KNÜRR Soepen Bouillonblokjes en volkomen stilzwijgen bewaar den zij echter niet. Aan twee andere Hollanders, Borst en Nannen, die de woning voorbij gegaan zijn, hebben zij de afschuwelijke misdaad medege deeld. Alle vier zijn gevangen genomen. Bij de confrontatie van het liik ont kenden zii met de grootst mogelijke beslistheid, doch zij werden weer „eingesperrl". Intusschen is later een Uellner uit het café, een familielid van de vrouw, gearresteerd en als vermoe delijke dader vastgehouden. Deze heeft bekend schuldig te zijn aan diefstal van geld. I-Iet vermoeden wint veld, dat hij ook de moordenaar is. Naar de „Dordt. Crt.", waaraan dit bericht ontleend is verneemt, worden pogingen tot hot verkrijgen van een schadeloosstelling aangewend. TIMOR. Aan de N. R. Crt. schrijft men Nu de Nederlandsche regeering goedgevonden heeft, het Haagsche Hof van Arbitrage dus den krachtens on ze algemeeno verdrogen over verplich te arbitrage met Portugal eens en voor goed aangewezen rechter tus- schen'beide landen, voorbij te gaan door het grensgeschil op Timor ter be rechting on te dragen aan den Zwit- serschen Bondspresident of aan een door deze aangewezen rechtsgeleerde, zal een der gevolgen daarvan zijn, dat het compromis nu ook zal moeten goedgekeurd worden door onze Staten- Generaal. Het betreft hier immers een tractaat, dat krachtens art. 59 der Grondwet zoodanigo goedkeuring noo- dig heeft, terwijl de bevoegdheid, aan de Koningin verleend in art. II dei- goedkeuringswet van het Timor-grens- tractaat om zonder parlementaire goedkeuring d> op dat tractaat steu nende compromissen te bekrachtigen, natuurlijk niet geldt voor de compro missen. die buiten het algemeene ver drag omgaan door den in art. 14 daar van voorgeschreven rechter links te laten liggen Wij zijn zc-er benieuwd naar de uiteen zetting van de gronden, die de negec- ring ongetwijfeld in de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot goedkeuring van het compromis zal opgeven voor haar medewerking tot. de onttrekking van eeu niet onbelangrijk grensgeschil aan het Haagsche Hof de aanwijzing daarvoor in de plaats van een rechter, die, hoe eerbiedwaar dig ongetwijfeld als persoon, niet die waarborgen oplevert als het Haagsche Hof, zooals onze arbitrage-geschiede nis proefondervindelijk genoeg heelt geleerd terwijl ten slotte door eeu eu ander de waarde der algemeene ar bitrage-verdragen, die zeker niet ge maakt zijn om er den eersten den bes ten keer van af te wijken, zeker niet verhoogd ia. Wanneer onze rogeering, die geen gelegenheid laat voorbijgaan om te getuigen van haar warme liefde voor „das Werk vom Haag", zich tot het bovenstaande geleend heeft, dan is dat wij zijn ervan overtuigd, stellig niet uit eigen aandrang geschied, doch zal de pressie wel uit Lissabon gekomen zijn. Maar daardoor zóu het gebeurde even betreurenswaardig blij ven, en bovendien zou blijken, dat on ze regeering hier een diplomatiek échec geleden heeft, immers Portugal niet ertoe heeft kunnen bewegen, eeu zeer duidelijke verdragsbepaling na te leven. ken jonge organiste. Te Asch is een 13-jarig meisje tot organist© bij de Ned. Herv. Kerk l>e- noemd, ANNIE PASCAL. Zooals reeds in ons vorig blad ver meld staat, is de zoogenaamde „avia- trice" Anuie Pascal te Hilversum aan gehouden Ier zake van verschillende 'oplichtingen, zoowel daar als te Bus surn gepleegd. De aangehoudene, diie eigenlijk, Anna Geertruida Helder heet en ver laten vrouw is van Th. J. van der M. beweert to Amsterdam te wonen als zij in ons land is en vertelt, zooals men wed, teerling-aviatrice te zijn. Zooals het kleine vrouwtje daar nu in elkaar gedoken op het Hilversumsche politic-bureau zat, zou men heusch niet denken zulk een geslepen© voor zich te hebben. Het aantal namen, waaronder zii werkte, is legio. Nu eens was hel mej. De Boer, dan weer mej. Van Dijk, vervolgens mej. De Jongo. me vrouw Terlaan, mevr. Spoor, mej. De Bruyn, enz., enz. Ook de adressen die zij opgaf en waar de artikelen, die zij had gekocht cn niet kón medek.rijgen, bezorgd moesten worden, waren tel kens anders. Dit is te begrijpen, maar in Hilversum scheen zij eau voorlief de te hebben voor den Roeltjesweg en den Bussummor grintweg. Het feit, dat haar nu deed aanhou den, werd gepleegd In den kruide nierswinkel van den heer Lammeren in do Kerkstraat te Hilversum. Zij kocht 'Laar een5go waren en als steeds beweerdo zij geen voldoende geld bij zich to hebben. Zij wilde het gekoch- TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Vraagt Uw© Kruidenier of ComastiblBshaadelaar Verkrijgbaar in 24 soorten. 3 voor all® soorten 10 o\ ledier blok voor 4 Borden. 2'/z oenS per blok e Onovertroffen kwaliteit. Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij VAN DEN BOSCH BöSCHEN. Brouwersgracht 211 - Amsterdam. to medenemen en vroeg over het be drag t© willen disponeeren bij mej. Do Boer, Verlengde Roeltjesweg. Men ging hier evenwel niet op in en toen zij inzag dat het pleit verloren was verzocht zij alles te willen bezorgen aan bovenstaand adres. Toen zij ver trokken was, meende de juffrouw in den winkel dat dit best de vrouw kon zijn die in den laatsten tijd zoo voc-l oplichtingen had gepleegd of had ge poogd te doen. De politie werd mei het feit in kennis gesteld en men wis' daar natuurlijk heel gauw hoe -'t zat. Do recherche ging op zoek en spoe dig mocht het gelukken aan het sta tion, waar zij op het punt stond naai Amsterdam te vertrekken, de hand op haar te leggen. Oj» het bureau werd zij met ver schillende winkeliers, die wel o:f bijna haar slachtoffers geworden waren, geconfronteerd en de moesten herken den haar pertinent. Sommigen ont dekten alleen eon sterke gelijkenis met de vroaiw, die in hun winkel was geweest. De Bussumsche politie, in welkt plaats in den laatsten tijd ook vele gevallen van opHc-Juingon door een vrouw waren voorgekomen, werd ge waarschuwd en <ieze kwaui mei. eeni ge winkeliers te Hilversum, die haar eveneens herkenden. Over liet alge meen waren het artikelen van geen groot© waarde, artikelen voor dage- Ïïjkscli gebruik, die zij medekreeg. De gevallen zijn echter legio. Dat do menschen haar vertrouwden, blijkt o.a. uit liet volgende. Te Bnssuni stapte zij een drogistwinkei binnen, waar zij rheumatickwatten vroeg. Zij kreeg deze en na liet gewone praatje to hebben verkocht en een naam en adres te hebben opgegeven waar be schikt. kon worden en waarmede ge noegen werd genomen, vei telde de winkeljuffrouw haar dat zij de plek, waarop de watten moesten gelegd worden, eerst met eau-de-cologne moest bevochtigen. Dat artikel had Annie" ook niet, dus moest zij maar eeu fleschje hebben. Verder vond de juffrouw dat er dnn een windsel om moest .Dit had zij ook niét en of de juffrouw dit dan ook maar geven wilde. Zoo geschiedde en do drogist vloog er door naastenliefde en bereid willigheid erger ia dan hem eerst was toebedeeld. De aangehoudene is naar Amster dam overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld zoo meklt 't Bbld, Letteren en Kunst Het Tooneel te AMSTERDAM. ACKERMANN, trogi-komedde in 3 be drijven van FelLx Hollander en Loübar Schinidt door de N. v. „Het Tooneel". Gisterenavond is i-o toe' Paleis voor Volksvlijt een wonder gebeurd; toen het gordijn na de laatste acte vau „Ackermann", de tragi-komedde van Hollander en Lothar Schmidt, zich sloot, stond het publiek niet op, 'holde het niet naar de uitgangen, om maar liet eerst bij de vestiaire tie zijn, ver gat hiöt zelfs zijn trammetje en dat zuiver en alleen... oun een kunste naar toe te juichen. Wij hadden niet gedadr.t, dat. dit in dezen tijd no-g mo gelijk \va3. Want de Amsterdammers zija als de Haarlemmers; zij willen gaarne o peul ijk en luide hun. dank betuigen, mits het maar voor de pau ze kan gebeuren. Als hun rijtuigen en hun trams wachten, hebben zij er geen tijd meer voor. Moet zelfs Mengelberg niet na Ihet, slotnummer van een Bachoonoert ook al is dit eeu prachtig --.gevoerd Isolde's Liebestod" met een zwak applausje tevreden zijn. heeft de Am- sterdamsche dirigent bij zïj.n laatste buiging ooit iets anders dan onze ruggen gezien? Maar gisterenavond vergaten wij tiam, taxi, vestiaire, ja alles, wat daar buiten de zaal wav: wij dachten alleen aam 'bet schitterend spel van Jan Musch en wij bleven om hem te danken voor het groo'sche, dat hij ons geschonken iti nd. Vijf malen moest liet doek op eu toen Musch de laat ste maal alleen voor het voetlicht trad, bracht iheel bét puibljidk staande diozen ta-lentvolLcn en steeds rijper wordenden kunstenaar een eutliou- .siaste ovatae. Wat Musch in de titelrol van deze trn.gi-koimedï© geeft, is in één woord subliem: zijn creatie van den vrekki ge*» Ackennann ïs grootsch en monu mentaal en het slot was een apothe ose van tooneel spec'kunst. Wij 'heb ben het reeds dikwijls gevoeld, maar gisteravond he oft Jan Musch overtuigend bewezen, dat bij de op volger van Bouwmeester zal word-en; in Holland zou niemand dan Louis Bouwmeester in slaat zijn zulk spel te geven. Wij moeten den heer Royaards dankbaar zijn, dait 'hij Musch gelegenheid heeft vestetd "--n zijn ta lent zoo in zijn volle grootheid toon.cn en ook, dat hij deze tragteko- fnedie op het repertoire van zijn ge zelschap •heeft gebracht. Want keruianh" is een zeer slerk, knap ge schreven stuk. AckermoiLü, de hoofdpersoon deze trasji-komeaie, is een vrek, een tweede Ilarpagon; voor dezen Ineb- zuchtigen, verscinxwupelden kerel zijn lieve, zoete geld zijn liefde, zijn leven, zijn alles. „Jij weet niet, wat inlet is," zegt hij tot dokter Bencken- dorf, zijii arts, „oun niet .i© handen in je geld te zittein, om het te voelen, belasten en te strooien!" en als n Musch' oogen bij deze woorden ziet schitteren, dan veelt men, wat 'n ge not dat voor dien man moet zijn. Liefde, genegenheid zelfs heeft deze man'in zijn leven nooit gekend; zijn vader, zijn moeder en zijn Ineele oin- I hel. Trudi, die hem alleen om zijn ka pitaal genomen heeft, behandelt hem I als een voetveeg zijn schoonmoeder I en zijn vrouw gooien zijn marken met liandon vol weg. doch hij verdraagt dat alles geduldig, want in den kinder wagen ligt zijn schat, oen mollige, dik ke jongen, die al zijn dierbaar geld la ter zal erven Maar dan komt voor dézen armen ijkaard de ontgoocheling niet bij, maar Emil Grassen, een jeugdvriend van Trudi. is de vader. Men moet liet zien, lioc Musch daar gebroken, kapot neerzit, als hij tot deze ontdekking komtdat was van treffende, aangrij pende tragiek. Ackermtum voelt, dat er geen andere keus is of het kind van Grassen eu zijn gebate vrouw zul len zijn lieve, dierbare geld erven.— of zijn neef en zijn nicht, de erfenisja gers, die zooals hij knarsetandend van woede zegt „uit louter vreugde op mijn graf op hun kop zullen staan en hij mijn dood op m'n gezondheid zullen klinken". Maar liever offert hij zijn leven en zijn zaligheid op en plot seling komt hij tot liet heroïsche be sluit om zijn 200.000 zuur verdiende Marken te vernietigen. Stuk voor stuk smijt hij zijn papieren in de ka chel en als zijn vrouw en zijn schoon moeder binnenkomen, zien zij Acker- mann bij het vuur ligren, waarin zijn laatste effect verbrandt. Dit stuk van Hollander en Sclnnidt is een prachtige, wreede karakter ko medie geworden. Het was een heele durf van de schrijvers om zulk een antipathiek persoon tot held van hun tragi-komedie te maken. Wanneer het werk vooral in de titelrol niet zóó schitterend gespeeld was gewor den, zou het misschien in de eerste twee bedrijven wat lang zijn gevallen. Hierin was wel wat te veel onnoodige „Kleinmalereï", die niet steeds in ver houding stond tot de handeling in de laatste acte.Maar de forsehe teekening van Ackermann deed dikwijls denken aan Dickens' mooiste scheppingen en het was een zeldzaam genot deze prachtige figuur vooral nu die zóó scliitierend werd gespeeld het heele werk door le volgen. Zoowel in hot stuk als in de vertoo- ning domineerde deze Ackennann de bijpersonen, hoewel goed geteekond, blijven hij hem vrij wel in de schaduw. Mevrouw Sablairrlles, als de hospita- schoonmoeder, Fie Garelsen als Trudi, Willem' Westermann en Pin® Bolder als de erfenisjagenda neef en nicht en Tourniaire in de rol van dokter Ben- ge de huid inzet, die ge daarna flink moot kneden aan d© vleeschzijde. Daarna spant u de huid op een plank, tot de geheele huid er strak opzit, met d© vleeschzijde riaar buiten. Nu neemt ge droge aluin, waarmede ge de huid flink inwrijft. Daarna met gemalen krijt nawrijven. Nu laten drogen, daarna afnemen, aan de vleesctizijd© wat wringen. Dan is het vel gereed. VRAAG. Als eon meisje onder contract dient en met Mei weg wil aan moet zij dan haar dienst tegen Februari opzeggen? of kan dit half Maart gebeuren? ANTWOORD. Zij moet met zes woken opzeggen. VRAAG. Mijn moeder is dood. Nu heeft mijn vader liet huisraad met schriftelijk bewijs gegeven aan een zuster. Heeft hij daar liet recht toe als wij 3 zusters en 1 broer heb ben? ANTWOORD. Neen. VRAAG. Hoe kan een glazoi» stopje van een fleschje verwijderd worden als het zeer vast zit? ANTWOORD. Dan nioet u den hals verwarmen. VRAAG. Ik heb een zoon die wil trouwen. Heeft liij nu nog de toe stemming zijner ouders noodig als luj 24 jaar oud is? ANTWOORD. Ja, tot zijn dertig ste jaar toe. Maar als ge weigort, kan de kantonrechter toestemming tot het huwelijk geven. VRAAG. Waar kan men voor weinig geld een paar avonden in de week lessen nemen aan ©en avond- school waar men talen en rekenen leert? ANTWOORD. Da Toy.nbeo-verei niging geeft dergelijke cursuslessen' kosteloos VRAAG. Hoa kan een vrouw zich van haar man scl tenten als hij haar I telkenmale mishandelt? ANTWOORD. Wend u tot het consultatiebureau dat eiken Vrijdag middag om half 2 vergadert, in liet Paleis van Justitie aan de Jansstraat, Voorzie u eerst van een lie wijs van onvermogen. Uit de Omstreken HILLEGOM. PROT. ZIEKENVERPLEGING. In de vijfde alg, jaarlijksehe verga dering van leden der Protestantsche Ziekenverpleging, die Donderdag iu ckendorf, zorgden voor een Hink ge-< flotcl Sisterir.ans te Hillegom werd ge- heel. Het was een heel mooie avond en ecu zeer groot succes. .Tan Musch onzen innigen dank en onze pprechte hulde J. B. SCHUIL. Stadsnieuws VERLOF DRANKWET. Burgemeester on Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, Ier openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van P. Baauw, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol houdenden draak anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse vau verkoop in do gelagkamer van het parceel aan den Kteverparkwog no. 1. Rubriek voor Vragen Goabonneerden hebben liet voorrecht, wagen op vcrschiHeud gebied, mila voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Heriaetio van Haarlcm'3 Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en woonplaats vau den inzender vermelden W»r h —e i aardccht geschonken, VRAAG. Jk wasch voor een dienst bode. Zij kwam Zondag 11. uit haar be trekking. Ik ben Maandag naar haar toe gegaan, doch zij wil mij niet meer dan ƒ3.25 geven. Ik word per drie maanden betaald, dus ontvang f 6.50. Heb ik nu rechc op 3 maanden 'wasch- geicl, als met Februari het kwartaal om is ANTWOORD. Uw vraag is ons niet duidelijk. Wa> u een bepaalde som BANGE UREN. In Londen is (volgens 't N. v. D.) bericht ontvangen dat het stoom- ing hebben hom. den „chagiijui- overeengekomen HoeteèL bedraagt schip Algerine, uitgerust voor houden, bracht de secretaris, de heer J. II. A. Vooren, over 1912 verslag uit. De vereeniging verkeerde in een zeer gunstigon toestand het Iedentnl steeg in dit nfgcloopen jaar van 476 tot 507 leden. Door zrster Dc Man, de ver pleegster, werden 3221 bezoeken bij pa tiënten afgelegd en 89 patiënten wer den verpleegd. Kteeren en verplogincs- arti kelen werden uitgereikt, verster ken©© middelen aan Lelioeitigen gege ven. Do rekening en veranlivooiuiug besomde aan ontvangsten 121U.U4, aan uitgaven Iïuü.33 1/2, batig saido 9.70 1/2. Het kapitaal bedroeg thans 71460,79 1/2. De ontvangsten en uitga ven voor '1913 werden op 1250 be groot. Met voldoening- kou meegedeeld worden, dat het bestuur er iri geslaagd was, een wijkickaol in de lloogewerf- striiHt te vestigen. Jaarverslag, rekening en verant woording en begrooting werden met dank aan secretaris en pennïugmees- teres goedgekeurd. Ter vervanging van mevrouw Crio- téeYencma, die zich wegens vertrek niet herkiesbaar stelde, werd ais dam©- bestuurslid benoemd mevr. Heriu. V. vau Zanten— Rustenburg, terwijl tie periodiek aftredende bestuursieuen, de heeren 11. V. van Zanten Jz. en L. Tem pelman, bij acclamatie werden herbe noemd. Na dc rondvraag sloot de voorzitter, de heer 1-1, V. van Zanten, die de ver gadering leidde wegens ongesteldheid van den heer P. II. van Waveren llzn., de goed bezochte bijeenkomst. Gemengd Nieuws gen" zonderling van jongsaf als verschoppeling behandeld. Maar nu hij uud is en rijdt, komen ze bij iuem, de Jieven en do nichten, de erienisja- g-ere, die hem vroeger in het slijk hebben getrapt. Doch Ackermann wil niet, dat zijn zoete, lieve geld later aan die „bende", dat „tuig" zal komen hij. wil een stamhouder, een. „bioed-eigen" kind, dat alles zal krijgen, wat hij met wer ken en ploeteren 'bij elkaar heeft ge schraapt. Daarom trouwt hij, de ver schrompelde zestigjarige, met Trudi, de dochter van zijn arme hospita die goudzoekers-expeditie naar Baffins- VRAAG. Ik Hel, een ongeval scl.ad .de Noordrfilta Usiee-veren en heb van de OngeWlleivereekerlng S"1"1-' "e'scll"> '"SSCl.oh U>- ftM I«r week. n! verloop van t,jd' w.'"' beklemd gerankl en incenge. heeft lie bank de niUtewfiig ingclrok-O™1'1- De telling mo«t overhaast ken Wnt kan ik hieraan doen V op 0011 'JSveld vluchten zonder vol- ANTWOORD. Informeer eens aan m0'kunne^Cnemlï5Smid<lel€n mede het Bureau voor Consultatie, dat Vrij-^kuntien nemen, dagsmiddags om half 2 in het Paleis van Justitie aan de Jausstraat bijéén komt. Voorzie u dan eerst van een be wijs van onvermogen. r bereikte iarsch van meui een Eskimo-dorp, waar onderkomen vond, maar van ver- scheiden© deelnemers waren vingers I en te enen, of de neus bevroren. Da- VRAAG. Hoe moet ik een- konijnen-gen lang moest men zich voeden met huid bereidenden walgelijken tranigen kost der Es- ANTWOORD Als de huid flink kimo's, tot men eindelijk oen depót liefde vraagt hij niet van zijn jonge droog is, moet u haar eerst wasschen vond, dat jaren geleden door kapitein vrouw hij verlangt alleen maar naar met groeuc zeep en lauw water, daar-j Renner achtergelateu was. Ten laat- ren kind. ma flink uitspoelen, zoodat allo zeep- ste zijn de schipbreukelingen door 't Maar als hij getrouwd is, dan wordt doelen er uit zijn. llaal een half pond stoomschip Neptunus aan boord ge- eerst het leven voor Ackermann een aluin, dat ge oplost in water en waar Kon. Ned. Rtoonib. Mij- 132 tegen 129 8/4. Overigens was in deze rubriek piet veel bondol. In Ma ri ne w a ar (ten ging bij stijgen de koersen iets meer dan gewoonlijk om, doch hot avans dat in den loop der week behaald werd kon niet be houden blijven en de koersen -toonen dan ook bohalve van de 4 1/2 bonds die van 65 15/16 tot 66 5/16 verbeteren met veel variatie. Tabakken waren deze week rnee- rendeels aan den zwakken kant. Deli Batavia verloren 4 Medan 2 1/2 Aarid. Serdang maakten Ihaerop een uitzondering en kwamen van 112 3/4 tot 118 op. In Mijnwaaixlen was behalve eeni- ge befangstel'ii'ivg voor Guyana Goud waardoor do 'koers der preferente aandeden van 34 3/4 tot 41 1/2 en tl.ie der gewone van 19 Lot 24 1/4 'kon op komen, eenige vraag voor SLngkep- tin waardoor de kcers zich van 261 tot 283 3. 4 kon voi heffen. A and. Frank Smith Diamant monteerden van 120 tot 134. Onder diversen waren Peruanen op groud vaai een ontvangstverineor- deriiig over November van 13G000 voles voor de preferente 1 1/2 en voor de gewone aandeden 5 1/16 booger. Staatsfondsen op de lagere prolon- gatierento voor Russen vast. Ned. Werk. Schuld onveranderd. Geld op prolongatie 3 fi 3 1/4 Binnenland E N. T. O. S. Men meldt ons uit Amsterdam In de vergadering van het bestuur van E. N. T. O. S. werd door de Cen trale Commissie medegedeeld, dat de ruimte voor exposit.©doeleinden in do verschillende groote tentoonstellings hallen, bijna geheel verhuurd is, en dientengevolge een nieuwe vergroo ting der gebouwen wenschelijk was. Met algemeene stemmen werd tot die vergrootte© besloten, waardoor weder gelegenheid bestaat enkele aanvragen om plaatsruimte toe te laten, Voor alle groepen der tentoonstelling zijn zeer belangwekkende inzendingen gekomen. Op voorstel der Centrale Commissie werd besloten maatregelen te nemen, opdat het restaurantbedrijf op de ten toonstellingsterreinen zal worden ge ëxploiteerd" door een Nederlandsdio firma, KAMERVERKIEZINGEN. DOETICHEM. Naast het aftredend Kamerlid, den heer P. van Vliet Jr., zal (naar 't Hbld. meldt) in het district Doetiu- cliem van rechtsche zijd© candidant worden gesteld mi', dr. A. R. van de Laar te Gendringen, de oprichter der Christelijke sociale partij. MINISTER AF? Volgens de „Limb. Koer." denkt do minister van Waterstaat, air. L. Re- gout, or ernstig aan, dezen zomer, hoe ook de verkiezingen mogen uit vallen, metterwoon naar Maastricht terug te keeren. HET CONFLICT IN DF, NED. VER- EENIGING. In een leden vergadering van do ;i f- dreling I.lrecht van de NedeTland- ïche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneei werd besloten d© loden G. 11. Mouw, J. Iloogcarspel en Th. Arnoldussen aan hot hoofdbestuur voor te dragen voor royement wegens het onderteolcenen van ©en manifest ten gunste van do geroyoerden v, Braambeek eu Orgers bij de pensioen- fondsvovkiezlng eu waarin <1© Noder- landsche Verreniging bestreden word zoo meldt Hel Volk. ACHTTIEN BANGE DAGEN. Te Sliedrecht is uit lieridslmrg (Duitscliland). waar hij 18 dagen in voorloopige hechtenis heelt doorge bracht, teruggekeerd J. van Aken. Dc- zo was met oei.ïge Hollanders (uit Delfzijl) gearresteerd, verdacht van moord. Zijn onschuld is zonneklaar gebleken. Intusschen heeft hij met zijn kameraden c-re benauwden tijd door gebracht. Van Aken en Bonthuis uit Delfzijl kwamen in eeu kiffiehuis en vonden daar Mutter Sas, (zooals de verinoor- do vrouw genoemd werd) liggen mei afgesneden hals. In plaats hiervan ter bevoegden plaatse uarfgiftö te doen, besloten zij het. stilzwijgen te bewaren. Dit was natuurlijk afkeurer swaardig, maar wordt toch ©enigszins begrijpelijk, wanneer wij ir.cdedeeien, dat zij den volgenden dog naar Holland zouden vertrekken. Vrees vau in een vreemd land in moeilijkheden te geraken deed lien ai dos besluiten. Do justitie moest het zelf maar uitzoekeu. zoo oordeel den zij. vergelijking van den barometer le bl'jven, moet ik u mededcelen, dat deze gevallen ïs en dus regen en slorin voorspelt; zoo is 't nu ook met uwe zaken, maar dat kan dikwijls eensklaps een anderen keer nemen. O, wnt u betreft, racneer Bcr- "nard, gij hebt goed praten, gij kunt gemakkelijk afwachten, zeide uuida- me Pompeja op bitsen toon, muar ik, wat moot ik doen? Ja, de eenige raad dien ik u ge ven kan, is dezelfde, welken ik do eer had u vroeger reeds te adviseeren; wachten, geduld oefenen, antwoord de de heer Bernard, terwijl hij oen bonbon uit zijn bonbonnière nam en ook madame Pompeja er eene aan bood, steedsafwachten. Madame Pompeja nam dc haar aangebodene bonbon, maar herhaalde met klem dc vraag: Wat moet ik dan nu doen en hoe lang kan dc zaak nog wel duren? Uw laatste vraag is zeer moei lijk te beantwoorden, zei de heer Ber nard op zeer ltalmen toon, zulko za ken kan men niet dwingen, dat is zeker; men beleeft dikwerf 't eind van een proces niet, zoodat de nakomelin gen der procesvoerders er meestal de vruchten van plukken. Een schoone troost, 'k voer geen proces ten bate van mijne nakomelin gen of iri geen geval ten bate van anderen, gaf ze ten antwoord. Od dit ooarenblik ooende de bedien de du deur zonder vooraf aan te klop pen en stak 't hoofd even om den hoek. Dadelijk, Johan, dadelijk, riep de heer Bernard, u ziet, madame, dat ik zeer gepresseerd hen, 'k heb ontzet tend veel zaken. Maar om op ons ge sprek terug te koinen: u wenscht gearrio nadere inlichtingen. Welnu, die wil ik u gaarne geven, ofschoon ik voor mij liever -wenschte, dat u nog eonigen tijd wachtte, tot zich meer licht over de zaak verspreid heefthet is zoo onaangenaam als men mot ongeduldige cliënten te doen heeft; zoodoende zou men de zaak moede worden en deze liever door een ander laten behandelen. Madame Pompeja gaf door geba ren haar ongeduld te kennen en zei: Ik verzoek u om inlichtingen, die ge mij niet kunt weigeren. Welnu, als go dan absoluut in lichtingen wilt hebben, dan zal ik ze u geven, en dit zeggende zette hij zicli zoo gemakkelijk mogelijk op de 30fa en terwijl hij de vrijheid verzocht een havana op te steken, begon hij: Ik heb u reeds gezegd, madame, dat meer rechthebbenden zich hebben aangemeld en ten gevolge eener ad vertentie in do Russische couranten, is een advocaat uit Koningsbergen in dc zaak betrokken, En wat heeft die daarmede te maken? viel madame Pompeja den heer Bernard dri/Gtr in de rede. Wederom stak dc bediende 't hoofd even om den hoek van de kamerdeur. Ja, Johari, ik kom dadelijk, vraag of meneer nog een paar minuten ge duld wil hebben. Wel mevrouw, door de ijverige en onvermoeide nasporin gen van dezen advocaat bevinden zich hier bij 't gerechtshof reeds ver scheidene documenten, als: cen.doop- acte van zekeren La Franca, verder een document, waarin duidelijk ver meld slaat, dat deze La Franca den naam Ilolmson aangenomen en ocne vrouw uit den boerenstand gehuwd heeft; dat uit dit huwelijk een zoon geboren is. die echter sedert eenigen tijd vonnist wordt, zoodat thans als rechthebbende optreedt tot het aan vaarden der erfenis: vrouw Ilolmson- La Franca, teu minste indien gij geen betere bewijzen van uw meerder recht kunt overleggen. En durft gij beweren, dat deze vrouw de c-rfgenaiue van die belang rijke erfenis zou zijn I riep madame Pompeja in hoogst opgewonden toe stand uit. Gewis, ontegenzeggelijk, indien het verblijf van haar zoon ten minste binnen een daartoe door de rechtbank vast te stellen termijn niet beleend wordt, of dat men zekerheid heeft van zijn overlijden. Mocht 't geluk u dien stig zijn, dat de aanspraken van den zoon door de een of andere oorzaak vervallen, dan zoudt ge hoogstens recht hebben op eeri kindsgedeelte; is 't tegenovergestelde 't geval, dan vervalt ook daarop uw recht. Het schijnt echter, dat de verdwijning van dien zoon in verband staat met gewichtige" verdachte omstandighe den, zoodat hij bij de politie gesigna- loerd is. Daar alle nasporingen tot heden vruchteloos zijn gebleven, zal rnen trachten een vrocgeren opzichter hij de duikers-maatschappij op het sjioor te komen, omdat deze wellicht in deze zaak van veel dienst zou kun nen zijn; '1c meen een zekeren Metz- ler. Zooals do bediende keek we der even om 't hoekje van de deur ja, ik kom dadelijk, riep de advocaat, terwijl hij opstond en zijn sigaar op 't aschbakje legde. Zooals ik vernomen heb, zal door middel der dagbladen, ook vau de Fransche, naar de woonplaats van dezen Meïzler onderzocht worden. Metzier, zegt gij? riep madame Pompeja in de grootste opgewondcu heid uit, den advocaat bij den arm nemende. Ja, Metzier. Maar laat mijn arm los, gij breekt mij nog de beenderen. Voor ge heen gaat moet ge me nog zeggen, riep Pompeja woedend, waarom juist deze Metzier don erfge naam kan ontdekken. Omdat hij ten eerste een getui ge tegen hem is wegens misdaad en ten tweede omdat hij den erfgenaam van nabij kent, ten minste zoo goed om eeu persoon, waar men kwaad vermoeden op heeft, voor den dader te herkennen maar over deze zaak kan en mag ik u niets zeggen. Na dezo inlichtingen, die ver van aangenaam waren, aan madame Pompeju verstrekt te hebben, kon !iij I gevoegelijk dadelijk verlreitken, toen de bediende' zich juist weder aan de kamerdeur liet zieu. Madame, zooals u ziet, heb ik me reeds te lang met u bezig gehouden, daar er reeds langer dmj een hall' uur eeu cliënt op mij wacht; waarlijk '1c bewonder zijn geduld, tot weerziens dus, madame, 't zal me een eer zijn u spoedig weer te zien, en, voordat ma dame Pompeja iets kon zeggen, was de advocaat onder bescherming van zijn dienaar de kamer uit, terwijl de ze met de onderdanigste buigingen1 madame Pompeja uitgeleide deed. De heer Bernard spoedde zich na deze lastige en minder aangename conferentie naar zijn kamer, maakte nu zijn toilet, gaf eenige bevélen aan zijn klerken en wandelde doodbe daard langs de prachtige magazijnen. Madame Pompeja liep met zoo'n bijzonder versnelde pas over de straat, dat ze inderdaad de aandacht van 't publiek en in 't bijzonder die der politie tot zicli trok; stopte in een rijtuig en reed in vollen galop uuar het station. Hetgeen haar van haar aanbidder ter oore was gekomen, had haar ge heel ontstemd uiet alleen, maar bracht haar in doodelijken angst, te meer omdat deze zich in den laatsten tijd zoo geheimzinnig tegenover haar had gedragen. Toen ze te Dieppe arriveerde, was Melzler niet op zijn kamer en ook niet in 't hotel; de chef meende, dat hij naar Parijs was vertrokken. Johannes had de lofte aan Ma'-ga- rcthu gedaan, hiel vergeten, maar iic-1 hij een goudsmid oen souvenir ver vaardigen uit een goudstuk, iu den vorm van een ster, omzet met dia manten, terwijl in 't midden t beeld van 'n wilden man was geplaatst. Hij liet zich bij den heer Robiliavd aandienendaar deze afwezig was, werd hij door Margaretha in 't salon ontvangen. Mag ik 't genoegen hebben, zoo ving hij aan, mij van ecu aangename schuld te kwijten en u 't eerste goud stuk aanbieden in den vorm van een souvenir, dat ik bij mijn eerste op treden in de groote opera ontvangen heb, Margaretha nam 't aan en na 't mei aandacht bezichtigd te hebben, zeidi ze tot Johannes: Meneer Mielews- ky, 'Ic moet tot uw eer zeggen, dat i) 'n fijnen smaak hebt; 't ie prachtig ofschoon ik nog nimmer zoo iets g« zien hebeen wilcle, omringd dool diamanten, dat is waarlijk zeer uniek (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6