lunar: liu TWEEDE BLAD 23 December 1912 Mr. D. FOCK. (De drie vrijzinnige kiesverenigin gen hebben Zaterdagavond Mr. D. Fock te 's-Gravenhage mot algeraeene stemmen cdr.dïdaat gesteld voor de Tweede Kamer;. Wie eens in de lange Laan-van- Meerdervoort de straat, die op den plattegrond van de Hofstad van zuid naar noord een deftige streep trekt door de wijken tusschen het Haagsche winkelcentrum en de duinstreek rondwandelt, kan daar veelal zoo om- eD-bij den hoek van de Van der Spie gelstraat, in de benedenverdieping eener woning een ijveiig-werkend man achter zijn schrijftafel zien zit ten, voor zoover des wandelaars on- willekeurig-onl>escheïden blik door het beschermend raain-tulle in den kamer hoek dringt. Die naarslig arbeidende man is Mr. Dirk Fock, oud-Minister van Koloniën, die met nog heel wat meer titels met „oud" en „ex" er vooraan-gekoppeld aan te duiden, is, ondanks dat hij nog niet eens aan de helft van het zesde tiental zijner jaren is gekomen. Toen de eerste geruchten omtrent zijn candideering door de Haarleni- sehe vrijzinnigen rondliepen, vond ik Mr. Fock bereid mij te ontvangen, om in een onderhoud een indruk omtrent zijn persoonlijkheid op te doen, ten einde daarvan iets mee te deelen aan de lezers van ons blad. Het eenvoudige werkvertrek, waar ilc straks reeds binnenkijken liet, duid de wel op gezetten arbeid. Kasten met veel-geraadpleegd.e boeken, een stel ling met inschuifladen voor paparas sen langs do wanden en een pas verla ten schrijf tafel met, geschriften en schrifturen-in-wording overdekt, we zen er al op dat de heer Fock, of schoon ambteloos burger nu, na zijn aftreden als Gouverneur van Surina me, niet ledig gaat. Den indruk dien men van de per soonlijkheid van den heer Fock krijgt, is wel die van ©en man van eeen vast karakter. Hoof en rechtop is zijn fi guur en de gezichtslijnen zijn scherp afgeteekend, wal hem een strenge uit drukking zou geven, indien de grijze oogen niet zoo mild konden rondkij ken en de vieeschpl'ooien, die langs de neusvleugels naar heneden buigen, de scherpe lijnen niet temperden. De oud-Minister verklaarde zich tot een vraaggesprek bereid, om daarin het een-en-ander over zijn leven te ver tellen. In een paar encyclopedieën had ik al heel wat omtrent Mr. Fock's loop baan gevonden. Maar dat was toch wel voor uitbreiding e.i aanvulling vatbaar en het zelf-verfcelde heeft bovendien veel voor boven het door-anderen-ge schrevene. Ik stak van wal. U is in 1858 .geboren? Ja te Wijk-bij-Duurstede. Maar daar ben ik niet lang gebleven. In tiet volgend jaar kreeg ilc m'n eerste rela- tie met Haarlem. M'n vader werd er Burgemeester. Mijn eerste levensjaren heb ik dus te Haarlem doorgebracht. Dat was een te aardig punt, om het nu maar zoo ineens los te laten. Of de heer Fock nog herinneringen aan Haarlem behouden had, vroeg ik daarom. -- Niet zoo heel veel, omdat ik een jaar of zeven was, toen ik er weer uit ging. Maar wel weet ilc nog, dat we eerst in de Zijlstraat en later in de Smedestraat 1) hebben gewoond. In dat laatste huU woonde ook de: opvolger van mijn vader Burgemees ter Iordens. Ik heb er nog een jaar op school gegaan, bij meester Lalau, maar waar dat was, weet ik niet meer. Mijn vader is toen Burgemeester van Amsterdam geworden en in 1871 Mi nister van Buiterlandsch© Zaken. Wat wel merkwaardig is met het oog op mijn candidatuur voor het district Haarlem is, dat mijn vader ook eens gekozen is in dit district. Maar tege lijkertijd, was hij ook voor Amsterdam •gekozen. En toen heeft hij voor de Hoofdstad geciteerd. In de papieren van mijn vader heb ik onlanes nog aardige dingen om trent Haarlem gevonden. 'k Rook mooie kopy. Mag ik daaruit ook wat overver tellen, of... is dit niet voor openbaar making geschikt? Dé heer Fock lachte maar eens. M'n vader vertelt er o.a. in, hij de schilderijen, die nu den trots van Haarlem uitmaken, ontdekt heeft op een rommelzolder in het Stadhuis, waar zij zoo maar in het stof lagen. We kwamen weer op de loopbaan van den Kamerca-i-didaat terug en de heer Foclc vertelde, dat hij in 18S0 te Leiden tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen was gepromo veerd op een proefschrift „Iets over art. 23 der Wet van 12 Juli 1855, Stbl. no. 102", dat handelde over de water schapsregeling tusschen twee provin- iii Mei van dat zelfde jaar ging de jonge meester in de rechten naar Oost- Indié, waar hij zich te Samarang als advocaat vestigt te. Het volgend jaar verwisselde hij deze plaats echter met Batavia. Daar vervulde Mr. Fock ook de be trekking van Consul-generaal van Oostenrijk. Hoe dat zoo kwam? gmg de heer Fock op een vraag in. Dat zat zoo. Aartshertog Frans Ferdinand, de troonopvolger van Oostenrijlc-Honga- rije zou op eens reis om de wereld, ook Java aai doen. En nu moest er een vertegenwoordiger van dat land zijn, om den Aartshertog te ontvan gen en rond te leiden. Dat ben ik toen geworden. Of het voorbeeld van den de-aarde- omcirkelende Frans Ferdinand den heer Foclc op het denkbeeld er van bracht, heeft hij mij niet verleid, maar toen h ijiri 1893 de hoofdstad van lu- sulinde vaarwel zeide, volgde hij liet voorbeeld va> den Oosteririjkschen troonopvolger en maakte ook een reis om de wereld. Daarbij bezocht hij Chi na, Japan en Amerika en toen hij ein delijk in Europa terugkeerde, was de reislust nog zoo levendig, dat de heer Fock nog een jaar lang door het oude werelddeel bleef rondtrekken. Na zijn bijna twee jaar rondzwerven vestigde hij zich in 1899 te Rotterdam, waar hij zicli voor liet geven van In dische advieze- liet inschrijven. Maasstad, die zulke levendige met Indië onderhoudt, aan. Toen heb ilc hij de Regeering een plan Ingediend, om een nieuwe soort bacoven aan te doen planten, die im muun voor de Panama-ziekte is. Maar dat kostte wat geld en dat had men er in Den Haag niet voor. Als Indische specialiteit heeft do heer Fock ook een aantal geschriften het licht doen zien, o. a. „Beschou wingen en voorstellen ter verbeiding van den econc-mischen toestand der in- landsche bevolking op Java en Ma- doera. Dit was een van de drie ontwerpen, die hij met Mr. Van Deventer en Dr. Kielstra, aan de Regeering aanbood. De Regeering beloonde, naar aan leiding var- <üt geschrift, de verdien sten van Mr. Fock. door hem tot Rid der Ln den Nederlandse hen Leeuw te benoemen. Verder schreef de heer Fock ook nog een aantal tijdschrift artikelen over koloniale onderwerpen. Ook heeft hij hier te Haarlem twee malen een voordracht gehouden, daar toe door bet Bestuur van het Kolo niaal Museum uitgenoodigd. Men bemerkt wel, uit hetgeen ilc over !de loopbaan van den Iiaarleraschen Kamercandidaat mocht vertellen, dat hij reeds een bezig leven achter den rug heeft en heel wat heeft gedaan. En toch ben ik nog niet zoo oud! zei Mr. Fock ine, toen ik een opmer king over zijn druk leven maakte. JAG. C. M. Jr. Buitenlandsdi Overzicht O® BalkiEn-vulksan. 1) liet latere .Felix Favor©", nu ge bouw „Sint Bavo". De VreiiGSGiieereasdelliigen. Zaterdag zijn de gedelegeerden i Londen weer bijeen geweest. Officieel werd over deze zitting be kend gemaakt „De Turksche delegatie had, ten einde oolc met de Grieken in onder handeling te kunnen treden, het ver langen te kennen gegeven; dat Adria- nopel geproviandeerd zou worden, waarop de gedelegeerden der Balkan- staten verklaarden, dat detze quaes Lis reeds geregeld was bij den wapen stilstand en niet tot hun competentie behoorde. De Turksche gedelegeerden deelden toen mede, dat zij, met het oog op de zen nieuwen staat van zaken, zich v.eer in verbinding moesten stellen met hunne regeering." Maandag komen de gedelegeerden ..eer bijeen. Men krijgt den indruk, dal de Turken de ondedhandelingen willen rekken. Waar oan Willen ze den oorlog voortzetten De Europeesche mogendheden zijn t J-- j .daarvoor ook bang. De Fransohe mi- betrekkingen met Indie onderhoud I1]Ster.presj(jeilt heeft Zaterdagmiddag bood den rechtsgeleerden raadsman eeQe ffroote poiitiekö rede gehou- werk genoeg aan, maar toch had ni] waarill bij verklaade, dat nog nog wel zooveel tijd, dat het pubh-e-njets guitigs van de vredesonder- ke leven beslag op hem lco-n gaan leg- bandefiQg6n ig te zeggen. gen... ,,rn_I Mochten de vredesonderhandelaars Hij werd lid van den Rotteid bet evenwel niet eens kunnen wor- schen Raad, die hem weei koos ais dan zal Frankrijk nogmaals zijn voorzitter van do Plaatselijke Sc1k»1- ;bemiddrfin!(ï aanbieden, commissie. Ook weid hij voorzittei Europeesche mogendheden zul- van de Gezondheidscommissie. j j6n dan ook weer ijverig trachten om Dit was nog niet alles. Het derde d,en Balkanbrand voor uitbreiding te district van Rotterdam zond den heerbeboederit Fock in October 1900 naar -de Provin- ^journal" verzekert zelfs, dat ciale Staten en het volgend jaar vaar-, dfi m0gendheden afbreking der vre- digde district I hem af naar de Twee- desonderhandeling©n zullen voorko- de Kamer ter wijdde Statendam ^Zmd- meQ_ Holland hem in Januari 1905 als het eenige linksche lid de heer Fock is Unie-liberaal in het college van Gedep. Staten brachten. In Augustus van dit jaar kwam het Ministerie-De Mees'-v bewind en de Premier had den oud-Indisch man bereid gevonden, om als Minister van Koloniën op te treden. len opzichte van öe paestls tnssciiBQ Servië on Oostenryk-Hongarije deed de Fransche premier- ook ver schillende mededeeJingen en wel in verband met de gezanten-conferentie Nu deze eerste quae-sti© opgelost schijnt, resten nog de netelige quaes- tie van de grensregeling van Albanië en andere vraagpunten. De oplossing daarvan zal afhangen in de onderhandelingen dier oorlog voerenden." Tenslotte wees de Fransche pre mier nog op de nog steeds beter wor dende betrekkingen tusschen Frank rijk en zijn vrienden, Rusland en En geland. Uit Weenen komt nog eens de be vestiging, dat Oostenrijk-llongarije met de door de gezanten-conferentie voorgestelde plannen ten opzichte van Servië accoord gaat. Servië ook? "t Zal wel moeten, nu t geen steun meer krijgt van Rusland. De Servische bladen loonen even wel, dat de Serviërs ontevreden zijn over de thans voorgestelde regeling. Het gevaar voor een E-uropeeschen oorlog is geweken. Althans nu. Voor hoe lang even wel De verdeeldheid onder de Baikanstaten duurt blijkens berichten uit ver schillende landen nog voort en neemt zelfs ernstiger afmetingen aan. Hoe kan 't in Londen tot vrede ko men, als een partij van vredesonder handelaars in zich zelf verdeeld is? Revolutie in Montenegro? Uit Cattam wordt een bevestiging geseind van de berichten (zie vorig overzicht) dat er in Montenegro kans is op een revolutie tegen de tegen woordige dynastie. Volgens een telegram uit Weenen aan de „Vossische Zeitung" hecht men in deze stad evenwel niet v-eel gewicht aan deze beweging in Montenegiio. De strooming tegen de dynastie in Montenegro gaat thans ook weer uit van de intellectueelen. Koning Nikita's populariteit is zeer hecht bij de stam men van oostelijk Montenegro, en men is overtuigd, dat hij ook thans weer deze revoluticnnair-e beweging den kop zal indrukken. Montenegro zal immers stellig met grooter grondge bied uit den Balkanoorlog komen, want bij een levensvatbaar Montene gro heeft in de eerste plaats Oosten- rijk-Hongarije belang en ook Rusland en Italië. Van ie oorlogsvelden. 'tBelegvan Skoetari duurt voort. Af en toe doen de- Turken nog uitvallen tegen de Montenegrij- nen, maar zonder succes. In de nabijheid van Skoetari heeft een overschot van 't onlangs bij Us- ku:b verslagen Turksche leger onver wacht een aanval gedaan op gekam peerde Servische troepen. Hoewel de Serviërs eerst verrast waren, wisten ze de Turken terug te slaan. Waarom verbraken deze Turken den wapenstilstand DE GRIEKEN. Een officieel Turksch communiqué deelt mede, dat de Turken na een vijf- daagsch gevecht bij Janina de Grie ken terugsloegen, door den b&rgpas Manakals trokken en oprukten in de richting van de versterkte stelling Loulach, waaruit zij de Grieken ook verdreven. 1700 man Turken op Mitkylene heb ben zich aam de Grieken overgegeven. VlootpvecMen. Er komen nog eenige bijzonderhe den over het vlootgeveeht, dat eenige dagen geleden tusschen Turken en Grieken plaats had. Uit Constanza wordt aan de „Maandagochtend-Ct." waardoor clrio personen gedood en 121 bespreking daarvan aan ie nouc gekwetst werden. Nadat de Turksche Nu, de Kamer, die tot 7 Januari nouaen.- gekwetst werden. Nadat de Turksche j Nu, de Kamer, die tot 7 Januari va- torpedobooten de stad zonder resul- cautie neemt, zal dan toch nog genoeg taat hadden gebombardeerd, trokken te doen-hebben met de begroetingen - - - van Oorlog, Binnenlandsche Zaken, Marine en Koloniën (West-lndië), om, niet zonder heel veel inspanning, ook de Invaliditeitswet althans nog in vei lige haven te brengen. Op voorstel van de centrale afdee- Img is bepaald, dat den 7den Januari aantal min of meer spoedeischeu- zij zich naar de Dardanellen terug. De Grieksche vloot te Lemnos, die ge waarschuwd werd, kwam weldra aan om de aanvallers te bestrijden, waar na het den gouverneur van Tenedos gelukte, den opstand onder de Turk sche Inwoners te onderdrukken. Hij heeft aan het ministerie van Oorlog - orders gevraagd, teneinde de schul- de ontwerpen in de afdeelingen zullen digen volgens de krijgswet te straffen, worden onderzocht. Admiraal Coundouriotis. op de hoog- De heer Schaper deed een voorstel, ;te gesteld van het terugtrekken der om ook de ontwerpen tot wijziging i Turksche vloot, achtervolgde haar. ;der arbeids- en leerplichtwetten in de Volgens de laatste berichten vlucht- sectiën aan de orde te stellen, doch do ten de Turksche schepen bij het ver- i Voorzitter ontraadde en de Kamer schijnen van de Grieksche vloot in de verwierp dat met 42 tegen 15 stern- Een Grieksche kruiser heeft het i 8 januari begint dan het Oorlogs- Turksche garnizoen te Tsjehme in debat. Maar de heer Middelberg kori- Klein-Azië tot overgeving genoopt. Tevens werden negentien zeilschepen aan de Grieken overgegeven. Een oogenblik van gevaar. Uit Marseille wordt aan de „Temps" geseind „Het Fransche stoomschip „Niger" digde reeds een voorstel aan, c de* hervatting van de discussie over de Invaliditeitswet een bepaalden da tum vast te stellen, ten einde de af doening te verzekeren, desnoodig door de begrootingen voor een deel ook verder in avondzittingen af te wer ken iets waartegen de Voorzitter* zich niet verzetten zou, aJs dan maar lcwam bij Kaap Camor onder 't vuur rekening gehouden werd met den voor van de Grieksche batterijen. Twee ko- de begrootingen noodigen tijd. goJs vlogen over het schip heen. Eeni- En nu nog een en ander over de dis- ge oogenblikken later kwam een cussie van 'Zaterdag. Vermelden \vi) Grieksch officier, oin aan den com- dar. allereerst, dat de heer Duijs zijn mandant van de „Niger" zijn ver- rede in de nvorgenzitting eindigde mot ontschuld'lgingen aan te bieden". het voorstellen van de volgende Een legerorder van koning nader in behandeling te nemen - Ferdinand. motie van orde, waarover Mi- 'nister Regout bezwaar maakte, zich Koning Ferdinand heeft ec-n leger- - t treken rder uitgevaardigd, waarin hij zegt: order uitgevaardigd, waarin hij „Met den wapenstilstand is de eer ste periode van den oorlog geëindigd. Het huidige en neit komende geslacht zullen u met lauweren bekransen. Maakt gebruik van den tijd van rust, die u geschonken is, om u voor te be- re'den op nieuwe ondernemingen, en om nieuwe lauweren te hechten aan de vaan van liet vaderland." an oordeel, dat blijkens het ver slag der Staatscommissie en der en quête omtrent het tramwegpersoneel, een wettelijke regeling der arbeids voorwaarden van het tramwegperso neel dringend noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag." Er traden lïog drie sprekers op over de afdeeling spoorwegen de heer De De minister van oorlog heeft den gt die verboteriiig vroeg in den konmg verzocht, aan de kameraden tl-eir!6I1ioop in het Zuiden, wat door aan het front de hartelijke geluk wen- ;den aaBièg vau de Jijri Weert-Echt sohen van 'het land te willen ove-r-; (complement van den spoorwesr Eind- brengen met de beste wenschen voor boven_W4ert) kon verkregen worden; de totstandkoming van den vrede. i de beör Hclsdmgen, die vooral voor Chole r a. Ida belangen van het personeel bij den Sinds 5 November zijn in Turkije spoorweg GoudaSchoonhoven een 1022 cholera-gevallen met doodelijken goed woord deed; en de lieer De Mon- afloop voorgekomen. I te ver Loren, die, erkennende dat u© I spoorwegontvangsten waren vermeer- Allerlei. dord, meende dat die vermeerdering Ruslanden China niet uitsluitend behoefde te worden De terlcMen uit 't verre Oosten blij- loonsverbelermsou, wijt ven van onrust gewagen, in 't gebied,«A «f .and«re tela,•sin ere- 2 1/2 jaar vertoevens op het Londen. Plein stelde Minister Fock zijn porie-1 Omtrent de Albaneesche quaestie en feuille ter beschikking van de Konm- den handels-toegang naar de Adriati- gin. 1-Iet Ministerie had in de verwer- scbe Zee voor Servië verklaarde hij ping van de Oorlogshegrooting van Mi- „Aangenomen is, dat Albanië auto- nister Van Rappard aanleiding gevon- IlCom zai worden onder souvereiniteit den, om heen te gaan. Niet lang zou 0j be,j^,r gezegd suzereiniteit van den de heer Fock echter werkeloos blijven, xurkschen Sultan, en dat het zal want de de nieuwe Minister van Ko- onder contróle van alle mo- loniën, droeg, zijn ambtsvoorganger gendheden. Eveneens, dat de haven, aan de Koningin voor ter benoeming d-ll0 Servië op AJbaneesch grond- als Gouverneur van Suriname. Dat g^led zal worden toegestaan, vrij en gebeurde in Mei 1908, nadat hij in Fe- onzijdig zal zijn, en dat daarop een bruari pas zijn ontslag had genomen internationale spoorlijn zal uitloo- als Minister. Dien tusschentijd had peni Ook onder contróle van Europa, Mr. Fock gebruikt, om te Parijs een waarop vrijheid van verkeer zal belangwekkende voordracht te hou- worden toegestaan voor alle goede- den over koloniale politiek. xen, ook oorlogsmunitie. Servië geniet Tot Juli 1911 heeft hij rijn ambt bovendien nog het voorrecht van vrij- van Gouverneur van Suriname ver- dom van tolrechten, vuld. De ambassadeurs zullen trachten, Ik had mij voorgenomen, om deze combinaties nog aannemelijker er drie jaren te blijven, zei de heer te maken voor Servië, en aan dit land Fock mij. En ik ben er ook precies de noodige waarborgen verzekeren, drie jaren geweest. Ik heb mij in Su- daar 't in 't belang van Europa is om, riname nogal moeite gegeven voor de nu men verlangt, dat Servië afstand bacoven-cultuur, die daar een voor- doet van eenige zijner eischen, het name bestaansbron is. Het ging met ook de middelen niet te onthouden deze cultuur echter niet heel goed. De om te kunnen, leven en zicli te bewe- Panama-ziekte richtte veel schade gen. De averij, door het Turksche oor logsschip „Barbarossa" opgeloopen, is ernstiger dan men eerst meende. Men constateerde een groot gat in den romp. Twee ketels zijn beschadigd. Ook brak er aan boord brand uit. Er werden vijf personen gedood en 21 ge wond. Er is aan de vloot bevel gegeven, opnieuw uit te stoomen en in volle zee slag te leveren. Inderdaad meldt een telegram uit Athene, dat de Turk sche vloot Zondag weer trachtte, een uitval te doen. De torpedobooten bom bardeerden het eiland Tenedos. Uit Athene wordt aan de „Maand.- Ct." geseind De minister van Marine verklaart-, dat, volgens een telegram van den gouverneur van Tenedos, de Turk sche kruisers „Tongou" en „Medji- die" met drie torpedobooten voor den ingang der Dardanellen verschenen. De „Tongou" en de Medjidie" vuur den onder bescherming dei' forten, terwijl de torpedobooten zich onder vollen stoom naar de onversterkte stad Tenedos richtten, waarop zij 20 kanonschoten losten. Bij de verschijning der Turksche torpedobooten voor Tenedos ontvin gen de Turksche, inwoners deze met toejuichingen. De Grieksche schepen en het garnizoen van Tenedc-s vuur den op de Turksche opstandelingen, van den Chineescheu oostelijken spoor weg. Er wordt nu zelfs al een bloedig treffen verwacht. De Russisch-bewoners dier streek hebben aan Petersburg om meer mili taire bescherming gevraagd. De prins-regent van. Beieren. In de troonzaal van het paleis te Munchen heeft Zaterdag prins Lud- wig den eed afgelegd, in tegenwoor digheid van de prinsen, prinsessen, het corps diplomatique, het g&heeie rtiinisterie, de leden van de beide Ka- mers, ook de sociaal-democratische fractie e. a. I n M a r o li k o. D-t, Fransche staf bevestigt, dat de colonne Massontier op 35 kilometer ten zuiden van Mogador door een tal rijken troep aanhangers van El Heï- ba is aangevallen. De aanvallers wa ren versterkt met tal van deserteurs. Hun aanval werd glansrijk afgesla gen. Het garnizoen van Mazagan is ingescheept met bestemming naar Mogador, ten einde tegen de aanban gers van El Heïba op le treden. Zouaven, in garnizoen bij de Zem mours, zullen de bezetting van Maza gan vervangen. Minstercrisis in Portugal. Verzekerd wordt, dat het ministerie dezer dagen z'n ontslag zal indienen. Aanslag op den Koning van Italië. Te Bologna pleegde de anarchist Dalferro zelfmoord. De -man was door zijn partijgenooten belast met een moordaanslag op den koning van Ita lië te plegen. Aardbevingen in Italië. Op dezelfde plaatsen in Calabrië, waar in 1908 zulke hevige aardbevin gen woedden, zijn Zondagmorgen zeer sterke aaixlschuddingen waarge nomen. Binnenland TWEEDE KAMER. Het is niet gelukt. Zaterdag de be handeling der begroot!ng van Water staat ten einde te brengen. Heden te half twee is de discussie heiwat, en .men hoopt althans vandaag, mis schien met een avondzitting, met Hoofdstuk I gereed te komen. De af deeling posterijen is aan de beurt. Er is zelfs geen poging gedaan, om de en omvat alle waarborgen van den ar ren. die behartiging vroegen. Daarna beantwoordde Minister Re gout de lange rij der sprekers. Hij wees er in verband met het door 'Jen laatsten spreker gezegde, op welke enorme sommen (9 1/2 mtllioen) in de jaren 1910—'12 voor uitbreidingswer ken reeds zijn en (2 1/2 inillioen) nog zullen worden besteed door Staats spoor en Holiandsche Spoor. Over een algemeen muziekverbod in treinen zou de Minister onderzoek instellen. Tegen ontsiering door reclames kou hij niets doen; de Maatschappijen zijn in deze vrij. In de treir-vertragiiigcn is door de aaaschaffing van sterker locomotieven en rneer sneltreinen wel verbetering. In 't buurtverkeer van Beverwijk uit kon de Minister geen verandering be loven. O-ver gebrek aan materieel viel volgens hem nie te te klagen hij gaf daarover eenige vergelijkende cijfers. Er is groote vooruitgang en in 1913 zullen weder 38.600 tons laadruimte aangeschaft worden. Het doorrijden van treinen tot Bui tenpost zou de Minister aanbevelen maar de klachc over 't niet-stoppen van sneltreinen te Meppel en Ilooge- veen, door den heer Smeenge geuit, was onbillijk. Men had daar meer ge kregen dan men gevraagd had na tuurlijk komt door meer sneltreinen 't lokaal verkeer ietwat in 't gedrang, doch dat kar. ook weer langzaam ver holpen worden. Het nieuwe sfation Breda zal komen maar een bepaald tijdstip aangeven kon de Minister niet. Voor nieuwe lijnen moet 't initiatief van de betrokken streken blijven uit gaan. De kosten der lijn Alphen—Gou da zullen 6 ton hooger loopen de Staat zal vermoedelijk een deel er van op zich nemen. Spoedigen aanbouw van de lijn Eindhoven—Lage Zwaluw© kon de Minister niet beloven de Lirn- burgsehe lijnen hadden zijn volle aan dacht. Voor AlmeloDenekamp wacht te de Minister op de daden van de con cessie-aanvragers. Voor EchtWeert verwees hij naar zijn schriftelijk ant woord. De meerdere kosten van 't station Deventer zou de Staat dragen. Met 't dubbel spoor in 't Noorden wordt alle spoed gemaakt. Wat het personeel aangaat deed de Minister uitkomen, dat de Regeering tegenover de tran wegen in geheel an dere positie staat als tegenover de spoorwegen het trampersoneel is ook .n 't stakingsrecht uitgesloten Feuilleton 17) Wel vond men ongeveer acht dagen na de ontvluchting der heide perso nen de boot onderstboven op zee drij ven, maar dit was volstrekt nog geen bewijs, dat de vluchtelingen hun dood in de golven gevonden hadden, terwijl men per telegraaf ook te ver geefs gehoopt had inlichtingen te ver krijgen. Omdat men ondanks alle aange wende pogingen even wijs bleef en men volstrekt niets meer van ae vluchtelingen vernam, beschouwde men b?t zoo goed als zeker, dat ze op zee waren omgekomen, waarom men de zaak liet rusten, ja, bijna geheel vergat. Toen nu echter de nieuwsbladen met zoo'n ophef gewag maakten van het door den juwelier ten toon gestel de prachtig stuk barnsteen, werden de gemoederen weer wakker geschud en maakte dit gewichtig nieuws we der in het stille dorp het gesprek van den dag uit. Men wendde zich door middel van het gezantschap tot de geheime politie te Parijs, deelde deze alle bijzonderheden mede en verzocht aanhouding en opzending van den opzichter Mctzler. Deze was sedert zijn ontslag spoor loos verdwenen, daar al zijne in het werk gestelde pogingen tot intrekking vruchteloos gebleven waren; som migen meenden met eenige zekerheid te weten, dat hij naar Rusland ver trokken was. Hoe 't zij, men hoopte met goed succes, de geheime politie te Parijs in •den arm genomen te hebben. VIJFDE HOOFDSTUK. De heer Robillard was sedert ge- ruimen lijd weduwnaar en leefde op deftigen, doch eenvoudigen voet met zijn eenig kind Margaretha. Deze was uiteraard een vroolijk meisje, al tijd opgeruimd en welgemoed, of schoon ze een overdreven hartstoch telijkheid bezat voor schoone kunsten, inzonderheid voor de muziek, welke ze dan ook met uitnemend gevoel be oefende. Evenals bij de meeste families uit den gegoeden stand, was er bij den heer Robillard ook éénmaal 's weeks en wel Donderdagavond, receptie. Op dien avond hadden dan ook alle vrienden en bekenden van den heer Robillard zonder bepaalde invitatie, vrijen toegang tot den salon; terwijl men -de vrijheid had oen goed vriend of bekende te introduceeren. De da mes. die zich op zoo'n receptieavond in den salon van den juwelier bevon den, waren meestal gehuwd, terwijl de jonge dames dochters van de huis vrienden waren, 't Gebeurde zelden, dal er eene zangeres zonder geleide of eens actrice van naam aanwezig was. De heer Robillard, een trouw bezoe ker van den schouwburg, tevens le verancier van alle voorname acteurs en actrices, mocht zich meermalen verheugen den directeur ook onder de gasten te tellen, welke betrekking destijds was opgedragen aan den heer Vér on. liet uur van receptie was dédr; de trap, bedekt met een prachtig ta pijt, was dien avond schitterend ver licht; de vleugeldeuren van 't salon stonden wijd open en de binnenko menden bevonden zicli als in een zee van licht. De juwelier verstond bij uitnemend heid de kunst zijn salon zóó in te richten, de meubelen en spiegels zóó t-e plaatsen, dat de gasten zich als in een tooverwereld waanden. Dezen bevonden zich juist met den heer Robillard en Margaretha ln de zaal, waar gewoonlijk gemusiceerd werd, toen Johannes binnentrad. De heer des huizes ging hem tegempet en stelde hem aan de overige gasten voor. Margaretha in een smaakvol toilet van lichtgrijze zijde en als eenig sie raad een donkerroode roos op de borst en in het gitzwart haar, zag er allerbekoorlijkst uit. Haar oogen had den iets wegsleepends en toch lag er een zekere glans in. terwijl haar fijn besneden gelaat en een weinig gebo gen neus haar in alle opzichten tot 'n echt Fransch type maakten, Toen Johannes binnentrad, vestig-, den zich aller oogen, inzonderheid die der dames op hem, hetgeen door Mar garetha niet onopgemerkt bleef. Ofschoon zij wel ietwat gestreeld was zoo'n knap jongmensch onder de gasten te mogen tellen, was ze toch aan de andere zijde eenigszins be vreesd, dat Johannes op de andere da mes een te diepen indruk zau maken en zij daardoor wellicht voor 't ver volg te veel van zijn gezelschap ver- Btolcen zou zijn, en toch wilde zij met hem schitteren en door de andere dames benijd worden. Ze bleef dus voortdurend in zijne- nabijheid en beijverde zich haar gesprekken zoo interessant te maken, dat er geen leemte tusschen kwam, waardoor Jo hannes gelegenheid had zich op de een of andere wijze te verwijderen. Indien ze 't geweten had. dat zij Johannes inderdaad aan zich boeide, ze zou zich meer op haar gemak ge voeld hebben; hare gesprekken toch ademden geest en degelijkheid. Dit salon behoort tot mijne ap partementen, vervolgde zij; hier zit ik dikwerf te mijmeren; dat vertrek is aan de kunst gewijd en terwiil men aan de overzijde kaart speelt en zich met allerhande dagclijksche zaken be zig houdt, voert hier Apollo met zijn negen muzen den scepter. Bij het woord Apollo zag ze Johannes van ter zijde aan. We hebben echter voor heden avond geen kunstenaar in ons mid den, zooclat ik wel verplicht zal zijn den nimbus van den avond te redden en een stuk voor piano voor te dra gen. Bespeelt u ook eenig muziekin strument? vroeg ze aan Johannes. Het spijt me hierop ontkennend te moeten antwoorden, hernam deze, want de geringe bedrevenheid door mij daarin verkregen, stkat gelijk met er niets van te weten. Maar de zang zult u wellicht be oefenen en daar u Bus zijt, wel eeni ge van uw vaderlandsche liederen kunnen zingen, ging ze voort. O ja, zoo'n vaderlandsch lied is zeer gemakkelijk en eenvoudig, die leert men reeds als kind, antwoordde Johannes. Dat doet me recht veel genoegen, meneer Mielevvsky, zeide Margaretha, dan zal ik een stuk van Chopin spelen en u zingen, dat is heerlijk! Maar mejuffrouw, ik heb nog nimmer voor een gezelschap gezon gen, hervatte Johannes. Me dunkt 't is bijna ondenkbaar, dat iemand zooals u verlegen zijt in een gezelschap te zingen, wierp Mar garetha hem tegen. U moet mij goed begrijpen, me juffrouw, 't is geen verlegenheid of vrees die mij terughoudt, maar het is meer 't- ongewone; nog nimmer deed ilc zulks en buitendien, wanneer men zoo iets in 't publiek doet, dient men er knap in te zijn, hernam Johannes, terwijl hij met de hem aangeboren fiere hoffelijkheid een buiging maak te. Ook die wijze, waarop Johannes voor Margaretha hoog, trok de aan dacht. Dat zou een figuur voor een Roland, voor een Richard Leeuwen hart, voor een Cortez op het toon eel zijn, zei de heer Véron tegen een naast hem zittend oud heer. Ik hoor dat hij zingen zal, ging hij voort, ter wijl hij naar 't gesprek, dat men roet Johannes hield, onwillekeurig luis terde. Ik ben verlangend te hooren, welke stem er wel in zoo'n kolossus huisvest. Margaretha droeg haar Mazurka met zooveel vuur en vlugheid voor, dat een daverend applaus haar ten deel viel. En ten volle kwam haar dien lof toe, want waarlijk in 't piano spel was ze een virtuose. Nu was de beurt aan Johannes en hij nam staande naast Margaretha plaats. Hij zong een volkslied in da Lettische taal, iets melancholisch, iets wegslepends, maar tevens ietl krachtigs lag er in zijn tenorstem. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5