üumm Oin IE ËiSïEEiHKER. TWEEDE BLAD Dinsdag 23 Jannari 1913 OM ONS HEEN INo. 1657 Db PBrsgasverlichtlng. Toen indertijd de Siameesche. twee ling iu Europa rondreisde, hadden wc al gauw gehoord, dat de twee zusters, door een wonderlijken gril der na- tuür, voor altijd aan elkaar verbon den, in ander opzicht toch niet zóó vereenigd waren, als wel wenscheliik zou zijn geweest. Precies als andere stervelingen haddon zo haar huineur- tjcs en haar kunstjes, haar willetje en voorkeurtjc, kortom hoejvel ze één waren wat lichaam betreft, bleven ze geestelijk en verstandelijk twee. Ik kan niet helpen, dat de gemeen telijke lichtfabrieken mij altijd aan deze Siameesche tweeling doen den ken, ook in haar verschil van mee ning. Want de gasfabriek zou een alleenhee'rscheres wezen, wanneer de eloctrische centrale er niet was en de centrale zou hel rijk alleen hebben, indien de gasfabriek niet bestond. Nu het is zooals het is kampen zij, eigen dom van dezelfde gemeente, gebouwd op één terrein, als concurrenten om den voorrang. En in dit opzicht wijken ze van de Siameesche tweeling af, want terwijl dezer oncenigheden de omstanders pijnlijk aandeden, profiteeren wij van den wedijver onzer lichtfabrieken. De eleclrischc centrale kreeg een voor sprong, toen zij eenige van onze hoofdstraten mocht verlichten en daarmee een prachtige reclame maakte bij den particulieren licht- verbruiker. Want de booglampen vol deden bijzonder en wanneer de gas fabriek toen niets van zich hooren liet, was 't waarlijk niet omdat zij den strijd opgaf, maar omdat zij hóór zet op 't schaakbord voorbereidde. Die is nu gedaan en al staat de clcctrische koning nog niet schaak de tegenpar tij komt gevaarlijk dicht in zijn na bijheid: het pei'sgas, met andere "woorden, wordt ons aangeboden. De directie van de gasfabriek brengt in de eerste plaats het financieels mo tief naar voren en laat dat aan den Raad en de belangstellende burgerij kijken: de aanleg van persga.s is veel goedkoopcr, dan die van clectrisch licht en do exploitatie nvetizoo. Nu maakt inderdaad die aanlegquacstie eenigen indruk: 56 elektrische lampen voor f 27600 zijn duurder dan 43 pers gaslampen voor 11.234.50, maar de exploitatiekosten zullen weinig in vloed op de beoordeelaars hebben, omdat het daar tcrch altijd betreft wat we huiselijk een rekening van cassa naar broekzak noemen. De gemeen te. bedoel ik, is hier tegelijk klant en leverancier. Grooter indruk krijg ik van het tweede motief, dat do lichtsterkte van persgas tweemaal zóó groot is, als van electrisch licht Dat hebben we noodig. want menigeen ziet in de elec- trische booglampen, die hem vroeger door hun lichtsterkte overweldigden, nu niet dan den klassieken, gloeïenden spijker van voorheen, maar waarmee achtereenvolgens de olielamp, de vleermuisbrandcr en de gloeikous eveneens bestempeld zijn geworden. Dit is de schuld van ons oog, (lal al tijd maar opnieuw zich accomodee- rend aan sterker lichtbron, voortdu rend ommeer licht vraagt: Ontevreden twintigste-eeuwers als we zijn verlangen"we dus weer iets beters. En de heer Blom heeft ziju plannen niet alleen tot het persgas bepaald, maar daarvoor ook al een omgeving uitgekozen. De Gedempte, Oude Gracht zal het terein zijn van den strijd den strijd met het elee- triscli licht. Erkend moet worden, dat de lieer Blom blijk geeft van een bree- den kijk op de naaste toekomst. Nu het toeval wil, dat op een gedeelte reuilïeton 45) Welk karakter schrijft ge dezen man t.o-u, mender Holinson? Deze man is diep verdorven en heeft 'n laag, listig, maar bovenal sluw karakter, wanneer hij 'n eens gesmeed plan ten uil voer wil brengen, dan is niets hem te heilig, welke mid delen" hij meet-bezigen; hij rust niet. voor hij zijn doel bereikt neeft, ook ten koste van 't leven zijns .naaste. Ware 't niet, dat ik door te vluchten de verdenking van moord op mij ge laden had, dan zouden .de feiten wel ke toen al zoo sterk tegen hem ge tuigden, hem onmiddellijk als den waren moordenaar hebben aangewe zen, en hiermede besloot Johannes zijne verklaring. Al. hetgeen ge mij daar mede deelt, is voor mij in deze zaak van 't hoogste beiang en van zeer groot ge wicht. liet La Grange er op volgen. Vergun mij ons eens te herhalen, van de Gedempte Oude Gracht een tramlijn (die naar Bloemcndaal) ge legd wordt, is er kans, dat dit stads gedeelte en zijn vervolgen spoediger dan anders hel drukke verkeer zullen krijgen, waarvoor zij als centrum van de stad de geschiktheid bezitten. Hier nemen de winkels voortdurend toe, het aantal woonhuizen af en al kan de gracht nog niet op veel flinke winkels bogen, do heer Blom heeft wel gelijk, dat de gevels zullen ver beterd worden,, zoodra liet verkeer toeneemt, Weliswaar stelt hij daarbij een eenigszins ontstellende voorwaar de: dat de boomeu moeten gerooid worden. Daar willen B. en W, nog niet aan en dat is te verklaren. Maar op den duur zal dit niet kunnen wor den belet en zelfs wie de hoornen niet zoo krom en scheef gegroeid vindt ais de directeur van onze gasfabriek doet, zal later toch moeten aanzien, dat deze boomen sneuvelen, omdat dit het lot is van alle centrnmstralcn, waar een tramlijn, druk. verkeer te voor schijn i'oept. Wat nu maar gehoopt moet worden is, dat er niet Woensdag a.s. straten- politiek in onzen Raad zal worden ge voerd. Op het tableau de la troupe kwam tot dusver de Gedempte Oude Gracht in het geheel niet voor cn het kan wel zijn. dat anderen, die ook een rol zullen spelen op T gebied van mo derne verlichting, de indringster zul len trachten te verdringen. „Waarom de Gedempte Oude Gracht en niet do Zijlstraat, de Kleine Houtstraat, de Jansstraal, de Jansweg?" zullen mis schien tot gemoedelijke spreektrompet zich leenende Raadsleden vragen. Ja, waarom niet? Zoo kan men na tuurlijk nog andere mogelijkheden noemen, die evenmin onaannemelijk zijn. De vraag is maar, of men de proef zelf mogelijk maken wil, door niet een andere straat aan te bevelen, dan die juist op dit oogenblik wordt aangeboden. De bewoners van Zijl straat en Jansstraat enz. behoeven zich niet ongerust te maken: hoe be ter de verlichting in het stadsmidden Wordt, des te eerder komt ook hun beurt en wanneer nu, door andere straten in het debat te brengen, ook de Ged. Oude Gracht haar persgas niet krijgt, blijven de andere straten zooveel te langer voortleven onder het oude licht. Eén ding zal de Raad daarbij in ge dachte wel aanvaarden: de asphal- teering, in. de toekomst natuurlijk, van de Gedempte Oude Gracht. Goed licht en een gemakkelijk plaveisel be lmoren bij elkaar, maar zijn dan ook onafscheidelijk; de heer Blom be reikt het doel, om het avondverkeer uit de hoofdstraten af te leiden, zeker niet wanneer de nieuwe pantoffel parade niet geasphalteerd Wordt, evenals binnen een paar jaar onze ge- heele hoofdweg-winkelstraat dat we-, zen zal. Misschien heeft tegen dien tijd, de heer Reus, de directeur van onze elcc- trische centrale, dan weer een reu zen-verbetering in de electrische boog lampen toegepast, zoodat hun schijn sel dubbel zoo sterk is als dat van het persgas. Vooruit niet den strijd: wij kunnen daar niet anders dan beter van worden. J. C. P. Buitenlaiadscifo Overzicht De Salkan-vuikasn. 't Turkse he antwoord op de nota devmogend- heden. De Turksehc grootvizier deelde aan de gezanten mede. dat het antwoord van Turkije op de nota der mogendhe den in den loop van doze week Over handigd zal werden. De voornaamste leden van het Jong- Turksche Comité hebben Zondag weer vergaderd. Besloten is nooit afstand te doen van Adria- nopel en de eilanden. Nieuwe verrassingen in 't zicht? De „Berl. Lokal Anz." schrijft (waarschijnlijk officieus), dat er na de grooto verrassingen van de laat ste dagen te Konstantinopel, rekening1 gehouden moet worden met onvoor ziene gebeurtenissen, die misschien een wijziging van den politieken toe stand van buitengewoon grooto betee- lioe gij de zaak beschouwt. Gij ver klaart, dat Metzier den anderen dui ker, alhoewel bij vergissing gedood neeft, omdat.hij u zulks had toege dacht, toch in elk geval de moorde naar is, terwijl door u als de voor naamste aanleidend© oorzaak tol dien moord wordt opgegeven: jaloezie. Juist, zooals u gezegd hebt, is het; terwijl 't onderzoek door de ju stitie' aangevangen, zoo 'k hoop en durf vooronderstellen, 't gewenschte lidlvt over deze zaak zal verspreiden., hernam Johannes. Ik wensch dit ook van, 'harte, hern.a.m de heer La Grange uiterst vriendelijk. Maar mag ik u be leefd verzoeken, mij zoo mogelijk, nog eonige ophelderingen te geven, 't is inet 'n goed doel, dat ik zulks aan u verzoek. Met 't grootste genoegen, ant woordde Johannes, want 'k wil niet ontveinzen, dat het voor inij 'n groote troost is, dat u zich. zoo voor de zaak interesseert. Metzier wees dus ook, dat Ber tha Moseck u bemint? Dat weet hij al te goed en juist dat heeft zijn Hiaat bijna tol waanzin gebracht, antwoordde Johannes. Zoudt ge u kunnen voorstellen, kenis ten gevolge zouden hebben. Op het oogenblik bestaat er nog geen go- vuar voor een afzonderlijke actie van groote beteekems. „Er is nog hoop, dat het den leiders van de Europoe- sche politiek ook verder gelukken zal iederen twijfel aan het samengaan van do groote mogendheden te doen ophouden". Zoo •pessimistisch is men in offici- euse Duilsche kringen sedert lang niet geweest. Volgens informaties be rust dit pessimisme op de volgende feiten 1-Iet heeft te Weenen en te Berlijn ontstemming gewekt, dat Rus land, gesteund door - Frankrijk, op eigen gezag een dreigende houding heeft aangenomen tegen Turkije zon der voorkennis van de andere regee- ringon, terwijl toch to Londen op voorstel van Duitseliland overeengeko men was om geen bedreigingen tegen de Tnrksche regeering Ie uiten. 1-Iet vertrouwen té Berlijn en Weenen in do Russische politiek langzamerhand teruggekeerd, toen hel, bleek dat mi nister Sasonof zijn politiek wist door te zetten en nadat hij o. a. den Russi- sehon gezant te Sofia, Ilartvvig, tot zwijgen gebracht had. is door dit op treden weer eenigszins verminderd. En het bericht, dat de Russische am bassadeur te Rome aan een redacteur van de „Tribunu" verklaard heeft, overtuigd te zijn, dat de oorlog op nieuw zou uitbreken en dat dan de mogendheden haar neutrale houding moeilijk zouden kunnen handhaven, heeft te Weenen en Berlijn levendige ontstemming gewekt. Hierin moet de verklaring van het pessimisme in of ficieus© kringen gezocht worden. Iloe T u r k ij e denkt over een hervatting van den oorlog. De waarnemende minister van bui- tejilandsehe zaken deelde aan een jonruulist mede, dat de regeering geen bevestiging heeft ontvangen van het bericht, dat de geallieerden besloten zouden hebben tot opzegging van den wapenstilstand. Wanneer zij werke lijk tot dien maatregel mochten over gaan, zou dit weer een nieuw voor beeld zijn van de methode van intimi datie en bluf, die hun langzamerhand tol gewoonte is geworden. Op de Turk- sche regeering zou die opzegging ech ter niet den geringsten indruk maken. De meening in Grieken land. Allo Grieksche bladen voorzien de mogelijkheid van do hervatting der a ij- audolijkheden en wijzen op de fout, die de Baikan-bondgenoolen begingen met het teekeiien van den wapenstilstand daardoor gaven zij den Turken-de ge legenheid om groote versterkingen naar hunne linies te brengen, wat hun moed deed toenemen. Toch zijn de bondgenooten vastbe sloten niet toe te geven in de uuaeslic van Adrïanop.el en bereid den strijd te hervatten. Een lege n-r evolutie? Uit Konstantii.opel werd aan de „Berliner Morgênpcst" geseind „In liet Tsjtaldja-leger werdt een tegen-re volutie voorbereid. De Kirgies Aboek; Pasja, de commandant en vriend van j den vermoorden minister van oorlog' Nazim Pasja, heeft een proclamatie, onderteekend door vele officieren van do liberale militaire liga, aan dén grootvizier Makmoed Sehefket Pasja gezonden, waarin van deze geëischt vvijrdt, met het gebeele kabinet van het comité af te treden. Wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan zal Aboek met zijn Kirgiezen, Koerden en Ara bic- reu naar Konstantinopel marcheeren, om het kabinet tot aftreden te dwin gen." llebben de Jon g-T u v ken den steun der bevolking? De correspondent van de „Vossischej Zcituug" in Konstantinopel seinde „Om de laatste gebeurtenissen te kun nen beoordeelen, moet men weten, dat de revolutie slechts zeer weinig in stemming bij" de bevolking vindt. De menschen zijn den oorlog, die geen kans op succes meer brengen kan, moede en gevoelden zich zeer gelukkig, toen de national vergadering het be kende besluit genomen had. Slechts een klein hoopje overspannen perso nen is gekwetst in zijn patriottisch ge voel en wil den oorlog onder alle om standigheden vcortzetten, niettegen staande de staatskas leeg is, niettegen staande de onvoldoende approviaudee- riug van de troepen, en niettegen staande de voor het oorlog voeren slechte weersgesteldheid. Men mag gerust zeggen, dat Enver Bey in dit geval niet het geweten der natie ver tegenwoordigt en dat de bewondering 'dié hij tijdelijk opwekte, veel meer toe geschreven moet weiden aan zijn dap perheid dan aan de zaak, waarvoor liij strijdt." B u i t oxx 1 a n d s c h e schepen in de Turksche wateren. De Franschc niinister-president Rviand heeft met de ministers van bul- teiilandsclie zaken en van marine ge confereerd naar aanleiding van het verzoek van den ambassadeur van dat mejuffrouw Moseck ooit 'xx ander zou kunnen beminnen? Neen, meneer de commissaris! riep Johannes in vervoering uit, neen, nooit! haar liefde en trouw zijn van dien aard, dat ze bewondering af dwingen; haar liefde is vrij van alle egoïsme, Dat is ook mijn gevoelen,- ging La Grange voort, op een toon welke bij Johannes een onverklaarbare» in druk teweeg bracht, ik wcnschte slechts uw meening te vernemen en verheug mij dal .we in dit opzicht sympathise er eix, Maai",'hoe is 't toch mogelijk, me neer de commissaris, dat'.u, al is '1 ook .nog zoo wéinig,'idee Kunt hebben, dat Bertha iiï eenige betrekking zou kun nen staan, lot zoo'n schurk, tot-zoo n moordenaar! vroeg Johannes iuët ee.ïi zekere onrust op zijn gelaat. —Voor zooveel ik uit de akten zie, spijt 't me zeer' meneer Holmson, u tc moeten 'zeggen, dat de feiten daarin opgenomen, zeer tegen u zijn én in dat opzicht zou, indien mijne gedach te bewaarheid mocht worden, daarin een redmiddel voor u beiden gelegen zijn; om die reden heb ik u die vraag voorgelegd betreffende de verstand houding tusschen mejuffrouw Moseck en Mctzler. Ik weet alles en ben overtuigd, dat de .schijn- tegen hem is, hernam Holmson op zeer ernstigen en som beren toon, maar nu ik de zekerheid Frankrijk te Kcnstantinopel, om nog eenige kruisers naar de Levant to zen den. Roemenië en Bulgarije. Uit Boecl-arest werd Maandag aan de „Deutsche Tagosztg. 1 geseind „Sedert den vroegen ochtend reeds vult een dichte menschehxnossa de straten, die naar liet parlementsge bouw leiden. Een sterke politiemacht hcc-ft alle moeite, om het verkeer gaan de te houden. Het publiek is zeer op gewonden en voortdurend hebbetn luid ruchtige betoogingen plaats met het doel van d© regeering een krachtig op treden tegen Bi Igarljo l,e eischen. Dadelijk na'de opening van de Ka merzitting zou de gewezen minister Arban den minister-president, om in lichtingen verzieken omtrent de bui- tenlandscbe politiek. Men zegt echter, dat deze dit weigeren zou met betoog op het feit, dat de onderhandelingen niet Bulgarije nog niet ten einde ge bracht zijn. De toegang tot de tribune werd uun het publiek verboden, ten einde de monstraties in "liet parlement te voor- komen. Vrouwenkiesrecht in Engeland Maandag werd 't debat in 't EngeJ- sclie Lagerhuis voortgezet. De minis ter stelde in "t licht, dat door de opne ming in de kieswet van een der drie amendementen omtrent vrouwenkies recht respectievelijk voorstellen de, olat aan 11, 6 of 1 1/2 millioc-n vrouwen het kiesi-echt zal worden verleend het kieswetontvverp zoo ingrijpend veranderd zou worden, dat hei ingetrokken en een nieuw ont werp moet worden ingediend. Minister Asquith zei toen. dat de re- geering. met het oog op het feit, dat door deze beslissing een bespreking van de amendementen betreffende vrouwenkiesrecht onmogelijk was ge worden, het billijk achtte, dat ook do andere bepalingen van het wetsont werp niet in behandeling zouden ko men. Dit beteekent evenwel niet, dat de regeering haar plan ojigeeft om nog bij liet tegenwoordige parlement een wet tot hervorming van net kies recht in te dienen. Wat het kiesrecht voor vrouwen be treft, de regeering zal gelegenheid ge-; veij tot behandeling van ieder desbe treffend wetsontwerp, dal door een parlementslid in de volgende zitting moclit worden ingediend. Ten slotte kwam Asquiih op tegen de bewering, dat de regeering in za ke deze parlementaire quaestie, zich aan eenig verzuim of aan minder loyale praktijken had schuld'g ge maakt. Zij had n.l. gemeend, dat de behandeling van het kiesreciil-ont- werp ruimschoots gelegenheid zou bieden ook Ier bespreking van hel vrouwenkiesrecht. De minister deelde daarop verder mede, dat de regeering besloten had niet voort te gaan met de behandeling van het kiesrecht-ontwerp. Na verdere discussie, waarin alge meen de houding der regeering werd goedgekeurd, werd het wetsontwerp formeel ingetrokken. Den geheelen middag eo avond be wogen zich een menigte menschen rondom het parlementsplein, in af wachting, dat de suffragettes tumult zouden maken als protest tegen de in trekking van het kiesrecht ontwerp- Honderden politie-agenle.u bewaak ten alle ingangen tot Westminster-pa- lace en lieten niemand passcéren, die niet bepaald in het Huis moest zijn. Er gebeurde evenwel niets van be lang. De bonden voor vrouwenkiesrecht vergaderen' ter bespreking van het geen haar verder te doen staat. Allerlei. F r a' n k r ij k heeft groote plannen voor M a r o k k o. De resident-generaal van Marokko genei-aal Lyautey die verleden week naar Casablanca zou vertrekken, heeft zijn vertrek uitgesteld oni eerst nog met de betrokken ministers in overleg te treden over het nemen van eenige zeer noodzakelijke maatregelen ter bevordering van den organïsa'ie-ar- beid in Marokko. Daartoe 's allereerst noodig bet aangaan van een leening, aangezien het hcog tijd wordt, dat de noodige openbar werken, zoo u. a. de uitbreiding en verbetering van de ha ven van Casablanca, onder handen worden genomen. Besloten is voorloopig een Iceniug aart te gaan van 250 mïllioen frs. De gevechten in Marokko. Volgens nadere berichten over (1e inneming van de kósbaii Anflous, ver loor de vijand 500 man. Aaii Fransche zijde werden i man gedood en 15 gewond. Binnenland PRINS HENDRIK. Een Hbld.-berichtgever seint mt den Taunus: Zondagochtend zag ik den Prins heb verkregen, dat Bertlia vrij is, ga ik de toekomst, hoe donker ook voor 't tegenwoordige, met oneindig meer kalmte tegemoet, wat die mij dan ook baren zal, vreugde of droefheid; 'k zal er beter in kunnen berusten, nu ik weet, dat zij, Berthu, haar jeug dig leven niet binnen deze enge, som bere muren behoeft te slijten. liet doet me genoegen, meneer, u zoo te hooren spreken, op deze wij- zo zult ge u beter in uw lot leeÉen schikken. Na den heer La Grange zijn iiini- geri dank betuigd te hebben voor zijn belangstelling, zeide Johannes op harti'oerenden toon.- Nog ééne be de en die zult gc 'n onschuldigen ge vangene niet weigeren, niet waar? Bescherm gij Bertlia, 't is mij onmo gelijk;" daarom draag ik;'Ze aan u op; zo heeft mij tot schutsengel gestrekt en thans staat ze eenzaam en verlaten hier in dit vreemde land! Neem gij haar in. bescherming, aan u durf ik haar gerust toevertrouwen. Diep aangedaan reikte La Grange Johannes de hand, terwijl hij ant woordde: Ik zweer u, ik zal haar bescher men. Meer vermocht hij niet te zeggen; de liefde die hij voor Bertlia gevoelde, ontwaakte weer met nieuwe kracht iu zijn boezem en 't kostte hem strijd zulks voor Johannes te verber gen. In sporlcostuum in gezelschap v.-in zijn adjudant wandelen. Ik vernam, dat Z. K. II. zich in een uitstekenden gezondheidstoestand mag verheugen en geregeld langdurige wandelingen in den omtrek maakt. Hij zag er dan ook zeer welvarend uit. De boerenbewoners zijn zec-r in. hun schik met het, aangekondigde bezoek van 'koningin Wil'helmina. Bij ge ruchte vernam ik dat dit bezoek nu van korten duur zal zijn, doüh waar schijnlijk gevolgd zal worden door een langer verblijf van II. M. MINISTERS KOLKMAN EN REGOUT. Daartoe door de beste bron ge machtigd, kan worden medegedeeld, dat do berichten, volgens' welke de minister van financiën nar. Kolkman en de minister v. waterstaat mr. l'.e- gout, ongeacht den afloop -'■ a.s. f.1 gemeene verkiezingen zouden verzoe-. ken van hun ambt te worden onthe ven, van allen grond ontbloot zijn. ZUIDERZEE-VISSCHER1J. Maandag vergaderde te Amsterdam de Vereeriiging tot bevordering de-r Zuiderzeevisscherij. De voorzitter, de heer L. F. Duymaer van Twist wees op de beteekenis van 't besluit dei- Tweede Kamer betreffende de nest- visscherij en op de werking van den Zuiderzee-visscher ij raad. 't Kamerlid de heer Hugc-iiholtï, voerde "t woord over de quaestie van de nestvisScherij. Ten slotte werd een motie-Enkhui zen aangenomen, waarbij door de ver gadering instemming werd betuigd met de houding van de Kamerleden, die de motie, in zake het verbod van nestaanvoer hadden aangenomen. Tevens werd besloten, dat het hoofdbestuur een adres aan dé regee ring zou zenden, waarin werd aange- drungen op spoedige en krachtige uit voering der motie. Benoemd werd een commissie met de opdracht nieuwe statuten te ont-, werpen. Dr. Van Dorp, directeur van het Ne- dcrlandsche visscherij-proc-fsialion le i Katwijk, deed vervolgens eenige me- dedeelingen over liet proefstation. Hel doel van het station is het on derzoek van het, voor het maken van netten gebruikte draad, op breek- kracht, rek en weerstand legen schok ken. JHR. MR. W. Til. C. VAN DOORN. De lieer jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, lid van de Tweede Kamer dc-r Staten-Generaal, wiens reis naar In die werd afgebroken door het overlij den zijner echtgeuoote, is vóór enkele dagen hier terug gekeerd en vertrekt spoedig weer naar Indic. (Vad.) MISHANDELING MET D00D2LIJK GEVOLG. In het ziekenhuis te Rotterdam is overleden de Zweedsche stoker S. U., die do vorige week bij een vechtpartij door een Uussischen zeeman met een mes in de linkerzijde gestoken werd, zoo meldt de Tel. MOORDAANSLAG. De „N. R. CL' meldt: Vrouw J. K., die haar man, de ex- peditiewerker G. VV. J. S., al eenigen tijd verlaten heeft, is werkster in het restaurant van den heer W. in de Niéuwstraat te Rotterdam; zij woont in het hotel van. het Leger des Hoüs. liaar man, die zeker meende te we ten, dal zijn vrouw aan een anderen man Kermis heeft, is Maandag door jaloezie gedreven naar do Niéuw- straat gegaan en heeft haar met een slagersmes twee ernstige verwondin gen toegebracht, een aan de linker zijde van den hals en een in den lin kerschouder. De vrouw, die veel bloed verloor, maar wier toestand geen gevaar voor het leven oplevert, is naai- liet ziekenhuis geleid en daar ter verpleging opgenomen. De dader is dadelijk gearresteerd. R.-K. BLOEMIST-, LAND- EN TUINLIEDEN. „De Tijd" meldt Te Limniea hield de Nederlandsclie Bond van R.-K. bloemist-, iand- en tuinlieden zijn 9de jaarvergadering. Iu zijn openingswoord wees de A-oor- zit ter op den grooten bloei der veree- niging ih het afgeloopen jaar. Niot minder dan 11 nieuwe afdeelingen werden gesticht, Avaardoór 'net leden aantal meer dan verdubbelde. Uit liet jaarverslag bleek voorts, dat dit jaar groot werk was verricht in zake het tot stand komen van een collectief arbeidscontract voor de ar beiders in het bloembollenvak. Dit contract, hoopt hel verslag, zal weldra ©en feit zijn. De heer J. Steenvoorden, uit Bever wijk, werd aangewezen als voorzitter, terwijl <itj volgende afdeelingen bij stemming werdén aangewezen, om een hoofdbestuurslid uit haar midden aan te wijzenHaarlem, Hillegom, Ongeveer een uur later, verscheen er Aveder een ander heer iu de cel van Johannes, dien hij nog niet bij zich gezien had gedurende zijn gevangen schap. 't Was een klein, deftig oud heer, gekleed in een zwart lakenschen rok, terwijl een zeer breede wille das zijn mageren hals omsloot. Zijn zeer fijn gelaat was met lalloo- ze rimpels doorploegd, terwijl een scherp gebogen neus en kleine ronde schitterende, diep in de kassen lig gende oogen, hem een zeer imposant voorkomen gaven; hetgeen nog ver hoogd werd door de grijze haren, die in rechtslundigen vorin zijn schedel» versierden. Meneer, ik heb liet genoegen u mede te deelen, dat de advocaat uwer moeder uit Koningsbergen mij tot uw Avettigen verdediger gekozen heeft. 'Lis voor mij zeer vleiend, dat mijne reputatie tot zulk een verafgelegen plaats is doorgedrongen, terwijl ik u de verzekering geef, dat ik met een bijzondere ambitie die taak aanvaard, omdat het een pleidooi betreft, het welk mij in mijn langdurigen werk kring als rechtsgeleerde nog niet is voorgekomen; 'k stel me dus aan u voor, als den advocaat Barron. Ik heb dus de eer den beroemd- sten advocaat uit Frankrijk voor mij te zien, antwoordde Johannes, ik acht mij zeer gelukkig dat u de goedheid wilt hebben, mijne zaak te bepleiten; Lissó, en mei hot oog op de interdio cesane propaganda ook Breda. Een langdurige discussie ontstond over (ie vraag, of de bond een vrijge stelde (een gesalarieerd bestuurder) zal aansiellen. Ten slotte werd niet 32 legen 16 stommen tot aanstelling be sloten. Hiervoor zal de contributie met twee Cent verhoogd worden. Naar aanleiding van dit laatste besluit zei den enkele afgevaardigden, dat hun afdeelingen zich waarschijnlijk zou den afscheiden van den bond. De bespreking van het collectief ar beidscontract voor al de arbeiders in het bloembollen vak ontlokte een lang durige! discussie. Hot concept-cóntract werd ter kennis van de vergadering gebracht, maar eeno commissie, be staande uit de voorzitters van alle vakorganisaties in het bollöndistrict, zoowel R.-K. als 'niet-R.-K., zal liet contract iu een© vergadering onder zoeken en wel, zoo mogelijk, binnen lü dagen, opdat lieL contract nog dit jaar in werking zou kunnen treden. In liet concept-contract wordt het loon voor een volslugon bloemist- knecht voor die plaatsen in het dis trict, waar liet loon het hoogst staat, verhoogd met minstens 1. Op de ove rige plaatsen wordt jaarlijks een zoo danige loonsverliooging toegepast, dat over drie jaar het loon over het geheele district ten minste f li 's zo mers en f 13 's winters bedraagt. Voor jongens van li jaar is het mmimum- ioon f 3 per week, met een jaarlijk- sche verhooging van fl per iveek. Voor overwerk wordt 25 cent per uur betaald. Voor- en nnteelt, fooien, gratificatiën worden niet als loon be schouwd. Aangenomen werk, verricht met onderling goedvinden, wordt be taald met een tarief naar plaatselijke omstandigheden. De werkdag wordt bepaald op een half uur vóór en een half uur na zonsop- of ondc-rgang overigens van zes "s morgens tot ze ven uur 's avonds. Zaterdagmiddag om i uur is men vrij. Ver/Ier zijn er bepalingen opgenomen omtrent ziek te, verlof; enz. Hierna had eene propaganda-ver- - gadering plaats. PROV. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE-CORPSEN IN NOORD-HOLLAND. Zondag werd de vergadering van bovéngc-neeinden bond te Pnrmereiid gehouden. Vertegenwoordigd waren IS verccnïgingen. Medegedeeld Werd, dat nog tot den bond zijn toegetreden „Crescendo" to Haarlem (harmonie) en „Eensgezind heid' te Zuiderdorp, en ,,E. S. M." te Haarlem (fanfare). Besloten word dit jaar hel concours to houden in Oostzann op 22 Juni voor fanfare cn 29 Juni voor har monie. Tot juryleden werden gekozen de hoeren C. van der Linden, le Amster dam, Jac Koning, te Rotterdam, en A. L. IJazehroek, ie Helder. Tot reser ve-jurylid de heer A. C. Brouwer, van Amsterdam. 1-Iet aftredend lid van het hoofdbe stuur, de lieer J. Tl. Webber, van Zandvoort, werd herkozen. ONGELUK IN" EEN CIRCUS. In 'het Circusgebouw aan het ito- tionsplein te Rotterdam treedt 63» Zweedsch gezelschap op. Er is ©ok ©en griezelnumuier: een sprong uit den nok van het gebouw, waarbij de uitvoerder na een salto mortale cp een glijplank moest terechtkomen, waarna hij met bliksemsnelheid >p de handen naar beneden vloog. Za terdag gelukte dit ijzingwekkend nummer. Zondagavond niet. Toen kwam de man ten aanschouw© au zijn dochtertje en onder een geweidi- ge paniek van het publiek bezijden de glijplank terec-t en werd bewuste loos uit den circus gedragen. Een te hulp geroepen geneesheer constateer de schedelbreuk, waara: - de onge lukkige later is overleden. Hij noem de zich Gandis 11. Een broer van hem, Gandis I, verloor te Berlijn in een circus op dezelfde wïjz het leven. CONGRES VOOR KINDERSTUDIE. Door de welwillende beschikking van B. en VV. zal het Congres voor Kinderstudie den 13den en 14uen Mei gehouden worden iu de aula der Ge meentelijke Universiteit te Amster dam. OOST- EN" WEST-I ND Ié IN BEELD. In 1913 zal het Koninklijk Neder- iandsch Aardrijkskundig Genootschap zijn veertigjarig bestaan herdenken door een groote tentoonstelling, in het Stedelijk Museum te Amsterdam. HET ONGELUK AAN HEI" MU1DER- POORTSTATION TE AMSTERDAM. Mej. De Boorder, die twee weken geleden met haar verloofde aan liet Muiderpoortelatiü» uit een nog in 3>e- weging zijnde-.i trein sprdng en daar bij ernstig gewond werd, is hersteld uil 't gasthuis ontslagen, zoo me.dt de Tel. doch "k moet u bekennen, dat het mij aangenamer zou geweest zijn, niet binnen deze muren en onder deze om standigheden met u kennis te maken ACHTSTE HOOFDSTUK. De maand November was dddr en zwarte, dikke wolken vulden de lucht, terwijl hevige stormen woedden en de sneeuw, Avclke de velden reeds bedekte heinde en ver heenvoerde. De golven sloegen met krakend ge weld tegen do kust, terwijl ze van daar weer met felle kracht werden teruggestuwd. Het stille, eenzame dorpje had een zeer somber aanzien cn dit oefende als van zelve invloed uit op de dorpe lingen, die allen rustig bij hunne haardsteden bleven. Ook vrouw Holmson was bezig haar dagelijksch werk te verrichten en of schoon ze geen huishouden bepaald had, omdat ze daar alleen, eenzaam en verlaten woonde, had ze heden toch een buitengewone drukte, omdat ze op reis moest. Ze was dus bezig een extra versterkend middagmaal gereed te maken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5