voor den bestaan- den prijs geleverd wordt, er gebruik gemaakt meet worden van slechte kwaliteiten leder of dat door minder waardigen arbeid slecht schoeisel ge- Je» erd wordt. Toevallijder. Maandagnamiddag omstreeks drie uur wandelde een patiënt van „Meer- eriboscli", lijdende aan vallende ziek te. onder toezicht van een broeder, in de Kleine Houtstraat, toen hij plotse ling omvol word en op stront neerviel. Hij werd daardoor verwond aan het hoofd. Door ©enige omstanders is hij binnengebracht in de apotheek van de firma Van Hees altlaar, waar hij is bijgebracht en verbonden, waarna hij met den broeder loopend'e zijn weg heeft kunnen vervolgen. Rubriek voor Vragen Oeabonnuerden hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vngeu, die niet volledig naam en •woonplaats van den inzender verineldeu Wordt geen aandacht ceschonken. VRAAG. Een dienstbode is bij de week gehuurd, maar krijgt haar loon per 3 maanden. Als zij haar dienst wil verlaten, hoelang moet zij duar dan nog in. blijven na cte ken nisgeving? ANTWOORD. Indien niet schrif telijk 3nders is bepaald, meet zij met G weken opzegen tegen 1 Februari 1 Mei. 1 Aug. of 1 November, dus uiterlijk 15 December a.s. iegen 1 Fe bruari 1913. 1 VTÖ3G, Wij hóbbeh met otó! vieren een vader te onderhouden. Twee zoons en een schoonzoon vol doen hieraan. De schoonzoon alleen heeft eigendommen. Hoeft die nu de zelfde verplichting ala de eigen zoons en ls de derde zoon niet verplicht iets bij te dragen, aangezien zijn in komen dit wel toelaat? ANTWOORD. Ieder hunner ie naar .verhouding van zijn inkomen verplicht bij te dragen. VRAAG. Mijn zoontje is op een fabriek Voor vast aangenomen en verdient f 2.40 per week. Hij werkt per uur en per stuik. Nu is er niet veel werk en de haas stuurt hem ge regeld naar Muls. Ook wordt (hij dan niet uitbetaald. Heb ik recht om it 2.40 te eischen? ANTWOORD. Een' vast loon van f 2.40 is niet in' oveneimstemming met het werken per uur en per stuk; aannemende dat een minimum van f 2.40 gegarandeerd is, hebt gij recht dit to vorderen. VRAAG. Heeft een patroon het recht om een arbeider te dwingen dea Zondags voor 18 ct. per uur te gaan werken? waar de arbeider op den werkdag 20 ct. per uur ver dient? Is die patroon ook strafbaar daarvoor? ANTWOORD. Neen, de patroon heeft hiertoe geen rccH, doch is niet strafbaar. Gewoonlijk wordt voor het werk op Zondag dubbel loon betaald. 1 VRAAG. Ik heb een heer op 'ka- nere, die met pension f 35 per maand befaalt. Wegens ongesteldheid is hij naar zijn huis voltrokken; Ik weet niet cf dit lang of kort zal duren. Heeft hij nu het recht mij dasrom minder te betalen als hij de kamers niet heeft opgezegd. ANTWOORD. Als hij de kamers niet opzegt, en daaromtrent geen schikking is getroffen, moet de ka merhuur betaald worden. VRAAG. Hoeveel kost een post pakket naar Singapore en hoeveel be draagt het invoerrecht voor 200 si garen? Hoelang is een brief naar Singa pore onderweg? Met welke mailboot gaat hij mede en gaat deze over Mar seille, Napels of Brindisi? ANTWOORD. Informeer dat eens aan het Postkantoor. Het ant woord hangt af van den datum, waarop u dien brief verzendt en de kosten van het postpakket zijn afhan kelijk van (bet gewicht. VRAAG. Mijn zuster is s Maan dags in betrekking gegaan. Kan ze nu Zaterdags 'haar dienst verlaten, daar ze bij de week gehuurd is? ANTWOORD. Neen, zij moet met een week opzeggen. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Ernstig ongeval. De wed. M., die bij den veehouder V. alhier van een 3 M. hooge trap is ge vallen, heeft zich zoodanig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Maandag: was haar toe- Stand van dien aard, dat zij niet naar het ziekenhuis vervoerd mag worden. Men vreest voor haar leven. HAABLEMMERLTEDE. DE TOL AAN DEN OUDEN HAA PLEMM BR WEG. De voormalige tolpacliterswoning aan den Ouden Haarlemmerweg zal, nu de tolheffing aldaar is afgeschaft, publiek worden verkocht. DE OUD-BURGEMEESTER. Onze vroegere burgemeester, de heer Jhr. Mr. E. II. E. 'leding van Berk hout, heeft nu ook zijn woning alhier (ie Halfweg) verlaten, en zich geves tigd te Bloemer.daal (Aelbertsberg). Z ANDVOORT. Hondendressuur. Alhier is een hondendresseerelub opgericht, voorloopig met acht leden. Leider is de heer K. de Goede, secre taris de heer J. M. Ileck Jr., en pen ningmeester de heer H. F. Huis in 't Veld. Kerstfeest. De Kerstfeestviering met de kinde ren der Zondagsschool zal alhier plaats hebben 18 December a.s. in de concertzaal van café Zomerlust. Letteren en Kunst ALLERZIELEN" V ER BODEN. Men meldt uit Apeldoorn aan de Te!.: De N. V. Ttor.eelveroeniging, direc teur Herman lleijernians, zou hier Dinsdagavond opvoeren „Allerzielen". Naar ik verneem is de opvoering daar van door het plaatselijk bestuur ver boden. KoloniSn DE CHINEEZEN IN INDIö. Uit Soerabaja word aan de Deli- bladen gemeld: De Chinees Tan King Joe, die tij dens de relletjes bij de row in lcpg. Baroe te Scerabajn doodelijk gewond werd, is overleden, zoodat het aantal slachtoffers met één vermeerderd is. Het „N. v d Dag" meldt: Aan boord van het s.s. ..Kangean", vrachtboot de' stoomvnartrnij. Neder land, liggende ter reede van Semo- rang, brak een hevige twist uit tus- schen Chineesche stokers en Javaan- sche koelies. Er moest van de revol ver gebruik gemaakt worden om de vechtenden te scheiden; een koelie werd gedood. Door het ferm optreden der scheepsofficieren werd erger voor komen en was het gevecht vrij spoedig geëindigd. De vechtpartij had plaats tusschen inlandsche matrozen en Chineesche stokers en kwam aan om het stelen van een ananas. Een inlander werd gedood, een an dere inlander zwaar en drie licht ge wond. Zeven raddraaiers werden arm boord in boeien geslagen; er gaat tot Soerabaja politiemacht aan boord mee. WEST-BORNEO. De „Java Bode" schreef, dat do brandpunten van hot verzet in de on derafdeel ingen Mampana, Bon git n- jang en Singlcawang moesten worden gezocht. In een telegram uit Pontianak aan het „Bat. Hbld." wordt o. a gemeld „De toestand is momenteel naar om standigheden nogal gunstig. Over (le oorzaak der onlusten wordt gemeld, dat de Chineezen Hebben beweerd niet bij machte te zijn de hun opgelegde belastingen te voldoen. Deze bewering is echter in strijd met de waarheid, daar zij wel in staat zijn duizenden guldens naar Cliina op te zenden. De vereeniging Soe Po Sa blijkt een politieke Chineesche vereeniging te zijn, die zich ten doel heeft gesteld 't opruien van de Chineezen tegen liet Neder]andsch bestuur en tegen de goedgezinde elementen." WOEKER. Wij onlleenen aan de „Sum. Post": Een singkeh in de cultures had on langs geld ncodïg, 500 pop, en, zag geen andere kans dit bedrag op te ne men dan door zich te onderwerpen aan de voorwaarden, welke hem in Medan door een Europeaan (d.i. dus géén chettv) gesteld werden zoo ver telt een inzender in de „Planter": le een accept teekeaen voor G00. 2e 10 maanden achter elkaar 70 per maand afbetalen, dus f 700. Eene rente derhalve van 48 pCt., welke het sir.gkeh, die in een geval van „pompen of verdrinken" verkeer de, op zich nam te betalen. Sport en Wedstrijden SCHERMEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND. Bij den Zondag te Delft plaats gehad hebbenden wedstrijd voor het kam pioenschap van Nederland op de Ileu- ret werd dit behaald door den hec-r F. Vigéveno te Amsterdam. Aan «ie heeren De Jong te Utrecht en Speijcr te Amsterdam, die resp. no. 2 en 3 wa ren, werden door de Delftsche Studen ten Schermvereeniging „Odiu" kunst voorwerpen uitgereikt. INGEZONDEN Yua ingezonden stuiten, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den iulioud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Aan do Leden der Coöpera tieve Broodbakkerij „VooTuitr gamg", Mijn stukje in Haarlem's Dagblad van 3 Doe. beeft de ponnen losge maakt. Drie personen kwamen er op af, ik zou zeggen teveel eer voor mijn geschrijf. Want dat ik er ntets van weet is nu wel vastgesteld. Toch wil ik op de ingezonden stukken wol wat zeggen. Alle drie de inzenders zijn het er over eens, da/t Het mij moei lijk zal vallen de genoemde duizend gulden te noemen, besteed aan de S. D. A. P. enz. enz. Mag ik er even op wijzen, dat <te uitgaven cup blade. 9 van het jaar verslag tezamen f 638.70 bedragen en, als ik het juist heb is er f 300 be steed voor hot volksgebouw in de Smedestraat. Deze staan wél niet in het jaarverslag maar zijn daarvoor uitgegeven. Dat is zonder dubbel te tellen al f 938.70 dus al aardig aan de f 1600 tóe. Nu is niet alles voor de S. D. A. P. maar als ik f 100 reken voor zaken dia niet in verband staan niet die vereeniging meen ik vrij royaal gere kend te hebben. Neen, ik houd die le den n et voer zoo suf dat ik hen op het jaarverslag moet wijzen, maar voor zoo laks houd ik hen wel. Ik durf met u wedden, dat de helft der leden het jaarverslag niet eens in kijkt en de resi nog maar zoo, zoo. Het zijn er waarschijnlijk maar en kelen, die het ernstig inzien. Dat ik het doel der Coöperatie niet snap, volgons den heer P. de V.. is moge lijk, maar tooh voel ik er wol wat voor, dat de arbeidersbeweging ge steund wordt. Maar ik kooi op tegen de manier waarop dit gebeurt en voor welke doeleinden. Het bestuur bad al heel wat voorgesteld, en daar bij Had bet nu ook maar moeten blijven. Maar toen kwam Het eerst de niu- ziekvereeniging. Deze had tot nu toe f 25 gelnad, moest nu maar eens f 50 Hebben. Toen de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Deze had liet vorig jaar f 25.— gehad en waarom zou dit niet elk jaar kunnen. De afd. Haarlem en Schoten hadden kwestie gehad over de verdce- ling van den buit. Het moest nu maar eens f 35 worden. Gélukkig kwamen we er met f 25 af. Het waren alle le den der S. D. A. P. die er voor praat ten voor de muziek vereen!gimg zoo wel als voor de afschaffers. Een lid dat meende, daar men nu toch zoo royaal was, om ook eens te denken aan do vereeniging tot bestrijding der tuberculose werd Heftig bestre den. Die vereeniging werkt niet n "t belang van de arbeiders en daar om is t niet noodig. Maar... "die voorsteller was oc& geen S. D. A. P.-man. Na de drankbestrijders kwamen de dranlabereiders. "t Scheelt maar een paar letters, dacht zeker de woordvoerder, en waarom daar ook geen f 25 aan ge geven? D:t was ook alweer een S. D. A. P.-man die in de S. D. A. F. toch zeker wel iemand van invloed schijnt te zijn. Op de onlangs gehouden ver gadering werd een voorstel van de- 1 zen persoon nagenoeg zonder «eni ge verdediging met groote meerder- Held van stemmen onder gejuich j van de dames aangenomen, niette genstaande het bestuur een ander voorstel had, en ook de voorzitter dor S. D. A. P. een voorstel had, waarvoor deze zeker wel een half uur gepleit had. Deze zaak betrof de f 300 voor Het volkegébouw iu de Smodestraai, Nu weet ik wel, dat de leden vnn het TT. A. S. nooit gratis zullen vergaderen, maar er werd toch over gesproken dat de vakver- eeniglngen wel eens konden zeggen: wij bedanken u om nog jaarlijks f 200 te geven voor dit gebouw het is jiu van de Coöperatie en „daar is". Als ik dat nu eens ma ga, komt er op dat gebouw Heel wat te kort. f 300 van de Coöperatie, f 200 van de 'voikvereenigingen en vermoedelijk nog een paar Honderd gulden van de S. D. A. P. en ik was het met Het bestuur eens om aan dat gebouw niet zooveel geld van de Coöperatie te be steden. Ik heb aan de leden verzocht, de vergadering te bezoeken omdat ik het verkeerd vond, dat alleen de lui van de 5. D. A. P. daardoor de Coö peratie benadeeten. Er is groote herrie op komst cr\-er de kruidenierszaak. Door het drijven, van een club S. D. A. P.-menschen is het vorige jaar een commissie be noemd om de kruiden "enszaak 4e onderzoeken. Hei rapport daarover is gereed, maar nu zou ik toch wel willen, dat ieder lid dat rapport las, want ook het bestuur heeft er iets ingeschreven en twee commissa rissen zijn 'net lang riet eens met de commissie En a's ik mu bedank dat één van die commissarissen 't vroe ger eens was met die kruidteBiera- comm'ssie en hij van den zomer com missaris moest worden om bet be stuur eens te ©ontroleeren, en deze commissaris' is het nu weer eens met het bestuur dan is me dit alles niet recht duidelijk. Wel snap ik, dat men het bestuur wil wegbebben. Een der leden liet dit duidelijk Mijten, toen hij voo.rsieide om het rappe:! maar niet te behandelen. Er ging toch al een deel van het bestuur weg en er kwam nu toch al nieuw bloed in enz. enz. Zoo blijkt ten slotte alles bedis- steld te worden door de S. D. A. P. en, als die lui onderling willen vech ten moeten ze dit in hun vereeniging doen en dienen de anderen, die bui ten de partij staan, te zorgen dat dit niet in de Coöperatie gebeurt. Onze Coöperatie is toch niet een onderdeel der S. D. A. P.? Het is daarom dat ik allen leden verzoek op de vergadering te komen d ie wel spoed'g zal worden gehouden, maar zorgt ook, dat gij het rapport van de kruidenierszaak krijgt. Het is een belangrijk stuk, er is één jaar aan gewerkt, dien indruk krijgt men Hij 't lezen al dadelijk. Leden, Het rapport is voor u allen te verkrijgen in «le Lange Wijngaard straat _aon het kantoor. En nu zou ik nog veel aan «le drre schrijvers kunnen zeggen. Eén op de 50 zegt, 'blijf vertrouwen in Het bestuur, w ij werken niet afbrekend maar opbou wend. Nu als dat clubje, dat op zoo'n ergerlijke manier bezig is, opbouwt, berg je dan als die lui aan 't afbre ken gaan. En waarover mijnheer P. de V. het heeft, snap ik nu weer niet. Zijn geheele betoog heeft wel iels van gescherm met greote woor den. Wat althans het Internationaal congres van de S. D. A. P. over den wereldvrede te maken beeft met de wiustverdeeling in onze Coöperatie, gaat mij werkelijk voorhij. Omdat te vatten moet men zeker lid der S. D. A. P. zijn. En dat het doel, van de Coöperatie niet is alleen zooveel mo ge: ijk winst uit te koeren aan de le den, wil ik we! geiooven, maar men moet ook de S. D. A. P.-menschen maar eens itooren als Het dividend niet hoog genoeg is. De quaestie van do kruidenierszaak is door de lui van de S. D. A. P. op touw gezet, omdat er geen winst werd gemaakt. Omdat daarvan dus niets aan de arbeiders kan worden gegeven? Denkt u dat mijnheer P. de V.? Ik niet. Ik denk omdat men Uwer wat meer dividend Heeft. Ik durf mijnheer de Redacteur ca iet meer plaats vragen, en zeg u bij voorbaat mijn dank voor de ver leende plaatsruimte. Een lid der Vereeniging. Leger en Vloot VOLKSWEERBAARHEID. In het hoofdbestuur van de Vereeni ging Volksweerbatu-lieid zijn gekozen de lieeren E. van Thiel, jhr. E. von Base en mr. E. J. Korthals Alles. Als opvolger van den afgetreden voorzitter prof. dr. G. Kalff, inmid dels tot eerelid van het H. B. benoemd, is opgetreden de heer A. E. Dudok van 1-Ieel. Kerk en School GEREF. KERKEN. Beroepen te Zuidbroek J. YV. Esse- link, cand, te Stad a. b. Haringvliet Bedankt voor Schoonebeek door dr. II. Meuiimte te Hendrik-Tdo-Ambacht Beroepen te Amsterdam (vacature Sillevis Smith) K Fernhout te Utrecht DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen te Hariingen D. Poltinga, te Arnhem. NED. IIERV. KERK. Beroepen. Te Oude Tonge, M. B. Verkerk, te Tholen Te Hoogersmilde, J. G. Hooyer, cand. te Nieuwveen. Aangenomen. Naar Borculo door dr. M. C. van Mourik Broekman, em. 'pred. te Apeldoorn; Naar Ter A pel door F. II. Koster, te Zalt-Bommel. Bedankt voor Fredcriksoord en Pe- perga door dr. M. C. van Mourik Broekman, em. pred. te Apeldoorn. Men meldt ons uit Oude Tonge: Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. M. B. Verkerk te Tholen (Zeeland). ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het Candida a tsexarnen in de rechtswetenschap door do Hoeren F. Teulings en M. Franken. Amsterdam. Vrije Universiteit. Ge slaagd voor het doctoraatexamen in de Godgeleerdheid de heer IJ. F. de Jong. Groningen. Geslaagd voor het can- didaatsexamen rechtswetenschap, de heer Th. Doorenbos. Leiden. Geslaagd: voorbereidende examen Ned. Ind. Adm. dienst de heer G. G. E. de Jong. Leiden. Geslaagd voor liet docto raal examen rechten jhr. C. \V. Feith. Amsterdam Tot arts bevorderd de heeren II. Meijer, gel», te Amsterdam en J. Paul, geb. te Zevenhuizen. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer H. K. Ver.erna, geboren te Olde-j hove. Utrecht. Gesl. tweede ex. theol. de heer H. van Dijken; eerste id. de heet-1 P. de I-Iaan. (U. D.) Eindexamen Ned. Ind. Adm. dienst de heeren G. A. Ivasteliju en W. A. van der Capellen. INTREE-REDE VAN PROF. BODENSTDIN. Met een rede over Engelsche invloe den op liet gemeen recht van Zuid- Afrika aanvaardde Maandag prof. H. D. J. Boder-steiu het hoogleeraare- ambt in het Zuid Afrïkaansch reclit aan de universiteit van Amsterdam,. DS. H. II. ZAALBERG. Te Amsterdam is op 7U-jangen leef tijd overleden ds. H. H. Zaalberg, vroeger predikant in Suriname. AANVAARDING HOOGLEERAARSAMBT. Prof. jhr. mr. B. C. do Savornin Lohman, benoemd als opvolger van prof. De Louter, zal 16 Dec. te Utrecht het hoogleeraarsambt aanvaarden. (U. D.) HET JUBILEUM VAN PASTOOR J. J. THUNNISSEN. We lezen in De Tijd Maandag_vierde de zeereerw. heer J. J. Thunnissen den 25-jurig«m herinne ringsdag van zijn benoeming tot Bis schoppelijk scl'ooliiispecteur iu het bisdom van Haarlem. Van verschillende zijden mocht de eerw. jubilaris blijken van belangstel ling ontvangen. Zoo o. a. van zijn mede-inspecteurs in liet bisdom van Haarlem, die bij monde van den hoog- eerw. heer Th. Bosman en den wel- eerw. heer H. Stolk, den jubilaris een passend feestgeschenk een fraaie portefeuille aanboden, waarop een zilveren plaat niet het opschrift„De bissch. inspecteurs aan hun praeses, den zeereerw. heer J. J. Thunnissen 1887—9 Dec. 1912". Ook andere belang stellenden in het katholiek onderwijs, zoowel geestelijken als leeken, wilden niet achterblijven om hun waardee ring te uiten voor de vele diensten, die pastoor Thunnissen aan het onderwijs heeft bewezen. Van Z. D. II. den Bis schop van Haarlem mocht de jubilaris een hoogst sympathiek schrijven ont vangen. Rechtszaken ONBEVOEGD GENEESKUNDIGEN BIJSTAND OF HULP VERLEENEN. Maandag was v.eer voor het Leid- sche kantongerecht gedagvaard de bekende „dokter" A. de Haas, wo nende op de villa Ilabis Perkara, on der Zoeterwoude. die reeds vroeger wegens liet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde heeft terecht geslaan, doch toen door de llaagsche recht bank werd vrijgesproken op grond, dat hij de geneeskunde niet ais be roep of bedrijf uitoefende. Ditmaal was hem ten laste gelegd het onbe voegd geneeskundigen bijstand of hulp verleenen. De vervolging is van hei geneeskundig Staatstoezicht uit gegaan. Beklaagde had o.a. behandeld een man uit Leiden, die een v.ond aan j de hand had. Deze verkreeg daarvoor I zalf en geneesmiddelen, maar de wond verergerde en toen men later met den man bij den vroeger beban-j «telenden geneesheer terugkwam, was de toestand zeer ernstig. De geneesheer gaf van bet geval kennis aan tien hoofdinspecteur «Ier Volksgezondheid te 's-Gravenhage, d e daarop 'n tweede vervolging wenscü- te uitgelokt te zien. Een tweetal rijksveldwachters gin gen daarop met een voorgewende kwaal naar den heer De Haas en werden door hom behandeld, waar voor zij moesten betalen, waarna zij proces-verbaal hebben opgemaakt. Behalve de genoemde personen, die allen verklaarden, dat zij door be klaagde waren behandeld en f 2.50 per visite hadden betaald, werd als getuige en tevens als deskundige ge boord de heer Boonacker,- arts te Lei den, d e den man, nadat deze door beklaagde was behandeld, in behan deling liad. Hij constateerde, dat de wond toen zoor ernstig was, maar nog genezen kon worden. De ambtenaar van het O. M. eïsch- te wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskundigen Hijstand en hulp vier geldboeten van f 100, subs. 5 da gen voor elke boete. Mr. J. A. de Wilde Uit Den. Haag vroeg in een uitvoerig pleidooi nie tigheid van de dagvaarding of niet- ontvanfcelijkheid van den ambtenaar in zijn vordering, omdat in het relaas der feiten nlel i3 genoemd de plaats waar de handeling is verricht. Mocht de kantonrechter het hiermee niet eens zijn, dan vroeg hij de lichtst mogelijke straf. Na re-en dupliek werd de uitspraak bepaald op 23 December. VERDUISTERING. Voor de rechtbank te Utrecht stond terecht G. A. van der V., concierge van de Duitsche Orde Baley van Utrecht, beklaagd van verduistering der hera door verschillende families ter bewa ring toevertrouwde goederen (schilde rijen, antiquiteiten, enz.). Beklaagde bekende, liet O. M. eischte verooideo- ling tot 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. I-I. Th. Gerliugs, riep de clementie der rechtbank in. Uitspraak 16 December. DE VERGIFTIGINGSZAAK Tli AFBEK ERKE. De instructie in de bekende vergift!- gingszaak te Abbekerke is dezer da gen gesloten. De instructie heeft nie! minder dan vijf maanden in beslag ge nomen. Zooals men zich herinneren zal, stierf de heer YVesterveld te Ab bekerke onder zeer verdachte omstan digheden. De justitie gaf last tot het opgraven vai het lijk. Na schouwing en nader onderzoek werd vastgesteld, dat het slachtoffer gestorven was ten gevolge van vergiftiging door morphi ne, welk gif heiu vermoedelijk in kof fie of hier zou zijn toegediend. De justitie vend aanleiding dea buurman en vriend. Gabriel B., te ar- resteeren. Thans is de Instructie geslo ten en is de zaak r.aar de openbare te rechtzitting verwezen. De beklaagde wordt beschuldigd van moord met voorbedachten rade. Do justitie neemt san, dat hier een liefdes geschiedenis aanleiding tot de duad moet zijn geweest. Mr. L. W. van Gigch za! als verdediger optreden. De zaak zal vermoedelijk in den loop van Januari of het feegin van Februari voor de Rechtbank van Rotterdam die nen. Markfaieuws Haarlem, 9 Dec. 1912. Groentenmarkt. Aardaopelen. Aangevoerd 42 ILL- verkocht 30 H.L.. 1.70—f2,25. Aopelen. Aangevoerd 73 H.L., verk. 50 ILL., f 8 14. Peren. Aangevoerd 52 H.L., verkocht 40 H.L., f 9f 13. BloemkooL Aangevoerd en verkocht 50D st... 12—16 ct. Roode kool. Aangevoerd 5000 st., ver kocht 300U st., 2—7 cL Witte kooL Aangevoerd 400 st., ver kocht 300 st., 25 ct. Savooiekool. Aar,gevoerd 13000 st., verkocht 9000 st., 14 ct. YVortelen. Aangevoerd en verkocht 500 bos, S—12 ct. Botermarkt. Op do 9 Dec. gehouden botermarkt waren aangevoerd 42 kg. boter, prijs f 1,80—1,70 per kg. Gemengd Nieuws UIT ZUID-AFRIKA. EEN MUSEUM VOOR ZUID- AFRIKA. We lezen in de te- Pretoria verschij nende „Vclkste-m" Dagen geleden vernamen wij, dat een belangrijke gift van kostbare schilderijen van oud-Hollandsche meesters, door een Zuid-Afnkaan- sclien millionnair aan Zuid-Afrika zou zijn geschonken. De heer Michaelis, vroeger lid Yan YY'ernher Beit, heeft voor een bedrag van amper 150.0ÜÜ pond sterling de geheel© verzameling oud-Hollanisclt© schilderijen van sir Hugh Lane te Londen gekocht met het doel, ze aaa liet land te scnenken, waar hij zijn fortuin heeft gemaakt en dat auti hot Holland van die dagen zooveel herin neringen bewaart aan oude rnerk- waaróige gebouwen, enz. In Engeland vormde de kostbare scLj zing "n voornaam onderwerp van gesprek in Zuid-Afrikaansche kringéu, waar men zich hartelijk over deze daad verheugde. Men ver wachtte er van, dat zij de aanleiding zou zijn voor het vormen van een be langrijke Museum-verzameling. Good voorgaan doet goed volgen. Nu de ©ene Zuid-Afrikaansche milliomiair aldus zijn beiangsieiiing in Zuid- Afrika beeft getoond, zuilen antieren zeker niet willen achterblijven. Oar.e regeering is, naar wij vernemen, voornemens een Museum te bouwen, oai deze verzameling waardig ouder ie brengen. Zij van haar zijde wil dus haar groote instemming niet deze schenking pp tastbare wijze aun den dag leggen. De verzameling zou o. m. bevatten een portret van Van Dijck uit zijn l En gelachen tijd, een dansende hond vso Jan Steen, t.w&s Ruvs«laels; van Abraham van Beyeren twee groote stillevensvan den YTaming Fraus Snyders een Vogelconcerteen schil derij van Mïereveld, van N'ctscher, Melchior d Hondecoeter. Aert van der i N'eer, en Cornelis de lleem. Verder zijn er twee schilderijen bij van waarde; Rembrandt's portret van een jong© vrouw, vermoedelijk zijn zuster, en een Frans Hals, portret van een oude dame. Y'olgens «leu wensch der schenkers zal het museum, waar de verzameling wordt geherbergd, te Kaapstad ge bouwd worden. Generaal Botha heeft Sir Richard Solomon opgedragen aan den heer Michaelïs den warmsten dank van «le Unie-regeering te betuigen voor zijn schenking van Hollandscbe meesters. Generaal Botha heeft hier bij ge voegd. dat de regeering het waardig museum zal verschaffen, en dat do schilderijen zullen bekend staan als de Michaelis-verzanieling. EEN KLEINE SPELBREKER. Van een merkwaardig govul maakt cle correspondent van de „Daily Cluo nicle" te Chicago melding. Te Milwau kee zou het proces beginnen Legen eoc vrouw, beschuldigd van moord. Toec evenwel het officieele verslag van hol vooronderzoek zou worden voorgele- zeu, bleek dat onleesbaar, omdat hei stenografisch rapport geheel ea al mei krabbels en hieroglyph en was bedekt. Bij onderzoek, bleek dat een driejarig

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7