lull's kim DERDE BLAD Vrijdag 13 December 1912 Binnenland DE DIAMANTINDUSTRIE EN DE OORLOG. De Tel. schrijft Lii het thans verschenen weekblad van den Algemeeneu Neder! andschen Diamanlbewerkersbond blijkt, dat het aantal werklooze diamantarbeiders in de week van 1—7 December jl. 3275 be droeg' tegen 2943 in de daaraan vo'oraf gaande week. Een voortdurends stijging dus, die echter, en dit kan in zekeren zin tot geruststelling, dienen voor allen, die bij de diamantindustrie betrokken zijn een natuurlijke oorzaak heeft name lijk den Balkan-oorlog. Reeds eenige weken geleden wees de voorzitter van den A. N. D. B. op de malaise die de verwikkelingen op den Balkan, speciaal wat de roosjesbran che betreft, met zich zouden brengen. Zijn voorspellingen hebben zich be waarheid, en 't eenige wat men doen kan is hopen, dat rle Balkan-kwestïo spoedig Int een goed einde wordt bracht, dan zal ook de slapte in diamant-industrie weldra weder tot 't verleden belmoren DIAMANTSLIJPERIJ IN ZUID-AFRIKA Een onzer lezers haalt aan uit een 'brief uit Transvaal „Op de Premier-mijn is Maandag jl. „(4 Nov. '12) weer een groote diamant „gevonden- van meer dan 1600 karaat. „ï)e „Sunday Times", een zeer veel ge- lezen en. goed geschreven krant ha- „mert sedert maanden.op 1 invoeren „van clo diamantslijperij „wij produ- „ceeren de steênen (98 pCt. van de we- „reldophrengst) en w ij moeten ze „slijpen.'-' „Hoe zouden ze er in Amsterdam „Gvor denken Ze stellen hier nl. voor, „Amsterdammers uit te laten komen „als proctiscbe slijpers en tevens ker kmeesters". TOONACTIE DER BROEDERSCHAP VAN H. IJ. S. M.-COMMIEZEN: In een uitvoerig rapport heeft de commissie va a loonactie, bestaande uit leden van dezen vakbond door talrij- voorbeelden, ontleend aan officiec- le gegevens, aangetoond, dat de prij zen der voornaamste levensbehoeften gedurende de laatste 20 jaren met ruim 20 pet. zijn gestegen en dat de huishuren en belastingen overal ge rende de laatste tijden onrustba rend honger zijn geworden. Nog deze maand zal de groepsvertc- gc-nwoordiging (g'roopen II, A en A), een onderhoud bij de H. 'S. M.-direetfe' aanvragen om aan de hand der in ge noemd rapport vermelde gegevens, de ze directie te verzoeken een 'betere Loonregeling voor öe commiezen in '.'deren en de promotiekansen. dözer categorie-ambtenaren te willen .uit breiden. (N. v. d. D.) TUCHTSCHOOL EN MILITIE. De Minister van binnenlandsche za ken heeft bepaald dat het verblijf'van oen dienstplichtige in een tuchtschool of een rijksopvóedingsgesticht niet mag .worden onderbroken of afgebro ken, enkel om hem in de gelegenheid ie stellen aan zijne oproeping ter in lijving to voldoen. J. P. I-IEYESTliCHTING. Voor de zoo noodige uitbreiding der J. P. 1-Ieijesliediting kwam dezer da gen bij den secretaris der vereeniglng tot het verzorgen, opvoeden en onder wijzen van zwakzinnige kinderen, den heer C. Zeeman, te Amsterdam, een gift van 5090 gulden in, van iemand die onbekend wensobt te blijven. IIET RECI-IT VAN HUISHOUDELIJK VERGADEREN. De regeering heeft, zoo wordt aan .Het Volk" gemeld, aan den comman dant der rnarecbaussée een onderzoek j opgedragen naar de klachten, dooi- dei g ai i. is at i o-b est uren te Goor inge- bracht tegen het optreden van eenige maréchaussees die weigerden een huishoudelijks vergadering van de uitgesloten arbeiders te verlaten. Be- docide commardant werd te Goor ver wacht, GESTIKT. Te Oosterbeek is, zoo meldt de „N. Arnh. Crt.", Dinsdagavond ecu 1 1/2- jarig jongetje van P. in een Stuk knol raap gestikt. UIT DE RAADSVERGADERING VAN ELSilOUT. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van liet Noordbrabantsche boeren- dorpje Elshoul een ver garnering ge houden, in welke het, naar aanlei ding van eeii voorstel van den bur gem oester, om het salaris van den veldwachter met f 50 le verlioogen, tot uitbarsting, kwam. Daaromtrent schrijft de „Echo van hel Zuiden" o.a K Gijsels. En ik ben er legen om het' salaris te verhoogen. Wij moeten hem die bijbaantjes maar geven, 't Is be lachelijk! Janus-kan heel goed bijbrèn gen wat Wolfs doet Voorzitter, ik acht me niet verant woord, als ik den veldwachter door licm andere baantjes te laten doen, aan zijn politiedienst onttrek. Gijsels. Neen man, -dat niet ver antwoord zijn, is 't nu niet. Gij houdt hem liever voor je eigen om je par ticuliere eigendommen te bewaken of eens naai cle sluis le laten kijken. Gij behandelt Janus als een lïorid. Roep Janus 'maar hier 1 Laat hem maar getuigen, of hij voor jou geen dienst moet doen. Maar ik zal zor gen, dat hij dat niet meer behoeft te doen. Voorzitter. Dat kwekken en razen van jou zijn we gewoon, daar zijn we toch niet bang voor. Laat de veld- J wachter maar komen, hij mag gerust getuigen, voor mij behoeft hij niet bang te zijn. 1 Gijsels. Janus moet wel voor jou dienst -doen, denk je, dat ik het "niet weet? Ik wil niet, dat hij het nog lan ger doet, ben de noukerel, Voorzitter. Ge liegt. Gijsels. Nee, ik lieg niet, want ge hebt zelf in de wethoudersvergadering gezegd, dat ge Janussen niets meer i voor je laat doen, omdat ze je te veel achter je broek zaten. Voorzitter. Dat is niet waar. Ik laat hem voor mij hooit iets doen. Dat mag ik niet ook. Gijsels. Ge doet het toch. Laat dan de veldwachter komen. Voorzitter. Gerust. Gijsels. De man is bang, liij durft te genover jou niet de waarheid zeggen. Kiijn. Iiij kan die bijbaantjes ge makkelijk bijbrengen. Gijsels. Als de commissaris het goed vindt, dan ben' jij van alle verant woording ontheven. De voorzitter leest alsriu een arti kel voor uit dc instructie, waaruit blijkt, dat de veldwachter geen an der beroep mag uitoefenen. Gijséls. Ik kan wel 20 gemeenten opnoemen, waar de veldwachters die bijbaantjes uitoefenen. Maar hij moet voor jou dienst doen. Voorzitter. Als hij eens een -oogje in 't zeil 'houdt op mijn eigendommen, dan was dat politiedienst, omdat ik vreesde, waar ik toen grondige rede nen voor had, dat ze cr iets aan zou den doen. Hebt u een dergelijk ver zoek, dan gebeurt hot ook bij u en bij een iéder. Of zou hij er bij mij niet op mogen letten, omdat het bij mij is? Gijsels. Neen, dat behoeft hij niet te doen. Van Herpt. Gijsels. ge sprak van de week erover, dat als de Burgemees ter geld in huis had. Janus dan 's nachts op het huis moest passen. Gijsels. Dat heeft De Hart verteld, ja- Voorzitter, Er blijft bij mij 's nachts nooit geld in huis. Gijsels haalt den veldwachter en vraagt dan, of hij wil zeggen, of hij ooit 's nachts op het huis- van den burgemeester heeft moeten passen. - Veldwachter. Ik heb liet wel eens gedaan. Liegen doe ik niet. Voorzitter. Nu wel. Gijsels. Ik geloof Janus duizend keerén eerder dan jou, want gij liegt dal ge groen en geel wordt. Voorzitter. Een beetje bedaren. Gijsels. In Besoijcn dan, daar is de veldwachter ook bode en polderbode ook nog'. Voorzitter. Daar is de gemeente niet zoo uitgestrekt en hebben ze er ook nog ecu nachtwacht bij. Ik aclit me hier niet verantwoord, als ik den veldwachter aaii zijn dienst ga ont trekken, dat zeg ik je nog eens. Ik zal het voorstel in omvraag bren gen. Klijn. Neen, neen, ik steun het voor stel van Gijsels. Gijsels tot den burgemeester. Ge zijt onrechtvaardig. Met die verpach ting van het armbestuur, hoe is het daar mee gegaan. Ik durf er een eed op le doen, dat dit ook niet recht is. Voorzitter. Dat is een half jaar van te voren bekend geweest. Gijsels. Ik kan 5U boeren brengen, die een eed durven doen tegen gij 3 leden. De verpachting is bij Roymans geweest. Later ben ik nog er voor naar liet Gouvernement geweest en die heb ben ine naar de rechtbank verwezen. Grevenbroek. "Ik zat op de verpach ting naast den burgemeester. Toen hij het land had gepacht, vroeg ik nog' wat hij er mee moest doen, Ik wist van niéts. Muskens. Er was gezegd om het voor 8 jaar te verpachten. Men wilde het eerst nog voor 10 jaar doen, omdat dat nog voordeeliger was. Kiijn. Dat is na dï verpachting ge zegd. Voorzitter tot Gijsels. Op die ver pachting zat je net te kwekken als nu. Gijsels. Het is een onder-onsje, on der jullie drieën geweest. Voorzitter. Gij waart er zelf zij. Van Ilerpt. Dan moet je de recht bank uitspraak laten doen. Van Grevenbroek. Ilc ben onwetend. Gijsels. Ge liegt heel den boel bij el kaar. Van Hernt. Laat dan de rechtbank uitspraak doen. Voorzitter. Toen je daarover bij den commissaris bent geweest, héb je op je kop gehad. Gij hebt valsche stukken gezondeu naar den commissaris. Ik heb daar op dié verpachting gezeten als particulier, ik liad niet niets to malcen. Ik heb hét gepacht om de ar men te bevoordeelen. Gijsels. Dat lieg je. Ge hebt 't uit wiiistbejag_gedaan. 't Was-beter, dat liet armbestuur het zelf had gehouden, dan was het voor de armen beter ge weest. Het armbestuur heeft zijn plicht niet gedaan. Muskens. Dé-voorzitter mag gerust iets pachten om er winst méde te be halen. Voorzitter. Ik moet weten, wat ik doe. Ik geef er nu al genoeg op too. Gijsels. Dat zal wel. Van l-Ierpt- Gijsels, gij hadt bij Ged. Staten moeten reclameeren. Gijsels. Ze hadden mij daar al voor leugenaar uitgemaakt. Van Herpt. Ik zou niet voor leuge naar willen staan bij Ged. Staten. Gijsels. Ik mag lijden, dat al wat jo geplant.hebt kapot gaat. Voorzitter Zie je, je bent persoon lijk. Al ben je me grootste vijand, dan nog'zal ik ja geen kwaad gunnen. Van Herpt. 't Is nou nog een onbe gonnen werk. Jij zegt zoo en de burger zoo. Laat de rechtbank een uitspraak doen. Dient eeu klacht bij de justitie in. Gijsels. 't Gaat nu over den veld wachter. Voorzitter. Ik breng het voorstel van B. eu W. in omvraag. ONGELUKKEN. To Reeuwijk is hel 12-jarig zoontje van A. de li. verdronken. Te Franeker zijn oen 4-jarig kind van den fabrieksbaas O. en een 4-jarig kind van den metselaar C. verdronken. Bij het vervoor van een praam is de 40-jarige H. II., van Zeijerveen( gem. Vries) in het Asservaartje bij Assen te water geraakt e_i verdronken. Gisteren is er bij de wed. Boers te Krimpen a. d. IJsel brand uitgebroken door het vlam vatton van een kleed, dat met benzine werd gewasschen. Het gehéele huis werd oen prooi der vlam men, en het 6-jarige zoontje van de we duwe Is verbrand net verkoolde 1 ij- jo vond raen onder de puinhoopen. Verzekering dekt -de schado. Do 25-jarige stoker aan do Centrale Guanofabriekei. to Kraliugsche Veer te Rotterdam, ia met zijn kleeren door een poulie, die over een as liep, gegre pen en ongeveer dertig maal rondge slingerd. Ernstig verwond werd hij naar een ziekenhuis gebracht. (N. R. Ct.) Toen do veehouder Vermeulen, van Langeraad, den spoorweg in aanbouw AlplieiiAmsterdam, hij Gouwsluis met paard en kaasbrik passeerde, werd. doordat de hoornen niet geslo ten waren, het gerij door een voorbij snellenden zaï dtrei-n gegrepen. De wagen viel om en het paard sloeg cp hol. Het- rende hor.derd meter verder tegen den wagen van den veehouder Broekhuizen, uit Leimui-den, en viel toe-n terstond dood neer, zoo meldt 't N. v. d: D.. Woensdagavond is de candidaat-no- taris B. te Arnhem bij het oversteken van een weg, onder een auto geraakt. Hij kreeg bloeduitstorting in do herse nen, inwendige kneuzingen en had zijn armen gebreken. Zijn toestand is hoogst zorgelijk, zoo meldt de Tel. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. In do vacature mr. D. Ragay is tot wethouder benoemd de 'heer. out. W. H. M. Werker (vrljz.-dem.) WINK ELSLUITING. De gemeenteraad van Lelden sprak gister over feet -voorstel van B. en W. om niet over to gaan tot 't vasts tellen van een vast sluitingsuur voor win kels. Er werd nog geen. besluit geno men, itucto volgend© zitting word t het debat voortgezet. EÉN BRUG INGESTORT. Gisteravond is heit middelste gedeel te van de betóiibrug te St, Anna -bij Nijmegen, die naast de bestaande "brug gebouwd wórdt voor de stoom tram- Nijmegen—Venl-o, ingestort. De spoorweg die onder deze brug door loopt, is geheel. Versperd. De reizigers uit en naar de rich ten gKleef leh.Venló moesten te St. Anna uitstappen, ©n werden per elec- tr.isch© tram naar iheit station Nijme gen gébracht. Men was mot imam en macht bezig de lijn vrij te maken o.m. hielpen een 50-tal infanteristen mee. Slechts enkele wei kliekten liepen eenige licht© verwondingen op. Ondanks allo krachtsinspanning kon mem. de lijn niet tijdig genceg vrij krijgen om den Bazel-expres voor •Hoek van Holland te laten passeeren. Ook de reizigers van dien trein wer den per tram naar Nijmegen ge bracht, vanwaar extra-treinen naar. Iloek van Holland en Amsterdam werden geformeerd, d'e met slechts een uur vertraging vertrokken. MOORDAANSLAG. Gisteren werd te Hoorn door de vrouw van Ter I-Iaar bij de politie aangifte gedaan, dat zij haar man zoodanig met een hamer op hét 'hoofd had geslagen, dat zij clacM, dat hij dood was. De politie stolde onmiddellijk een 'onderzoek in em vond in de -woning den man geheel bebloed in het ledi kant liggen. Do man had een paar zeer ernstige hoofdwonden. Nadat hij. dioor dr. Van den Berg was verbon den, werd hij naar de ziekenverple- ging overgebracht. De vrouw is in arrest gesteld. DE VLISSINGSCHE TOREN. B. en W. van Vlissingen stellen den Raad voor de afgebrande spits van den St. Jacobstoren, overeenkomstig het advies van dr. Cuypers, te herbou wen in den ouden vorm en daarvoor te .gebruiken beton bekleed met terra cotta. Voorloopig willen B. en W. geen ca rillon plaatsen, daar dan de kosten 61,010 bedragen, en de opbrengst der verzekering slechts f 53.248.79 is. Zij stellen vóór, liet restant Op interest te zotten, en daaruit een fonds tot aan- schaffiD g van een carillon te vormen. MB. J. J C. ENSCI-IEDé. Bij do familie liier te lande is be richt ontvangen van het overlijden van mr. J. J. C. Enschedé, oud-lands advocaat te Soerabaja., (N. R. Ct.) NEDERLAND EN BELGIë. Naai- aanleiding van het bericht in buitcnlandsche bladen, dat België, nauat bet parlement het wetsontwerp tot hervorming van het leger zal heb ben aanger.onieraan de groote mo gendheden zou verzoeken het verdrag tot neutraliseering van dat land op le heffen om daarna een bondgenoot schap met Nederland te sluiten, kan de N. R. Ct. iiKedeelen, dat bij onze regeering van dit voornemen niets be kend is. I-IOOGLEERAARSBENOEMINGEN TE UTRECHT. De minister van binnenlandsche za ken schrijft in de memorie van ant woord op 't afdeelingsverslag, uitvoe rig over de hoogleeraarsbenocmingen te Utrecht, in verband met de benoe mingen van dr. Nooröizij en Jlir. de Savorniu Lohman. De Ned. I-Iervormde kerk mag geenszins voor - zich 't uitsluitend recht vïndiceeren de leerstoelen in dé- faculteit der godsdienstwetenschap door haar lidmaten bezet ie zien, zoo. concludeert de minister en hjj ver volgt: „De ondergeteekende is intusschcn van oordeel, dat dit bij de benoe ming van dr, Noordtzij in geen enkel opzicht uit het oog is verloren. Hij aciit het enkele feit, dat een geleerde geen lidmaat der Hervormde lverk is, niet afdoende om hem van eene be noeming tot hoogleeraar uit tc slui ten. Het is, naar de ondergeteekende. meent, nimmer aangetoond, dat het lidmaatschap eener andere kerk een hoogleeraar zou beletten aan de stu denten, die zich voorbereiden tot 'hét predikambt bij dc Nederland och lier- vormde Kerk, zoodanig on oerwijs te geven, dat het belang van die kerk wordt bevorderd, Niet de behandeling van dc organisatie der kerk is de taak van do hoógloeraren, maar hun is de behandeling opgedragen van een tak van wetenschap, welke voor de Bij belkennis en de zuiver godgeleerde studiën der aanstaande predikanten van hoog belang is. De benoeming van eeri hoogleeraar, die behoort tot een kerk, waarvan de belijdenisschrif ten dezelfde zijn als die der Nederl. Hervormde 'Kerk, kan niet .worden aangemerkt als afbreuk doende aari de opleiding barer a.s. predikanten. Wat de benoeming van Jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman betreft, wijst de minister er op, -dat hij zich niet bevoegd acht de adviezen van de cu ratoren. .én faculteit der rechtsge leerdheid openbaar le maken. „Niet zonder voldoening zag hij, dat dc benoeming zelve niet in strijd is geacht met de belangen van weten schap en. onderwijs. Inderdaad zijn er alleszins redenen om te verwachten, dat beide door de benoeming van jlir. mr. B. C. de Savornin Lobman zeer goed zullen worden gediend. Het eeni ge bezwaar, tegen deze benoeming in gebracht, is,"dat niel alleen de bedoel de belangen den doorslag zouden hebben gegeven. „Hiertegenover kan de ondergetee kende ér slechts op wijzen, dat bij hoogleeraarsbcnoemingen niet alleen met anciënniteit of geleverde presta ties rekening valt te houden. Wan neer van den te benoemen persoon met reden mag worden verwacht een oorspronkelijke, zelfstandige beoefe ning van de wetenschap en hem de lust en de kracht mogen worden toe geschreven om zijn gehoor te inspi- recreri, dan is hij de aangewezen man, al. zijn' er candidaten die een breeder arbeidsveld achter zich heb ben zonder1 dezelfde waarborgen te bieden. Door de Arrond. Rechtbank alhier is bij vonnis van 12 December 1912 in staat- van faillissement verklaard: D, Beista, landman en veehouder, wonende te. Purmer, gemeente Ilpen- dam. Rechter-conimiissaris mr. II. van- Loghem de Josselin de Jong. UIT DE STAATSCOURANT; Bij koninkl. besluit zijn benoemd, tot ontvanger der registratie en dom. te Amersfoort, P. A. van der Scheer, thans id. te Werkendam; tot ontv. der reg. voor de gerecht, akten en dom. te Groningen, L. W. Brants, thans ontv. reg, eu dom. te Sliedrecht; tot ontv. re:g.- en dom. te Elburg, G. H. W. Smelt, thans surnumerair. Bij res. van den minster v. Fin., is met ing. van 1 Jan. benoemd tot stempelaar aan de kantoren van het bui teug. zegel te Amsterdam, G. H. van Opzeeland, gep, zeilmaker-majoor •der marine. wat z© op elk oogenblik met die stem moot uitdrukken, en ze weet zoo per fect hoe ze die stem tot draagster van haar donkern en voeten kan maken. En ook ,gèen gering voordeel op haar partners zo voelt zich in de concertzaal zoo in haar element. Ze mist ja, misschien wel eens een enkelen toon, maar zij mist nooit den toon, de stemming, dfit wat een lied eigenlijk eerst tot een lied, en soms één enkel woord tot een stukje ziele-leven maakt. Ze heeft, vóór de pauze, drie liederen van Rich. Strauss .gezongen, even mees terlijk van opvatting als bezield van uitvoering en zo heeft in „Erlköuig's Toch ter" de „Matter"-partij voorge dragen roet een pracht van drama tiek, dl© zelfs hen, die haar oven dik wijls als ik hebben h-ooren zingen, I moet hebben getroffen en verrast. Laat ik alleen nog maai- dit zeggen Henmine Schotten heeft het concert van „Doopsgezind Zangkoor" een cachet van waarachtige kunst inge drukt. Hier móet ik tegelijk een woord van hulde brongen aan mej. M. War nier, die de zangeres bij baar liederen op waarlijk voortreffelijke wijze be geleidde. IJsbonü Holland's Noor derkwartier. Zaterdag 28 December vergadert de ze bond te Alkmaar. Op de agenda staat de mededeeling der verslagen. Voor de volgende jaarvergadering ko men in aanmerking Hoofddorp en Hoorn. De rekening sluit met een be drag van f 228,91 Volksweerbaarheid. Op den 2en Kerstdag wordt door het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid een groote gezamenlijke velddienst oefening gehouden in de omgeving van Arnhem. De cüueelingei. Zandvoort, Haar lem, Bloeinenaaal en ook de leden van Voor Vaderland en Koning, tot eene afdeelïng vereenigd, zullen onder lei ding van deu reservé-ten-luitenant Van Zeben aar. deze oefening deelne men. VROUWENKIESRECHT. Dezer dagen treedt voor de afd. Haar lem van de Vereeriging voor Vrou wenkiesrecht ais spreekster op Mevr. BaerveldtHaver met het onderwerp: „Rechtop, en Plichten" en zal freule - Sophie Wichers de bekende declama Von rue]. Blocker kan lil pnpan <1«trice, een en ander voordragen. welluidende, hoog© sopraanstom en de goede muzikale bedoeling, die overal doorstraalde. In hare liederen „DOOPSGEZIND ZANGKOOR' De traditie van lange jaren g©tr< hééft het. „Doopsgezind Zangkoor" pms gisteren weer een aangename n, "onderhöudénc:en en deels ook ariis- Uelobelarigrijken avond, doen doorle ven.. Eri tbcli was -bei "niet hetzelfde Doopsgezind. Zangkoor, dat we in den loop van vete jaren, hébben loeren; kennen.en waardeeren. Want de ver- eeniging heeft onlangs don man, die sedert hare oprichting haar oefenin gen en uitvoeringen leidde met: tact en talentzien heengaan en nicest zich dus aan andere leiding toe vertrouwen. En een zangvereeniging wordt een ande-re met een anderen dirigent.--.dat kan niet uitblijven. En niet elke verandering is een verbete ring immers. Maar gelukkig is deze laatste-zegswijze hier niet van toe passing want als ik beweer dat de»© laatste uitvoering zlcli volwaar dig aansloot bij de beste van haar voorgangsters, dan zeg ik zeker niets te vee!. Mij dunkt, er is reden om „Doopsgezind Zangkoor" geluk te wenschén met de keuze van zijn nieu wen directeur, den heer H. Linde boom. Als'dirigent van ©en paar Alk- maarsche vercenigingen, die zich bij zangwedstrijden ten onzent gunstig onderscheidden, was de heer Linde boom hier goen onbekende. Sedert ©enigen tijd is hij onze stad genoot, en dat Doopsgezind Zangkoor daarvan heeft geprofiteerd oin hem ais diri gent te winnen, zal, meen ik, voor den verderen bloei der vereeniging van gunstiigen invloed, zijn. De lieer Lindeboom is een man -van muzikaal talent, van ernst en voor zichtigheid. Dat zijn gegevens, die- hem in staat stellen zijn nieuwe ver eeniging vooruit te brengen. Dat het zoo zijn móge I Wat nu de uitvoering van gister avond'betreft, daar hooiden we, on der meer, een hoogst verd'ienste-lijk Uitgevoerd a-capp-ella-koor„Salvo Regina" van Oberhoffer, een zeer welluidend, dankbaar geschreven werkje. Het koor ontwikkeld© hi en- een mooien, beschaafden klank en- nuanceerde smaakvol en zinrijk. Trouwens ook de beide Gezangen uit den 2den Doopsgez. Ltederbundol, waarmede, naar gewoonte, de uitvoe ring geopend was, hadden vooral de klank-eigenschappen van het koor dóen waardeeren. Maar liet zwaarte punt der koorpraestatie lag in het tweede deel van den avond, in de uit voering van Gade's bekende -ballade „Erlköuig's Toohter". Hier had het koor gelegenheid zich oolc en détail te doen -kennen het vrouwenkoor in de zangen der „Erlenmaclchen'',liet mannenkoor in den aanhef van het prachtige „Morgengesang". De hier bedoskle' gedeelten behooren inder daad tot de bestgc-slaagcte van den avond. Ook het aandeel dat liet- ge mengde loo-or in deze interpretatie nam, valt over 't geheel ze-er te prij zen. Maar ik moet mij bekorten, want er valt nog over iets anders dan liet koor te spreken. De avond was name lijk voor oen niet onaanzienlijk deel gewijd aan solo-voordrachten. Daar toe was de medewerking verkregen van de dames 1-1 ermine Schollen (alt), G. G. M. Blooker (sopraan), beiden I van liier, G. M. M. C. Blom, van Alk maar (piano) en den heer B. J. W. I Langend ijk, van Beverwijk (bariton), j Onder deze allen zou ik zonder eenige aarzeling den ee-repalm reiken aan nicj. Scholten. Niet alleen beschikt zij over. oenkrachtige, omvangrijke, warme stem', "ma-ar ze voelt zoo goed. (van Cornelius en Roger) bereikte meer dan in „Erlköuig's Tochter". Maar da volle beschikking over hare talenten zal zij, geloof ik, eerst -na I herhaaldelijk optreden in d-e conc-ert- zaal verkrijgen. Iets dergelijks zou ik .willen zeggen-van mej. Blom. Zij is ongetwijfeld een talentvolle, muzikale en technisch beduidend ontwikkelde pianiste. Dit viel- zoowel iri de piano partijen van mej. biooker's liederen én van „Erlkönig's Tochter", als in hare solo-nurbiners „Pastorale v'a- r rióe" van Mozart en „Ballade" (As- 1 d-ur) van Chopin waar te nemen. Maar zij moet den durf hebben, .aan haar spel die plastiek te geven, die het ook „op een afstand", in de groote ruimte der concertzaal, doet „leven". Dan zal ongetwijfeld -haar succes, ook - bij ©eu wat meer. eischend publiek, niet uitblijven. Aan 'blijken van w-aar- deeriug ontbrak het haar en mej. j Blooker, om van Hermin© Scholten maar niet te spreken trouwens ook diszen avond niet. Mogen zij er een billijke voldoening, maar ook een heilzame aansporing in vinden. De heer Langend ijk eindelijk zong de partij van „Oluf" in Gade's werk. Hij heeft een mooi barilongdluid en is, naar het schijnt, ernstig bezig orn het te maken tot dat ideale muziek instrument, dat weliswaar van de na tuur zijn materiaal, maar eerst door veel eu ernstige en veelzijdige techni sche en muzikale studie zijn intonatie, zijn artistieke waarde verkrijgt. Die hoogore eigenschappen deden zich nu nog weinig 'gelden; maar die „Gllif"-partij is dan ook allesbehalve gemakkelijk. Die eischt, in zijn deels lyrisch, deels dramatisch karakter, meer dan gewoon muzikaal en vocaal talent. Laten wij daarom dankbaar .zijn voor hetgeen ook de heer Langen- j dijk heeft bijgedragen tot het welsla- 'gen van dezen belangrijken concert- avond. PHILIP LOOTS, Het tponeel „ALLERZIELEN";, door de „Too- neclverccniging". 1-Ioe energiek de leiding van een tooneeldirccteur ook moge zijn, zoo'n beetje reclame van buiten-af kan nooit kwaad. Dat heeft het gezelschap van Heyermans en Verkadé onder vonden met „Allerzielen". In Apel doorn en Leiden werd het stuk verbo den en ziet, dit kwam de voorstelling te Haarlem dermate ten goede, dat de open plekjes in den Schouwburg gis terenavond te tellen waren. Zelfs in de balcons waren maar heel enkele plaatsen onbezet. Stalles en Parterre vormden één tablet menschen en hoo- gerop zaten er zooveel als er maar plaatsen waren. De Directie kan tevreden zijn. Ook over de vertolking. I-Ieyermans' stuk hébben wij hier al meer gehad, maar de bezetting was nieuw. Julia Cuypers, die sinds kort hij de Tooneclyereeniging is, heeft hier een goed gezelschap gevonden, om te schitteren. En dit spel van Heyérmans geeft haar bij uitstek gelegenheid naar talent te toonen. Zij. speelde de rol -van Rita iu haar vol tempera ment-sterk spel. Het gelukte haar. daardoor, met haai', dankbare moeder rol van het begin tot het einde het publiek te boeien en in het derde be drijf kwamen bij vele dames de zak doeken -te voorschijn en hoorde men overal in de zaal geluiden van ont roering. Tot haar beste momenten behoorden haar gesprek met Nansen ia 't eerste bedrijf en later, wanneer zij hem haar geschiedenis vertelt. Trouwens, het samenspel van Rita en Nansen (Willem van der Veer) be- heerschte het geheele stuk. Willem van der Veer speelde Nan sen met te prijzen zekerheid. Hij liet zich niet tot overdrijving verleiden. Verkiezing. In de gisterenavond gehouden le denvergadering van de Geref. Kerk A (Gedempte Oude Gracht) zijn geko zen tot ouderlingen de hoeren J. G. Kempff en W. I-Ioek, en gekozen tot diakenen de heeren A. van Driel en J Stassen. WELDADIGHEIDSVOORSTELLING. Gaarne vestigen we hier de aan dacht op de voorstelling van „Het Zwakke Geslacht". drie-bedrijvig tooneelspel van mevr. Heineken Daum. De Hilversumsche Kunst kring geeit het stuk a,s. Maandag in den schouwburg, én de opbrengst komt ten bate van een goed doel: de Haarlemsche Huisverzorging. In -den schouwburg van het Hof van I-IoJland te Hilversum heeft deze voorstelling zeer veel succes gehad.. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. GEMEENTERAADSVERGADERING. Onder leidog van oen Wethouder De Waal Malefijt kwam gisteren middag de Raad bijeen. De voorzitter was wegens een lichte ongesteldheid afwezig. De heer Koolhoven was, me de met kennisgeving, eveneens afwe zig. Ingekomen was een verzoekschrift van de scuiotvereeniging „Generaal Jouberl" le Overvecn, om weder een subsidie van /25 te mogen ontvan gen. Dit voorstel werd aan B. en W. ge zonden om praeadviea. - De heer D. van Kampen, aaunemer te Bloe-mendaal, deelde mede, dat de rxoleeriug achter de woningen van den Christ. Nat. Werkmansbond 345 zal kosien.r De heer Jb. Brcgman biedt aan de rioleering te maken voor 378. Dc Christ. Nat. Werkmansbond verklaart zich bereid 200 te betalen in de kosten der rioleering. Besloten'werd de 200 te aanvaar den. B. en W. praeadviseeren op het ver zoek van den heer W. P. J. Th. van Linden Tol-te Heemstede, om jacht- recht te mogen verkrijgen op 'een ter rein in Klein Bentveld voor eeu be drag van. 10, om hierop later terug te komen. Aldus wordt besloten. Door B. en W. is bij den ontvanger de gebruikelijke- kasopneming ge daan. In kas was /4.4U8./0 1/2. B. en W. stellen voor een com missie van bijstand in het beheer van het WaterleidingbedrijJ: te benoemen. Dit wordt besloten. Benoemd worden dc heeren Van Tienhoven (wethouder) met 9 stem men, Bispinck met 10 stemmen en De Roo van Alderwerelt met 8 stem men. Verder verkregen de heeren Laan 4, De WaaL Malefijt 3 en Van der Vliet en Jacomcüi elk 1 stem. De gekozenen aanvaardden hun be noeming. Op voorstel van O. en W. wordt be sloten tot uitbreiding van de electrï- sche straatverlichting in Aerdenhout. De volgende aartallen lampen-zullen geplaafst worden Zandvoortenveg 6.' Boekenrodenv/eg 8, Van Lennepweg 3,- Schulpweg 3, Eteerlaan 1, Kortelaan 1 en Aerderhovtslaan 4. De heer DE WAAL MALEFIJT stelt voor, om de kabel.' hier ondergrcndsch te maken. De heer BISPINCK vraagt of de concessie-bepalingen niet voorschrij-' ven, dat de Kerr.emer de kosten der ondergrondsclie leiding behoort te be talen en niet de Gemeente. De VOORZITTER zegt toe, dat do zaak nog eens overwogen cal worden wanneer het is zooals de beer Bis-, pinck denkt, dan zal men de K. E. M. de kosten laten betalen, anders moet de Gemeente het doen. Het voorstel von B. en W. wordt aangenomen. ofschoon zijn rol daartoe wel aanlei- De heer TE.DING VAN BERKI-IOL'T ding geeft. (dankt B. en W. voor d© spoedige be- handeling dezer zaak. In het derde bedrijf kreeg hij eeu W. stellen voor, den Brcdero- deweg, Meerenbergschenweg en Boschlaan te verbloeden en te beh ar den. De kosten zijn geraamd op onder scheidenlijk 2183.75, f 10418.75, en spontaan applaus midden-in een spel moment. Maar dat goldt eigenlijk meer de Ileyermansche lendcnz, dan zijn spel. Truus Post was een wat-snibbige verpleegster nu-en-dan, maar- zij - had 1945, samen f 14197,50. toch ook heel veel goede oogenblik- De VOORZITTER stelt voor, den ken. Het humoristisch-cynisch rolle- Brederodeweg voorloopig nog niet te tje van Langebier werd door Adolf verbroeden en te beharden, omdat do Bouwmeester uitmuntend vertolkt. rentmeester van Jhr. Van der Wyck Hij had zich een praclitigen kop ge- geen medewerking wil verleeDen. Het- maakt. Coen Hissink (Rita's man) hadGemeentebestuur zal zich nog eens echter meer van een rooverhoofdman, 1 rechtstreeks tot Jhr. Van der Wyck dan van een pionier van nieuwe ge- wenden en handelen, naar gelang het dachten en Johan Schmidt was niet antwoord zal zijn. altijd geheel van overdrijving vrij. De heer LAAN vraagt, uit welken ovengen pasten goed in dit spel-mi- j pos{r her begrooting men dit werk lieu. Het publiek was onder den in- hen kt te bekost-gen. De gewone post is druk en uitte telkens zeer warmen Yeel klein bijval. Aan het eind kregen de spelers lwer mALEFIjT antwoordt, dat een geestdriftige ovatie. Julia van (j0 posten niet allo in kleinigheden zijn Lier ontving bloemen. 110 ramen. De kosten kunnen gevonden AD-INTERIM. vvordeu uit audere posten, die medege- I vallen zijn. Bezoek divisie-c omman-' Het voorstel vas B. en W. wordt' dant. aangenomen. De generaal-majoor Roest van Lim- De school te Vogelenzang, burg, commandant der le divisie, bo-j Aan de orde kemt thans de bouw zocht heden de ir.fanterie-kazeme en van de nieuwe school te Vogelenzang, woonde er de kaderoefening op de j Door den hoe' C. L. M. Robbers ia kaart onder leiding van kolonel Jhr. 'een plan ontworpen voor een 4-klassi- v. Spèngler. blï. ge school met gymnastieklokaal, dat

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9