Isspion luiii IE BAIHSTEENDHIXESL TWEEDE BLAB Zaterdag 11 Januari 1813 Haarlemsche Handelsvereenigirag Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jausweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Télephoou Nu. 403. Op 10 Mei 1892 werd boveugenoem- de Vereenigiug bier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner bundel uf bedrijf te bevorderen en wel speciaal uoor het veislxekkeu van informatie» en hel incasseren ran dulneuse vorderingen. Voor posten welke men de verceni- ging ter iuvordering in handen sielt' op burten de stad woonachtige per sonen moei 10 ct. porto worden be taald. terwijl van allo vorderingen door de vereenigiug geïnd 3 pet. pro- Visie wordt geheven. In Juli en Augustus 1012 zijn 68 vorderingen tot eon bedrag van l 4254.14 lietaaki; 19 vorderingen ver- den afbetaald en 17 vorderingen uit gesteld. Bovendien hebben de leden het recht op hel buti gratis te verstrek ken advies van de reciiLsgeleerde ad viseurs der vereenigiug de heereu Mrs. lb. de haan hugenuoltz on A. H. J. Mereus. Spaarne 94 alhier, die desgoweuscht ook in proceduren en laili.sseiueuten gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen vour zakeu betreffende den huiidei ol het bedrijf der leden. Hij elke vordering do recliisgeleer- den iu banden gesieid moet 10 ct. voor purto worden gevoegd, terwijl vari de bedragen dor langs ae-eii weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H ll. recntsgeleer- deu hebben het recht ui geval van ge- rechte!oke vervolging bet door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen ann den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephoinsche inlich ting; verlangt men do informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.rn, 5 ct. porto.ergoeding moet worden betaald. Aan bet kantoor Jausweg 11 zijn coupons a lil ct. verkrijgbaar, waarop uien aan bet bureau van den Burger lijken stand op het Haadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar leKilimaiiekaarlen, waarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigue en bij den Ned. bond vun Diiderl. Infór. en SchuJihnvurdering- bureaux en Handelsvereenigingeu aangesloten vereeingingen. Deze in- fonn.itieii kosten 25 ct. liet is noouig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed infurmee- ren. vooral naar nieuwe cheiiteu eeue bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigmgen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geefi uit eene tweeinaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wiep men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeeleri en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaariijksche contributie vraagt, is dit zeker een teer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eemgo is wat de Haarlemsche Han- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, dis hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en F si S11 et n 31) O. aan dat verlangen kan ik ge makkelijk voldoen, licrnam madame De Beuve, wie dozen jonkman een maal gezien heeft, zal zijn uiterlijk niet licht vergeten. Hij is zeer lang, beeft blond baar, donkere oogen en een uitdrukking in zijn gelaatja bepaald, men zou hem voor 'n rid der uit de middeneeuwen aanzien. Op straat gekomen, nam La Gran ge's opgeruimd gelaat al zeer spoedig een andere uitdrukking aan hij kook ernstig voor zich heen, fronste de wenkbrauwen en zeide binnens monds: „Zonder twijfel zijn Ottensen en Mielcvvsky één en dezelfde per soon. De toedracht der zaak Is me even wel zóó duister, dat er nog heel wat te praten zal vallen, alvorens we er ecnig licht in hebben 'k begrijp even min waarom 't meisje niet rond voor de waarheid is uitgekomen; welk be lang kan ze daarbij hebben en waar om maakte ze mij in de opera diets, dat die zftnger sprekend op 'n over deden broeder geleek en dat ze daar- altljd heelt zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in dezo richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiSn gevormd en is daarvoor.het bestuur uitgebreid. Van deze commissïën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeens Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe. handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de coniiiLutie. 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doe ii. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Parijsche Brieveu CCCLXII. Men is nu bezig bet huis af te bre ken, dat gelegen >s op den hoek van den Boulevard des Itulicns en tie Rue Taitbout. Daarmede verdwijnt een zoogenaamd liiistorisch huis. Daar woonde namelijk, tijdens het Twee- do Keizerrijk, de zonderlinge lord Seymour, in de wandeling Milord 1' ArsouLlle genoemd een wezen, dat heel Parijs door zijn excentriciteiten verbuasde. Ik dien er bij te «eggen, dat de man schatrijk was en zich daardoor caprices kon veroorloven, waar eon armo drommel niet aan kan denken. Op een avond stond lord Seymour, sterk aangeschoten hij kon jam merlijk veel drinken op Let punt om, vóór de Grand Opéra, uit zijn fraai rijtuig te stappen, toen een ar me stakker de portière opende en klagelijk riep: Pk heb honger! Seymour kreeg plotseling een inge ving en zei: Raap dit op, maar met je tan den!... Dan kun je 't houden. Meteen wierp bij een louis d'or in een straatgoot. Een oogenblik hield de bedelaar zich onbeweeglijk, bedKvïngerd zijn grno'e verontwaardiging. Doöh alras kreeg de honger de overhand, en, lig gend op den buik, haalde de stumper het goudstuk met zijn tanden uil het vuil. Toen stond hij op en lord Seymour zag een met vettig slijk bevuild ge- zidht... De edelman voelde diepe spüuojinte in zich opkomen, en, zijn wandaad willende „goedmaken" „terugi oopem", zegt de Franschiman, ofschoon hij niet commercieel is aan gelegd riep hij zijn sladatoffer toe: Luister, vriendlief. Nu kriig je vijf louis d'or van me, wanneer je me een Hinken opstopper- op mijn ge zicht foeeft. De schooier, die den gemoedstoe stand van lord Seymour onmiddellijk begrepen scheen te hebben, sprak in het Fransdh: All right! Do arme zette zich in postuur en de rijke „encaisseerde" met de groot ste gelatenheid een vuistslag van wat ben-je me. Daarop betaalde lord Seymour do vijf goudetukken en trad, tevreden en gerustgesteld, de Groote Opéra bin nen. Nog ee na ode re anecdote omtrent lord Seymour. Op een goeden dag -bevond hij zich met een neefje, oen jongen van adbt of negen jaar, in een bar nabij de Groote Opera. Oom dronk, dronk veel, dronk veel sterieo drank. Neef je -kreeg een glas kwast of iets derge lijks. Neefje vroeg: Oom, als men veel drinkt, wordt men dronken, niet? Oom antwoordde: Dat is ten minste mogelijk. Maar er zijn ook roenschen, die nooit dron ken worden, hoeveel ze ook drinken. En hoe merk je dan zelf, of je dronken bent of niet? Als je dronken bent, zie je dub bel. Dubbel zien? Wat is dat? Nou zie je daar dio twee weik- lui bij de deur? Welnu, wanneer je om zoo vreeselijlt ontstelde. In één woord, ze heeft mij misleidmaar in dien 't mocht blijken, dat er meer achter die zaak schuilt, dat ze een misdadigster is, dan zou ik wenschen, haar nimmer, ontmoet te hebben Ecnige oógenblikken bleef hij in diep gepeins verzonken stilstaan, keek op z'n horloge en zeide tot zichzelven Ik ga terstond naar de „Rue Jou- bert" en zal trachten mijne zuster te spreken. Maar'n misdadigster kan zij toch niet zijnneg zoo jong, zoo n open oog zoo'n rein edel gelaat, zoo'n zocht karakter, neeneerder celoof ik. dat de wereld vergaat, dan dat zij een misdadigster isl Met ras- sche schreden haastte hij zich naai de „Rue Joubcrt" te bereiken en spoe dig bevond hij zich bij zijn zuster, die zeer ontstelde toen ze onverwachts haar broeder zoo bleek en ontdaan zag binnentreden. Hoe komt het toch, Richard, dat je straks zoo spoedig vertrok, zonder even een oogenblikje met Marie te spreken? Dat staal in verband met mijn bezoek van nu. 't Is helaas een be zoek niet als broeder, maar wel als detective; 'k moet je daarom verzoe ken, je antwoorden op mijne vra gen vooraf goed te overwegen. Je jaagt me een schrik op 't lijf door die praatjes, wat beteekent dat alles toch? zeide madame Colbran, 'k heb toch geen boosdoeners in huis. - er vier in plaafs van twee ziet, dan ben je dronken, erg dronken. Begre pen? Neefje zweeg een oogenblik. Daarop sprak het 'kind, heel schud!".ter: U moet niet boos worden, oom... Ik zie daar inaar één werkman... Men beweert, dat lord Seymour een neurastheniac was, die in den drank en in zijn excentriciteiten middelen zocht om te „vergeten". Wat verge ten dat komt er niet zoorzeer op aan. In onzen tijd, althans te Parijs, sdhijnt het aantal dergexiea, d.:e de vergetelheid in den drank zoeken, ge stadig en sterk af te nemen. Dat zou op zedelijken vooruitgang wijzen, in dien niet d.-iartig'.Micrver bet feit stond, dat de verbruikers van morphine, ether, cocaine en dergelijke „genots middelen schrikbarend in getal toe namen.. Vooral de cocaïne is op hel oogenblik zéér in de mode. Die middelen schijnen, behalve de vergetelheid, mede een soort van visionnaire extase te brengen. Daar om behoeft het geen verwondering te baren, dat lieden met een geschokt zenuwgestel, uiet afnemende physieke klachten, kunstenaars met een uitge putte fantaisic. onfortuinlijke spelers, geblaseerde l^agloopers, enz., enz., eonerzijds alle onaangename herinne ringen trachten weg te bannen, an derzijds zich kunstmatig pogen op te winden door bet gebruik van cocaine, morphine, ether of wal dies meer zij. Hot gevaar, dat het gebruik van die heulsappen oplevert, is van dien aard, dat de justitie er zich onlangs mefi heeft bemoeid. De procureur der Re publiek te Parijs heeft enkele dagen geleden een rondschrijven gericht ann de politie-commissarissen van het Seine-deparbement, waaruit ik het volgende overneem „Recente onderzoekingen, door mijn Parket ingesteld, hebben aan het licht gebracht, uai ue voorschriften van de veiorucuuig vaai za uc u>flar 1648, bo- treiieuue ueii verkoop van gHiliou- deuue siofiun, en van uet decibel van 1 October 1568, aangaande den ver koop, den inkoop en bei gebruik van opium en deszel.s extracten, met meer precies in acht weruen -genomen. „In sommige buurten van Parijs is hel mogelijk, zich, zonder moeilijk heid, morphine, cocaïne of opium te verschaffen. „Nu is het u niet onbekend, dat het onmatig gebruik van die vergiften ten hoogste gevaarlijk is voor de open bare geaonuheid en op het inensche- lijk organisme den noodiottigflieu in vloed kan uitoefenen. „Dieusvoigens bi eng ik u in herin nering, dat „lo. de handel in gifthouöende stof fen uitsluitend is toegestaan aan kooplieden, scheikundigen, fabrikan ten en manufucluriers, d:e daartoe een speciale verklaring aan de prefec tuur van politie hebben afgelegd „2o. de verkoop aan hel pub.iok van gifthoudende sloffen slechts kan wor den bewerkstelligd door de apothe kers, voor geneeskundige doeleinden, en op voorschrift van een geneesheer, chirurg, officier van gezondheid of van een gediplomeerd veearts, welk voorschrift gcd.igteekend en onderlee- kend moet zijn, en volledig de dosis van genoc-mde stoffen en het gebruik van het medicament dient aam te wij zen ,,3o. de apothekers deze voorschrif ten moeten overschrijven in een be paald register en ze den kooper niet moeten teruggeven dan na ze van hun stempel to hebben voorzien en er don datum van aflevering en het register- voljmummer op te hebben aangelee- kend ,,4o. de apothekers op de geneeskun dige bereiding een etiket te moeten hechten, aangevend hun naam en hun domicilie en aanduidend de inwendi ge of uitwendige bestemming ,,5o. de gifthouüeiroe stoffen sieeds moeten zijn opgeborgen op een veilige en mot een skmtel gesloten plaats." Volgens nog eeuige alinea's vol voorschriften, waarop de wenk „Gij zult al die voorschiiiteu niet uit het cog willen verliezen, telken male, dat gij geroepen zult zijn om ccn hevigen dood, kwetsuren of ziek ten te constateeren, d:e veroorzaakt schijnen te zijn door het misbruik van morphine, cocaïne, opium of tem ge a'ndeie gifthoudende siof, teneinde, met de grootste zorg, na te gaan, door wien en onder welke omstandigheden die stoffen zijn afgeleverd." Bon 1 Ik vind het uitstekend, dat de jus titie scherpe maatregelen treft tegen den verkoop van „toxiques" door di verse „marchands de poison" al of niet gebrevetteerde koophedne in ver gift, die tallooze energieloozen in staat stallen een langzamen zelfmoord te plegen. Hoe vaak heb ik, bijvoorbeeld, niet den morphinist G. do L. in salons go- zien en hem bewonderd om zijn hoogst onderhoudende, van geest schitteren- Dat nu juist wel niet, doch tot mijn diepe smart moet ik u zeggen, 'lat er toch een verdacht persoon in uw huis is en wel Marie Fitter, ant woordde La Grange met nadruk. Nu verbleekte madame Colbran op haar beurt; sprakeloos en mei groo te oogen staurde ze haar broeder aun, niet anders denkende, dan dal deze in zijn verstandelijke vermogens ge krenkt was. Marie, dat lieve, onschuldige kind, een verdacht persoon 1 Maar Ri chard, je raaskalt, wat is je toch we dervaren, dat je in zoo'n opgewonden toestand te mijnent komt? Dat lieve, arme kind. wat zou dat ooit voor kwaad kunnen doen; neen. Richard, 'k wil er niets meer over hooren, ant woordde madame Colbran op scher pen toon. Ik ben helaas al te goed bij mijn zinnen, Louise. Ik raaskal niet. Maric heeft zich zelve verraden. Doch k ver zoek je mij deze vraag eerst te beant woorden, alvorens verder met je te spreken„Hoe heet die landgenoot va.. Marie, inwien ze eenigen lijd gelogeerd heeft in 't pension bij ma dame De Beuve?" Ik weet 't niet; 'k herinner me evenmin dien naam ooit gehoord te hebben, antwoordde zijn zuster. De naam van den landgenoot, die haar hier bezocht, is die je dan ook soms bekend? O. Ja zeker, hij heette Ottensen. do gesprekken. Wal een kraan!..Eens echter zag ik hem in zijn eigen wo ning. 's ochtends. Hij was niet op mijn bezoek voorbereid. En ik trof een willoos, onmachtig wezen, een af schrikwekkend vod.... Ik kon opiumschuivers, morphlnis- ten, ether om anen en cocaïnisten. Ik heb gemerkt, dat zii Allen twee ka raktertrekken gemeen hebben zij zijn, in weêrwil van hun onstoffelijke visioenen en hallucinaties, „au fond" niets dan materialisten, en zij hebben het. in den uitgebreid sten zin van het woord, kond onder de zon. -Wie maakt er een studie van dat pathologisch verschijnsel Want ik vrees. dat de door den procureur der Republiek te Parijs beoogde maatre gelen slechts lapwerk zijn. Wie loert dien nevropatben, gelijk eïrnand het eens zo oschoon heeft ge zegd „rn-.-ii gte zijn onder de oogen van God" OTTO KNAAP. Vaa de Residentie en haar bewoners. cxc. Het nieuwe jaar heeft hier het eer ste stel Kamercandidaten gebracht Da concentratie publiceerde de na men van de mannen, voor wie zij zich het vuur uit de sloffen gaat loepen. Natuurlijk zijn er de aftredende-! bij, zoodat alleen de candidaat in district I interessant is. Dit district, zal waarschijnlijk de plaats worden van een verbif terden strijd. Voor den raad werden de laat ste maal 4 socialisten afgevaardigd en oogenschijnlijk is de kans, dat de heer Ter Laan herkozen zal worden, groot. Bij nader inzien blijkt echter dat de waarschijnlijkheid minder zeker is dan ze lijkt. Tegenover hem wordt van links gesteld de lieer Deen en nu is de heer Deen in I verbazend populair. De tochten, die hij armlastige am bachtsschool-kinderen naar de ten toonstelling te Brussel heeft laten maken, brachten hem vele aanhan gers en ook om andere redenen is hij een gevaarlijke tegenstander van den heer Ter Laan en algemeen wordt dan ook toegegeven, dat de eenige persoon, die hel aftredende lid kan wippen, de heer Deen is. Rechts komt met een eigen man; wie hei zijn zal is nog nici bekend, maar bij oen heer Deen smut hij l>e- shat acuter iu populariteit en dai doet zijn kans tot net tv.eeae pluu terug vallen. Komen de heeren Ter Laan en Deen in herstemming dan is «1e beslissing aan de recntsche kiezers. blerk ue- uoeg om hun caudidaac er mei eigen kl achten doo te halen is de concen tratie er niet, de coalitie verkeert in ke-izelfde geval en de sociaal-dcinocra- teu hebben in 1 alleen succes als links en rechts elkander bij een herstem ming ontweek. Zooals ik schreef ligt, bij een her stemming DeenTer Laan, de beslis sing aan rechts en het lijkt niet heel dwaas te veronderstellen dat een aan tal christelijker! hun stem aan den heer Deen zi lier. geven. In III"kan de lieer Jansen van zijn verkiezing zeker zijn. Dit district werd links nog nooit ontrouw en in JI heeft ae aftredende mr. Dolk een goede kans. Zunoei de umnieuscne kwesue zou zijn leven aan een zijden draad gehangen hebben. W as de heer Mac- kay in de coalitie gebleven, hij zou in II gecandideerd zijn en bij zijn enor me populariteit hij is hei eenige rechtscne Statenlid voor Den llaag had hij een schitterende kans gehad op het Binnenhof te komen. Do heer Maekny ging echter, en naar een waardig plaatsvervanger zcekt men tevergeefs. Het He district is hier een eigenaardig; het kiest dan links, dan rechts en de populariteit van don cnndtdfiht geeft telkens den doorslag. De tusschentijdsche raads verkiezing verliep, door een onbeken den candidaat ongunstig rechts. Waai- nu mr. Dolk aardig wat vrienden heeft in I, doet hij beslist een aardigen gooi naar een nieuw mandaat. Voor we zoover zijn dat we aan den vooravond van de verkiezingen staan, wacht de gemeente nog bed wat nieuws en ook interessants, om over te praten. Noem ik alleen maar het afdeelingsverslag van het voorstel tot verhooging van het telefoontarief. Zoo zoetjes aan wordt deze zaak even omvangrijk en verward a!s Ihet schouwbiirg-v raagstuk. Tegelijk met de tariefsverhocgirug waarvoor het eerste argument nog geponeerd meet worden komt het voorstel tot het invoeren van do automatische tele foon iu fee.<Ln deling en bet debat daarover zal misschien wel eeuigea tijd vorderen. B. en W. zullen daar dan de schuld van rijn. Gevraagd was om een economische uiteenzetting van de verschillende En die persoon, die straks hier in de spreekkamer was, voert deze dien naam? Juist, die lange blonde man. Heb je soms ook opgemerkt of Marie gedurende haar verblijf j.e uwent ook geheimen omgang had, brieven of boodschappen ontving of brieven schreef? Gedurende haar verblijf te mij nent lieefl ze slechts één brief ontvan gen dat zal zoo wat twee maanden geleden zijn en volgens haar zeggen.' kwam die van haar landgenoot. Se dert dien tijd heeft ze niets van hem gehoord, buitendién Marie gaat nooit zonder mij of u uit, dus 'k durf je de verzekering geven, dat ze dien man in geen twee maanden gesproken heeft, hetgeen haar wel een weinig treurig en somber stemde. Dit kan en mag ik je wel zeg gen, Louise, dat haar landgenoot Ot tensen en Mielewsky, de gevierde zanger, een en dezelfde persoon is. Marie heeft mij voor stellig ver klaard, dat haar landgenoot met wien ze gereisd had, een visscher ge weest is cn naar Indië vertrokken was. Vind je, dat hij er uitziet als "n visscher en zijn dus die praatjes vun Marie geen verzinsels, om niet ie zeg gen leugens, grove leugens. Madame Colbran schudde bedenke lijk het hoofd, terwijl haar oogen vol tranen schoten. 'k Vraag je. vervolgde do heer La stelsels omdat de techn:"fc van <ïe toe stellen zoo moe'lijk te b""r::nen is, dat do raad die op een of twee perso nen na, uit looker) en zwakstroom be staan, er toch niet over oordeelen kan. Alleen op cconomisdho gron den zou eon Besluit genomen kunnen worden. In de Memorie van Antwoord is echter alles te vinden behulvo juist dit. Wel wordt er in gegooid met technische termen en betoog?n, waar een leek absoluut vre^-id tegenover staat. Dit brengt bet gevaar mee, dat een raadslid, dat wat van die termen geleerd heeft, zïdh nke'ie deskundig gaat gevoelen en technisdre bdoogen zal gaan houden. Wanneer het vraagstuk in tehan- deiing zal komen, is n"g niet bekend, maar dat de discussies lang zullen worden, daar kunnen -we zeker van zijn. SINTRAM. BEÜRS-flYER ZICHT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 4—10 Jan. 1913. Aanvankelijk waren de groote beur zen in de atgeloopen week wat stil en min of meer geurukt op liet plotse ling opschorten der vredesonderhan delingen te Londen. Op de vrees dat het weder uitbreken van den oorlog onvermijdelijk zou zijn, trad voor de voornaamste fondsen een reactie in, welke echter spoedig voor een opge wekter stemming kon plaats maken, toen bleek dat met de hulp van de groote mogendheden, de waarschijn lijkheid vun een hervatting der vij- anuelijkheden zeer gering was. De duidelijk uitgesproken eensgezindheid der groote mogendheden, om, des noods uiet geweld, 1 urkije tot een toegevender buuuiug te dwingen, had tengevolge uat de beurs, ook op grond dat de onderhandelingen nog niet de finitief waren afgebroken, de hoop dat ten slotte een bevredigende op lossing zal gevonden worden uog niet liet varen en gedurende den loop der week weinig gewicht hechtte aan de uitlatingen van Turksche zijde die op een spoedige hijlegging van hc-t ge schil niet veel hoop gaven. Toen ech ter, naarmate de week verstreek, uit verschillende uitlatingen van Turk sche staatslieden bleek dat Turkije' tot geen enkele concessie ten opzichte van Adrianopel bereid gevonden zou worden en ook een vlootbetooging de ze houding niet zou kunnen verande ren, tred, daar de houding der Bal- kanstaten ook geen hoop op gema tigder eischen gaf, op de vrees dat de oplossing der moeilijkheden thans we der binnen korten tijil ontvaarschijn lijk zuu zijn, een weifelende stemming in, waardoor veel van de te voren be haalde koersverbeteringen verloren fiing. Aan de beurs te New-York was het zelfde verschijnsel als aun de Euro- peesciie beurzen te constateeren. Ook daar was, niettegenstaande nu cn dan voor enkele fondsen een bepaald vas te stemming bestond, de animo, blij kens de geringe omzetten, zeer mi niem. Behalve de weinige lust welke Eu ropa aan den dag legde tut het deel nemen aan de zakeu in Wattelreet, werkte ook de afwezigheid van het publiek in de Unie zelf niet mede om ee» My v enue rijzing in de hand te werken. x»ei verder rekken der vredesonder handelingen komt ook mui ue beuis te New-iorit, waar men nog mét groote voorraden fonds zit en men zien, nu de geldmarkt ccnigo verlichting ver toont, gereed maakt voor de uitgilte van groote obligatieteeningen de nood zakelijke voorbereidingen te treffen, zeer ongelegen. Ooit Ènjkt een opios- sing, die ane puiiij-ci bevredigt in za ke de in 't bezit der Union zijnde aan deden Southern FaciUc nog steeds niet gevonden, terwijl ook de voortdu rend plaats hebbende onderzoekingen en veinoorcn van legeeimgszijde niet geschikt ziui om aangaande de hou ding der regeering tegenover de groo te corporaties voor de toekomst een veel gematigder optreden te doen ver wachten. De deze week bekend gemaakte ko- perstatistiek toont op einde December een voorraad aan van lü.">. 313 pond tegenover 89.455 poud in de overeen komstige maand van het vorig jaar en van slechts 80.164 pond op einde No vember 1512. Aai geioiit door de hooge kopeiprijzen gaan tuans vele mijnen hun prod actio opvoeren, met hc-t ge volg, dat de voorraden groeier worden. Oi net verbruik nu ook in die mate zal toenemen, dat deze produclievermcer- dering geen invloed op het prijsniveau heeft, is slechts te gissen, daar dit voornamelijk zal afhangen vun den loop der industrie, zoowel in Europa als in Amerika. Het voornemen van verscheidene Spoorwegdirecties in de Unie om het bedrijf electrisch in te Grange, waarom werd ze met dezen man, die geen visscher is, op zee aangetroffen en waarom gaven ze beiden voor, dat hij een visscher van beroep was, terwijl ze voor mij ten strengste geheim Useld. dat deze man en haar landgenoot een en dezelfde persoon is? La Grange vertelde nu aan zijn zus ter alles wat hij wist. Madame Colbran kon hier niets te gen inbrengen, doch, ofschoon ze 't niet rechtstreeks legen haar broeder zeide, in huur harte hield ze Marie voor onschuldig. Toen haar broeder afscheid geno men had, bleef zij nog geruimen tijd nadenken over alles wat dezo haar had medegedeeld. TWEEDE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. Madame La Franca bevond zich we der in de spreekkamer van den advo caat Bernard, bekeek uit verveling de antiquiteiten en rariteiten, die zich in de antieke spiegelkasten bevonden en was ten hoogste uit haar humeur, dat Bernard zoo lang op zich liet wachten. Nadat deze zijn kantoor verlaten en een paar woorden met z'n bediende gewisseld had, kwam hij eindelijk op dagen. De weinige haren, die zijn schedel 'richten, kan ongetwijfeld, indien dit algemeen ingang mocht vinden, aan de vraag naar koper ten goede komen. Niettegenstaande verschillende fac toren zijn aan (e wijzen, die een bo lemmering in de algenieene ontwikke ling der zaken kunnen veroorzaken, waaronder het vooruitzicht op tartef- verlnging en de regeeringsbemoeïln- gen niet de minste zijn, schijnt toch voorloopig de aangevangen bloeiperio de hierdoor niet gestoord te worden. In den staal handel blijven de orders, vooral var. de zijde der Spoorwegen zich ophoopeii en de ontvangsten de zer laatste toonen overal een bevredi genden vooruitgang aan. Dit heeft dan ook ten gevolge, dat de sn^orwevrpnu- dcelen, die bij de vroegere rijzing door verschillende beleamereiide 1 actoren bij de iodostrieeie fondsen zijn ach tergebleven, thans iets meer worden gelavoiiseerd, als moet wenden toege geven, dat, in verband met de te ver wachten nieuwe pbligaucieeningen, aan de belanghebbende bankiers, door manipulaties en steunaankoopen ook wel cenig aandeel in deze beweging mag worden toegekend. Zoo koudon utze weck aandeelen Missouri's, bij welke maatschappij een financieele transactie aanstaande is, van 27 1/4 tot 29 3/8 opkomen, om tegen het einde der weck weder tot 2-8 3,4 te reageeren. Ook in aandeelen Balt Ohio, waarbij spoedig een nieuwe obligatieteening te wachten is, ging te New-York bij s.ijgende koer sen voel om. Te Amsterdam was in dero «lukken ge$n handel. Aandeelen Union Pacific liepen van 163 3/4 tot 162 3/8 terug, daar omtrent de ver- deeling der in ;t bezit van de Union zijnde aandeelen South Pacific nog steeds geen beslissing genomen is. De overige waarden in deze afvloeiing liepen weliswaar tijdelijk iets op, doch ten slotte vortoonen de koersen, vergeleken bij 'le vorige week, geen noemenswaardige verandering. Al leen maakten Comm. Denver Rio hierop een uitzondering, welke van 217.8 tot 239/16 ko n opkomen, op grond van geruchten, dat de Union Pacific een gedeelte <ter in het bezit van de Denver zijnde Western Pacific zou willen pochten, tereinte de, dcor den afstand der aandeelen South Pa cific, te misken uitweg naar de Paeific kust te kunnen bekomen. Van industrieele waarden liepen Comm. Steels van 70 1/4 tot 69 1/4 te rug. Car Foundry's van 557/8 tot 55 1/8. Am. Bret Sugar vielen van 493/16 op 38 3/4 temer op het fnssre- ren van het dividend, hetgeen volsrens de directe gedaan werd met het oog op den grooten voorraad suiker, doch door anderen in verband met een ver laging op het invoerrecht op suiker gebracht wordt. Een verlaging van bet invoerrecht 7.11 voor deze mantschpnnii ouge'wij- teld veer nadeeli/m e^cOgen hehhmi. IV* kostori's d-°r suiker is bïi deze maatschappij ongeveer 3.65 dollar pe r 100 pond. Pe verkoopsprijs is thans ongeveer 4.75 dollar, de winst dus 1.10 dollar. Wor 't nu het invoerrecht, dat ongeveer 1.50 bedraagt, zooals het plan schijnt te zijn, met de helft ver- Inatrd, dan daalt die winst dus met 0.75 dollar. Zoodat, aannemende dat de verkoopsprijs evenveel lager wordt ■gesteld als '!e reductie van het tarief bedrnaet. de winst slechts 0.35 dollar zou bedragen. Standard Millings konden op aan- koopen voor New-Yorksche rekening hunne rijzing voortzettende gewone aar.dcelen noteeren 38 5/16 tegen 36 3/8. de preferente Gó3/S tegen 65 IfS. Maroni-telegr. waren op 467 tegen 503 gevoelig lager. Do lokale waarden stonden dezo weck ever eens in hel teeken der vre desonderhandelingen. Na aanvanke lijk in de meeste afdeoliingen flink te rijn opgekropen trad op de ongunsti ger politieke berichten een flauwere stemming in, welke echter niet van uien aard was dat de te voren be haalde voordeelige verschillen steeds gd ee! verloren moesten worden. Onder Petroleumwaapden stegen Koninklijke van 563 1/2 tot 570 om weder tot 567 7/8 te reageeren. Gecon. sol idee i-de noteeren 217 3/4 tegen 223 3/8. Dordtsclie Petr, kwamen van 167 3/8 tot 173 3/8 op. Overigens waren de verschillen zeer gering. In aandeelen Schibaieff was weder ecnige handel, waardoor de 'koers der preferente aandeelen vnn 25 7/8 tot 28 1/2 kon veiueteren. De gewone aandeelen liepen echter van 27 7/8 tot 25 terug. Rubberwaarden waren aanvanke lijk opgewekt en hooger, dod/i liepen op het eind eveneens terug. Voor Am sterdam Rubber bedraagt hel voor- deelig verschil pvr saldo slechts 1 1/2 pet., voor Batnlar Rubber eveneens. De overige waarden in deze aldeeling wijken n;et noeoiensvwoardig van het koerspeil der vorige week af. Vail Sd eepvaartaondeclen waren. versierden, waren nog in de grootste wanorde, hetgeen ten bewijze moest strekken, dat hij bet erg druk en ze ker slechts weinige oogc-nblikken voor madame La Franca veil had. Wel, mevrouw, zei de advocaat uiterst vriendelijk, wat brengt ge mij voor nieuws? Wat ik u voor nieuws breng, meneer Bernard? antwoordde mada me Pompeja, ik kom bij u om zoo 'k hoop goed nieuws van u te vernemen. Ik kan u wel wat nieuws mede deelt'», maar niet altijd is 't goed nieuws, zeiden de Latijnen, ik moet u tot mijn leedwezen zeggen, dat uw za ken minder gunstig staan, antwoord de de heer Bernard. Minder gunstig cn 'k heb reeds "n kapitaal besteed, teneinde mijne aan spraken te doen gelden, zeide mada me Pompeja geheel uit 't veld gesla gen. O, mijn waarde dame, aan zulk "n proces kan inen kapitalen verspil len cn dikwerf zonder succes, hernam hij zeer vriendelijk en gemoedelijk. En dat durft gc mij op zoo'n kalme» toon te vertellen, of 't iets aangenaams is, beet madame Pom peja hem boos toe. Gewoonte, lieve dame, gewoon» te, hernam de advocaat altijd nog even kalm. Waarlijk, een proces heeft veel weg van een barometer. Daar over moet men zich echter niet zoo SDoedig verontrusten en oin bij de

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5