NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 3Ce Jaargang No. 9C79 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 25 JANUARI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PEf* °RIE maanden: IMlL jMtiÉ Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem Uü Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) A Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco er post door Nederland0 02V 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37i-é Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. i» m de omstreken en franco per post „0.45 Intereoramunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. «IfS Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Ad.vertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7b78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 26 JANUARI. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, 2 1/2 uur. Schouwburg: Yolksvooi-Jtolhkig door liet Vroolijke tooneel, 8 uur. Be Kroon: Bioscoopvoorstelling Al berts Fréres. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Bioscoop Theater, Gr. Markt: Voor atellingeu. Apollo-Thoater: Bioscoopvoorstel lingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Rusthoek, Bloemendaal: Concert, 2 1/2 uur. MAANDAG 27 JANUARI. Soc, Vereeniging; Ass. Francais©. Conlérence par Monsieur J. J. Sal- verda de Grave,a 8 heures. Biosc. Theater, Groote Markt: Voor stellingen. Apollo-Thcater: Bioscoopvoorstel lingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. OM ONS KEEN No. nes© De vrijheid der buitengewone gem»ente-Y0ldwacbter8. Bij tie bobandeling van de gemeente- hegrooting voor 1913 is door Mr. Thiel in de afdceling en bij de openbare be handeling gewezen op een bepaling, voorkomende in de instructie van bui tengewone gemeente-veldwachters, liet artikel waar liet om ging luidt Hij is verplicht zich te houden buiten den strijd der politieke partijen en in dien zin is het hem verboden, als lid eener vereeni ging, dan wel daarbuiten staande, in den strijd der politieke par tijen, van welke richting ook, een werkdadig aandeel te nemen. Ml. Thiel was van oordeel, dat hier mee aan ambtenaren hun burger schapsrechten ontnomen worden, en dat zij dus moeten kunnen bedanken voor deze functie van buitengewoon gemeente-veld wachter Een kleine toelichting is waar schijnlijk hierbij niet overbodig. Men moet niet mecnen, dat alleen aan be ambten van politie wat men noemt een „commissie" van buitengewoon •gemeente-veldwachter gegeven wordt; ook do brugwachters hebben die, evenals opzichters van de reiniging, van liet bouw- en woningtoezicht, ze- kor ook wel die voor de melk-contride en andere gemeente-ambtenaren. Eetiig voordeel voor hen zelf is aan die- qualiteit van buitengewoon ge meente-veldwachter niet verbonden, maar de gemeente, in wier dienst zij zijn, geniet ei' dit voordeel door, dat hunne vei'klaringen voor den rechter volledige bewijskracht bezitten, ter wijl diehadden zij de qualiteitvan buitengewoon gemeente-veldwachter niet gelijk zouden staan met iede re» anderen getuige. Voor do bestraffing van overtredin gen en nog meer ter voorkoming daarvan hoeft dus een gemeente er belang bij, dat sommige van hare ambtenaren buitengewoon gemeente veldwachter zijn. Wat Mr. Thiel c. s. wenschen is dus, dat zij kunnen bedanken voor het aanvaarden van een functie, die hen zou verkorten in de vrije uitoefe ning van hunne burgerschapsrechten. Want de eigen aardige toestand is, dat de instructie van den buitenge woon gemeente-veldwachter geen ge meentelijke aangelegenheid is, maar door den Commissaris der Koningin vastgesteld wordt, derhalve uitgaat van het provinciaal bestuur. Dit is even'zonderling als bijvoorbeeld de omstandigheid, dat de gemeenten ten opzichte van benoeming en ontslag van haar Commissaris van politie vol koman afhankelijk zijn van de heeren in Den Haag. Een nieuwe politiewet zou dan ook hoogst noodig wezen, maar komt niet, B. en W. zien in de hoven aange haalde bepaling uit de instructie geen kwaad. Blijkbaar is op het Stadhuis Van Dale's Woordenboek voor den dag gehaald, althans er wordt met eenigen nadruk onderscheid gemaakt tusschen de woorden „werkdadig" en „werkzaam" en ons dagelijksch be stuur vindt de woorden „aandeel ne men in" sterker don „deelnemen aan" den strijd. Nu is taalgevoel grooten- deels een persoonlijke gave, die ge scherpt wordt door lectuur, vergelij king en nadenken, maar voor menig een zal, vrees ik, het verschil tusschen de twee uitdrukkingen wel verborgen Wijven. Deel of aandeel het vor- scliil schijnt mij meer een quaestie van klank en in ieder geval is het be denkelijk, wanneer een verordening moet worden uitgelegd naar begrip pen, die niet door iedei-een gemakke lijk kunnen worden verwerkt. Daar door blijft het mogelijk, dat een arti kel als dit verschillend uitgelegd wordt door superieuren en onderge schikten. De laatsten zijn naar het schijnt niet geheel gerust op do kalmeerende verklaring van B. en W-, dat de woorden van art. 7 niet anders lijken to verbieden, dan „een zich op den voorgrond stellen in den strijd der politieke partijen". Mij is van geloofwaardige zijde verzekerd, dat er nu ai personen in gemeente dienst gevonden worden, die geen ver gadering van hun kiesvereeniging meer durven bijwonen, niet meer durven deelnemen aan ©en bespreking van een candidatuur voor de Tweede Kamer, noch oen candidatenlijst on derteekenen, B. en W. voegen aan hunne bo- schomving toe Bij de door ons voorgestane op vatting van art. 7 is dus den go- meénte-veldwnchter de bevoegd- lieid gelaten, oni op gepaste wijze aan zijne staatkundige gevoelens uiting te geven, wordt hij in zijne vrijheid van deelneming aan het staatkundig leven niet verkort. Zijn wij wel ingelicht, dan is in de pract ijk deze meening steeds de overheerschende geweest. Mogelijk steekt deze verklaring den vrcesachtigen een riem onder het hart, maar wanneer zij op hun beurt de kiacht van de woorden gaan we gen, dan zal do uitdruk Icing van B. en W.„op gepaste wijze" hen toch weer in onzekerheid dompelen. Im mers juist wat past en niet past is, zoolang er wetten en verordeningen bestaan, de groote aanleiding geweest tot verschil van meening, waar dui delijke omschrijving ontbrak. Dat zien B. en W. blijkbaar ook wel in. Althans terwijl het College tegen den vorm van de motie van Mr. Thiel c.s. opkomt, geeft het een nieuwe re-1 dactie aan. Wordt die aangenomen, dan zal de burgemeester, als chef der buitengewone gemeente-veldwachters, i maatregelen nemen om tot hun ont slag te geraken en B. en W. zullen j voorstellen doen tot wijziging der verordeningen, die don met het Raadsbesluit niet meer in overeen stemming zijn. Treffend is hierbij, dat B. en W. verder gaan, dan de voorstellers zelf. Immers Mr. Thiel c.s. willen, dat zoo lang de bewuste instructie bestaat, personen in dienst der gemeente niet worden genoopt, een benoeming als buitengewoon gemeente-veldwach ter aan te nemen en eenmaal, die be noeming aangenomen hebbende, vrij zullen zijn, de verdere waarneming van het ambt te weigeren. Wie het er dus op wagen wil, kan buitengewoon gemeen te-veldwachter worden of blijven. Maar volgens het denkbeeld van B. eri W. zou de burgemeester hen a 1- als zoodanig ontslaan, ook die genen, die in de practijk geen gevaar zien voor hunne burgerschapsrech ten Alen gevoelt, dat daarmee de beslis- sing voor den Raad nog moeilijker wordt, don die reeds is. Het gemeen tebelang brengt mee, dat verschillen de ambtenaren buitengewoon ge meenteveldwachter zijn, het belang van deze personen eischt, dat zij niet in hunne burgerschapsrechten verkort worden. Ziedaar- de moeilijke vraag waarvoor de leden van den Raad Woensdag komen te staan. Naar men weet is de zaak onlangs ook in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. De Minister gaf daarbij toen de opvattingen van den legenwoordigen en van den vorigen Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland ten beste. Mr. Van Tienhoven oordeelde, dat de vrij heid om tot een' politieke partij te be lmoren onaangetast bleef, maar dat men niet deel mocht nemen aan den strijd der politieke partijen en üe- hooren tot de militante leden der partij. Deze laatste door mij gecursiveerde woorden geven inder daad een verduidelijking, maar vol komen klaar is 't nog niet. Mag een gemeente-ambtenaar geen be stuurslid van een kiesvereeniging weszen, geen openbar© politiek© red© houden? Of is reeds het enkele onder- tec kenen van esn candidatuur hem verboden De tegenwoordige Commissaris meent, zei de de Minister, dat al stond deze bepaling niet in de instructie, hel; thans voorgeschreven© tóch zon gelden voor deze veldwachtershet is toch wensclielijk, dat menschen. met gezag bekleed, waarbij in de eer ste plaats onpartijdigheid woidt ge vraagd, niet bekend staan als men schen, die vooraan staan in den poli- tïeken strijd. Vooraan staan liet 'is opnieuw ©en voor discussie vatbaar begrip. Kan de redactie van art. 7 niet zoo danig worden gewijzigd, dat ze ten slotte aan allen voldoet J. C. P. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De fonteinen in den Hout. B. en W. stellen nu voor om een nieuwe fontein in Den Hout op te richten en daarvoor en voor de reor ganisatie van het terrein aan de Dreef f 5500 beschikbaar te stellen, in welke kosten Verfraaiing voor ten hoogste 1500 zal bijdragen. B. en W. sieilen voor dit aanbod in dank te aanvaar den. De beslaande fonteinen worden -weg geruimd. Omtrent de fontein voor bet „Koloniaal Museum" zijn B. en W. het met de Commissie van bij stand eens „dat zij, wat afmeting en straalvermogen aangaat, niet aan de eischen van haar tegenwoordige om geving beantwoordt en dat de aan wezigheid daar ter plaatse van een fontein niet gewenscht is, nu de be stemming van het grasveld, waarbin nen zij is gelegen, tot kinderbewaar plaats naar uw (d.i. van den Raad) bedoeling is bestendigd. De middel lijn van de nieuwe fontein wordt 12 M. Voorts wordt voorgesteld de Ver- fraaiingsvereeniging van Heemstede en Bennebroek te vergunnen een wachthuisje te plaatsen bij het be ginpunt der stoomtram naar Lei den. Volksonderwijs. Naar wij vernemen is hier een af dceling van de vereeniging Volkson derwijs gesticht. Binnenkort zal een constitueerende vergadering gehouden werden. Goed afgeloopen. Donderdagavond omstreeks half ze ven was weer aan de Arnsterdamsche vaart, hij de Vinkeforug, een wagen met heipalen beladen in den wegberm verzakt. Gelukkig dat de wagenvoer der van de van Amsterdam komende tram, dat nog bijtijds bemerkte, zoo- i dat slechts ©en geringe botsing ont staan is en geen schade werd veroor zaakt. De tram kon evenwel niet passeeren en kreeg ruim 10 minuten vertraging. G e v. Voer w e r p e n. Terug te bek. men bij B. Üitenbosch, Doeistraat 5 rood, een hondenzweep J. Binders, Keysir. 3, een medaillon met portret. D. v. d. Bel, Brouwersstraat 78, een. school- tasoh met inhoud P. Spra, Nassau- laan 22E, ©en ceintuur. MR. J. II. THIEL. Mr. J. H. Thiel, die dit jaar Raadslid aan de beurt van aftreding is, heeft aar. de besturen van de kies- vereenigingen, die hem indertijd can- dideerden, doen weten, dat hij een herbenoeming niet wenscht. Wij vermelden dit met groot leedwe zen. hebben om intrekking van dit be sluit mogelijk te maken, geruimen lijd gewacht met de publicatie, maar nu Mr. Thiel ons pas nog verzekerd heeft, dat hij in geen geval er op terugkomt, is er geen reden meer om de open baarmaking te verschuiven. Wij achten evenwel het heengaan van Mr. Thiel voor onzen Raad een zeergroot verlies. Om verschillende re denen. Zijn persoonlijk initiatief is groot geweest in de ruiin acht jaar (namelijk sedert Dec. 1904) dat hij nu deel uitmaakt van liet College. WaJ hij deed zoowel voor het lager o het middelbaar onderwijs, staat ons i alien nog duidelijk voor hij is feite lijk de ontwerpei van het werklieden- i reglement eeweesl en bij nameen enke- Je zaak van beteeken is iain den Raad ter sprake gekomen, of liij had deel j aan de voorbereiding of liet hij de de openbare debatten zijn licht er over schijnen. Niemand beter dan hij was in staat, de hoofdpunten var, de zaken in den Raad en huu onderling logisch ver band aan te tooneri. En in de Colleges, waarin hij zitting had, werden zijn ad viezen op' hoogen prijs gesteld, ook door diegenen ,die principieel ver van hem afstonden. Burgemeester Boreel, die in opvatting en inzicht toch vaak zeer met hem verschilde, waardeerde Tliiel bijzonder als lid van 't College van B. en W. En geen andere opinie is er in de Raadscommissies, die hem onder hare leden, telden wij herinne ren ons het verhaal, hoe verwonderd de heer Griiters Doublet, adviseur der gemeente bij de uitbreiding der cen trale, was over het technisch inzicht, dat een leek als Air. Thiel toch was, zich in korten tijd eigen gemaakt had. Meermalen was hij plaatsvcrvan- gend wethouder, daarna maakte hij I definitief deel van het dagelijksch be- stuur uit en werd toen opgevolgd dooi den heer Loosjes. Het is nog niet lang geleden, dat hij een nieuwe benoe ming tot plaatsvervangend weihouder afwees en daarmee te kennen gaf, niet meer in het College zitting te willen ne men, dus ook niet als definitief wet houder. Nogeens wij achten het aftreden van Mr. Thiel een zeer groot verlies voor Haarlem Als lid van den Raad, als lid van belangrijke Commission is hij steeds een groote kracht geweest gezwegen nog van zijn optreden als wethouder. Bekroond. Op de heden te houden tentoonstel ling van pluimvee enz. te Leiden be haalde onderstaand© stadgenooten prijzen: de heer G. H. Stouten, met raskonijnen zeven eerste prijzen, drie tweede prijzen, vier derde prij zen. drie Z.E.V. en twee E.V. bene vens vier eere-prijzen. De heer Baron Van Heemstra met sierduiven en hoenders, vier eerste prijzen, een tweeden prijs, een der den prijs en twee Z.E.V., benevens twee eereprijzen; de heer J. v. Booren, met krielhoenders vier eerste prij zen, twe© ©ereprijzen, drie tweede prijzen en één Z.E.V.; de heer L. v. d. Post. met sierduiven, een eerc- en eersten prijs, drie tweede prijzen, en één derden prijs; de heer J. Rooseu met raskonijnen een eersten prijs, een tweeden prijs, en drie Z.E.V.de heer Bruigom, mei konijnen, een eersten en eereprijs, een tweeden prijs, een Z.E.V.; de heer J. Kley, met rasko- nijnen een tweeden, en derden prijs; de heer J. Quax met nest Lotharin- g&rs, een derden prijs. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bav-okerk alhier, op Dinsdag 28 Januari 1912, des na middags van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert: Programma: 1. Praeludmm et Fuga C gr, t., J. S. Bach. 2. Concerto, G gr. i, G. F. IInndel. Larghetto Allegro. Adagio. Andante. 3. Choral no. 1, Cés. Franck. 4. Grand Choenr en forme de Mar- che, Alex. Guilmant. CHRISTELIJK NATIONALE WERKMANSBOND. De openbare jaarvergadering Vrij dagavond in de Janskcrk gehouden (men zie ons 2de blad), is bijgewoond door onzen burgemeester Jhr. Mr. .W. B. Sandberg en eciilsenoote ISCH1LDERSGEZELLENBOND. Donderdagmiddag te 3 uur was door de afdeeling Haarlem j van den Nederlandse! en Schildersge zellenbond, een vergadering uitge schreven voor werklooze Schildersge zellen, waar door een hoofdbestuur der gesproken werd over het ontstaan en de oorzaak van de werkloosheid. Door den waarnemend voorzitter, de heer J. Rensen werd de vergade ring, welke matig bezocht was, ge opend met een woord van welkom aan de opgekomenen. De spreker, de heer J. Spek, -had tot onderwerp gekozen: De werkloos heid, haar oorzaak, gevolgen en wat wij er tegen kunnen doen. Hij be sprak in duidelijke trekken de werk loosheid, wat daar de oorzaak van is, er ten slotte op wijzend, dat alleen een hechte, sterke organisatie in staat is, met goed gevolg iets te onderne men tegen de vele verldoosbeid, wel ke ook onder de schildersgezellen heerscht. Demonstratie. Door de besturen van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en van het Partijbestuur der S. D. A. P is aan de arbeidersvereenigingeu hier ter stede gezonden een circulaire met uitnoodiging tot een demonstratie op Zondag 23 Februari a.s. te Rotter dam te houden tegen de invaliditeits- wet-Tahna en de Tariefwet, terwijl er gewezen wordt op het belang van deze demonstratie, waar door een 3- tal sprekers, nader te noemen, zal worden uiteengezet het belang van de arbeiders bij de invoering van Staats pensioen en niet bij de wet, welke nu binnenkort wederom in verdere be handeling somt, in de Tweede Ka mer, nl. de invaliditeitswet van mi nister Talma. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOL LENCULTUUR. De voorzitter van de Haarlemsche afdeeling van Bloembollencultuur, de neer C. J. van Meeuwen, sprak gis teravond bij de opening van de eerste vergadering in 1913 een gelukwensch tot de leden. In het bestuur nam zit ting de heer J. C. M. Hoog, die in zijn nieuwe kwaliteit door 'den voorzitter werd verwelkomd. Door den heer Volkersz, directeur der Rijkstuinbouwschool te Lisse zul nog een twee voordractworden ge houden. Overwogen wordt, om ook den heer Reumer te Sassenhcim uit te uoodi- gen een voordracht te houden over het broeien van bloembollen. Gevraagd werd, om ook de bloe- mistwerklieden tol deze vergaderin gen toe te laten. BROOD- EN KOFFIEUITDEELING. Hedenmorgen hebben 408 kinderen en 69 volwassenen deelgenomen aan de koffie- en broodnitdeeling van de afd. Haarlem van den Ned. Christ. Geheel-OnthoudersJxmd. N. O. G. De afdeeling Haarlem van 'net. Ned. Onderw. genootschnn vergaderd© gis terenavond in „De Nijverheid". Nadat de penningmeester en de se cretaris hunne gewone jaarverslagen hadden uitgebracht, werden eenige punten besproken, die in nauw ver band staan met de a. s. verkiezing, voor zoover de openbare school daar- bii betrokken is. I-Iet waren nog slechts voorloop!ge besprekingen, maar toch slaat vast, dat de afdeeling front zal maken vóór de openbare school. Voor de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur werden op één na al le stemmen uitgebracht op den heer Dijkstra te Enschedé voor lid der re dactie van het orgaan van hot N. O. G. eveneens alle stemmen op één na op den heer Bigot te Arnhem. In het afdelingsbestuur zelf werden herkozen de hecren Ten Brooke, 1-laber- mehl en Overbeek. ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. Binnenkort werdt de tweede voor dracht voor de English Lecture Asso ciation in de bovenzaal der Soc. Ver eeniging gehouden door Richard Ashe King Esqre., die zal spreken over Dic kens. „ZANG EN VRIENDSCHAP". In de Vrijdagavond gehouden bij eenkomst der Koninklijke Liedertafel werd de heer EL P .Loots, die op 20 dezer 25 jaar bestuurslid was, ge huldigd. Bij monde van den Vice-Voorzitter, den heer Paesi, werd hem het Lid maatschap van Verdienste aangebo den, niet welke benoeming de hee? Loots blijkbaar zeer was ingenomen en voor welke onderscheiding hij be stuur en leden zijn welgc-meeuden dank bracht. De heer Kruger, werkend lid, had gezorgd voor een fraaie plantenver- siering van zijn plaats in de partij der le tenoren, waardoor de jubilaris tevens zeer werd verrast. Verder werd de avond in gezelligen kring doorgebracht, afgewisseld door solozang, kwartetzang en voordrach ten. Het was een recht gezellige avond, die niet alleen aan den zang, doch in liet bijzonder aan de vriendschap was gewijd en die nog lang bij den jubilaris en de leden in aangename herinnering zal blijven. POLITIEKE INGEZONDEN STUKKEN. Nu de Kamerverkiezingen naderen en de politieke strijd dus weer op 't felst ontbranden zal, brc-ngen wij ïn herinnering, dat ingezonden stukken over politieke aangelegenheden al leen dnn voor plaatsing in aanmer king komen, wanneer zij voluit door den inzender onderteekend zijn. Een stuk, dat daaraan niet voldoet, is een beschouwing geteekend „Een Abonné"; het zal dus nic-t opgeno men worden. Dal deze stukken bovendien nog za kelijk moeten zijn cn niet in persoon lijkheden afdalen, spreekt wel van zelf, daar dit een eisch is voor alle. ook hict-politieke ingezonden beschou wingen. DE STOOMGEMALEN. Wegens den verhoogden boezem- cA pohlerwaterstand, zijn alle stoomge malen en molens in de omgeving we der in werking gesteld. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLCEM ENDAAL. De „Staatscourant" bevat de mede- deeling, dat A. N. van Leuven to Bloemendaal voorgoed van den mili tiediénst is vrijgesteld. HEEMSTEDE. DiefslaL Naar het huis van bewaring te Haarlem zijn overgebracht drie perso nen van 18, 19 en 20 jaar, die ver dacht worden van diefstal van eenige reepen lood van een perceel in de Meester Lottclaan, alhier. ITILLEGOM. Lezing <j\ W den proeftuin. De volgende weck zal de heer K VoL kersz van Lisse voor de afd. Hille gem van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur en voor perso neel van leden een lezing houden over den „Proeftuin". HAARLEMMERMEER. Benoemd. Do lieer P. v. d. Berg. alhier, is ba» no'-uid tot evangelist aan het Evan gel isatiegebonw te Oudshoorn. HALFWEG. Politieke rede. Voor een 150 personen trad gist-weft avond de beer A. Nagtzaam van Haar lem alhier op in een protest-vergade ring tegen liet optreden van den heer Moerel alhier, uitgaande van de reciitsche partijen. Spr.'s duidelijke rede werd met aandacht gevolgd en na afloop werden vragen gesteld en beantwoord. Binnenland EEN HUISZOEKING. Donderdagavond zijn te Amsterdam de drie verdachten van de diefstallen in de 2e Jan Steenstraat, P. C. B.. zijn knecht F. en zekere W. ter beschik king van de justitie gesteld en naai hel huis van bewaring overgebracht. Een verzwarende omstandigheid is het voor hen, dat in de woning van B. op de Prinsengracht eenige sleutels gevonden werden, welke door den be woner van een der perceelen in de 2e Jan Steenstraat waar Woensdag avond diefstal gepleegd werd. beslist als zijn eigendom werden herkend. Ze waren niet een groot aantal andere sleutels o.a. in eentabaks zak in de huiskamer verborgen. Er is, bij die huiszoeking, een hoe veelheid kostbaarheden gevonden, waarvan de waarde, zeer laag, op duizend gulden geschat wordt Men vond ze in een oud ijzeren geldkistje, waaraan al een heel bijzondere schuil plaats was gegeven. Het was gebor gen in een hondenhok. In dat kistje dan vond men behalve familiepapieren, o.a. het trouwboekje van het echtpaar B., een twintigtal kostbare gouden dameshorloges met edelgesteenten bezet eu hevestted aan

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1