men liet geld voor de bijzondere Scho len misbruikt om de kinderen te la ten bidden voor den uitslag der ver kiezingen, het plicht is van de vrijzin nigen en eiscli van zelfbehoud, geen anti-clei'icalisme, om te waken voor het onverzwakt blijven van de open bare school. Tegenover de waarschuwingen van den heer Van Wijnbergen voor den socialistischen geest der openbare school, vroeg de heer Tydeman, wat dan deze Regeering tegen dien geest had gedaan? Nietsen het kon niet anders. Maar dan ligt, daarin ook geen grond om het bijzondei*- boven het openbaar onderwijs voor te trek ken. Voorts hield do spreker zijn kritiek op de mulo-wet vol en bleef van oor deel, dat de wet niet beeft gediend tot verheffing van het onder wijs-peil, maar alleen om hooger subsidies aan het bijzonder onderwijs te doen deel achtig worden. De heer De Jong (Hoorn) hield zijn bedenkingen tegen de salaris-rege ling, de standenscholen, do kleine schooltjds, in één woord de misbrui ken ter verkrijging van hooger subsi die, vol, maar erkende ten volle het recht van de bijzondere school hij bleef protesteeren tegen de contribu tieheffing naast schoolgeld, in ver band mot het subsidie. Spreker keur de ook den scherpen toon in de on derwijzers-organen van de liberale richting af, maar wees ook og de taal van de schoolbladen van rechts, die veel schandelijker uitvallen deden. De spieker kwam nog eens tegen 't bid den der kinderen op als geheel onaf hankelijk van alle godsdienstige be grippen en zelfs in strijd daarmede. Door den heer Ketelaar werd op tal van onderwerpen teruggekomen: de sehool te Sluis, waaromtrent hij vroeg of nu de inspectie geen recht van toezicht op die school heeft; de leerlingen!ijst van 15 Januari waarover de Min. wel loezegginkjes doet. maar geen afdoende maatrege len belooft, evenmin als over de schoolgelden contributie» en de toelating van te jonge leerlingen. Spr. ontkende dat hij in zijn be snijding van den Min. de politieker in had gesleept. Want do verkiezings strijd zal voor een groot deel over 't ouderwijs en over art. 192 der grond wet loopen. Spr. hield vol dat waar sléchts enkele leerlingen zijn vooreen kleine school, men g-*n bijzondere ge- subs-id eeidc maar een openbare moet kiezen en behouden. Spr. kwam na der op tegen den geest, van de bijzon dere school, zooals die uit verschillen de feiten o.a. 't bidden der kinde ren voor de verkiezingen spreekt. Verder hield de spr. n grieven in zake de salarissen, de herplaatsing van een veroordeeld onderwijzer als zoodanig en andere misstanden, vol; maar vooral kwam hij nogmaals op voor de uitbreiding van den leerplicht. Een uitvoerige repliek volgde van den heer Ter Laan, die de schoolpoli tiek nog eens ontleedde en op kwam tegen de richting, die de rechterzijde aan de lagere school gaf, ook door de kinderen te'laten bidd'en voor de ver kiezingen. Daarenboven kwam spr. nogmaals op tegen de nu ook van rechts erkende knoeierijen met de bouw-subsïdies, de onderwijs-kraeh- ten, 'fc getal leerlingen, de schoolgel den en tegen hot benadeclen van de openbare school door de toelating op de bijzondere, toelaten van te jonge kinderen en door de landbouw-verlo- ven, mét verkorting van den leerplich tigen termijn. Spr. bleef afschaf fing van alle schoolgeldheffing be pleiten en kwam verder mot nadruk op voor de vrijheid - an de onderwij zers. Spr. kwam nog eens voor algemeen herhalings-onderwijs en voor uitbrei ding van leerplicht op en ten slotte maakte bij nog eenige opmerkingen over de school (e Sluis en over de quaestïe van de spelling, waarin spr. geen dwang maar volkomen vrijheid verlangde. Heden te 11 uur voortzetting der discussie. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede: a. dat zijn gesteld in handen van R. en W. om advies: le. een verzoekschrift van het Tce- keucollege „Kunst zij ons Doel", om een der zalen van het nieuwe museum in gebruik te geven voor een tijdelijke tentoonstelling in Februari a s.; 2e. een verzoekschrift van het Fo rensen-comité betreffende betaling van schoolgeld, enz.; 3e. een verzoekschrift van de Haar- leinsche stichting tot woningverbete ring, oin haar een voorschot te ver strekken van 410,000.— ten behoeve van den bouw van arbeiderswonin gen; b. dat zijn ingekomen: lo. een voorstel van B. en W. om aan J. F. van Riessen vergunning te vcrleenen tot het hebben van een uit gang naar den Spaarndamschen weg; 2o. een voorstel van denzelfde tot wijziging van het raadsbesluit van 6 November j.l. no. 22 inzuko demping van een sloot; 3o. een voorstel van denzelfde lot vaststelling van het uitbreidingsplan van gronden ten Zuiden van de Kle verlaan; 4o. een schrijven van Mevrouw dc wed. J. II. van Oijen—Burman, hou dende bericht van liet overlijden van haar echtgenoot, in leven Directeur van het Openbaar Slachthuis; Deze mededeeling is namens den Raad door den Voorzitter beantwoord met een. brief van rouwbeklag; 5o. een schrijven van C. van der Werff, te Rotterdam, houdende be richt van aanneming van- en dank betuiging voor zijne benoeming tot Hoofd der school no. 1; Go. een schrijven van J. W. Sas burg, te Wormervoer, houdende be richt van aanneming van- en dankbe tuiging voor zijne benoeming tot Hoofd der school no. 2; 7o. een verzoekschrift van Haar lem's Arbeiders secretariaat in zake vervroegde winkelsluiting; 8o. een schrijven van de Vereeni- giug van Nederlandscho Arbeidsbeur zen, houdende dankbetuiging voor het aan liaro arbeiders te Oberhausen toe gekend subsidie; c. dat door den Commissaris der Ko ningin iu de provincie Noord-Holland is benoemd tot buitengewoon gemeen te-veldwachterD. J. P. Bouman, noodhulp-ambtenaar, belast met de inning van haven- en kaaigeld; dat als zoodanig eervol ontslag is ver leend aan: C. H. Voetelink, eervol ont slagen agent van politie; H. W. van Turnhout, eervol ontslagen noodhulp- ambtenaar, belast met inning van ha ven- en kaaigeld; en aan P. Eelman en P. List, eervol ontslagen noodhulp brugwachters; en dat als zoodanig ontslag is ver leend aan: J. li. van den Broeke, ont slagen inspecteur van politie; d. dat de heer Mr. P. Tjeenk Wil link heeft bericht, dat hij de benoe ming tot curator van het gymnasium aanneemt; e. dat de heer C. P. W. Ivriens heeft bericht, dat hij de voorwaarden, waar onder aan het Iiaaiiemsch Muziek korps een extra-subsidie is verleend, aanvaardt; f. dat 13. en W. voorstellen hen to machtigen om afwijking toe te staan van de voorwaarden, waaronder aan het Haaiiemsch Muziekkorps een ex tra-subsidie is verleend, n.l. om de volksconcerten, in plaats van in Ja nuari en Februari, te doen geven in Februari en Maart a.s.; tevens wordt machtiging verzocht om eventueel verschuiving van data der muziekuitvoeringen toe le staan; g. dat door B. en W. a C. H. Voetelink, eervol ontslagen agent van politie der le klasse, een pensioen is verleend van f 615 per jaar; h. dat Burgemeester en Wethouders voorstellen om de huur van bet ge bouw „do Korenbeurs", bij raadsbe sluit van 6 Maart 1912, no. 12, ver huurd aan F. J. Lunenburg, over te schrijven ten name van de Konink lijke Nederland gx:e BeiersoU-Bier- brouwerij te Amsterdam; i. dat B. en W. voorstellen om de huur van dne stukken grond aan. de Leidscbe vaart, bij raadsbesluit van 30 November 1910, no. 12 (volgno. 76) verhuurd aan de Wed. J. G. vaa Ga len-Lieshout, over te schrijven ten name van P. Bos te Vogelenzang; j. dat zijn ingekomen: lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van een uittreksel uit diet Koninklijk besluit van 31 Decem ber 1912, no. 34, houdende goedkeu ring van de verordening tot wijziging van de verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen; 2o. een solirijven van dezelfden, hou dende bericht van ontvangst van dc verordening op den verkoop van melk; 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 4 December jl. no. 13 tot vaststelling van het uitbrei dingsplan van gronden inabij den Kleinen Houtweg; 4o. een. schrijven van. dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van IS December jl., no. 5 tot vaststelLing van eenen staat tot besonikking op den post Onvoor ziene uitgaven, dienst 1912. 5e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge'. eur- de raadsbesluit van 18 December jl. no, 6, tot aankoop van perceelen; k. dat zijn ingekomen brieven van den heer J. Krol Kzu., waarbij deze ten geschenke aanbiedt de schilderij Vroolïjk Gezelschap van Johs. Hals, thans in bruikleen in het Stedelijk Museum, alsmede e-:ne collectie schil derijen, aquarellen en teekeningen, bestaande uit 112 stuks, van Hol- landsche schilders en schilderessen. (Vervolg discussie punt 4: de fon tein in den Hout.) De heer RINKEMA vervolgt: De som, die beschikbaar is voor de fontein, bedraagt maar eenige hon derden guldens. Daarvoor kan men niet veel doen. Wilde men een monu mentale fontein maken, dan zou men veel meer geld moeten beschikbaar stellen. Nu het bedrag zoo gering is. meent spr. dat men de uitvoering wel kan overlaten aan B. en W. in overleg met „Verfraaiing". De heer VAN DEN BERG is het daarmee niet eens. Men kan een een voudige fontein maken met een rots partijtje in 't midden door eenige steen en op elkaar te stapelen. Dc heer TH1EL: Sintels! De heer SCHRAM wil de uilvoering ook overlaten aan B. en W. cn „Ver fraaiing". Men kan dan wel iels goods verwachten. De heer VAN DEN BERG ontkent dit niet, maar de Raad kan de plan nen toch wel eens bezien. De heer VAN DE KAMP is het met den heer Schram eens. De VOORZITTER adviseert, om het amendement-Van den Berg niet arm te nemen. Zonder ij delheid, gelooft spr., dat men dat wel aan B. en W. en „Verfraaiing" kan overlaten. Do heer VAN DEN BERG trekt nu zijn amendement in. De heer VAN ROSSOM heeft be zwaar tegen de plaatsing van 't wachthuisje aan 't eindpunt van de tram. Er is hier weinig plaats. Daar om zou spr. er voor zijn, om 't huisje achter de muziektent te zetten. De tram moet toch de Hout uit. Kan dit nu niet meteen geschieden? De VOORZITTER heeft dc zaak ter plaatse bekeken en kwam daar tot de conclusie, dat er genoeg plaats voor 't huisje is. Achter dc muziektent kan Haarlem het huisje niet plaatsen. Daar is 't Heemsteedsch gebied. De train kan men niet op deze wijze den Hout uit krijgen, want de tram heeft er niets mee te maken, die vraagt geen vergunning voor 't plaatsen van het huisje. Dat doet de Verf raait ngs- verceniging tc Heemstede. De heer N AN ROSSUM vraagt of het niet mogelijk is, om de stoomtram toch tegelijk den Hout uit te krijgen. De VOORZITTER ontkent dit Het is een toestand, die maar een paar jaar kan duren tot de nieuwe tram er is De zaak is, dat de menschen hier in regen en wind moeten wachten. Daaraan wil men een eind maken en daartegen kan geen bezwaar zijn. Verbiedt men de plaatsing van dit huisje, dan blijft do tram er toch. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 5. Bij wiize van proef willen B. en W. het gedeelte van de Ged Oude Gracht tusschon Groote Houtstraat en Turf markt verlichten met persgaslampen. Voor het aanbrengtn van 12 dezer lampen is ƒ7950 noodig, welk bedrag B. en W. vragen. Aldus worUL besloten. PUNT C. Ingevolge genomen raadsbesluiten betreffende de Arbeidsbeurs, stellen B. en W. voor om alsnog een bedrag van 11010 beschikbaar te stellen, be taalbaar op den post „Kosten vau de gem. Arbeidsbeurs" op ile begrooiing dienst 1913. Voor meubilair zal een bedrag van ƒ250 extra noodig zijn, voor salaris van den Directeur en zaalhuur ƒ7110 méér en voor meerder schrijfloon pl.m. CO. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. stellen voor om, naar aanleiding van een bij hen ingekomen missive van den directeur van Open bare Werken, een gratificatie van 150 toe te kennen aan den opzichter le kl. bij den dienst van Openbare Werken M. W. C. Visser, als blijk van waardeering van de door hem in 1912 verrichte buitengewone werk zaamheden bij den tramaanleg. Aidus wordt besloten. PUNT 8. De Vereenigiug van bewaarders van scholen verzoekt den Raad om instel lingen van salarisverhoogingen voor de bewaarders van scholen. B. on VY. stellen nu voor, hun sala ris te bepalen op 550 tot 650, bene vens vrij wonen, vuur en licht, met driejaar! ijksche verhoogingen van 150. -. Wie geen dienstwoning heeft krijgt daaivoor en in do plaats van vrij vuur en licht 208 por jaar. Voor de thans aangestelde» wordt het salaris met de nieuwe verordening iu overeenstemming gebracliï. Dit sa laris zal n;ct minder dan f 600 bedra gen. Voorts krijgt de bewaarder van de u. 1. o. school B een wedde-verhoo- ging van 300 en 100 ter tegemoet koming in do dagelijksche schoon maakkosten, zoolang de Burger avondschool in dit schoolgebouw ge vestigd is. De bewaarder van de II. B. S. met 5-jarigen cursus krijgt 200 meer dan het, genoemde salaris, zoolang daar de Avondschool voor handelsonder wijs gevestigd is. De bewaarders van de mulo-scholen nos. 1 on 2 krijgen een bedrag van 100 per jaar, ter tegemoetkoming in de daKelijkscbe-schoonmaakkosten., De heer NAGTZAAM becijfert, dat het minimum-salaris van de bewaar ders achteruit gaat met 50.—. Voor het bewaren van scholen is geen vakkennis noodig, maar de Directeur van Upenb. VVenten merkt op, dat de ze beambten moeten bezitten een sterk verantwoordelijkheidsgevoel en tact om met kinderen en de onderwijzers om te gaan. (Gelach.) Dat is nu zoo weinig niet. Daarom is eenige verbe tering van het salaris wel gewensclu. Spr. stelt nu voor het salaris te brengen op 650 tot 750 en om de vernoogingen te doen geschieden om de twee inplaats van om de drie ja ren. De heer TH1JSSEN kan in veel met den-heer Nagtzaam meegaan. Spr. maakte deel uit van de Raadscommis sie voor het Ambtenaarsreglement, een commissie die niet veel pleïzier van haar werk beleeft. De commissie werd buiten hel Gemeentebestuur aangevallen en 13. en W. hebben er tot-nu riog steeds het stilzwijgen over bewaard. iNu doet het wel eens goed, zich erkend te zien, al is 't maar door de Voreeniging van Bewaarders van Scholen. Spreker begrijpt niet, hoe B. eri W. nu weer in dit voorstel de stel- stelloosheid tol systeem kunnen ver heffen. Die stelselloosheid ziet spr. in de 3- jaarlijksche verhoogingen, die men juist wil vervangen door tweejaar lijksche, gelijk liet rapport der com missie ook voorstelt. Spreker is ook voor de verhooging van de salarissen en verbetering van de voorgestelde verhoogingen. De heer BREGONJE stemt met het door de vorige sprekers opgemerkte in. De heer DE BILAAL eveneens. Spre ker ontkent, dat de bewaarders geen vakkennis noodig hebben. Verschil lende hoofden geven aan timmerlie den en meubelmakers de voorkeur. De VOORZITTER merkt den heere Heerkens Thijssen nog on. dat B. en W. gaarne het rapport van de Com missie behandeld zagen, vandaar hun voorstel, om de verhouding tusschen de Commissies ad hoc en B. en W. nader te bepalen. Maar dat voorstel heeft de Raad aangehouden 1 De heer MODOO is niet voor de in gediende amendementen. Deze be waarders zijn in bevoorrechte positie, doordat zij reeds vrij vuur en licht en vrije woning krijgen. Waarom zou men hun dan nog meer bevoorrechten Is men voor tivee- ja ar] ij ksclie verhoogingen, laut men dun beginnen met den werklieden tweejaiirlijksehe verhoogingen te ge ven, inplaats van de driejaar!ijksche,1 dié zij nu hebben. De heer NAGTZAAM wijst nog eens op de verantwoordelijkheid der amb tenaren ten opzichte van het schoou- liouden der school. Voorts wijst hij er op, dat de prac- tijk leert, dat de vrouw van den be waarder vaak tegelijk met den be- u.u irder in dienst moet zijn. War de geinoen te werklieden betreft, de heer Modoo kan rekenen op sprekor's stem, zoo hij het werklieden-reglement in cion aangegeven zin wil veranderen. Maar spreker kijkt liever naar do menschen, die het beter hebban, dan naar hen die er slechter aan toe zijn, gelijk de hoer Modoo nu doet. De lieer SCHRAM is ook tegen de amendementen. Spreker meent, dat verantwoordelijklieidsgevoel in elko betrekking moet gekoesterd worden. Daarom behoeven de bewaarders daarvoor geen hooger salaris te heb ben. De heer THIEL merkt op, dat, als men de bewaarders als werklieden wil beschouwen, men dan ook op Imn de bemalingen moet toepassen, om trent de o verm-on en den Zondags- arbeid. Daar zit de moeilijkheid. Wat de opmerkingen van den heer Modoo aangaat, deze gaat. den verkeerden weg. Men moet niet de regeling van de bewaarders verslechteren, maar het werklieden-reglement verlieteren, indien men een gelijke berechting wil. Daarom zal spreker stemmen vóór de amendementen. Spreker is voor drie tweejaarlijksche verhoogingen en wil daarom het salaris stellen op 550 tot ƒ700, omdat, bij twee verhoogingen de bewaarders te spoedig op hun maximum staan, De heer NAGTZAAM meent, dat do gemeentewerklieden geen bezwaar zonden hebben, dat men den bewaar ders een betere regeling zou geven. De heer BREGONJE is het met de voorstanders der verbeterde regeling eens. Spreker rnorkt op, dat men thans niet te maken heeft met het Wer kiieden regl ernen t De lieer DE J3BEUK merkt op, dat bet werk van de bewaarders niet is gestegen. Aan de 12-klassige school krijgen de bewaarders een extra-ver goeding voor het schoonhouden. Het salaris is in de laatste jaren feitelijk gestegen met ƒ80, omdat nu voor de schoonmaak meer betaald wordt, en omdat de materialen daar voor gratis worden verstrekt. Verantwoordelijkheidsgevoel, aldus constateert spieker, heeft men in ver schillende betrekkingen noodig. I'n die verantwoordelijkheid is nu zao hoog niet, dat meer loon moet gegeven worden. De heer De Breuk meent, dat deze bewaarders niet zijn ambtena ren, maar werklieden die buiten het NVerkliedemeglement vallen. Daarom zijn de beoaLmgen van een Ambte naars-reglement niet op hen van toe passing. Een hooger salaris is niet in overeenstemming met hun arbeid, meent spreker. Trouwens men krijgt voel sollici tanten op dil salaris en de menschen meenen. dat zij best af zijn, als zij de betrekking krijgen. De heer NAGTZAAM waarschuwt tegen bet scheppen van een nieuwe categorie tusschon de werklieden en ambtenaren in. Dat er wel sollicitan ten komen naar deze betrekking, be wijst niets. Want al geeft men maar 400 salaris, dan krijgt men nóg wel sollicitanten. De boer DE BREUK merkt op, dat de practijk leert, dat een tusschen- categorie noodig is. Er is al een rege ling ontworpen en die is reeds in de Commissie voor de Beu rij ven ge- De heer THIJSSEN is verbaasd over deze laatste meedecling van den W et houder De Breuk. Nu hoort men, dat B. en VV. bezig zijn een regeling te scheppen voor een derde categorie, tenvijj met gee, enkel woord wordt gerept over liet toch serieuze rapport van de Comm. voor het Ambtenaars reglement. Spr. meent, dut die tus- schen-catègorie zeer zeker valt ondeer het Ambteiiaarsrëglement, dat door oe Commissie is ontworpen. Spr. stelt nu voor, om het maximum-salaris van 650 tot ƒ700 er de drie-jaarlijksche verhoogingen door twee-jaarlijksche verhoogingen te vervangen. D'e heer THIEL deelt mede, dat de door den heer De Breuk aangekondig de regeling voor de tusschencategorië een half jaar geleden is ge.weest in de gecombineerde vergadering van de Commissies voor de Bedrijven, Plant soenen en Üpenb. Werken. De verga dering was vrijwel eenstemmig van ge voelen, dat het systeem van B. en VV. desorganiseer end was. N ie mand ging eigenlijk met dit systeem mee. Spr. vestigt er verder de aan dacht cp, dat de Commissie vau Opeub. Werken was voo. twee-jaarlijksche verhoogingen. Dat stond eerst in liet rapport van den directeur van Openb. Werken, waarop de Commissie haar goedkeurend votum heeft "aangetee- kend. Later is het cijfer 2 in 2-junr- lïjksche verhoogii gen doorgeschrapt en veranderd in een 3. De heer DE BREUK deelt mee, dat hij dit laatste heeft gedaan in overleg met den directeur, doch vóór «Ie Com missie daarover besliste. Wat de ge combineerde Commissie-vergadering betreu, die besïiste toch, dat de posi tie der tusschencategorie moest gere geld worden b:j afzonderlijke organie ke regelingen. En die gaat men nu ma ken. De heer THIEL meent, dat de heer De Breuk niet volledig is in zijn mee decling, want de vergadering der Com missie sprak zich er bij uit, dat deze organieke regelingen zouden moeten valien. onder een eventueel te maken Ambtenaarsreglement. Spreker zal er met alle macht tegen strijden, dat de ze tusschencategorie er komt. De vor ming daarvan zou spr. een ramp ach ten. Eenige jaren geleden is dit reeds geprobeerd, maai de Raad wilde er toen wijselijk niet aan. De heer MODOO stelt aanhouding van deze zaak voor, in 't belang van de betrokkenen zelf. Het voorstel-Modoo wordt verwor pen met 16 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de hoeren Heerkens Thijs- sen, Merens, Elffers, De Braai, Nagt zaam, Levert, Timmer, Van den Berg. De Breuk, Van P.ossum, Lasschuit, De Jong, Bregonje, Visser, Thiol en Van de Kamp. Hef. amendemont-Nagtznam (salaris te stellen on 600750) wordt verwor pen met 21"te.gen 8 stemmen, die der hoeren Elffers, De Braai, Slingenberg, Nagtzaam, Timmer, Bregonje, Thiel en Van de Kamp. I-Iet amendement-IIeerkens Thijssen (salaris-meximuin te stellen op ƒ700) wordt aangenomen met 21 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de hoeren Ilulswit, Kruseman, Loosjis, Dc Breuk, Modoo, Schram, SeignoUc on De VOORZITTER verklaart, dat 13. en W. het amendement., eerst inge diend door den heer Nagtzaam en la ter door den heer Heerkens Thijssen, om de driejaarlijksclie verhoogingen te vervangen door tweejaarlijksche, h -h! n overger omen. Het aldus geamendeerde voorstel wordt aangenomen. PUNT 9. B. en W. stellen voor het salaris van den bewaarder van don Doelen te verhoogen van 550 tot ƒ600, nene- vens vrije woning cn oj> 1 Jan. 1914 tot f 650. In verband met de beslissingen om-' trent punt 8 vraagt de heer THIEL of B. en W. dit voorstel niet willen wijzi gen in overeenstemming met dc uit spraak van der. Raad. EEN STEM Maar deze man heeft toch geen tact tegenover de onderwij zers té bezitten. (Gelach.) De VOORZITTER stelt aanhouding voor. Aldus wordt besloten.- PUNT 10. B. en W. bieden ter bekrachtiging aan de lijst van personen, die volgens artikel 1 van bet Werkliedenreglo- ment vallen onder de bepalingen van dit reglement'. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor aan den heer T. S. J. Janzen Hz., een dergelijke ver gunning Le verleenen voor het maken van een schuurtje in den Vcerpot- dcr. Aldus wordt besloten. PUNT 12. B. e-n W. stellen voor aan de Nuaml. Venn. „Tavok" vergunning te verleend tot afwijking van het bepaalde in artikel 7 la der Bouwverordening voor het bou wen van vier werk -en bergplaatsen cn twee afdaken op een terrein aan de Berckheydestraat. Wordt goedgekeurd. PUNT 13. B. en W. stellen voor enkele aan de gemeente behoorende landerijen aan de Leidsche vaart openbaar te verhu ren, omdat in de eerste jaren voor den grond nog geen bestemming is. Aldus wordt bosteten. PUNT 14. De heer Lasschuit stelt voor, het ta rief voor herstelling van wegbedek- king voor de E N. E. T. gelijk te stellen aan dat van de E. S. M. B. en W. stellen voor, om een desbe treffend verzoek der E. N. E. T. te wei geren. De heer LASSCHUIT trekt zijn voor stel in, daar de nieuwe directie heeft verzocht het verzoek als niet gedaan te beschouwen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 15. De Lee ren Thiel c.s., hebben een motte ingediend, waarin opgekomen wordt tegen de bepalingen in de in structie voor Buitengew. Gemeente veldwachters in N.-Holland, voor zoo ver die lietreffen 't de dnemen aan den politieleen strijd. In deze motie wordt voorts betoogd, dat c' - Gemeente-amb tenaren en -beambten vrij beboeren ite zij.n of zij de functie van buitenge woon gemeente-veldwachter al dan niet .zullen aanvaarden en dat dege nen. d'e deze functie reeds waarne men, daarvoor kunnen bedanken. B. en W. meenen in hun praead- vies over deze motie, dat het niet juist is, dat art. 7 der instructie de deel neming aan het staatkundig leven verkort. Huns inziens hondt dit ver bod alleen dit in, dat de bedoelde per sonen geen werkd a d g aondeel mo gen nemen aan den politieken strijd, dus dat zij zioh daarbij niet op den voorgrond mogen plaatsen. Dit ver bod voor polilie-ambtenaren en -be ambten schijnt B. en W. volkomen op zijn plaats. Da buitengewone gemeente-veld wachter kan op gepaste wijze aan zijn staatkundige gevoelens uiting go ven. In de practijk is deze opvat ting van B. en W. ook steeds de over- heersciiende geweest. Voor 't geval de Raad niet instemt met de opvatting van B. en W., wij zen dezen er op, dat het hen niet ge- wenscht voorkomt, dat óe motie Thiel aangenomen wordt. Beter is zonder meer uit te spreken, dat de Raad het niet wensehelijk acht, dat ambtenaren of beambten der ge meente de functie van buitengewoon gemeente-veldwachter waarnemeD, zoolang dit artikel oer instructie ge handhaafd wordt. De Burgemeester, als hoofd der politie en B. en W. zul len dan rekening houden met oe wen- schen van den Raad. De heer THIEL begint op te merken, dat de motie niet gaat tegen de in structie die de Commissaris der Ko ningin heeft vastgesteld. Deze is vrij om r.eer te schrijven wat hij wil. be houdens zijn verantwoordelijkheid te genover <ic"Regeerïng. Daartegen gaat het niet. maar wel tegen het feit, dat het Gemeentebestuur zijn ambtenaren verplicht tot het aanvaarden eener functie, die tot verkorting hunner po litieke rechten noopt. Daartetyn gaat het. Die functie van buitengewoon Ge meenteveldwachters is er een, die de ambtenaren iu staat stelt, om een proces-verbaal met bewijskracht op te maken. Hebben zij deze charge van b n i tengewooii Ge mee rite vel d ,v acht jvs niet, dan kunnen zij voor den rechter alleen ais getuige optreden, „onder meer. Het is dus in 't belang van een rlchtiger uitvoering van de positie bij de Gemeente, dat zij deze functie waar nemen. Het is nu maar do vraag of dit voordeel opweegt tegen het na deel, dat de politieke rechten worden verkort. Spreker legt er den nadruk op, dat niet alk-er. de politic-beambten maar ook tal van andere Gemeenle- beambteu of -ambtenaren de charge vau buitengewoon Gemeeute-veld- wachter bezitter. Wat nu het ar.tw oord van R en NV. betrcit, het deed spreker denken, dat de steller bezig was met de studie vcor de hoofdakte en een opstel maak te over de synoniemen werkzaam" en „werkdadig". Spieker .meent, dat de examinator niet meer kan geven dan een vijf. d. i. even voldoende" met de opmerking ,.De vei* uitgeplozen be schouwing is niet geheel juist". Wat nut het.lt 't, om zulk een om- schrijv.ng te gi.au geven van deze duidelijke Hollnndsche woorden? B. en \Y. meenen, dat verboden is, om aan de spits te gaan in der. politie ke» si; ::d. Maar, als iemand lid is van de Roomsch-Katholieke kies- vereenJgtng, mag dit niet Het km. toch zijn, dat hij secretaris van die k-osvereeniging wordt, Eu da» staat hij toch aan de spits in den politieken strijd. Het kan ook zijn, dat een Ge meente-werkman lid is der S, D. A. P. on dim verkieziugswerk doet. Mag dat niet Ook rij gaat da» toch vooraan in den strijd. En iemand, die bestuurslid is van een heel fatsoenlijke kiesver- eenigtng, de Christ.-lust. kiesvereeilfe ging, die neemt ook een werkdadig aandeel aan den strijd der politieke partijen. Spreker wijst op een eclatant \uor- beold, nl. van den leider van liet Bu reau „Verkiezingenten stodhtu/te, die net niet onder stoelen of baakou steekt, dut hij bij de verkiezingen daaraan hard moowerkt, En dat nam niemand hem ook kwalijk. Voorts stelt spreker liet geval, nat een gemeente-ambtenaar candidaat wordt gestelu voor de Provinciale Staten of van de Tweede Kamer. Dan wordt hij zelfs het middenpunt vaji den politieken strijd. Mag dat met? Ook mag een buitengewoon gemeen te-veldwachter geen candidaten-lijst meer onderteekenen. Spr. heeft reeds een bezoek gehad van ccn amb tenaar, van andere ric.ting dan spr., die gewoon was candidatenlijsten te onderteekene», maar dit nu zal nala ten. Dit is juist bet funeste van de bepaling dei instructie, dat de amb tenaren en beambten worden geïnti mideerd. Spr. vraagt zich a! of men nog leeft onder de Grondwet van 18VS. Wat de redactie van de motie betreft, spr. meent, dat 13. en NV. verder gaan dan de voorstellers. Immers, zij willen, als de Raad dit noodig oordeelt, alle ambtenaren vrijstellen van de verplionUng o*n 't buitengewoon gome' d tc-veld wachier- schap waar ie nemen, terwijl de voorstellers der motie alleen \rij wil len de ambtenaren die bezwaar heb ben tegen de l>epaiing. Spr. ziet er geen bezwaar iu, om de motie ter kennis te brer.gc-n vau den Comm. der Koningin. Dat is een beleefdheid, niet een branie..oudiug om hem de motie onder den neus te duwen. Men kan too.i r.iet den Comm. de zaak maar in de kranten laten le zen 1 Spreker legt er den nadruk op, dat, zoo aan do gemeente-ambtenaren ieis moei worden voorg.se reven dit moet gebeuren door den Raad. De heer NAGTZAAM, een van de voorstellers der motie verdedigt deze en legt er den nadruk op, dat in ccn particuliere betrekking ook vrijheid bestaat, om een eigen politieke over tuiging er op na te houden.. Maar .n de practijk worden de menschen dik wijls op straat gezet, als zij zich wat gaan roeren. Voornamelijk neemt men zulk een houding aan tegen rte partijgenooten van spreker. Welke interpretatie hebben B. en NV. aan politieke vrijheid eigenlijk gegeven, vraagt spreker. Dat zij zicb mogen vereenigea in vereenigingen? Maar daar wordt uitgemaakt, wie op den voorgrond zal treden, wat de vereenigingen niet aan den Raad of een ander college kunnen overlaten. Spreker merkt op, dat de politieke vrijheid van de werklieden in den regel theoretisch is, in de practijk krijgen zij spoedig een wenk van bo ven af, die hem aanmaant voorzich tig te zijn op straf, dat hij zijn be trekking verliest. In de practijk vreest spr., dat bepalingen, als in deze in structie zullen blijken te zijn- len na- deele van sprekers partijgenooten. Voor spreker is bet mei de kwes tie of iemand al dan niet deelneemt, aan den poliileken strijd. Bij hem sleerits geidt de vraag, of iemand zijn betrekking naar behoo- ren waarneemt. De VOORZITTER den heer Thiel beantwoordend, merkt op, dat B. en NV. de voor!>eelden door den 'neer Thiel gencemd niet beschouwen als onder "t verbod te vallen. Spieker is zelf lid van de Provinciale Staten van Utrecht geweest. In dergelijke poli tieke daden acht spr. ook u iet verbo den, maar wel, wanneer een gemeen te-ambtenaar op een vergadering hef tige persoonlijke aanvallen zou rich ten tegen anderen, of heftig debattee- ren, immers dan bestaat het ge\aar, dat dezen man niet meer onpartijdig is tegenover degenen, die hij op die wijze heeft aangevallen. Het teekenen van candidatenlijsten. en deel nemen aan verkiezingsw:rk ia zeker niet verboden. Overigens meent sol*., dat de motie in den zin van die van den heer Thiel c.s. geen gelijk recht voer allen schept. NVanneer men. de vrijstelling wil verleenen, meet dit voor alle gel den, vandaar de opvatting van B. en W. De heer MODOO stemt in met de motie, maar is het inet den Burge meester eens, dat de vorm van het geen in de motie staat, wel aan B. en NV. kan overgelaten worden. De beer VAN STYRUM is niel tegen de gedachte der motie, maar .-preker heeft dit bezwaar, dat bij vrijstelling dei* gemeente-ambtenaren de veilig heid der stad ii gevaar znl komen. Want dan kan de politie geen proces verbaal opmaken. De lieer 1111EL merkt op, dat dit riet juist is. De politic-agenten zullen het zelfde moeten doen ais vroeger, alleen zijn hun verklaringen niet van dezelf de bewijskracht. NVat de argumentatie van den Voorzitter betreft, wil men voorkomen, dat de ambte naren zicb mengen in heftige debat ten, dan kan mei. een bepaling muken dat zij zich voegzaam moeten gedra gen. DE VOORZITTER merkt op, dat de gewraakte bepaling hierop neerkomt, dat B. en NV. en de Commissaris wil le a voorkomen, dat er bij een bekeu-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7