TWEEDE BLAD Vrijdag 31 Januari 1913 BuitenlaHech Overzicht O0 Balkan-vulkaan. lloo zal 't gaan in don Balkan Er is nog veel onzekerheid, voorspel lingen te maken is gewaagd. Voor he den zijn dan ook slechts feiten te con- stateeren. Eindelijk is 't Turksclie antwoord op de nota der mogendheden ingekomen. Do Turkschs grootvizier heeft Don derdagmiddag aan di Europeesche ge zanten :t staatsstuk overhandigd. Het antwoord is tamelijk lang. De toon is gematigd. Turkije wenscii', he*, behoud van do gedeelten van Adrianopel, waarin de heilige plaatsen gelegen zijn en geeft de mogendheden dc beschikking over, den rechteroever van de Maritza. Het vvenscht over de eilanden in do Aegeï-i 6che Zee behoud der Turksche souve-' reiniteit. wegens strategisch l>ela.ig, door de living bij de Aziatische kust, met du voorbehoud, dat Turkije aan de mogeudhedeo de beschikking laat over de regeling van de regoeri.ig op de eilanden. Turkije neemt kennis van de belof ten der" mogendheden betreffende den toegezegden steun voor de ontwikke ling van het land. Breedvoerig worden de godsdiensti ge en geschiedkundige redenen uileen- gezet, die Turkije, noodzaken in elk ge val dat deel van Adrianopel te behou den, waarin de Sulia' sg raven gelegen zijn. Het stemt evenwel toe in de ont manteling der versterkingen. Als we lieel Adrianopel moeten af slaan zoo slaat 't in de nota dan wordt ons land weer blootgesteld aan ernstige beroering, 't Vorig kabinet is door den voorgenomen afstand van Adrianopel gedwongen geworden tot aftreden. De nota eindigt „De regeering, overtuigd, dat de mo gendheden, die bezield zijn met den geest van recht en rechtvaardigheid, den omvang van do offers, waartoe Turkije zich reeds bereid liesft ver klaard, zullen erkennen en zullen toe geven, dat de Porto het recht zou heb ben eiken nieuwen eiscli, dien de ge allieerden misschien zouden kunnen stellen, van de hand te wijzen, neemt, nota van de bereidwilligheid der mo gendheden om haar te steunen bij de wegruiming van de door den oorlog veroorzaakte nadoelen en bij haar po gingen om de natuurlijke hulpbron nen van het land ruimer te doen loei- 't Antwoord der Turken is dus nog al tegemoetkomend. De eerste opwel ling der Jong-Turken van Adriano- •pcl doen we nooit afstand is jus al gedueht bekoeld 1 Maar Turkije is ook vrij onmachtig. Vooral door onderlinge verdeeldheid tusschen Oud- en Jon g-'I' u r k e u. Uit Konstantinopel werd aan de „Berliner Mcrgenpost" geseind „Van het Tsjataldja-leger is slechts het eer ste legercorps het comité der Jong- Turken volkomen trouw. De stemming in het tweede legercorps is verdeeld, en het derde legercorps is beslist vijan dig gestemd jegens de Jong-Turken. Zondag en Mn ar dag kwamen hier Lij- na 300 gewonden aan, die geweer- en revolverschoten gekregen hadden. Zij bevestigden, dat er bloedige gevechten plaais gehad hebben onder de vijande lijke leger-afdcelingen. liet derde le gercorps zond den grootvizier Schef- ket-Pasja een proclamatie, waarin verlangd wordt, dat Euver-Bey en diens v rienden uit liet legér verwijd -rd zullen worden. Medegedeeld werd, dat deze afdeeling ceist vechten zou, wan neer er genoegdoening voor den moord op Nazim-Pasja verkregen was. De grootvizier antwoordde met de be lette, dat de moordenaars gestraft zou den worden, wanneer net leger eerst zijn plicht gedaan had. Eiavei-Jiey is met een torpeüohoot vertrekken naar het vierde eu vijlde legercorps bij Gui- lipcli, dat eveneens beslist v .jan-lig te genover het comité staat." Wat willen nu Mahuioed-Schefketen Euver-bey beginnen met een leger macht, die in zich zelf verdeeld is Wat kunnen zij verwachten van liet plichtsbesef en dc vaderlandsliefde van di vises, die .verklaren niet ie zullen vechten tegen de Bulgaren, zoolahg do moord op Nazini-pasja niet gewroken is Kan Mabixced-Schefket zijn vriend en rechterhand. Euver-bey, die als den F u 1 i 1 t 19 48) 't Is wol, mijn kilid, 'k vertrouw u en zal wachten totdat de tijd dfiar is, dat ge mij alles kunt vertellen; zei ze op ver troosten den loon tot Bertha. Nu moet ik vertrekken, want 'k mag u niet langer van uw work houden en hier blijven overnachten, dat gaat niet; ik zou niet gaarne den schijn aannemen, mij al tc veel vrijheid te veroorloven - - en zich tot den lieer Klister wondende, vroeg Kunt ge mij niet naar een fatsoenlijk lo gement brengen, hetwelk niet to ver van den advocaat en ook niet to ver van dit meisje verwijderd is? Ja, 'k weet een zeer geschikt logement hier in de nabijheid, her nam de heer Küstcr, op zenuwachli- gen toon, want ook hij was diep ont roerd door die treffende, hartroeren de ontmoeting tusschen beide vrou wen. Welnu, dan zullen we er dadelijk heengaan, antwoordde vrouw Holrn- son. Vaarwel. Bertha, vaarwel, braaf, edel schepsel, en diep aangedaan drukte ze Bcrtha beide handen 'moordenaar Van den minister van or-' log wordt genoemd, openlijk laten te rechtstellen, om de ontevredenen te vreden te stellen Daardoor zou hij niets uitrichten, wijl dan de aanhan gers van En ver weer ontevreden zou den worden 1 Noen onder deze omstandigheden is voor Turkije van een hervatting van den strijd niets to verwachten. De Balkanstaten hebben de vredes onderhandelingen afgebroken. Do hervatting van den oorlog is aanstaande. Donderdagavond 7 uur hebben' de -geallieerden den wapenstil stand opgezegd. Maandagavond 7 uur kunnen de vijandelijkheden beginnen. De Londensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" doelt mede, dat Bulgarije van plan is, den wapen stilstand onmiddellijk op te zeggen. Zondag zal Adrianopel reeds gebom bardeerd worden. Ook Servië zal niet langer dralen met het hervatten der vijandelijkheden. In de kringen der Balkan-gedelegeerden gelooft men niet, dat het Turksche antwoord op do nota der groote mogendheden zoo zal uitvallen, dat dit antwoord iets aan don loop der zaken veranderen zal. Een der gedelegeerden verzekerde dc- zeu correspondent, dat men overtuigd is, dat alleen door het hervatten van den oorlog do Balkanmogendheden 't snelst hun doel zullen bereiken. Maar er is toch nog wel kans op be houd van den vrede. Nu Turkije toont den vrede te willen, zullen de mogend heden zeker wel stappen doen, om den oorlog te voorkomen. Al worden er te Londen geen officieele vredesonder handelingen gevoerd, officieus is ook voel te bereiken. Bovendien, de Bal- kan-gedelegeerden zijn nog in Lon den. Alles is dus nog in 't reine te brengen. De B a 1 k a n-g edelegeerden verklaren thans nog wel, dat 't Turk sche antwoord geen grondslag geeft voor nieuwe onderhandelingen, maar dat kan wel bluf zijn. Herhaaldelijk hebben de vredesgedelegeerden als echte marktkooplieden! meer ge vraagd dan ze later eischten. Eén der cedelegeerden geïnterviewd, zei Als dé oorlog eenmaal weer be gonnen is, zullen we nog meer eischen dan nu. Voor Maandagavond kan er nog veel gebeuren. Een onderhoud met een Bulgaarsch minister. Dc „Temps bevat het relaas van een onderhoud met Theodorof, den Bulgaai schen minister van financiën. Deze verklaarde naar Parijs te zijn ge komen om te onderhandelen over een leening. Deze zal evenwel eerst geslo ten worden, nadat de vrede ge te vkend zal zijn. De minister zeide weinig hoop te hebben op een tusschenkomsl der mo gendheden en hij achtte hervatting der vijandelijkheden onvermijdelijk. De geallieerden, zoo verklaarde hij ver- d-ir, zullen eerst al hun krachten eon- centreereu op Adrianopel, dat zich be slist zal overgeven, zoodra de Balka-n- s'raten tot den aanval overgaan. Daar na zullen zij de Tsjataldja-linie trach ten te nemen. Theodorof - achtte het niet mogelijk, dat de Turken troepen zouden ontsehc pen te Rodosto. Hij verklaarde verder, dat beslist een oorlogsschatting van Turkije zal worden geèischt. Turkije zou, volgens den minister,- niets' verliezer, bij den afstand van de Europeeschc provincies, daar deze het rijk meer kosten dan zij opbrengen. Voor de betaling van de oorlogsver goeding zullen de geallieerden een uit stel toestaan, maar tevens waarborgen eischen. Theodorof aanvaardt in beginsel de gedeeltelijke overneming van de Turk sche schuld door de geallieerden. De geallieerde staten zullen echter geen genoegen nemen met een willekeurige schatting. De minister was van mee- niag, dat het aandeel in de schulden, dat de geallieerden zouden overnemen, 400 millioen zou bedragen, vermeer derd met de schulden, voortspruiten de uit speciale verplichtingen, aange gaan voor de provincies, die door de geallieerden gcarnexeerd worden. De mogendheden. Uit We-euen komt do verzekering, dat de mogendheden eensgezind zijn, zoodat de oorlog evenals in October en November geïdealiseerd 2al blij ven. Komt deze verzekering uit en ze Is el wat vaag clan is al veel gewon nen. W ant een Europeesch conflict... Turken en M o n l e n c- g r ij n e n. Het artillerie-duel duurde Woens dag den gcheeleh dag voort. De Tur ken openden eerst een kanonvuur van den Tarabosj en ai.dere stellingen cut en trachtten daarna een uitval te doen, met het doel eenige stellingen, die zij in de laatste dagen verloren hadden, ie herwinnen. De Montene- grijnen beperkten zich tot de verdedi ging. Toen do Turken naderden, werden Na Bertha herhaalde malen gekust te hebben, verliet ze de woning van madame Colbran en ging met kaar geleider naar 't haar aangewezen lo gement. De groote ijzeren kast, waaruit Margaretha 't stuk barnsteen geno men had, bevatte meestal materialen uit het magazijn van haar vader; zoo- als goud, kostbare vreemde steen en, brillauten enz., in 't kort al datgene van waarde waarnaar dagelijks niet gevraagd werd. Ger.uinien lijd kon er dus verioopen, eer <le lieer Robil lard deze kast opende. Toer. echter de juwelier oji zekeren dag ia de kast iets noociig had. ontdekte hij een groo te leemte; hij kon zich echter niet herinneren wal juist op die plaats gelegen had, toen hij plotseling tot de zekorheid kwam, dat "t de plaats was, waar hij eigenhandig 't stuk barnsteen had neergelegd. Hevig ontsteld deinsde hij een paar schreden achteruit; hij kon, ofschoon hij 't zag, zich maar geen denkbeeld vormen, waar 't aan te moeten toe schrijven, dat de barnsteen niet nicer aanwezig was. Wie kan in deze kast geweest zijn? Ilij onderzocht het slot. den sleutel, zag alles nog eens goed na, maar van inbraak, van ge weld, was geen spoor te ontdekken. Het moet bepaald door iemand ont vreemd zijn die met alles hier in huis nauwkeurig bekend is, anders is 't zïj* ontvangen met een Wel onderhou-' den vuur van mitrailleuses en grana ten. Zij worden teruggeslagen en leden grooto verliezen. Aan Montenegrijn- scho zijde sneuvelden twee man cn weiden acht gewond. Hoe groot do verliezen der Turken' zijn, is niet bekend. Allerlei. Een rede van den Eng el se hen minister Churchill. Minister Churchill heeft te Dundee een belangwekkende rede gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat de Engal- scho vloot thans betrekkelijk sterker is dan ooit. De naijver op Frankrijk zoo verklaarde hij verder, behoort tot het verloden. Do havens aan de oost kust zijn op het oogenblik van bijzon der belang voor do verdediging ter zee. „Onze twisten mot Frankrijk zijn gelukkig geëindigd", zoo vervolgde hij, „en ik hoop nog don tijd to zien aan breken dat wij, zonder dat de vrede onder do beschaafde volken verstoord wordt, op beteren voet zullen zijn ook met een andere groote Europeesehe mogendheid." (Toejuichingen). Uit de D aitscho politi eli. De Rijkskanselier liet in den Rijks dag mededoelen, dat hij tie beantwoor ding van een Interpellatie der Polen over de onteigening van grondbezit weigerde, daar de Rijksdag z. i. niet bevoegd is. hierover te oordeela». Na bespreking stelden de Polen een motie voor, zeggende dat de toelating van de onteigening door den Rijkskan selier niet in overeenstemming is met de opvatting van den Rijksdag. Deze motie van wantrouwen werd met 313 tegs 97 stemmen en 43 ont houdingen aangenomen. Het Belgische Ministerie. VoLgen3 de „Soir" liep in de wandel gangen van de Kamers liet gerucht, dat ér oneenigbeid heërscht in het mi nisterie eri dat er zelfs sprake zou zijn van het aftreden van den minister-pre sident. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij kou. besiuit is aan den heer M. R. baron Bentinck, Wassenaar, op verzoek, eervol ontslag verleend als adj.-secr. van het hoofdcomité van de ver. „Het Ned. Roode Kruis". Bij res. v. d. Min. v. Kol is C. Benit ter besch. gest. v. d. G.-G. v. Ned.- Iudië, ten einde, na le zijn benoemd tot commies der" 3e kltc worden be last met de waaru. der betr. van id. 2e kl. hij den post, telegraaf- cn te- lephoondienst. MUSEUM REGIMENT GRENADIERS EN JAGERS. In do Oranje-kazerne in Den Haag is een lokaal tot historisch museum van het regiment grenadiers en jagers ingericht, dat binnenkort geopend zal worden. In een kleine kamer van de beneden verdieping werd een verzameling uni formen en andere uitrustingsstukken van grenadiers en jagers bewaard, deels uit schenkingen, deels uit vroe gere standmodellen bestaande. De re- giiaeiits-CQilimardant, kolonel P. W. Wéb-er, heeft zich' over die verzameling ontfermd, hij wees er een meer ge schikte loc&liteit voor aan en droeg don lsten luitenant der grenadiers G. J. Gijsbcrti Hodei.piji cp, dat lokaal tot historisch- museum van hat regi ment in to richten. Gesteund door ruime giften van officieren en oud- officieren, is ei nu een soort museum tot stand gehemeu; de belangstelling uitte zich zoowel m geldelijke bijdra gen als in schenkingen van oude uni formen en uitrustingsstukken, als fa- milie-réliqaie van geslacht tot ge slacht bewaard. In kasten en vitrines ziet men de oude uniformen, verschil lende voor de regimentsgeschiedenis kostbare bescheiden ook archiefstuk kon mot tal van voorwerpen ten toon gesteld, zoo meldt de N. R. C. AFZANDEN VAN DUINEN. Het bestuur der verec-niging Vreem delingenverkeer te Noordwijk, zegt in een adres aan de T.vee-Kamer, dat 't met toenemende bezorgdheid ziet, dat wordt voortgegaan niet hei alzanden van <Ie duinenrij, loepen Je van Kat wijk.aan Zee naar Noordv.ijk aan Zee. Het verzoekt met aandrang de mo tie van de biet-ren Dolle c.s., bedoelen de do regiering uit te noodigen een öiidóizocn in ie stellen omtrent de vruag, of het vvenschélijk is door alge- ïneene wettelijke bepalingen, het be houd van do duinen ie verzekeren, zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen. G EM EEN TER A ADS VERKIEZING UTRECHT. Bij de te Utrecht genouden herstem ming voor de verkiezing van twee le den an den Gemeenteraad in het kiesdistrict D (vacatures mr. Werker, vrijzinnig-democraat, cn Zoetmulder R.-K. )zijn gekozen do heeren VV. H. onmogelijk; immers al die geheimen, verbonden aan 't slot, maken liet voor icderai oningewijde ondoenlijk er in te komen, tenzij met geweld en indien dit gepleegd was, zouden de sporen niet achterwege gebleven zijn. Was bet dien persoon te doen ge weest, zich te verrijken, waarom dan niet licl juist daarnaast lig'gend ruw stuk goud medegenomen, hetgeen toch in 't oog van elk -gewoon mensóli meer waarde heeft, dan zoo'n stuk steen, Er komt niemand in deze ka nier dan do huisge.nooten, zooals cle meld, de kamenier mijner dochter, mijn bediende, mijn boekhouder, al len voor zoover mij bekend is, ver trouwde personen, wat toch zouden dezen met zoo iets moeten beginnen? Alles is mij een raadsel, want hoe is zoo'n prachtig stuk in handen van Mielewsky gekomen? Maar, ging hij voort, zou, zou mijn dochter, zou Margaretha Do heer Robillard sidderde, een on gewone onrust bekroop hem, terwijl hij dc gedachte aan Margaretha niet van zich kon zetten. t Is niet zoozeer de waarde van 't stuk, of 't geldelijk verlies, want dat zou ik desverlangd aan Mielevvs- ky kunnen vergoeden als wel de gedachte, dat mijne dochter mij be steelt uit liefde voor dien man, wei- keu 't toeval of 't noodlot bij mij aan huis heeft gebracht, dat mij zoo ter nedAP «'tókt, zeide de heer Robillard M. Werker (vrijzlivnlg-'deniocraat) met 122-2 steramen en mr! J. A. Roaenveldt (soc.-dein.) met 1206 stemmen. De hee ren mr. E. W. H. Duyzings (R.-K.) en W. Belger (a.-r.) verwtereven onder scheidenlijk 1164 cn 1176 stemmen. PROF. Dr. S. CRAMER. Na een ernstige ongesteldfooid Is te Amsterdam naar 't N. v. d, D. meldt overleden prof. dr. Samuel Cramer, oud-hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Amsterdam- sche Universiteit en toet Seminarium tet opleiding van leeraren in de Doopsgezinde Gemeenten. Wegens be reiking van den 70-jarigen, leeftijd ha-d prof. Cramer aan Ihot einde van den vorigen cursus zijn ambt neer gelegd. BESTELLING HALF-AUTOMATI- SCHE TELEFOON-INRICHTING TE AMSTERDAM. 't Voorstel van B. en W. om een half-automatisciie centrale inrichting' voor 4000 telefoon-aansluitingen te doen leveren en daarvoor een crediet' van 425 000 beschikbaar te stellen, werd door den Amsterdamschen ge meenteraad goedgekeurd. DE VERDEDIGING VAN INDI8 Van eene aangekondigde over komst naar Nederland van generaal Van Daalen, commandant van het Indische leger, ter bespreking van aangelegenheden, de defensie der ko loniën betreffende, is in ambtelijke kringen niets bekend. De leden der Staatscommissie voor de Indische verdedifing, die uit Oost- Indiê waren overgekomen, zullen in het begin van Maart naar India tc- rugkeeren. ONWEER IN DEN WINTER. Maandagavond omstreeks half tien werd in toet Noorden, aldus meldt da N. Harl. Ct., een onwencr waargeno men. De donder rommelde, terwijl eenige -felle bliksemstralen toet lucht ruim verlichtten. TWEEDE KAMER. Vóór dal de Minister van bizmen- landscne zaken gisteren de sprekers over het lager onderwijs nader be antwoordde bij de verdere behande ling van Hoofdstuk V der Staatsbe groting, sloten ook nog de heeren De Klerk en. Smeer,ge zich aan bij do replieken, die gericht waren tegen 't bidden der kinderen op d<i bijzondere school voor'do verkiezingen en die meer steun wenschten voer 't onder wijs van schipperskinderen. Op dit laatste punt gaf Minister Heemskerk uitzicht op welwillende be oordeeling bij een eventueels aan vraag van Schultevaer, Op de school te Sluis, zei de Min., zijn inderdaad n-u nog twee Nederlandsclie kinderen, •maar :dio gaan ei' met den nieuwen cursus "af. Een ex Lra-pe:. si oen-rege ling voor onderwijzers-Kamerleden wilde de Min'. vOór de- verkiezingen niet beloven, Terwijl hij een herziening van de M. U. L. O. wet niet uitgesleten achtte, betoogde de Minister nader dat de Werking daarvan in 't algemeen goed en niet nadeelig voor 't peil van hel onderwijs was geweest. Eén commissie van transactie voor de taalspeliing wees hij nader af, ten zij de begeerte sterker bleek dan nu. Daarna sprak de premier over de politiek, die zich in do onderwijskri- tie-k zoo sterk had geopenbaard tegen over een Min. die men erk, -a weg te willen hebben. Dat was duidelijk. Hij zette-zijn standpunt over 't gebed der kinderen nader uiteen en betoogde nogmaals dat dit een pae.lagogische zaak is, waarover men beter had «c- daan niet zoovéél te schrijven en te spreken, ('t Moest stiekem gebeuren! riep een lid). Neen, dat n:et, maar zoo iets moet in besloten kring "an gelijkgezinden worden uitgemaakt. Met subsidie-verstrekking had het niels.te maken; <le christelijke school móest vrij blijven en 't subsidie \er- leend, zoolang er niets gebeurt in strijd met de goede zeden en de wet ten des lands. Maar liet was duide lijk: de strijd ging tegen den geest van hét confessioneel ouderwijs, men wilde daarvoor liefst geen subsi die toestaan; men zei het niet rond uit, maar deze reactie was er in te ruiken. Volgens den Min. liep tte eerbiedi ging der godsdienstige overtuigingen meer gevaar naarmate men de neu traliteit d-er openbare school meer op de spits dreef. Als de open' ■- sé'-ool meer bevredigde zou er reden biij- in zich-zelven. Bovendien zul de we reld mij voor een zwendelaar houden, w anneer ik nu 't hoogstwaarschijn lijk is, dat het stuk door de justitie zal opgeëisclit worden moet zeggen, dat het mij ontvreemd, dat het spoor loos verdwenen is, Men zal zeggen; „hij is bang geworden, dat men van wege de justitie dit stuk zou toetsen on daarom is het naar 't land der sprookjes teruggekeerd, van waar het gekomen is." Ja, wat valt er aan le doen? prevelde de heer Robillard. Hij schelde; een bediende verscheen. Is mijne dochter te huis? vroeg de heer Robillard, Mejuffrouw is zco even uitge gaan. O zoo, 't is goed, zeide de juwe lier, zoodra mijne dochter echter te huls komt, trek dan tot toeken aan de schel der huisdeur. Aan de huisschel? vroeg de be diende zeer verwonderd. Dat zijn mijn zaken, doe wat ik u beveell Met dient slechts om mij te waarschuwen, dat mijne dochter te rug is. De bediende had zich nauwelijks verwijderd, of de heer Robillard, we tende dat zijne dochter zicii niet op haar kamer bevond, spoedde zich met haastige schreden derwaarts. Hij doorzocht alle kasten, alle hoe ken, keek onder de sofa, acuter de meubelen, ja tot zelfs in de vouwen der portièrés, maar alles te vergeefs! ven bestaan om haaf meer staatshulp te verschaffen dan aan de bijzonde re. Do Min. lokte den Btrijd in 1913 over de school niet uit. Hij toad er goen behoefte aan, maar linker zij do deed ihot, ook door het ei toeren van vinnige stukken als heden wer den aangehaald uit „de Heilige Fami lie". De Min. wees er op dat ook van links dingen worden geschreven die niet door den beugel kunnen en hij drong er bij alle partijen op aan. oni bij de verkiezingen niets te schrijven wat don toets niet kan doorslaan. Toen volgde een incident. De Mi nister had in den loop zijner rede er over geklaagd dat toij niet over bid den in do Kamer kon spreken zonder dat een lid dér linkerzijde ironische opmerkingen of gebaren maakte. Dat trok de hear Mardhant zich aan en hij vroeg het woord voor een persoon lijk feit. Maar de Minister verklaarde dat toij dien spr, niet op 't oog had. Wien dan'? vroeg men en de heer Mer chant meende, dat de voorzitter dit den Minister moest doen. verklaren om niet een beloedigenden schijn op de gansche linkerzijde te doen vallen. De Minister verzekerde evenwel dat hij die bedoeling volstrekt niet ge had toad en daarvan acte nemende liet de toeer Merchant het er bij. Na de sluiting van het algemeen de bat werd bij eenige artikelen der afd. L. Ond. door den neer Ter Laan aan gedrongen op een veranderde orga nisatie van de schoolinspectie met vervallen van den rang van arronl- schoclopziener een denkbeeld dat de Min. bij herziening der wet In overweging zou némen. Over de salaris-regeling van de on derwijzers bij de rijks normaallessen en leerscholen werd door de toeeren Ter Laan, Lieftinek, Oosieibaan, IIu- genholtz, Roodtouyzen, Dolk, Smeeii- ge en Ketelaar gesproken, die. allen herhaling eischten van de betaling met f 1 per lesuur en verschillende verhoqgingen (tot f 100 en f 75 per jaoriijkscth lesuur met periodieke op klimmingen) aanbevolen. De Minister voelde er voor, dook vond "t niet zóó urgent om er dil jaar aan te voldoen en beloofde overweging iegui he: vol gend jaar. Toen stelden de heeren Roodhnyzen en anderen een motie van orde voor, orn de wensocelijk 1 ieid dier salaris-verbetering uit te spre ken. Daarover ihe den morgen voortzet ting der discussie. In de avondvergadering van giste ren onder Jhr. De Geer's leiding was de voortzetting der discussie over da Marinehegrooting aan de orde. De heer Verhey toonde zich inge nomen met '8 Min. aanvraag van klein materieel, waardoor wij" 30 torpedo- schepen en 7 onderzeeërs (eigenlijk nog te weinig) zullen krijgen. Spr, hoopte dat de Min. do Kamer zijn plannen, volledig zou meedeelen en ook over de opheffing der rijkswerf te Amsterdam, niet zou beslissen, zon der overleg met de Kamer. Omtrent 't personeel was spr. veel nog niet duidelijk, maar men moet de klachten niet negeeren en vooral op goede voeding'kwam" bij "de Mari no veel aan. liet getal straffen is ook aanmerkelijk vermeerderd, zoo we gens vergrijpen tegen den dienst, als strafrechtelijke delicten. Toch achtte spr. met den Min. den geest bij de marine niet zoo slecht, als slechts de Bond der minderen geen actie voert als tegen de passagiers-order. Nu wil de Min. de schepelingen die tegen dienstorders handelen of demonstroe- ren, verwijderen; men zij daarmede voorzichtig eu ontvolke de vloot niet, want van gebruik der zeemilitie maakte spr. zicii geen illusie. Spr. achtte t meer geraden om door spoe dige verbetering van salarieèring en pensioen, ook voor onder-officieren, verbetering en bevrediging te zotken. Spr. vroeg, na op meerder onderlin- gen omgang tusschen officieren en. minderen, ter ontwikkeling tc hebben aangedrongen, alsnog beroep in te voeren van in Indiê gewezen vonnis sen b;j de Marine. Hierop vervolgde de heer Hugen- holtz zijn Dinsdag afgebroken rede; hij vergoelijkte de handelingen van den Marinebond tegenover de bij de passagiersorder gepleegde onrecht matige inbreuk op de vrijheid van meerderjarige mannen. Ten aanzien van de maatregelen die de Min. nu wil nemen om den geest bij de Marine te verbeteren, deed de spr. uitkomen dat de actie van den Marinebond geheel buiten do socialistische beweging staat. Spr. ontkende 't verband der socialistische propaganda en 't werk van den Bond voor lotsverbetering. De poging om den Bond weg tc krijgen, noemde spr. Zweetdroppels parelden op zijn voor hoofd, docli niettegenstaande dat, haastte hij zich de logeerkamer te doorzoeken ook op den zolder zocht hij open onder alles; ja, tot op de vlie ring zette hij z'n ontdekkingstocht voort, dochhelaas, zonder 't minste spoor van barnsteen te ont dekken! Ademloos, geheel afgemat en door 't geagiteerde zoeken én door zenuwen, kwam hij in zijn kamer te rug. Hij zette zich neder teneinde zijne gedachten den vrijen loop te laten; doch hoe hij peinsde of nadacht, tel kens stuitte hij op zijne dochter, ja, hij hield het voor zoo goed als zeker, dat niemand anders dan Margaretha de daad kon verricht hebben. Eindelijk, daar liet zich de schel der huisdeur lioüren. De juwelier ontroerde, hij wischte zich 't voor hoofd af en gaf zich moeite z'n ge woon voorkomen aan te nemen. Margaretha trad binnen en be schouwde haar vader op bijzondere wijze. Wel, papa, hoe komt het. dat ik heden zoo statieus aangediend word, want Jan trekt aun de schel der huis deur. even alsof ik een hoog vorstelijk personaadje ware, dat door kamerhee- ren of officianten binnengeleid moet worden. Jan zeide mij, dat u zulks bevolen hud. Och, Jan is een ezel, een domkop, gaf de heer Robillard ietwat gemelijk struisvogelpolitiek; maar 't Is gemak kelijker gezegd dan gedaan om den Bond te verbieden in 't belang der openbare orde. Dc Bond i6 zeer mach tig en groeit steeds aan. Het verbie den van 't lidmaatschap gaat niet, want men kan kinderen bij contract niet binden. Dan maar ontslag massa-ontslag. En de eerste slacht offers zijn er al. De matrozen Wielin- ga en Plas, te Helder on Hellevoet- sluis, zijn voor ontslag voorgedragen als anti-militair, zonder motieven. Is dat wegens vroegere actie? Met terug werkende kracht? Of omdat zij zijn bestuurslid van de organisatie? Spr. wees er ook op dat men door een maatregel als deze bet uit den dienst verwijderd worden, zeer ge makkelijk maakt. Men zal op deze groote woorden moeten terugkomen, evenals op 't ontslag op verzoek we gens weerzin tegen den dienst. Spr. wees er op dat 'sMin. plan om bij verlies van manschappen de zeemi litie te gebruiken, mislukken moet. De Min. krijgt geen vrijwilligers en de zonen der gegoeden deugen niet voor den zeedienst. Spr. was over tuigd dat 's Min. pluimen zullen falen. Er was maar één middel tot herstel: instelling eener parlementaire com missie om alle grieven te onderzoe ken. De heer Van Wassenaer was tegen het behoud der werf tc Amsterdam, omdat de schepen in tijd van oorlog daar niet kunnen binnenvallen. Spr. verdedigde de aanvragen voor aan bouw, waardoor de begrooting niet is verhoogd en 't stelsel van rc-patriee- ren der schepelingen uit Indiê. Ten aanzien van de zoogenaamde geheime circulaire verdedigde de spr. de hou ding des Min. om niet te dulden dat de Bond zich als gelijkgerechtigde stelle tegenover 't marine-gezag. Daar tegen dient te worden gewaakt, door ontslag en strafbaarstelling en door het breken van de macht van den Boud tegenover de marine-autoriteit. Spr. waarschuwde voor de verant woordelijkheid van hen die lot verzet aansporen, zoodat onze zonen later de gevolgen- zullen moeten dragen. De heer Hclsdingen waarschuwde teg^n een al te overhaast opheffen van de Marinewerf en verzocht dit niet te doen buiten de Kamer om. Als tot de opheffing werd besloten, vroeg spre ker voor de werklieden, die geen vol pensioen erlangen, handhaving van hun recht op pensioen naar dienst jaren eu wachtgeld. Na zich bij enkele wenschen van andere sprekers te hebben aangeslo ten, verdedigde de heer Van der Voort van Zijp s Ministers aanvraag van 4.2 millioen, voor klein materieel, met vreugde. Spreker vroeg, of de werf te Soera- ba ja niet moot worden ingericht en van personeel voorzien, om in Indië alle noodige herstellingen te doen. Hij hoopte, dat de afwerking van de panteorschepen aan de werf to Am sterdam geen vertraging zou onder gaan. Inzake het personeel sloot spreker zich aan bij het standpunt van cle sprekers van rechts. Er waren grie ven, zeker maar er is veel verbe terd. En nu heeft de Regeering haar standpunt, ook tegenover do Militaire Bonden, uiteengezel. Sprelter was het mot den heer Van Twist eens, dat men bij de marine de slagboomen moet wegnemen men moet geen in breuk op de tucht gedoogen, geen Mi- chels of Versteeg mug er bevelen. Dan zal de toestand beter worden. De Mi nister handele met kracht en voor zichtigheid en hij verdedigd© ock ont slag als ultimum remedium, al meet men daarna tot de zeemilitie zijn toe vlucht nemen. Doch hij vond vrijwil ligers nog 't beste. Spreker betoogde ten slotte, dat blij kens de ondervinding met den vloot- predikant er propaganda wordt ge maakt tegen de religie, door gods lasterlijke lectuur voor de minderen. Zeer breedvoerig was de Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine, de heer Colïjn. in zijn ant woord. Hij aanvaardde de qualifica- tie voor zijn begrooting van cixxüet- wet, al had hij toch nopens de oprui ming van oud materieel en de oplei ding vrij ingrijpende voorstellen ge daan. len aanzien van de Marinewerf neigde de Minister tot opheffingnij zou het desbetreffend rapport publi- 'ceercn en de Kamer vooraf raadple gen trouwens voor noodige verande ringen aan andere werven moest dat wel. Op de belangen van lset perso- r.eel zou zeker worden gelet. De Minister bleef stellig de moge lijkheid van geknoei bij de proefvaar ten van de „Bulhond" en „Jakhals" ontkennen. Door den langen duur der Kamer- werkzaamheden was de arbeid der Commissie voor de Indische defensie een maand vertraagd. Do becijferingen van den hoor Ha- geuholtz over nieuwe aanschaffingen van materieel en over de oorlogs- en marine-uitgaven in de toekomst, wa ren zeer overdreven. Als men de op gegeven sommen met 10 deelde, kwani men nader bij de waarheid. ten antwoord, hij heeft mij zooate meermalen gebeurt weer niet begre pen. Ilij vermeed echter de oogeu zijner dochter te ontmoeten. Een zacht kloppen op de deur sloor- de den heer Robillard in zijn ontboe zemingen en Jan binnentredende, wendde zich tot Margaretha. Een jonge dame wenschte me juffrouw Robillard dringend te spre ken, zeide hij. Margaretha verliet de kamer- en begaf zich naar haar woonkamer, waar Bertha op haar wachtte. Zij ging naar haar toe, gaf haar vriende lijk de hand en zeide: Waaraan heb ik de eer van uw bezoek ie danken? Haar stem beefde merkbaar. Mejuffrouw, antwoordde Bertha, de heer IlolmsonLa Franca, zich noemende Mielewsky, heeft eenigen tijd geleden een groot stuk barnsteen bij uw vader beleend. Margaretha werd bij het hooren van deze woorden bleek van schrik, ze kon bijna niet langer blijven staan en moest op de sofa gaan zitten. Weet gij ook reeds daarvan? sta melde ze. Ja, mejuffrouw, zeker weet ik er van, ging Bertha voort. Ik weet dat hij er honderdduizend francs op be leend heeft. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5