Een bel op aarde. Stadsnieuws STUlvKEN VAN DEN RAAD. De rekening der Gemeentelijke Bank van leening heeft over 1911/ '12 een nadeelig saldo van 541.61. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren en het nadeelig saldo te vergoeden. B. en W. stellen voor te verklaren, dat de in 1911 overgedragen gronden tot verbreiding van de Brederode- ttraat en van de uitbreiding tusschen den Kleverparkweg en de Tetterode straat voldoen aan de vereisckten voor openbaren weg, aan de verbin dingsstraat den naam te geven van Kleverparkstraat en deze te bestraten met keien. Aanbeveling voor het lidmaatschap der Commissie van Toezicht op het M. O.: 1 do lieer J. T. Bierman, ingenieur bij de Hollandsche Spoor; 2. de heer 11. P. Adams, directeur van de E. N. E. T. Aanbeveling voor het lidmaatschap der Plaatselijke Commissie van toe zicht op het L. O. (vacatures-L. A. Lourey, -Dr. J. Timmer en -L. van der VegU: a. 1. de heer H. Bussemaker, 2. de heer J. D. Rutgers van der Loeif; b. 1. de heer R. Zuidema, 2. de heer L. B. Kikkert; c. 1. de heer A. Bra- kel, 2. de heer G. H. Japikse. Voordracht voor tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Burgeravond school (vacature-J. Welling): 1. K. Pij per. onderwijzer aan de M.U.L.O.- school no. 2 en P. C. de Jongh, onder wijzer aan school no. 10. Voor dracht voor onderwijzer aan de M I L O-school no. 1 (vacature-J. Welling): 1. H. H. Holthuis, Amster dam, H. Ch. Sark, Den Haag, 3. Vh. de Vries, Terschelling. Voordracht voor onderwijzer aan school no. 9 (vacature-D. H. Prins): 1. P. Donkelnian, Haarlem. 2. J. Brink, Kampen en 3. E. L. E. Bakker, Loenen aan de Vecht. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meen'..,- Haarlem, op Woensdag, 8 Ja nuari 1913, des namiddags ten 11/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Procesverbaal opneming boeken en kas gemeen te-ontvanger. Verzoekschrift Mej. J. C. van den Bcrgh, eervol ontslag Directrice St. Elisabeth's uf groote gasthuis. Id. J. Welling, id., onderwijzer school voor meer uitgebreid lager on derwijs no. 1 en leeraar Burgeravond school. Id. IJ. J. I-Iennis, ontslag onderwij zer school no. 8. Schrijven van B. en W. in zake rapporten bijzondere Raadscommis sies. 2. Lijst van op 1 Januari 1913 aan hangig gebleven zaken. 3. Voorstel 13. en W. uitbreiding personeel secretarie, met advies Com missie Bijstand beheer gemeente-fi- nanciën. 4. Id. id. verzoekschrift bestuur ver- eeniging van Ned. Arbeidsbeurzen, pm subsidie. 5. Id. id. id. Haarl. Comité voor plan '1913. beschikbaarstelling gelden. 6. Id. id. id. H. D. Tjeenk Willink en Zoon, aankoop 1000 ex. prachtwerk over Haarlem. 7. ld. id. goedkeuring rekening en verantwoording Bank van leening, dienst 1911/12. 8. Id. id. wijziging verordening, re gelende aanstelling enz. Havenmees ter, tevens inspecteur der markten, enz., en verordening, regelende aan stelling en bezoldiging brugwachters. 9. Id. id. afwijking art. 7,1 a, Bouw verordening, houw lahriek Zijlweg. 10. Id. id. vaststelling besluiten gronden aan- en hij Brederodestraat. 11. Id. id. aangaan dading met H. van Waveren. 12. ld. id. vergunning gemeente bestuur Heemstede gasbuis, enz. weg langs Loidsche vaart. 13. id. id. gasklacht R. Meinsma e.a. li. Id. Comm. art. 166 gemeentewet varenheek een rund te gaan koopen. 15. Id. id. wijziging Alg. politiever ordening. 16. Benoeming Raadscommissie be zwaarschriften aanslagen vergun ningsrecht. 17. Aanbeveling Curatoren gymna sium benoeming Curator. 18. Schrijven B. en W. benoeming lid Comm. van toezicht M. O. 19. ld. id. id. 3 leden Comm. van toezicht L. O. 20. Aanbeveling id. id. leeraar II. B. S. met 3-j. cursus en daaraan ver houden Handelsschool. 21. Id. id. id. tijd. leeraar Burger avondschool. 22. Voordracht id. en Districtsschool opziener benoeming hoofd school no, 1 en hoofd school no. 2. 23. Id. B. en W. benoeming onder wijzer school no. 9. 24. Id. id. id. id. school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 1. DE MEÏJER1NK-MARTIN- UITVOERING. Aan do voorbereiding van de uitvoe ring van den heer A. J. Meijerink en de lieeren Martin, ten bate van het Lig- halfouds, die den 18den dezer plaats heeft, wordt hard gewerkt. Behalve een colonne lange stok door dames, zal een groot intermezzo, dat bijna het geheele na-de-pauze-gedeelte zal vullen, tot de aantrekkelijkheden van het programma behooren. De heer Meijerink is op het aardige denkbeeld gekomen, om dit intermez zo betrekking te doen hebben op de herdenking onzer 100-jarige onafhan kelijkheid. Dit. nummer heet .Grepen en trek jes", nl. uit de geschiedenis van 1795 eu 1813. Het slot is een hulde aan het vaderland in 1913. De slotdans wordt ingestudeerd door de heeren Martin. De heer Meijerink heeft bij de samenstelling van dit num mer de gewaardeerde medewerking verkregen van den heer Prent, die het decoratieve deel er van verzorgen zal. Gelijk men weet heeft deze uitvoe ring het vorig jaar de belangrijke som van f 1025 opgebracht. Als het kon, zouden de leiders die opbrengst dit maal nog gaarne overtroffen zien. Plan 1913. Een 1 gen tijd geleden heeft het Co mité voor Plan 1913 aan den Raad verzocht om een subsidie van f 2500. Men wem s elite in den Raad toen meer inlichting en naar aanleiding daar van hebben B. en W. een drietal vra gen aan het Comité gedaan, die dit uitvoerig heeft beantwoord. Wij laten hier de vragen en de antwoor den., die Zaterdag voor de pers ter inzage gelegd zijn, volgen: Vraag I: Welke vereenigingen hebben aan de samenstelling (Ier Commissie medegewerkt; en in het bijzender: is de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer niet gehoord over de samenstelling? Antwoord: De Centrale Com missie van „Plan 1913" welke, 't zij terloops gezegd, een Haarlemsc'he plant is, daar de Maatschappij van Nijverheid haar stekte beeft ter verwezenlijking van haar plan zic'h. in de verschillende plaatsen van ons land gewend tot de Vereeniginigen tot bevordering van het vreemdelingen verkeer en de departementen der Maatschappij van Nijverheid, om „in overleg met andere daartoe door haar werkkring aangewezen licha men te onderzoeken of in 1913 iets ware op touw te zetten, dat kenmer kend is voor de streek en in bijzonde re mate belangwekkend voor vreem delingen." Naar aanleiding van die ultnoodi- ging heeft het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid een vergadering belegd met vertegenwoor digers van een aantal Haarlemse he lidhamen, die rechtstreeks of middel lijk het bevorderen van het vreemde lingenverkeer ten doel hebben. In die vergadering werd o.a. be sproken wat men hier ter stede in 1913 zou kunnen doen en de wensch te kennen gegeven dat een klein werkcomité de plannen zou ontwer pen en uitvoeren. Ons comité is daarvan het gevolg. Op uw eerste vraag kunnen wij dus antwoorden, dat de volgende licha men aan de samenstelling der Com missie hebben meegewerkt: Maat schappij van Nijverheid (departement Haarlem); Veieeniging tot verfraai ing van Haarlem en Omstreken; Maatschappij der Iwuwkunst (afd. Haarlem); Vereeniging „Haerlem"; Algemeen© vereemgamg voor bloem bollencultuur; Algemeen Neder- landsch verbond (afd. Haarlem); Mu seum van Kunstnijverheid, terwijl het gebied van vrouwenarbeid verte genwoordigd werd door die dames Bosscha en Van der Chys. Naar aanleiding van de medewer king d,er veieeniging tot verfraaiing die in de Raadszitting met name ge noemd werd, kunnen wij nog nrede- deelen, dat in de constitueeren.de ver gadering op 2 Februari 1912 de voor zittershamer werd aangeboden aam den toe-n-rnaligen voorzitter der Ver eeniging tot verfraaiing van. Haar lem, waarvoor de lieer Ivrol toen ech ter bedankte en dat het bestuur van deze zelfde vereeniging van den aan vang af in ons comité vertegenwoor digd is door den heer J. C. Burkens. Vraag II: Zou het niet op den weg Uwer Commissie liggen bijdra gen van particulieren te vragen? Antwoord: Beschikten de con- stitueerende vereeniigingen over vol doende geldmiddelen dan waren zij ongetwijfeld bereid gevonden, het thans gevraagde bedrag zelf bijeen te brengen. Het meerendeel der vereenigingen is echter daartoe niet in staat, te meer daar het volgend jaar voor elke vereeniging nog wel bijzondere lasten zal meebrengen. On3 comité was bovendien van oor deel. dat voor het meer aantrekkelijk maken van Haarlem voor vreemde lingen en voor 1 et meer bekend ma ken van onze stad, wel een bijdrage uit de gemeentekas verwacht mocht worden. Het had daarbij het voor beeld voor oogen van de beide Ka mers der Staten-Generaal, die, zon der hoofdelijke stemming, f 110.000 voteerden voor de reclame in 'het bui tenland. Om deze reden heeft men dan ook niet bij particulieren om steun ge vraagd. Van het plan zal in de eerste plaats profiteereu de gemeente Haar lem, waarvoor reclame zal worden gemaakt, hotelhouders, winkeliers, restaurateurs moeten ook extra kos ten maken en loepen risico, terwijl de particulieren op wier beurs aanhou dend beroep wordt gedaan, met ons zullen meenen, dat men voor dit doel nu wel eens bij de gemeente mag aankloppen. Immers, zooals gezegd, 'het hoofddoel van Plan 1913 is recla me te maken in de wereld voor de Nederlandsche steden. Vraag 111: Kan Uwe Commissie nog nadere mededcelingon doen om trent de plannen, die in het adres zijn aangestipt? Antwoord: Dit punt werd in vage termen behandeld, omdat de voornaamste post bestemd was voor een. soort van reclame voor onze stad, welke alleen doel kan treffen als zij niet door de andere steden, die wat bijzonders op touw zetten, wordt na gevolgd. Verder hébben wij gedacht 'het geld te besteden voor de inrichting en den catalogus van de tentoonstelling van retrospectieve boekdrukkunst, die door de heeren Enschedé, Gonnet en Rutgers van der Loeff geheel belang loos bijeengebracht zal worden; voor een bijdrage ten behoeve van een zoo mogelijk permanente versiering met bloemen van eenige drukbezoch te straten en pleinen, voor bevorde ring van verkeersmiddelen. Dat het aantal vreemdelingen, die lil 1913 Nederland zullen bezoeken, bijzonder groot zal worden is zt-or waarschijnlijk. Alle groote liChamen die het verkeer naar Nederland lel den, spannen zich voor Plan 1913 in; bij millioenen zijn de reclamebiljetten en -kaarten in het buitenland ver spreid, in tal van groote budtenland- sche bladen zijn zeer waardeerende artikelen aam Nederland gewijd, au- tomobdelclubs en toeristenIxmden in de ons omringende landen vestigen op ons land de aandacht hunner le den; voor de 12 internationale con gressen is Nederland in 1913 reeds aangewezen; de opening van het Vre despaleis alleen zal duizenden hier heen brengen. Kortom ais niet alle verschijnselen bedriegen zullen buitengewoon veel reizigers in ons land komen en om nu een deel daarvan tot ons te trek ken, in de hoop, dat zoowel 'het direct bezoek als de daaruit voortvloeiende relaties tot blijvend voordeel zullen worden, hebben wij gemeend, niet de ze zaaik iets in bet belang onzer ge- meent© te doen. Haarlem komt daarbij in bijzonder gunstige conditie. Terwijl de reeks va'n meer dan 30 tentoonstellingen over het geheele zomerseizoen ver deeld zal zijD, kan Haarlem de rij openen. Het heeft uit dan aard der zaak toch reeds door de bloembollen-vel den het eerste bezoek. Indien daar dan nog bijkomt de opening van het Frans Hals-Museuin in het vroege voorjaar, zal Haarlem het voorrecht hebben het eerst genoemd te worden onder de 6teden, die het volgend jaar zullen samenwerken om den vreem deling een cultuurhistorisch beeld te geven van het land. dat de eer heeft het eerste tastbare symbool te her bergen van het beginsel van Vrede door Recht. De Commissie voor Plan 1913 (waar uit het Comité is samengesteld) heeft aan den Raad het volgende request gericht: dat zij met erkentelijkheid heeft kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Weihouders tot liet verkenen van een subsidie groet f 2500 ter bevordering van het bezoek van vreemdelingen aan Haarlem in 1913; dat zij ook kennis heeft genomen van de vragen, door Burgemeester en Wethouders aan het Uitvoerend Comité der Commissie gesteld en evenzeer van het antwoord op die vragen van het Comité; dat zij zich met dit antwoord zeer wel kan vereenigen en op grond van de daarin genoemde argumenten Uw geacht College verzoekt, aan het voor stel van Burgemeester en Wethou ders zijn goedkeuring te willen ver leen en. Het request is onderteekend door de heeren Anton Bosse en II. J. Gan zeboom voorz. en secr. van de R.- K. Middenstandsvereeniging, G. van der Most van Spijlk en F. H. Smit, voorz. en secr. van de Haarlemsche Handelsvereeniging. Dr. J. B. Sche pers en Robert Peereboom, voorz. en secr. van het Alg. Ned. Verbond, C. J. Gonnet en J. L. Tadema, onder- voorz. en secr. der vereeniging Haer lem, Mr. J. C. L. Vlaanderen en II. A. Waller, voorz. en secr. van het dop. Haarlem der Maats, van Nijver heid, J. van den Ban en J. B. van Logtiem, voorz. en secr. van de afd. Haarlem en Omstreken van de Maats, tot bevord. der bouwkunst, A. van Rossum en J. H. Visser, voorz. en secr. van de Vereen, tot Ver fraaiing. Over Griekenland. De bovenzaal van de „Vereeniging" was Zaterdagavond geheel gevuld voornamelijk met leerlingen der scho len, toen de heer L. S. A. M. von Bo mer, officier van gezondheid bij de Nederlandsche Marine, er het een-en- ander meeueeide over Griekenland. Nadat Dr. Garrer den heer Von Rö- mer had voorgesteld, gaf deze een korte inleiding tot zijn onderwerp en vertelde daarop bij een groot aantal lichtbeelden, waarvoor hij 2elf de meeste plaatjes op ziin reis door Griekenland gemaakt had, veel merk waardigs over het oude Hellas. De lantaarnplaatjes, die zeer mooi en scherp waren, maar bij het vertoo- nen nogal eei:s het euvel hadden, dat er zich vocht op afzette, gaven beelden van de gespaarde overblijfselen der monumenten van oud-Griekse he bouwkunst te Athene als elders in Griekenland en op de Cycladen en Sporaden. Wat de heer Von Römer bij de plaatjes vertelde, bepaalde zich niet tot een verduidelijking van het geen er op afgebeeld was, maar iiij knoopte er allerlei mededeelingen en herinneringen omtrent liet oude en nieuwe Griekenland, omtrent de my thologie, de wijsgeeren, het tooneel en da levenswijs der bewoners aan vast. Zoo werd het plaatjes-vertoonen een aangename en leerzame voorstel ling, die wel in den smaak vieL De opbrengst van dezen avond strekte ten voordeel© van het Griek- sche Roode Kruis. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Ec-dactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van dcu inzender vermelden VRAAG: Mijn zoon is voor d© lich ting 1913 ingedeeld. Kunt u mij ook zeggen wanneer en waar hij in dienst moet. Welke garnizoensplaats? Hoe lang is de diensttijd? ANTWOORD: Zondër dat naam of lotingsnummer en gemeente waar voor geloot, van uw zoon bekend is, kan hierop onmogelijk antwoord wor den gegeven. VRAAG: Ik heb drie zoons. De oud st© is afgekeurd en de 2e is op het oogonblik in dienst. Is de jongste inu vrij wegens broederdiénst? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik verhuurde mij eenige wéken geleden als meid-alleen dn een dienst, en ontving den Godspenning. Door omstandigheden wiL ik echter niet den dienst aanvaarden. Is 'iet nu mogelijk dat ik niet naar deze betrek king ga en mijn Godspenning terug geef, of ben ik genoodzaakt drie maanden naar dezen dienst te gaan? ANTWOORD: Gij kunt u niet aan den dienst onttrekken door terugge ving van den Godspenning. VRAAG: Mijn dienstmeisje heeft 1 November haar dienst opgezegd, om met 1 Dec. te vertrekken, want zij wordt per maand betaald. Nu heeft zij half Nov. op straat haar arm be zeerd. Dit is echter van dien aaixl dat zij nog wel wat werkkan ver richten. Zij heeft nu zonder mijn goed vinden rust genomen. Zij wil nu d© maand December ook uitbetaald heb ben. Ben ik verplicht haar over De cember uit te betalen? Mag zij het verval van Nov. behouden? ANTWOORD: liet verval over No vember mag zij behouden. Wat het loon over December betreft is het de vraag of zij al dan niet verhinderd is geweest ten gevolge van het ongeval den arl>eid te verrichten. Dat is eene medische quaestie, waaromtrent haar geneesheer advies moet geven. VRAAG: Mijn dienstbode is 6 No vember 1.1. in mijn dienst gekomen en heeft toen haar godspenning ont vangen. Heeft zij nu met 1 Jan. reeds recht op haar Nieuwjaarsfooi? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Als ik bij een patroon per week ben aangenomen, is ihij dan gerechtigd de twee Kerstdagen van mijn loon af te houden? of moet hij die Uitbetalen? ANTWOORD: Hij moet het loon over de Kerstdagen uitbetalen. VRAAG: Ik woon in Zuid-Schalk wijk, verdien f 10 per week en ver woon f 1.75 per week. Hoeveel per- eoneele belasting, en hoeveel hoofde- lijiken omslag moet ik dan betalen? ANTWOORD: ls zonder nader© ge gevens niet te beantwoorden. VRAAG: Hoe wordt op bet belas tingbiljet der personeels belasting de hu ui'waaide berekend? ANTWOORD: In Haarlem 8 dei- huurwaarde na aftrek van f 85. Uit de Omstreken SCHOTEN. De Bond van Nederl. Onderwijzers, aifdeeling Haarlem, heeft een open bare vergadering uitgeschreven op 7 Januari. Spreker is de neer E. J. van Det, van Amsterdam, over „Open baar of Bijzonder Onderwijs?" Gemengd Nieuws DE KLEERMAKERSSTAKING TE NEW-YORK. Een telegram uit New-York san de „Tel." meldt, dat de slakende- kleer makers hun baldadigheden voortzet ten. 2U00 stakers hebben een fabriek bestormd en ook andere fabrieken buiten werking gesteld. De dames- coufectiearbeidsters hebben thans ver klaard, zich hij de stakers te zullen aansluiten. HEVIGE STORM IN AMERIKA. Uit New-York wordt aan de „Tel." gemeld, dat aan de Westkust van de Vereemgde Staten zoon vreeselijke storin heerscht, als men in jaren niet heeft beleefd. De schade moet enorm zijn. Norfolk en een andere haven aan de kust zijn geheel van het verkeer afgesneden. Vele gebouwen zijn inge stort. Te Pliiladelphïa is een groote fabriek totaal verwoest, waarhij ial van personen gewond werden. Aan de kust van den Grooten Oceaan, woedt eveneens een hevige storm. LORD HARDINGE gaat langzaam vooruit. D© koorts was gewéken, maar de wonden doen nog zeer veel pijn. DE STAKING DER TAXI-CHAUF FEURS TE LONDEN duurt voort. Men schat dat 6000 taxis thans niet rijden en met inbe grip van bet hulppersoneel staken er ongeveer 12.000 mail. De staking heeft zich nu ook tot Liverpool uitge breid. VROUWEN ALS VOLKSVERTEGEN WOORDIGERS. Dezer dagen is in den Amerikaan- schen staat Colorado een dame, mevr. Robinson, tot lid van den Senaat ge kozen. De Kamer yan dien staat, waar de vrouwen zoowel het actieve als het passieve kiesrecht bezitten, telt ook reeds een vrouw onder zijn leden. HET POLITIEKE DUEL. Graaf Tisza, de Hongaarsche mi nister. 51 jaar oud, aan één voet lam, aan één oog blind, heeft desniettemin in zijn tweegevecht met graaf Karolyi blijk gegeven een geducht zwaard vechter te zijn. Karolyi, die als een geoefend sabelschermer bekend staat, heeft hem slechts één keer, en wel mei het platte van de sabel, kunnen ra ken. Tisza, die op den dag des ge rechts de vingers van zijn rechter hand in een verband had zitten en met een hevigen aanval van jicht had te kampen, trof zijn tegenstander niet minder dan 17 maaL Karolyi kreeg een snede over het voorhoofd, die he vig bloedde en werd aan lip, scliouder, arm en borst gewond. Voorts bracht Tisza hem nog oen aantal slagen met het plat van de sabel toe, van hoogst pijnlijken, hoewel niet gevaarlijken aard. Nadat de grafelijk© vechtersbazen 16 maal d© waipens opnieuw hadden gekruist, moest men Karolyi wegdra gen. Van uitputting was hij bijkans buiten bewustzijn. Men masseerde hem over de hartstreek. Toen hij wat bijgekomen was cn vernam, dat het tweegevecht, nietig zou worden verklaard, wilde hij den strijd hervatten en wederom kruisten de tegenstanders 16 maal d© sabels. Karolyi deed telkens woedende uit vallen, die Tisza op meesterlijke wij ze pareerde. Tisza verloor goen oogon blik zijn kalmte, liet den driftige® Karolyi zich afmatten en bracht hem ten slotte een slag op den elleboog toe, die hem buiten gevecht stelde, zoo meldt de „N. R. Ct.". GRAAF SCIILIEFFEN. Generaal-veldmnarschalk graat Schlieffen, gewezen chef van den Duitschen generalen staf, is Zaterdag middag overleden. EEN OPLICHTER. Te Moskou i3 thans een proces be- gonnen tegen den ambtenaar Gole- witsj. Deze heeft zich met medeplich tigheid van een gendarmerieof'icier als c"n©f van de geheime politie uit gegeven. Hij arresteerde tal van rijke Moskousch© kooplieden, die zich natuurlijk niet dorsten verzetten en liet dezen Jan tegen hoogen los prijs weer los. Een toeval bracht het bedrog aan het licht. Een door Golewitsj gear resteerd koopman kocht zich voor 5003 roebels vrij. Hij had echter slechts duizend roebels bij zich en teekor.de voor de rest een wissel. Den volgenden dag telefoneerde de koopman naar het bureau van den chef der geheime politie en verklaar de zijn wissel direct te willen betalen. Toen bleek dat de politie van niets afwist ©n een onbe\ egde zich aan bedrog had schuldig gemaakt. DE KONING ALS KIEZER. Koning Victor Emanuel hoeft zich in het tweede kiesdistrict van Rome op de kiezerslijst laten plaatsen, zoo meldt de N. R. Ct. HET BEDROG ONTDEKT. Den Sisten Decern her had een bur ger op het postkantoor te Prenzlau een aangeteekenden brief afgegeven, geadresseerd aan een Berlijusche bank, met een inhoud van 70.000 Mk. Toen men den brief in de bankinstel ling te Berlijn opende, vond men in plaats van geld slechts stukjes papier. D© Berlijnsche politie zond terstond eenige hooge politieambtenaren naar Premzlau, ten einde daar een onder zoek in te stellen. Uit Berlijn wordt later geseind, dat het onderzoek licht heeft gebracht. l>e afzender van den 'brief is Podols- ky, directeur der Prenzlauer Gasme- terfalxriek. Hij verkeerde in financi eel© moeilijkheden en schijnt zich op deze wijze er uit te 'hebben wallen redden. Hij is in hechtenis gezet, zoo meldt de N. R. Ct. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Montfoort door T. Lekkenkerker, te Wanswerd. EEN HOOGLEERAARSBENOEMING Naar „De Fakkel" verneemt, zal dr. G. J. Schoute, oogarts te Amster dam, benoemd worden lot hoogleeraar te Groningen. Koloniën WEST-BORNEO. De „Javabode vernam uit Pontia- nak Overste van Waasdijk ging na zijn terugkomst uit Sambas naar Lan- dak en keerde daarvan terug. In Lan- dak is het nog zeer onrustig. Van de patrouille onder luitenant Krabbenbos werd 7 Dec. een Amboueesch fuselier zwaar gewond en een inlandsch fuse lier niet levensgevaarlijk gewond. Drie Dapaks werden gedood, verse heidenen gewond en 4 geweren en blanke wa pens buitgemaakt. De resident der Westerafdeeling van Borneo seinde 9 December Bij kampong Djering (Landak) had plaats een treffen tusschen een patrouille met Dajak5. Gewond zwaar, maar niet levensgevaarlijk één, licht één in landsch mindere. De vijand heeft 3 doodenac htergelaten buit4 gewe ren en blanke wapens. Stoomvaartbcrlchten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Kabangan (thuisreis) arriveerde 4 Jan. te Suez. Koningin der Nederlanden, .thuis reis, arriveerde 4 Jan. te Genua. Sumatra arriveerde 8 Jan. van Amsterdam t© Batavia. Timor arriveerde 4 Jan. van Am sterdam t© Batavia. Het st. Rembrandt (uitreis) pass. 4 Jan. Fortespuria. HOLLAND—A MERIK AiLTJN. Nieuvv-Amsterdam vertrdk 4 Jan. van Rotterdam naar New-York. KON". WEST-IND. MAILDIENST. Prins Willem IV (uitreis) passeer de 4 Jan. Dun geness. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Helena vertrok 4 Jan. van Rotterdam naar Smirna. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Besoeki vertrdk 4 Jan. van Rotterdam naar Hamburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De geneeskundige wereld neemt iederen dag de belangrijke vermeer dering der gevallen van zenuwziek ten waar, lange, moeielijike, ontmoe digende en pijnlijke ziekten. Voor velen, zei de een kundig zenuwarts, „is het de hel op aarde". Wij zoeken hier niet naar do oorzaken van het kwaad, wij nemen het eenvoudig waar 'en doen alleen een afdoend middel aan d© hand pm er zich van t© verlossen, en leveren daarbij een voorbeeld. De zenuwziekten schijnen ihel booze lot te zijn voor menschen die door za ken, door zorgen, door moeielijkhe- den en ook door verdriet ©n beproe' vingen overspannen zijn, maar men zal zien dat zelfs rustige burgers, dn cchijnen stil te kunnen voortleven, er niet voor bespaard blijven. Mevrouw P. van Slooten, geb. v. d. Brul, oud 52 jaren, wonende to Utrecht, Korte Roozendaal 9, heeft ons geschreven: „Gedurende lange jaren heb ilk veel geleden aan een zenuwziekte. Daar ik niet het minste succes heb bereikt met de geneeswijzen die ik volgde, ben ik overgegaan tot het gebruik der Pink Pillen die men mij had aanbevolen als een uitmuntend versterkingsmiddel voor het zenuw stelsel. Nauwelijks had ik gedurende een weinig tijd behandeling met de Pink Pillen gevolgd, of mijn zenuw- ziekt© begon te verminderen. Mijn kalmte en mijn gemoedseveffwicht kwamen terug; ik hervond mijne krachten en mijn somber humeur maakte plaats voor mijn vroegere vroolijkheid." De kuur voor zenuwziekten ver plicht vele menschen sa amige stelde Diehandelingen te volgen: afzond©- Ti tig, watergeneeswijze, verandering van woonplaats, electriciteit, leefre gels enz.... en de resultaten zijn niet altijd heel schitterend. Mevrouw van. Slooten heeft niet zulk een saamge- stelde behandeling behoeven te vol gen, zij heeft na iederen maaltijd een paar Pillen genomen, maar die pil len waren Pink Pillen en zij is gene- De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 de doos en a f 9 de 6 doozen aan het Generaal-Depét der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; J. J. Göppinger, Haar lem, W. A- Schouten, drog. te I.isse; en in alle goede apotheken en drogis terijen. Vervolg Binnenland. LEERAREN LEVENDE TALEN. Te Utrecht werd de vergadering van de Vereeniging van leeraren in levende talen voortgezet. Medegedeeld werd, dat tot bestuurs lid van de Vereeniging gekozen is mej. C. M. Borneman, te Deventer. Tot bestuurslid der Nederlandsche sectie werd gekozen de heer J. II. v. <L Bosch, te Gouda. Dr. C. G. N. de Vooys sprak over de behandeling van de woordbeteekenis bij het taalonderwijs. Wegens het vergevorderd uur werd de voordracht van dr. E. Kruisinga over klankleer in de klas niet gehou den. De vergadering werd bijgewoond door dr. Vinkesteyn, inspecteur van het M. O. EEN DERDE TELEFOON-CEN TRALE TE AMSTERDAM B. en W. van .Amsterdam stellen den gemeenteraad voor hen te mach tigen tot het aanschaffen van een half-automatische centrale inrichting voor 4000 telefoon-aansluitingen, en voor dit doel 425.000 beschikbaar te 6tellen. OVERREDEN. Tusschen Lent en Bemmel op het kruispunt van de Hollandsche en Staatsspoor is een 50-jarige wegwer ker door een trein overreden en ge dood. AUTO-OMNIBUSDIENST VERBODEN. Sedert eenigen tijd werd door de N. V. „Eerste Groningsche Auto-onmibus onderneming" een dienst onderhouden van Groningen over Onderdendtun, Obergum, Middelstem, Kantens en Us- quert. Daaraan zal nu een einde ko men, wijl Ged, Staten van Groningen ervaren hebben, dat de provinciale we gen, waarover de dienst plaats heeft, legen ren dergelijk verkeer niet be stand zijn. Ged. Staten hebben (zoo meldt de Tijd) besloten moterrijtuigen op meer dan twee wielen met meer dan 2ÖÖ0 kg. belasting, niet op bedoel de wegen toe te laten. TWEEDE KAMER. Verhooping van weduwen- en weezen pensioenen. Blijkens de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp tot verhoo- ging van de bedragen der pensioenen ten laste van het fonds, ingesteld bij de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890. zou de minister van financier

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7