Cacao Onze trouwste Huisvrienden VAN HOUTEN'S aantal der aangegeven aangetasten en dat der aan de ziekte overledenen bekend.' Juist in een der jongste afdelings verslagen van de Kamer werd, gelijk men zich misschien herinneren zal, gesvezen op het min of meer onhoud bare van den toestand, dat' de .in specteur geheel naar willekeur een besmetverklaring .kan afkondigen en opheffen, zonder dat eonig beroep voor wien dan ook, open staat. Natuurlijk zal liet van het aantal aangegeven roodvonkgevallen der eerstvolgende weken afhangen, of de epidemie over niet al te langen tijd als verdwenen kan worden be schouwd. In medische kringen is men het er over eens, dat, nu hesmetver klaring eenmaal heeft plaats gehad, een getal van nog te groot is om die verklaring op te heffen. Boven dien moet men, we zeiden het reeds vroeger, te dien opzichte niet al te Optimistisch, te werk gaart; er kan een terugslag komen, al spreken op het oogenblilt de feiten er voor, dat het aantal ziektegevallen van weck tot week verminderen zal. Gebeurt dat inderdaad, dan zul de inspecteur over niet al te langen tijd de besmet verklaring wel opheffen. Zijn we goed ingelicht, dan moet het niet in de bedoeling van den ge meentelij .een gezondheidsdienst 'lig gen orn voorloopig eenjgen invloed op een desbetref end besluit uit te oefe nen, wal bijv. zou kunnen geschieden iu den vorm van een zachten wenk. KEN' GOUDEN JUBILEE IN DE ME DISCHE WERELD. Woensdag 18 dezer zal do heer E. I. do Vries te. An.sterdam den dag her denken, waarop hij een halve eeuw geledon zich ir. dienst stelde van de lijdende meuschheid. Geboren te Haarlem, waar hij zijn studiën begon, welke hij later te Utrecht voortzette, werd. hij op 18 Dec. 1862 onder de wet dier dagen door do provinciale commissie voor Zuid- I-Iolland toegelaten' als heelmeester en een jaar later door de prov. comm. v. N.-Holland als vrocdmeaster. Toen met de tijden do eischen veranderden en het staatsexamen voo- arts werd inge steld. begon de heer De Vries, hoe wel het hem na ruim 30 jaren practijk niet aan routine ontbrak, zijn nachten to wijden aan nieuwe studiën. Den 2l)en Juli 189Ï had hij de voldoening tot arts te werden bevorderd, onder do meest waardeerende hulde voor zijn volharding op zoo gevorderden leef tijd. toen 52 jaar. En nog is de lieer De Vries nie-i ver ouderd. De liefde voor de wetenschap, het "hart voor zijn patiënten blijft hem bij. Ook buiten den eigenlijken kring van patiënten die zijn hulp inriepen, heeft de heer De Vries zich ten nutte gemaakt. Hij verwierf een a-tal gou den medailles voor het opwekken der levensgeesten van drenkelingen en in 1885 stichtte hij het Herstellmgs- en Vacantie-oord voor Israëlietische kin deven te Wijk-aan-Zee, welke stich ting eeniga jaren geleden in andere. Udndeh is overgegaan. M A U RIT SII IT S BINNENLAND- SCHE ZAKEN TE 'S-G RAVEN? HAGE. Er zijn opnieuw proeven genomen om na te gaan den invloed, dien -'.e verhooging van het gebouw van Bin nen landsche Zaken hebben zal op het licht in het Mauritshuis. Als resultaat daarvan Is besloten tot een belangrijke verlaging van het bouwontwerp. NEDERLANDSCH OFFICIER GEWOND. Blijkens een Reuter-telegram uit Smyrna had de Nederlandsche zee officier Agterbos behoorende tot do etat-major van Hr. Ms. „Korte- naer", aldaar uit zelfverdediging een houd gedood en werden daarop door Turken schoten op hem gelost, met het ongelukkig gevolg, dat hij in de „i, werd geraakt. Stadsnieuws Aanbesteding. Gisteren is door Regenten van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis al- Lier (behalve het gisteren reeds in ons blad vermelde) nog aanbesteed De levering van levensmiddelen en brandstoffen,' die volgens raming ge. durende het jaar 1913 noodig zullen zijn voor eeno bevolking van ongeveer 200 personen per dag. Ingeleverd zijn 21 biljetten. Ingeschreven is door: E J. Westerveld: Witle suiker f 43.50 per 100 K.G. Basterd su ke-r f 41.50 per 100 K.G. Bruine suiker f 40.per 100 K G. Sunlichtzeep f 23.75 per '100 pak, Vermioellie f 18.50 per 100 K.G. Soda f 3.50 per 100 K.G. Java .rijst f 18.50 per 100 K.G. Zeep f 18.50 per 100 K.G. D de Rooy. broodfabr. ,,De Zeeuw": Ongeb. tarwebrood f 0 1014 p. KG. GebuiLd wttebrood i 0 1244 p. K.G. Krentebroodjes f 0.O2 1/2 p. stuk. Beschuit f 0 70 per 100 st. Wil roggebrood f 0.11 per K.G. Zoet roggebrood f 0.11 1/2 per K.G. N.V. Haarl. Brood- en Meelfabriek ie Haarlem: Tarwebrood f 0.12 per K.G. Grof tarwebrood f 0 10 1/2 per K.G. Zwart roggebr. f 0.10 per stuk. Wit roggebrood f 0.09 per stuk. Krentebrood f 0.02 1/2 per stuk. Beschuit f 0.80 100 stuk. R. Dijken, Haarlem, witte suiker ƒ0.464 per kg., basterdsuiker 0.469 p. kg., bruine suiker 0.439 per kg., si roop 0.1895 per kg., vermicelli 0.239 per kg., Javarijst 0.207 per kg., heele gort 0.11 1/2 per liter, boekweitgort ƒ0.123 per liter, stroop ƒ0.062 per li ter, zeep ƒ0.21 per kg., stijfsel ƒ0.199 per kg., soda ƒ0.0379 per kg., Sun lichtzeep 0.243 per doos van 4 st. Wed. J. Leupen en Zoon, Haarlem Siroop f 19.90 por 100 kg-, Java-rijst 20 ct. por kg., witte suiker 45 ct. per kg., blanke basterd 45 ct. per kg., bruine basterd 42 et. por kg., vermi celli '28 ct. per kg., bookwijtgort ƒ9.50 ,per 60 kg. of H.L., stijfsel 18 ct. per kg.. Hofman stijfsel 26 ct. per kg., soda 31/2 ct. per kg., zeep 19 ct. por ikg.Sunlight zeep 241/2 ct. por pak. J. M van dor Weiden, Haarlem witte suiker /44.50 por 100 kg,, bruine basterd 40.75 per 100 kg., siroop 15.90 [)or 100 kg., vermicelli 19.50 por 100 kg., rijst f '19.75 por 100 kg., iieelo gort 112.75 per 100 kg., boekw. gort 0.75 por 100 kg., glycerine zoop 16.95 per 100 kg., stijfsel 16.75 per 100 kg., so da 3.19 por LOU kg.. Sunlight zeep 23 ct. per doos, 8 kanten zeep ƒ4.19 por 100 st.. Hofman stijfsol 26 ct. por kg., hoter f 1 61 per kilo, zout f 6 25 por 100 kg Van Ier Most van Spijk, Haarlem. Roomboter f 1.59 per K.G. Leidsche kaas t 0.8S por K.G. A. van der AVeiden, Haarlem: f^idsche kaas f 87.per 100 K.G. Sernë. Haarlem: Natuurboter f 1.58 per K.G. Leidsche kaas f 0.86 per K G, Ilaarl, iméllanrich. „Sierka.n": Roomboter f 1.48 1/2 j>er K.G, Kiekjes uit de Rechtszaal. Mishandeling, 't Was te IJmuiden, dat «enige mannen met elkaar aan 't vechten zijn geweest. Zoo hevig'zelfs, dat moord! moord! igeroeipen werd. Al- los is evenwel nog afgeloopen met een paar blauwe plekken of droppel tjes bloed. Een Mmuidenaar moest nu terecht staan wegens mishandeling. De verdere behandeling der zaak werd u tgesteld tot 23 December. De mishandelde is namelijk varen de oj> zee, maar tegen Kerstmis zai hij wel aan wal komen. Do rechtbank heeft al verschillen de l Jnniider, Volendanvmer, Ui'kor. en Monnikerdam'merzaken gesteld op 23 December, 't Wordt dan een heele verzame ling visscheHuï; die voor de recilvt- biiiiik moet komen, de een als be klaagde, de ander als getuige, Een diefachtige jongen. Een 19-jarige smidsknecht te IJmui den nam, ton nodeele van zijn bads, den smid Verstegen, eenige gereed schappen weg. Do gestolen voorwerpen hebben 4 gulden opgebracht. President: Ik begrijp je niet, als je nou nog iets wegneemt uit armee- de, maar bij jou was 't enkel te doen om geld te hebben om uit te gaan. De jongeling, die eerlijk bekende, maakte overigens geen slechten in druk. De veldwachter gaf ook goede in lichtingen over 't gedrag van den jongen. 't U. M. wees er evenwel op, dat er wel wat anders van hem is te ïeg- 1 gen. I-Iet geld, dat hij voor het ge stoten goecl ontvangen heeft, -is zoek? gelmiciil-' aan luxe voorwerpen, si garen, sigaretten-énz, Ook is geble ken, dat de jongen zijn handen niet thuis kon houden van 't geld zijner Tamil ie. De eisch luidde: 3 weken ge- va n g n i s s t r a f. Beklaagde: Kaa ik er met geen boete afkomen? President: Ja, maar "t is een ern stig feit. En wie zou die boete moe ten betalen? Beklaagde: O, ik heb wel gefld, op de spaarbank.... President: Hoeveel? Beklaagde: Twee duizend zes honderd gulden. President (heel verwonderd); Van w en heb je dat? Beklaagde: Van m'iv vader. President: Dan is 't een schande, dat je voor enkele guldens gestolen hebt! Daarop zweeg de jongeling, be schaamd ging -hij weg. D i e i s t a 1 van muziek. Al weer een zaak uit IJmuiden. Een weduwe had een 22-jurigen com mensaal in den kost. Toen deze ve:- trokken was, bleek dat ook 6 platen van een gramnv phoon van een an deren commensaal verdwenen wa- 't Kwam uit, dat de 22-jarige de dief was. De platen waren in 't huis van zijn meisje te Annskirdam. terecht gekomen. Beklaagde ze! heden, dat hij de platen, wel terug zou hebben ge bracht. 't O. M. geloofde daarvan evenwel niet veel en eisehte 25 gulden boete wegens diefstal. 1400 eendeneieren gestolen De eenden boer Molenaar te Edam had 2000 eenden. Op 't land stond een schuurtje, waar de eieren bewaard werden, in kisten. Meermalen viel 't Molenaar en z'n kneoM op, dat er eieren spoorloos verdwenen. Eindelijk besloten Molenaar en en kele vrienden 's nachts 't schuurtje te bewaken. Men zag een jongen man met een schuitje naar het land roeien en toen hij in 't schuurtje druk bezig was e eren te rapen, we-rd hij over vallen. De 25-jarige dief, een eierenboerlje, stond nu terecht. Hij bekende eerlijk. Het O. M. achtte een strenge straf noodig en stelde voor beklaagde te veroordeel en tot 2 maanden gevan genisstraf. De gestolen eieren waren 5 cent por stuk waard. 1400 eieren- dus 70 gul den. Beklaagde heeft den bestolene 15 gulden vergoed. Beklaagde: Ik zou gaarne een geld boete hebben President: Ja, maar daarvoor is het feit te ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. ui,uw,imiiiiiiiiiih Eenkoppigo ,3 c h lp p e r. De botter II. D, 39, kwam de vis- sc'hersliaven te IJmuiiden binnen. De havenknecht wees den schipper een ligplaats aan, maar hij weigerde daaraan te voldoen en koos zelf een ligplaats uit. liij voldeed dus niet aan het bevel van een beambte. Bo vendien heeft liij den hav enknecht uitgescholden voor „boerenkaffer'. De schipper die nu voor de recht bank zich verantwoorden moest, zei, dai het Voor hem moeilijk was ae aangewezen plaats in te nemen, doordat het vliegend stormweer was. Het D. M. eisehte tegen den kon- pi gen schipper 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Dat viel hem blijkbaar nogal mee, Diefstal ten nadoe le van de gemeente Haarlem. Aan de Raaks werd een n'euwe gas leiding gelegd. Eenige grondwerkers, die daarbij aan 't werk waren, kwa men overeen wat oude gasbuizen en afvaL van nieuws buizen xnee te ne men. Twee handwagens vol werden naar een opkooper gebracht, die daarvoor f 13.20 betaalde, 't Was 820 KG. Twee werklieden, een 39-en een 22- jarige, stonden eerst terecht wegens diefstal. De 22 jarigo Bekende eerlijk. An ders deed de 39-jarige die er om heen- draaide en de schuld vooral gaf aan den voorman. Het O. M. wees er op, dat al het geld in drank is omgezet. Tegen den ontkennenden beklaag de luidde de eisch twee maan den gevangenisstraf en tegen den 22-jarigen een maand. De laatste zat hevig le snikken en toonde veel berouw te hebben. Daarna stond de voorman tereoht wegens heling. Hij had f 0.75 en f 0.90 van de opbrengst der gestolen goede ren aangenomen, wetende dat dit van diefstal afkomstig was. Beklaagde, een 62-jarig man die nog al eens misbruik maakte van sterken drank, maar overigens goed oppast bekende. De eisch tegen hem luidde 45 dagen gevangenisstraf. Daarbij wees 't O. M. er op, dal de ze beklaagde als voorman het groot ste vertrouwen van zijn werkgever had, bovenden was -hij de oudste van de ploeg oneerlijke werklieden'. Hij was dus de meest schuldige, maar hij toont berouw en heeft zich nu aangesloten bij de Goede Tempelie ren, om z'n zucht naar sterken drank te overwinnen, in deze zaak Iliad de 39-j;arige be klaagde uit de vorige zaak als getui ge moeten optreden. Het O. M. zag van zijn verhoor af, om hem te spa ren voor 't geval van meineed. Ten slotte stonden nog drie grond werkers terecht wegens 'heling, het aannemen van geld afkomstig van gestolen goed. Ze erkenden allen eens f 0.75 en eens f 0.90 te hebben aangenomen, maar ze verzekerden, dat ze dachten: „dat is van een fooi". De voorman verzekerde evenwel, dat deze drie personen ook deelgeno men hebben aun de afspraak tot het verkoopen van het ijzer. De inspecteur van de recherche verklaarde, dat do beklaagden aan liern bekend hebben, dat ze wisten, d-at het geld was van gestolen ijzer, Het O. M. achtte de heling bewe zen en vorderde tegen el'k der be klaagden eenmaand gevangenis straf. •De beklaagden vroegen een lichtere straf met het oog op hun gunstig ver leden en hun huisgezin. President: Jelui hadt eerder aan je huisgezin moeten denken, dan: had je deze heling niet gepleegd. KEES. Rubriek voor Vragen Goabonncerden hebben liet voorreoht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos 'oven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Waarom plaatst Haar lem's Dagblad een 's en het Blocmen- daalsch Weekblad een scii In den ti tel van liet blad? ANTWOORD. In den eersten naam is de plaatsnaam een zelfs tam dig naamwoord en in den tweede een bijvoegelijk naamwoord. De stichters van ons blad hebben ongetwijfeld hun goede reden gehad, om het zelfstandig naamwoord de voorkeur te geven boven het bijvoege- lijke naamwoord en wat ons betreft, wij hebben geen reden, om den naam Le wijzigen. VRAAG, Wanneer een meisje met ingang van 1 November dienst is gelreden en deze verlaat niét 1 Februajri, heeft men dan het recht: om den Godspenning, die uit betaald is, met het loon te verreke nen? ANTWOORD. Ja. VRAAG- Ik heb een acte van on vermogen van beg.n Februari van dit jaar. maar 'heb haar toen niet ge bruikt. Nu heb ik haar echter noo dig. Kan ik deze acte nu gebruiken of moet ik een andere aanvragen? ANTWOORD. Informeer dat eens, waajr u die acte aangevraagd heeft. VRAAG. Waar is het Hoofdbu reau van Politie te Amsterdam ge vestigd? ANTWOORD. Stadhouderskade No. 115. VRAAG over een aflossing van geld, ANTWOORD. We hebben geen tijd genoeg, om dergelijke uitvoeri ge berekeningen te maken. Uit de Omstreken HILLEGOM. Vergadering van den Gemeenteraad van Ilillegom, op Woensdag, den 18cn December 1912, des voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der Vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Comptabiliteitsbesluiten. 4. Benoeming van 4 leden van de Gascommissio, wegens periodieke af treding. 5. Benoeming van 2 leden van de Plaatselijke Schoolcommissie, wegens periodieke aftreding van de Iteeren K. Langeveld en F. A, J. Heemskerk. 6. Uitloting van 2 aandeden in d gddleening ten laste der gemeente. 7. Benoeming stembureaus voor de stemming en herslemming ter verkie zing van een lid van den Gemeente raad, wegens overlijden van den heer G. Veldhuijzen van Zanten Sr. 8. Benoeming van eene onderwij zeres aan de Openbare Lagere School. 9. Periodieke verhooging jaarwed de van de onderwijzeres der O. L. School, J. G. Vennekool. 10. Plaatsing ijzeren hek A. van der Poest Clement vóór den huize „La- pienenburg" aan de Leidsche straat, vóór de rooilijn. 11. Plaatsing hekje M. Th. Pos, vóór zijne huizen aan den Loosterweg III, vóór de rooilijn. 12. Benoeming van twoe ambtena ren van den burgerlijken stand voor het doen der huwelijksafkondigin gen. 13. Wijziging verordening verdee ling werkzaamheden Burgerl. Stand. 14. Verhuring grond aan de Haven aan de firma J. Kraaij Co. 15. Verzoek van de Nedcrl. Vereen, lot afschaffing van Alcoholhoudende dranken tot het opnemen van be stekbepalingen tegen het gebruik van alcoholhoudt 16. Jaarwedde Gemeenle-opZicliter. 17. Wijziging verordeningen op de heffing en invordering eener belas ting op de honden. 18. Verzoek van P. B. van Eerden burg om restitutie van betaalden Hoofdelijken Omslag over 1911. 19. Reclames en verzoeken tot af schrijving Hoofdelijken Omslag, Be lasting op de honden en Straat- en Rioolbelasling, dienst 1912, 20. Suppletoire Kohieren Hoofdei ij- kon Omslag cn Belasting op de hon den, dienst 1912. SCHOTEN. BESTEKBEPALINGEN. Door den Christel ij ken Besturen bond te Haarlem is aan den Raad de zer gemeente een adres gericht, waarin gewaagd wordt in de Be- stekbepalingen te willen opnemen de verplichting tot naleving van de Ar tikelen 1638e en 1638d van liet Bur gerlijk Wetboek. Adressant heeft liet adres eerst om advies opgezonden aan de Kamer van Arlbsi'd, dooh dat eoHqgie ;ga,fl een advies, waarmede adtressant niet instemmen kan. Letteren en Kunst idende dranken Het Tooneel TE AMSTERDAM. De Toren van N e s I e, drama in 5 bedrijven (9 tafe- ireelen) van Alexandre Du mas, door „Het Neder landsch Tooneel". „Verdoemenis Verdoemenis „Ongelukkige, gij zijt rmjn moe- derrr Gevloekt I Gevloekt 1" „Niet ik ben de moordenaar, maar zij, maar zij „Een lijk In naam des Koriings neem ik u beiden gevangen, gij, Ko ningin van Frankrijk, en gij, eerste minister 1" Zoo was het slot van liet drama, dat wij in den Stadsschouwburg op het Leidsche Plein hebben aan schouwd. Hu, ik ril weer, als ik denk aan al de verschrikkelijkheden, die:ik Don derdagavond heb meegemaakt'. Nog klinkt die krijschende stem van Mnr- garetha van Bourgondië mij in de ooren „Gij hebt m'n gelaat gezien Zoo slerrnf dan, vermetele Nog zie ik Buridan met zijn verwrongen gezicht daar voor mij. vastgeketend aan dien ring in den vochtigen, don keren, onderaardsehen kerker, weer hoor ik die rauwe kreten en het doodsgerochel van de arme, jonge slachtoffers van de Koningin van Frankrijk in den toren van Nesle. Terwijl mijn adem nog in mijn keel stokt, mijn hand beeft, mijn hart bonst, het zweet op mijn voorhoofd parelt, moet. ik schrijven, kaJm schrijven voor de krant. Sssst, in 's Hemels naam, stil, daar klinken voetstappen voor m'n raam!een toorts,.... een licht.. een donkere gestalte houdt halt on der mijn venster. Waak ik of droom ik? Zei dat ook niet daar straks de markies De SavoisyWaak ik of droom ik? Genadige goedheid, daar slaat de klok.... één uur! Wat hoor ik Welk geheimzinnig geklop Men tikt aan het raam, ik ben verloren I Zijt gij hel, Orsini, gewikkeld in rooden l>eulsraantel Heeft reeds nu mijn doodsuur geslagen Zal men ook mijn lijk morgen vinden, ver minkt en onkenbaar, aan den oever van de Seine Ben ik 'nier in het hol van de tijgerin, in den toren Nesle? Tsa, sta daar Waarom heb ik gehoor gegeven aan die lokkende stem van die vervloekte, gesluierde vrouw O, red mij, red mij, ik ben nog zoo jong, te jong om zoo rampza lig te sterven Gaultier, m'n broe der.... ik.... „Meheer 1 Meheer Wat 's da t Dat is niet de stem van Orsini, niet die van Landry, den beulsknecht. „Meheer. u heit de pin op 't raam vergeten 1" „Ilè, wat de pin „Ja, meheer, 'kaik u maar, liij zit er niet op 1" Gelukkig, ik leef weer op,' ik haal weer adem, liet is het mannetje van Pothoven, die oolc in dezen hangen nacht over mij waakt eh mij bevei ligt. Ik zit niet in den Toren van Nesle, maar in de Lakenkoope.rs- slraat, ik behoef morgen niet als lijk op de golven der Seine te drijven, ik kan weer ademen, en schrijven, rus tig schrijven... Nee, waarde lezers, dut is te veel gevraagdik kan het niet. In het holle van den nacht nu nog langer alleen zitten, het is mij onmogelijk. Telkens als de deur maar even piept, als de trap kraakt,, mijn hond geeuwt, de antliraciet in mijn kachel knopt, een stoel bij mijn buurman omvalt, of iemand in mijn huis in zijft slaap zucht, of niest O, wat 'n geluïïüèn Ivoor je niet in den nac-ht I dan spring 'ik op en staar ik naai de donkere plek in de serre, waar ilc hèm verwacht, hem, den moord lust i- gen Orsini, den handlanger van Mar- .garetha, de Koningin van Frankrijk. Mijn boord hangt slap. alles bibbert en trilt aan mij, het is te veel geweest voor mijn armé, geschokte zenuwen. „Moeder, gij, m'n moeder? Ge vloekt Gevloekt Ik hoor het steeds, den ganschen nacht. Die wanhoops kreet van den stervenden Reule wil niet uit mijn hersenen Het wordt een obsessie, ik kan niet meer schrijven, ik geef hel op Maar in ernst, ik heb mij tijdons dit spel nu en dan afgevraagd „Waak ik of droom ik Zit ik ii den Stadsschouwburg oi) het Leidsche Plein of bij Poons en Van Biene de Plantage Zijn er voor artisten als mevr. MannBouwmeester oil Louis de Vries geen betere stukken dan Margot, de Bloemenvorkoopster, en De Toren van Nesle'? Is dit de nieu we richting van die Koninklijke V'eroe- n i ging I-Iet Nederlandsch Tooneel Toch kunnen wij de Koninklijke Vereeniging na deze voorstelling ge- lukwonschen zij heeft eindelijk oen uitstekenden jeune premier. Wanneer ik, als Buridan in het derde tafereel, eens een voorsjvelling mag doen, dan is het deze: de heer C. van Kerckho- ven Jr. zal binnen eenige Jaren een van onze beste acteur» rijn. Maar dan moet men hem geen rollen ge ven. waarin hij al in het tweede tafe reel overhoop wordt gestoken. Die spoedige dood van den jongen ICerck- hoven, die zijn scène met mevr. Mann zoo prachlig-lempcramontvol speelde welk een verschil bijv. mot zijn kunstbroeder Reule, bij wien alles- onnatuur was was voor ons eigen lijk liet meest tragische van den avond. Lag het aan .zijn tegenspel, dat mevr. Mann in de Icon eel cn met hem liet mooiste was V Wij hopen den heer Van Kerckhoven spoedig in een groo te rol weer' te zien. Van regie en spel behoeven wij weinig te zeggen. De heer Louis de Vries had eenige mooie momenten zooals aan het slot van het negende tafereel dal is zoo wat al. wat er von te schrijven valt. De overtuiging, het geloof aan den onzin ontbrak bij do moesten. En de regisseur had vooral in de groepeeringen en de cos- tuums der edelen geen gelukkigen avond. Laten wij dezo vergissing maat spoedig vergelen en hopen, dot Hel Nederlandsoh Tooneel met Gabriel Schillings F1 u c h t van Ger- hort. Hauptmann schitterend revan- iho zal nemen. J. B. SCHUIL, INGEZONDEN Van ingezonden stukkon Redactie zich niet aansprakelijk. „IIET ROODE GEVAAR". Aan „het lid der vereeniging' (Coö peratie Vooruitgang) wil ondergetee- kende nog eenige woorden wijden, om lem te bewijzen, dat, èn zijn stuk van 3 December èn dat van 10 Decem ber kant noch wal raken. Ieder lid der coöperatie zal toch zijn hoekje, waarin de statuten ea h.h. reglement zijn neergelegd, wel eens hebben nagelezen; van „het lid" verwachten wij dat ten volle. In die •statuten (art. 38) staat de vërdeeling der le maken motto-winst, daar is ou der begrepen, dat 15 dier winst voor het fonds tot steun der arbei dersbeweging zal worden gereser veerd. Dat hel bestuur ooit dit arti kel door overschrijding der grens overtrad, is mij niet bekend en u, denk ik. ook niet. Dat u gaat schrij ven, zonder u eerst te or'ënteeren, is niet slim. Waait u wel op de hoogte van één en ander, voordat u ging schrijven, dan is bet al zéér verkeerd van u, om uwe medeleden, die zich niet zoo érg voor de zaak interessee ren, op een dergelijke manier iets voor te liegen. Ik zou her nu wel mee kunnen vol staan, want, naar mijn meeaing is „het lid' voldoende beantwoord, maar daar ik door ondervinding weet, dat de redactie van II. D. mij nog wel éen kleine ruiiule er bij wil verleenen,' zal ik ook nog wat verder op, liét schrijven van „het I'd" in gaan. Dit. doe ik niet te zijner eere, neen, dat doe ik-, om dien 850 nooit verschijnenden eden een goeden ea juisten kijk op het lid te geven. 1. Over de 1000 gulden steun zegt u, dal alle drie de inzenders van liet stuk het vrijwel eens zijn, dat u niet aan d't quantum kunt komen, dit ï3 niet zoo; ik vermeen zelfs 'het omge keerde te hebben geschreven. 2. Dat u de leden niet voor te suf, doch wel voor te laksch houdt, is uwe zaak; doch die laksche leden bewij zen door hunne niet verschijning toch zeker, volkomen homogeen te gaan met handel en wandel der ver eeniging. 3. Door uw schrijven over steun aan de arbeidersbeweging toont u precies aan, absoluut niels voor de arbeidsbeweging "te gevoelen en to taal geen begrip te hebben van ar beidersbeweging en den grondslag, waarop onze coöjveratie is gebaseerd, begrijpt u dat wel? Dan begrijp ik niet, waarom u alles valschelijk ea .verdraaid'voorstelt. Gij toont 'hierme de, alleen u-"t hebzucht lid der coöpe- rat e te zijn en niet uit principe; bij ons behoort u niet thuis. 4. De steun, toegezegd aan de Mu- ziekvereeniging Vooruitgang, schijnt •u ook al een doorn in 't oog te zijn; alweer dus een bewijs, dat u een per soon ïs, zooals voornoemd. M ist u niet, dat het de coöperatie was, die muziekvereeniging voorheen oprichtte? Wist u niet, dat de coöperatie eige naresse was en nog is van de instru menten der Muziekvereeniging? Vindt u het zoo erg, dat een eige naar van zeker artikel, dat in bruik leen is gegeven, aan eeu ander den zwaren last der onkosten een weinig helpt verlichten, door ook iets te be talen? De muziekvereeniging Vooruitgang heeft nu eenmaal geen beschermheer of beschermvrouwe. Dan is het toch oolc meergenoemde muziekvereeni ging, de, door samenwerking met de denzelfden n a ain dragende too- neelvere&nigïhg aan de leden der coöperatie en de vakverbonders véél nut en genoegen schenkt; van hen gaat toch een goede op opvoedende kracht uit. En wal de kunstlievende i leden betaler, is 10 c-nl per maand ivoor 3 h. 4 uitvoeringen per seizoen, warempel niet te veel, vindt u wel? zult nu ook wel begrijpen, dat liet verhaal over de Muziekvereeni ging niets andei-s doet, dan u gehaat maken tegenover uwe medeleden der Coöperatie, ook tegenover de 850, Ik zou u heël gemoedelijk in overweging willen geven: blijf van de muziekver eeniging af, want het helpt u inaar van den wal in do sloot. Dat op onze vergadering geen R-K of Patrimonium-manncu voor de mu ziekvereeniging opkwamen, maar wel j-artijmannen, is zoo logisch moge lijk en behoeft waarlijk geen beloog?

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6