Steenkolendi even. Twee losse werklieden, H. S., tilt dc Jan Sleenstraat en J. A. v. d. A., nit de Raainsteeg, kwamen gisterenmid dag met een handwagen aan 't goede renstation, om voor de lirma Per- quin steenkolen te halen uit een spoonvaggon. liet is gebleken, dat de mcnschen daartoe niet 't recht hadden en de steenkolen voor ƒ1.50 hebben ver kocht. SANOGRES, „Sanogres'Bfen vreemd woord, dat men to geen der vreemde woor denboeken z-al verklaard vinden. Want onze tijd maakt gaarne recla me door allerlei vreemdsoortige op schriften, liefst raadselachtige m(intrekkingen of voorletters-koppe lingen. Wat Sanogres dan beteekemt? Eenvoudig Sari (s) (eau) n(i) grais(se d.w.z. zonder water en vet"Zon der water en vet'dat is de leus, waaronder de maatschappij „Sano gres' onze kookkunst wil hervormen, d. w. z. niet zoozeer den aard der ge rechten, als wel de manier van berei ding. Koken en braden en batken in pannen, met water en vet is uit den tijd, betoogde de heer, die gisteren middag de beginselen van sanogres uiteenzette. Want do toebereiding mag slechts langs natuurlijken weg geschieden zonder gebruikmaking van hulpmid delen. Dit is het principe van den hoor C. I.ampert, de uitvinder van de nieuwe kookteer en van Sanogres, den oven waarin het kook- *en braad- proces volgens zijn nieuwe methode moet plaats hebben. Door dit principe in toepassing te brengen, wil de heer Carl Lampert een geheele omwenteling in de keu ken veroorzaken. Zijn methode heeft ten doel alle voedingsstoffen, die in de spijzen aanwezig zijn, vast te hou den en alle nadeelige hulpmiddelen der keuken te vermijden. Maar bo vendien geeft zijne methode koks en huisvrouwen een middel aan de hand om perfect ie koken en te braden ook. Thans kookt men alle voedingsmid delen in water of in stoom. Waarom, vraagt de heer Lampert? Omdat men niet anders wist! Dat door een der gelijke handelwijze het grootste ge deelte van alle voedingsstoffen ver loren gaat. heeft men blijkbaar niet voldoende gedacht. En toch is water het nadeelig voor de voedingsstoffen. Water onttrekt aan visch de eiwit stoffen, aan vleesch de voedende be- standdeelen en aan groente de voe dende zouten! Hoe vervangt men nu dit schadelij ke hulpmiddel? Het antwoord van den heer Lampert is: Ik kook met lucht! Visch zonder water. d. w. z. met luclu gekookt, behoudt al zijn eiwit stoffen, zij kan nooit verkoken en rnioet lekkerder van smaak zijn, dan volgens .de. oude meb.hode klaar ge maakt. "Een stuk vl'èesch, hetzij dan essenvleesch, kalfsvleesch, ham, enz., heeft' in fuóht gekookt, een verreweg hooger gehalte aan voedingsstoffen en blijft steeds sappig, vertelt de heer Lampert. De fijne groenten behouden ook al haar voedingszouten, hetgeen bij on ze tol nu toe gevolgde Rookwijze nooit het geval is. Men kookt echter niet alleen, doch braadt, opk. De tot nu gebruikte hulp middelen: vei en boter maken hel ge braad niet beter dook benadeelen veeleer de toebereiding, meent hij. Men braadt in vet en boter, omdai men in droge pannen niet braden kon. De heer L. braadt zonder vet en boter. Het gebraad behoudt daardoor zijn natuurlijken, aangenomen smaak en geur. De reeds ver buiten do keuken op te nierkon geuren der spij- j zen zijn niet anders dan voedings stoffen in den vorm van lucht, deelde de heer Lampert mee, en dit is het beste der spijzen; het grootste percen tage der voedingswaarde gaat op die manier verloren. De kook- en braadmethode van den heer Lampert is reukloos, daardoor wordt de beste garantie gegeven voor hel behoud van alle 'in de spijzen voorkomende voedingsstoffen. Een stuk vleesch moet in zijn eigen sap braden zonder zijn natuurlijke vetstoffen te verliezen, welke bij de oude grill-methode uitgebraden den. Geen enkel voedingsmiddel, dat voldoende vet- of waterdeelen bevat, heeft een toevoegsel noodig om in garen toestand gebracht te worden. Het apparaat waarin hij volgens de boven aangegeven methode kookt en braadt, noemt, hij Sanogres. Het is een gas-kook-, braad- en bak-oven van nog geen meter omvang, zoodat men hot gemakkelijk kan verplaatsen. Dit toestélt werkt boel eenvoudig. Meu steekt het gas aan en bréngt den oven up de temperatuur, die men voor het koken, smoren cl braden (in 't al gemeen resp. 80 gr. R„ 90 gr. lt, en 100 gr. R.) noodig heeft, doet het. .Vleesch ais anderszins in een papieren zak, legt hét op een bord op oen der roosters in den oven, zot do gaskraan half open. De temperatuur blijft dun gelijkmatig, hetgeen men op oen aaa den oven a angel) réchten thermometer can sta toe ren kan. Na verloop van een half uurtje gaat riien eens kijken of de spijzen gaar zijn, wat men kan af leiden uit liet feit, dat- er zich jus uit liet vleesch in den zak heeft verza meld. Omkeeren en bedruipen is niet moer noodig, wijl de lucht in den oven overal gelijkmatig is verhit, en dus het vleesch van onder zoowel als van boven in gelijke inate gaar wordt. De vorm van het vleesch is geheel de zelfde als then het nog rauw in den oven ging en het gewicht is hetzelfde gebleven. Men haalt nu het bord, met d n zak, uit den oven, maakt eerst een kleine opening om de jus op liet t jrd le late i loopen, waarna rncn het yleesch er in logt. middag verschillende vleesch-, wild en visch-gerechten, en liet de aanwe zigen daarvan proeven. Een anderen keer zal hij nog eens een demonstratie geven met liet klanr- maken van andere schotels. Er was dezen middag veel belang stelling voor deze kookkunstige nieu wigheid. Velen der aanwezigen zou den wel eons een proef willen nemen, dunkt ons, maar de toestellen, die eigenlijk niet meer dan heete-lucht- oventjes zijn, worden nogal op prijs gehouden. Sommen van f 70 tot f 135 kan niet elkeen besteden. En het is de vraag, of het zoo-hoog-slallen van den prijs niet nadeelig zal werken op de poptilurisearing van „Sanogres". INGEZONDEN MEDEDEiELilNGEN A 30 Cis. per Pegel. Ernstigs gevolgen. Lijdt gij aan rugpijn, hoofdpijn, dimeliglueid, prikkelbaarhiaid, (sla peloosheid, vermoeidheid reeds des morgens bij het opstaan? Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregeld de schadelijke onzuiverheden uit het bloed afscheiden. De gevolgen, 'hier van zijn verschillend naar gelang van het gestel van den lijder,-want de onzuiverheden tasten eerst het zwakste punt van het gestel aan. Bij eenigen tasten zij de spieren en weef sels aan en veroorzaken zij pijn in den rug, de zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de ge wrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij anderen kristalliseeren de onzuiverheden zich in de nieren of blaas en vormen zij graveel, aangeduid door troebele of beslagen urine, bezinksel in 'het wa ter, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voortdurende aandrong tot loozing, branderige pijn, verstopping der uri newegen en later tot niersteen. Ook kan het zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor bla zen onder oogen. opzwelling der voeten, enke's. polsen, beenen- enz. gevormd worden (waterzucht), terr- wijl het ook kan voorkomen, dat tiet levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten (albuminerie). Die eenvoudige, verwaarloosde rug pijn kan dus ernstige gevolgen met zich brengen en onmiddellijke ver zorging is derhalve noodzakelijk bij het optreden der eerste verschijnse len. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen de nieren en stellen haar in staat om voortaan volkomen alle schadelijke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K, v. Eden, Spuarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 347a. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Biecht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, dié niet voorzien is van neven staand handels merk. Ais g(j ow kind gezond, vroolijk enfrlscb van «eest wilt zien op groeien, geoft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. De heer Lampert bereidde Dinsdag Uit de Omstreken SCHOTEN. S. D. A. P. Men schrijft ons In de ledenvergadering van de afd. Schoten van de S. D. A. P-, gisteren avond gehouden, deelde de voorzit ter mede dat de heer Wibaut uit Amsterdam, in Februari voor de ar- deeling zal komen spieken over de tariefwet. Voor een zieken partijge noot zal geld ingezameld worden inj de leden. De controle-commissie had de boeken van den penningmeester in orde bevonden. De belastingbrochure vindt bevredigende instemming bij de burgerij. De vergadering zal Vrij dagavond worden voortgezet. HEEMSTEDE. Gasfabriek. Voor de betrekking van le klerk aan do gemeente-gasfabriek, jaarwedde 600.—hebben zich ruim 80 sollici tanten aangemeld. HAARLEMMERMEER. Aan het jaarverslag van 't ondersteu ningsfonds bij ziekte en ongelukken „Onderling Hulpbetoon", te Halfweg en noordelijk gedeelte Haarlemmer meer is ontleend, dat het ledental op 1 Januari 1912 I'll leden, thans 142 be droeg. Jri het afgeloopen jaar zijn er 40 nieuwe loden bijgekomen en 1 lid overgenomen van een andere aange sloten vereeniging, 3 leden bedankt, 1 lid overleden, 5 leden vertrokken en 1 lid overgegaan naar een andere aan gesloten vereeniging. Ontvangsten: aan contributie ƒ085.71, Vrijwillige bijdragen f70—, Reglementen ƒ4.—, Rente Spaarbank 19.84. Totaal 779.55. Uitgaven: Uilkcering bij ziekte ƒ331.90. Drukwerk ƒ12.35. Premies op 't werven van leden ƒ4— Bode-on- kosten ƒ3.44. Correspondentie ƒ5 45, Bondskas ƒ7.20. Totaal 364.34. De ontvangsten waren f it9.55, de uitgaven 364 34, waarvan wegens uitkeering bij ziekte ƒ331,90. Er is dus een batig saldo van ƒ415.21. In kas was op 1 Jan. 1912 ƒ1033 21- Totaal in kas 1448.42. Het aantal uitbetaalde ziekendagen is 252 van 1.10 per cd g, 38 dagen van ƒ0.85 per dag en 37 dagen van fO.CO per dag. Tezamen 327 dagen, loopende over 28 personen. Antirev. Partijdag. Op dezen partijdag in het kiesdis trict Haarlemmermeer, die in Febr. te Hoofddorp zal worden gehouden, zullen als sprekers optreden: Ds. Ho- gerzeil uit Vlissïngen, die als onder werp zal inleiden„Waarom geen Staatspensioneering maar verplichte ouderdomsverzekering"; Prof. H. H. Kuiper met een principieel en Prof. Diepenhorst, beiden van Amsterdam, met een politiek onderwerp, waar van de titels evenwel nog niet bekend zijn. IJMU1DEN. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad deed uitspraak betreffende de aanvaring op de Noordzee op Jan. tusschen den stoomkorder „Visch- jan" IJ. M. 82 (schipper P. Gravema- ker, reederij Mij. Vischjan, beiden te JJmuiden) èn den Duitschen schoener „YVeser". De Raad is van oordeel, dat de be manning der „Wsser" geheel vrij uit gaat, door lianr is alles gedaan, wat zij heeft kunnen en moeten doen. Aan boord van de Y.M. 82 daarente gen is niet behoorlijk uitgekeken. Daardoor is het zeilschip, welke koers, die der YM. 82 kruiste, ie laat gezien. De persoon, die aan boord van de YM. 82 had moeten uitkijken en die als hoofd van de wacht in het stuurhuis behoorde te zijn, was de stuurman Teunis Krab, die echter zijn post zon der noodzaak heeft verlaten. Wegens het veroorzaken van de bo venomschreven scheepsramp door zijn daad of nalatigheid, straft de Raad Teunis Krab, stuurman, wonende te Egmond aan Zee, met de straf van ont neming van de bevoegdheid om als schipper of stuurman op oen vaartuig als bedoeld in art. 2 dei Schepenwet, te varen voor den tijd van drie maan den. Binnenland Typogralenstaking. TE AMSTERDAM. Voor de lectrische boek- en handels drukkerij Wed. G. van Soest, Lange- straat, is een staking geproclameerd: lo. omdat er „besmet" werk wordt vervaardigd: 2o. omdat de firma de nieuwe regeling weigert te aanvaar den en 3o. omdat zij zelfs aan de ou de regeling niet voldoet. De staking omvat 15 man. NEDERLAND EN HET PANAMA KANAAL. 't Hbld. ontving het rapport, door de Commissie voor de Handelspolitiek uitgebracht aan de Ministers van Landbouw en Koloniën betreffende de gevolgen der opening van het Pana- ma-kunaal voor Nederland en Kolo niën. Het rapport, dat vergezeld ie van verschillende bijlagen, komt tot de volgende conclusie: Al laat zich thans niet met zeker heid bepalen tot welke veranderin gen in het wereldverkeer de opening van het Panama-Kanaal aanleiding zal geven, het staat vast dat Neder land van die veranderingen in ver schillende opzichten partij kan trek ken. De noodige actie daartoe moetechr ter in de eerste plaats van het parti culier initiatief uitgaan, en naar het zich laat aanzien zal die actie niet uitblijven daar reeds nu belangheb benden getoond hebben waakzaam te zijn. De Regeerng stelle zich nu tot taak door voorlichting dit initiatief In de hand te werken en te steunen. Eene meer directe Regeeringsbe- moeiing is noodig op drie punten. Voor de verbetering der haven van Curagao dienen zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen te worden ge nomen, het consulaatwezen in Ameri ka speciaal aan de Westkust behoort eveneens spoedig te worden georgani seerd en ten slotte moet bij de zorg voor de grootc havens in Nederland en Nederlandsch-Indië rekening wor den gehouden met den invloed van het Panama-kanaal op de grootte der schepen. MOORD TE DENEKAMP. Gisterenmiddag is bij de justitie te Almelo telegraphisch bericht ontvan gen, dat de vermoedelijke dader van den moord op een vrouw te Dene kamp in een Duitsche grensplaats is aangehouden. PERSCONGRES. Men seint uit Parijs aan 't Hbld.: Het bestuur van het internationale persverbond heeft besloten, dat het 16de congres te 's-Gravenhage zal bij eenkomen. VREESELIJK. De „Tel." meldt Maandagavond half elf ontstond te Gennep een vechtpartij tusschen den metselaar De Groot en diens zoon. De vader spleet den zoon met een bijl den schedel, tengevolge waarvan deze overleed Het slachtoffer stond ongunstig be kend en bedreigde en mishandelde meermalen zijn familie en anderen. Omtrent den doodslag deelt men aan de Tel. de volgende bijzonderhe den mede Het gezin van den metselaar J. de Groot, dat zich voor 5 A 6 jaren hier' vestigde, bestond uit man, vrouw, een volwassen dochter en den "verslagen circa 26-jarigen zoon Henri. Deze stond zoor ongunstig bekend, was wegens wangedrag uit liet Ned.- Indlsolie leger verwijderd en maakte meermalen kennis met dc politie we gens gepleegde-mishandelingen. Hij maalde veel misbruik' van drank,' eisehte dan geld van zijn ouders en maakte met iedereen ruzie. Verleden jaar verwondde hij zijn va der met een mes, waarvoor hij eenige maanden j^vangenisstraï onderging. Met do kermis in October jl. stak hij een arbeider te Gennep met een mes in den arm, ten gevolge waarvan de ze in levensgevaar heeft verkeerd. Maandagavond omstreeks half elf kwam hij weder thuis en eisclite, naar men ons mededeelt, onder den invloed van alcohol geld van zijn vader, wat deze weigerde te geven. Een hevige vechtpartij, die op straat werd voort gezet, was het gevolg .waarbij de va der den zoon. vermoedelijk uit /elfver- dedimng, in de NieuwesclioOlstraat met een biil op het hoofd sloeg, waar bij do schedel; de neus en eenoog ver brijzeld werden. Gistermorgen ie de man in het hospi taal aan zijn verwondingen overle den. De vader begaf zich met de bijl naar de politie om zichzelf aan te ge ven. Men beschouwde hier vrij algemeen den zoon als een voortdurend gevaar voor zijn omgeving en is zeer begaan met het oppassende gezin, dat door dit voorval in diepen rouw werd gedom peld. Het parket uit 's-Bosch arriveerde om een onderzoek in te stellen. Gemengd Nieuws DE SPOORWEGREGELING. In énkele landen is, zooals bekend is, voor de spoorwegen den 24-uurs- dag ingevoerd. In België bijv. ver trekt een trein om 17.34 of 19.48 d. w. z. te 5.34 of 7.48 na den middag. De nieuwe dag begint te middernacht. De Zwitsersche Bondsraad schijnt redenen te hebben te trachten, om die tijdrekening van de spoorwegen en andere verkeersmiddelen ook in Duitschland en Oostenrijk ingevoerd te krijgen. Volgens een bericht uil Bern heeft de Bondsraad aan de bei de groote Midden-Europeesche mo gendheden voorgesteld die tijdreke ning in te voeren. De gezanten der Zwitsersche regeering te Berlijn en te Weenen kregen de opdracht daar over onderhandelingen ie voeren, op dat op 1 October 1913 of uiterlijk i Mei 1914 de nieuwe tijdrekening kan' worden ingevoerd. DIAMANTEN-SMOKKELAAR GE ARRESTEERD. De politie te New-York heeft een man gearresteerd, die aan het post kantoor naar een pakket uit Amster dam vroeg, dat bij opening voor de douane een schilderijlijst bleek te be vatten, waarin diamanten waren tot een waarde van 26.000 dollar verbor gen. Op de verdenking van ontduiking der inkomende rechten deed de poli tie een huiszoeking in het kantoor van den arrestant, waarbij zij beslag leg de op diamanten voor een waarde van 60.000 dollar. KONINKLIJKE BEZOEKEN. Uit Madrid wordt aan den „Temps" gemeld, dat koning Aifcms het voor nemen koestert in het voorjaar een bezoek'te brengen aan Parijs, Londen en Berlijn, en in het najaar aan Rome. EEN SENSATIONEELE ONTDEK KING. De vermetelheid van diamantdieven schrijft de Londensche „Tel."'-cor respondent is meermalen gebleken. Maar zelden zijn ze hier met zooveel brutaal overleg en zoo goed uitgerust te werk gegaan, als Zaterdag- op Zondagnacht in het kantoor van den juwelier Rubin, in St. Andrew's Hou se bij Holborn Viaduct op dc derde verdieping gevestigd. De nachtwacht bemerkte 's ochtends vroeg, dat een ruit was verwijderd uit het venster van Rubin's privé kan toor. Daarin bevindt zich een groote brandkast, die een waarde van 80.000 pond sterling aan paarien bevatte., waarop een troepje inbrekers het gc- rüunt had. Toen de nachtwacht de politie had gewaarschuwd en naar boven ging, j vond men Rubin's kantoor in een ont zetten den toestand. Om de brandkast bevond zich een tent van zwart zeil doek, dat hoegenaamd geen licht doorlaat en op bamboestokkeu was gespannen. In het rond verspreid lag een complete inbrekersuitrusting, een massa voor het openbreken van brand kasten gebruikte werktuigen: vijlen, hamers, breekijzers, drilboren, blaas pijpen. enz. enz. Niet minder dan 12 zware cylinders, gevuld met oxydhy- drogen, hadden de brutale rakkers ook op onbegrijpelijke wijze naar bo ven in het kantoor weten te krijgen. Zij waren druk bezig geweest, gaten te branden in den achterkant en den bodem van de brandkast, om bij den kostbaren schat paarien le komen. Maai- voordat zij daarmede voldoende waren gevorderd, schijnen zij onraad gemerkt en snel de plaat te hebben gepoetst. Alles liet het stelletje handi ge schavuiten achter, o.a. vilten schoe nen, lederen handschoenen en een lleschje bijtend zuur. Zij schijnen on der hun inspannend werk flink te hebben gerookt, want in de tent wer den een aantal eindjes sigaar gevon den, waar zij zich tevens voor ver lichting van een electriselie batterij bedienden. Zij liepen gelukkig hun buit mis, doch ook een arrestatie. En dat is niet gelukkig. DE SCHIPBREUK VAN DE VERONESE. De cijfers omtrent de verliezen aan menschen levens bij de schipbreuk van de „Veronese'loopen nog wat uit een, maar vaststaat in elk geval, dat ■het overgroote deel dier passagiers gc-red is. De correspondenten der En- gelsche bladen brengen hulde aan 'den moed der Portugeescbe yisschers. die dag en nacht hebben gewerkt om de schipbreukelingen te redden. Het reddingswerk ging met groote moei lijkheden gepaard. liet schip lag ee nige honderden meters uit den wal en men kon van land de vrouwen ep. het dek zien knielen. De nadering van het wrak werd door de hooge zee ten zeerste bemoeilijkt Toen men ten slotte een reddtogslijn ihad. aange bracht, werden allereerst de vrouwen en kinderen gered. Toen 22 vrouwen en veto kinderen reeds in veiligheid waren, 'brak de kabel en twee vrou wen kwamen in de golven om, Acht uren van ingesponnen gevaarlijken arbeid waren noodig om een nieuwe reddtogslijn aan te brengen. Tal van passagiers verklaarden na de redding, dat ze uit vrees voor'de over het dek slaande golven toevlucht hadden gezooht to de huttan, waar ze drie dagen zonder water bleven. Zij kwamen dan ook to jammerlijken toestand aan wal, maar te Porto zijn ze met groote gastvrijheid in ver schillende woningen opgenomen. De regeering zond voedsel, medicijnen en kleeren. STORM. De hevige storm, die over den At lantische» Oceaan nu al vijf weken •woedt, sohijnt geen einde te nemen. De Mauretania, van de Cunard-ltoe, is Zondag twee dagen te laat to New York aangekomen en liad veel van den storm te lijden. Een deel van de verschansing is door de golven weggeslagen en een der reddinge booten werd versplinterd. De motorboot Christians. X, van de II am buigAinerik o-lijn, van Ham burg naar Baltimore, moest Zondag te Queenstown binnenloopen na een vreeselijko reis. De boot verliet Hamburg op 6 Dec. heeft 43 dagen tegen een orkaan te kampen gehad en beeft in al die® tijd tijd slechts 620 mijl afgelegd. De zware zeeën, die over 't schip heen sloegen, vernielden de reddingibooten en braken de ijzeren ladders van de brug stuk. De boot moest met halve kracht varen en ten slotte wegens de zware averij de haven van Queens- town binnenloopen, zoo meldt 't N. v. d. D. FRIEDRICH- VON IIOLLMANN. De vroegere minister an marine in Duitschland, een der Intiemste vrien den van den Keizer, admiraal Fried- rich von Hollmann, is op 71-jarigen leeftijd plotseling in Berlijn overleden. DE STAKING IN HET CONFECTIEBEDRIJF. Uit New-York werd aan den .Berli ner Lokal Anzeiger" geseind ..De on lusten ten gevolge van de staking in het confectiebedrijf worden steeds er ger. Biina onafgebroken hebben straatgevechten plaats. In de 5e Ave nue, waar vensters met slokken inge slagen werden, zijn vele personen ge- rangen genomen. De politie trachtte tevergeefs de straat te ontruimen. Ern stige conflicten worden verwacht. UITSLUITING VAN 30.000 BOUW VAKARBEIDERS TE MADRID. Uit Madrid wordt aan dc „Tel." ge seind Daar de Madrileensche smeden reeds sinds vijf maanden staken, heb ben de werkgevers, die hierdoor ver hinderd werden hiul contracten na te komen, thans- besloten alle bouwvak arbeiders te ontslaan, Dc door de re geert ng gedane bemiddelingsvoorstel len werden door het arbeidersoomité verworpen, zoodat thans 30.000 man zijn uitgesloten. Toch verwacht men. dat het geschil binnenkort bijgelegd zal worden. Tot dusver zijn nergens onlusten voorgekomen. DE IMMIGRATIE-WET VERWORPEN. Uit New-York werd aan het „Ber liner Tagcblatl" geseind „De Senaat te Washington heeft, na opgewonden debatten, het ontwerp op de landver huizing in zijn tegemvoordigen vorm verworpen, omdat volgens een der be palingen het grootste aantal Joden uit Rusland en Roemenië niet toegelaten zou kunnen worden. Op voorstel van een der senatoren gaat het ontwerp naar het Huis van Afgevaardigden te rug voor een herhaalde, beraadslaging, opdat dew bepaling, uit ïiet ..ontwerp verwijderd zal kunnen worden. UIT ZUID-AFRIKA. DE IlOLLANDSCHEl PARTIJ. In een te Wir.burg gehouden rede gaf generaal Dc Wet de wenschelijk- heid te kennen van de samenstelling eener commissie, als vertegenwoordig ster van de Ilolh.i-dsche partij in de geheele Unie. Aan deze commissie zou moeten worden opgedragen een pro gramma samen té stellen, terwijl het aan een referendum in de ïiartij zou worden overgelaten een keuze te doen tusschen generaal Bolha en generaal Hertzog. De et gaf tevens te kennen, dat hij wel terug wil komen op zijn besluit om ontslag le nemen uit den raad van ver dediging der Unie, indien generaal Hertzog weder als minister in het ka binet zou worden opgenomen. DE SLACHTOFFERS DER ZEE. De Eiigelsohe regeering heeft een rapport gepubliceerd over de nieuwe veiligheidsmaatregelen, welke voor passagieisbooicn noodig worden ge acht. Uit een statistiek van de ver dronkenen, welke dit rapport verge zelt, blijkt dat in den loop der ja ren, dank zij de betere toc-passing der verordeningen, het aantal slachtof fers voortdurend afnam, terwijl het passagiers verkeer aangroeide. Van Juni 1876—30 Juni 1885 verdron ken 2050 personen, terwijl er 12.194 gered werden. Van 30 Juni 190230 Juni 1911 bedroegen deze cijfers resp. '04 en 7025. In het eerstgenoemde tijdperk werden 2430 mensehen door andere schepen, opgenomen, terwijl 6092 in de reddingsbooten een goed heenkomen vonden. Over het laatste tijdperk 'waren deze cijfers resp. 1037 en 3501, zoo meldt Het Volk. Leger en Vloot M. Zeeland is 18 dezer te Ha vanna aangekomen. Rechtszaken DIEFSTAL EN OPLICHTING. De rechtbank te Amsterdam heeft L. J. 14,, barbier te Rotterdam, en J. v. d, V, vroeger grossier in siga ren te Rotterdam, beiden recidivist, eerstgenoemde zclïss uit anderen hoof de in hechtenis, veroordeeld ieder tot een jaar gevangenisstraf: ilen eersten bekl. wegens diefstal 'van een kennis geving door een aan ge toekenden brief op 5 Maart 1909, van een postwissel groot f 119.58 op 23 Oct. 1909 en van een kennisgeving voor een aangetee. kenden brief op 28 Oct. 1909, telkens uit brievenbussen, met verbreking van de sluiting. Den tweeden bekl. wegens het zich ten hoofdpostkdntore doen afgeven de hiorvoren bedoelde aangetee- kende hrLeven en liet bedrag van den 'postwissel, na de documenten to hebben voorzien van valsche hand- teekeningen. Geêischt was tegen ieder twee jaar gevangenisstraf. DOODSLAG DOOR EEN VROUW. De rechtbank te Arnhem veroordeel de lieden vrouw R. A., huisvrouw van J. E., te Wehl, wegens doodslag van J. Kraus, dien zij met eon met hagel geladen geweer doodschoot, tot acht jaar gevangenisstraf. De oisch was 12 jaren. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De kantonrechter te Amsterdam heeft H. R. veroordeeld tot 2 geldboe ten elk van 150 subs. 20 dagen hech tenis voor elke boete (geëischt was 2 boeten elk van 300 subs. 60 dagen hechtenis )wegens het onbevoegd uit- Gtefenen van dc geneeskunde. Drie fei ten waren den man ten laste gelegd, Van een werd hij overeenkorirstig het requisitoir van het O. M., bij gebrek aan bewijs vrijgesproken de patient kon niet verschijnen wegens verple ging in het gasthuis. De andere feiten betroffen le. dat gedaagde een juf frouw, die een abces aan den hals had, met een vocht had ingewreven en haar in rekening van 80, die do behandeling zou kosten, alvast 25 had laten betalen 2c. dat hij een man voor een abces aan de oogen eea neusinspuiting had gegeven en hem in rekening van 200 alvast 15 maal /5 had laten betalen. Koloniën EEN VERMETELE POGING TOT OPLICHTING. Er is te Soerabaja een uiterst ver metele poging gedaan tot oplichting van een bank meldt het „Soer. Hbld." Het misdrijf werd evenwel verijdeld en de oplichters zijn in han den van de justitie, die een goedo vangst gedaan blijkt te hebben. Het ge vak heeft zich als volgt toe gedragen 's Namiddags werd de kasgeëinploy- eerde van de bank. de heer Werlc- man, opgebeld door iemand die zei de kóèlïéwerver De Groot le zijn. De vermeende heer Dc Groot deeldo door de telefoon mede, dat hij weer koelies had afgescheept en informeer de of hij over c.a. ƒ3000 kon beschik ken. De heer Werleman antwoordde den z.g. lieer De Groot, dat de kas op dat oogenbiik al gesloten was, of hij dus den volgenden morgen wilde terugko men. Den volgenden dag omstreeks half twaalf vervoegde zich op het bureau van de bank ëen fuselier, die later bleek Schenk te heetcn. Deze Schenk, blijkbaar een fatsoen lijke jongen, vertelde aan den heer Werleinkn, dat een sergeant-majoor hem 500 had geboden, indien hij voor hem aan de kas van de bank ƒ3000 wilde gaan ontvangen. Schenk, die dit zaakje niet veiv trouwde, kwam er nu eens over spre ken en zeide 's middags met do vorde ring, die hij moest ineasseeren, te zul len terugkomen. Dc heer Worleman zeide hem te zullen wachten tot hij kwam; dan zou alles wel spoedig blij ken. Aldusgeschiedde! Dé söldaat-SChrij- cr kwam'op het afgesproken uur er» ging binnen, terwijl W. voor de deur bleef wachten. Groot was zijn verras- j, toen hij een oogenbiik daarna door een politie-opziener beleefd werd uitgenoodigd mede te gaan. Da man werd aan de militaire autoritei ten overgeleverd. De zaak is thans in onderzoek. W., zoo heette de sergeant-ma joor, verklaarde, dat hij handeldo in opdracht van zekeren Flament, die hem de quitantic eu het stuurmans- regu had gegeven ter invordering. Kij had toen Schenk in den arm geno men, daar hij zelf het zaakje niet goed aandurfde. Nu doét zich evenwel het geval voor dat de justitie momenteel tegen Fla ment, dien beide militairen als hun lastgever noemden, niets kon uit richten. De militaire overheid moet eerst een voorloopig onderzoek instel len naar de schuld van beide militai- en daarvan mededeeling doen aan de justitie, die dan pas lot dc arres tatie van Flament kan overgaan. Er wordt echter spoed achter de zaak gezet en Flament's arrestatie kon ie der oogenbiik verwacht worden. Reeds werd hij in zijn woning in Ko- lisossok bewaakt. Deze Flament blijkt intusschen de autor intellectualis van het zaakje tè zijn. Hij toch is van zijn vak koeliewerver en door connecties met dén koeliewerver De Groot was hij met diens zaken bekend. Hij wist dat deze over bankcredielen kon bescnik- ken en had reeds 14 dagen geleden op nagenoeg dezelfde wijze bij de Java- sche Bank over ruim ƒ1400 beschikt, gebruik makende van een valscbe stuurmansregu. Sport en Wedstrijden PAARDENSPORT. EEN NIEUWE BOND. Zondag werd te Amsterdam opge richt „De Bond tor Bevordering van het Coursewozên in Nederland^. Deze bond tracht haar doel te bereiken a. door het houden van snelheids- en uithoud!ngsproeven van paarden; b. bevorderen der paardenfokkerij het algemeen c. aankoop van deugdelijk fokmate- riaal d. inroepen der medewerking van den wetgever ter bereiking vat) het doel en voorts toepassing van alle andere wettige middelen, die tot de bereiking daarvan bevorderlijk kun nen zijn. Als best,uurderen werden gekozen de hoeren W. baron Van Voorst tot Voorst, N. Schermerliorn, N. de Ja ger. H. Volding en N. tippelaar. Ilet bonds-secretai-iaat is voorloopig gevestigd Cremerplein 15, te Amster dam. Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN A. Vrins—van der Wateren, z. C. M. Muschter—Schrik, z. M. C. Hos— Donckerwolcke, z. A. E. van Norde— Fabel, d.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10