NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang Wo. 9082 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 29 JANUARI 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 wonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE READ. AGENDA DONDERDAG 30 JANUARI. Orgelbespeling in de Groote Kerk Vat 2—3 uur. De Kroon Concert Emiel Hulle- broeck 8 uur.' Soc. Vere. niging Ned. Ver. Onze Vloot. Voordracht door den heer II. M. van Bemiiielen 8 uur. Ned. Prol. Bond. Openb. bijeen komst. Spreker dr. A. Rutger? v. d. Loeff, 8 uur. Brongebouw. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt. Voor stellingen. Apollo-TbeaterBioscoopvoorstel lingen. KI Verceniging Bioscoopvoorstel ling. Bloemendanl Raadsvergadering, 2 aur. btsdsmeuws i KADEROPLE1DING UIT DE MILITIE. B ijKon. besiuil van 26 Juli 1912 no. 36 en de ininislerieelo beschik king, dato 15 Januari 1913 is de ku- tlerupleiUing uit de militie opnieuw geregeld. Volgens bovengenoemd Kon. besluit komen in de eerste plaats voor kuder- opleiüiüg in aauinertung zy die ge schikt warden geacnl en zicli naartoe hennen beseniKnaar gesteld, daarna wordt door aanwijzing net benoouigu getai aangevuld. Allen worden opge leid tot nulicien-sergeaiii, terwijl ge durende de opleiUijix de rang van korporaal kan wuruen verleend. Een alzouUerlijke opleiding vuor korpo raal iieen evenwel niet piaats. De adspirauteu van uo korpsen waarbij uo ie oeleiungstijd sloeiits 8 1/2 maand is, Olijven 12 maanueii ouder Ue wapenen, ook al voluoen zij met aan de eiscneu voor onderoiii- cier gesteld. De opleiding is hoofdzakelijk pruo- tiscn en ueeft ten doel Ue aspiranten te nckwauieii tol uaiivuerder. i'er re giment inianlerie en per lieniiiig zul len zoo mogelijk 9o miliciens tot oer- geunt worUen opgeleiU. indien uit de vourjaarsploeg geen 96 gescniiite miliciens zien nennen aangeuielU, worUt dit getal uil Ue na- jaarsploeg aangevuld, stellen er zich evenwel minder dan 64 uil de vour jaarsploeg bescUiKOaar, dan heelt recus uil die ploeg lol dat getal aan- !"g pi als. Zijn uit de voorjaarspiueg 'J6 ser geanten gevormd of indien liet ie voorzien is dat dit gelul wordt be reikt, dan heelt uit de najaarsploeg geen opleiding plaats. Boven en behalve de hierboven ge noemde opleiding kunnen per lionung en per compagnie 4 miliciens daartue bij de compagnie gevormd lot mili cien-korporaal woruen bevurUerd. Uuk voor de regimenten Vesting-Artillerie, Huzaren, het korps Punlserfort-Ar- tiiierie, RoMomiiei'o, impeuislen, be- reUeu artillerie, Hospitaal- en wieirij- «lerscouipagmeén en de genietroepen, is de kadervorming uit ue militie in Loveuslaandeii zin geregeld. De aan- Harpe Davids. Ter Dinsdagavond gehouden repe titie van liet Nud. Derv. Zangkoor „llarpe Davids" (.dir. de heer Dunisj werd lot bestuurslid gekozen Ue heer A. b'Oitgens. CENTRALE WERKPLAATS. Aan het personeel van de Centrale Werkplaats der li. IJ. S. M. is een bewijs van deelgenootschap in het pensioenfonds op zegel vanwege «le directie der maatschappij uitgereikt. Er van door. Een slagersknecht moest voor z'n baas Argentijnsch vleesch uit Spaarn- dam gaap. halen. Do jongeman ver kocht echter den wagen, hei zeil en de cape, die liij meegekregen luid voor 1 .50 en ging er met het geld van door. BROOD- EN KOFFIE-UITDEELING. Hedenmorgen hebben 103 personen deelgenomen aan de brood- en koffie- uitdecling van de aid. Haarlem van den Cbristclijken Gelicelonthouders- bend. DETACHEER ING. Tol versterking van d<- garnizoenen te Amsterdam en Den Holder, zullen op 1 Februari van hier naar die plaatsen worden gedetacheerd resp. 12 en 33 miliciens, behoorende tot de naianrsoloetr Lichlinir 1912. OVERPLAATSING WIELRIJDERS. Op 1 Februari e.k. zullen 17 mili- ciens van het 10e regiment infanterie worden overgeplaatst bij de le corn- pagnie wielrijders te Nieuwersluis. - Deze miliciens zijn in Januari bij de I voorjaarsploeg ingedeeld. BIOSCOOP-TOONEEL. 't Bioscoop-lievend publiek weet den weg naar de bioscoop op de Groote Markt wel te vinden, 't Was er Dins dagavond heel vol in de onlangs ver- groole zaal, toen er voor 't eerst de film „Zonder Vaderland" werd ver toond, waarvan we gisteren melding maakten. Deze beeldenreeks is actueel, want zij slaat op den Balkan-oorlog. Men ziel hoe een spion aan z'n ge heimen tracht le komen. Daarbij ko men in 't spel een Zigeunerin, die zon der vaderland zijnde, niet weet wat liefde tot liet geboorteland betee- kent en zich daarom laat omkoopen om een officier geheime stukken te ontfutselen. De film is rijk aan spannende mo menten en geeft bezienswaardige beel den, Zij liet dan ook gisteren niet na zeer te boeien. Gelijk we meldden hoeft bij de op voering van de beeldenreeks Asia Nielsen de hoofdrol die der Zigeu nerin vervuld. WAGEN MET HOOI TE WATER. Hedenmorgen omstreeks 9 uur reed op de Zomervaart een met twee paar den bespannen wagen, beladen met hooi en bestuurd door D v. d. Hoe ven, knecht bii den landbouwer Ver- kooy. IJweg, Haarlemmermeer, huis waarts. Onverwacht schrikten do paarden, lie pen achteruit en de wagen met hooi kwam in de Zomervaart terecht. De knecht kon er nog juist biitiids af springen, terwijl de paarden aan den baal gingen, in de richting Haarlem. In vliegende vaart liep hel span paarden tegen een lantaarnpaal aan,- welke in 3 stukken bralt. Daardoor kwam één der paarden, zwaar gewond, le vallen en gelukte het aan enkele personen ook het an dere paard, dat geen letsel bekwam, te grijpen. Voor den landbouwer is een en ander een leelijke schadepost. üEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. i Geopend: dagelijks van l en 23 Maandag en Donderdag van 7 ~i/, Zaterdag na a uur gesloten. Ingesenreven: >5 timmerlieden- 8 machina e houtbewemsr, l wa- genmaker. 2 meubelmaker, mo delmaker, 26 uiet-e aars, 'óg opper- i lieden, b siuca ioors, 3 witiers, 9 maciunebanh werkers, mouten rs- 4 grof bank werkers, melaaldraaiers 1 vuurwerkers, 1 fceielmaker, 2 burgersmed n, J machinisten, sto kers, 2 electriciens, 1 instrument makers, koperbankwerkers, l ko perslagers, 5 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, i kleerma kers, 46 schilders, 2 behangers, 1 sioffeerder, bloemisten tuin lieden, 14 grondwerkers, i bakkers, 1 banketbakker, slager, 3 krui deniersbedienden, i keiiuers,li ma- -az.jukuecliis, 1 loopknechts, ii huis knechts, 1 sigaren makers, kantoor bedienden, 1 boekdrukkers,ieiier- zeiier, .ïthograaf, binders, 3I losse werklieden 1 dicustuoden, 14 weiksteis, 1 naaisters, 1 kook sters, a Huishoudsters. J vrou welijke kantoorbedienden, 3 win keljuffrouwen, slej houwers, -voegers.ii Koetsiers en voerlieden 1 boerenknecht. POLITIEHOND VAN DE WIJS. Dat men toch hoogst voorzichtig moet zijn met het toekennen van be wijs aan de resultaten van het speu ren vari een politiehond, bewijst liet geval van den verdwenen jongen, die hier nu weer uit Belgie is terugge keerd. De hond, die speurdienst verrichtte, wees het spoor vari de Baan tol aan de tram naar Leiden. En nu blijkt, dat de jongen niet met de stoomtram weg is gegaan maar met den trien naar Luik is gereisd vanwaar hij naar Namen ging zoodat hij Zon dag een geheel anderen kant is opge gaan, dan de hond Teneinde misverstand te voorko men, deelen we nog mee, dat de jon gen niet is weggeloopen, omdat hij moeilijkheden op school had gehad, maar eenvoudig, omdat hij een tegen zin in leeren had gekregen, waarvan men tot-nu echter op school niets had bemerkt. Maatschappelijk Werk. Tot voorzitter van de Commissie van Maatschappelijk Werk van den Alg. Ned. Typografenbond werd geko zen het commissie-lid de heer Hey- koop, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Bies. In de vacature van den heer Hey- koop werd gekozen de heer Bugtel. Van 't Kantongerecht at blijven ze vandaag weg mocht de kantor rechter zoo es even gemoedelijkjes opmerken tegen z'n huurman, toen de deurwaarder voor de zóoveelste maal vanmorgen annon ceerde, dat beklaagde die-en-die niet verschenen was. Vonden de heeren "t misschien te koud voor het uitstapje In ieder geval de afwezigheid der meesteri maakte de zitting wél korter, maar niet interessanter. De meeste zaakjes liepen al heel vlug van stapel, en wc noteeren alk-en maar even uit de behandeling, dat f 15 subs, evenveel dagen geêischt werd tegen een man, die een valschen oaam opgaf, toen hij wegens schennis der openbare eer baarheid geverbahseerd werd, en dat de Ambtenaar evenveel straf vroeg in twee gevallen van overtreding van 't reglement van orde in.de IJinuiden- sciie haven, 't Betrof twee schippers, die elk geweigerd hadden om na aan wijzing, van ligplaats te veranderen. 5 subs. 5 dagen werd geöischt tegen oen broodbakker-tapper, die pas deze dubbele affaire beheerde en niet wist: dat je na het voorgeschreven sluitings uur geen feestvierders zelfs in de keu ken inoogt hebben, want de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat als „tap perij" moet beschouwd worden het gansche huis, waarin een tapperij is gevestigd. 't Be-loeide vijftal had in do keuken den verjaardag van een hunner ge vierd, en „liep tegen de lamp", even als de tapper-broodbakker. UITSPRAKEN. Heden werden door Mr. Van der Mersch de navolgend© uitspraken ge daan II. A., te Velsen, ©n 7 anderen, overtreding Jachtwet, 7 dagen hecht., 15 boete of 4 dagen hecht., en 3 boete of 3 dagen liecbtenis. P. J. C. v. d. W., te Haarlem, en 4 andenen, overtreding Drankwet, f 10 boete of 5 dagen hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, en 1 3 boete of 3 dagen heentenis. J. M. te Velsen, en 13 anderen, over treding Arbeidswet, f boete of 3 da gen hechtenis, 3 maal f 5 boete of 3 maal 3 dagen 'hechtenis, f 3 boete of 3 dagn hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis en f 1 boete of 1 dag hech tenis. J. G., te Velsen, en 8 anderen, over treding Leerplichtwet, f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 5 boete of 5 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hech tenis, f 2 boe-te of 2 dagen 'hechtenis, ein f 1 boete of 1 dag hechtenis. W. S.. te Velsen, als getuige opge roepen uederrechte'ijk wegblijven, f5 iboeie of 5 dagn hechtenis. J. T., te Haarlem, loopen op verbo den grond en valschen naam opge ven, f 2 en f 3 boete of 2 en 3 dagen ■hechtenis. R. B., te Haarlem, en 30 anderen, loopen op verboden grod, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. II. van D. te Haarlem, en W. P. van der K., te Velsen, overtreding Po- lit ©verordening Haarlem, f 1 boete of 1 dag hechtenis J. A. van der L., te Sloten en 5 anderen, overtreding Politieverorde ning Haarlempierldede, f 3 boete of 1 dag hechtenis. Mè E. van D., te Haarlem, en 15 andeien, rijden zonder licht, f 2 boe- Ie of 2 dagen hechtenis. Voorts werden er nog 27 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 14, 10 en 7 dagen hech tenis, f 10 boelo of 3 dagen hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 hoe- te of 3 dagen hechtenis en f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Heden werden door Mr. Thöna de navolgende uitspraken gedaan B. V., te Beverwijk, en 12 anderen, overtreding Jachtwet, twee maal f 10 boete of twee maal acht dagen hechte nis, twee maal f 10 boete of twee maal vier dagen hechtenis, f 10 boete of 8 dagen hechtenis, f 5 boete of vijf da gen hechtenis, en f5 boete of drie da gen hechtenis. C. N., te ijk aan Zee en Duin. overtreding Wapenwet, 1 boete of 1 dne hechten ia R. S. en 3 anderen, te Velsen, loo pen op een spoorweg, f 1 boete of een dag hechtenis. A. de II ie neemstede. geen vol doende zorg voor een gevaarlijken hond dragen, 3 boete of een dag hechtenis A. P. S., te Schoten, en J. II. J., te Velsen, geen tijdige geboorte-aangifte doen, f 1 boete of een dag heclit. L. E., te Haarlem, in dronkenschap een voertuig besturen, 5 boete of vijf dagen hechtenis. Th. B. en K. v. d. W., te Haarlem, nachtrumoer verwekken, f 3 boete of drie dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en 10 anderen, loopen op verboden grond, f 5 boete of drie dagen hcehtenis. P. J. W\, te Amsterdam, en W. D. H-, te 's-Gravenhase, overtreding Mo tor ver orden ing Velsen, f 10 boete of vijf dagen hechtenis. J. G. T., te Bloemendaal. en twee anderen, overtreding Motorverorde ning Heemstede, f 10 boete of vijf da gen bochten is. L. Z., te Scheveningen, en twee an deren, overtreding Motorverordening Haarlemmerliede, 10 boete of vijf da gen hechtenis. G. B.. te Zandvoort, overtreding Po litieverordening Zandvoort, 2 boete of "en dag hechtenis. F. J. K., te Amsterdam, en 4 ande ren, overtreding Motor k en (eeken be sluit, f 5 boete of vijf dagen hechtenis, en f 1 boete of een dag hechtenis. K. K., te Haarlem, en 34 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, 3 boete of drie dagen hechte nis, 12 boete of twee dagen hechtenis, f 2 boete of een dag heohtenis, en 1 boete of een dag hechtenis Voorts werden er nog 34 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot veertien dagen hechtenis. f 9 boete of drie dagen hechtenis, 4 boete of drie dagen hechtenis, 3 boe te of drie dagen uschtenis, 3 boete of twee-dagen hechtenis, en /2 boete of twee dagen hechtenis. (Zi© vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. De Raad houdt een spoedeischende vergaderimg op Donderdag 30 Janua ri a. s. des middags te twee uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Intrekking van het besluit, waar bij aan den gemeente secretaris eer- J vol ontslag is verleend. I 3. Intrekking van het besluit tot stichting van een school In het Kweek- dnin. 4. Vaststelling van ïiet bedrog van den door den administrateur der wa- terieiding te stellen borgtocht. 5. Bepaling van de salarissen van <ien administrateur en van den op zichter der waterleiding. 6. Benoeming van een administra teur en van een opzichter voor de wa terleiding. 7. Verleenem van eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand aan jhr. Schimmelpenninck. rners ging dezen zomer niet vlug en de regenmaand Augustus deed haar invloed gevoelen, maar ten slotte was er toch reden tot tevredenheid. Op verschillende verbeteringen werd bij de betrokken besturen aangedron gen. De rekening van den penningmees ter sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 160.10 1/2. Besloten werd, om irt September weder met de leden te vergaderen. Het bestuur heeft met eenige andere hoeren uit Santpoort en Jan Gijzen- vaart de voorbereiding voor Plan 1913 op zich genomen. HILLEGOM. Nieuwbouw. De neer Jac. Telkamp alhier heeft 'het bouwen van een woonhuis, kan toor en bloembollenschuur opgedra gen aan den aannemer A. de Wilde. TA m i t i Dinsdagavond gaf deze tooneelver- eeniging iai Hotel Sistermans c-en «lrukbezochte uilvoering. Behalve en- kclo voordrachten werd gespeeld De Vliegende Student, een blijspel in 2 bedrijven. Het spel was over het alge meen goed. De aanwezigen, hebben zioli best geamuseerd. Na afloop volg de een geanimeerd bal. HAARLEMMERMEER. Verduistering, Door den schipper E. van den 13., uit Noordwijkerhoul, is ten nadee'.o van een bewoner uit, deze gemeente te Lisserbroek een schuit mei mest ver- j duistere!, welke hij voor .hem moest verkoopen, Toen de jrersoon in kwestie bij hem om geld kwam, kon hij nog een pak slaag op den koop toe krijgen, maar geen gold. De rijkspolitie te I.isse heeft proces verbaal tegen hem opgemaakt. Verkeer verstoord. Dinsdagmiddag waren te Niemv- Vennop een paar werklieden bezig langs den Venneperweg hoornen te rooien. Door een verkeerden zwaai kwam de boom terecht op de langs den weg loopeude telegraaflijnen, die, ruim 40 in getal, alle afknapten, zoo-1 dat het verkeer per telegraaf Arnster- dam—Rotterdam langs deze route was verbroken. Met den meesten spoed werd er as- sistentie verleend en alles veer 8teltL Binnenland We vernemen nader omtrent deze j Raadsvergadering, dat de reden van de bijeenroeping ligt in het feit, dat j de "heer Van der FHer zijn benoe- rning in Den Haag niet aanvaardt, j omdat de betrekking daar niet zoo aanlokkelijk bleek als hij eerst ge dacht had. Nu hij nader bekend werd met de werkzaamheden bij de llaag- sch© politie 'heeft de heer Van der Flier verzocht zijn ontslagaanvrage in te trekken. De Raadsvergadering, waarin dat moet geschieden, moet vóór Februari gehouden worden, om dat het ontslag met «Men datum in- SANTPOORT. Vreeimdel i 11 gen verkee r. Maandagavond hield de Vereenl- ging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer haar goed bezochte jaarvergadering in bet Café „De Wij man". Blijkens het jaarverslag waren ver scheidene leden door vertrek aan de vereeniging ontvailen, maar ook had den zich nieuwe leden aangemeld, zoodat het aantal ongeveer gelijk is gebleven. De geïllustreerde circulaire kwam in Mei gereed en werd in 450 exempla ren voornamelijk aan geneesheeren en hotels in de voornaamste steden van ons land verzonden, waardoor op Santpoort als zomerverblijf en her stellingsoord in ruimen kring de aan dacht is gevestigd. Ook gaat het bestuur steeds voort met door adverteeren in de reisrubriek der voornaamste dagbladen propa ganda te maken. Het verhuren van gemeubileerde ka- CONSUL-GENEUAAL TE PRETORIA. Bij Koninklijk besiuil is mr. J. D. van Ketwich Verschuur, referendaris aan liet departement van buitenland- sche zaken, benoemd tot consul-gene- j raai cier Nederlanden te Pretoria. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING. Door de regeering zijn bij vijfde nota van wijziging drie nieuwe arti kelen, n.l. 34a, 3ib en 31c voorgesteld, rakende de quaestie van risico-over- I dracht. Met het oog op de wenschelijkheid om, voor zoover mogelijk de bestaan de fondsen niet aan te lasten, zijn de thans voorgestelde nieuwe artikeien iu het ontwerp opgenomen. BRAND. Te Ochlen bij Helmond is heden nacht brand uitgebroken in het ga lanteriemagazijn „De Toko". De brand breidde zich spoedig tot het aangrenzend perceel en de horloge makerij van de wed. Van Dussel uit. Beide gebouwen zijn uitgebrand. De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Jhr. mr. J. A. FEITH. Op 54-jarigen leeftijd is te Gronin gen gistermiddag plotseling overle den jhr. mr. J. A. Feith, sedert 1892 rijksarchivaris, zeer bekend en gez.en oudheidkundige, door wiens bemoei ingen in 1890 het Groningsch Mu seum van Oudheden werd gesticht. Jhr. Feith was een man van groote gaven. Van zijn verdiensten en groote kennis op oudheidkundig gebied ge tuigen tal van geschriften. Als Nute- lezer had hij een groeten naam. Een hartkwaal echter verhinderde heat in de laatste jaren in het openbaar als spreker op te treden, Hoe zeer hij hel vertrouwen van stad- en gewestgenooten had. bewijst zijn 15-jarig (van 18S91934) lidmaat schap van den Raad en zijne benoe ming in Juni 1910 tot lid van de Pro vinciale Staten, in welk college hij nog zitting had. Ondanks de ziekte, die zijn overigens krachtig en forsch gebouwd lichaam sloopte, was hij nog altijd even werkzaam en hij is, wat zijn heengaan des te tragischer maakt, overleden in zijn werkkamer in het Archief bij de vervulling van zijn ambt, dut hij met zoo erooio liefde en zooveel kennis van zaken vervulde. Onschatbaar is alles wat hij 'heeft gedaan voor liet Groningsch Museum, van welke inètrüing hij con servator was. ONGELUKKEN. De 32-jarige los-werkman JacoD van der Velde, te Rotterdam, had het ongeluk, doordat hij het evenwicht verloor, achterover in het ruirn te tal len van het voor de Furncrs-loodseii in de Maashaven N.Z. liggend Rijn- schip „Deodata li". In bewusteloozen toestand werd de man nnar het zie kenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen overleed, zoo meldt de „Tel.". DE MOORD TE LOCHEM. Maandagmorgen bracht (naar men uit Ruurlo aan de „Zutph. Crt" ineldt) een wachtmeester van de ma rechaussee te Arnhem daar de tij ding, dat de moordenaar Van Stok kink, wiens lijk voor ettelijke maan den met zijn fiets in de Berkel te Lo- chern werd opgevisclit, gevonden zou zijn. Zondag kregen twee miliciens te Arnhem ruzie. Die liep zoo hoog, dat de een den ander het leelijke zaakje verweet, dat deze aan de Berkelbrug te Locheni had uitgehaald. Een kor poraal, die getuige van don twist was, kreeg op zijn navraag de heele ge schiedenis te hooren. Een der twee had S. over de leuning gesmeten eu hem zijn rijwiel nagegooid. Toen S. niet weer voor den dag gekomen was, had de dader voor 120 liet stilzwijgen van zijn kameraad gekocht. Beiden zijn in hechtenis genomen. EIGENAARDIGE VONDST. Men meldt ons u.t Eiburg als aanvul ling van het bericht omtrent de vondst; Het perceel staat oan de Srnode- stecg en dient voor stalling, liet is ec ri sedert een paar jaar door den te- gemvoordieen eigenaar A. J. Krcese aangekocht, invveLdig geheel uitge- sloopt en veranderd. Aan den Noord- Westermunr was vroeger een gang,, aan het einde waarvan een schut heefl gestaan, ter afsluiting van een trap, waarlangs men uit een thans wegge- sloopte kelaerkamer in een thans ge- dempten kelder kor komen. Men was nog bezig met een en an der weg te sloopen en weer te her stellen. De vloer van den gang was niet esterikken belegd. Toen men nu die esterikken ging weggraven, stoot te men tegen den keldermuur op een pot, een groote, ronde bruine aarden pot, waarvan het bovengedeelte ge breken was, de stukken heeft men echter bijna alle gevonden, in de pot was niets dan wat s:of. Een tweede kleinere aarden pot was eveneens leeg. Daarnaast stond een derde pot of liever kan, afg-dekt met een esic- rik en tot den rand gevuld met zil vergeld. Een vierde zeer fraaie pot van Japanscli porcelein stond daar naast. Deze laatste was echter leeg, men vond er alleen wat stof in. Een kleine jongen, zoontje van dca eigenaar Kroes© heefl de eerste pot ue vonden en de andere zijn toen opge graven door den metselaar B. ten Have, die (laar oan het werk was. Natuurlijk veroorzaakte een en ander heel wat sensatie en hoorde men al heel spoedig allerlei sterk overdreven verhalen van wat er ge vonden was. Den geheclen avond-iep 't storm, want allen wilden den schat zien. De heer Kroese was echter zoo verstandig niet in te gaan op allerlei aanbiedingen. Den volgenden dag, toen alles schoongemaakt was, bleek dat er was 21 K.G. gemunt zilver, en wel 826 stuks. Bij schifting bleek dut er waren 413 drieguldenstukken, 88 Zeeuwsche drieguldens en 91 guldens alle met het wapen der. Republiek der-Vereenigde Nederlanden. Verder 48 Zeeuwsche rijksdaalders van 1695- 1798, 21 rijksdaalders van 1801—1808. Dan 21 guldens uit Friesland. 13 uit Zeeland, 17 met het wapen der Unie, 51 munten in Deventer of Kampen gemunt, 6 rijksdaalders met de beel tenis van Koning Lodewijk, 1808, en nog een aantal van verschillende soort, o.a. twee kleine zilveren rijders. De meeste van die munten zijn mooi gaaf. maar vele dragen ook het ken merk, dat men in den tijd der Unie sterk aan geldsnoeien deed. Bepaald oude munten zijn er niet bij. Misschien dat een numtkennei er nog een enkele uit kan opdiepen, maar wij gelooven niet dat er en enkel stuk van hooge waarde bij is. In het perceel waar Jit geld is ge» vonden, woonde in den Franschen tïid een familie Vos of De Vos. die daar een branderij heeft gehad,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1