VERBAZEND Van Heuten's Cacao DE STAKING TE DOETINCHEM. De staking bij de firma Misset is geëindigd. Behalve een tiental werk lieden, die door de directie ontslagen lijn, hebben gisterenmiddag allen het Verk hervat. DE „AAFIENA" VERGAAN. (liet verhaal vaar den kapitein). Wij meldden reeds, dat de Neder- landsche schoener Aafieua, van de reeder ij E. Gorter, komende van Bre inen, Vrijdagnacht nabij Dundee is vergaan. De bemanning, bestaande uit Duitschors, verdronk. De kapitein J. M. de Jonge werd gered. Wij laten hier het verhaal van den on versch robken 28-jarigen gezagvoer der in zijn soberen eenvoud volgen, door de reederij E. Gorter aan de Tel. ter inzage gegeven. Station Hotel te Carnoustie, 12 Januari. „Het telegram van de treurige ge beurtenis hebt ir zeker al ontvangen. Juist ik alleen moest er af komen en mijn drie jongens moest ik voor mijn oogen zien verdrinken. Ziehier de toedracht der reis. Vrijdag, den 3en Januari, zijn we weer onder zeil ge gaan en liepen des nachts vlot weg met Z.Z.O.-wind tot het Borkum-vuur. 6C :ip. Daar kregen wij Z.W.-wind met harden bries en gingen wij zoe ken naar een loods. We hadden on geveer 4 uur gekruist en vonden geen kotter. De wind flauwde af, kromp «laar het Z. en toen zijn we verder ge gaan, Reeds Zondagmiddag, den 5en, hadden we de Z.W.-punt van de Dog ger aan het lood. Toen koegen we 's namiddags storm uit het Z.W. en morsten bijdraaien. Maandagochtend flauwde liet wat af en staken we het 3e rif uit. Het grootzeil Meten we er in en zetten kluiver en buiten-kluiver bij. En liet was een lust, zooals liet schip Mep; 22 mijl bij den wind met dubbel ge reefd groot en daar alle voorzeilen bij. Wij kregen er soms wel eens een zeetje op, maar het schip hield zich best-. Des namiddags kwam er een koeltje bij. Om 2 uur borst ons de buitenkluiver weg; even voor donker vloog ons de kluiver weg en 's nachts om 12 uur, toen ik uit kooi kwam, boorde ik weer wat klapoeren en toen was ons het naf-'nieuwe stag zeil ook in flarden gescheurd. We hebben 's Maandags, toen het dag was, weer 'i zomers'agzeil en de klui ver aangeslagen, 's Maandagsnachls kwam er opnieuw sloriu en wel uit bet N.W. Ik docht niet anders, of we zouden voor den derden keer terug drijven, maar 's Dinsdagsmorgen werd 't weer beter. De wind kromp weer op tot Z. t. 0. en 's Woensdag middags om f uur liepen We bij Wit by onder de kust. De wind was op Z.Z.W. gegaan en zoo zeilden we pleizierig met de b ree fok onder de kust langs, niiet anders denkende, dan dat we Donderdagmorgen in Ber wick zouden zijn. Maar het zou ge heel anders uitpakken, 's Avonds om 10 uur kromp de wind op O.Z.O., daarbij niet stormen, maar een gie rende orkaan, zoodat wij het derde gereefd groot zeil er niet meer bij konden voeren en wij dikke zééën van achteren er op kregen. We moesten toon wel bijdraaien, daar er toch niet aan te denk viel, om Berwick binnen to komen, met die droge baar er voor. En zoo dreven we er dan voorbij, trachtend de Firth of Port binnen re loopen. Maar we konden 't derde ge reefd grootzeil er niet bij hebben en dreven toen verder tot voor de Foy Mont. Toen konden we niet langer drijven, daar we in de kust dreven. Nu komt het slimste! We zetten ons kleine grootzeil er op; de gaBboei „werd gepasseerd en zoo kwamen we de rivier op tot aan het vuurschip. We konden de lichten van Foy Port al zien, to-n opeen's een breker op het schip liep. Er liggen, daar bMn-de klippen en daar kregen we een grondzeo van. We zeilden itoen vóór met het groote zeil en twee reeven in de stagfok, benevens de nieuwe fok. De zeilen scheurden als papier, de lading schoot over en daar dreven we op één zijde, de luiken er onder. Die zee heeft ons den dood aangedaan. Die nam een helft van de boot mee, het kompas met stan daard en al, het stuurhuis en een watertank sloegen over boord. En daar dreven we als wrak, plat op zijde. Het was eb en dus dreven we \s eer weg, staken onze beide ankers weg en lieten den ketting afloopen tot op het einde toe. Doch zoodra de ankers gevat hadden, braken ie ket tingen en onvermijdelijk dreven we voor Carnoustie op het strand. Bij den tweeden sloot hoorde ik 't schip van onder al uit elkaar kraken. En daar zateD we in de branding, waar de volle Noordzee op stond te beuken, zoolang als het ebbe was. In de roef was het nog uit te houden. We deden niets anders dan flambouwen en dra schoten ze ons zes raketten over hel schip, waarvan er maar twee op ons schip kwamen. En door de duisternis konden wij de lijmen niet vinden, die ze ons toegeschoten hadden. D'e vloed kwam op en weldra zag ik, dat de roef onder zou vloeien en afslaan, wat alras gebeurde. We besloten toen, om in den voormast te gaan. Doch dat ging ook met gevaar om weg te slaan gepaard. Toen zei de de stuurman, ik zou voorop gaan. En dat deed ik in de meening, dat zij achter mij aan -kwamen. Ik ging in bet groot want, maar zij bleven daar achter in de roef. Met den toenemen- den vloed begon het nog harder te or kanen. Ik was nog niet lang in den mast of de luiken sloegen in. Daarna brak de bezaansmast af. Toon sloeg het stuurboord gangboord er uit. Tk had nog verscheidene keeren geroepen, ze zouden bij mij komen. Maar ze riepen, terug: We kunnen niet, kapitein; we spoelen weg! Weldra brak het scltip aan bakboord geheel door. Ik zag nog eenmaal 't achtereind met de roef wat lichten, daar de koeken er uit dreven. (De lijnkoeken, die de lading vormden). De jongens riepen nog eenige malen pijnlijk om hulp, toen een hevige bre ker kwam. Ik hoorde den stuurman nog roepen: O, kapteinl Toen was de stem van alle drie jongens voor eeu wig verstomd. Twee van 'hen zag ik bij het maanlicht, het was ongeveer één uur 's nachts, op 't water drijven. En ik dacht ook niet anders, of ik zou weldra hun lot deelen. Wamt ook de groote mast was al org doorgezakt en ik zwiepte met 't want legen den mast aan. Zoo zat ik daar, door en door nat in den gierenden, snijdenden 0.- Z.O. wind. Het mag zoo ongeveer 3 uur geweest zijn, toen ik dacht, mij niet langer te kunnen houden. Mijn vingers waren van de koude zoo dik opgeloopen, dat ik ze niet meer kon bewegen. Toen kreeg ik een eind touw :e pakken en ik was nog in staat met mijn bevroren vingers mij daar mee vast te binden. En nie'. lang daar ca had de koude mij bevangen. Toen het Zaterdagmorgen dag werd, kreeg ik mijn bewustzijn terug en toen zag ik dan, dat het schip zich geheel in tweeën gebroken ha'' Het voorste gedeelte was een heel eind verder met mij naar den wal gedreven. Toen 1de pen er eenige mannen tot aan den hals toe tegen do zeeën in, zoodat ze er soms heelemaal onder waren, om mij te laten zien, dol het heel vlak strand was, en ik niet g'eheel maar den wal behoefde te zwemmen. Ik trok mijn overjas uit, en ontdeed mij met de grootste moeite in het want van mijn zware, wollen ondergoede ren. Ik sprong vervolgens zoo in zee, maar toen ik wou prebieren te zwem men, kon ik geen arm of been van stijf te verroeren. Een zee schoof mij een eind naar den wal; nog kwam er een, die mij er ook nogal tamelijk diep onder drukte,, en weldra voelde ik mij door verscheidene handen beetgepakt. Zes man waren mij tege moet gezwommen... Ik was gered. Aan land verloor ik andermaal mijn bewuslzijn. En toen ik wakker werd, lag ik op een warm bed met van koude dikke en stijve ledematen. Al mijn vingertoppen zijn bevroren en er is geen inensch, d.ie zich begrij pen kan, hoe Lit't den ganschen nacht daar uitgehouden heb, boven in het want. Zoo lig ik dan hiier, van alles beroofd, in een vreemd land aan den wal SCHIPPER SCOMP ACT. Op het Scbipperscompaet te Joure konden do knechts guarne een plaats krijgen, er was meer vraag dan aan bod. De volgende loouen werden be dongen voor de buitenvaart f 350 f 400, voor de binnenvaart 250 A 300 per jaar, boven den kost. Bij de jaarlijksche verhuring van schippersknechts, te Sneek gehouden, was flink aanbod, maar nog grooter vraag, ar kondei daarom dan ook flinke loonen worden bedongen. Voor halfwas knechis, lö 18 jaar, werden voor de bui ter. vaart loonen van f 220 —f 260 bedongen, binnenvaart 200— [220. Volwassen ki echts monsterden op loonen van f 325 tot f 365 en jong maatjes (1315 jaar) kregen f 150 160 per jaar. Alles boven den kost. (Tel.) SPOORWEG-ONGELUK. Door verkeerden wisselsland ls Woensdag ongeveer kwart voor twaalf een kolentrem, komende van Winterswijk en bestemd voor Am sterdam, bij den overweg Hooge Laar- derweg te Hilversum op verkeerd spoor geraakt en tegen een stootblok gereden. De schok wus zóó hevig, dat dit blok een eind werd rnedegesleept. De machine reed het zand in, een te legraafpaal vernielende, De bagage wagen achter do machine viel om, dwars over de rails, de geheele lijn naar Amsterdam versperrend. Een aantal kolenwagens stapelden zich op elkaar, meters hoog, onderwijl hun inhoud uitslorteud over de spoorlijn en over den weg naast de lijn, den Noorderweg. waarbij de haag langs de lijn werd vernield. Het geheel leverde een geweldigen aanblik en trok dan ook spoedig hon- derüen nieuwsgierigen, hen remmer van den koleiiuem, K. A. Lammees, uit Zutphen, werd uit den trein ge- slingerd, met gebroken been opgeno- j men en naar den poiitiepost vervoerd, waar de doktoren Baiendrecht en Tcd j Brink het been zetten en den man per j brancard naar de R.-K. Ziekenverpie- ging deden vervoeren. Dit was het eenige persoonlijke ongeluk. Het ove- j rfige treinpersoneel kwam met den I schrik vrij. I De lijn naar Amsterdam was geheel I versperd, zoodat liet verkeer aanzien- I lijke vertraging ondervindt. De door- gaande reizigers AmsterdamAmers- j foort, AmsterdamUtrecht en omge- I keerd moesten te Hilversum wachten. Eveneens de reizigers van Hilversum I naar Amsterdam. Ook het telegrafiscn j vc-rkeer ondervond vertraging door het omverrijden van een telegraaf paal. De materieele schade is zeer groot. Een groot aantal ambtenaren was weldra ter plaatse, ten einde te j trachten de lijn zoo spoedig mogelijk weer vrij te krijgen. Het verkeer was spoedig reeds ee- nigszins geregeld. De treinen, van Amsterdam komende, stopten even voor de plaats van het ongeval, waar de passagiers werden uitgelaten. Ook de treinen naar Amsterdam ver trokken van diezelfde plek. Een opening is ter plaatse gemaakt ir> de palissadeering ter doorlating van de reizigers. Met kracht werden ititusschen de werkzaamheden tot op ruiming voortgezet. De machinist en de stoker van den kolentrein hebben beiden bewijs van grooten moed gegeven door op de ma chine te blijven tot zij door krachtig remmen tot stilstand was gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cis. per regeL zoo voordeelig in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. Om 6 uur was één lijn vrijgemaakt. Den geheelen avond wa3 de dienst evenwel nog in de war, en als gevolg daarvan ook de postdienst. HULDIGING NU WIJLEN DR. JORISSEN. Een commissie heeft zich te Preto ria gevormd, met het doel de nage dachtenis van nu wijlen dr. E. J. P. Jorissen, in leven hoofdrechter der Zuid-Afrikaausche Republiek, in eere te houden. Het plan bestaat om aan den beeld houwer A. van Wouw, die thans te Rome vertoeft, op te dragen, een borstbeeld van dr. Jorissen te vervaar digen. dit in brons te gieten en te doen plaatsen in het Unie-Museum te Pretoria. In een rondschrijven wordt voor de Nederlandse lie vrienden van Zuid- Ai'rika nog even kort in herinnering gebracht, wat nu wijlen dr. Jorissen voor de Zuid-Afrikaansche Republiek, wat hij voor Nederland heeft betee- kend. De kosten van het borstbeeld, met voetstuk, in koper gegraveerd op schrift, vracht, verpakking, enz., wor den geschat op 3600 gulden. MOOIE SCHENKINGEN. De bekende, onlangs overleden me teoroloog C. W. Hissirik, laatstelijk wonende te Zulfen, heeft zijn gan- eche vermogen vermaakt aan de Ver- eeniging Wijkverpleging te Zutfen, met aftrek van enkele legaten der pe riodieke uitkeeringen. De afdee-ling Zutfen van de Vereen, tot bestrijding van Lupus en die tot bestrijding van tuberculose en de Vereeniging tot ver zorging van minderjarigen aldaar kregen ieder ©en legaat van f 4000. INBRAAK. In verband met de inbraak, die in den nacht van 1 op 2 Januari ten huize van den heer P.. Kool, kaashan delaar te Alkmaar, is gepleegd, is (volgens de „Tel.") aangehouden N. de Vr., een zoon van goeden huizo te Alkmaar, die in genoemden nacht met ©en 12-tal jongelui bekeurd is wegens het te laat zitten in een tapperij. Zondagmorgen is De Vr., op wiens spoor men gekomen was door den po litiehond van den agent Koster, van Alkmaar, in hechtenis genomen. Hij .bekende de dader te zijn en na de in braak dadelijk naar Amsterdam te zijn vertrokken. De ontvreemde voor werpen heeft men in de Bieekersloot te Alkmaar teruggevonden. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. HERZIENING SORIPPEUSWET. In een der lokalen van het depar tement van Landbouw, te 's-Graven- hage, zijn gisteren een veertig'al be langhebbenden bij de herziening van de Schipperswet bijeengekomen. En kele jaren geleden is een commissie benoemd met de opdracht, te onder zoeken of en zoo ja welke wijzigingen in de wet behoorden te worden aan gebracht. Alvorens een ontwerp aan den mi nister aan te bieden, wenschte de commissie een voorontwerp te toetsen aan het oordeel van belanghebben den, opdat zij niet hun opmerkingen zal kunnen rekening houden, vóór dat oen definitief ontwerp door haar zal kunnen worden aangeboden. De Ir A, D. Muller, hoofdinspec teur der scheepvaart, leidde de ver gadering. HET PARK AAN HET N1EUWEDIEP BIJ AMSTERDAM. Zooals men «eet. bestaan er bij het gemeentebestuur van Amsterdam plan nen in geheime zitting heeft de Raad daarmede, ruim een half- jaar geleden, zijn instemming betuigd om over te gaan tot den aanlog van een park om het Nieuwediep, de groo te watervlakte aan den ingang van het Merwedekanaal. De „N. Rott. Ct." verneemt, dat de Minister van binnen- landsche zaken in beginsel bereid blijkt te zijn mede te werken tot de ont eigening van den in dat plan begrepen grond en het daarbij behoorende wa- •■^r, voor zoover dit valt onder de ge meldt t N. v. d. D. het hoofd boven de bedekking uitstak om 'liet terrein te verkennen, werd opeens een sciiot gelost, dat zóó goed was aangelegd, dat het v. T. aan het hoofd trof en den hond, die in zijne nabij Iieid was, doodde. Gelukkig bleek do schot wond niet ernstig te zijn, want, na door den geneesheer verbonden te ,<teu beer F. W. Hutter. van Amsterdam zijn, kon de getroffene zijn metgezel weer helpen in het opsporen van de schuldigen. meente Diemen. 't Hhld. kan hieraan toevoegen, dat die bereidverklaring zich ook uitstrekt tot het zeer veel grootere deel van de gronden in het plan begrepen, welke op Amster- damsch grondgebied liggen. De bedoe ling is. dat de onteigening dezer gron den binnenkort zal worden aange vraagd en dat dan geleidelijk tot den aanleg van het park zal overgegaan worden. Zoo wei de terreinen achter de Israëlietische begraafplaats als do grond binnen den Diemerdijk zullen tot park worden ingericht. Verder zal waarschijnlijk voor een tramverbin ding met het nieuwe park gezorgd wor den. KAMERVEFK1EZINGEN. Door de vrijzinnige kiesvereeniging „Naarden" is met algemeene stemmen candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer W. de .Tong te 's-GrRvenhage, thans lid der Kamer voor Hoorn. De candidatuur van het lidmaat schap der Tweede Kamer In het dis trict, Emmen (aftredend lid is de heer dr. P. H. Roessinghr unie-liheraul) is door de centrale Antirev. kiesvereeni ging aangeboden aan ds. G. Hofstede te Blokzijl, die deze candidatuur heeft aanvaard. De definitieve Candida afstelling kan eerst plaats hebben na de Deputaten- vergadering, welker besluiten de An tirev. candidaten hebben te onder schrijven. (N. R. Ct,) EEN SCIIIP IN NOOD. Zaterdag j 1. geraakte een tjalk, met papier geladen, vast op het Muider- zand, lusschen Muiden en Muider- berg. Aangeboden hulp werd toen door den schipper geweigerd. Door de vorst en den ijsgang kwam de schip per met zijn gezin, bestaande uit man. vrouw ên drie kinderen, in een hachelijken toestand. Door bemidde ling van het gemeentebestuur werd Dinsdag j.l. nogmaals hulp aangebo den, die toen dankbaar aanvaard werd. Eenige kloeke mannen trokken er met een vlet op uit, nu eens door, dan weer over het ijs, en het gelukte hun, na veel inspanning, het gezin aan den vasten wai te brengen. Het schip zit nog vast, en het zal van den ijsgang afhangen, of het behouden zal blijven. BRANDEN. Gisterenavond is te Rotterdam brand uitgebroken in het photogra- phisch atelier van A. Munsterman, Hang 69, doordat de hond een bran dende petroleumlamp had omver ge worpen. De brand bleef beperkt lot het atelier op de derde verdieping, dat uitbrandde. Te Hoogkerk brandde de woning af loebehoorende aan de weduwe Van Oosten en bewoond door den schoen maker Ploegh. Niets is gered, alles was verzekerd. Afgebrand is de woning van D. J. Kerkhof te Kapel-Avezaath. Alles was verzekerd. HOOFDBRANDMEESTER NIEUWENHUIS. De oudste hoofdbrandmeester te Am sterdam de heer J. A. Nieu wenhuis zal met 1 Mei den dienst verlaten en als zoodanig vervangen worden door den heer A. YV. Forch, uit Bergen-op- Zoom, die dan vermoedelijk aan het hoofd komt te staan van de brand weer-kazerne, aan de Prinsengracht. In 1897 ontving de heer Nieuwenhuis de bronzen medaille voor het met le vensgevaar redden van een meisje uit een brandend perceel aan de Linden- straat. STROOPERS. Dezer dagen waren te Het Zand (N.-H.) de rijksveldwachters S. en v. T. op surveillance, toen zij op ©eni gen afstand stroopers meenden te zien, bezig met den lichtbak. Langen tijd volgden zij het licht, maar toen dit eensklaps in hun rï'-htïng nader de en eindelijk stilstond, legden zij zich achter een dam in hinderlaag. Toen een der veldwachters zoo GEEN MISDAAD. Te Buren werd 's ochtends dood in zijne woning bij de kachel gevonden ©ene aldaar alleen wonende man van ruim 90 jaar. Deze man, die bedeeld werd, moet, naar gebleken is, een spaarpotje hebben gehad, dat echter vermoedelijk gestoten is, en woldra Liepen nu de geruchten, dat' de man niet zijn natuurlijken dood zou ge storven zijn. De politie beeft daarop een streng onderzoek ingesteld, maar zonder ge volg. Op last van de justitie werd liet lijk opgegraven en door twee geoees- heeren onderzocht. Daarbij is geble ken, dat niet aan moord gedacht be hoeft te «orden, maar dat de grijs aard is overleden aan een beroerte. (N. v. d. D.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is met 16 Jan. aan kap.-luit. t. z. R. van Leent, we gens ongeschikth. voor de verdere waarn. van den milit. dienst ten ge volge van lichaamsgebr., eervol ont slag uit den zeedienst verleend, on der toekenning van een pensioen van ƒ2329 'sjaare. IJSTOESTANDEN. In de zee om Urk drijft reeds veel ijs, dat de vaart voor zeilschepen ver hindert. Een deel der Urker visschers- vloot, waarvan evenwel heel wat V! ■tuigen tijdig naar de Noordzee zijn uitgezeild, moet thans werkloos in de haven blijven liggen. De postboot kon tot nu toe de gemeenschap tus- schen den vasten wal en dit eiland onderhouden. DE DERDE KLAS VERGETEN Men deelt aan de „Zvv. Ct." mede, dat Zondagavond een aantal reizigers, die met den trein var 6.35 uit Ensche dé wilden gaan te", de minder aange name ontdekikng k«'amen, dat de trein vertrokken «as... zonder de rei zigers derde klasse. Alleen zij, die naar Zwolle moesten, konden toen nog hun bestemming bereiken over Zut- phen, en kwamen zoo eerst om 11 uur in stede van om 8 1/2 uur- aan de an deren moesten in Enschedé overnach ten. VERDUISTERING. De heer J. de V., koopman, wonende op den Spoorsn gel ie Rotterdam heeft volgens de N. II. Crt., bij de politie aangifte gedaan, dat men te zijnen na deel© een bedrag van 2560 heeft ver duisterd. SCHAATSENRIJDEN. 1JSBERICHTEN. Leeuwarden. Tegen Vrijdag is door de ijsciuh te Leeuwarden een wedstrijd voor mannen en vrouwen uitgeschreven. Joure. I-leden zal een wedstrijd gehouden worden door de IJsclub Joure. De snelste beroepsrijders zijn uitgenoodigd. YVinsum (Friesland). Maandag is te YVinsum de eerste wedstrijd op schaatsen gehouden. De uitslag was, dat Baarda van Blessum den eer sten, Faber van Hempeus den twee den en lamminga van YVinsum den derden prijs behaalde. Veendam. Te Veendam worden Donderdag lange haaiiwedstrijden voor amateurs geüoudeu over a£- standen van 5UU, 15UÜ en 30UU AL Zondag hebben de nationale proef- wedstrijden van juniores, uitgeschre- .veu door den achaatsennjdersbond, plaats, over afstanden van 590 en 1500 Ad., in 2 groepen: 1517 en 17 20 jaar. Appingedam. De ijsvereeniging „Fiveigo te Appingedam houdt Vrij dag een manuenrijderij. YVildervauk. Te Wildervank werden Woensdag wedstrijden ge houden op de korte haan, lieden een estafetteloop van gymnasten en Vrij- i dag een wedstrijd in schoonrijden. Groningen. De haan der Ijsver eeniging Groningen aan den Paters- woidschen weg is geopend. Alen schrijft aan de „N. R. Ct." uit Friesland 't IJs, zooals de directeur der fRi- aal-inricJUing te Rotterdam van het Kon. Ned. Aleteor. instituut ui het Maandaguvondblad schreef, wij den- BRIEFGEHEIM. Een telegrambesteller te Tiel, die de vorige week werd geschorst wegens schending van het briefgeheim, is ui» zijn betrekking ontslagen. (N. R. Ct.) BAKKERS NACHTARBEID. Te Utrecht had onder leiding van een vergadering plaal^ van voorslai ders van de afschaffing van bakkers- nachtarbeid. D i voorzitter opende de vergadering met ©en korte toespraak, waarin hij uiteenzette, dat de voorloo- pige.commissie, bestaande uit de hee- ren Heyboom, Van Bcesum, Te Boek horst, Slagt, Kool en Hutter, een frïs- sche poging wilde doen om tot een wettelijke regeling te geraken. Door spreker werd er aan herinnerd, hoe reeds 42 van de 100 Kamerleden zich vóór de wet verklaarden. Nu de wet verworpen is en het nationaal comité ontbonden, acht de commissie het ge- wenscht een nieuwe vereeniging te slichten om voort te kunnen gaan krachtig voor de afschaffing te propa geeren. Yran verschillende patroons ook van eenig? gezellenorganisafies, is bericht van instemming met dit plan ontvangen, zocdat. wordt de vereeni ging opgericht, ze onmiddellijk een paar honderd leden zal hebben. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het voeren van algemeene bespre kingen. waaraan ver?',,",te»>de aanwe zigen deelnamen. Na uitvoerige besprekingen ver klaarden op tevee na alle aanwezigen zich voor oprichting der vereeniging. Daarna werden de concept-statuten behandeld. Bepaald werd dat de Vereeniging den naam zal dragen van: Nederland. sche Ytereenigüig van Voorstanders van Afschaffing van Bakkers lachtar- beid, en haar zetel te Utrecht zal heb ben. Leden der vereenigling kunnen zijn: a. patroons en gezellen in het bak kersbedrijf werkzaam; b. vakvereeni- góngen van patroons en gezellen in het bedrijf; c. patroons en gezellen die op heden buiten het bedrijf «werk zaam zijn. Begunstiger s(sters) kun nen zijn vereaniei: geil zonder onder scheid van rtcmUi-g en personen zon der aamzien van stand cn rang en buiten hel bakkersbedrijf staande. Het doel der vereeniging werd om schreven als liet samenbrengen van alle voorstanders van "fschaffing van bakkersnachtarl.eid, welke voorstaan het absoluut verbod, of het verbod dusdanige strekking, dat grondbeginsel hierdoor niet wordt geschaad. Het doel zal worden nagestreefd door het houden van vergaderingen, waar hel vraagstuk als economisch doel behandeld wordt; het propagee- ren van bet vraagstuk in woord en -geschrift en het adresseeren en peti- tionneeren naar omstandigheden dat gedoogen aan de regeering en met medewerking van liet Nederlandsche voLk. Na aandrang uit de vergadering verklaart de heer Hu l ter zich bereid liet voorzitterschap tijdelijk te aan vaarden, welke mededeel trig met toe juichingen werd begroet. Tot secretaris werd gekozen de heer H. B. F. van Bossum, te Amsterdam, die verklaarde deze functie tijdelijk aan te nemen. De heer YV. Brouwer werd. gekozen tol penningmeester, terwijl tot gewoue bestuursleden wer den gekozen de Iroeren J. Boss, te Zwolle; J. J. Janssen Jr., te Zeist; H. H. Heyblom, te Rotterdam en J. P. A te Boekhorst, te Bussum. A. J. Ch. DE NEVE. Op 55-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de gepensionneeide resident der Westerafdeeling van Borneo, A. J. Ch. de Neve, die zich o.a. ook onderscheidde 1 j de krijgs verrichtingen im Atjeb in 1904, waar voor hein het Ridderkruis der vierde klasse van de Militaire Willemsorde werd verleend. Kort vóór zij.n ontslag in 1908 werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. INDISCHE BESTUURSOPLEIDING. Bij Kon. besluit zijn de aanvullin- gen aangebracht in het kon. besluit j op de Indische bestuursopleiding. lo. aan art. 5, sub I (examens waaraan moet worden voldaan om te worden aangewezen als cand. In<L ken hier in Friesland nog niet aan ambt.) «-ordt toegevoegd: het houden van den Elf stedentocht, e. het «index, van de openb. han- ïiia.ar toch, hel heeft hier ai zoodanig delssciiolen met 2-j. c. te Amsterdam, gevroren, dal alle meren, rivieren eu j Groningen, Haarlem. Harlingen. Rot- kanalen reeds met een vrij dikkc jjs- terdam L;Irecht 6n \1 ss ngen en van korst bedekt zijn. Tengevolge hiervan is het scheepvaartverkeer in geheel 01JZ- handelsscholen met ~-j. c. van de provincie gestremd; zóó dik en sterk h^t Canisius-coilege te Ni.unegen en is het ijs reeds, dat men er met slede- het college Si. Willeb rhe Katwijk vrachten van 250 kilogram en meer overhenen gaat. Verschillende wed strijden zijn reeds op Woensdag en Donderdag uilgeschreven. ENKHUIZEN—STAVOREN. De dienst Enkhuizen—Stavoren is door het ijs gestaakt; ONGELUKKEN. De „N. R. Ct." meldt: Te Steenbergen Is de 15-jarige mo lenaarsknecht B. H. tusscheu de dee len van een dorschmolen bekneld ge raakt; hij was onmiddellijk dood. De Tel. meldt aan Zee. Telkens wanneer dit wenschelijik blijkt, zal deze lijst van scholen wor den herzien; f. het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen; 2o. aan art. 14 (vrije overtocht aan in Indiè .aangewezen candidaten, wien vergund is i.n Nod. te studeeren) wordt toegevoegd: 4) zij die de in het vorige lid be doelde vergunning hebben verkregen, moeten zich ton genoegen van den dir. van onderwijs en eeredienst ver binden tol onverwijlde teruggave a V.. die Dinsdag doo, Ml teomo-, „virtotM na J ef te Zwolle werd overreuen, is aan - - - ---- - - Nederland ten hunnen behoeve wor- den voldaan, bijaldien zij zich (behou- I tief de gevolgen overleden. Hp laat een. weduwe en drie kinderen na dens overmacht) in Nederland binnen don daarvoor gestelden tijd voor de studie of voor net examen, «'aai-voor de overtocht wordt Op het terrein van het Maasstatïon te Rotterdam, viel bij het overladen van pakken turfstrooisel een werkman achterover van oen spoor.vecwagoji op het plankier. Hij werd inet schedel- breuk opaenomen en bleek toen reeds hel seval van welbewezen ziels- ot dood te z"ijn. lichaamsgebreken, buiten eigen toe- «7ia™«t7ddtt ei1 aru'ei' ,cr beoordeeling WAAGHALZERIJ. i d regetring) als cand. Ind. amb Te Tweede-Exloermond zakten twee s jogens, 11 en 13 jaar oud. door het ijs tenaar «orden ontslagen, 'irv co rv Tv^vl 4vt'Tvn.laa lirl en verdronken. 3o. aan het tweede lid van art. 52

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6