val, serg.-st. ld. id. A. IL Koehof, korp--konstabel, zilv. mod. id. F. Bal- ketoa, korp.-stoker 2de kl., id. id., id.; J. C. Brauns, matroos le kl., bronzen mad. id. D. B. Dreverman, marinier Iste kl. id., id. id. Bij besch. van den Min. van Bin nen I. Zaken t. d. belast met het beheer van het Dep. van Justitie, is benoemd tot rijksklerk 3de kl. ter griffie van de arr.-rechtb. te 's-Hertogenbosch, W. Th. M. Kersten, hulpschrijver ter vcorm. grffie. Bij besch. van don Min. Oorlog ad int. Min. van Marine, is luit. t. z. 2de kl. A. E. van Dishoeck, laatst gediend hebbende aan boord van de „Gelder land", na terugkeer in Nederland op uon-act. gesteld. Bij besch. van den Min. van Oor log ad int. Min. van Marine is, met ing. van 1 Februari, aai. den 2de-licht- wachter a. b. van 's Rijks lichtschip „Maas" W. de Haan, op verzoek, ter zake van meer dan 55-jarigen ouder dom, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Bij koninkl. besluit zijn met Ing. van 6 Jan. voor den tijd van 5 jaren, benoemd tot buitengew. leden van den octrooiraad. prof. G I-Ionditis Bol- dingh, buit. iioogleeraar aan de Gem. Univ., te Amsterdam; prof. dr. L. van Itallie, hoogleeraar te Leiden; dr. W. G. Mann, oud-waarn. directeur der Ned. school voor nijverh. en handel te Enschedé, te 's-Gravenhagc, en J. Rutten, adj.-dir. der gasfabriek te 'g-Gravenhage. Zijn benoemd tot bewaarder hypo theken, kad. en de scheepsbew. te Nij megen, J. van Blarkom, thans id te Roermond; tot ïd. te Ileerenveen: G. L, Brouwer, than3 ontv. reg. voor Je gor. akten en dom. te 's-Gravenhage. Is, met ingang van 1G Febr., be noemd tot dir. van het post- en tolegr. kantoor te Velsen, J. Schaapman, thans idem te Mijdrecht; met ing. van 1 Maart tot id. te Woerdon, G. P. Schecrs, thans id. te Edam; met ing. van 16 Febr. benoemd tot id. te Coe- vorden, J. Blitz, thans id. te Siie- drecht; tot dir. van het postkantoor te Simpelveld, J. H. Uwland, thans comm.-tit. post- en telegr.; tot dir. jiost- en telegraafk. te Doetincliem, F. M. van de Velde, thans id. te Ooster- beck. Is aan mr. G. Vissering, pres. van de Ned. bank en bon. adv. der Chin. Regeering, te Amsterdam, verg. verl. tot het aannemen der onderschei- dingsteekenen van de 2e kl. der «.rde van den U bom door den President der Chlneescbe Republiek geschonken. HET CARNEGIE-HELDENFONDS. Door den burgemeester van Helle- voetsluis zal, namens het Carnegie- Heldenfonds te 's-Gravenhage, een postspaarboekje, waarop een bedrag van 1100, met een loffelijk getuig schrift, worden uitgereikt aan Govert 'do Waal, matroos aau boord van de tramboot „Minister Ph. W. van der Sleyden", te Hellevoetsluis, wegens 't met levensgevaar redden van een jongetje uit de traiuhaven aldaar, in don avond van 15 November 1912, zoo Dieldt 't Vad. Typograïenstaking. Te Amsterdam. Bemiddeling? Op uitnoodiging van den adviseur van den Nederlandschen Rond van Boekdrukkerijen, mr. Veraart, uit Den Haag, bad een conferentie plaats tusschen het hoofdbestuur van dien bond en een delegatie uit 't stakers- comité. Door 't hoofdbestuur van den bond werd aan de stakersgedelegeerden het gevaar van de staking in den lande voorgehouden en het drong er op aan de staking te beëindigen. Het comité verklaarde zich echter onbevoegd daarover te onderhandelen. In een tweede bijeenkomst, waarbij tevens de vocrzittei en de secretaris van het stakingscomité aanwezig wa ren, werd door den voorzitter van ge noemden patrc oi sbond, den heer A. Stok van 's-Gravenhage, in het alge meen nogmaal- gewezen op het belang van samenwerking tusschen patroons- en werkliedervereemgiugen. Vooral werd deze saroei werking voorgehou den als een noodzakelijkheid om tot een landelijke loonregeling te komen. Hierna werd door het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekdrukke rijen een officieus schrijven in behan deling gebracht, dat vooraf ter kennis neming aan de gedelegeerden was toe gezonden. In dat schrijven werd voor gesteld de staking te beëindigen, voor- loopig onder de laatste voorwaarneu, die de Aoisterdarnscho Drukkersveree- niging had gesteld, en dan nadere on derhandelingen te voeren. De gedelegeerden der werkliedenor- ganisaties verklaarden echter niet be reid te zijn op deze voorwaarden een opschorting der stakingsactie voor te 6tellen. llierna ging het Hoofdbestuur over in een besloten vergadering, waar werd vastgesteld zich nader in verbïn- iderzoekenden blik aanziende. Neen, dat nooit Zoodra Holm- son gewaar werd, hetgeen gij van mij c-isclit, verzeker ik u, dut ge uw leven niet zeker zijt. Spreek niet over mij te gen Ilolmson laat hem niets van uw voornemen bekend worden, want dan behoeft ge niet op dfo vervulling uwer wenschen te rekenen. Metzier was zoo verstandig niet te laten blijken, dat hem het verblijf van riolmson onbekend was, want dan vreesde hij zijn macht over hiet meisje te verliezen. Voor heden liet hij het er dus bij en vertrok met de verzekering haar spoédig weer te bezoeken. Zij is bij de hand, momjiielde hij in zich-zelve, toen hij de trap afging, maar dat is niets 't komt alles te recht, als ze maar eerst mijn vrouw is. De meeste jonge meisjes, die vóór haar huwelijk veei praats hebben, worden, als ze maar eenmaal getrouwd zijn, zoo zacht len volgzaam als lammetjes, want dan weten z3 maar al te goed, dat ze den man onderdanig moeten zijn, voegde hij er bij in zich-zelven glimlachende en zich de handen wrij vende. Toen Bertha in 't atelier terugkwam zag ze er zoo ontdaan uit, dat mada- nije Colbran er van ontstelde ze wil de haar inü.sschen niets vragen trouwens in den laatsten tijd had ze nooit meer met Bertha over een harer bekenden gesproken. Evenwel dacht ding fe stellen met de Amsterdamsche Drukkers-vereeuigmg. Dinsdag vergaderde wederom de Amsterdamsche drukkc-ravereemgmg. Na langdurige besprekingen be sloot de vergadering baar standpunt onverzwakt te handhaven en de maatregelen uit te voeren waartoe in vorige bijeenkomsten werd besloten. POLITIE-OPTREDEN. Men schrijft aau „Het Volk": Hoe dom en onbedachtzaam de po litie soms optreedt, daarvan is het volgende staaltje weer een bewijs, bij de firma waar inzender dezes werkt, meldden zich den Hen Januari twee rechercheurs van politic aan. De aanmelding gosclüedde als volgt: Er werd aan het loket van het kan toor geklopt, de patroon, juist daar aanwezig, opent het. Tot zijn niet geringe verbazing steekt iemand zijn arm door het loket en laat een penning zien, met de be merking: Wij komen van 't hoofdbu reau recherche en wilden den patroon spreken. Met den eerbied welke wij aan politie verschuldigd zijn, wordt de deur geopend en twee heeren doeu hun intrede op 't kantoor. Wat vrij willen? 01 Wij komen informeeren naardie hier werkzaam is. De volgende vragen worden gestald: Past die persoon goed op? (Alsof liet een stout schoolkind is.) Komt hij altoos op tijd? (Alsof 't zijn gewoonte is, zich te verslapen.) Hoeveel verdient hij? (Alsof de politie zijn tekort zou aan vullen, bijgeval dat hij te weinig ver dient.) Hoelang werkt hij hier? (Alsof de politie wil zeggen dat het nu lang genoeg is voor zoo'n zon daar.) Dc biecht werd nauwkeurig afgeno men, doch toen de patroon eindelijk eens informeerde, wóarom die vragen eigenlijk gesteld werden bleven de heeren het antwoord schuldig. En nu de zaak zelve. De persoon waarom het hier gaat, heeft 6 jaren (zegge zes jaren) gele den een niet omeerend feit begaan, wat hem echter 1 1/2 jaar gevangeni3- traf heeft bezorgd. Na volle 6 jaren dus, komt de po litie op bovenstaande wijze informee ren. Wat moet een patroon denken van iemand die na 6 jaren nog ge controleerd wordt door de politie? Is dat geen uitgezochte manier om te bewerken, dat iemand zijn betrek king kwijt raakt? Ten overvloede wil ik nog mede- deelen dat de rechercheurs den pa troon een zakboekje toonden wat vol beschreven was van personen die op dezelfde ruiterlijke manier zullen worden behandeld. Gesteld, dat er 20Ö adressen in staan, dan is het ze ker niet overdreven op te merken.dat er van die 200 patroons zeker 50 zullen zijn, die zoo'n ondergeschikte eenvoudig hoe spoediger hoe liever gedaau geven. STAKING IN DE GLASINDUSTRIE. Aan do glasfabriek „D© Schi©" te Schiedam, hebben Maandagmorgen een 40-tal stellers en aanvangers het werk niet opgenomen, omdat hun te veei werd afgehouden wegens afge keurde flesschen, waarven het glas niet goed was, zoo meldt Het Volk. DE DREIGENDE BAKKERSSTA KING IN DEN IIAAG. 't Is nog niet tot staking gekomen, maar eiken dag is dat toen te ver wachten. De actie der gezellen gaat uit van de neuliale en christelijke or ganisaties. De eischeu der gezellen betreffen vooral verkorting van den werktijd, en vooral op de Zondagen. In een manifest zetten zij uiteen, dat bij de behandeling der Bakkerswet van patrootiszijde algemeen erkend is, dat de we;klijden korter gesteld kunnen worden. SPOORWEGPERSONEEL. Naar wij vernemen, behaalden de candidatea der verschillende spoor wegorganisaties bij de jongste ver kiezingen voor ieden en plaatsvervan gende leden in de commissie van bij stand voor het Pensioe n ronds au 'iet personeel der Staatsspoor het navol gende afgeronde aantal stemmen. De samenwerkende Christelijk© organi saties ruim 5000, de Nederlandse he Vereenigdng van Spnor- en tramweg, personeel ruim 4000, de combinatie der geroyeerce leden der Nederland- sche vereenigiug ruim 17C.0, de- bond van administratief personeel 750, de federatie van ambtenarenbonden 275 en de schrijversvereeniging 150 stemmen. Naar men weet, werden gekozen twee candidaten der Christelijke or ganisaties, twee der Nederlandsche Vereeuigmg en twee der geroyeerde leden. De verkiezing der laatstge noemde candidaten was mogelijk, ze. in 't belang van haar altijd nog zoo geliefde leerlinge, dat hlet niet kwaad was haar broeder van dit vreemd bezoek kennis te geven. Intussclien stond madame Pompeja met het groctste ongeduld te wachten totdat Metzier liet. huis verlaten zou elke minuut scheer haar ©en eeuwig heid, terwijl ze door de hevigste jaloe zie gefolterd werd eindelijk zag ze tot heur groote blijdschap, dat Metzier het huis van madame Colbran verliet en ongemerkt spoedde ze zich thans naar het huis no. 18 Ru>2 Joubert. Een ongewone ruk aan de schel deed den portier bepaald veronderstellen, dat er iemand schelde, die haast scneen te hebben, want nauwelijks had de kakelbonte schoon© die schel in be weging gebracht of de deur werd met spoed geopend. Meteemge \erwordering en een vra- genden blik, keek de portier de opge schikte dame. gekleed in zoo'n tegen strijdig toilet aanzulke dames kwa men zoo'n voorraam atelier, als dat van madame Colbran, nooit bezoeken. Intusschen gewoon de dames zeer be leefd aan te spreken, vroeg hij dan ook, op hoogst beleefden toon wie Madame wenschte te spreken. Ik, wie ik wensch te spreken, wiel madame Colbran, antwoordde ze op onbeschaafde toon. Mag ik vragen, madame, voor za ken betreffende het atelier of particu- doordat bij derze verkiezingen, ©ven- als voor die der groepsvertegenwoor- diging, een soort evenredige verte genwoordiging wordt toegepast. (Tel.) EEN JEUGDIGE HELD. De 12-jarige Freerk Twijnstra van Nieuwerd bevond zich op weg naar den dokter te Bozum, toen hij angst geschreeuw hoorde en vermoedende, dat er iemand door het ijs gezakt was, haastte hij zich in de richting van Wachtpost 11, waar hij een achtjarig knaapje in de zeer diepe spoorsloot zag liggen. Fluks sneldo hij nnar de wnchteres en wist met behulp van een ladder den drenkeling, reeds bewuste loos en geheel verstijfd, op het droge te halen, waarbij hij zelf nog te water geraakte. Toch spoedde hij zich voort, om geueeskui dig© hu Lp in te roepen zakte dicht bij het dorp andermaal door het ijs, wist zich ook nu weder zelf te redden en bereikte het doei van zijn tocht, den dokter. Deze begaf zich onmiddellijk op weg en vond den toe stand van den drenkeling zoo ernstig, dat het knaapje niet vervoerd mocht worden en in de wachterswoning ver pleegd wordt, zoo meldt 't Vad. ZWERVEND MILICIEN. Sedert de Kerstdagen werd bij het garnizoen te Harderwijk vonnist de milicien B. K., die blijkbaar gedeser teerd was. Deze heeft in deze streek al dien tijd rondgezworven, zonder dat men hem heeft kunnen opsporen. Zijn geld was 8.1 lang verteerd, zoo dat hij zich vaak trachtte te voeden, door knollen, uit het land getrokken, te verorberen. Z.ondag echter is hij door de politie te Epe aangohouden en Maandagmorgen gevankelijk naar Harderwijk over gebracht DE SCHEEPVAART. Do stoomboetüienst DelfzijlEmden is wegens ijsbezetting van, do Eems gestaakt. SCHIEDAM MAAKT SCHOOL. Te Vrijenban is de politie-verorde- ning aangevuld met een artikel, waar bij het strafbaar gesteld wordt met een boete van ten hoogste 25, om tusschen een half uur na zonsonder gang en een half uur vóór zondsop- gang te zitten of te liggen op het voet pad en zijn bermen, langs de zuidzij de van liet Provinciaal Kanaal. (Rott. NwbL) PLAN 1913 TE ALMELO. In een vergadering werden de plan nen voor een feestelijke herdenking van Neerlands onafhankelijkheid be sproken. Besloten werd twee dagen feest te vieren: 4 en 5 Juli. De eeiste dag is voornamelijk bestemd voor de schoolkinderen op den tweeden dag zullen verschillende feestelijkheden plaats hebben, wauronder een groote historische optocht, voorstellende: a. de Fransche overheersching; b. de intocht van Prins Willem en c. de Tweutsche industrie. WERELDTENTOONSTELLING GENT 1913. Dezer dageu had onder voorzitter schap van den heer mr. 'i'h. Stuart de tweede vergadering plaats van de Ned. Commissie voor de Tentoonstel ling te Gent 1913. De voorzitter deelt mede dat de lust, in Gent te exposeeren, van dag tot dag toeneemt, en dat het uit dien hoofde noodig is gebleken verschil lende afzonderlijke commissies in het loven te roepen. Zoo zijn reeds afdee- lingen voor koloniën, voor oude kunst en nieuwe kunst gevormd. De heer G. J. van den Well, werk tuigkundig ingenieur te 's-Gravenna- ge, zal zich verder belasten met eene macnine-afdeeling, welke eene af zonderlijke ruimte in de groote ma chinehal zal innemen. Zeer belangrijk is het dat ook de tuinbouw op deze wereldtentoonstel ling zal uitkomen. De vorming dezer afdeeling wordt reeds voorbereid met medewerking van den Nederl. ïuln- bouwraad. Ook de zuivel zal afzonderlijk uit komen. Nog zijn speciale commissies, wel licht ook voor de sport en de congres sen, in voorbereiding. CARNAVAL. De Oeteklonksche club te 's-Herto genbosch zal ook dit jaar leiding aan de carnavalsfeesten aldaar geven. 2 Februari doel Prins Amadeira Roc- costo di Carnavallo zijn plechtige in tocht. Er heeft een wedstrijd in Oe- teidonksche boerengroepen en een hu moristische optocht plaats. TENTOONSTELLING „HUIS EN TUIN''. (Amsterdam. 1 Juli—1 Nov. 1913.) Een der voornaamste aantrekkelijk heden van deze tentoonstelling zal zijn „de ideale woning" die, op het veorlieeld van de „ideal home exhibi tion 1912" te Londen, geheel compleet zal worden ingericht en voor het pu bliek ter bezientiging worden gesteld. liere zaken 't Scheen, dat ze op den portiier geen al te gunstigen indruk maakte. Over drii gende particuliere za ken. Madame wie mag ik do eer heb ben aan te dienen Op hoogen toon antwoordde nu de Creole Madame La Franca de Louisiana. De portier boog voor de Creole en ging haar voor naar het atelier. Madame Colbran, op wie, evenals op den portier, de Creole een zeer on- gunstigen indruk maakte, ontving haar op zeer afgemeten toon. Wat is er van uw dienst, vrdegze haar kortaf. Ik moet u noodzakelijk spreken, madarne, hernam Pompeja, terwijl ze een vluchtigen blik door het atelier wierp en loen Bertha in het oog kreeg. Zijn t zaken, die het atelier be treffen v roe er madame Colbran. Neen, "t is een particuliere zaak, waarvoor ik u wenschte te spreken, hervatte de Creole. Dan moet ik u verzoeken mij naar de spreekkamer ie volgen. Woedend van jaloezie zag ze Bertha van ter zij Je aan en stapte madame Colbran reeds vooruit naar de spreek kamer. Haar opgewonden toestand, haar van nijd flikkerende oogen en haar ge- Iheele houdin.- hadden madame Col- De woning zal het karakter hebben' van een landhuisje en de volgende vertrekken bevattensalon, huiska mer, eetkamer, drie slaapkamers, bad kemer, keuken en kleine hal. De ver trekken zullen van al het noodige worden voorzien. De meublleermg wordt speciaal voor dit huis ontwor pen en vervaardigd door een kanst- meubiieer-iunchting uitgevoerd. Het huis wordt in baksteen opgetrokken en met pannen gedekt. Verschillende leveranciers stonden reeds artikelen af voor den bouw en de Inrichting. DE HAVEN VAN I-IARLINGEN. De noordelijkste zeehaven van ons land, liariingen, is thans in liet be zit gekomen van een verbeterde ha ven, naar welke -dit nijvere stadje zoo lang heeft uitgezien. 't Work heeft bijna een millioen gulden gekost. DERDE HERHALINGSOEFENING. Door de heeren Ter Laan, Schaper, Holsdingen en Duys is een amende ment ingediend om art. 22 der Oor- logsbegrooting 1913 met f 14 426.50 te vei minderen, ten einde een uitspraak van de Kamer uit te lokken In dien zin, dat in het jaar 1913 geen deroe herhalingsoefening meer wordt ge houden. Het is geheel in den geest van de Militiewet 1912, waarbij im mers uan deze oefening een einde is gemaakt, zeggen de voorstellers. EEN ANTWOORD AAN MIL MARCHANT. De heer Ch. Boon llartsinck, direc teur der Ned. Ind. Boschproducten- maatschappij heeft een antwoord ge publiceerd op den open brief van hel Tweede-Kamerlid mr. H. P. Mar- chant, gericht aan Z.E. luit.-gen. J. B. van Heuisz. Dit antwoord van den directeur der Ned. Ind. Boschproduc- tomnaalschappij geldt in hoofdzaak alleen de beschuldigingen van den heer Marchant jegens deze maat schappij, de aanvallen op den heer v Heutsz laat de heer Boon Hartsinck rusten. MAZELEN. Naar de ,,'s-H. Crt." verneemt, ztjn Maandag alle scholen in de gemeen te Eindhoven, alsmede in de gemeen ten Woensel en Stratum heropend, op advies der gezondheidscommissie. In de gemeente Woensel beginuen echter de mazelen een kwaadaardig karakter te vertonnen. Reeds meer dere sterfgevallen kwamen voor. LANDBOUW-ARiBEIDSWET. De minister van LandJ>ouw heeft zijn voorontwerp-Landbouw- Arbeids wet aan verschillende belaughebben den toegezonden, ten einde er hun meening over te vernemen. De hoofdbepalingen van het ont werp komen volgens de Haagsche Ct. op liet volgende neer: Een kind boneden 13 jaar of nog leerplichtig, mag g;en landarbeid ver richten, behalve voor kinderen bo ven tien jaar die soorten landarbeid, die nader aan te wijzen zijn bij alge- moenen maatregel van bestuur. Bij algemeenen maatregel van be stuur kan voorgeschreven worden, dat bepaalde soorten van landarbeid of landarbeid onder bepaalde omstan digheden, door jeugdige personen en vrouwen, op grond van gevaar voor de gezondheid, de'zedelijkheid of het leven, niet mogen worden verricht. Jeugdige personen en vrouwen mo gen, behoudens de uitzonderingen, bij algemeenen maatregel van be stuur bepaald, geen landarbeid ver richten van 9 uur 's avonds tot 5 urn 's morgens. Een vrouwelijke persoon, die ge huwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft, en van dit laatste aan het hoofd of den liestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag. behoudens in de gevallen, bij algemeenen maatre gel van bestuur aangewezen, geen landarbeid 'verrichten: a. gedurende twee uren achtereen tusschen 11 en 3 uur des daags; b. cl©3 Zaterdags na één uur des middags. Een vrouwelijke persoon mag geen. landarbeid verrichten binnen vier weken na haar bevalling. Bij algfemeenen maatregel van be stuur wordt bepaald, wat met inacht neming van de nadere voorschriften, door het districtshoofd dor arbeids inspectie gegeven, bij het verrichten van landarbeid moet worden aange wend: a. tot het bevorderen van zindelijk heid; b. tot het bevorderen van een dra- gelijken temperatuur; c. tot het verwijderen van schade lijke dampen, gassen of stof; d. tot het voorkomen van ongeval- bran ni'at slechts tes^n haar ingeno men, maar waren oorzaak, dat ze haar uiet een wantrouwenden blik aanzag. Vóór dat madame Colbran, de Creole behoorlijk had kunnen verzoeken plaats te nemen, begon deze reeds da delijk Madame, zooeven is hier aan huis een man geweest in grijs oostuuin en een iet-wat gebogen houding. O ja, madame, maar neemt u toch eerst plaats, hervatte madame Colbran. Nu goed. ik zal even gaan zitten, hernam de Creole. 'k Wenschte u maar te zeggen, dat deze man mij ontrouw gewordlen Is en nmours maakt met een van uw werksters. U, ge bedoelt wellicht, mejuf frouw Pitter vroeg madame Colbran in gespannen verwachting. Neen, zoo is haar naam niet, ik meen, dat ze „Mcseck" heet. Ik heb haar wel eiens gezien ze heeft rossig blond haar en een kinderachtig uiter lijk. Ik zal 't u maar zeggen, madame, ik zvu mét dezen man trouwen. Wel, dat doet me veel genoegen voor u en ik voor mij heb er niets op tegen, antwoordde madame Colbran lachende. Dat geloof ik wel, maar u zoudt me een genoegen doen, deze daine te waarschuwen voor dien man, want hij heeft mij 't eerst beloofd om te trou wen en daarop rekende ik en nu gaat len en van gevaar voor do gezond heid; e. tot het verschaffen van hulp bij ongevallen; f. tot het verschaffen van goed, drinkbaar water. IJSTOESTANDEN. De HollandFrieslandlijn is ge stremd ten gevolge van het vele ijs en den mist op de Zuiderzee, evenals de Zwolsche Boot. De Deventer Nachtboot vaart ook niet meer over de Zuiderzee, maar binnen door langs Lek on Rijn, tot dat de dooi zal zijn ingetreden. Alleen de EnkhuizenStavoren- dienst ondervond nog geen onregel matigheid. liet scheepvaartverkeer op Gronin gen is, met uitzondering van de rich ting Delfzijl, gestremd. De stoomboot „Davenlria", die Vrij dagavond van Amsterdam naar De venter vertrok, had op do Zuiderzee veel Jast van drijfijs en geraakte bo vendien wegens den lagen waterstand bij den Ketelmoml aan don grond De „liaventria" is gisteronochtend vlot gekomen en nu te Deventer zonder averij gearriveerd. Het lioornsche Hop ligt geheet dicht Mede door den lagen water stand is het ijs zóó sterk, dat er reeds op geloopeu werd, tol ver in zee. SN EE U WBAL-,,VERMAAK". Men meldt uit 's-Gravenhage aan '4 „Ilbld.": Op verschillende plaatsen van de stad moest de politie tusschen neide komen, ten einde te beletten, dat het publiek overlast ondervond van sneeuwballen gooiende jongens. Zoo werd door een aantal agenten en inspecteurs de sabel getrokken le gen een troep van ongeveer 300 leer lingen der H. B. S. aan de Stadhou- derslaan, die op ergerlijke wijze voet gangers met sneeuwballen bombar deerden. Ook op de Laan van Meer- dervoort werd een groote troep op geschoten jongens om die reden uit eengedreven. Een vijftal jongens wer den meegenomen naar het commis sariaat. Op de Groote Markt werd de kraam van een Amsterdamschen koopman in bijouterieën met harde sneeuwbal len gebombardeerd met het gevolg, dat een gedeelte der koopwaar werd beschadigd. De marktmeester hield een 27-jangen en een 21 jarigen man en een jongen van 18 jaar aan als verdacht zich aan deze baldadigheid te hebben schuldig gemaakt Tijdens de reclame-bioscoop voor-1 stelling op de Markt begonnen jón gens het opeengepakte publiek, en toen de politie tegen hen wilde optre den ook de agenten, met sneeuwbal len te gooien. Het tumult bedaarde eerst_ nadat de voorstelling op last vun de politie was gestaakt. VALSCHE REISBRIEF. Bij een bankiersfirma te 's-Graven- hage vervoegde zich Maandag een vreemdeling, die vloeiend Engelsch sprak en een reisbrief aanbood van •de „African Banking Corporation Ltd." te Londen, waarop hem /36U0 werd uitbetaald, voor de eene helft in Engelsch, voor de andere helft iu Ne- derlandsch geld, terwijl er nog 30 pond st. op den brief bleef staan. Thans is gebleken, dat de naam J. T. Morgan, weiken de vreemdeling opgaf, hij bovengenoemde Londen- sche bankinstelling onbekend is en de reisbrief was vervalscht. ONDERSCHEIDING TE LAAT. Bij kon. besiuit van 13 Jan. was J. L. Bruis, hoofd der openbare mgere school te Wahlwiller, gemeente Wït- tem, benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Bruis vierde 1 Januari zijn gouden feest als onderwijzer, en is, naar de „Limb. Koerier" meldt, op den dag, waarop hem de onderscheiding werd toegekend, overleden. EEN WEEK LOOPEN. Een Duitsch zeeman, afgemonsterd van een Duilache zeetjalk, vroeg aan een havenbeambte te liariingen - - schrijft men van daar aan de „Leeuw. Ct." den weg naar Amsterdam. De beambte gaf op welwillende Wijze In lichtingen en noemde daarbij de reis kosten van diverse gelegenheden. De Duitscher evenwel antwoordde, dat het niet in zijn bedoeling Jag onkos ten te maliën en dat hij de reis per voet wenschte af te leggen. De beambte zei hem, dat hij dun minstens een week zou moeten „tippelen". Dit werd echter geen bezwaar gevonden, waar na onze zinnige Duitscher zijn „pluu- jezak" op den rug wierp en langs den zeedijk welgemoed de voetreis aanvaardde. Nader verneemt genoemd blad. dat men tracht zijn verblijfplaats uit te vinden, aangezien hij gedesei teerd is en zijn aanwezigheid bovendien is gewc-nscht voor het afleggen van eon scheepsverklaring. KAMERVERKIEZINGEN. De Centrale Vrijz.-dem kiesveree niging in het kiesdistrict Appin ge- hij liefdesavonturen aauknoopen met een andere dame daarom zal ik zor gen er bij tijds mij te zijn. rammelde de Creole in één adem voort. Madame Colbran moest zich bedwin gen, om niet in lachen uit te barsten zoo ernstig mogelijk antwoorddle ze dus Ik geef u volkomen in allo9 gelijk en kan me zeer goed voorstellen, dat ge zorgen wilt no. 1 te hliiven, maar ik kan me niet vereenigen met uw ver zoek. dat ik deze dame moet waar- sclmwien me dunkt zoo iets is aan u het beste toevertrouwd, 'k geloof, dat u daarvoor uitstekend geschikt zijt. Daar zoudt ge. u in vergissen, want ik hen te driftig en buitendien ik zou met gaarne witten weten voor den heer Metzier, dat ik hier gewest was. De heer „Melzler", zegt gij V vroeg madame Coibron met bevreemding, nu begrijp ik de zaak, ge zijt geheel in de war Madame, nu beuoeft ge ai geen vrees meer te koesteren, want die heer die straks hier was, noemde zich „Müller". Neen. madame, daar hebt ge 't al. hij verzweeg zijn waren naam, die schelm hij heet „Karei Metzier" en gaat om den anderen dag van Dieppe naar Parijs, natuurlijk om' met z'n charme te spreken. Die man i3 heden voor de eerste maal hier aan huis geweest en dat kan en durf ik u ten stelligste v©r«*- dam heeft op hel grostal geplaatst de heeren H. Groenewoud, te Amster dam, Ph. Kohnstamiö, ie Amsterdam, Frans Netscher, te Santpoort, A Rauwerda le Leeuwarden, Herman Snijders, te Middelburg. P. van der Voorden, te Rotterdam en C. A. Zei- velder, te Heerenveen. In de eerste vergadering der nieuw opgerichte Chr. Historische kissver- eeniging te Katwijk, werd met oijna algemeene stemmen voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer der S'a- ten-Generaal candidaat gesteld het aftredend lid mr. O. J. E Baron van Wassenaer van Catwijck. De andere Chr. Hist, kiesvereenigingen hier ter plaatse zal van dit besluit mededee- ling worden gedaan en verzocht wor den deze candidatuur over te nemen. Naar „Het Vad." verneemt, heeft de heer W. do Jong, Kamerlid voor Hoorn, bedankt voor de candidatureu, hem door du vrijzinnigen aangeboden in de districten Dokkum en Tietjcrk- steradeel. De afdeeling Assen van den Vrijzin nig-democratische» bond stelde lot eandïdaat mr. C. Th. van Deventer. ONGELUKKEN. De „TeL" meldt Gisteren had te Zwolle een droevig ongeluk plaats aan de Centrale Werk plaats aldaar. De bankwerker B. V. was onder een locomotief aan het werk. Toen hij er onder weg wilde gaan, werd de machine in beweging gezet, met het gevolg, dat V. er ouder kwam en hem een been werd afgere den. Na voorloopig verbonden te zijn, is de man naar het ziekenhuis ver voerd. Te Vlissingcn is de metsol aar V., die ongeveer 4 weken geleden van een stelling viel, aan de gevolgen van dien val overleden. LIJK HERKEND. De commissaris van politie bericht, dat het lijk'van de onbekende vrouw, dat Zondag is opgehaald uit het IJ te Amsterdam, herkend is. WATERSNOOD. Een gedeelte van de Vereenigós Staten wordt geteisterd door een zwa- ren watersnood. In Ohio zijn reed! 3000 menschen zonder onderdak en het water wast nog voortdurend.. Bij Evansville in Indiana staan honder den vierkante K.M. vruchtbare bouw grond in het dal van de Ohio onder water. Menschenlevens vallen geluk kig nog niet te betreuren, onder de bevolking heerscht echter groote el lende. NED. AMBULANCES. Volgens bij het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ingekomen te legrafische mededeeling van den chei der Bulgaarsche ambulance, dr. Sikemeyer, maken alle leden van die ambulance het wel. Stadsnieuws DE USBAAN AAN DE ZOMER- VAART. Op de ijsbaan aan de Zomer-aart werd Dinsdagmiddag door velen go- reden. CENTR. RAAD VAN BEROEP. (Ongevallen verzekering.) In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaken Hooger beroep van M. Z lompen sorteerder te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep le Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waar bij de door hem aangevraagde scha deloosstelling is geweigerd, op grond dat niet is gebleken, dat het letsel aaD zijn linkerhandrug hei gevolg is ge weest van een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij L. v. C., timmerman te Haar lem, niet ontvankelijk is verklaard in zijn vordering ter hekoming eener tij delijke uilkeering,de beslissing der Bank, waarbij hem schadeloosstelling werd geweigerd, is vernietigd en hem is toegekend vrije geneeskundige be handeling ter zake van een ongeval, daarin beslaande, dat hij na het tillen van een niet zwaren balk op zijn schouder hevige pijn gevoelde in het linkerdijbeen, zoodat hij het werk moest staken. De Centrale Raad, van oordeel dat het lijden van C. niet het gevolg is geweest van een bedrijfson geval, vernietigde de uitspraak b© halve wal de niet-ontvankeiijkverkla- xing betreft, en handhaafde de be slissing der Bank. (N. R. CL) Hinderwet B. en W. makelt bekend, dat door het bestuur van liet district Haarlem en omstreken der vereeniging „Eigen keren, dat mejuffrouw Pitter volstrekt niet met zijn bezoek ingenomen was. Nu ja, dat is inij om 't even, maar ik weet maar al te goed, dat hij smoor lijk verliefd is op die rossige dame, ofschoon 't mij onbegrijpelijk voor komt ik voor mij zou niet gaarne met haar ruiten 't is of de man blind is en bovendien ik heb aanspraak, ge gronde aanspraken op dezen man, madame Colbran, vervolgde Pompejn. O, madame, daaraan twijfel ik volstrekt niet. ik betwist u ook al uw aanspraken op dien man niet en dat zal wel niemund doen, die hem kent maar om nu ter zake 1e komen, wat gaat deze zaak mij eigenlijk aan, wat toch heb ik te maken met ul uwe rechten eri aai-spraken np dien man, dat zijn uw, maar in geen.en deel© mijn zaken. En wat mejuffrouw Pitter U;treft, zij moet weten, wat ze doet, doch iets onbehoorlijks heb ik in tiaar gedrag ge durende dien geruimen tijd, dat ze bij irsij aan huis is geweest, nooit ont dekt. zoodat ik geen recht heb haar w verbieden iemand bij zich tl? ontvan gen, tenzij 't mij bekend is, dat er op het zedelijk gi-dra.. van zoo iemand aanmerkingen te maken zijn. (Wordt vervolgd!.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6