ill's lutoi DERDE BLAD oaderdag 9 Jansart 1913 "ÓM ONS HËËN- No. 1647 HaBstractitlng yaa den Gemeenteraad. ilgens de aardige gewoonte, die TOOte en kleine gemeenten in de ilo jaren is doorgedrongen, Iieeft burgemeester Sandberg Woens- nidiiag in de eerste Raadsverga- ng van 1913 een Nieuwjaarsrede niden een kleine, omdat na- •lijk voor een groote geen aanlei- was. Immers de burgemeester t in Haarlem's historié achter nog weinig en wat hij voor zich hebben wij uit zijn inslallatie-toe- iak vernomen. Toch een aardig ichje, vol dank voor de vriendelij- vangst, die hem liier te beurt illen was en waarin inderdaad r te hooren was, dan een bloote cfdheidsformule. Meer dan dat ook het antwoord van ons oud- Raadslid in dienstjaren, den heer Styrum, die zeer terecht vertolkte "het gewaardeerd wordt, dat de $emeoster zich inspant om zich in verken in de gemeentezaken. Het ok al buiten den Raad bekend ge- den, dat Jhr. Sandberg daarvoor d aan 't werk is en hoeveel kwaad wel eens van ons Haarlemmers 3gd wordt dat we stijf zijn, ons geven, op een afstand blijven mag ik daartegenover wel verkla- dat wij, dat wil zeggen de inge- nen ook buiten den Raad, een uvhartige, gemoedelijke, maar ïiige bereidvaardigheid om in ons ing te werken, zeer op prijs lei). I ons vorig nummer is meegedeeld, irom de directrice van het gast- i, Mejuffrouw van den Berg, die sedert kort in die betrekking 13 elreden, weer heengaat: haar po- tegenover de geneeskundige iden van de slichting vindt zij niet Joende omlijnd. De heer Nagtzaam eg daarom verandering van de ructie, die de heer Kruseman nwel niet noodig vond, een uit- aak waaraan ernstige beteekenis ;t worden toegekend, omdat ze kbaar do meening van het college i regenten is. oor buitenstaanders is het naar 't voorkomt, hoogst moeilijk, deze: iestie te beoordeelen. Een gasthuis dit heeft drie autoriteiten de doc- 3ii, de directrice en de regenten cht de opsomming niet zijn in de ite volgorde van invloed, dan ag ik verschooniug. Het moet silijk zijn, bij instructie de ware nzen van aller gezag vast te stel en ik kan mij voorstellen, dat er en toe strubbelingen voorkomen die grens, 't is ook wel mogelijk, I een goede machtsverhouding pas zamerliand ontstaan kan Idat de heengaande directrice dus (t vroeg vertrekt. Hoé 't ook zij, Ïseling van hoofdpersonen in een ot ziekenhuis, is altijd bedenkelijk •daarom zullen zeker èn regenten doctoren voor de toekomst de ver- idingen nog eens nauwgezet over- gen, te meer omdat Mej. van der :g, om haar persoonlijke eigen- >appen naar ik hoor zeer wordt ge- ardeerd. Je Raadsvergadering is precies als leven, een wisseling van beelden, i kaleidoscoop. Maar wat praat ik dit ouderwetsche, bijna vergeten tertjo vol gekleurde stukjes glas, ;voor 't. oog altijd weer een nieuwe 'urcombinatie opleverden dë MJ moet ik zeggen, is als een 'oscoop I Dat is de moderne ver- .ijking. Te half negen droevig, te art voor negen uitbundig. En al ge- iren er op Woensdagmiddag in 't 'nsenhof niet zulke grollen als vonds in het bioscoop-theater, er toch ook wel stof tot lachen. Die 'schafte „de dochter van den melk- !r", een pracht van een titel voor i bioscoopfilm. 'e historie was zoo: de kanton- hter heeft een melkverkooper vrij sproken van een overtreding, om- die door zijn dochter begaan was. om een herhaling daarvan te irkomen, stelde de rechtsgeleerde Juoissie voor, een artikel van de Ikverordening zoo te wijzigen, dat de huisgenooten, die den melk- iooper vervangen, strafbaar zijn overtreding. laar is nu dit artikel, zoo vroeg een i de leden, wel toepasselijk op (uwen Er wordt in gesproken van fngene" en dat kan toch alleen op naelijke personen slaan I Waar of dan de strafbaarheid van de :hter van den melkboer? Je Raad proestte. En de burge ester, slagvaardig, bracht formeele uststelliiig in de opmerking, dat strafwet altijd spreekt van „hij, terwijl toch ook de dames er Ier vallen. 'ieuw plezier de dóchter van melkboer is er voortaan gloeiend Van onzijdigën aard, namelijk noch dramatisch noch komisch, wa3 de be spreking over hot voorstel, dat B. en W. voortaan ook zullen rapporteeren over onderwerpen, waarvan de voor bereiding aan een Commissie a d h o e opgedragen is. De heer Loosjes bleek de minderheid te zijn, die zich daartegen verzet. Een beslissing viel evenwel niet en die zal ook niemand in deze vergadering verwacht heb ben, omdat beginselcfuaesties als deze zijn als eon ietwat laaie carbonade, waarop de liefhebbers wel graag wat langer kluiven. Met andere woorden: de zaak is uitgesteld tot de of e en (dat weten wij nog niet precies) vol gende vergadering, waarin dan tevens de motie-Thiel over de vaste Raads commissies behandeld zal worden, die voor de bepaling der verhoudingen veel belangrijker is. Wel ietwat dramatisch, althans iet wat hinderlijk, was een bestratings- voorstel. Ik laat daar, hoe indertijd gedacht is.over de vervanging van een keibesli'ating op den Wagenweg, die nog goed was, door klinkers en destijds heb ik mij bij de „keien" ge schaard. Maar toen eenmaal dit ge val de bijzondere aandacht van den Raad op de bestrating gevestigd had, bleek wel, dat verreweg dè meerder heid voorstandster was van klinkers, uitgezonderd misschien in enkele druk bereden verkeerswegen en dan nog niet eens in 't centrum van de stad. Tegenover die strooming, die toch aan niemand ontgaan kan zijn, is het voortdurend voorstellen van toch weer nieuwe keibestratïng, iet wat vervelend. De heeren Heerkens Thijssen en Van Rossum vestigden daar terecht de aandacht op en de laatste vroeg naar 't rapport over de keibestrating, dat nu al vijf jaar ge leden gevraagd is. Wacht het soms op 't allerbeste, nog niet ontdekte, bestratingsmateriaal? Critiek ook op het gas. Ziedaar een onderwerp, waarover de leek altijd strijdt met den leverancier. „De quali- teit," zegt de leek, „ente weinig druk, dat zijn de bezwaren. „Neen," ant woordt do leverancier, „uw binnen leiding deugt niet, dat blijkt uit al de proeven, die ik genomen heb." Ik zal het niet tegenspreken. Mijn per soonlijke grieven zijn, dat bij mijn gaslamp bij het aansteken altijd eerst de vlam inslaat en pas den tweeden keer het licht behoorlijk brandt, be nevens dat ik den heelen avond aan *t kraantje moet draalen, omdat telkens het licht zakt. Als de deskundige van ■de Lichtfabrieken zelf er bij is, con stateert hij voldoenden druk en gaat heen, mij met mijn onopgeloste vra gen achterlatende, Enfin, in 't Leidsclie kwartier zal de proef op de som genomen worden door het leggen van wijder hoofdhui zen. Als 't gas dan beter wórdt, lag het Ti iet aan de binnenleiding. "Maar moeten, als de klachten aanhouden, al die binnenleidingen er uit Rrrt, alweer een ander stuk. De Raadsbioscoop draaide gisteren snel, want de stemlijst bleef blank. De heer Modoo had bezwaar tegen het baden en zwemmen in openbare wa teren wegens de volksgezondheid, maar Dr. Merens vond dit overdreven leekenbezwaar. Komaan, dat beetje water, dat een zwemmer binnenkrijgt en weer uitspuwt, zal hem weinig hinderen het bezwaar tegen de vroe gere inrichting in liet Noorderspaar- ne was niet, dat de gezondheid er ge vaar liep, maar dat er vaak zulke onfrissche zaken kwamen aandrijven. Nergens mag nu meer gezwommen worden, de duizend politieagenten die daarop toezicht moeten houden, zijn evenwel nóg niet benoemd. Voldaan is aan 't verzoek bij de be grooting gedaan, om in de Comm. van toezicht op hot lager onderwijs het arbeiderselement in te leiden'; de der de gekozenq, de heer Brakel, is een werkman van de Hollandsche Spoor. Maar van 't vrouwelijk element waar om ook verzocht werd, is niet verno men komt dat nog J. C. P. Binnenland DE TYPOGRAFENSTAKING TE AMSTERDAM. ,,De meening vain den voorzit ster van de Amsterdamse!)© Dru k kers vereen j ging". De hetr B. C. E, Zwart, de voorzit ter van de Amsterdamsche Druk- korsvereeniging, deelde zijn zienswij ze aan 't Hbld. mede: Volgens zijn meen ing loopt de strijd zeer zeker ook over het gevorderde loon, doch bepaald onaannemelijk achtte de lieer Zwart de bijkomende bepalingen in het program der werk lieden opgenomen. „Wat het loon betreft hebben de patroons reeds zeer groote concessies gedaan. Thans toch bedraagt het mi nimum-loon 23 cent, terwijl aangebo den is het tot 2(5 cent te verboogen. Een verhoogiing van 27 oent zou voor de grootero drukkerijen in de duizen den loopen en zelfs voor een kleinere' drukkerij zijn er al spoedig een paar duizend gulden mede gemeeld. Dat kan het bedrijf niet lijden. Bovendien gaat het niet aan een inlegger, alleen omdait hij zooveel onder is geworden, tot drukker aan te stellen. Wij moe ten het recht hebben om te beoordee len wie daartoe de bekwaamheid hebben. Ook dien opzeggingstermijn van vier weken kunnen we onmoge lijk aanvaarden. Dan.nog verlangen de werklieden in het nieuwe contract de bepaling .dat ton allen tijde ge staakt kan worden..." „Verlangt de patroonsorganisatie niet'juist het tegenovergestelde, dat in geen geval gestaakt mag worden?" „Ja, dat is gevraagd". „Wal stond daarover in hei ge ëindigde contract?" „Daarin stond niets over staking vermeid.1' „Dus een soort blanco-artikel." „Juist". „De meeding van. het sta- kingscouiiié". Ook met den voorzitter en den se cretaris van het stakingscomité, de heeren Diamant en Hahn, besprak "t Hbld. den toestand. Beiden verklaar den vol moed en vertrouwen den strijd aan le zten en deelden méde, dat voor con groot gedeelte van de typo's de overwinning reeds is be vochten. Dat zij in deren strijd het gelijk aan hun zijde achtten, behoeft wel niet afzonderlijk vermeld te worden, zoo zeiden deze bestuurders. Vooral wot den, looneisch betreft, achtten zij het verlangen zeer te bil lijken. .Maar, vroegen wij, er zijn toch door de patroons reeds groote con cessies gedaan. Het minimum-loon hebben zij toch needs van 22 op 26 cent gebracht?" De heeren Diamant en Hahn ont kenden echter dat dit een groote ver betering is. ,,0p de moeste drukkerijen is men. reed» lang boven liet minimum ge gaan, zoodat deze sprong niet zoo groot is als u wel zoudt irueenen. Bovendien wordt thans voor lede ren werkdag van 9 1/2 uur 10 uur uit betaald. Bij hel nieuwe contract dat wij wenschen, zal ook slechts 9 1/2 uur uitbetaald worden, zoodat .inder daad het verschil zoo groot niet is als u meent. Op de meeste drukkerijen heeft het grootste deel van de gazellen reeds een weekloon van f 1415. Alleen voor degenen die nog op 'het mini mum staan, in liet geheel ongeveer 180 man, en dus f 13 20 per week ver dienen, bet eekent het patroons voor stel eenige verbetering. „Wordt 'het aantal leerlingen, niet kolossaal beperkt door de bepaling dat slechts 1/10 var. het personeel minder dan 15 cent per uur verdient?' „Deze bepaling brengt natuurlijk een beperking van leerlingen met zich. Maar zij bestond reeds bij het afgeloopen contract. Alleen is het loon verhoogd vain 12 tot 15 cent." „Beschouwt u het plotseling weg blijven van liet werk niet als soort contractbreuk?" „Neen, het contract was 1 Januari afgeloopen. We waren dus geheel vrij. En wat betreft den witte-lijsten- opzeggingstermijn, daar kunnen we ons niet oaii storen. Het' was nóod- zaikeHjk voor onzen strijd. Dan kun nen we ons niet veel gelegen laten lig gen aan een wettelijke bepaling waar om wij niet gewaagd hebben, doch die ons is opgedrongen. Bovendien beschouwen wij staking niet ah een verbreking, doch aLs een onderbre king van de arbeidsovereenkomst". •HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. De Staatscourant bevat een Konink lijk besluit, waarbij worden opgehe ven de Departementen van Marine en van Oorlog en ingesteld een Departe ment van algemeen bestuur, dat den naam zal drugen van Departement van Defensie. Dit besluit treedt in werking op een nader bij Koninklijk besluit te bepa len datum. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Wittem, H. J. Piery, cand.-notaris ie Hoensbroek. Is benoemd met ingang van 21 Ja nuari tot kantonrechter te Onderden- dam, mr. II. Kingma Boltjes, gewezen griffier bij het ontbonden kantonge-- recht te Berlileum. Zijn benoemd tot griffier bij het kantongerechtte Schoonhoven, mr. J. G.de .Vrics, advocaat en procureur te 's-Gravenhago, tevens werkzaam ten parkette van den officiér van jus titie aldaar te Heerenveen, mr. H. L. Mees, adj.-comm. ter gemeente-secre tarie van 's-Gravenhage. Zijn met. ingang van 15 Januari be noemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger :in het kanton Doesburg, J. Voorhorst, notaris aldaarin het kan ton Venlo, M. A. Joosten, notaris al daar in het kanton Tliolen, P. A. de Jong, directeur N. V. Oestercultuur- mij. „Bona Fides", aldaar. Is bij den geneeskundigen dienst van het leger in Neclerlandsch-Indie, benoemd en aangesteld tot militair apotheker 2de klasse, de apotheker M. Duyster. Is de officier van gezondheid 2de klasse van liet leger in Nederlandsch- Indië, H. W. Leeksma, op verzoek, eervol uit den militairen dienst ont slagen. Bij res. van den Minister van Kolo men zijn gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië, nir. W. Switters, om te worden geplaatst in rechterlijke betrekkingen, en mej. E. W. Willemse, om te wor den benoemd tot onderwijzeres derde Jclasse bij het openbaar Europeesch lager' onderwijs. 13ij beschikking van den Minister van Oorlog ad interim van Marine, zijn de navolgende plaatsingen gelast met 11 dezerluitenant ter zee 2de klasse J. T. A. J. Bruinsma, aanboord „Bellona", en adelborst 1ste klasse bij de Kon. mar.-reserve J. ten Klooster, aam boord „Atjeh". Stadsnieuws IIAARLEMSCHE SLAGERSGEZEL- LEN-VEREENIC.1NG. Het Brongebouw was geheel ge vuld Woensdagavond met leden van de I-Iaarlemsche Slagersgezellenver- ceniging „Ons Belang" met hun gezelschap bijeen. De zaal zoo wel als de galerijen waren dient uezet met een feestelijk gestemde schare, die zicli uitnemend vermaakte met het geen op 't tooneol te zien en te hooren werd geboden. Er was een aardig programma sa mengesteld. dat wat afwisseling be treft gunstig afstak bij vele der feest- programma's, die de feestvierende vereenigingen plegen in elkaar te zet ten. Voornamelijk waren het variété- nummers en dat die succes haddon, bewees het daverend handgeklap, dat telkens uit de zaal opsteeg. De voorzitter, de heer J. van Dalen, opende den avond met een woordje naar den ouden trant, waarin hij sprak over den toestand der vcreeni- gïng, waarvan hij kon mcdedeelen, dat die zeer gunstig is. Afgewisseld door de voordracht van goed-gekozen orkestnummers, kwa men thans de variété-artiesten aan 't woord. Mejuffrouw Henriëtte gebruik-! te dal woord, om het publiek in een vroolijke stemming te brengen door de voordracht van eenige liederen. Master Tlialy Niekerk, een Afrikaan- sche kunstschulter, wisselde hel woord af met eenige daden, die den aanwezigea een bewonderend applaus afdwongen. Daarop was het-weer een duo liet duo-De Munnik dat voor een paar aardige stukjes zorgde, die wel op de lachspieren werkten. Maar het mooiste nummer van den avond was toch dat van „Les trois Brio's", die oen muzikaal trio vormen en hun talenten toonden door de uitvoering van eenige nummers op piano, fluit, violen, harp en harmonium. Vooral do fragmenten uit „Faust" werden zuiver gespeeld en oogstten dan ook een welverdiend applaus Na de pauze werden, nog verschil lende nummers uitgevoerd, die alle er toe bijdroegen om den avond goed te doen slagen. I-IET EERSTE CONCERT. De concerlvereeniging Haarlemsch Muziekkorps, die nu ruim 400 leden telt, geeft haar eerste concert A z. met medewerking van de zangeres Mevrouw de liaan—Maui- farges. De Concertgids zal voortaan gratis toegezonden worden. Vertraging. Hedenmorgen te 10 uur brak op het Stationsplein nabij den Jansweg de as van wagen uo. 46 der E. N. E. T. waardoor vertraging ontstond en door de passagiers moest worden overgestapt. DE GYSBRECHT VAN AEMSTEL. Dezer dagen geeft het gezelschap van de N. V. „Het Tooneek' in den Schouwburg ecne voorstelling van Joost van den Vondel's „Gysbrecht van Aemstel". Zooals men weet is de regie in handen van Willem Royaards, die tevens de titelrol vertuit. Ook hier zal de heer Gerard Zaisman de zingende en sprekende partij van Bis schop Gozewijn vervullen. „ONDER ONS". 't Was een in'elk opzicht zeer ge slaagd concert dat ons met roem be kend gemengd koor „Onder Ons", on der leiding van Henri Pielage giste renavond in de „Vereeniging" gaf. Het koor had é'en gelukkigen avond dat zegt heel veel. En het program ma was met zorg en smaak samenge steld. Van do vier koornummers die er op voorkwamen allen van vrij grooten omvang waren er meen ik drie nieuw voor liet Haarlemsclie pu bliek. „Middernacht" van J. P. J. Wierts, is een goed gebouwd, zeer welluidend en melodieus, dus wat men noemt dankbaar werk, en het be leefde een voortreffelijke uitvoering. Uitmuntend van intonatie, frisch en beschaafd van klank, prachtig van uitdrukking, kon het niet anders dan op de toehoorders een aliergunstigsten indruk maken. „Intocht" van P. J. Jos. Vrancken, stelt, door zijn door gaans polyphoon karakter en som mige gevaarlijke harmonische wen dingen. aan het koor wat lioogere ei- schen. Maar bleken hier ook niet alle stemgroepen van gelijke klank waarde aan de melodische belij ning van iedere partij en aan het.en semble geschiedde toch allé recht. Meesterlijk van voordracht was de mooie, maar moeilijke compositie van C. v. d. Linden„De Stal". „Lente dauw" werd door „O. O." reeds meer malen zoo voorbeeldig gezongen, .dat ik daarvan hier niets behoef te zeg gen. Door voriiind&ring van d® aanvan kelijk geëngageerde zang-solist® trad mej. Iiénniu® Scholten van liter ais zoodanig op. Dat wij bij den ruil Iets verloren hebben laat zich nauwelijks onderstellen. Mej. Scholten gaf ons, vóór do pauze, twee liederen van Grieg en een van Hugo- Wolflater een viertal Hollandsche liederen in den volkstoon van Kees Andriessen uit Hilversum. Met deze laatste eenvoudige, natuurlijke composities bp aardige gedichtjes van Rcné de Clercq stal de zangeres, geloof ik, nóg meer dan met de Duitsche liede ren de harten barer toehoorders en haar succes was eerlijk verdiend, want zij droeg de liedekens kostelijk voor. Maar toch in dat innig-mooie „Unter Rosen" van Grieg en het stra lende „Er ist's" van Wolf kwam m. 1. haar artistiek kunnen nog wel zoo krachtig naar voren. Als instrument aal-solist zagen wij den bekenden violist Heinrich Fiedler optreden. Nog onlangs heb ik in dit blad den bezielden toon, de gave tech niek, de tempe ram ent vol-muzikale voordracht van dezen begaafden kun stenaar mogen roerpen. Ook deien avond verloochende hij zijn groote eigenschappen uiet. Maar zijn pro gramma had ik wel een beetje anders, gewenscht. Het Gïacoono van Vitali moge als viool-ruuziek groote verdien sten hebben, als muziek zonder, meer is het bar vervelend. Waarom maar niet liever in het eerste deel dat heer lijke Adagio van Mozart gegeven en dan na de puuze ecu of onder brillont nummer van Vieuxtemps of Wie- niawky Gelukkig stelde hij met een paar aardige bis-numniers zijn dank baar publiek ruim schadeloos waaruit tegelijk blijkt, dat de eminen te violist een enorm succes liud. Aan mej. Betsy Pielage ten slotte een woord van hulde voor haar vaardige, mooie begeleidingen. Haai' spel straal de meermalen o. a in de liederen van Grieg en Wolf een weldadig© muzikale warnat© uit. PHILIP LOOT.fi Rubriek voor Vragen Geabonneerde!) hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet rolledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt soen aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer zou d© vastge houden wild© ©end ©5rea leggen? ANTWOORD: Wild© eenden begin nen te leggen in het laatst van. Maart. VRAAG: Hoe moet ik vleugels van vogels bereiden? ANTW OORD: Ons niet bekend. VRAAG: Wat is do beste verzorging voor een ros© k&katoc? Op Le'. oogen- blik is hij liec-sch eu verkouden. Is daar iets aan te do&n? Ho© kan ik hern het best leeren spreken? ANTWOORD: Ais voedsel geeft u hem papagaaivcer en gewoon schoon water; voor die heeschheid geeft u er gedurende eenige dage© een weinig honing in. Leeren spreken kan hij niet; het is ten minste een op d© 100 die een paar woorden zegt en dan nog lie el gebrekkig, VRAAG: Ik neb een jongen dashond, wiens oogen mei. den dag kaler wor den; het beest geniet een goede ge zondheid. Kunt u mij ook zeggen wat hieraan te doen is? ANTWOORD: Houd de kal© plek ken zuiver door ze om den anderen dag met groen© zeepsop af i© was- schen en daarna in te smeren met boorvaseline; dan zal het' haar wel terugkomen VRAAG: Wij hebben eon kip met lamme ponten. Als zij gaat staan, valt zij opzij. Kunt u mij ook zeggen, wat hieraan te doen is? ANTWOORD: Geef haai- driemaal daags drie korrels Rhus Toscicoden- drum 3 op een stukje geweekt brood in. Het dier op een droge en warme plaats heulen. Bovenstaand md'-' kunt u in een apotheek krijgen. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Voor de afdeelingen Overveen Bloemendaal en Haarlem van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, zal de heer K. Volkersz, Directeur van de Rijks-tuinbouwwinterschool te Lisse, op Donderdag 16 Januari a.s. een le zing houden. Rustverstoorders. Men schrijft ons: Eenige dagen geleden maakte Haarlems Dagblad melding van rust verstoring in ons anders zoo kalme Bloemendaal, 'tgeen bestond in het .stukgooien van lantaarns en andere ongeregeldheden. Ook hadden een paar iubraakjes plaats, en we had den gehoopt dat het daarmee afge loopen was. Maar In het begin van déze week bemerkte de firma Roozen, dat haar kantoor aan de Houtvaart ten tweeden male een bezoek had ge had van inbrekers. Ditmaal was het succes der heeren inbrekers niet zoo greol als voor één weèk of vier geie- den. .Toen werd wat kasgeld meege nomen, maar nu moesten de „jon gens" zich bepalen tot het uithalen van een glasruit, omdat de firma het geld een veiliger plaatsje had gege ven. Ook in het dorp gaan de bedrij vers der baldadigheden hun gang. Dan wordt weer een lantaarn stukge gooid, een ander maal is het een hek dat over de straat wordt gesme ten. Eu wat bereiken de vandalen ér mee Niets, totaal niets. 't Ware te wenschen dat ze gesnapt werden en we twijfelen er niet aan of de politie en de mannetjes van Potho ven zijn op hun hoede. H1LLEGOM. T Nut. Woensdagavond heeft het. departe ment „Hillegom" in de zaal van Hotel Sistermans een vergadering gehou den, waarin als spreker optrad d© ■heer Henri Dekking, van Rotterdam. De spreker vertolkte met veel talent „De Groot© Vlucht", een vroolijk spel van Herman Heijormans Jr. Daarna gaf <Le heer Dekking Socrates' rede tot d© rechters van Athene, door Pla to, en Van den hak op den tok, van den spreker zelf. Zoowel dez© twee voordrachten als het eerste groote stuk hadden veel succes. Waterleiding-plan. In een openbare vergadering, Woensdagavond in Café Flora alhier door de gecombineerde besturen van de vereenigingen Huis-eigenaren en Middenstand belegd, is het concept der gemeenschappelijke regeling be treffende de stichting en exploitatie van eene inrichting tot drinkwater voorziening van de gemeenten Hille gom, Lisse en Sassenheim besproken. Op financieel© gronden werd dit con cept als te duur veroordeeld en door zeer velen der aanwezigen per adres met memorie van toelichting aan den raad dezer gemeente verzocht, in de zitting van Vrijdag a.s. niet tot aan neming van het aangeboden concept te besluiten, maar een nieuw plan, dat de draagkracht der gemeenteniet te boven gaat, te ontwerpen. Het 'bleek dus. dat de groote meerderheid der vergadering was tegen het huidige plan, maar voor een goedkooper© wa terleiding. HAARLEMMERMEER. Verwarring. Ten gevolge van verandering in de plaatsing der aankomende treinen aan bet station te Hoofddorp ont stond daar nog al eenige verwarring onder do reizigers. Verschillenden die meenden in den trein richting Leiden te zitten, hadden plaats genomen in den trein richting Haarlem. Enkelen verlieten den trein nog, toen h ij al in beweging was, maar er waren er ook di© onvrijwillig ©en reisje medemaakten naar den IJ weg en, daarvan terugkomende, den trein Ti or,.. Tijden misten. HEEMSTEDE. Be geschiedenis der gaslevering aan Zandvoort. B. en W. hebben als Raadsstuk een overzicht tan ao geschiedenis der on derhandelingen met de gemeente Zandvoort, over de levering aldaar van gas. doen verschijnen. De historie vangt aan op 20 Mei 1911. Op dien datum vraagt de burge meester aan zijn Zandvoortschen ambtgenoot, of dc directeur der gasfa briek eens mag komen spreken over de mogelijkheid van gaslevering in Zandvoort. Dit onderhoud heeft plaats, de directeur confereert later met de Zandvoortsche gascommissie, ziju concept-overeenkomsten worden besproken en den 7en Dec. 1911 be richten B. en W, van Zandvoort aan den Burgemeester van Heemstede, dat de Raad in zijn zitting van 4 Dec. in principe besloten heeft om het gas van Heemstede te betrekken en dat voor de wijze van levering de gascom- missie nader met Heemstede in over leg zal treden. Later komt het ver zoek, den directeur te machtigen tot het bijwonen, eener conferentie vau 'deii Raad van Zandvoort. In twee conferenties met den directeur wordt dan z ij n ontwerp besproken. In middels hebben B, en W. van Heem stede bericht, dat zij zich hadden voorgesteld dat. eerst de beide Dage- lïjksche besturen tot overeenstem ming hadden moeten komen, alvorens de zaak in openbare raadszittingen kon worden behandeld. Tevens werd daarin de wenschelijklieid betoogd om aan hetgeen in deze geschiedde zoo min mogelijk publiciteit te geven, daar Heemstc-de's Dagelijkscli Be stuur het minder juist achtte dat de leden van zijn Raad uit de dagbladen kennis zouden krijgen van een derge lijke belangrijke zaak, waarvan zij officieel nog niets wisten. De Directie wórdt na de conferenties met den Zandvoortschen Raad geheel in beslag genomen door de voorberei dende werkzaamheden tot uitbreiding der gasfabriek, zoodat zijn gewijzigd ontwerp eerst eenigen tijd iater bij de commissie van de bedrijven en bij B. en W. inkomt Den 4en April (den 30en Januari heeft de eerste conferen- ti\ plaats gehad) moeten B. en W. op een informatie van Zandvoort ant woorden dat de plannen nog in ou- derzoek zijn, maar dat nog ntel met zekerheid kan worden gezegd, wan neer de voorstellen zullen inkomen. Den 23sten April 1912 wordt het ontwerp in een gecombineerde ver gadering van B. en W. van Heemst© de met de commissie voor de bedrij. ven besproken. Den lien Mei stellen B. en W. het ontwerp vast, den 20ea Juni houdt de Raad algcineene be schouwingen en den 22en Juli arti- kelsgewijze bespreking van het ont werp (beide malen met gesloten deu ren.) Den lSen Juli hebben B. en W. van Zandvoort iutusscheu weer geïn formeerd, hoe het met de zaak der le vering staat. Den 25en Juli zenden dan B. en W aan B. eu W.' vau Zandvoort eeu 20 tal exemplaren vau een ontwerp- raadsbe&luit tot het aangaan van een overeenkomst in zake de levering va gas. door Heemstede aan Zandvoort, onder médedeeling, dat zij eeu ge grond. vermoeden hebben, dat de Raad van Heemstede bereid zal wor den bevonden het ontwerp goed to keuren, mits daarin geen wijzigin gen van ingrijpenden aard door Zandvoort- worden verlangd. Tevens wordt er op gewezen, dat het van het spoedige tot stand kernen van de overeenkomst zou afhangen, of de termijn van 16 Juni 1913 voor dea aanvang der gaslevering zou kunnen worden aangehouden. Den 8eu October vragen B. en NV. in een schrijven aan het Dagelijksch Bestuur van Zandvoort om officiee- lo bevestiging van het bericht in de dagbladen, dat in de zitting van 24 September van den Zandvoortschen Raad besloten zou zijn om, onder aan houding der onderhandelingen met Heemstede, die met de Residugas- maatscriappij te heropenen. Verder vragen zij, mede in verband met deu omvang van een te sluiten geldlee- ning, of er nog kans bestaat op de verleening" der concessie aan Heem stede. B. en W. van Zandvoort zenden dan een gevraagd uiltreksel uit de Raads- notuïen van 24 September. Daaruit blijkt o.a. dat de gascommissie te Zandvoort, hóewei in beginsel tegen do levering van gas door eene zuster- geinèente, nu, nadat de meerderheid van deu, Raad zich verklaard heeft vóór die', lp vering te zijn, vermeent aan te moeten bevelen aan de ge meente Heemstede concessie te ver- leenen, mits de ingediende voorwaar den worden gewijzigd volgens baar rapport. Den 14en October en den 28steu November vragen B. en W. van Heem stede om toezending van de bedoelde wijzigingen. Den 29sten November antwoordt Zandvoort. dat er geen nadere mededeelingen te doen zijn omdat de Raad de wijzigingen noy niet behandeld heeft. Tot hiertoe de geschiedenis der zaak tot heden, zooals het raadsstuk die (meer uitvoerig) vermeldt. De zaak traineert nu ai één jaar en zeven maanden. In dien tijd zijn er van weerszijden, goed geteld, gezamenlijk eenentwintig olliciëele epistels aan gevrijd, en in hel bedoelde raadsstuk is sprake van tien conferenties en vergaderingen in totaal, die er aan besteed werden. Buitendien moeten ei nog iu Zandvoort verscheidene com missie-vergaderingen geweest ziju. En het resultaat van al dezen ar beid? Dat B. en W. van Heemstede, er op wijzend, dat zij niet voor onbepaal- den tijd. gebonden wenschen te zijn aan de voorwaarden, die dén 25eu Juli 1912 aan B. en W. van Zand voort zijii ingezonden, den Raad voor stellen om Zandvoort een ultimatum te stellen. Namelijk dit: te berichten dat indien vóór 1 Februari 1913 door den Zandvoortschen Raad geen be slissing is genomen, Heemstede het voorstel tot levering van gas in de ce- meente Zandvoort intrekt. „Het zal duidelijk zij rij' schrijven B. en W. „dat Heemstede niet maai steeds rustig kan blijven afwachten, of Zandvoort een beslissing wensclil te nemen. Wij achten nu den tijd wel gekomen, dat wij zekerheid krijgen omtrent deze zaak."

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9