NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 30a Jaacgang, 9045 Verschijnt dagelijks, batetes op Zoo- en Feestdagen. VRIJDAG 13 DECEMBER t818 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 14 DECEMBER. Schouwburg: Paddestoelen, S uur. De Kroon: Concert Albert Spalding, 8 uur. Soc. Vereeniging; Co-ncert Setmpre Crescendo, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modem: Vooi-stellingen. Tlaarlemmerlied© c.a. Raadsverga dering, 10 ure. Van de buurten der armoede. L Kerstmis nadert. En 't Leger des Beils heeft weer z'n jaariijksche.n op- •roep-per-advertentie aan de armen gedaan, om zich op te geven voor een Kerstmand. Een achthonderd aanvra gen zijn ingekomen. En toen heelt adjudant J. F. Bruyns, de chef van het Haarlexaschs Leger, weer- liet be- zoelt-werk met z'n mede-officieren ge regeld. Al die 800 aanvragers moeien bezocht worden, want niet allen kun nen ze de Kerstmand ontvangen. En zou moet er worden uitgemaakt, wie het behoeftigst zijn en dus het eerst in aanmerking komen voor het feest geschenk van het Leger. Adjudant Bruyns is, evenals met Kerstmis 1911, me voor zoo'n tocht door de buurten der armoede komen uitnoodigen. En dezer dagen ban 'k met hom .op stap geweest, en heb een vijftien bezoeken mée-gemaakt. 's Avonds om half acht zijn we uit de Schagchelstraat vertrokken, voor zien van 'n stapeltje adressen-van- j aanvragers. En in de duisternis van stegen en achteraf-siopjes ben 'k m'n vriendelijken geleider gevolgd, en heb! hem weer vreugde zien brengen in vele arme gezinnen door z'n eenvou dig 'k Weet het al, hoor. Maak je ïnaar niet ongerust, moedertje jij krijgt de mand wel Om half tien hebben we onzen avondtocht moeten beëindigen. Want een paar huiskas waren al in de diep ste duisternis gehuld en op z'n klop pen kreeg de man van 't Leger geen antwoord meer. Die zijn al naar bed moesten we dan besluiten. Tenslotte vingen we 'n botje bij ons laatst^ bezoek.... Maar daar klonk- tenminste een vrouw es tem ergens uit de duisternis, dio riep Komt u morgen terug, adjudant? Ja, 'k zal het doen, hoor. Nee maar, doet u 't vast Vast 1 We zijn begonnen met héél-arme bezoeken. Bij drie gezinnen-in-ëén- buurtje, waar vier-en-twintig kinde ren zijn.... Eerst tien, toen zes, toen acht. Daar is een man, die in een éénka- roerwoninkje huist, met z'n vrouw en acht kinderen. De oudste is.... ld. De man ziet er slecht uit, ouwelijk en algetobd, en hij is moe weggezonken in 'n ouwen rieten leunstoel als-ie zit te vertellen dat het zoo moeilijk gaat, dat-ie geen vast werk heeft. Deze week heeft nou zes-en-balven gulden opge bracht. Nou, da's ook niet te veel. En in den zomer maakt-ie de hoogste verdienste nog 13.50 is héél mooi, maar dat heeft-ie dit jaar nog niet kunnen halen. De vrouw, knikkend, beaamt. En de adjudant belooft nog, dat hij Zal trachten 't gezin aan oen kachel te helpen. Nü moeten ze 't met een pe troleumstel doen, dat voor-koken en verwarmen tegelijk dienst doet. En 't volgend oogenhLik geldt een ■klein, nacht-duister slopje, waar-je gebukt door 'n lage deur moet gaan, dan een kort gangetje door, en wéér een deur. Een benauwde lucht walmt ons tegemoet 't lijkt de gemengde arooui van een rookonde kachel en een dampende waschkuip. De kamer, die wo instappen, ziet er vrij netjes uit En ook hier weer heeft de zuinige moeder-de-vrouw ©en paar papieren versierseltjes, kleurige winkel-recla medingetjes en 'n rose rozet onder de lamp, als smuk in 't armelijk ver- folijfje weten aan te wenden. D'r man staat niet op bij onze bin nenkomst, en hij lacht alleen sehuw- verlegen, als de adjudant op z'n eigen aar di g-j o vi al e manier 'm vraagt, hoe het tegenwoordig gaat. Klein, proper vrouwtje glimlacht goedig, en een kleine jongen een van de vier staat ons verbaasd aan te staren, één vinger in z'n mond gestoken. Drink je tegenwoordig nou niet meer vraagt de adjudant met ge dempte stem, dat liet zoontje het niet hooren zal. 't Was te wenscheu dat-ie er af ■was, bFoeder 1 zegt 't vrouwtje en ze kijkt naar den etev-igen, forschen vader-des-iiuïzes met iets goedig-rne- delijdends in 'r blik. Soms, dan gaat 'et een heelen tijd goed, zie-je. ïlij is een tijd aan de blauwe knoop geweest, en later ook 'en poos an "t Leger.... Maar dan ineens krijgt-ie weer een kuur, en al verdient-ie dan nóg zooveel.... je krijgt geen cent van 'm los voor je huishouvve, als-ie weer aan 't drinken is. Maar deze week ze zegt het met iets aandoenlijk-tevre- dens in 'r stem deze week gaat het nou 'weer heel goed. Nog geen keer is-ie dronken thuis gekomenJa, ziot-u, hij zou wel heel graag bij het Leger willen komen, maar liij heeft zoo'n hekel om voor 't zondebankje te gaan, Maar dat hoeffc-ie ook niet antwoordt de adjudant. En met een laatste woordje tot den man, om toch van den drank af te blijven, besluit Blij 'k Zal 'es kijken, hoor! Jullie 'hebben nog wel kans op de mand. Want al ben j ij (tegen den man) nou wat ondeugend.... je vrouw en je kinderen mogen er niet nog meer onder lijden We kernen weer in 't duistere slop- je, na voorzichtig-tastend den uitgang gezocht te hebben. En dan doemt in eens een breed vrouwmensch in 't don ker op. T Femelend stemmetje is in vreemd contrast met 'r strijdbare houding, met de armen stevig in de zij geplant. - Zou ik ook niet in de gunst keune wezen, meneer De adjudant informeert. En zo zegt liefjes 'r naam, vertelt dat ze het arm heeft en uit werken moet gaan Dan. onverwachts, doet de Heilsleger- man een snellen stap naar voren, naar t vrouwmensch toe. En hij wéét al. iieb-jij pas 'n borrel gedronken, vrouw- X. Ontleen 't maar niet, ik ruik het Meteen verandert het lief-ge teemed in een kijverij opspelen, als ze snapt dal T kans verkeken is. Kan-je denken Dat mot u wèl noodig vragenIk zal daar drin ken 'k Heb er nogal de centen voor... Dan mot je bij anderen wezen, me neer.... Meneerzegt zo nog 'es, smaJend. En dan stommelt 't bemin nelijke wijfje d'r trap op. 'n Prettiger bozeok. Een jonggetrouwd paar, in 'n arm, maar helder woonkamertje. De man, krachtige jonge kerel, zit in 'n rood wit gestreepte trui aan tafel, en kijkt met iots mistroostigs naar z'n ouén vader, die „op bezoek is" en z'n tijd besteedt met het knoopen van netten. Dat doet-ie verwonderlijk vlug, de oude. Z'n rimpelige handen maken voortdurend dezelfde bewegingen, en je ziét 't net aangroeien. Even alleen stopt-ie, 'n seco.nde, om aan z'n pet te tikken voor 'n complimentje, aan zijn vlugheid gebracht. Dan knoopt-io weer verder, snel en handig, en schijnt niet eens te hooren wat er vlak hij 'm besproken wordt. De jonge man is werkloos. Af en toe heeft-te wel 's wat le doen, z-o-o'n beetje los werk, maar geregeld kan hij het maar niet krijgen. En hij doet toch alle moeite, dag aan dag, er voor En, ziet u zegt 't vrouwtje je bent jong, je bent niks gewend, je kan toch niet bedelen En de bedee ling.... Hij durft 'et ook niet En hij, heftig Nee, ik durf 'et niet. 'k Wil wel een poitie eten bij '1 Leger gaan halen, waar je voor be taalt. Maar niet met zoo'n emmer door de heele staxl, dat iedereen je zie'..... Ik durf 'et niet....! Als 't vrouwtje ons uitgeleide doet, even-grappend over honderddui zend stoppies in 't kleed, die toch ook geen schande bennen" dan is bet aantal vaste-adressen voor de Kerst mand met een vermeerderd. 'k Breng een kameraad mee, vin- je dat goed Y vraagt de adjudant. Best, heeren, komt u binnen, heeren, bromt tevreden de grijs- gebaarde oude, die met bevende hand 'n paar stoelen voor ons aanschuift. Gaat u nou effen zitten, zooveel haast is er toch niet bij We doen 't dan maar, om den oude niet te beleedigen. En hij vertelt van 't „inkomen", vvaar-ie met z'n vrouw van leven moet. Do ouwetjes bestaan samen van een pensioentje van f 4 per week en een onderstand van de diaconie, bestaande uit vijf pond broed en 80 ct. per week. Méér niet, werachies niet I En zo zoue wel heel graag in de gunst, wezen, net als 't vorige jaar, voor 'n Kerstmand. Werken nee, dat kon-ie niet meer, op z'n 73ste jaar. Z'n handen beefden te veel, en hij werd veel te gauw moe.... Dan komen er 'n paar bezoeken, waarbij ik niet vecJ te noleeren heb. Ze duren héél kort. 't Opgewekte moe dertje, dat met uit-werken-gaam en wasschen-aan-huis den kost moet ver dienen ook voor d'r tuberculeuzen man en vier kinderen, wordt dadelijk genoteerd voor 'n Kerstmand. Hier is niet veel navraag te doen. En even vlug gaat liet bij den huis vader, die met vijf kinderen aan het avondeten zit eri vertelt van negen gulden in de week en van moeder, die nou niet met den „broeder" kan ko men praten, want nummer zes is op komst. ROBERT P. Stadsnieuws Do Eamorvorkiezinoen ia 1913. Gisterenavond is een bespreking ge houden tusschen d© besturen der drie vrijzinnige luesvereeniging-en hier ter stede. In behandeling kwam het ad vies van het Concentratie-comité in Den Haag, strekkende, om in het district Haarlem een Unie-liberaal te stellen. De besturen besloten, om het advies van het Comité te volgen. Er zullen nu oeihge personen nader gepolst worden en dan is de beslis sing aan de drie kiesvereenigingen, die op Zaterdag zl December elk af zonderlijk vergaderen. HAARLEMSCHE POLITIE- YEREENIGING. Donderdagavond is door de le sec tie der Poiiticvcreenigibig „Verbete- r.ng zij ons Streven, in de bovenzaal van de „Korenbeurs" een ledeinwerga*- dieving gehouden, hoofdzakelijk tot verkiezing van leden van het bestuur. De voorgedragen© zijn allen dooa- de ze eeotie gekozen. Hedenavond vergadert de 2e sectie voor hetzeLfde doel, waarna de edrnd- uitslag dei' verkiezingen bekend wordt. Sneeuwwitje. Door liet Sprookjes-Ensemble van Jacq. Sluyters Jr., zal in den Schouw burg aan den Jansweg opgevoerd wor den het bekende Operettesprookje in 6 tafereeien: „Sneeuwwitje". Dit sprookje is met enorm succes door dii gezelschap opgevoerd in den Gr. Schouwburg te Rotterdam, Holland se nc Schouwburg te Amsterdam, Gcb. van Kunsten en Wetenschappen, te Den Haag. Schitterende monteering. De verschillende hoofdrollen zuilen worden vervuld door de dames: CaLh. Kinsbergeu-Rentmeester, Anna Sluy tersv. d. Lugt, Coba Kinsbergen, Jeanne RuysHopman en de heeren: Jacq. Sluyters Jr., Ad. Verzyl, Jacq. Sluyters Sr., P. Urban, C. Kühn, Jan Grader, enz. Muziek ouder leiding van Willem Olsterman. Gever b a 11 see r d. Een paar zelden-voorkomende pro cessen-verbaal noteeren we vandaag van het politierapport. Ten ©erste is de aannemer F. IJ. R. geverbaliseerd 1 wegens het doen afbreken van een muur, hooger dan.2 M. (voor het per ceel Kruisstraat 2), terwijl geen „schuthok" was geplaatst. En ten .tweede kreeg D. M. proces-verbaal omdat hij arbeidsloon uitbetaalde aan drie van z'n werklieden in een tappe rij in de Patiëntiestraat. Debatvergadering. Donderdagavond luid in het gebouw Vooruitgang in de Sniedestraat, een debatvergadering plaats, uitgeschre ven door de commissie voor Maat schappelijk Werk der afdeel ing Haar lean Alg. NederL Typografenbond. Dit was een vervolg der vergade ring waar door den heer To-rk, als voorstander voor aansluiting bij het Nederi. Verbond van Vakvereenigin- gen, was gesproken. De beer Verdonk debatteerde in de gisteravond "ge houden vergadering. Hjj besprak al lereerst de ooi-zaak van het ontstaam der vakvereenigmgen, oui daarna te komen lot de meening, dat centrali satie voor de vakvereemgingeui niet noodig is. Een en ander werd beant woord door den heer Tork, die er juist op aandrong dat centralisatie zal worden toegepast. Na repliek, en nadat nog een der aanwezige leden hier iets aan had toegevoegd, werd de vergadering ge sloten. C o n t r 1 e-i n r i c h t i m g. Hedenmorgen is aan de werf Con rad de automatische controle!nrich- tiing in gebruik gesteld. Bij het bin nenkomen gooen de werklieden hun penning voorzien van een nummer, in de bakken van het toestel. Precies op den tijd van aanvang wonden de bakken automatisch afgesloten en naar de ontbrekende penningen wordt door den portier vastgesteld welke werklieden absent zijn. Jaarverslag. In de Maandagavond gelli ouden vergadering van- den Drukkers-Studie kring Haarlem, werden de aftreden de bestuursleden, de heeren J. J. Wes- selius, A. Vrugt en P. Oldenburg, resp. voorzitter, penningmeester en commissaris herkozen. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Het verslag van den secretaris maak te melding vain een gestadigen groei, en het financieel verslag vermeldde een batig saldo. W o ;n Th. g h o u w-v eur e e n 1 g i ng De volgende week zal een vergade ring worden gehouden met lichtbeel den, waar gesproken zal worden over het streven der Coöperatie re Woning- vereeniging voor gemeente-personeel, aiher, uitgeschreven door laatstge noemde vereeniging. Aangehouden. Vannacht werden te Sloterdijk door den Rijksveldwachter van Halfweg, op onderzoek naar twee uit Haarlem ont- Ioopen jongens, deze knapen op den wegberm alhier aangetroffen het wa ren W. T. en C .D., jongens van 12 jaar, die meelden, dat zij in school niet naar bchcoren werden behandeld en daarom (met één fiets) het pad wa ren opgegaan. BILJARTWEDSTRIJD. De biljartwedstrijd onder leden van de biljartclub in de Sociëteit Vereeni ging is afgeloopen en heeft tot resul taat gehad, dat in de eerste afdeeling de prijzen zijn behaald resp. door de heeren L. Bochardt, W. P. Weber en A. Rinkema en in de tweede door de heeren N. Schulimacher, C. J. Hen- ning en A. Roes. Het concours heeft velo mooie en spannende partijen opgeleverd, vooral omdat er voorgift gegeven moest wor den en de uitslag dus niet zoo gemak kelijk te voorspellen was, als anders gewoonlijk het geval is, wanneer le den van een Sociëteit met elkander spelen. Toch geeft de uitslag in do eerste klasse wel de juiste verhouding van de sterkte der spelers weer. De heer Bochardt heeffc in zich al de eigenschappen van den seriespeler, vastheid van hand, een goed oog op den bal en kalmte van spel, het is hem niet om d'.i enkele carambole, maar om het naspel te doen in die richting ontwikkelt zich ook de heer Weber, die evenwel, meer dan de eerste prijs winner, talent heelt voor1 het maken vaa caramboles tusschen ver van elkaar verwijderde ballen. Hij wordt daarin evenwel nog overtroffen door den heer Rinkema, die op het stuk van hand- en trekstooten de hes- te is onder de spelers van de Sociëteit Vereeniging, maar allen aanleg voor en lust in het seriespel ten eenenmale mist. Het is verklaarbaar, dat in dezen wedstrijd de overwinning werd be haald door den besten seriespeler, dat daarop voigue de speler, cue, zich toe leggende op serie, toen ook moeilijke verre ballen maukt en dat ala derde, komt de wel zeer sterke speler, maare die het temperament mist voor. de se rie. Was het geen partis 11 b r e, maar grand cadre geweest, dan zou, meeneri wij. de uitslag met an ders zijn uitgevallen. De wedstrijd zai worden besloten met een prijs-uildeeling, waaraan een souper zal worden verbonden. Het biljartspel wordt sedert de Soc. Vereeniging haai- zaal van nieuwe bil jarts voorzag, daar druk beoefend. Electrïsch licht en centrale verwar ming zijn er bovendien goede verbe teringen. ONBEZOLDIGDE RIJKSVELD WACHTERS. De minister van biiinenlandsclie za ken heeft aan de Kamer meegedeeld, dat hij geen aanleiding vindt om op wijziging aan te dringen van de con tracten voor onbezoldigde rijksveld wachters in Noord-Holland. NEDERLANDSCHE SCHILDERS- GEZELLENBOND. Het hoofdbestuur en bestuur der af deeling Haarlem van den Nederland- schen Schildersgezellenbond, hebben aan de Patroonsvcreeniging ver zicht de volgende loonen en arbeids regeling voor de schildersgezellen hier ter plaatse met ingang van 1 April 1913 te willen invoeren: le. Op 1 April 1913 in te voeren een minimum-loon van 28 cent per uur voor een meerderjarig gezel. 2e. Op 1 April 1914 dit uurloon te verhoogen tot 29 cent. 3e. Voor overwerk 25 verhooging van het gewone loon. (De tijd van overwerk te rekenen van 6 uur tot 10 uur 's avonds.) 4e. Nachtarbeid 50 verhooging. (De nacht le rekenen van 10 uur des avonds tot 7 uur 's morgens.) 5e. Zondagsarbeid 100 verhoo ging. 6e. Een 10 1/2-urige arbeidsdag, en de schafttijden aJs volgt te regelen. Des morgens om 7 uur aanvangen, van 12 tot 12 1/2 uur schafttijd en des avonds om 6 uur eindigen. 7e. Op 1 April 1914 een 10-urige arbeidsdag invoeren, door de werk tijd des avonds om 5 1/2 uur te doen eindigen. 8e. Zoo het werk zich buiten de stad bevindt, worde reisgeld voor heen en terug verstrekt; is het werk ver van de stad, zoodat het voor de gezellen niet doenlijk is, 's avonds naar huis terug te keeren, dan worcu hen behoorlijk kostgeld toegekend. Moet het werk loopende worden be reikt, dan worden beiden loopen als werktijd beschouwd. 9e. Besteilen en vervoer van mate rialen en gereedschappen geschiedt in den werktijd. lUe. De werkdag van van 15 October af tot 1 Februari niet korter zijn, dan 8 uur of 48 uur in de week. 11e: De uitbetaling van het loon ge schiedt des Zaterdags ten 4 urn-. De gezellen zijn tegen dat uur aan den winkel. 12e. Handhaving van de artikelen 1638 c en d van hul B. W. (De wet op het Arbeidscontract.) 13e. Deze arbeidsvoorwaarden vast te leggen in een collectief contract en geldig te verklaren tot 1 April 1915. (Zie vervolg stadsnieuws ouder de laatste berichten). Uit de Omstreken HOUTRIJK EN POLAKEN. Ned. Herv. gemeente. Bij de Donderdagavond gehouden verkiezingen in het bestuur der Ned. Herv. gemeente zijn herkozen tot kerkvoogden de heeren J. Sotiarrig- hulsen en L. J. Vallentgoed, en ge kozen tot notabel de heer G. Graven maker. Binnenland VERGIFTIGING Volgens een bericht in het D. v. N. Is de justitie uit Breda naar Bergen op Zoom gegaan, om een geval van vermoedelijke vergiftiging te onderzoe ken. Een vrouw van het Achterom al daar, is nl. plotseling ziek geworden en ges torren onde>- verschijnselen, die sterk aan vergiftiging doen denken. MISHANDELING VAN EEN VELDWACHTER. Te GendrLngen losten, naar de „Zutph. Ct." meldt, Woensdagnacht twee strooper.- twee schoten op een veldwachter, na deze mishandeld te hebben. De daders zijn gevat. KAMERVERKIEZINGEN. De afdeelingen Voorburg-Leidschen- dam-Rïjswijk van de S. D. A. P. heb ben, aldus meldt Het Volk verder, den heer J. H. Schaper tot candidaat vuoi de Tweede Kamer in het kiesdistrict Loosduinen gekozen. De Stichlsche Ct. verneemt, dat mr. dr. A. W. van Zijst, wethouder van Utrecht, door de vrijzinnige conoen-: tratie candidaat gesteld zal worden voor de Tweede Kamer in de plaats van jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek in het district Utrecht I. GROOTE SPOORWEG-PLANNEN. Aan het gemeentebestuur van Utrecht is, zoo meldt het U. D. onlangs ter be- oordeeliug.voorgelegd een plan van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, dat hierop nec-rkomt De spoorbanen van Arnhem naar Utrecht, van den Bosch naar "Utrecht, van Gouda naar Utrecht en van Am sterdam naar Utrecht worden ojige- hoogd en kome.i to Utrecht samen :n een nieuw station, dat men gedacht heeft aan het Moreelsepark, schuin achter de administratiegebouwen vaa de S. S. Door de aanzienlijke verhoo- ging van de banen, zooeven genoemd, ontstaat de gelegenheid onder-door gangen te maken voor het verkeer.. CHESHIRE KAAS. In de zitting van het Engelsche La gerhuis vroeg een afgevaardigde, naar aanleiding van het feit, dat groo- te hoeveelheden Nederlandsché Che- shirekaas voor Engelsche Cheshire wordt verkocht of dit niet minder le wijten is aan de Nederlandsche fabri kanten en exporteurs, die kaas van dit type merken, dan wei aan een gebrek in de Engelsche wet. Minister Runcimun verklaarde, dat bij het ministerie van landbouw klach ten te dezer zake zijn ingekomen en dat deze in den loop dezer week be sproken zulle.i worden op een confe rentie van ambtenaren van het mi nisterie en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel "an Cheshire. Rechtszaken TWEE MOORDAANSLAGEN. Voor de Rotterdamscbe rechtbank beeft terecht gestaan de 20-jarige boot werker Louis K., verdacht van moord aanslag te hebben gepleegd op zijn verloofde, de 2!-jarige Ester Drees, en op haar vader, den 53-jarigen N. Drees. Op 10 Sept. vervoegde de jongeman zich in een opgewonden toestand bij den-bij that huis gepost-eerden agent (hij had liet meisje reeds herhaalde lijk lastig gevallen), ihetu mededeelen de, dat een vrouw ia de Lange Wa rande door haar man werd misham- deld. De agent liet zicht niet „vangen' en bleef op zijn post, totdat hij door zijn collega P. S. Sybrandy werd af gelost. Louis verscheen toen weer en loste op den agent en revolverschot toen deze 'hem van de woning van Es ter wilde afhouden. De agent werd. doordat hij zich vlug bukte, niet ge troffen, doch Louis K. maakte van de gelegenheid gebruik het thuis van Drees binnen te dringen. De koopman Droes kreeg dadelijk eon schot in de hand, toon hij Louis' revolver wilde afweren. De agent, die hem nagerend was, bracM I-ouis een slag met do sabel toe en de koopman greep een stoel. Als ©en razende eloeg Lou's oui zich heen, rende do keuken in, waai- hij Ester ontwaarde, die bezig was met vaten wasschen. Twee schoten lost© Louis op haar, waarvan er een in den muur drong, en het tweede in haar rechterdij been. Met den agent en den vader begon Louis daarop een worsteiiitg in do kleine ruin.ie. Hot meisje verbleef geruimen tijd in liet ziekenhuis. Volgons de aanklacht zou bekl. met voorbedachten rade hot meisje en haar vader bobben willen doe den, door op hen met een geladen revol ver te schieten op een afstand van 2 meter, nadat te voren een andere re volver door de politie was afgeno men. De doctoren von Z legen weidt en Van der Loo als deskundigen gehooid verklaarden, dat hun bij hot oudere zoek van beklaagde gebleken was, dat de jongeman een ihystericus is, onmiddellijk gedeprimeerd is en de kleinste zaken in een groot licht ziet. Hetgeen door bekl. was verrio'i t moest als gevolg van zijn toestand en als een drifthandeling beschouwd wor den. Dat bekl. niets meer van den. aanslag wist, kwam don deskundigen niei geheel onaannemelijk voor. Ester Drees, als getuig© gehoord, verk't-nrd-, dat zij begin Mei j.l. ver loofd werd met bekl. Deze wilde in September reeds trouwen, wat zij wat vroeg vond. Ze wilde eerst eens af wachten. Op 15 Augustus had ze mot bekl. gewandeld en toen had hij haar een revolver laten zien. Hij had haar gewaarschuwd, dat ze daarvoor moest oppassen. Er was sprake van ge weest om het huwelijk u'.t to stollen, wat niet naar den zin van bekl. was. Het meisje had liem de revolver door de politie laten afuemen. De vader van Ester verbood hom Riet buis. Tijdens het verhoor van het meisje moest er een rijksveldwachter naast den jongen man plants nemen. Deze was zeer kalm en beweerde, nimmer iots met Ester, nodh mot haar ouders te hebben gelrad. Op Ester had hij nimmer iots aan te merken gehad. Het O. M. zag in de gansohe uit voering voorbedachten rade. Het re leveerde verschillende uitlatingen van beklaagde on concludeerde, dat deze zich had schuldig gemaakt aan twee feiten van poging tot moord met voorbedachten rade. De strafmate besprekende, wees 't O. M. er op, dat de doctoren beklaag de, hoewel toerekenbaar, in ieder ge val als een hystericus beschouwen, die niet met de gewone uiaat mag ge meten worden. Z. E-A. achtte bekl. evenwel zoo ontzettend gevaarlijk voor de maatschappij, dat het hoog noodig zou zijn hem voor geruimen tijd daaruit te verwijderen. Met het oog op een en auder vorderde Z.E.A- 10 jaren gevangenisstraf. Mr. J. P. Mooyman, als verdedigd, optredend, meende, dat het O. M. beklaagde onjuist beschouwd. Ple'ter noemde zijn cliënt abnormaal, er op wijzende, dat hij re-.ds op 15-jarigen leeftijd een poging deed om zich te verwurgen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1