NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30s Jaargang Ufo. 9068 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 13 JANUARI t»'3 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: v..r Hosripm PER DRIE MAANDEN: jÊÊÊÈS' ,,Van 1—5 regeIs 50 Cts': iedere resel meer 10 cts- Buite« het Arrondissement Voor de dorpen'in' <tai 'omtrek waar 'een Agent 'geves'tig'd is ('kom 'dei AVónnïméTiSlïé^fratat13"10 Franco^er%ost" door' Nederland' l'§ é'^WM^h Afzonderlijke nummers0.02M ircTV Nfm n j _x= Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H öM Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM."^8Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA DINSDAG 14 JANUARI. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 12 uur. Soe. Vereeniging: Concert Zang en Vriendschap, 8 uur. Biosc. Theater, Gr.-Maidct: or- etelllngen. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel lingen. Stadsnieuws SaeBUWaag. Do gure ooster nijdigde wie buiten ,was Zaterdagavond in het gezicht, dat je spijt had, dat je er uitgegaan was. Maar de wind moest wel fel bla zen, want hij streed in de hoogte niiet de groote pukken sneeuw, die, op de plaats der wolken, boven onze arge- looze hoofden hingen, F.n zoolang de nijdigaard, die wel heel uit Siberië was gekomen, maar rondblifes, hadden we geen nood. Doch eilacv. ziiu ijzige adem had onderweg alles wal nog maar wolk was, in bevroren vlokjes geblazen en toe de ooster grimmigerd tegen middernacht ademloos was ge worden, niet meer blazen kon tegen de menschen en tegen de wolkenlucht, stui elden de bijna-onzichtbaar-klieine sneeuwvezeltjes uit de groote pakken daarboven en tuimelden in de stad cn op 't land neer. Klein waren ze, mini atuur-vlokjes, maar in zulke groote drommen dwaalden zij om ons heen en zoo staag aan, dat binnen een uur of wat de geheele stad was toegedekt met de witte winterdeken. De stralen wa ren in 't middernachtelijk uur blanke vlakken en de buizen maakten zich mooi met een koket sneeuwdonzen randje om raam- en deur-kozijnen en droegen zwaar bepoederde daken- hoofden, als was er in de architectoni- ca een prnikei lijd aangebroken. En buiten Daar lagen de verlaten \\<e- gen zoo dik bevracht tusschen de om- tuinde villa's, die in behaagzucht niet voor iiaar stadsehe makkers onderde den en op-en-om zich zoo feestelijk de den met het reine winterkleedje, waar in zij in den sl.llen nacht stonden te pronken. In 't bosch was 't als een Kerstmissproukje. De sneeuwbestrooi- de boomen, wier takken elk hun rand je wit hadden en de rijk-hepoeirde don- ker-groene dei nen in dien blank-be- vachten grond stonden ais een décpr, •waartusschen bepïkmutste kabouters straks hun spel konden spelen. En al-maav-dcor vielen de millioe- nen vlokjes, den nacht door, den dag in, tot luet middag werd. In de stad had je dadelijk modderi ge straten, toer: 't dag werd, en plei- zierig werd er niets door de sneeuw. Hier-en-daar suisde- een sneeuwbui oin je ooren, wat je kregel maakte en trei nen en trams hadden vertraging. Keen, in de stad geeft een siieeuwdag niets dan ongemak Dat is builen zoo heel anders liet witte kleed blijft er onbesmet, al hakken de voeten der wandelaars er ook diepe gaten in en de toover, die de sneeuw in het bosch maakt, is van een zuiver mooi, dat telkens weer verrassend aandoet. De Bloemtendaalsche jongelui waarmee ditmaul een groep wordt be doeld, waarbij de leeftijdsgrens naar boven tamelijk onbepaald is kwa men, zoodra zij Zondagmorgen het sneeuwen kleed buiten zagen een-twee- drie met hun sleetje naar de hoogten, achter het hotel Duin-en-Daal, waar de hellingen zulk een goede gelegen heid voor liet Zwitserscbe rodeln bie den. Dra stoven de sleden rniet haar op- zitlenden in si.Kille vaart naar bene den. De meer dan een kilometer lan ge steile baan, waaraan zich met een groote bocht nog een zij-helling aan sluit, werd druk begleden. Uit Haar lem kwamen vele tientallen het aantal sledevaarders versterken. En ook het getal kijkers nam steeds toe, hoewel dat dezen dag nog niet zoo groot was, als verleden jaar. tcfen er duizenden menschen uit Haarlem kwamen, om 't vroolijke sneeuwspel te zien. Maar, als de sneeuw wat blijft liggen, dan zal de drukte er zeker nog wel grooter worden, want van sledevaar j_-rs en toeschouwers L' het rodeln een zeer animeerend vermaak. De baan is verbeterd en veilgier ge- Worden, nu de weg achter hotel „Duin en Daal" is doorgetrokken. Beenbles suren kwamen nogal voor, maar dan .was de familie Lefèbvre altijd wiel zoo goed om de eerste hulp te verkenen. De Bob-sleigh-club verkocht blauwe lintjes ter bestrijding van de onkosten voor toezicht en onderhoud der baan. Te Haarlem en Bloemendaal wer den eenige arresleden gezien. i Toen 't avond werd, bad de Blce- jnendaalsche Bob-sleigh-club, diein I de sneeuwdagen van 't begin van het vorige jaar is oi tstaan, gezorgd voor verlichting von de liaan. Het bestuur had het aardige denkbeeld gehad, om de geheele haan, van boven tot bene den met lampions to verlichten. De kleurige lichtbollen waren aan stok ken aan de ijzeren palen der vtechl- draadafzettïngen bevestigd. De veel- tintige licht-slingers zooals men die uit de veile zag, kleurden een fantas tisch schouwspel in den achtergrond van dte donkere naaldboomen en de witte sneeuw daarop en er onder. De sledeniers kwamen in bet avond uur menig baantje maken. Het was een druk geruts en gekras van de snel le ijzers over de spiegelgladde baan, waarop de sneeuwlaag later in den avond echter tot een heel dun vliesje was afgeschaafd. Aardige momerten waren er 8oms, wanneer zoo'n pijl-snelle slee z'n stuur kwijt raakte en de „opvarenden" over boord rolden aardig soms, want 't gebeurde ook heel dikwijls, dat de sle- denden zich danig bezeerden. Voor zoover we hoorden maakten des mid dags en des avonds eenige dames zoo onzacht met de steonen kennis, dat zij het er maar verder .aan gaven. Het moet dan ook erkend worden, dat het rodeln niet ongevaarlijk is. Vooral de zwaardere sleden, die met vier, vijf of zes personen bemand worden, veroor zaken licht ongevallen, ook onder de toeschouwers. Aan sledevaarders en kijkers zij echter voorzichtigheid bevolen. Ook elders, dan op de Duin-en-daal- sche hoogten, Ls men te Bloemendaal aaD het „bob-sleeën" geweest. Op ,,'t Kopje" gebeurde er een ongeluk van ernstiger aard, dan elders. Daar werd het 12-jarig dochtertje van den heer D. uit de Keizerstraat te Haarletn, door een zware slede, die tusschen de toeschouwers aan den kant schoot, omvergeworpen. Het meisje viel op het achterhoofd en bleef bewusteloos liggen. Later kwam zij bij en is toen in een rijtuig naar Haarlem ge bracht. Zij maakte het vanmorgen weer goed. De treinenloop, die ia onze omge ving aanvankelijk niet veel vertra ging had ondervonden, raakte gis terenmiddag geheel in de war. Er wa ren er die meer dan een uur vertra ging hadden, waardoor eenige trei nen moesten uitvallen. De treinenloop liet daarom des na middags meer veel ta wenschc-n over, omdat op het stationsemplacement te Amsterdam niet voldoende kon geran geerd worden. Vanmorgen hadden de treinen eeni ge vertraging, ook door den mist, die zóó dicht was, dat men van het sta tion uit geen tien meter ver zien kon. De paardentram reed gisteren niet. Het personeel moest in den middag opkomen, om de baan schoon te ma ken. Vanmorgen om 8 uur werd de dienst, een half uur te laat, aange- ngen. evenwel reed da tram nog niet verder dan de Houtbrug, daar op de Dreef niet op de gewone wijze mag gepekeld worden, wijl de boomen daardoor te lijden hebben. Men is nu vandaag met den pelcelwagen den Hout in, met een sneeuwschuiver voorop. In de schoongeveegde stuk ken werd dan de pekel in de rails ge sproeid. De electrische tram onderhield in de stad, zoowel als buiten, den dienst geregeld. Alleen de eerste diensten naar Am sterdam en Znndvoort kwamen een half uur in vertraging, zoomede de beide eerste diensten van Amsterdam. Do pekelwagens reden vóór de dien sten, de aanhangwagens werdlen niet gebruikt, terwijl de wissels geregeld in bewerking waren. De tram naar Bloemendaal bad bet echter nu-en-dan te kwaad met de spoorboomen op de Kleverlaan. In Bloemendaal ontspoorde een aanhangwagen met passagiers. Onge lukken vielen niet voor. De dienst on dervond daardoor echter tien minu ten vertraging. Vanmorgen moesten er eenige dien sten uitvallen, omdat door de ver traagde treinen de boomen langen tijd gesloten bleven. De stoomtrams naar Alkmaar en Leiden hadden ook veel vertraging. De politie arresteerde Zondag avond aan den Schoterweg een be schonken jongeman, die aan het sneeuwballen gooien was. Toen men hem J. v. d. M. op wilde bren gen, boden B. van L. en G. M. tegen stand, zoodat de politie de handen vol bad, om den arrestant op te bren gen. Brandje. In de Ravelingsleeg No. 2, waai' E. Hoogkamer woont, viel gisterenavond om kwart voor elven de petroleum - lajup naar beneden, doordat de haak uit den vermolmden zolder losschoot. De bewoners namen een paar delvans en bluschten daarmee de vlammen. De «hade bepaalde zich tot vernieling yan het tafelzeil en de dekens. De verduistering bij de E.S.M. Voor zoover dit thans reeds is vast te stellen is het juiste bedrag van de gelden, door Platteel ten nadeele der E. S. M. verduisterd f 21.000. Het blijkt, dat de voortvluchtige boekhouder op 9 of 10 dezer te New- York moet aangekomen zijn, althans Plalteel zond Vrijdag 10 Januari aan een zijner broeders, elders wonend, een telegram van den volgenden in houd: „GearriveerdNico". Deze stelde de Directie der E. S. M. in kennis met het ontvangen bericht. Dezen dag kwam ook de drukker Granderath uit Dusseldorf, bij wien de tramkaartjes der E. S. M. wor den gedrukt naar Haarlem over. Het telegram aan P.'s broer gaf de Directie eindelijk zekerheid omtrent de roden van Plalteel's verdwijning, waarom toen besloten werd de safe bij de Haarlemsche bank open te deen breken. Het telegram aam de Directie der E. S. M. was geadresseerd aan den heer H. A. Waller, en luidde als volgt: „Heb onverantwoordelijk ge handeld. Eleutels van mijn woning Zandvoort 'heeft concierge-Platteel". De sleutels zijn door den concierge aan de Directie der E. S. M. ter hand gesteld, die deze aan de Justitie over gaf. Het ligt niet in het voornemen der Directie om uillevering te vragen, 't Is inderdaad hoogstwaarschijnlijk, dat de boekhouder sterk heeft gespe culeerd. Hij schijnt in financieele moeilijkheden geraakt te zijn dooi' de failleering van een bankierskantoor hier ter stede, waarbij Platteel geïn teresseerd is geweest. Dat geschiedde omstreeks zes jaren geleden. Aan de E. S. M. 'had P. een salaris van f 2-iOO, terwijl zijn vrouw te Zand voort een pension dreef. Vermoed wordt, dat de boekhouder zijn geruïneerde financiën met een slag heeft willen herstellen en daar voor de effecten heeft te gelde ge maakt. Toen dit mislukte, heeft hij de vlucht genomen, om zich aan de vervolging der Justitie te onttrekken. Platteel was oorspronkelijk boek houder der E. N. E. T., waarnaast later de E. S. M. ontstond. Hij was daar gekomen van het ad vocatenkantoor von Mr Baraiet. Lyon uit Den Ilaag. wiens broeder de eer ste directeur der E. N. 5. T. was. P., die op dit kantoor klerk was geweest moet als boekhouder niet hebben vol daan. Toen da E. S. M. werd ge vormd, werd dan ook een hoofdbeek- houder boven hem gesteld en lag het aanvankelijk in het voornemen Plat teel als 2den boekhouder ook te ver vangen. Daarvan is echter niet geko men en de nieuwbenoemde kreeg al leen de technische boekhouding voor zijn rekening. In de laatste dagen voor zijn ver trek. was P. zeer zenuwachtig en klaagde voortdurend over hoofdpijn. Vermelding verdient, dat Platteel geen Epgelsch kent, zoodat hij in Amerika wel niet ver zal komen. Van andere zijde wordt ons mede gedeeld, dat er een strooming gaat, die van meening is, dat Platteel, hij moge dan verkeerd gehandeld heb ben, het slachtoffer geworden is van een, wel is waar verkeerde, goedhar tigheid. Zijn hulpvaardigheid was onbegrensd, zoodat de mogelijkheid groot is. dat hij met hel hem in ad ministratie toevertrouwde geld, an deren geholpen heeft, die in moeilijk heid waren en eerst toen hij de zeker heid had, dat die het niet zouden terugbetalen, de vlucht genomen heeft. Volgens deze strooming zou hij dan ook nu arm en berooid in New-1 York 6taan. Wij willen deze beschouwing niet onthouden aan onze lezers, die wel niet zullen nalaten op te merken, dat philantropie uitoefenen van ander mans geld een hoogst gevaarlijke zaak is zooals ook nu weer bleek. TOONEEL. DE ZES PRINSESJES. Naar aanleiding van het groote ïcccs, dat de nieuwe kinder-operette ..De zes Prinsesjes", van mevr. Hop man—Kwast, ooit te Haarlem ten deel viel, is net dei' directie van don Schouwburg gelukt, eerstdaags een herhaling der voorstelling te verkrij gen. Velen zullen dit nieuws met ge noegen lezen. E e n b ij-d e-h a n d j e. Het rijwiel dat dezer dagen op 't Klein Heiligland weggenomen werd, is terecht. De fiets was meegepakt door een zesjarigen jongen. 757 vonnissen 1 In het afgeloopen jaar zijn door de Arrondissements-Rechtbank alhier in strafzaken uitgesproken 757 von nissen. „ONDERLING GENOEGEN". Ver over het aangegeven tijdstip van aanvang, het was in plaats 8 uur, 8.25 geworden, betrad de voorzitter van de vereeniging „Onderling Genoe gen", gemengd- en kinderkoor, ondier leiding des heeren J. Post, het podium eii heeft het eei. en ander medege deeld van hetgeen er in de 5 jaren, dat deze vereeniging bestaat, alzoo is voor gévallen. Spreker begon met te zeg gen, dat liet spreekwoord „een slecht begin is een goed einde" ten zeerste op deze \tereeniging van toepassing Is daar ón verschillende directeuren én verschillende bestuursleden in het kortstondig bestaan van O. G. deze vereeniging al snoedig vaarwel zei den, zoodat het bestaan van O. G. in den beginne nog al eens wankelend was. Doch de ïj\er en onvermoeidheid van den heer Post, hebben de veree niging tot zekere hoogte gebracht, zei- de spieker. Het gemengde koor werd opgericht 7 Januari 1908 met 30 leden, nu zijn er 60, het kinderkoor met 56, nu zijn er 156, wel een bewijs, dat de vereeniging in bloei toeneemt. De eerste uitvoering werd gegevfen in de Kleine Vereeniging, de vnlpende in den schouwburg en daar ook die te klein bleek te zijn voor het groote aan tal belangstellenden, meest deze feest avond in de concertzaal van de Soc. Vereeniging gegeven worden. Na de mededeeling van deze herinnerin gen nam een der leden van het koor het woord ien deelde mede, dat, daar O. G. nooit op concours gaat, en dus niet licht een medaille aan het vaan del zal kunnen hechten, een comité uit de werkende leden, waarvan hij voorzitter was, had besloten aan de banier een zilveiteu lauwerkrans te be vestigen. Onder daverend applaus werd de krans dan ook door O. G. aan vaard. En eindelijk hoorden wij dan het ge mengde koor, dat 4 Hollandsche num mertjes op werkelijk lofwaardige wij ze voordroeg en konden wij, tot ous genoegien constateeren, dat het koor veel beter indruk maakte dan in den schouwburg. De concertzaal van de Vereeniging is nu eenmaal de aange wezen plaats voor concerten. Voor „Het Kerkje'" worde den ongenoew- den componist een pluimpje gegeven; el werd er niet op loon gezongen, doch dai deed aaan liet goed klinkend werkje niets af. De uitspraak mag nog wel wat ver zorgd worden en aan de sopranen moet het wel wat alkdaagsche zingen afgeleerd. Het mannenkoor klonk zeer goed. Hel groote werk van den avond was. Een Lc-ntedag van J. Worp, uitge voerd door het kinderkoor. Dit voor de kleintjes wel wat lange stuk is toch uitstekend geslaagd. Wat echt moote liedjes komen dn ai' tocli in voor, een frischhoid en vrede straalt er en wat een opvoedende kracht bezitten die mooie woorden. De heer Worp ïs v.iel een kindervriend, die blijkbaar door den heer Post goed wordt begre pen. Zijne opvatting is een zeer goede. In uitstekend en opgewekt tempo laat hij de kleinen zingen. Hij heeft dan ook alle eer van zijn moeilijke taak en werd vcrschieidene malen teruggeroe pen. Hulde aan dezen eenvoudigen di 1 ettaat-musicus Na de pauze voreenigden gemengd- en kinderkoor zich om een feestlied, Matrozenlied, Duitscho Volkswijze en „Zingen" van W. F. G. Nicolai voor te dragtèn. Het gemengde koor werd geheel door het kinderkoor overstemd wat niet te verwonderen is. De heer Bart Elferink, humorist, ■ergastte allen op zijn aardige voor drachten. Doch wij mogen niet vergeten de uitstekende geaüakkcerde begeleiding van mej. M. H. v. d. Burgt in de kïn- dercanlate. Met genoegen heblven wij naar de mooie, technisch goed uitge voerde. voorspelen in dit werkje ge luisterd. Het was al laat, toen het bal begon. Dat de vereenigingen op tijd beginnen zal wel tot de vrome wenschen van den verslaggever behooren. K, VIERVOETIGE KIPPENDIEVEN. We hebben meegedeeld, dal op 't Cavalerie-terrein zeven kippen van den ritmeester Baron Van Heemslra verdwenen waren. Later werden nog zes lappen vermist, waarvan er ech ter twee op 't hok terugkwamen. Men toog op onderzoek naar de andere elf en vond twee doodgebeten kippen en overblijfselen van een paar anderen, waaruit blijkt, dat de overige kippen door honden zijn opgepeuzeld. CI1R. ORATORIUM-VEREENIGING TE HAARLEM. Nader wordt ons meegedeeld, dat de „Paulus" van F. Mendelssohn zal worden uitgevoerd met medewerking van de solisten Mevr. Tilia Hill, so praan, Górlitz, den heer Georg Wal ter, tenor, Berlijn, en den heer Hk. Kubbinga, bas, Amsterdam. Begelei ding door het Utrechtsch Stedelijk Orkest. DE NOORD ER SCHOOL. Tot hoofd van de Noorderschool, ter vervanging van den lieer Bijkerk, die naar de Chr. School voor den Wer kenden Stand is overgeplaatst, is, benoemd de heer D. Hoogendoorn, hoofd eener Christelijke School Kralingen. STEDELIJK MUSEUM. Men schrijft ons: Een meermaal herhaald bezoek aan de Halsen blijft steeds een genot! Telkens komt men meer en meer tot besef van dit enorme meesterschap, zoodat men onwillekeurig te weinig aandacht schenkt aan de andere meesiers. Dit vooral wat betreft de vele stukken van Maarten van Heems kerk die nu over de massa verspreid zijn en zoodoende geen kijk geven op het „oeuvre". Een zijner werken, de Doornen kroning,, in 1871 door Jhr. dr. J. P. Six aan ons Museum ge schonken, is onlangs dooi- den heer Scholten te Watergraafsmeer op kun dige wijze hersteld. Hij 'heeft nl, hei oude gesprongen paneel waarop dit oorspronkelijk geschilderd was, lot op de plamuurlaag weggeschaafd er. hel zoo gespaarde schilderwerk daarna op doek gebracht; eene moeilijke ope ratie die prachtig gelukt is en waar van de patiënt niet aan de gevolgen overleden is. Laat ons hopen dat in het nieuwe Museum een overzicht van photo's zal komen van al de tot dusver bekende Halsen. Kunst zij óns Doei ziet verlangend uit naar een zaal voor tijdelijke ten toonstellingen van levende meesters. Moge er vooral ook voldoende ruimte zijn voor copieerenl Een groot doek, zooals de heer Ruys thans o-iideruanden lieeft, kan hinderlijk zijn voor de bezoekers, terwijl toch copie-studles op kleur en techniek zoo nuttig zijn, vooral wanneer ze, zooals door een heer ltuys, goed op gezet en goed begrepen worden. G. v. K. Haarlem, 12 Jan. 1913. De gasquaestie. Een gasverbruiker in het Leidsche kwartier zendt ons over de aanhangi ge gasquaestie een ingezonden stuk, waarin hij o. a. meedeelt, dat de adressant zijn lijst ter teekening had gelegd bij een barbier, en dat men 'm niet verantwoordelijk kun stellen, dat de een of ander niot-gasverbruiker er op leekent. In de praetijk gaat het zóó zegt onze inzender „men klaagt, men wordt geholpen, na eeni- gen tijd hetzelfde euvel, men wordt moe cm te klagen (hel geeft loch niet; en men sukkelt maar voort". GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij C. J. de Graaf, Zijlstiuui 13, een por- temonnaie met inhoudW. Blok, Lange Heeren vest 14, een brilW. Prkber, SehotersingeJ 67a, een zilve ren armbandA. Schoorl, Waldeck Pyrinontstraat 3, een medaillon C. Ineke, Brouwersstraat 144, een muil korf G. Kok, Barendsestraat 56, een kinderoorbelletjeM. Herwijnen, Melkboerensteeg 21, een kerkboekje W. F. Andrée Telterodestraat 52, oen zukknipmes; S. van der Schaaf, Scho terweg 184, een bos touw Vroom en Dreesmann, Korte Voorstraat, een portemonnaie met inhoud E. C. Toe set, Sophiastraat 59. een notitieboekje met kwitanties H. Ploeger, Generaal Joubertstraat 45, een handschoen. K van Houten, Boercmsteeg 3, een R.-K. kerkboekje; II. T. Iletuin, A. L. Dyseimckstraat 62, oen damescein- tuur J. van Westerhoven, Lange Bo- gaardstraat 17 rood, twee zilveren in signes van een R.-K. vorceiiiging liet Bureau van politie, een huissleutel het Bureau van politie, een ring met tien sleutels; II. Ploeger, .Gen. .Jou bertstraat 45, een handschoenJ. Prinsen, Essenstraat 24 m, een zilve ren dameshorlogeP. Hartman, Ro zen prieelstraat 49, een damestaschje met inhoud; het Bureau van politie, een heerenrijwiel. Uit de Omstreken OVERVEEN. Onze correspondent schrijft: We hebben hier in 't algemeen niet veel last van gevaarlijke lieden, d.w.z, gevaarlijk in den zin van vechtpar tijen en mishandelingen, doch meer- mlaen ondervinden we, dat er een aanslag op onze portemonnaie wordt gepleegd. Nu is een aanslag op ccn portemonnaie niet half zoo gevaar- üik als een op het leven, doch niette min kunnen die lieden niet geduld worden in onze samenleving, omdat ze groote schade doen aan de welda digheid. Zaterdagmiddag was hier weer een die het probeerde. Een man neke van zoo'n 35 jaar, in type cn kleeding een schipper, vervoegde zich bij een welgestelde, goedgevige fami lie alhier, en vertelde dat hij met een schip in de Brouwersvaart lag en wegens geldgebrek niet verder kon varen, terwijl hij met 't oog op de naderende vorst, en in 't belang van zijn groot gezin, gaarne weg wilde en liever niet zou invriezen in de Brou- wersvaart. Aan waterlanders geen gebrek. Om 7 uur moest hij maar even terug komen. zei mijnheer wijselijk en on derwijl bracht een onderzoek aan het licht, dat alles totaal gelogen was. Mijnheer zag hem ook niet meer te rug. We wilden voor dit heerschap waarschuwen, omdat er zoövelen zijn, die het werkelijk noodig hebben en die, het spreekt vanzelf, door de prac- tijken van dergelijke lieden schad« ondervinden.- BLOEMENDAAL. Vrijzinnige Kiesvereeniglng. In hotel „Zomerzorg" werd Zater* dagavond door de Vrijzinnige Kies-, vereeniging een vergadering gehou den, onder voorzitterschap van Mr 'iideman. Wegens aftreden van den heer C. W. C. van Rietschoten, werd in diens plaats gekozen de heer Titus Bakker, die de benoeming aannam. Op de groslijst voor candidaten der Tweede Kamer werden de na men geplaatst der heeren Prof. Eerd- mans. Schuckïng Kool, Mr. Van Tie nen en Roodenbuicü. Tot afgevaardigden naar de ver gadering der Centrale te Beverwijk, die den 17den dezer wordt gehouden, werden benoemd de heeren Mr. P. Tideman, Titus Bakker, L. Rempt en P. C. Akkerman. Op voorstel van den voorzitter be sloot de vergadering het bestuur met twee leden uit te breiden, wiens be noeming in een volgende bijeenkomst zal gescliicden. SPAARNDAM. Het nieuwe raadhuis. Het nieuwe raadhuis zal in de eer ste helft der volgende maand in ge bruik genomen worden. HEEMSTEDE. Een ongeval. Zaterdagmiddag kreeg aan de goS> fabriek alhier een opperman, die daar werkzaam was, van een aanzienlijke hoogte een ijzeren emmer op 't hoofd, tengevolge waarvan hij ernstig ver wond werd. De man werd door Dr. Colenbrander verbonden. HILLEGOM. Vrijz. Kiesvereenigir.g. Zaterdagavond heeft de Vrijzinni ge Kiesvereeniging in hare ledenver gadering wegens bedanken var. den voorzitter, den heer P. II. van Wave- ren Hzn., tot bestuurslid gekozen den heer P. H. van Waveren P.Hzn. Da caiididaat voor den gemeenteraad van de A.-R. Kiesvereeniging, de heer R. Veldhuijzen van Zanten Gz., zal, zoo noodig, gesteund worden. De ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen 175.931/2, de uitga ven f 66.64, het batig saldo 109 20 1/2. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van de Centrale Liberale Kies vereeniging werden gekozen de hee ren Joh. van Til Jz. en P. H. v. Wa veren P.II.zn. Ten slotte besloot de vergadering den afgetreden voorzit ter het Eere-vöorzltterschap der ver^ eenigïng aan ie bieden. HAARLEMMERMEER. Geheelonthouders. Do geheelonthouders vereeniging I „Door overtuiging sterk" houdt deze weck te Halfweg een propaganda- avond, waarbij de rede van den heer 11. de Boer, theologisch student, zal worden gevolgd door voordrachten ei? zang en SLOTEN. Noodlottig ongeluk. Een treurig ongeluk had Zaterdag" op den Sloterstraatweg plaats. De vee houder N. Brouwer geraakte door het schrikken van zijn paard met den melkwagen in de vrij diepe wegsloot, zoodanig, dat Brouwer onder den wa gen terecht kwam. Toen liet den toe schoten personen gelukte, hem uit leze positie te verlossen, waren de

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1