RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD lossingen Kunt vindenl; zwart la pleeds tot slaan gedwongen. II. J. 0., alhier. Uwe oplossing Van no. 422 is niet goed. Zwart krijgt geen vrijheid om te setten, doch wordt steeds door wit gedwongen tot slaan om ten slotte door wit totaal vernietigd te worden. Beproef het nog eens, 't is een mooi probleem. Intusschen hopen wij dat u voortaan tot de trouwe oplossers zult behooren. F. M. v. d. W., al'hier. I-Iet was ons aangenaam weder oplossingen va,n u to ontvangen en .liopen dat u vam nu aan weder tot de getrouwen tuit behooren. DAMCURSUS (Vervolg).. Thans gaan wij wederom Voort met het aantoonen van de verdere ant woorden, die zwart zou kunnen ge ven op den eersten zet van wit 33-28. B. Het anttwootrd 17—21 is beter dan 18—22, maar niet zoo goed als 18—23, en wel om het volgende: Wit: Zwart: 39-83 18-23 44-39 12-18 31—20 7—12 26 17 12 21 36—31 en zwart wordt gedwon- geox om zijn korten vleugel aanmer kelijk te verzwakken, zonder dat wit zijn 'eigen stelling in gevaar brengt. Wil zwart evenwel trachten dit te voorkomen, b.v. met 2126, dan volgt Wit: Zwart: 31—27 1-7 41—36 7_12 37-31 20 37 42 31 en wit staat veel gunsti ger, terwijl zwart vrijwel krachteloos is bij zijn korten vleugel. C. Het antwoord 16—21 is beslist fout om het volgende: Wit: Zwart: 31—26 11-16 (de beste) 36—31 18-22 41-36 22 33 39 28 1218 31-27 17-22 (gedwongen) 28 17 21 12 en wit kan indien hij met goed be leid speelt, een sterke attaque richten op den korten vleugel, en dde met succes doorvoeren. D. Do afruiling 17—22 on 11 22 is ook foutief, war.t hiermede wordt de korto vleugel onnoodig verzwakt, en rilt alleen is reeds voldoende om deze afruiltng af te keuren. Ook zouden, wij luier nog kunnen verwijzen naar do woorden van v. Embden; „begin, li over met negentien schijven, dan oninioodlg do twintigste te verspillen", wanneer de minder gunstige stelling welke men bekomt, niet voldoende bleek, om deze afruiling t.e ontraden. E. Do afruiling 19-23 en 14 23 (de beste) is o.i. oolc bepaald fout, want zwart bezorgt zich hiermede onmiddellijk vijf schijven op de lijn 145, en dit zal hem steeds beletten een g >ed positiespel te ontwikkelen. Wij willen hier nog even wijzen op hot volgende: zoolang zwart zijn kor ten vleugel niet in werking heeft ge bracht, mag "hij nimmer vijf schijven op de lijn, 1—45 brengen. Deze stel ling onit neemt hem meestal de vrij heid, om het spel naar bohooren te ontwikkelen. Echter, in enkele geval len is vijf schijven op die lijn geoor loofd, b.v.: wanneer zwart reeds een overwegend voordeel heeft behaald, en in staat is, zonder nadeel, zioh van de vijfde schijf te ontdoen. Bij de behandeling van de velgele ope ning komen wij hierop breedvoerig terug en zullen tevens aangeven, wan neer deze stelling geoorloofd is. In de volgende rubriek zetten wij deze verhandeling voort. De Haarlemsoho Damclub, houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8 lot 12 uur in het ge bouw „de Nijveilheid": Jansstraat 85, Liefhebbers van het damspel zijn daar welkom. Voor het lidmaatschap kan men zich bij het bestuur aanmelden. Inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34, Telephoon 1543. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen eenden, worden in het vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DK-BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in \eihand met bet aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Willem Bak ker!. Het geheel bestaat uit 24 letters en hel>l>en we deze week heel dikwijls hooien zeggen. 19 10 2 9 is een deel van een vogel. 21 23 5 3 24 is iemand, die dieren doodt 1 22 24 9 13 11 is een morsig dier. 7 6 20 18 19 is een verscheurend 12 16 17 4 is een lichaamsdeel. 14 8 16 15 hoort bij een huis. 2. (Ingezonden door Caspar Willem sen). Mijn eerste loopt op mijn eerste en tweede. Mijn eerste en tweede loopt door mijn derde en vierde. Voor mijn geheel worden bergen doorboord. 3. (Ingezonden door Jo en Jan Ver ton). Zet achter elkaar Den naam van een vroegeren bewo- juer van 1. Zuiden van Spanje. Een verkorte jongensnaam. leis, wat niemand hebben wil. Gc kriist dan een misdaad. 4. (Ingezonden door Johanna en Jo han Hoogerduijn). Ik ben een plaats in Afrika. Neem er de laatste letter af en ge krijgt iets lel:kers. Neem er weer de laatste let ter af en ge krijgt een viervoetig dier. Neem er weer de laatste letter uf en ge krijgt een verkorte jongensnaam. 5. (Ingezonden doer Jan van Essen). Vervang de puntjes door medeklin kers, zoodat ge een bekend spreek woord krijgt .io .e. o..e...e ul. .e .a. .L .e..e., .a.. 6. (Ingezonden door Anna en Truida v. cl. Vegte). Mijn geheel is een stad in Nederland van vijf letters. 2 3 4 5 is een visch. 2 3 is een maat. 2 3 4 ia een getal. I 2 is een lidwoord. 7. (Ingezonden door Truus van Bil derbeek). Ik bon een klein viervoetig dier. dat erg bang is. Verander mijn laatste letter en ik ben een rivier in Duitsch- land. 8. Ingezonden door Klaas Blauw). \Yelk bekend spreekwoord krijgt ge, nis go de puntjes door medeklinkers vervangt .oo.e .oo.e .a..e. ,ee. .i.. 9. (Ingezonden door Willem en Jo hanna Spoor). Het geheel bestaat uit 4 lettergre pen en levert een schoonen aanblik. Het eigenaardige is, dat er zich een meisjesnaam tusschen de gebruikelij ke deflige benamingen van uwe ouders bevindtwelk woord wordt bedoeld 10. (Ingezonden door?). Wat bewijst geen dienst als men het houdt, dooh als men het afstaat, kan het soms groote diensten bewijzen. 11. (Ingezonden door Nelly van Riet). Het geheel beslaat uit 29 letters en is iets, waar jaarlijks vele rnenschen gebruik van maken. 7 25 3 21 is een vervoermiddel. II 28 S gebruikt men in de keukon. 22 27 9 5 gi-oeit op het land. 2G 219 13 vindt men op sohepen. 14 15 6 20 17 is een verwarring. 23 4 10 12 16 is een meisjesnaam. 1 16 29 18 is in een legerplaats. 15 3 24 17 is eeu viervoetig dier. 12. (Ingezonden door Annie en Bet sie Stavonuiter). Wolk spreekwoord m'aakt go hier van Het van den .ee. .aa.. .e. .aa,. bet. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Damspel AmsteL 2. Omsk Tomsk. 3. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. 4. Hardegarijp. Hard. Garijp, eg, haag. g 1 a s 1 i n t a n n a s t a m 12. Als de eene hand de andere wascht, worden zij beid© schoon. Santos Anton, „Het baat niet en heet schaadt niet", zei de schipper eix hij blies in het zeil. Kniezen, heide, zot, Hein, ach, taart, pech, til, hit, nap, ijs, Bob, aaien, schaap, heester, edeL Slot Lot. Als het kalf verdronken is, dempt men den put. Aal, naald, Alfen, vernis, pont, drempel, keuken, hut, mast, strand. Charleston. Spek pek. Goede oplossingen ontvangen van de raadsel/ van 21 December van Annie en Betsie Stavonuiter 11. Nelly van Riet 11, Jau van Essen 12. Jan de Bruijn 7. Willy Germeraad 11. Jan van Heraert 11, Wim lleijl 10. J. Takken berg 9. Jo en Jan Verton 11. Cor en Nanne Nauta 12. With, en Rika v. d. Haar 7. Klaas Blauw 11. Gcrrit Witteveen 7. Willem van Zadel 6. Freena en Pieter Kroes 11. Bep en Marie Ruyzenaers 6. Johanna en Jolian Hoogerduijn 12. Truus van Bilderbeek 12. Zus en Ai-end van Lohuizen 11. Louise en Marinus Caalen 12. Willem en Johanna Spoor 12. Abraham Hartendorp 12. Lena Koeleveld 12. Casper Willemsen 11. Clasien v .d. Brink 10. Goede oplossingen ontvangen van de raadsels van 28 December van Jo en Jan Verton 12. Truus van Bilderbeek 10. Sophietje Kapteijn 11. Louise en Marinus Caalen 12. Clasien v. d. Brink 10. Johan van Donselaar 12. Piet de Veer 12. Zander naam 8. Nelly van Riet 12. Willy Germeraad 12. With, en Rika v. d. Haar 9. Nelly van den Borg 7. 'Jan van Hemert 12. Pieter en Fi-eena Kroes 11. Jan de Bruijn 12. Abraham Hartendorp 12. Lena Koeleveld 12. Johanna en Johan Hoogerduijn 12. Jan van Essen 8. Nanne en Cor Nauta 12. Bart Ligtenberg 12. Piet Usi 12. Willem, Johanna en Jan Spoor 12. BEGRAVEN- SCHOOLBEIIOEFTEN. (Ingezonden door W. M. Heijl). 1. Wat lastig is het toch, dat we hier altijd moeten wachten 2. Piet, moeder zal eiei-koeken bak ken vanmiddag. Kom je ook 3. „Flink teekenen, jongens", sprak de onderwijzer, „jelui werkt veel te langzaam 4. Gisteren kwam neef thuis. Hij had pas Servië bezocht en wist dus veel van den oorlog te vertellen. 5. In de Lange Veerstraat sloeg paax-d op hol. Metta schrikte hierdoor zoo hevig, dat ze 5 minuten niet "kooi praten. 6. „Moe, ik mag om 2 uur bij Karei komen spelen, als u 't tenminste goed vindt", riep Jan. BEGRAVEN VISSCHEN. 1. Elizabeth aaide de katdeze krabe haar echter. 2. Wij lazen in de courant, dat het in den Hai-z al maar sneeuwde, waaruit men opmaakte, dat we oen sti-engen winter zouden krijgen. 3. „Ik wil het u voor negen stuivex-s geven, xnaar dan ook niet minder", zei de koopman. 4. Bij de schipbreuk kon slechts de helft der bemanning gered worden. 5. „Arnold, is liet boek van Jaap al ingebonden Hij heeft het vanmiddag noodlg." 6. Pa wilde niet mee naar Zand- voox-t gaan, maar Hans protesteerde hiertegen en zei „U h3üt het ons be loofd en dus moet u meegaan". BEGRAVEN TIMMERGEREED SCHAPPEN EN PLAATSEN. De antwoorden der vorige week zijn 1. Booi\ 2. Hamer. 3. Zaag 4. Naarden. 5. Wedde. 6. Veenhuizen. 7. Aken en Echt. 8. Bi'eda. 9. Tiel. 10. Velsen. 11. Venloo. 12. Velp. Goede antwoox-den op de Strikvra gen van 21 December ontvangen van Annie en Betsie Stavenuiter 8. NêUy van Riet 9. Jan van Essen 10. Jan de Bruijn 6. Willy Germeraad 8. Jan van Hemert 10. Wim Heijl 7. j. Takkenberg 7. Cor en Nanne Nauta 10. Gerrit Witteveen 4. Willem van Zadel 7. Bep en Marie Ruyzenaers 7. Freena en Pieter Kroes 10. Johanna en Johan Hoogerduijn 10. Truus van Bilderbeek 10. Louise en Marinus Caalen 10, Abraham Hartendorp 10. Lena Koeleveld 10. Casper Willemsen 10. Clasien v, d. Brink 10. Goede oplossingen op de begraven namen van 28 December ontvangen Jo en Jan Vex-ton 12. Sophietje Kapteijn 12. I.ouise en Marinus Caalen 12. Clasien v. d. Brink 12. Zonder naam 11. Nelly van Riet 12. Willy Germeraad 12. Wilh. en Rika v. d. Haar 12. Nelly van den Berg 12. Jan van Hemert 12. Pieter en Freexia Kroes 12. Jan de Bx-uijn 8. Abraham Ilartendorp 12. Lena Koeleveld 12. Johanna en Johan Hoogerduijn 12. Jan Van Essen 12. Naxxne en Cor Nauta 12. Willem, Johanna en Jan Spoor 13. BERICHT WEDSTRIJD. Inzendingen voor den wedstrijd ont vangen van H. Beenhakker. Anton de Witte.; Fransje Arp, Titia Arp. Truus van Bilderbeek. Piet Koelemeijex-. Axis van den Ban. Nelly van Riet. .Tacobus Troost. Jolian en Wim v. Donselaar. Pieter Kroes. Freena Kroes. Jo Zeestraten. Lena Koeleveld^ Jan Brandsma* Johan Lotz. Alle inzendingen moeten in mijn be zit zijn vóór of op 8 Januari 1913. SCHOOLBLIJVEN. Door E. S. 't Was erg stil in de klas. Op 't bord stonden de sommen, die ze moesten maken op hun lei. En de juffrouw, streng mensch met 't haar strak ge scheiden boven haar bol gezicht, zat achter 't tafeltje voor in'de klas, de geschreven lesjes in de schriften te corrigeeren. Af en toe ritselde 't pa pier, als ze de bladen omsloeg. Buiten was 't zwoel 't was heer- liike, volle zomer. De ramen waren opengeslagen in den schooltuin geui-den de rozen en viooltjes en re seda's en de bijen zoemden. Vlin dertjes fladderden blijmoedig'door de warme lucht. Men hoorde niets dan 't roekoëen van een houtduif in do hooge boomen van 't kerkhof, en 't belletje van 't schaap, dat op 't gras veld in den schooltuin graasde. De lufclit was blauw, heerlijk verrukk'lijk diep-bontblauw, als van een prentje, zóó blauw! Japïe zat met z'n griffel in de hand, te soezen achter in de klas. „Wanneer zou 't nou drie uur zijn?" dacht hij. „Dan vlieg 'lc naar huis ver weg van de school en ga naar de terp Fijn heex hoog op de térp eerst de trap op dan aan den anderen kant, waar 't niet steil is waar zoo veel koolzaad groeit daar ga 'k vis- schen bij de wilg die heelemaal over 't water hangt. Kees gaat ook wei mee fijn Hij zag den kant van Kees op. Die zat ijverig te schrijven. Werktuigelijk vestigde Japie z'n oogen op't bord en las de sommen maar ze wilden niet inwerken op z'n denken In 't steegje, achter den schooltuin, hoorde hij klossende klompen op de hobbelige straat. Hij luistei-de er naai-. „Mooi weer hè?" Dat was de langzame stem van ouwe Jeltje die heel aoliter in woon de en waar hij wel eens dronk voor schooltijd in 't achterhuis stond een groote ton water en in de lxooge vensterbank een nap. Hè "t was of hij 't geklater van 't water weer hoorde dat geklater wanneer hij er in schepte met de hou ten nap. Ouwe Jeltje was erg arm. Ze had een zwarte doek om dT schoudex-s en nu een witte om d'r linkerarm die ze gebroken had, laatst, toen ze van de ladder was gevallen. Ze deed boodschappen voor de meuschen om haar heen 't was toch een leuk, oud. geel gezicht, gerimpeld, en brui ne oogen en een bi-eede, peinzende mond Daar kakelde een kip. Hoog, schel, dxïftig geluid in de zomerstilte. Wat was 't anders toch vreeselijk stil om hem heen verbazend- De juffrouw tikte met haar potlood op de tafel, toen ze eeju paar jongens zag praten Japie vestigde weer z'n oogen op 't bord. Hoeveel gram was een kilo gram haast ook weeiIIondex-d nee Hè een vlinder! Een mooie, mooie, gele vlinder, hij kwam even boven de venstex-bank uitfladder de nu al weer verder in de blauwe lucht doortinteld met zonnegoud... Een K.G.... hoeveel gram... duizend hè ja, duizend Dus 23 4 KG. twee duizend. en1/4 van duizend is... is... e250 K.G. hè ja, 250... nou en dan 3/idx-ie keer zooveel is zeshonderdvijftig nee, zeven honderdvijftigwat zevenhonderd- vijftig?..^—ja... gram ja, nou... en nou nog tweeduizend gram... dat was... e... dat was... hè jakkes, wat vervelenden hoeveel moest hij er nou nog wel niet. één... twee, 0 nog negen stom vervelend... hoeveel grain... was 't nou... hè wat kakelde die kip... dat was twee- duizend-zevenhonderd-en-vijftig gram En daar moest hij 2 7/8 H.G.... dat was... dat was... e 2000 K.G.... nee 200 K.G. en dan nog e... 1/8 van 100 KG.... och... dat was 1/4 van 50 50 K.G.... hè even deelen maar, 1/4 van 50 K.G.... Js 50 gedeeld door 4 dat is... 131/2... nee toch niet... 11... nee, 121/2, dus nou dat... hè jakkes... dat nou met vermenigvul digen... ellendig dat was... dat was... hè. sloeg de klok nou maar dan ging 'k naar de terp vissche fijn... daar zag je niets dan koolzaad bloeien... daar waren ook vlinders en bijen... heel veel lekker warm was 't erin 't gras... de pet over je ooren... in de zon fijn... en dan heel ver weg 't fluitje van een wogrijdenden trein en dan de leeu werik en dan visschen met Kees... hè... nou dus 7 maal 121/2, dat was alvast 70 dan nog14... hè jé nou dat was Si... dan nog 21/2... nee 4... nee 31/2 dat was dan... o, ja hij had nog 84 dat was 87 i/2 nou en dan nog 200 K Gnee... Hecto och wel néé grammen nou dat was dan 2871/2 Knéé gram... hé moest er nou nog meer bij waarachtig nog wat stond daar toch... d.G.... hoeveel weer zoo iets allemach tig 57... 3/4 d.G.... 't Werd zwaar in Japie's hoofd. Sloeg de klok nou maar. „Och goeie klok sla dan toch dile uur dan vlieg ik uit de school 't pleintje over naar huissla dan toch wat kun mij nou dat gewriemel met die grammen schelen akelig naar spook dat je ze opgeeftHa... wat was dat... Verrukkelijk, daar sloeg de klok in de oude, oude, met klimop begroeide toren, drie zware lang zame slagen Japie zuchtte, van een drukkenden last bevrijd... Hoera vx-ijvrij, van de scixool met sommen over K.G. en juffrouwen met bolle gezichten! Gezegende vrijheid!! De jufrouw stoxid op en keek op haar horloge. „Net of ze denkt, dat onze, oude, goeie klok niet precies gaat!" mokte Japie. „Wie heeft al de sommen af?" Geen een vinger ging er op. „Komaan waren ze zóó moei lijk?" „Ja juffrouw ja ja o erg „Wie heeft er negen af?" Kees stak z'n vinger op. .rKnappe jongen hoor!" prees de juffrouw. „Wie achi?" Twee vingers. „Mooi zoo wie ze ven?" Weer twee. „Ik 6 en een half, juffrouw!" zei een klein meisje. „Wie zes...?" Vier vingers. „Wie vijf..." Veel meer vingers een stuk of zeven hadden er vijf af. „Wie vier?" weer een zeven a acht vingers in de lucht. „Wie drie?" Vier vingertjes beschaamd. „Wie twee?" De juffrouw zag nieuwsgierig rond. Een paar jon gens staken den vinger op. ,,'t Is nietes, Piet jij hebt er drie, kijk maar!" fluisterde een jongen. „Wat is er?" vroeg de juffrouw, stx-eng. „Juffx-ouw," zei de jongen, die „ge sproken" had, „hij heeft er dxie Piet!" „Zoo nou, daar hob jij je in ieder geval mee te bemoeien 1 Wie heeft één?" In 't uiterste hoekje van de klas ging een bevende hand de hoogte in... Japie... nog niet eens één! Hij had een vreeselijke kleur... Alle kin deren zagen eerst de juffrouw aan en toen haar blik volgend naar hem. „Jij bent de luiste jongen, dien Ik ooit gezien heb I" voer de juffrouw uit. „Schaam jij je niet? Hè? Jij luie, domme jongen. Voor straf maak je al de tien sommen nu na schooltijd... begi-epen I" „Nu?" kreet Japie, met wijdgeopen de, verschrikte oogen. „Nu?" „Ja nu je hebt me begrepen hé? Vooruit, kindei-en naast de bank?" De kinderen gingen buiten de bank de juffrouw plaatste zich in de ge opende deur-en klapte in de handen en de kinderen gingen de gang in waar alles drukte en beweging der vertrekkende kinderen was De jufrouw bleef even in de deur staan en sprak met een onderwijzer van bóven lachend toen ging ze 1 de klasse weer In, sloot de deur en nam weer plaats achter het tafeltje. Buiten scheen de zon cn vlogen de vlindertjes, tiei-elierden de musschen één zelfs vloog op de vensterbank en zag met scheefgehouden kopje en glinsterende krentoogjes naar 't klei ne jongetje in den hoek van 't school lokaaldat gebogen zat over z'n lei en af en toe 't gezicht ophief om een blik op 't bord met sommen te vestigen,... die hij niet zag door de tranen in z'n oogen Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af deeling moeten gezonden worden aan Mevrouw Venemav. Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). In de bus gooien, zonder aan schellen WIM II. De nieuwe begraven namen zijn goed en kon ik zooals je ziet da delijk plaatsen. Is het feestje prettig geweest en was er een Kerstboom ANNA en TRUIDA v. d. V. De inge zonden raadsels en strikvragen zijn CASPER W. De nieuwe raadsels zijn goed. TRUUS v. B. Wel bedankt voor je aardige kaartje I-Iet nieuwe raadsel is goed. Dat was een heel gesukkel bij jullie Zijn nu alle kwalen weer over? Ja, ik vind ook, dat jullie dit jaar een bijzonder lange vacantie hebben. Wat heb je er nog meer in gedaan, behalve je inzending? Ik wed, notr meer Nieuwjaarskaartjes gemaakt. Is dat zoo JOHANNA, ea JOHAN IL De nieuwe raadsels z(jn gced. JO en JAN V. Het nieuwe raadsel it goed, ANTON DE W. Hoe komt het, dit jullie werk opkregen in de vacantie 1 Dat is op de meeste scholen toch niet zoo Zit je nu in de hoogste klas Verieden jaar heb jij ook ixxei oxjs mee gedaan, is 't niet FREENA en PIETER K. Je oudst* zuster heeft een xnoox vak gekozen hoor! maar lang niet gemakKtiijk Waar gaat ze dan eerst xxaar toe t en blijft ze vuorlcopig bier in Haarlem i Eu komt dan later je jongere zusje jou weer aflossen Dat gaat pracaug, hoor Gaat de jongste in 't voorjaar iiaur school 'ullte bebte> "pi<™ >0»; ■s de b«kü fpXholeftai 'L Zondagen Wel bedankt voor je mooie n.^t Nm .wiaar iVpr v« vtr' LTrUe "ze"itaE a"dlg' WILII. en RIKA v. <L II. Ja, daar is het mooie voor, om do kaax*ten in te bewarenVind je deze week de raad sels ook weer zoo lastig CORRY B. De boeken in goede orde ontvangen. Noen, de naam stond er goed in en jij werd niet bedoeld. Ik be greep wel, dat jij zoo'n paar dikke En- gelsche boeken niet zoo heel gauw uit zou hebben. Heb jij ook nog Kerstva- cantie gehad of houdt dat op met de Zondagen COR en NANNE N. Wel, heeft de Kerstboom mooi gebrand en hadden jullie prettige Kerstdagen Wel be dankt voor Je prachtige kaart Wat voor voordracht is het en wat hen jij dan Zijn de lichtbeelden gisteren ~xooi geweest J. T. Hebben jullie een Kerstfeest ook gehad en wat heb je in de vacan tie uitgevoerd JAN v. H. Ja. dat was een foutje dat heb je goed gezien. Het nieuwe raadsel is goed. Je mag liet boek ge rust een weekje langer houden, dat hindert niets, als je het dan maar niet vergeet. Natuurlijk mag je zusje het ook lezen. Ik dacht wel, dat je bet mooi zou vinder. WILLY G. Het is maar een heerlijke tijden dat iij ook weer pretjes zou heb ben, dacht ik wel. Maar het prettigst is toch wel, dat Moeder weer beter is, want als die nog zoo sukkelde als een paar maanden geleden, dan zou er niets van gekomen zijn. Was je op 1 Jan. niet moé van al 't feliciteeren en kaartjes wegbrengen en heb je zelf ook mooie kaartjes gekregen? Ik vond je kaart erg mooi, hoor I CLASIEN v. d. B. Ik hoop ook, dat jo nog lxeel wat prettige uurtjes door onze rubriek hebben zult. Is Moeder thuis en hebben jullx prettige feestda gen gehad En begint Maandag de school weer Het nieuwe raadsel is goed. PIET DE V. Wel bedankt voor je mooie kaartje, Piet I .TAN DE B. Hebben jullie op school 1813 al gehad met geschiedenis en weet je dus wel, waarom dit jaar een feest jaar wordt Heb je bij Cor vec-1 plezier gehad, Ja, nu moeten jullie Maandag weer niet nieuwen moed op school be ginnen. Wist je wel, dat we vroeg Paaschvacantie krijgen dit jaar? JAN v. E. liet nieuwe raadsel is goed. Als je het boek uit hebt, moet je me nog maar eens vertellen of het mooi is. 't Was met al die regendagen heerlijk om wat te lezen te hebben, vind je niet. NELLY v. R. Dat is aardig ge daan, hoor Heb je zoo nog meer kaarten gemaakt Vond je het ixiet j een echt vacar.tiewerkje Kleur je wel eens meer met waterverf en vind je dat niet moeilijk Eu wat heb je ver der in de vacantie gedaan Speel je ook veel met de poppenJe nieuwe raadsel is best. ANNIE en BETSIE S. Hebben Jullie ook weer filan om meo te doen Nu, ik hoop. dat het even goed uitvalt, als de vorige maal t GERRIT W. Ja, jij mag ook met cn3 meedoen. Maar dan moet je vóór Don derdag de raadsels ii zenden, dan kan je diezelfde week nog zien, hoeveel jo er goed hebt. ABRAHAM H. Heb je geen zin om aan dezen wedstrijd mee te doen Dat zou met de figuurzaag ook wel kunnen. Wat voor wedstrijd er dan komt, weet ik nog niet zeker. Teeken je wel eens wat Wel bedankt voor je aardige kaart, hoor! Hebben jullie een prettig, dubbel feest gehad op Oudejaars avond WILLEM, JOHANNA en JAN S. De nieuwe raadsels zijn goed, van alle twee de brieven. Vindt Jan het prettig om ook mee te doen LOUISE en MARINUS C. Gelukkig, dat Marinus zoover beter was, dat hij toch nog mee kon doen Wat een re genachtige vacantie hebben jullie! 't Is net weer om wat te teekenen exx te kleuren. Doer, jullie ook nog aan den wedstrijd me? En heb je een prettigen Oudejaarsavond gehad ZUS en AREND v. L. Ik vind jullie rapporten mooi. Wanneer krijgt A. er een Waren de boeken mooi Heer lijk, dat jullie een boek kregen met die natte vacantiedagen, bè Wat hebben jullie verder uitgevoerd Wel b© dankt voor je aardige kaart, hoor JO S. Je kaart is goed overgekomen. Dit is de eerste keer dat je meedoet, is 't niet Ben je een kennisje van F. K. SOPHIETJE K. Wel bedankt voor je mooie kaart en goede wenschexu Ik hoop, dat jij ook nog een heel el Kiel pi© zier hebt met oplossen en onze wed strijden BART L- Dar zullen we den volgen den keer weer eens iets beters uitzoe ken, Bart. Heb je dit toch uitgelezen En heb je een prettige vacantie g© had? PIET U. De nieuwe raadsels zijn goed. Was het concert mooi en was je daar wel eens meer geweest .Ta, 't ia niets erg, om nu weer naar school te gaan jxxllie hebt nu al weer zooveel tijd gehad om te teekenen en te spe len, dat de school weer een heele ver andering geeft. NELLY vvd. B. Ja, nu herinner ik me wel, dat het een soort zakpotlood is. Ik vind je rapport heel mooi. Het is wel prettig om zulke rapporten mee naar huis te nemen, vind je niet Was het beter dan den vcrigen keer en wil je nu de volgende maal nog mooier cij fers hebben Heb je een prettige va cantie gehad? Wel bedankt voor j< aardig kaartje AAN ALLE KINDEREN. Aan allen, die mij op J. Januari een kaartje zou den, mij:i hartelijker dank. Van harte hoop ik. dat het ook voor jullie allen een prettigjaar zal zijn Mevr. VENEMA—v. DOORN. 4 Januari 1913.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 17