NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No, 9r72 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 17 JANUAKI 19'3 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T16 N: per di*ie maanden: Jë-jfv Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arroridisaement voor Haarlem - J IiZU Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P g gemeente) H- Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. oer Dlaatsinc: Franco per post door Nederlandlig N§) 50 Cts. voof 3 ptolsingtn a contant S B P plaa'sinS' Ai wonderlijke nummers0.02'A Y WfeV n .1 „a: Ueillustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Kcdactic en AdDiiniStraiie: Groote Houtstraat 53» de omstreken en franco per post „0.45 IofcereommpaaalTelefooimaiimier der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBGGft. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Builenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NllMMHR BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGkinüA ZATERDAG 18 JANUARI. Soc. Vereeniging: Concert Proza en Poëzie, 8 uur. Soc. Vereeniging: Uitvoering leer lingen vioolcursus E. Cats, 7 1/2 u. Biosc. Theater. Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel lingen. OM ONS HEEN No. 1Q51 Be teekemet van ons gashadrijf Onze Haarlemsehe gerneentebegroo- ting drijft op de winsten van het gas bedrijf, hetgeen met twee getallen kan worden aangetoond de sluitpost van de begrooting voor 1913, de opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelas ting, is geraamd op 750,000 in ronde cijfers en de winst van de gasfabriek voor datzelfde jaar op 235,000. Met andere woorden zou dus, in dien dit bedrijf er niet was, of in handen van eèn particulier was en geen winst opleverde, het percentage van onze cemeertelijko belasting met bijna een derde worden verhoogd, het geen, zooals ieder begrijpt, een ware catastrophe voor Haarlem wezen zou. Zooals de veehouder bijzonderlijk let op zijn het best melkgevende koe en de pluimgraaf op de trouwst cier- leggende kip, zoo moet de aandacht gewijd blijven aan onze voornaamste bron van inkomsten, de gasfabriek on de vraag niet geschuwd, of zij ook op den duur dezelfde winsten zal blijven opleveren en. zoo niet, wat er aan te doen is om haar in de gewenschte fleur te honden. En nu is er wel een gevaar, dat haar bedreigt, de mede dinging natuurlijk van de electrische centrale. Het zijn nl3 't ware twee zus ters, die wedijveren om de belangstel ling en de vriendschap van den licht en stroomverbruiker, en waarbij de eene haai- jeugd en ietwat moderner optreden vóór heeft. Het is niet noo- dig, deze familievergelijking verder door te trekken, maar zooveel is wol zeker, dat langzamerhand de gasfa briek een deel van haar aanhangers aan de electrische centrale moet af staan en wel de grootste. Hotels en koffiehuizen zijn daarmee begonnen, fabrieken en winkels hebben dat voor beeld gevolgd en het is volstrekt niet gevaarlijk om te voorspellen, dat bin nen korten tijd in de voornaamste stra ten geen winkel moor anders dan met eleclriciteit zal zijn verlicht Fabrie ken doen evenzoo, geven zelfs in vele gevallen (namelijk wanneer zij werk tuigen te drijven hebben, die maar een gedeelte van den dag in beweging zijn) de voorkeur nan den electromotor boven den gasmotor. Zelfs de particulier wordt als klant door dc electriciteit gezocht. Er komt neiging tot hel aanleggen van electrï- Eche liclitgeleiding in woningen van niet eens do hoogste huurwaarde en er is mij onlangs gebleken van een huis, dat f 70U huur doet en geen gas leiding meer heeft, alleen nog maar electrische aai sluiting. Zouden we dat betreuren Dat Ware onverstandig. Al is de gasfa- briek een gemeentebedrijf, toch behoe- ven wij ons als ingezetenen, elk voor zich, niet zóóveel gasfabrikant te ge-1 voelen, dat we daarom den voortgang «ouden tegenhouden van electrische kracht en electrisch licht, die ons goed en nuttig dienen. En bovendien het succes van de electrische centrale vin den we óók in een winstcijfer terug voor de eerste maal is een saldo van eenige beteekenis. namelijk 23,000, voor deze fabriek op de begrooting voor 1913 geraamd. Maar wij worden er niet beter van, wanneer de winsten van' de gasfabriek voortaan allengs zullen overgaan op do electrische centrale. Liefst zouden we twee bloeiende bedrijven bezitten de gasfabriek en de electrische centra le. En we kunnen er zeker van zijn, dat de oplossing van dit probleem door den heer Blom, niet sedert vandaag of gis teren, maai' reeds lang, wordt overwo gen en dóórgedacht. Hij heeft den weg daartoe zelfs al aangewezenhet dienstbaar maken van zijn gas aan an dere huiselijke behoeften dan verlich ting, namelijk aai koken en stoken. We hebben daarover in het huls aan de Kruisstraat al voordrachten gehad en binnen een maand of wat zullen in datzelfde perceel de daarvoor noodigo toestellen voortdurend tentoongesteld zijn. Maar misschien is ook dat nog niet voldoende. Wel schudt de gasfabriek op het gebied van koken en stoken haar lastige zuster vah zich af, omdat verwarming en koken door electrici teit nog te duur en pure weelde zijn, maar tegen de oudere mededingsters op dit terrein, steenkool, (anthraciet) en cokes, kan het gas het nog niet op nemen. Altham- niet in financieelen. zin. Koken en stoken met gas mag rein wezen en gemakkelijk en al wat men meer wenscht, onder in den zak vindt men de rekening Bn het eenige mid del om dat geLrek te genezen, is na tuurlijk verlaging van den g a s p r ij s. Hierbij komt nog een andere zaak naar voren. Eer-. Duitsch blad „der Stadtverordnete" heeft een beschou wing gegeven over wat het tijdschrift „Gemeentebelangen", waaraan ik dit ontleen, noemt „bureaucratisch be heer van gemeentelijke lichtfabrie ken". Het blad gewaagt van „de onbe grijpelijke kalmte, waarmede de ste den, die in het bezit zijn van gas- en electriciteitswerken. zich de concur rentie van Ainerikaansc-he petroleum laten welgevallen." De petroleum kan behoort tot de onontbeerlijke artikelen van den keuken-inventaris, de prijs van ander licht is hoog en vele bezwa ren moeten worden overwonnen, vóór men het in huis heeft. Voor den meter wordt huur gevorderd, hoewel deze toch eigenlijk wordt geplaatst in het belang der lichtfabrieken, die moeten, weten, hoeveel ga.- of stroom is ver bruikt, om üf betaling te berekenen. De gasautomaat heeft zich, wijl bij het plaatsen daarvan geen bijrekeniu- gen te wachten zijn, spoedig ingebur gerd. Echter is automatengas te duur. Zoo ontbreekt bij de lichtfabrieken de ruime blik, de koopmansgeest Aldus ongeveer klaagt „der Stadt verordnete" en in dit opzicht heeft hij zeker gelijk, dat het een goede zaak zou wezen, war neer de stinkende en gevaarlijke petroleum geheel en al uit onze woningen kon geweerd worden. Maar hoe zou dat te bereiken zijn, an ders dan door prijsverlaging van het gas En bij die vraa-r sluit zich de andere aan „waar blijven bij prijsverlaging de winsten va- de gasfabriek, waarop de gemeenterekening immers drijft Men gevoelt, dat het antwoord op die vraag niet meer door den koop man, maar door den technicus moet worden gegeven. Toen omstreeks tien jaar geleden de geweldige uitbreiding van het gasbedrijf, veroorzaakt door de muntmeters en de industrie, ver- grootiug der fabrieken nocdig maakte en de gemeenten geen lust hadden, nieuwe millicenen te besteden aan een uitbreiding van de steenkoolgas fabriek, werd de oplossing gevonden in de veel goedlcoopere watergas installatie. Op dit oogenblik wordt om zoo te zeggen een nieuwe ontdekking of toe passing gevraagd, die het mogelijk zal maken, bij veel vergroote productie, den kostenden prijs per eenheid zóó danig te verlagen, dal de gasprijs voor den verbruiker kan worden vermin derd, terwijl toch de winst voor de ge meente behouden blijft. Een moeilijk vraagstuk, vooral daar om dat verlaging van den prijs der grondstof, de kolen, niet en verhooging wel te verwachten is. omdat alle eer ste levensbehoeften neigen# tot stijgen vertoonen. In weerwil van dezen on- gunstigen factor mag op de uitvoer baarheid van het denkbeeld gehoopt worden. De moeilijkheid, waarin do Haarlemsehe gasfabriek verkeert en j verder nog zal komen te verkeeren, is het algemeen in de steden geldend struikelblok voor het bedrijf. Zoodra nu een bezwaar overal gevoeld wordt, zetten knappe koppen zich tot denken en nadert reeds de oplossing. Het is dus. naar mijn vaste overtuiging, maar een quaestie van tijd, dat de pe troleum verdwijnt en de verlaagde gasprijs algemeen koken en stoken met gas in onze huizen mogelijk maakt met behoud van de gemeentelijke winst. Misschien zullen zij, die niet wach ten vullen met de gasprijs-verlaging, maar toch geen middel kennen om het gat, dat daardoor nu in de gemeente- financiën ontstaan zou, te dichten misschien zullen zij om redenen van nuchtere practijk nog wat geduld wil len oefenen. J. C. P. Stadsnieuws NEDERLANDSGHE OPERA. Ets opera-programma's koppelen Mascagni's CavaJleria Rusticana en Pagliacci van Leoncavallo, sinds die werken beslaan, hoe ongelijksoortig ze ook zijn. Nu gaat de Nederl. Ope ra van 't Rembrand tiheater ze weer eems in onze stad opvoeren en wel met een goede bezetting, o.a. de dames Engeleu-SewLng en Giesen-Hoos, en de heeren Morrisson en Orelio. Dat kan dus wat ;oeds worden en de titels van deze twee Italiaansche muziekdrama's hebben huin aantrek kelijkheid ook nog lang niet verioren. Mil it aire Zaken. De kapitein A. A. Raasveldt, van het 10de regiment infanterie, wordt overgeplaatst van Den Helder naar liaariem, zoo meldt de „N. R. Ct.". A. H. HANSEN. 4 Hier ter stede is overleden Anto- nius Henricus Hansen, een man die in touristenkringen vrij veel ver maardheid had. Dertig jaar was hij werkzaam in hotel De Leeuwerik, ei genares Mevrouw de Wed. M. W. Schrederhol'. De „ober" wist zich bij de gasten zoo aangenaam te maken en was in die mate voorkomend met het geven van inlichtingen, omtrent de beziens waardigheden van Haarlem en om geving, dat hij bij Nieuwjaar en an dere gelegenheden uit vele deelan van de wereld briefkaarten eu andere be wijzen van belangstelling ontving. Zijn Tïjf-en-twintig jarig jubileum is destijds feestelijk herdacht. Hansen werd 63 jaar. Hij werd hedenmorgen op het Roomsch-Katholiete kerkhof te Scho ten begraven. DE INSTRUCTIE DER ONBEZOL DIGDE GEMEENTE-VELD WACHTERS. De heer Vliegen heeft gister in de Tweede Kamer gesproken over de reeds door Mr. J. H. Tliiel in den Haarlemschen Raad gewraakte be paling in de instructie der onbezol digde gemeente--, eidwachters in deze provincie. Naar men weet hebben de heer Tïidel en andone over deze aan gelegenheid oen motie bij den Raad ingediend, die echter nog niet is be handeld. Het Analytisch Verslag ver meldt over hetgeen de heer Vliegen over deze kwestie zei, liet volgende: Thans wil spreker een woord zeg gen over een bepaling in de instruc tie van de onbezoldigde gemeente veldwachters Ln Noord-Ilolland. Be doeld artikel luidt als volgt: Hij is verplicht zich te houden bul ten den strijd der politieke partijen en in dien zin is het hem verboden als lid eener vereeniging dan wel daarbuiten staande, in den strijd der politieke partijen, van welke rich ting ook, een werkzaam aandeel te nemen. Dat is een middcleeuwsche bepa ling. In onzen tijd moet ieder burger het recht hebben om tot een politieke partij te behooren en om zich in den politiekn strijd ts mengen. Er is geen enkele reden, waarom een onbezol digd rijksveldwachter niet lid en mi litant lid eener politieke partij zou mogen zijin. Spreker komt er tegen •op, dat aldus aan Nederlandsche bur gers hun grondwettig recht wordt ontliouden. CZAAR EN TIMMERMAN. Men schrijft ons: Het is van algemeen e bekendheid dat ten tijde van den Rijswijkschen vrede (16y7; Czaar Peter den Groote van Rusland, ons land uezuent en eenigen tijd te Zaandam vertoefde om zich in het scheepstimmeren te be kwamen. De componist Gustav Albert Loitzing vond in die gebeurtenis een dankbaar onderwerp voor een opera. Deze en andere zijner werken, of schoon niet uitmuntende door diepe en verheven gedachten, behooren tot de beste komische opera's die in Duitschland zijn gemaakt en kenmer ken zich door eenvoud, ongedwongen heid en gulle vroolijkheid. Op verschillende plaatsen in ons land is deze opera door dilettanten met veel succes opgevoerd. Wij vernemen dat binnen korten tijd ook hier eene opvoering te wach ten is. Reeds eenigen tijd geleden heeft de heer J. de Nobel bet plan opgevat de opera „Czaar en Timmerman" hier ojj te voeren. Het mocht hem geluk ken de medewerking le verkrijgen van eenige goede dilettant-solisten en van ongeveer 80 dames en heeren voor de koren. Druk werd en wordt vooral in den iaatsten tijd gerepe teerd. Ook Haarlemsch Muziekkorps onder directie van den heer Kriens is met de repetition van het werk be gonnen. Het ballet wordt ingestudeerd door den heer Joh. Martin. En druk gerepeteerd moet er wor den, want, in vergelijking met de in het vorig jaar opgevoerde operette „Franchemont de Marskramer', is de muziek van Lorlzing moeilijk, zeer moeilijk zelfs, zoodat èn van directeur èn van de uitvoerenden veel wordt gevorderd. Nu, wat het koor aangaat, herin nert men zich de goede uitvoering van „Franchemont", dan mag men verwachten dat geen operakoor het ensemble overtreft. En de hoofdpartijen zijn in goede handen. De Czaar-partij -wordt vervuld door den, hier reeds goed bekenden, heer LangendijK, van Beverwijk. Dat hij de mooie Czaar-aria „Ik speelde al^kind reeds met scepter en kroon", goed zal zingen, is te ver trouwen, doch ook zijn „Timmermans lied" en zijn „Vaarwel" is hem best toevertrouwd. De partij van den dommen, met zich zelf ingenomen, waanwijzen burgemeester van Zaandam, die aan het stuk een komisch karakter geeft, vervult de heer Ant. Smit, van hier. Zijn leuke nichtje en de gewaande Czaar, de jaloersche Peter, zijn me vrouw en de heer Musscher. Verder komen er partijen van Fran schen, Engelschen en Russischen ge zant, vrouw Brouwer, de eigenares van de scheepstimmerwerf, enz. Het werk verplaatst ons naar Zaan dam, op de scheepstimmerwerf, waar Pieterbaas de bijl hanteerde, waar hij als gewoon gezel werkzaam was, waar men hem na zijn herkenning met eerbewijzen wilde overladen en hij door de gezanten van Engeland en Frankrijk werd lastig gevallen om een, voor hun land voordeelig ver drag te kunnen sluiten. De heele geschiedenis van het kort verblijf voert deze opera, van 't be gin tot het einde, aan ons oog voor bij. Ziellier een klein overzicht der voornaamste tafereclen. Het leven op de werf van vrouw Brouwer. De opstand in Rusland. Het bezoek der gezanten. De vermakelijke burgemeester v. Bett. De bruiloft. De dans ter eere van den Czaar. De ga lante Fransche markies en de ja loersche Peter. Het instudeeren van 't welkomstlied voor den Czaar en ten slotte: Het vertrek naar Rus land Voeg hierbij de pakkende muziek, de begeleiding door Haarlemsch Mu ziekkorps en, een schoono avond is in liet verschiet. DERDE ZALSMAN-AV.OND. Op den 3den Zalsman-avond zal me vrouw Salomonso.ilAsser liederen zingen van Jo.h. Wolfg. Franclc (1685), Brahms, Bourgault-Diicoudray, enz. en de heer Chabot (tenor) aria's uit opera's van Mozart, Wagner, Saint- Saëns en Puccini.. De heer Verhey heeft de begeleiding op zich genomen en speelt solo-stuk- ken van Sjogren, Liszt eu Paderewski. AANBESTEDING. Heden is door B. en W. der gemeen te Bloemendaal in het openbaar ten Raadhuize te Overveen aanbesteed: de verbreeding en verharding van den Meerenhergschen weg en be- harding van de Boschlaan, met de daarmede in verband staande wer ken. Ingekomen waren 19 biljetten, waarvan twee te laat. Ingeschreven is door: D. R. de Jong, Haarlem, voor 14215. Gebr. Goossens, Haarlemmer meer, voor 146iS. P. H. G. Daudey, Haarlem, voor 13343. E. Kievit, Overveen, voor 13184. H. Duin, Vel- sen, voor 17475. KI. Ooter, Amster dam, ƒ12943. K. J. Looijen, Den Haag, voor 14646. Jan van Harpen, Amers foort, voor 15769. F. L. Smit, Haar lem, 15794. H. T. Essen, Halfweg, voor 15178. J. Stuurman, Ammerslol, voor 11880. H. L. van Zijl, Zandvoort,1 voor 13450. C. Zuidervaart, Scholen,1 voor 13446. P. Ring, Santpoort, voor 13487. H. C. Pannekoek, Asperen, voor ƒ12488. A. Bontebal, Schipluiden, voor ƒ14559. S. Brechman, Bloemen daal, voor 12439. Se Forensenkwss'.ie in de Tweede Kemer. In aanvulling met ons Kamerver slag, nemen we nog liet volgende over uit het Analytisch Verslag: De heer PASSTOORS zal een zeer bijzondere quaestie behandelen: de quaestie van forensenbelasting te Haarlem. Deze zaak. is wel niet be sproken in de stukken, maar de Mi nister heeft geen bezwaar geopperd tegon de bespreking nu, waarvoor spreker hem zijn dank betuigt. Er zijn te Haarlem in de fabrieken, zooals die van Beynes, een groot aan tal arbeiders werkzaam, die door ge brek aan arbeiderswoningen te Haar lem, gedwongen zijn om te Schoten te wonen. Werden ze vroeger onge moeid gelaten, het vorig jaar werden ze door Haarlem, in. de forenschbelas- ting aangeslagen. Ze protesteerden en reclameerden, maar betalen moes- ton ze, omdat hun aanslag geheel in overeenstemming was met de wet. Er zijn toen door de tcleurgestelden pretestvergaderingen gehouden, docb natuurlijk zonder resultaat. Die be lasting is voor de aangeslagenen drukkend, omdat ze te Haarlem geen woning kunnen vinden, die voor hen geschikt is: Jaren achtereen was het gewoonte, dat de Haarlemsehe arbei ders zich bij huwelijk een woning zochten le Schoten en het gevolg is, dat liet daar krioeit \an de kinderen. Spreker is de eerste om te erken nen, dat eea goede gedachte ten grondslag ligt aan de forensenbelas- ting, waar hei bij voorlieeld geldt een koopman, die profiteert van de Am- sterdaiiisehe havens en voor zijn kin deren van de Amsterdamsolte scho len, maar te Bussum woont. De zaak ikomt andc-rs te staan in een gemeen te als Haarlem, waar vele fabrieken z.'ju met duizenden arbeiders, die te Schoten wonen, en die niet ten laste komen der gemeente Haarlem. Tot dusverre schijnt niet gedacht te zijn aan de arbeiders bij de forensen- belasting. Maar bij Koninklijke bood schap van 18 Februari 1909 is een ont werp ingediend tot wijziging der Ge meentewet ten aanzien der gemeen tebelastingen. Artikel 6 van dit ont werp bevat een bepaling tot wijziging van art. 245 der Gemeentewet, maar ook hierbij is niet gedacht aan de forensen-arbeiders. Spreker dringt er bij den Minister op aan, met de Com missie van Voorbereiding overleg te plegen, opdat een einde worde ge maakt aan de onbillijkheid, dal ar beiders, die f 600 f 700 verdienen, tweemaal worden aangeslagen, na melijk Ln de woninggemeèute en in de werkgeineente. De heer VLIEGEN zegt, dal hetgeen de heer Passtoors meedeelde over de forensenbelasting te Haarlem spre ker aanleiding geeft om aan te drin gen op een betere grensregeling tus- schen de gemeenten als het eenige imiddel om in dit opzicht de bilüijk- heid te betrachten, daar men bij toe passing der forensenbelasting moei lijk onderscheid kan maken. Al wo nen de bedoelde arbeiders in Scho ten, ze wonen feitelijk in de stad. De grenswijziging dient gemakkelijker te worden gemaakt en moet niet langer afhankelijk zijn van het initiatief van Gedeputeerde Staten. J ubileum. Den 7en Februari a.s. hoopt de heer Andries Yring, werkzaam in de afd. rijtuigmakerij aan de Centrale Werk plaats der H. S. M., den dag te her denken waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. S. D. P. Door de afdeeling Haarlem der So ciaal-Democratische Partij zal a.s. week een openbare vergadering wor den gehouden in het gebouw „Voor uitgang", Smedestraat, alhier, waar de heer D. J. Wijnkoop, van Amster dam, zal spreken over liet onderwerp: Revolutionaire of reformistische poli tiek 1 Het Tooneel ACKERMANN. 't Was jammer, dat do Schouwburg zaal niet geheel bezet was gisteren bij da opvoering der tragi-comedie Acker- mann. Onze tooneehrslaggever heeft zooveel goeds gezegd van de vertol king van dit stuk, door 't gezelschap- Royaards, met name van den lieer Musch, die ook gisteravond weer zulk fraai spel gaf, dat men hem, na het laatste bedrijf, na eenige keeren ha- lens, een ovatie bracht. Hoezeer liet publiek Musch waardeert, blijkt wel, dat hem bij z'n enlrée in het eerste bedrijf een applaus bij open doek te beurt vicL Van de anderen voldeed Anna Sa- blairolles bel best. AD-INTERIM. KOFFIE- EN BROOD-UITDEELING. De Ned. Christ. Geheelonthouders- Bond verstrekte koffie en brood aan 410 kinderen en 70 volwassenen. EEN VERGETEN HOEKJE. Men schrijft ons: Hoewel we ten volle moeten erken» ;n, dat bij sneeuwval alles word', in 't werk gesteld om de straten zoo spoedig mogelijk van dezen overlast te ontdoen, is er toch een hoekje (on niet liet minst begane-}, dat altijd wordt overgeslagen. Wij bedoelen het met klinkers bestrate voetpad, tus- schen Jansweg Jansweg-viaduct en Kennemerbrug. Door de glooiende lig ging wordt bet (vooral nu, bij het af wisselend dooien en vriezen door de gladheid onbegaanbaar. Daar de sneeuw op liet afgerasterd go zon kan worden gebracht, vereischt het sneeuwruimen hier niet veel werk en het zou den honderden werklie den, die eenige koeren daags, meest al in haast, paseeren, zeer ten ge rieve zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij F. lloekamp, Ged. Raamgracht 10,. een ceintuur met gesp C. B. J. v. d. MöJilen, Groote Markt 25, een zak mesje M. Vorstman, Mauritsstraat 5, een horloge met defecten ketting j mej. C. Beekman, Zijlstraat 12 rood, een portemonnaie waarin portretten j mej. L. van Markenstein, Wuldcck Pyrmontstraat 30, een dameshaud- tasclijo; J. Heemskerk, Papentoreri- vest 70, een kinderhandschoen L., Kent, Rijnstraat 19, een wollen das; II. Van Riel, Hagestraat 10, een hor loge met ketting; J. H. Coule, Nieuw Heiligland 7, twee ijzeren sluitstuk ken liet Bureau van Politie, een ring inet 2 sleutels D. Kooy, Wouwennan- straat 33, een hangslot S. Buis, Saonredamstraat 3, een kinderwantje. (Zie vervolg Stadsnieuws onder da Laatste Berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. De jachtopziener De Veer, op wien de strooper Roskam den nacht voor Oudc-jaar een aanslag pleegde, gaat zoo goed vooruit, dat hij dezer dugen naai' een der Haarlemsehe ziekenhui zen zal overgebracht worden om zich daar te laten opereeix-n. Daarbij zullen de hagelkorrels, die hinderlijk zijn voor de voetbeweging uit het been worden genomen. Do Rechter-commissaris zou den gewonde heden in zijn woning onder Aerdenhout een verhoor afnemen. BLOEMENDAAL. Voor leden der afd. Overveen- Bloeinendaal eu van de afd. Haarlem der Alg. Vereeriging voor Bloembol lencultuur sprak Donderdagavond in het' totel „Van ouds het Raadhuis" te Overveen de heer K. Volkersz, direc teur der Rijk'stuirbouwwinterschool to Lisse, over „Ziekten van hyacinten"; Achtereenvolgens behandelde spr. de meest voorkomende ziekten, als „oud- of ringziek"nieuwziek ook wel geel ziek of zwartrar.d genoemd, en top- of smetvuur. Voor bloenibullenkwee- kers was dezs rede hoogst interessant. De heer J. A. Bos, voorzitter der afd. Overveen-Bloemeiidaal, was dan ook de tolk der drukbezochte vergadering, toen hij den spreker een wourd van dank bracht voor zijn leerrijke voor dracht. HEEMSTEDE, Leerplicht. Op de lijst bedoeld in art. 118, le lid, der Leerplichtwet van de kinde ren, die zich op 1 Januari 1913 in de gemeente bevonden en die in den loop van dat jaar den leeftijd van 7 lot 13 jaar bereikt hebben, komen 1247 namen voor.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1