Om de kosten veer levensonderhoud te verminderen. JJeu voel der Departeincatsnmblena- ren terwijl de eerste spreker boven dien pleitte voor do invoering van hot kaartenslelsel voor den burgerlijken stand, als in het belang van Staal en gemeente. De Minister gaf toezegging van do invoering, zoo spoedig moge lijk, van 't kanrtenstelsel. Ten aanzien van do ambtenaren bij de Statistiek, wees de Minister er op, dat men lang zamerhand de positie moet verbeteren. Men kan niet alles te gelijk doen en een regeling mot terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1913 kon de Minister piot beloven. Bij de Afd. Volksgezondheid wees do lieer Scliaper op 't onvoldoende dor zorg voor do ziekenverplegers en -ver pleegsters; in i'ïjks-ziekeninrichtingen; een arbeidsduur van niet langer dan 10 uren, pensioen, betere huisvesting en oen toelage bij vacantic nchLte spr. onafwëjsbare eisclien dor billijkheid. Door den heer Van Hamel werd aangedrongen op unificatie van onze verouderde en to zeer verspreide sani taire wetgeving. Daarna maakte hij eenige opmerkingen over twee pun ten, namelijk de epidcmisch-verkla- ring en over het pestgevaarmet hot oog op de roodvonk-opideniio te Am- sterdnm meende spreker, dat de in specteurs, om de gevolgen, ook in hel buitenland, bij de afgifte der verkla ring omzichtig moeten te Werk gaan. Do gcheele epidemisch-verktaring kon vrijwel uit do wet vervallen, zonder eonigo schade. Wat het pestgevaar betreft, vroeg spreker, of wel voor do voldoende ontratting van schepen in onze havens wordt gezorgd, en hij drong op strengere maatregelen aan togen hól besmettingsgevaar door rat ten, op do wijze van de Hamburgschc regeling en in overeenstemming ook met de op dit punt geldende Berner- Conventie. De lieer Ketelaar iueld opnieuw een pleidooi voor subsidiën aan de kindcr- vacautie- en herstellingskoloniên, en bestreed "s Ministers meening. dat steun daarvoor van rijkswege nadoe- lig zou werken op het particulier ini tiatief. Do heer De Kanter pleitte voor het nemen van de kosten der verpleging van armlastige krankzinnigen voor rekening van liet Rijk en stelde, mede namens den heer Jansen (Den llaag) een motie van orde voor, om de weu- schehjkheid van althans gedeeltelijke vergoeding door het Rijk (voor 1/3) en voor 1/3 door provincie en gemeente uit te spreken. Deze motie zai nader worden behan deld. Ilierop werd het debat geschorst. Do Kamer nam zonder stemming (na enkele opmerkingen) de vier volgende wetsontwerpen aan 1 Verliooging der bedragen der pen sioenen ten laste van bet ambtenaars- W'Odmvenfonds van 1890; 2. Toepassing van art. 32 der Bur gerlijke Pensioenwet van den oud- leer a ar J. Snijder en den oud-onder wijzer bij een gemeentelijke kweek school, II. C. P. Dirks; 3. Wijziging en vorhooging der bo- grooting van Binnenlandsche Zaken van 1912, en 4. Verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen voor het stichten eener openbare school te Scheven ingen. Na samenstelling door loting van de nieuwe afdeelingen en voorloopige aankondiging, 'lat. Donderdagmiddag tê half vier in de Sectiën enkele ont werpen zullen worden onderzocht, werd de vergadering tot 's avonds 8 uur geschorst. - De discussie over het ontwerp tot oprichting' eeiïer Surinaamsclie Cul- tuurbank werd gisterenavond, onder leiding van den heer Jhr. De Geer, voortgezet. Minister Do Waal Malefijt, Minister van Koloniën, vervolgde zijn rede van Donderdag ter verdediging van 't ont werp. en zette uiteen, dat de Bank, zonder concurrentie met de Suri- naamsehe Bank te beoogeu de van die zijde gegeven voorstelling was ge heel onjuist toch, om doel te tref fen. zich niet moest beperken tot cre- dieten voor den landbouw, maar ook voor handel en industrie, en dus algo- aneene bankzaken moest doen. Uo Minister verdedigde ook de wijze waurop do Staat aan do Cultxiurbank steun zal verlec-non met de vijf ton hulp zal er 9 millioen iri Suriname kunnen worden gebracht. Do vijf ton meer direct voor laudbonw-onderno- niingen beschikbaar to stellen, zou geld wegwerpen zijn. De Minister had goeden moed, dat hot op de nu ge volgde wijze goed zou gaan. Hij bleef dus het ontwerp met allo kracht aan bevelen, omdat, een enkele zuivore La i id hoi i w-crediiolbank cwmognj ij k scheen. Daarna, volgden replieken. De hee- ren Van Veen, <to Meester, Van Vuu ren bleven den werkkring van do Bank afkeuren en strijdig achten met liet octrooi der Sur. Bank en de lieer Van Veen nam bet tegenover den ■heer Bos op voor de houding vain de S'ur. Ikuik, wier belangen worden bedreigd door do nieuwe instelling, die geen waarborgen oplevert in 't bólalig van den landbouw te zullen svorkzaam zijn, De heer De Meester stekte een mo tie van oi'do voor, om do beraadsla ging te schorsen, ten einde de Reg. in de gelegenheid to stellen alsnog te gomoet te komen aan de bedenkin gen der Kamer, wat betreft het ont breken van den waarborg dat do Cul- tuurbank in de eersteen voornaamste plaats zou strekken om den grooten en kleinen landbouw te steunen en ten opzichte van de concurrentie met de Surinaamsche Bank. Dezo motie werd te gelijk met bet ontwerp behandeld. De he r Van Vuu. ren was alleen voor de motie te vin den ais de Min. den momoriepost van de begroeting tevens deed1 verdwïj nen. Anders haaite de motie niet De lieer Bos verdedigde nader hel ontwerp togen de grieven der sprekers en wees op iet groot nationaal belang bij de omwikkeling van- Suriname be trokken bij de opening van 't Pana ma-kanaal. Hij ucliMe geen anderen weg dan do voorgestelde mogelijk om Surina me te helpen ook niet den weg door don oiid-Gouv. Mr. Fock in „Het Va derland' aanbevolen, en bij bestreed do motie met kracht. De omschrijving der taak van de Bank achtte spr. ge heel hrantwoordondo aan de behoef ten der Kolonie en aan de wenschen van de Suriname^commissie. Spr. hield zijn voorstelling van de houding der Sur. Bank in dezo zaak staande. Maar ook hij wilde aan 't Octrooi der Sur. Bank geenerlei af breuk doen en daarom had spr. geen bezwaar tegen do overweging der mo tie-Do Moester op dit punt. Doch dan meen dó ook spr. dat do post voor steun aan den landbouw verdwijnt. Door den Minister werd nogmaals uiteengezet dut een uitsluitende Cul- tuurbank niet to slichten was en hij bleef do inbreuk op 't octrooi der Su- rinaamsolio Bank betwisten. Hóe moest do Rog. onderzoeken of er wel inbreuk is? Do Min. we os cr ook op. dat er bij aanneming dor motie geen geld meer is om den landbouw te helpen. En li ij vreesde dat de oprichters der Bank zich zouden terugtrekken. Maar durf de do Kamer 't aan lnj ontraadde do niotic, dan zou hij beproeven baar uit te voeren. Na sluiting der discussie werd de stemming over do motie tot Donder dagavond te 8 uur uitgesteld en de vergadering tot heden te 11 uur ver daagd. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen me vrouw i. Ornstein—Hoofiën, geboren te Utrecht. Letteren en Kunst VERBETERING VAN DEN VOLKS ZANG. Er wordt een krachtigs poging ge daan om een gezamenlijke actie van vereent gin gen lot verbetering van den volkszang voor te bereiden. Een commissie, gevormd door Wouter Ilutschenruytor, Utrecht, voorzitter; Mej. A. G. Dyserinck, Den Haag, se- crelares; mej. M. Berdenis van Ber- lekoni, Den 1-laag, 1-1. J. den Hertog, Amsterdam, dr. C. te Lint urn, Sclie- veningen, ds. J. C. II. Schollen, Rot terdam, J. P. J. Wie ris, Den llaag, J. M. van Hoogstraten, Dordrecht gnat onderzoeken wat er in deze rich ting gedaan is en gedaan kan wor den; zal o.ver bet resultaat van haar onderzoek verslag uitbrengen, voor stellen dóen en plannen ontwerpen. Zij heeft op ruime schaal circulaires met vragenlijsten verspreid. Stadsnieuws MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN. De Staatscourant bevat <lc gewijzig de statuten van dc Naamlooze Ven nootschap: Nederlandsche Maatschap pij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Werken, le Haarlem. De eerste 2 alinea's van art. 5, thans luidende: „Het kapitaal der vennootschap be draagt f 1.500.000, verdeeld in 1500 aandeelen, elk groot 1000, uit le ge ven in 10 seriën, ieder groot f 150.000. De eerste 5 seriën zijn geplaatst; het bedrag daarvan is volgestort", voorlaan te lezen als volgt: „Het kapitaal der vennootschap be draagt 5.500.000, verdeeld in 5500 aandeelen, elk groot f 1000, uit te ge ven in 10 seriën, ieder groot f 150.000, cri 8 volgende seriën, ïoder groot 1500.000. De eerste 7 seriën van f 150.000 en 50 aandeelen van de 8ste serie zijn geplaatst; hel bedrag daarvan is volgestort." Christendom, anarchisme ea wer8ldvred8. Naar aanleiding van eon vergade ring, onlangs door de Ilaarlcmsche afdèeling van de Anti-Militaristische Vereeniglng gehouden, waar de heer G. Rijnders uit Amsterdam sprak over den Balkanoorlog en de dienst weigering, en onze stadgenoot, de lieer Job. Visser debatteerde, had Dinsdagavond een debatavond plaats. 1-Iet debat tusschen dc beeren Rijn ders en Visser liep over bovengenoem de onderwerpen „Christendom, anarchisme en wereldvrede". De vergadering had plaats in liet gebouw der llaarlemsche J ongel,ings- Vereeniging. De ruim 300 kaaiden voor deze bijeenkomst waren reeds dagen van te voren uitverkocht, zoo dot aan de zaal geen plaatsbewijzen meer te verkrijgen waren. Reeds even voor het vastgestelde aanvangsuur (half negen) werd liet debat geopend. Do voorzitter Van de Anf.i-Militaris- tisc.be Vereeniiging heette de aanwezi gen welkom, deelde mede, dat eerst de heer Visser 3/4 uur zou spreken, daarna dc heer Rijnders 3/4 uur, var- volgens elk 1/2 uur voor repliek en 10 minuten voor dupliek. Dc leider der vergadering verzocht, de debaters rus tig te laten uitspreken, tijdens do re devoeringen geen teckonen van af- of goedkeuring fe geven. De heer Visser begon met het vooropstellen van liet verschil, dat er is tusschen de beginselen en grondsla gen van het Christendom en hel on- geioovige anarchisme. Het materialis me rekent alleen in-et de stof, met de zienlijke wereld de anarchisten han gen dit materialisme aam In de materialistische wereldbe schouwing past- geheel de idee van den oorlog. Overal is immers strijd strijd tusschen rnenschen en volken om hel recht van den sterkste. Strijd ook onder de dieren en onder de planten, overal in de natuur. Wel zijn er mooie woorden om dien strijd te verbloomen, maar dat hij er is, kan niet ontkend worden. Er wordt weliswaar o. a. een vrijwillig dienstbetoon gevonden, maar dit is toch beperkt Hel stelsel van den oorlog, die den sterkste doet zogovieren, past in de leerstellingen van den materialist en dus ook van den anarchist. De anarchist ontkent dit evenwel en beweert een tegenstander van den oor log te zijn. Maai' wat zou een anar chist doen als zijn land onrechtvaar dig-wordt aangevallen? Zou hij zich laten vertrappen zonder zich te ver dedigen Het Christendom staat, door zijn erkenning van hoogere machten, op andere grondslagen. liet, is wetenschappelijk aan le loo- nen, dat er een werelcl is, die wij niet met ónze zintuigen kunnen waarno men. I-let vermogen van onze oogen en ooren - is beperkt tot bepaalde en door de wetenschap vastgestelde grenzen. Alles wat buiten die grenzen valt is voor ons onwaarneembaar, maar we hebben de overtuiging, dat die onzichtbare wereld er is. Een andere aanduiding van liet Godsbestaan is de persoonlijke erva ring van den geloovige. De Christen leert, dat alle haat, nijd en Boosheid uit het hart der rnen schen voortkomen. Het is een hersen schim te denken, dat er absolute vrij heid in deze wereld kan komen, .z<,o- als de anarchisten willen, zonder dal de menschon veranderen. Van het streven der anti-militaris- ton. dienstweigering, verwacht spre ker niets. Het Christendom wil de rnenschen au het zedelijk kwaad overtuigen en hen verbeteren. Die verbetering kan evenwel slechts geleidelijk gaan. Daarbij zal de Christen natuurlijk ook strijden voor redelijke lotsverbe tering voor den mensch. Door het Christendom is veel goeds tot stand, gebracht. Het heeft zich ge richt tot de lijdende menscliheid. en de beschaving gebracht. Wel zijn er fouten door de aanhangers van het Christendom gemaakt, maar daarom mag men de leer nog niet verwerpen. Op een korenveld groeit ook onkruid, maar het koren blijft voedzaam en nuttig. Volstrekte wereldvrede zal hier op deze wereld niet verkregen kunnen worden, maar is ons toegezegd op de nieu we 'aarde, d'ie Christus heeft voor speld. Do hoor R ij nders meende, dat de ■heer Visser bij .het trekken zijner con clusies uit de evolutie-leer van een verkeerden gedachtengang is uitge gaan. Zclter, er is strijd in hel men- schenleven, en ook in de natuur. Maar do dieren kunnen ons tot voorbeeld strekken, een diersoort bindt nooit den strijd onder elkaar aan, wel soort tegen soort. Nu doen de rnenschen dit wel. De idee van wederkeerigdienstbetoon moet meer ontwikkeld worden. Op deze wereld is voor alle rnenschen voldoende plaats om te leven. Het is niet noodig, dat. de eene mensch den ander naar liet leven slaat en dat- vol keren ten oorlog trekken. Onjuist is, dat in den oorlog de sterkste Zegeviert. Alles 'hangt af van de bewapening en bijkomstige oor zaken. Bovendien, dc -sterkste men- seheri gaan juist in den oorlog onder, want de zwakken, de ouden van da gen en de vrouwen, worden thuis ge laten. Als men thans eens in do Bal kan-landen kon rondzien, zou mon in de verlaten steden alleen vrouwen, kinderen, oude mannen en ongelukki- gen vinden; de sterke mannen zijn naar de slacht velden gezonden. De anarchisten zijn geen a anti au gers von de leer an 't niet weder- staan. Als er eens in een land voor deden voor de arbeiders waren ver kregen en oen ander land ging die voordeden bedreigen, dan zouden de anarchisten zolcer zich te weer stelten. Maar thans hebben de arbeiders eigenlijk niets te verdedigen. Of zn van Den Haag uit of van Berlijn uit geregeerd worden, is precies T zelfde. De onafhankelijkheid van Neder land is een paskwil Spreker neemt niet. aan, dat de hoer Visser aangetoond heeft, dut or een onzichtbare wereld is. In. de eerste eeuwen onzer jaartelling mag het Christendom zich gericht hebben tot. de lijdende inonschheid, daarna hoeft het zich schuldig gomnakt aan ver drukking, het heeft zich doen gelden door bloed en vuur. Waarom is er geen eenheid onder het Christendom Het geluk, dat de anarchisten voor staan, is niet denkbeeldig, maar wer kelijkheid. De inensclion moeten even wel liet gezagsbegnip verbannen. liet anU-niilitarisme wint veld. De groote la.nden durven don oorlog niet meer te beginnen, omdat ze niet zeker meer zijn van bet leger en do viool. Vooral in Frankrijk is de rogeering daarover zeer ongerust. Zoo gaat de nienscbhcid, door dc anarchistische denkbeelden geleid, een duister heden naar ecu lichte en blijde toekomst. De lieer Visser wees cr in zij ri repliek vooral op, dat men bij de vraag of dc sterkste 't in den oorlog wint, niet moet zien naar de rnen schen afzonderlijk inaar naar de volken. Wat het verwijt betreft, dat de Christenheid verdeeld is, wijst spre ker er op, dat ook de ongeloovigen in zeer veel .groepen gesplitst zijn. De anarchisten willen een betere wereld zonder de rnenschen beter le maken. De Christenen willen eerst de rnenschen van zonde en noodzakelijk heid van een verzoening overtuigen en daarna zal ook de wereld verbete ren. De heer R ij n d e r s zei dnnrop, da! de anarchisten ook de rnenschen wil len verbeteren, hun betere donkheel den bijbrengen. De ongeloovigen zijn weliswaar ook •erdeeïd, maar 't is anders dan bij de Christenen. Dezen beweren op een godsdienst te steunen en bouwen hun afwijkende leeringen allemaal uit denzclfden bijbel op. Na dupliek werd de vergadering te half twaalf gesloten. WETEN EN WERKEN. Voor de tweede maal in dezen win ter trad de heer J. B. A. Saeys in „We ten en Werken" als spreker op. liet onderwerp was „Noorwegen en de No ren". Noorwegen ligt tusschen 58 en 71 gr, N.B. en ondanks die noordelij ke ligging vriezen de havens niet ■dicht, als gevolg van den warmen golfstroom en de hcerschende Wes tenwinden. Die winden zijn ook oor zaak van den grooten regenval aan Noorwegens kusten. In liet noordelijk deel, ten Noorden van den poolcirkel, doet zich in het midden van den zo mer liet merkwaardige verschijnsel voor, dat de zon 's nachts om 12 uur hoven den horizon, zichtbaar is. Met beliulp van de riiigglobc van Saeys en te Linturn verklaarde spreker dit verschijnsel. Duizenden toeristen gaan tegenwoordig naar de Noordkaap, om dit natuurwonder te aanschouwen, Noorwegen beslaat grooteiulcels uit kristallijn gesteente, graniet en gneiss. De groote, hooge vlakten of fjelden dalen steil naar de Westkust, waar de merkwaardige fjorden ge vonden worden en dalen torrasgewij- zo naar liet oosten. Op die fjelden zwerven de Lappen met hunne ren dieren rond; aan de kust wonen de Noren, die in de vischvangst hun hoofdmiddel van bestaan vinden. In de Westfjord verzamelen zich 's\ Iers van 20 lot 30 duizend vissch om de kabeljauw to vangen, die in Juli en Augustus als slokvLsch op de markt van Bergen komt. De haring vangst verscliuft aan niet minde i-schors bezigheid. Het hoogste gedeelte van Noorwe gen ligt ten westen van een lijn Dronlheim—Cliristiania. Hier verhef fen zich hol Dove- en Jöstuu-fjeld tot toppen van bijna 3000 M. Dit is het meest grootsche deel van Noorwegen, het meest door reizigers bezocht. De reusachtige gletschers, de loodrechte bergwanden, de donderende water vallen en snel vlietende stroomen ma ken op de bezoekers een on verge te- lij ken indruk. Aan de meesle bergen en dalen zijn scboone sagen verbon den. Wie kent niet de wonderschoons sage van held Frithjof, die aan da Sognefjord woonde, waar thans zijn standbeeld verrijst (een geschenk van den Duitschen keizer aan Noorwe gen.) Verschillende sagen werden dooi den heer Saeys verteld ter afwisse ling van liet meer wetenschappelijk gedeelte. Ook wees spreker op de hoogstbelangrijke houtculluur, dlo vooral op de zuidelijke hellingen aan honderden arbeid verschaft en lal van houthavens in het leven heeft geroe pen, zooals Drammen, Cliristiania, Laurvig en Sta vanger. Vroeger wer den de stammen meest ruw uitge voerd. Tegenwoordig levert Noorwe gen veel bewerkt hout. De vele wa tervallen leveren goedkoope kracht. Aan het slot liet spreker door middel van de tooverlantaarn verschillende fraaie landschappen uit Noorwegen i. De lieer Saeys heeft den leden „Welen en Werken" weer een mooieri en aangenomen avond bO' zorgd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Mej. j. Veslcr, Gen. Bolhaslraat 78, Schoten, een portemonnaie K. Cra- Brouwersstraat 110, een koperen gewichtTh. Sweentouw, Prinsenbol-, werk 38, een portemouiiaie niet in houd F. Luit, Piéitsstraat 42, Scho ten, een litermaat W. de Ilaas, Spaauschcvaartstraat 80. Schoten, een hcmdenhalsbandJongejuffrouw G. Schipper, Brouwersstraat no. 73, een kiiidériiontjeMej. C. Gielen, 2<le Voórmtgarigstraat 22, een kinder- sclioeulje; K. v. d. Vorst, Jan Nieu- wenhuizensiraat 7, een rijwielpomp P. van Koningshoven, Bakkerstraat 27, een medaillon B. Snijders, Lange Raamstraat 2, een woordenboek D. Bosc-h, De Keystraat 22, een spat- scherm van een automobielA. Nau- ta. Kloosterstraat 5 zwart le Schoten, oen portemonnaie met geld. ALGEMEEN NEDERLANDSCII VERBOND. De afd. Haarlem van hel Alg. Ned. Verbond heeft Dinsdagavond in De Nijverheid een huilengewone alge- mcene ledenvergadering gehouden, hoofdzakelijk ter bespreking van voorstellen voor do groepsvergade- Do vergadering kenmerkt zich door vele en lange discussies. Besloten wordt, aan het groepsbestuur 1e ver zoeken diligent te blijven i. z. de wenschelijkheid der vervanging van hel Fransch, als spreektaal aan lief. hof, door het Nederlandsch. Verder wordt de wensch uitgesproken dat een splitsing gebracht, zou worden in de werkzaamheden te Dordrecht. De groeps-secretaris is behalve dat ook nog administrateur en redacteur van Neerlandia, en is overladen met- werk. Mogelijk zou een deel der ad ministratie van groep Nederland, naar Den I-Iaag kunnen- worden over gebracht. De heer Donk -e r wijst op de treurige redactie van cle assurantie- polissen, en acht hel zeer gewensclvt dat het groepsbestuur zich tot de vc rschi Hen de assu ra de ti rs-vereon i gi n. gen al wenden, om te trachten bier- in verbetering te krijgen. De vergadering gaat met dit voor stel accoord. Het zal aanhangig ge maakt worden in de groepsvergade ring. Tot leden der Kascpminissie wor den de heer Kuuppc en Schram be noemd. Daarna komt Plan 1913 aan de or de. De vraag ..zal de afdeeling hier iets doen, of zich tot liet groepsbe stuur wenden? lokt een uitvoerige discussie uit Mej. Scheer stelt voor, een volksconcert, waar Ifullebrceck op treedt, te organiseeren. De heer 15. Peereboom meent éót groepsbestuur bij een feest- Het voedingsmiddel hetwelk niet duurder geworden is, is Quaker Oats. Geen ander voedsel is zoo smakelijk, zoo voed zaam en zoo voordeeiig in het gebruik. Neemt eens een proef gedurende 30 dagen en ge zult bemerken hoe versterkend het voor Uw huisgezin is en hoe gering de kosten Uwer huishouding zijn. Gratis-Lepels voor Quaker Oats Consumenten. In de Quaker Oais pakken zijn bons, waarvoor prach tige, zwaar verzilverde lepels, geheel kosteloos verkrijgbaar zijn. QuakerOats wordt alleen in pakken verkocht om het voor verontreiniging door vuil en stof van de straat te vrijwaren. richt hom zichtbaar aangreep en een o inningen a mon indruk op hom maak te. Ja zeker, antwoordde Bertha, zoodra hij vernam, dat mon hom ■wegens moord, op Topper geploegd, vervolgde, hooft hij zich onmiddellijk ter beschikking van de justitie ge - Meld. Met-zier werd zeer bleek, zoo iels strookte in de verste verte niet niet ■zijn plannen. Alles kwam slechts daarop neder, dat hij zelf ols moorde naar zwaar verdacht bleef. De zaak van hel stuk barnsteen was van minder aanbelang. Door dit zich vrijwillig stellen lor beschikking van do justitie, gat Johannes reeds oon sterk bewijs van zijn onschuld eri van oon zuiver geweten, waardoor de on zekere vermoedens nog bed onkel ij kor worden. Bertlm begreep dit ook zoor good en dat merkte Metzier insgelijks, zoodat hij nergens anders over dacht dan zoo spoedig mogelijk te vluchten. Alles word dus door hem verzonnen 0111 Berth0 diets tc maken, dal hij in slaat was 'de schuld van den duiker te verzwaren Hij zei dus schijnbaar kalm En zoudt ge niet denken, dat ik M deze zaak oen good woordje meête praten heb De justitie heeft nu Holmson in baar klauwen on zal hom 7.00 gemakkelijk niet weèr loslaten, ic.i wijl ik in dit proces een xroote rol 7,al spelen, want ik ben de hoofdgetui ge, de ©enige die tegen hem getuigd heeft en tegen hem getuigen lean, want het geldt nu een persoonlijken vijand, een mededinger uit den weg te ruimen ge weet waarom, Bertha. Bovendien wil ik mij op. dozen man wreken, die de schuld is, dat, ik een flinke JxTrekking heb verloren, waar- dooi' ik nu niet weet, hoe ik dikwijls van den eeneu dug in eten anderen zal komen en overal in de wereld rond moet dolen om mijn brood te zoeken. Zoudt go deuken, dat ik deze gunstige gelegenheid zoo maar uit zuiver me delijden 7.011 laten voorbijgaan?.Neen, dat nooit, daarmede komt rnen niet ver in cle wereld. Bertha had met verschillende ge waarwordingen die ontboezeming aangehoord, en haar anders zoo lief en zucht gelaat kreeg een fiere, min achtende uitdrukking. Dus, gij wilt als getuige tegen hem optreden, om, zoo 't u maar ge lukken kon, hem in het verderf te storten vroeg 7.0, hem met een blik aanziende, die hem van schrik deed verstijven. Ja, dat is mijn vast voornemen, antwoordde Metzlor kortaf. En eoivigo dagen geleden waart ge van plan alles te vergeten en geen haat ineer tegen Johannes te koeste ren, viol Bertha hem met een ietwat sombere stem in de rede. Dat wil en zal ik ook, mits gij de belofte nakomt, welke ge mij gedaan hebt, zoo niet, dan.... Bertha liet hem niet uitspreken, maar hem in de rede vallende, zoide ze op bitsen toon Zwijg hierover, verzoek ik u ik zal mijne Jielofte nakomen, ofschoon, ik herhaal het, fti u oprecht veracht, schuw en haat nis hot ellendigste schepsel, hetwelk op den aardbodem leeft. Daarvoor bon ik niet bang, zei Mètzler met een ironisch lachje, als ge maar eerst mijn vrouw zijt, dan zult ge wel veel van' mij houden, en als ge me goed kent, zal ik u zeker beter bevallen dan die lange slun gel. daarvan ben ik zeker. Nooit, leelijk monsterintegen deel, ik zal u hoe langer hoe meer leeren haten, hernam Bertha, zweeg en beet zich tot bloedens toe op de lippen. Ze wilde zwijgen uit vrees van te veel te zeggen. Zeer goed, hernam Metzier, en nam den schijn aan of hij wilde ver trekken. Gij behoeft zulk oen leelijk monster niet te trouwen, maar ver beeld u nu maar niet, dat go dien langen slungel tot man krijgt, want zoo waar als ik hier voor u sta, zult ge uw lieven Johannes op liet schavot te Koningsbergen zien. Bertha bedacht zich een oogeublik en riep eensklaps uit Blijf locli, Meteier, en met oogen die van een zeldzaam vuur gloeiden, vervolgde ze ik zal met u medegaan, maar dan ei.seh ik ook. dat ge aan de door mij gestelde voor-1 waarden voldoet. Johannes moet voor de gehecie wereld gezuiverd- worden van den blaam, die op hem rust, en daar gij gezegd hebt dit te kunnen doen, eisch ik van u, dat ge zulks ten, spoedigste ten uitvoer brengt en ik zal mijn woord gestand doen. Moet Johannes door mij gezui verd worden van den blaam, die op hem rust vroeg Metzier in vreese- lijke overspanning. Ja, door u ik ga met u, wan- neer gij een verklaring, onderteekent, waarin gij bekpnt, dat ge de moorde naar zijt van Topper, maar, dat ge liolmson bedoeld ihadt, terwijl de aan leiding tot de misdaad geweest is per soonlijke haat tegen Holmson en ja loezie. Oamogolijk riep Metzier, dat doe ik nooit in der eeuwigheid, dan moest ik toch wel krankzinnig zijn. Dan is elk woord, dat ge verder tot mij spreekt, overbodig, hernam Berths op een vastberaden toon. Ik kan mij toch zelf den strop niet om den nek binden hernam Metzier. Zoudt ge denken, hervatte Bertha, lachend en zonder omwegen, dat ik met u zou vluchten en Jo hannes hier aan zijn Jol zou overla ten en in den kerker doen versmach ten Neen, meneer Meteter, nu zeg ik op mijn beurt „dal doe ik nooit in der eeuwigheid Bertha wachtte een oogenblik, ten einde de uitwerking gade te slaan, die deze woorden'(5)) den heer Meteter maakten. Deze bleef echter het stilzwijgen be waren en keek strak voor zich. - Ik zeg u nogmaals, meneer Metz ier, ging ze voort, Johannes moet voor de gansehe wereld staan als een onschuldig kim; de geheele wereld moet het welen, dat op den na-am Holrnson geen smet klooft, maar dat do algemeen geachte en go- eerde zu'Uigor Mielewsky er roem op draagt HolmsonLa Franca te hoe ten Ik herhaal, voordat deze verkla ring in mijne handen is, kan geen macht ter wereld, geen bedreigingen, noch beloften mij dwingen, mot u te gaan of ooit uwe vrouw te worden Maar waarom legt ge mij niet de verplichting op. of ge eischt. van mij, dat ik even naai' het politiebureau loop en mij daar aangeef als de moor denaar van Töpper? vroeg Meteier reet ©en schamperen lach. Of, ging hij voort, zoudt ge denken, dat ik zoo dom J>en zoo'n bewijs in han den van u te geven, opdat ge daarme de naar willekeur kunt handelen; liet spreekt van zelf. dan was ik ver loren. Gij zoudt me geheel in uw macht hebben on wilde ik niet naar uw pijpen dansen, clan sluptet ge maar dadelijk naai' de prefectuur en klaagde mij met dc bewijsstukken in eten zak aan, als de moordenaar van Töpper. 't Zou wat moois zijn. Ik zal de dooi' u gegevenverkla ring op mijn woo id van eer niet aan raken, sprak Bertha. Wat wilt ge er dan mede doen? vroeg Metzier op aarzelenden toon. Wel, die schriftelijke verklaring wordt hier bij een advocaat gedepo neerd, ging Bertha zeer kalin Een riiooie zekerheid voor mij, hernam Motzler. De verklaring wordt in ecu. con cert gedaan en verzegeld aan den ad vocaat ter hand gestold, anders niet, ging Berlha op onbegrijpelijk hal men toon voort. En dan, wal gebeurt er dan vroeg Metzier als een waanzinnige. Maar, meneer Metzier, boud u toch bedaard, waartoe zooveel druk te? De zaak is zeer eenvoudig, luistert de advocaat verplicht zich, vier of 7.eJ weken, nadat het stuk hein ter hand gesteld is. dit te openen en de bevoeg de macht er mede in kennis te stel le® (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6