DE BAiHEü. TWEEDE BLAD Donderdag 9 Januari 1913 Buitenlandsefa Overzicht De Balkan-vulkaan. De geslaakte vredesoaüer- üdaaeliagea. Dc Londenscho correspondent van de „Voss. Ztg.' vernam omtrent do verdaagde onderhandelingen, van een Balkan-diplomaat tiet volgende „De Balkan-gedelegeerden zullen nooit de bemiddeling der mogendhe den inroepen. Toen wij de zitting ophieven, gaven wij te kennen, dal wij de geheele zaak aan de mogendheden zouden overlaten. Wat wij toen deden, was een beleefdheid tegenover de mo gendheden. Wij wisten, dat zij beëin diging van den oorlog wilden en stel den lien in staat de hervatting van den oorlog te verhinderen. Hun hou ding evenwel doei mij denken, aan.... een staking op een groot schip. De be manning wil niet meer werken en nu zal de kapitein de zaken in handen nemen hij zou dan echter verkeerd bandelen, indien hij wachtte tot de he- manning eischt, dat het schip verder gebracht wordt. De mogendheden nu scuijnon te wachten, tot wij hun bemiddeling vra gen wij zittehier echter rustig en zullen nog_acht dagen zoo blijven zit ten. Werken do groote mogendheden in dezen tijd aan totstandkoming van den vrede, dun is het goed. Wij blij ven intusscheu iu verbinding met on ze regeering en. Komen de Turken tot ons om ons te verzoeken de onderhan delingen te heropenen op den grond slag, door ons vaslgestei... z^uen wij onderhandelen. Gaan even wel deze acht dagenvoor- 1) ij, zonder dat de groote mogend heden bewerkt heb ben. dat de onderhande lingen l'Kivat worden, dan breekt de oorlog weer uit. Eer andere uitweg is er u i e t." Dc Turksche eerste gedelegeerde (Resjid pasja) zei„Wij zullen nooit verzot-ken om heropening oer conferen tie. De Balkan-gedelegeerden hebben do zitting verdaagd, zij moeten do nieuwe zitting bijeenroepen. Voorloo- pig onderhandde" wij met onze re- geei-ing. Krijgen wij van deze lueu ve instructies, hetgeen wij evenwel i iet geloovcn ,dan zullen wij een houding aannemen, die overeenkomstig onze waardigheid is." De „Berl. Lokal Anz." weet mede te deden, dat de Lordensche ambassa- deursconierentie het reeds eens ge worden is over den vorm, waarin zij den Turkschen gedelegeerden baar vvenschen omtrent het sluiten van vre de zal kenbaar maken. De tekst der nota, die door de vertegenwoordigers der groote mogeidheden te Konstunti- nopel aan Turkije overhandigd zal worden, is nog niet gereed en er kan dus nog niet met zekerheid gezegd worden, wanneer de gröoie mogend heden den gemeei.schuppelijken stap ten gunste van heropening der ondei- liaiideliiigen bij de Porte zullen doen. Volgens den c< rrespondent van de „Voss. Ztg." te Belgrado maakt men zich aldaar volstrekt niet ongerust over de gebeurtenissen te Londen. Met vrij groote stelligheid reken: uien op een bevredigend resultaat. Ka eenige vergaderingen van den ministerraad is den Servischen gedelegeerden to Londen de opdracht gegeven de on derhandeling n niet geheel af te bre ken. Daar hervatting v ij- anuelijknedeu onwaar- 5 c h ij n 1 ij Ic geacht wordt, bebben verscheidene offwïeren thans verlof gekregen. Cs strijd om Aüriacopei. Volgens den Weenschen correspon dent van liel „Berl. Tagebl." zijn bij de beraadslagingei van de groote mo gendheden over het sluiten van den vrede een reeks van voorstellen inge diend om hei den 'lurken gemakkelij ker Ie maken aistand ie doen van de vesting Adiianopci. Van één mogend heid, bchooreude tot het Drievoudig Verbond, gaat hei voorstel uit, om do Sultan Selim-nvoskee, waarin do gra ven der voervaderen des Sultans lig gen, ex-territoriaal te maken, ten ein de de godsdienstige gevoelens van de Turken te sparen. Turkije zal Adria- Dopel afslaan, de Sultan zal evenwel !n liet bezit van de moskee blijven en bet recht hebben daar schildwachten le posleoren. Verder zou, daar Turkije net bezit van Adrianopel noodzakelijk echt tot verdediging van Konstanti- nopel, voorgesteld worden, «at Euro*' jia het blijvend bezit van Konstantino- pel aan Turkij-o garandeert. In dit ge val zou echter het verbod van door vaart door de Dardanellen overbodig worden. De Dardanellenvestingen zou den dus eveneens geen doel meer heb ben, zoodat deze geslecht zouden kun nen worden. Do Bomoiiische bladen bevatten een telegram uit Londen, waarin wordt medegedeeld, dat er vclkornen over eenstemming heerscht tusscben de mo gendheden van liet Drievoudig Ver bond en van de Triple Entente omtruit don afstand van Adrianopel aan Bul garije met die verstande evenwel, dat bijzondere bepalingen zullen wor den gemaakt omtrent de moskeeën, de kerkelijke bezittingen en de graven der Klialiefen. Volgens de Turksche „Ikdam" heelt de Luigelscbe minister Grey voorge steld. dat tusschcn Turkije en Bulga rije een neutrale zone zou worden ge vormd, waartoe het vrlajet Adrianopel zou behoorei. en die bestuurd zou wor den door de Turken. Voor de eilanden in den Archipel moet een soortgelijk voorstel zijn gedaan. Van Bulgaarsche zijde wordt opge merkt, dat Adriaropel een in hoofd zaak christelijke bevolking heeft en dat dus alleen al om deze reden door de Bulgaren van lie: bezit van Adrianopel niet kan worden afgezien. Tegenover hetgeen het Bulgaarsche offioieose or gaan „JVLir" te dezen aanzien schreef, merkt nu echter de te Konstantinopel verschijnende „Osman. Lloyd" het vol gende op „De „Mir" grondt haar beschouwin gen op het overwegend Bulgaarsche karakter van de bevolking van Adria nopel. Een christelï,ke bevolking, zoo schijnt ze te argurnenteeren, mag riet onder Osmaar.sche heerschappij terug- keeren. Hier i-> op te merken, dat de „Mir" gelijk heeft, als men de vernou- dingen na den ocrlog in aanmerking neemt. De Bulgaarsche oorlogvoering was zoo, dat de Mohamrnedaansche bevolking, indien ze niet aan verdel- gmg wilde blootstaan, wel gedwóngen was te oniigieeren. De Mohammedaaa- sche bevolking der Oostelijke distric ten van het vilayet Saloniki, die door do gebeurtenissen werd verrast en ver hinderd werd te vluchten, heeft er aan moeten gelooven. In de dalen van Mes- ta en Stvoema is geen Mohammedaan blijven leven en zelfs vrouwen en kin deren zijn door de Bulgaarsche komi- tadja's gruwelijk Termoord. Indien men op deze wijze oorlog veert, kan men zeker binnen enkele dagen het ethnografisch karakter van een streek geheel verandeien. Het is echter een oninenschelijke en schandelijke oplos sing van ethncgi afische guaesties, als men deze tracht te verkrijgen door vei delging van do vijandelijke natio naliteit. Terwijl nu door deze bloedige, snel werkende methode op het platteland de sporen der Mohamrnedaansche be volking vrijwel geheel vernietigd wer den, bleef de stad en vesting Adriano pel, dank zij haai- dapperen verdedi gers, Turksch en de Bulgaren hebben geen recht haar als Bul ga arsch te ka- rak teriseeren. Adrianopel is door de Turken nog steeds behouden, en het is de vraag of als de oorlog was voortgo- zet, het ontzet der vesting nog niet mogelijk zou zijn geweest. Aldus de Turksche opvatting. Eb Servische qaaestle. Uit Londen wordt gemeld, dat de mogendheden officieel mededeeling zullen ontvangen, dat Servië als be wijs van goeder, wil om offers te bren gen voor den algemeenen vrede be sloten heeft zijn troepen onmiddellijk na de vredessluiting uit liet kustge bied langs de Adriatische Zee terug te trekken." De Servische regeering hoopt, dat Europa deze gematigdheid zal erken nen en geen verdere offers zou vragen die Servië niet bij machte zou zijn te brengen. De Tarkscïe leening. De „Temps" ontvangt uit Londen do volgende nadere inlichtingen omtrent de voorschotten, die aan Turkije zou den worden verleend Turkije zou onmiddellijk 500,000 pd. stelling ontvanger deze som mag echter niet bestemd worden vcor mi litaire uitgaven, maar moet in de eer ste plaats dienon voor de betaling der ambtenaren, ten einde ongeregeldhe den, vooral in Klein-Azië, te voorko men. Een zelfde bedrag zou gestort wor den op den dag, dat de vrede wordt geteekend, terwijl later nog 500,000 pon<l sterling zoü worden uitbetaald. Allerlei. II e Portugeesche ministerie. Het nieuwe ministerie is aldus sa mengesteld president en minister van buitcnlandsch© zaken Alfonso Cos ta minister van koloniën Almeida Riberrovan oorlog: Bastos; van openbare werken en marine Freitas Ribeiro van buitenlandechs zaken 1 Teixeira. Sociaal-Democratenin. Pruisen. De sociaal-demccratische partijdag van Pruisen nam, met betrekking tot de verkiezingen voor den Landdag, de volgende besluiten aan In allo kiesdistricten waarin dit mo gelijk is, worden zelfstandige wiesman nen gekozen. In do overige kiesdistricten wordt voor die kiesmannen der burgerlijke partijen gestemd, die beloven, dat zij slechts candidaten zullen kiezen, die voor de toepassing a an het kiesrecht voor den Rijksdag op den Pruisischen Landdag stemmen. Bij herstemmingen verlangt de so ciaal-democratie ten haren behoeve af stand van het mandaat, indien zij den doorslag geeft. Binnenland VERTREK VAN DEN PRINS. Met de Staatsspoor is Wcensdag Prins Hendrik, vergezeld van Zijn adjudant majoor Jhr. van Suchtelen van de Ilaare, uit de residentie ver trokken tot een verblijf van vermoe delijk vrij geruimen tijd in den Tau- nus. De Koningin vergezelde den Prins tot aan den trein. TWEEDE KAMER. In do volgorde der sprekers over het Budget .van oorlog voor 1913 kwam een kleiue verandering. Al üadelijk stelde de heer Ter Laan voor om de nieuwe legerorganisatie cn de kustverdediging niet bij deze begrooting te behandelen en de desbe treffende posten er dus uit te lichten. Die zaken cischten een afzonderlijke meer opzettelijke bespreking op een ander tijdstip. De Voorzitter uad tegen een verdaging echter bezwaar. Wat den lieer Ter Laan niet belette om al thans wat de legerorganisatie be treft, ecu motie van orne voor te stel len tot verdaging. Toen echter zoo wel de Voorzitter als de heer Eland daartegen bezwaar maakten, omdat de begrootiiig dan geüeel moest wor den omgewerkt, terwijl de post voor de kustverdediging alleen een crediet- post is voor het geval het desbetref fend afzonderlijk voorstel wordt aan genomen, trok de heer Ter Laan terwijl de Kamer ook onvoltallig hleek om te stemmen 1 zijn motie we der in. Toen hegon T begrootingsdebat dus; waarbij de heer Eland zijn vroegere voorstellen nopens de organisatie der infanterie tegenover die des Ministers plaatste. Hij meende dat de verdedi ging van linien en stellingen door de landweer (met de artillerie) niet vei lig is en niet goedkooper en weusch- te 1/3 van leger (infanterie) en land weer voor dc verdediging en 2/3 van beiden voor 't veldleger te bestemmen. Iu dien zin stelde hij een Motie van orde voor, die tevens in behandeling kwam. De artillerie-organisatie vond bij den heer Eland steun, maar op 't terrein van de vliegerij keurde hij 'sministers voorstellen af, omdat hij er geen heil in zag kabel-ballous aan to schaffen en xnotor-luchtschepen als de ten gebruïke aangeboden ballon „Duindigt". Hij maande op dit gebied tot groote voorzichtigheid aan en vond in dit opzicht krachiigen steun bij den heer Tydeman, die na hem sprak en die wel voor een vliegterrein en inrichting voor oefening en voor vliegtuigen gelden wilde besleden, maar tegen uilgaven voor kabel-bal lons en luchtschepen bij amend, zoo noodig zou opkomen. Tervviji de heer Elamd nog zijn in genomenheid betuigde met de positie verbetering der onderofficieren, vroeg de heer van Asch van Wïjck die ook voor de niet bij de troepen ingedeel de onderofficieren. En vestigde de heer Eiand de aandacht op een klacht over do bevordering van. enkele kapi- lein-magazijnnieesters, de heer Van Asch van Wijck verlangde voor alle officieren van 't leger dezelfde wijze van promo;ie als bij de marine. Die spr. drong ook voor de stafmuzii.an- ten op moor Zondagsrust aan. De heer Tydeman juichte in "t alge meen de reorganisatie-plannen v. d. Min. wat de infanterie betreft, toe; 't is geen volmaakt stelsel, maar wij worden er „paraat" door te krijgen wat binnen de grenzen van onze mid delen mogelijk is om onze grenzen be hoorlijk tegen aanranding onzer neu tral! lei t to verdedigen. Wij moeten, een zoo flink mogelijk veldleger heb ben en mogen niet opzien tegen ver hooging van 't eindcijfer met 3 mil- lloen, om den heerscbenden achter stand in te 'hilen in munitie, verple gingsdienst enz. Spr. ontwikkelde tegen, het verdub belingsstelsel bezwaren en. verwacht te van 's Min. stelsel meer samenhang en homogeniteit. 'Alleen verlangde hij meer van de officieren, ook voor de instructie en kwam ihij tegen uit breiding van 't getal hoofdofficieren op. Door den heer Van Nïspen (Rhe den) werd nog gewezen op de billljk- lieid om eenige grensgemeenten ver goeding te geven voor de kosten voor verlofgangers uit andere gemeenten gemaakt. Heden te 11 uur (en ook van avond) wordt het debat voortgezet. JIIR. VAN DER DOES DE WILLEBOIS. De heer Jhr. Von aer Does de Wil lebais, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal voor Noor<i-B:abant, zal heden, Donderdag, zijn 70sten ge boortedag vieren. DOCTOR HUMANS. De heer Hijmans, ad sis tent van prof. Lanz, te Amsterdam, is, na 2 1/2 maand chirurgische werkzaamheden in de Servische hospitalen te .1.ebben verricht, teruggekeerd en heeft van. Koning Petier van Servië het officiers kruis van de St, Sava-orde gekregen. PORTUGEESCH- EN NEDER- LANDSÜH TIMOR. In zake de aan arbitrage te onder werpen quaesti© van de grensrege ling tussclien Portugeesch en Ne- derlandsch Timor wordt als d© juiste loop van de overleggingen medege deeld, dat de wederzijdsche regeerin gen zich zullen wenden tot den pre sident van den Zwitserscnen Bond, met verzoek orn zich met de beslissing te belasten of -wel een scheidsrechter daartoe aan te wijzen. VERDEDIGING NED.-INDIë. Na de jongste vergadering van het technisch comité der S'.aatscommis- sio voor de verdediging van Ned.- Indië wus de stand van hare werk zaamheden aldus, dal nog een© ver gadering noodig zal zijn van ce fi- naiicieeie subcommissie en eerst daarna de vergadering van de gehee- i le commissie zal bijeenkomen tot i vaststelling van het rapport. Tot zoo lang gaan de koloniale leden niet naar Indië terug. ARTILLERIEMUSEUM Nederland zal nu ook zijn artillerie- museum krijgen. Het zal gevestigd worden op Doorwerth; de plannen zijn reeds in een vergevorderd sta dium, zoo meldt de N. R. Ct. ZEELAND. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht js Ivir. Ms. •pantserdeksthip Zeeland, onder be vel van den kapitein ter zee W. IIou- wing, 7 dezer van Willemstad naar Aruba vertrokker. JUBTLé. Ter gelegenheid van het 25-jarlg hoogl&eruarschap aan de Techn. Hoo- geschooi van Prof. II. Cop, hoogleer- aur in de scheepsbouwkunde boden eei. aantal leerlingen en oudleerlir gen Woensdagmiddag den jubilaris een ©ejeuiiir aan i Be tel vVilhelunna te Delft, waarbij den jubilaris tevei oer: gedeuk-albiLV weru aangebeden, bevattende portretten van een groot aantal leerU ïgeu en oud-leerlittgen gedurende dieu tijd. IIAAGSCHE STRAATOPBREKERIJ. Er was 'r eens een stad. En ui die stad was oen smal straatje 3). Ein aan dat straatje werd een groot -bouw gezet. En voor het leggen van de fun damenten was het noodig drt dit straatje opgebroken en uitgegraven werd. En toen het bouwen afgelcopen was, liet de aannemer het (op 10 De cember) dichtgooien. En toen het dichtgegooid was, kwamen er (op 13 December) werklieden van Openbare Werken en die groeven liet weer open. En toen het opeugegraven wps. --erd het (op 22 December) dichtgeg oïd. En toen het dichtgegooid was, kwamen dezelfde werklieden en groeven bet weer ojien. En teen liet ojx..c,e0vdven was werd (31 December; drie vierde deel weer dichtgegooid. En toen het diciitgegooid was, kwamen (op 2 ae- zer) werklieden van de gasfabriek en die groeven het weer open. En toen het opeugegraven was, werd het (ip 4 dezer) weer dichtgegooid. Ei. men iiet, dichtgegooid was. kwamen (op 7 de zer) werklieden van de waterleiding en die groever. het weer open. ".n nu het opengegraven is, zal het weer worden dichtgegooid. En ais et dient gegooid is, zuilen weer werklieden komen van de... enz. enz. 3) Van de Groenmarkt naar het Bin nenhof. (N. R. Ct.) DE ONDERWUSVO0'R STELLEN TE AMSTERDAM. In den .gemeenteraad van Amster dam zijn Woensdagmiddag weer de reeds bekende onderv.ijsvcorstellen behandeld. Het amendement KI. de Vries c.s., om 't maximum der jaarwedde door B. en W. voor onderwijzeressen vast gesteld met f 100 te verhoogen (waar over do vorige maal de stemmen staakten) is nu aangenomen met 23 tegen 19 stemmen. De amendementen van de heeren Do Vries c.s. ter verbetering van de salarissen van de onderwijzers in handteekenen, gyarnastiek en van de onderwijzeres.-e.i ia handwerken wei den nu door B. en W. overgenomen. Nu stelde de heer KI. de Vries voor de nieuwe regeling te laten in wer king treden gerekend van 1 Jan. 1932. en niet 1 Juli 1912. De wethouder De Vries deelde me de dat dit de gemeente over 1912 nog f 1GO.OOO zal kosten. Het amendement werd toen inge trokken. Aan de orde was nu de stemming over de geheele voordracht. De heer We-rst betoogde, dat door de aangenomen amendementen de verhouding tnssrhen de salarissen der hoofden en vn.n de onderwijzers ver broken is. Met den heer Den Hertog stelde spr. daarom voor de volgende motie van orde: „De Gemeenteraad: „overwegende, dat door de aanne ming van de n-merdementen op de voordracht van B. en W., betreffende de regeling van het O. L. O., wijzi ging is gebracht in de verhouding, aangenomen in die voordracht tus- schen de jaarwedden van de hoofden van scho.en en «ie onderwijzers; „overwegende, «ial het vensci.eiij-k is de in die voordracht voorkomende verhouding te heretellen, door ver- h«xg_ng van de jaarwedden der hoof den van scr.olen en dezen wensch uit ie spreken alvorens hoven bedoelde voordracht wordt in stemming ge bracht; „uoodigl B. en W. uit een daarvoor noodig voorstel aan den Gemeente raad te doen, „eu gaat over tol de orde van den dag." Ka eeiiigö discussie werd besloten de motie ui handen van B. en W. te steden om praeadvies. De gehooid geamendeerde onder- wijsvuordracht van B. en W. werd daarop aangenomen. OM EN B.IJ DEN DAM TE AMSTER DAM. Naar de „N. R. Ct." verneemt-, heeft de Raadluiis-Dam-cornmissie het ons- werp van den architect Foeke Kui pers voor een groot winkelgebouw op den lioek van tien Vijgendam en het Rokin goedgekeurd, zoodat thans spoedig een voorstel van B. en W. aan den gemeenteraod tot uitgifte van de zen grond in erfpacht verwacht kon worden. l)e onderhandelingen over het Datülcrrcin met het consortium, dat een groot hotel wil stichten, duren nog steeds voort. 'T RAADHUIS TE BERGEN. De heer Sterke is het, naar de „N. R. Ct." verneemt, ten upaopte van het oude raadhuis le Bergen (N.-H.) met de gemeente eens gewerden, zoo dat dit merkwaardige gebouwtje op zijne kosten gerestaureerd zal wor den. EEN EDEL'TRIO. Men echr.jft uit Lopik aan „Het Yelk" up Nieuwjaarsdag pleegden een drietal getrouwde mannen een serie wandaden. Eerst werd «en wielrijder, die zoo ongelukkig was liet drietal te onünoe'.eji. van zijn rijwiel getrok ken en iu de Wetering gowcu-pen; ver der werd niet naar den man omge zien. Hu mo-st zichzeif maar helpen. Een oogenblik later werd een tweede wielrijder, die even was afgestapt en over den weg wandelde, aangegrepen cn een eindweegs meegenomen roet zijn rijwiel gingen twee der onverla ten een toertje maken. Eerst na veel gesmeek en nui'a; hij zijn naam had gezegd, word hel jongmensch weer logseluten zijn rijwiel vond hij op een boerenerf achter een hooiberg. Op het dorp aangekomen, vond het edele drietal daar /n opschudding van belang er werd op vreeselijke wijze gevloekt, gedreigd en ook ge vochten. Natuurlijk moest het trio er zich mee bemoeien, met het gevolg, dat een hunner zich weldra onder ge neeskundige behandeling moest stel len, met een bierglas was hem een zoo krachtigen slag toegebracht, dat er stukken glas in zjjn ruggenvleesch werden gevonden. Kommer 2 werd In het orrestantenlokaal opgeborgen. Zijn vrienden waren daarmee echter niet kontent cn toen 's avonds het slui tingsuur aangebroken was, wilden zij do herberg niet ontruimen, voordat de arrestant was vrijgelaten, hetgeen dan ook geschiedde. De herbergier S. heeft den volgenden dag zijn zaak ge sloten gehouden uit vrees voor lij/ en goed. VFFDRONKEN, In ten Post (Gr.) is verdronken J. G., bakker aldaar, zoo meldt de N. R. Ct. Gisteren is uit liet Niekerkerdiep opgehaald het lijk van den schi.-pers- knecht T. J uit Brilti! (Gr.), die se dert een paar dagen vermist werd, zoo meldt de N. R. Ct. AUTO-ONGEVAL. Nader meldt men ons uit Gennep t Maandagmiddag kwam de auto van den lieer J.. te Gennep op den rijks weg tc- Afferdcn (L.) in notsing met een kar. die door den bestuurder on beheerd op den weg was laten slaan. Dc bestuurder kwam met den schrik vrij, doch de inzittenden, de notaris T„ bekwam ernstige wonden aan hoofd en beenen, ook de vergezellende klerk werd gewond. Beide werden dl-* reet naar Gennep vervoerd, om te worden verbonden. De auto vloog direct in brand en aan blusschen viel niet te denken, zoodat het voertuig totaal verbrand de. Van het ongeval werd de politie onmiddellijk in kennis gesteld en pro ces-verbaal opgemaakt. GEVALLEN. Naar de „Arnh. Crt." meldt, had de timmerman 11. Schook, te Geideruial- sen, het ongeluk uit de 2e verdieping te vallen van een in aanbouw zijnde woning. Zwaar gewond werd hij op genomen. Zijn toestand is zorgwek kend. TRAMONGELUK. Op de Weel Kruiskade te Rotten dam is de 4-jurige A M. K., uit de Coolschcstraat. onder den baanscnut- ver van een motorwagen \au iijn 30 der clectrische tram i.-eraakt. IK bo I sluurder remde onmidaeliijk elec- triscli, maar een voorwiel van den wa gen ging over liet kind heen. Onder het vervoer naar het ziekenhuis be zweek het meisje aan de bekotue-a kwetsuren, zoo meldt de „N". R CL" NOG GOED AFGELOOPEN. Den heer S. J. Pothuis, soc.-dem. lid van den gemeenteiaad van Am sterdam, is, naar „Het Volkmeldt, Maandag een ongeval overkomen, dat nog goed is afgeloopen, maar liero tocli bedlegerig heeft gemaakt, zoodut hij de raadszitting van Woensdag niet zou kunnen bijwonen.Op de Nassauka- de J)ij den Overtoom zich haastende om de train te bereiken, kwam nij met de borst tegen een boom van een wagen, en werd heftig achterover geworpen met het hoofd op den grond. Mem werd een rib gekneusd en aan het hoofd heeft Jiij zich vrij ernstig be zeerd. STAKING IN HET SLEEPERS- BEDRIJF. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld'. gemeld: Nu een vergadering van sleepers is het werk gestaakt van den sleepers patroon Bodegom, een bedrijf van on geveer 2U p.:arden. Het verveer voor dezen patroon, die in hoofdzaak rijdt voor de firma Ruysen Co., wordt uit. ge-, o jvd door de andere patrom-s, met goedkeuring van de gezellen, die zich alleen zullen verzetten, indien op de wagens van den beer Bodegom ander pe:soneel plaats neemt. Dit schijnt intusschen toeh wel in de bedoeling te liggen, zoodat deze vooralsnog weinig beteekenence stak:; g wel licht van grooten invloed zal zijn op het gei.eele sleepersbedrijf. DIEFSTAL IN EEN ARMENHUIS. Ten nadeele van G. v. IJ., verpleeg de in het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente te Viaardingen, is een kistje met geld ontvreemd, inhoudende f fc'CiO. VOOR DE 30.000 NOODLIJDENDEN TE SALONIKI. Aan een brief van Dr. Bïcrens de Haan, 29 December van Saloniki ver zonden, ontleent de „N. Roti. Crt." het volgende: Dankbaar, innig dankbaar ben ik, dat gereedeii.ik aan mijn verzoek om hulp voor de vluchtelingen is tege moet gekomenden ruilden gevers, die in zoo weinig tijd zooveel biieen hebben gebracht, ben ik zeer erken telijk; laten zij overtuigd zijn, dal het geld goed besteed wordt. Het kampement is inderdaad uitste kend door kolonel RedcUffe (Britsciie Roode Kruis) georganiseerd, doch biedt slechts voor 500U personen plaats, terwijl er meer u'-n 30.000 vluchtelingen zijn. jj geven eea F e u SS 8 e o si 29) Intusschen opende hij, zonder iets bijzond u s te laten blijken de deur vni: het salon en stapte met de beide dames in !t rijtuig, dat hen in vollen galop naar de „Place de ï'Opéra" moest brengen. TIENDE HOOFDSTUK. De directeur der groote opera, de Acer Véron, zat met Johannes op een divan iu een klein, zeer net gemeu- beleerd vertrek, waar hij zich ge woonlijk vóór den aanvang der voor stelling eenige oogenblikken ophield. Johannes in Friesehe kleederdracht, was in een druk gesprek met hem ge wikkeld zooals gewoonlijk zag hij er zeer ernstig uit, ofschoon hij nu en dan onder het gesprek in vuur ge raakte om eenige oogenblikken la ter weer zeer kalm door te praten. Dc heer Véron zeide tot Johannes: 'r~ Meneer Mielewsky, mag' ik er u nóg cous attent op maken, dat van den eersten indruk voel, zoo niet al- tle8 afhangt, bijvoorbeeld: 't qd)re den op 't toon eelterwijl ge door uw houding en gestalte moet trachten te imponeereu en te boeien; 't is toch voorwaar geen gemakkelijke taak. Maak u daarover niet ongerust, lk heb mijn rol goed ingestudeerd en ben er werkelijk in doorkneed. Welnu, meneer Mielewsky, 'k hoop na den afloop u geluk te kunnen wenscheiihier staat champagne, sherry en verfrisschend water, waar van ge naar welgevallen gebruik kunt maken, maar ik mag u er nog aan herinneren, dat ge eenige voorzich tigheid in acht moet nemen. Na dit gezegd te hebben, groette de directeur Johannes uiterst vriende lijk en voegde zich bij de overige ar- tisteii. Juhannes wierp een blik op dc champagueflesch, die ten einde goed koud te blijven in een koelbak stond, lachte en zeide in zichzelven Wanneer ik die noodig had, dan zou 'k hier niet staan, dan zou ik 't waagstuk niet durven ondernemen. Hij zette zich eenige oogenblikken neder en dacht nog eens na over het geen hem verbeidde, toen zijn aan dacht afgetrokken werd door 't ge stommel en 't verschuiven, der stoe len en 't druk gepraat en gegons. Intusschen was Bertha met haar cavalier de loge binnengetreden en namen zij op de aangewezen fau teuils plaats. Het schitterende licht verblindde haar als ;t ware, zoodat ze in de eerste oogenblikken niet wist, waar ze zich bevond. Het kolossale gebouw was eivoler was niet alleen geen plaats onbezet, maar integendeel waren er plaatsen te kort, zoodat verscheidene heeren en dames blijde waren een staan plaats te kunnen verwerven. De prach iige, fijne toiletten der dames en de deftige, zwarte costumes der heeren, gaven den indruk, dat de aristocra tie van Parijs en omstreken hier ver tegenwoordigd was. Alier ooge.n waren gericht naar 't prachtig geschilderde scherm op het toon eel cn met gespannen verwach ting verbeidde men 't oogenblik, waar naar reeds zoovelen weken hadden verlangd. Nadat Bertha eenige oogenblikken rustig gezeten had. sloeg ze een blik om zich heen en zag in een loge naast de hare, een zeer elegante eh prachtig gekleede jonge dame, met een ietwat fiere houding, een fijn besneden go- laat en donkere oogen, die iets bij zonder aantrekkelijks bezaten, in ge zelschap van een zeer deftig, bejaard heer. Bij don eersten aanblik kwam ■haar dal gelaat" bekend voor, doch ze kon zich zoo spoedig geen rekenschap geven, wéér dit meer ontmoet te hebben; eindelijk herinnerde ze zich, dat het de jonge dame was, die on langs met zooveel belangstelling haar borduurwerk in oogenschouw geno men en haar bij het heengaan zoo minzaam de hand gedrukt had. En 't was zoo. Bertha had goed ge zien. MargareUia zat daar in een prachtige loge op een rijk geborduur de fluweelen fauteuil onbeweeglijk, in gespannen verwachting, den be minden man dra te kunnen hooren en bewonderen! Haar vader daarentegen wijdde z'n geheele aandacht aan 't programma en groette met een vergenoegd ge laat de vele bekenden, die zich onder het publiek bevonden. Er was echter nog een heer en da me in de zaal aanwezig, in wie we "n paar oude bekenden aantreffen. Madame La Franca had Metzier geen rust gelaten voor en aleer hij er in toegestemd had met haar dien grooten en gevïerdcn zanger te gaan hooren, zoodat we ook hen lifer in de zaal aantreffen, maar niet in een loge. Metzier had twee plaatsen geno men in "t parterre, toevallig tegen over Bertha's en Margaretha's loge, wier prachtvol toilet do algemeene aandacht tot zich trok. Eindelijk was 't. oogenblik déér, waarnaar zoovele duizenden verlangd hadden de ouverture ving aan, het ■scherm werd opgehaald en 't koor van landlieden zong een lied, ter core van den Zondag, den dag des Hee ren 1 Fides, de moeder en Bertha, de bruid van „Jan, den Waard", komen het eerst op het tooneel en de vroo- liike landlieden prezen als om strijd de schoonheid en zedigheid der bruid. La Grange keek onwillekeurig Ber tha van ter zijde aan. In de eerste acte behoefde Johan nes niet op te treden, zoodat 't pu bliek nog steeds in gespannen ver wachting zat. Na ruim twintig minuien pauze be gint de muziek opnieuw en M3rgare- tha verheft zich voor de eerste maal van haar zitplaats en blikt met haar donkere oogen naar 't tooneel. Daar wordt wéér 't scherm opge trokken enJan, de waard, staat daér, in zijn flinke, mannelijke ge stalte, vol jeugdige kracht en schoon heid 1 Die gestalte imponeert :t gan- sche publiek, «lat met ingehouden adem onbeweeglijk ter neder zit, uJt vreeze, zoodra hij begint, ook maar één enkel wuord of de minste uiting te verliezen. Eensklaps klinkt zijn volle, krach tige maar tevens melodieuze stem langs de gewelven der zaalde woor den zijn gewijd aan zij'ne bruid, die hij verwacht'1 publiek hangt aan zijne lippen, zijn hartroerende taal en wegsleepende zang boeien niet al leen, maar doen alles rondom zich vergeten en toen hij tol twee malen toe op een wccklagenden toon, die van diepe zielesmart getuigde, don naam van zijn bruid met trillende stem langs de wanden der zaal deed weergalmen, touu stond in ieders oog een traan eu waande men zich niet meer op de aarde. Eensklaps werd die doodelijke stil te verbroken door een schriüen kreet en„Johannes I" klonk het door de zaal. Aller oogen wendden zich nu naar de loge, wa6r Bertha met een doodsbleek gelaat achterover in de fauteuil lag. Ja. 't is JanWaarom is u zoe verschrikt? vroeg La Grange, die ins gelijks door dien onverwachten uit roep ontsteld was.'t Is Jan. dien de nieuwen zanger voorstelt. Hoe is 't mogelijk, dat ge zoo vreeselijk zenuw achtig zijt wat is er gebeurd, zijl ge niet wel, mejuffrouw Ma rie? Deze hield echter den zakdoek voor 't gelaat en trachtte zooveel moge lijk haar kalmte terug te krijgen. De groote bezorgdheid en schrik van den heer La Grange bracht haar weder in zooverre tot zichzelve, dat ze kon bedenken, wat ze tot haar veront schuldiging zou kunnen inbrengen. Ze nam den dock van haar gelaat en was schijnbaar opgeruimder. Neem 't mij niet kwalijk, dat ik u zoo heb doen ontstellen, maar zoo dra toen ik dieri jonkman op 't too neel zag, dacht ik mijn dierbaren overleden broeder voor mij te zien. De gelijkenis, meneer La Grange is zoo frappant, dat ik onwillekeurig zijn naam uitriep. Dan moet uw broeder een zeef knap jongmensch geweest zijn, want

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5