r ONA Caca© OM IN DE GEVANGENIS TE KOMEN. Zaterdagavond vervoegde zich bij iden rijwielhandelaar V. Cracau in de Blasiusstraat te Amsterdam een man, dio een bijna nieuwe fiets voor den prijs van 15 tc koop aanbood. De rijwielhandelaar, wien dit aan bod wel wat verdacht voorkwam, daar het rijwiel tweedehands wel ƒ50 waard was, verzocht den man na een half uur terug te komen. Toen de man vertrokken was, stelde de heer Cracau da politie van het bureau Muider- poort met zijn vermoeden in kennis, dut do hem aangeboden fiets van dief stal afkomstig was. Toon de onbekende na een half uur terug kwam, bevouden zich in den winkel ook een tweetal rechercheurs, die den man arresteerden. Het bleek toen, dat de fiets enkele uren geledon gestolen was ten nadeele van den heer II. Sanders aan het Hokin. De man, die naar het bureau werd geleid, zeide den diefstal te hebben gepleegd om in ch gevangenis te komen. Als een bijzonderheid dient te wor den vermeld, dat dit in korten tijd reeds de zesde rijwieldief is, die dank zi het actief optreden van den hoer Cracau door de politie onschadelijk kon worden gemaakt. UITOEFENING BOOKMAKERS- BEDRIJF. Te Middelburg is, naar de Tel. meldt weder een persoon aangehouden, ver- ducht van uitoefening van het book- makersbedrijf. Tegen genoemden persoon, den 25- Jnrigen D. A. K., is, evenals tegen zijn de vorige week aangehouden vader. D. C. I\.. rechtsingang met bevel tot ge- angenhoudina verleend. EEN ZONDERLINGE VENNOOTSCHAP. Dezer dagen namen wij uit de ,,N. R. Ct." een bericht over, betrekking hebbende op de N. V. Prinses Juliana, to Rotterdam. Het verhaal kwam hierop neer, dat een pvijswinner, die ƒ42.50 kwam ha len. geen geld kreeg, nadat hij een kwitantie en een obligatie gegeven had. Naar aanleiding daarvan deelde do directeur van de vennootschap aan de Tel. het volgende méde Op obligatie no. 7810 was een prijsje van ƒ42.50 gevallen. Onmiddellijk werd toen aan den agent, die deze obligatie verkocht had, den heer V. d. Endt, te 's-GraveDhage, opgave ver zocht van het adres van den rechtheb bende. De heer V d. Endt deelde dit mede en daarop werd den winner, den heer D. Boer, verzocht zijn prijs in ontvangst te komen nemen. Na dit ver zoek nog eens per telegraaf Ke hebben hcrhauld, kwam de heer Boer onge veer 4 dagen later zich aan het loket aanmelden. Daar de directeur alle be talingen persoonlijk doet, werd den heer Boer verzocht naar het privé- kantoor te gaan. Daar ontving hij vol-, gons den directeur 4 briefjes van tien niet een rijksdaalder en toekende hij daurna een kwitanti#. De heer Boer is daarop vertrokken en vervoegde zich toen aan het loket om tc trachten ook daar, dus voor de tweede maal, zijn prijs in ontvangst te nemen. Den bediende kwam dit ver dacht voor en daarom belde hij naar bet privé-kantoor. Zoo vlug mogelijk, aldus de directeur, liep ik de trap af, doch toen ik beneden kwam, bleek de heer Boer ventre £i terre te zijn vertrok ken." t Dat zou de toedracht der zaak zijn. PRIJSVRAAG VREDE DOOR RECHT De Algemeene Nederlandscbe Bond Vrede door Recht, gevestigd te 's-Gra- venhage, verlangt een geschiedkundig leesboekje voor de hoogere klassen der lagere scholen voor het daarbij direct aansluitend onderwijs, loopen- de over de geschiedenis van Neder land en zijne koloniën sinds 1813. Het boekje moet zijn eenvoudig van vorm, maar veelzijdig van inhoud. Het moet niet enkel handelen over Staat en kerk, maar ook over school, ge zondheidstoestand, welvaart, verkeer, wetenschap en kunst. De omvang mag niet meer bedragen dan acht vellen druks. De prijs voor den win ner bedraagt f 200. In de jury heeft zitting de heer mr. W. II. de Beaufort, oud-minister van buitenlandsche zaken en o.a. ook on ze vroegere stadgenoot de heer Dr. C. te Lintum. BEGRAFENIS GENERAAL DEN BEER POORTUGAEL. Op Oud-Eik en Duinen te 's-Graven hage werd Maandag in het familie graf bijgezet het stoffelijk overschot van den Staatsraad generaal Den liwr Poortugael. In den rouwstoet volgden achter den lijkwagen twee ga lu-hofrijtuigen, -waarin gezeten wa ren de vertegenwoordigers van de Ko ningin en den Prins. Als slippendra- gors liepen naast de lijkbaar (die slechts met een palmtak was gedekt) de kamerbewaarder en de boden van den Raad van State. Op de begraafplaats werd de rouw stoet opgewacht door een talrijke me nigte belangstellenden uit regeenngs- Uringen en deputation op krijgsgebied en ander gebied, o. m. waren aanwe zig de minister van buitenlandsche zaken, de voorzitter van de Tweede Kamer, de president van de Rekenka mer, de vice-president van den Raad van State en bijna alle leden van dat college, en oud-leden, de oud-minis ters van marine Roëll en Cohen Stuart, de oud-minister van buiten landsche zaken Van Tets, de oud-mi nister van oorlog Cool, de ou<L-gou- verneur-generaal Rooseboom, een deputatie van de hoogere krijgs school, zoomede deputaties van de vereenigingen „Vrede door Recht" en van het Ned. Roode Kruis. De oudste zoon dankte voor de be toonde belangstelling. VAN EEN DER VERPLEEGSTERS DER BULGAARSCHE AMBULANCE. Uit Tchorlou wordt aan de „Ned." geschreven; Behoudens verkoudheid, die hier de rondte doet, maken wij 't allen best; het weer is sinds 1 Januari slecht, zeer wisselend van tempera tuur, dan regen en kcude wind, dan sneeuw en vorst. Heden (15 Jan.) zijn hier 13000 sol- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regei IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de gebeele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publick naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- 6maak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigls voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 2k 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (U/a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. daten ingekwartierd die op weg zijn naar AdrianopeL Volgens een der of ficieren hier moeten en zullen de Bulgaren Adrianopel hebben, want zonder dat zou de strijd doelloos ge weest zijn en ze beweren het ook wel te krijgen, steeds nieuwe troepen en nieuw geschut I Een der Bulgaarsche doktoren hier, die eens bij ons middagmaalde, zei kort en duidelijk: „oorlog is een hel", en "t is wel waar, als je al die ellen de ziet, die "t na zich sleept. Typhus heersebt hier erg; in enkele hospitalen liggen de soldaten geheel gekleed op een soort matras, en wandelen met een temperatuur van 40 gr. nog naar buiten voor de W. C. 't Eten voor hen js ook niet veel bijzonders en toch zijn ■ze tevreden. Ze komen en gaan hier per ossewagen, levend of dood. Zoo'n begrafenis is zielig; een ruw withou ten kist, van onder latjes, (dan ver teert net lijk gauwer) met een zwart kruis erop geschilderd, niets er over heen! Dit wordt in de ossekar ge plaatst door een paar soldalen; voor op gaan een pope (geestelijke) en een jongen met een wit houten kruis in de hand, eu 't is afgeloopen. Die zwaar gewonden, die van alle plaatsen in den omtrek voor 't huis worden gebracht, is een ellendig ge zicht; sommige hebben 22 uur ach- tereen op de kar gelcger, daarbij soms al dien tijd droog brood gegeten en niets gedronken. Sommigen zijn in geen weken verbonden, wemelen van ongedierte en verspreiden een ondra gelijke» stank. Door de werkelijk uit stekende zorgen waarmee ze omringd worden, knappen ze als regel gauw op en zijn ons aandoenlijk dankbaar. De herstelden huilen van narigheid, dat ze bij ons wegmoeten en liggen dan ook zielig op de ossenkar in den kou den wind, nauwelijks beter zijnde. 14 Januari was 't Nieuwjaar voor de Bulgaren, en ging onze chef uit naam der ambulance den comman dant gelukwenschen. De patiënten kregen wat tabak en een pijpje, van T Bulgaarsche Roode Kruis. 't Is een heidensch leven op straat met die groote inkwartiering; de Bul garen schreeuwen altijd, alsof ze groote ruzie hebben! De beschaafde Bulgaar spreekt veel talen, Fransch, Duitsch, Engelsch, Russisch, Grieksch en Turksch. We spreken na tuurlijk enkele Bulgaarsche woorden en maken ook de eigenaardige noofd- bewegingen; ons neen schudden is hun ja, en we vermaken ons daar- HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. 't N. v. d. D. meldt 20 Maart a. s houdt deze maat schappij een buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam. In bespreking komt„Het wetsont werp tot wijziging van art. 1623-B. W. en volgende". Bij die artikelen wordt aan den huurder van landerijen, indien de oogst van een jaar door onvermijde lijke toevallen, hetzij geheel, hetzij ten minste voor de helft is verloren ge gaan, de bevoegdheid gegeven om onder zekere voorwaarden evenre dige vermindering der huurpenningen of zelfs, hij éénjarige pacht, ontheffing van den geheelen huurprijs te vorde ren. De wet laat echter de mogelijkheid open om door een bijzonder afwijkend beding den pachter met deze geheele aansprakelijkheid voor toevallen, zoo gewone als ongewone, te belasten. Het mag als bekend worden verondersteld dat dit afwijkend beding in nagenoeg alle huurcontracten voorkomt. Hoofdstrekking van het bovenver melde wetsontwerp is, om aan deze afwijkende bedingen voortaan alle rechtskracht te ontzeggen door de nie tigheid uit te spreken van elk beding, dat strijdig is met eenige bepaling van de artikelen 1628 en 1G29. Dit ontwerp ngediend door de soc.-dem. leden van de Tweede Kamer. Daarna komt in behandeling het rapport van het hoofdbestuur over 't ontwerp van wet „Verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of los land in pacht". Inleider de heer K. Cz. de Boer. Vervolgens spreekt de h&er V. R. IJ. Croesen over „Hervorming van ons landbouwtentoonstellingswczen". NEDERLANDSCIIE TUINBOUWRAAD. Op de alg. vergadering van 27 Fe bruari te Utrecht, komt (volgens "t N. v. d. D.) een voorstel van het centraal bestuur in behandeling om te vormen groep van veilings- en verzendver- eenigingen, onder bepaling, dat dtze groep in het centraal bestuur zal ver tegenwoordig! worden door teen groen- tenteler en een ooftteler. De heer J. Smid, referendaris aan het departement van landbouw, nij verheid en handel, zal een lezing hou den over„Het arbeidersvraagstuk, meer speciaal in verband met arbeids beurzen voor den tuinbouw". Daarna houdt de heer C. G. Vattier Kraane, directeur der N. V. Vriesseveem, te Amsterdam, een voordracht over „De koeltechniek ten dienste van den tuin bouw." HAAGSCI-IE SCHOUWBURG. Het hoofdbestuur der Maatschap pij tot bevordering der bouwkunst, heeft zich met een adres tot den ge meenteraad gericht, met het verzoek, om den nieuwen gemeentelijken schouwburg te plaatsen op het voor malig Park Zorgvliet, gelijk omschre ven is in het voorstel van de heeren Jurrïaan Kok c.s., onder afwijzing van plannen die beougen, hetzij de heropening van den brandgevaarlij ken en geheelen onveiligen schouw burg aan het Voorhout, hetzij de op richting van een nieuwen schouw burg daar ter plaatse. Adressant wijst er op, dat bij den bouw van een schouwburg op Zorg vliet aan alle eischen van verkeer en bouwkunde ten volle kan worden vol daan, terwijl de hoofdreden voor het verzoek gelegen is in het feit, dat door zulk een beslissing een nieuw cen trum voor Den Haag zal ontstaan, ge lijk het geval is geweest te Amster dam, waar zich na de plaatsing van Rijksmuseum en Concertgebouw.het Museumkwartier heeft ontwikkeld. KAMERVERKIEZIN GEN. In de te Purmetrend gehouden ver gadering van do Centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Hoorn is de heer W. de Jong met algemeene stemmen candadaat gesteld. De Centrale vrijzinnige kiesvereeni ging in het district Oostburg stelde den heer jhr. R. R. de Muralt defini tief candidaat. Prof. mr. J. E. Heeres (U.-L.) heeft zich bereid verklaard een candida- tuur van de drie vrijzinnige kiesver- eenigingen te Leiden te aanvaarden. Het vrijzinnig centraal-comité in het kiesdistrict Sliedrecht heeft als can didaat in dat district aan de aange sloten kiesvereenigingen voorgesteld dr. W. W. van der Meulen (vrij libe raal), te 's-Gravenhage, die bereid is een candidatuur te aanvaarden. (N. R. Ct.) VERDRONKEN. Aan den Zuidwal tegenover de Bees tenmarkt, te 's-Gravcnhage, geraakte, naar het „Vad." meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag een jonge man te water, met het treurig gevolg, dat hij korten tijd later levenloos werd opgehaald. SCHOOLHOOFD OF SCHOOL VERGADERING. De burgemeester van Ambt-Almelo heeft aan Gedeputeerde Staten van Overijsel verzocht, te willen -bevorde ren, dat artikel 15 der door den Raad vastgestelde instructie voor liet on derwijzend personeel der openbare la gere scholen, luidende „In deze ge vallen, waarin het hoofd der school niet door de wet of gemeente-verorde ningen gebonden is, beslist de school vergadering", ter vernietiging wordt voorgedragen, zijnde dit artikel naar zijne meening in strijd met artikel 23 der Wet op het Lager Onderwijs, waarbij bepaald is, dat de regeling der schooltijden, de vaststelling van liet leerplan, enz., geschiedt door het hoofd der school onder goedkeuring van B. en W. en den districts-scbool- opziener. De burgemeester meent voorts, dat dit artikel der instructie voert naar de republikeinsche schooL HOFBERICHTEN. De Koningin gaf gisteravond ten Paleize een tweeden muziekavond voor Oen grooter kring van genoodig- den dan op het eerste Hofconcert. De Koningin-Moeder, die in gerui- men tijd geen avondfeesten bezocht, woonde de uitvoering bij. Voor het auditorium traden op jonkvrouw Repelaer van Driel met zang en de heer Gerard Hekking, solo violoncellist bij bet Concertgebouwor kest te Amsterdam, beide solisten op het klavier gegeleid door den heer Verheij uit Rotterdam. PROF. Dr. CRAMER. Onder veel belangstelling is Maan dagmiddag te Amsterdam grafwaarts gedragen 't stoffelijk omhulsel van wijlen prof. S. Cramer, oud-hoogleer aar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Amsterdamsche Universiteit, en het Seminarium tot opleiding van leeraren in de Doopsgezinde Gemeen ten. Aanwezig was o.a. Mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Ko ningin in Noord-llolland. Het woord werd o.a. gevoerd door prof. Hector Tneub, prof. Völter, Ds. Leendertz, Prof. Kübler en dr. J. G. Boekenoogen, de laatste sprak na mens Teyler's godgeleerd genoot schap. VERDUISTERING. De sergeant S., van het 4e reg. inf. te Leiden, is in arrest gesteld. Hij wordt verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van menagegelden. (N. R. Ct.) MOLLEN EN KIKVORSCHEN. Tot bescherming van mollen zijn eerstdaags voorschriften te wachten, gegrond op de wet van 25 Mei 1880 tot bescherming van diers-oorten nut tig voor landbouw of houtteelt. Voorts zal binnen enkele dagen een wets ontwerp het departement kunnen ver laten, waarbij onder intrekking van de wet van 1880 nieuwe wettelijke voorschriften tea- bescherming van in het wild levende nuttige dieren. Daar door zal het mogelijk zijn ook voor zoover noodig de kikvorschen wette lijk te beschermen. Door de ontwor pen regeling wordt o. a. de gelegen heid geopend om door een verbod op het vervoer aam de verdelging van mollen en kikvorschen paal en perk te stellen. ARME KLEINE. Te Nederhemert (Gelderl.) is een 3- jarig meisje, doordat haar kleeren bij de kachel vlam vatten, in brand geraakt en eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden, zoo meldt de „N. R. Ct.". NESTVISSCHERIJ. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan den hoofd inspecteur der visscherijen opgedra gen, hem te rapporteeren over het geen door do voorstanders is aange- \oerd in de Tweede Kamer ten. gun ste van de motie-Duymaer van Twist, waarbij de wenschelijkheid werd uit gesproken van een verbod tot aan voer van nest anders dan voor aas. DE STEENHOUWERSPATROONS EN DE TARIEF WET. Aan den Minister van Landbouw enz. is een adres verzonden door de vereeniging Bond van steenhouwers- patroonsvereenigingen in Nederland, zulks naar aanleiding van het kon. besluit van 20 Januari, waarbij wordt bepaald dat de Steenhouwerswet met uitzondering van de artikelen 2 en 4 in werking zal treden op 1 Maart 1913 en dat de artikelen 2 en 4 in werking treden op 1 Mei 1913. Adressant merkt op, dat door het kon. besluit de bedrijfskosten voor het steenihouwersbedrijf enorm zullen worden opgevoerd en verzoekt, ter tegemoetkoming aan die meerdere kosten uitvoering te willen geven aan de door den Minister in de Kamerzit ting van 23 Mei 1911 gedane toezeg ging: het daarheen te willen leiden, dat de tariefsbepaling uit het ont- werp-Tariefwet, betrekking hebbende op natuursteen, in een afzonderlijk wetsontwerp aan de Kamer word© voorgelegd. HOOG WATER. De Maas is weer snel wassende. Se dert Zondagmorgen is ze gestegen 62 c.M. en wijst nu te Maastricht 3.15 M. of 45.16 boven N. A. P. Luik seint 44 c.M. was en ook alle andere plaatsen ia België seinen stijging der rivie- DRIE KINDEREN EN EEN VROUW TE WATER. Zaterdag waagde een zesjarig knaapje te Leeuwarden zich op het ijs, met het gevolg, dat de kleine waaghals door den duimen ijsvloer zakte. Zijn beide broertjes, jongen tjes van 10 en 12 jaar, het ongeluk be merkende, snelden toe, en om hulp te bieden, gingen beiden op het Ijs. Het mocht hun echter niet gelukken, hun helpende handjes toe te steken, want spoedig verkeerden zij in dezelf de netelige positie als hun broertje. Toeii werd ooi hulp geschreeuwd. Ve le omwonenden kwamen op het ge roep toeloopen, o. w. de moeder van de drenkelingen. De vrouw bedacht zich een oogenblik en sprong toen pardoes in het water. Nu moest dus aan vier drenkelingen hulp worden geboden. Twee arbeiders en een brie venbesteller, die inmiddels op de plaats van het ongeluk waren geko men, mocht het toen gelukken de moeder en baar drie kinderen te red den. Het jongste knaapje was reeds be wusteloos, doch door de goede zorgen, van den brievenbesteller, die de kunst matige ademhaling op den kleine toe paste, was het bewustzijn spoedig te ruggekeerd, zoo meldt de L. Ct. TOEZICHT OP BIOSCOPEN. Naar aanleiding van de verschillen de klachten en opmerkingen over het groote gevaar van de meeste bios copen, hebben zich to 's-Gravenhage eenige personen tot een commissie ge constitueerd, ten einde die bioscopen, waarvan de exploitanten slechts goe de films willen vertoonen, die ieder een zonder gevaar, kan gaan zien, zoodanig onder controle te stollen, dat het publiek met gerustheid daar heen kan gaan, dat ouders, zoo zij met hun kinderen een bioscoop willen bezoeken, zonder te behoeven te vree zen dat bet jeugdig gemoed hunner kinderen vergiftigd wordt, de onder controle staande biosoopen kunnen gaan zien, zoo meldt de N. Ct. Deze commissie, die indien het noo- dig mocht blijken zal worden uitge breid, bestaat voorloopig uit de hee ren: dr. F. van Gheel Gildeineester; rector L. J. J. Hagerauts; M. Broek- huyzen Jr., J. M. Maury en C. J. van Peursem. TELEFONEEREN MET FRANKRIJK De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 5 Februari 1913 tusschen Nederland en Frankrijk telefoonge- sprekkeai zullen kunnen worden ge voerd. De prijs van èen in Nederland aan gevraagd gesprek bedraagt per 3 mi nuten f 2.50 in het verkeer met plaat sen, gelegen in de 1ste zone en f 3.50 in .het verkeer met plaatsen gelegen in de 2e zone. Dringende gesprekken zijn in het Nederlandsoh-Frausche telefoonver keer niet toegelaten. DE GESTRANDE DRIEMASTER BIJ SCHEVENINGEN. Onder de duizenden nieuwsgieri gen die zich Zondag naar Scliev-enin- gen begaven om den daar gestranden schoener te bezichtigen, bevonden zich niet alleen personen uit Den Haag, maar ook uit Katwijk, Rotter dam en andere plaatsen, zelfs uit Amsterdam. De Staatsspoorstoomtram alleen vervoerden lO.OOOj personen naar Scheven in gen. Ongeveer te 4 uur was er een be langwekkend oogenblik, toen drin mannen van de equipage hand aan hand door de zee naar het schip gin gen en daarop klauterden, waarna zij geruimen tijd aan boord bleven. 'Tal van toeschouwers, voorzien van photographdsch© hand-toestellen, men kiekjes van den schoener en van den levendigen aanblik welken de duinen boden waarvan de jeugd zich dapper liet afrollen. Over het afbrengen van het schip door de Berging-Maatschappij hier te lande wordt onderhandeld. Prases Juliana is gisterochtend en de Koningin gistermiddag naar Sche- veningen gereden om het gestrande schip te zien. TWEEDE KAMER. OVERBRENGING VAN EEN ZIEKEN SOLDAAT. Met betrekking tot het bij de be handeling der Oorlogsbegrooting be sproken geval der geneeskundige be handeling van een milicien van het 3de regiment veld-artillerie te Breda, heeft do Minister van Oorlog aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat, na dat bij bedoelden milicien suikerziekte in belangrijken graad werd geconsta teerd en hem geen geneesmiddelen werden verstrekt, omdat volgens den geneesheer alleen wijziging in de voe ding verbetering in den toestand kon brengen, op verzoek van den vader en van belanghebbende, de.ze 30 Decem ber j.L, nadat hij ongeschikt was ver klaard voor den dienst, uit het hospi taal ontslagen en, onder geleide van een oppasser, naax zijne woonplaats werd vervoerd. Ongelukkigerwijze nam het ziekte proces een dusdanig onverwacht snel verloop, dat patiënt needs enkele da gen later overleed. Naar de meening van de geneeskun dige autoriteit heeft het vervoer van patiënt van Breda naar Rotterdam geen invloed gehad op het verder ver loop van het ziekteproces. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is aan den inspecteur van administra tie bij de zeemacht I. Lombaard, op verzoek, en aan den officier van ad ministratie der 1ste klasse bij de zee macht K. van der Heiden wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken- 'ng van pensioen bij do zeemacht bevorderd tot offi cier van administratie der 1ste klas se. de officier van administratie der tweede klasse, J. Dolk. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is dr. H. .T. Backer, te Leiden, tot wederopzeg ging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de physïsche methoden der organische chemie. Bij Koninklijk besluit is aan mejuf frouw E. E. Engelbrecht, te Deven ter. op haar verzoek, eervol ontsla? verleend als leerares aan de middel bare koloniale landbouwschool al daar. EEN REVOLVER-AANSLAG. Te O. Pekela (Gr.) wilde, naai- di „Prov- Gron. Ct." meldt, een onbe kend persoon de dienstbode van dei landbouwer E. Degeman spreken Toen zij te kennen gaf, niet buiten te willen komen, loste hij een revolver schot. De kogel drong door in de ka mer. Gelukkig werd geen enkel per soon getroffen. De politie doet onderzoek. BRANDEN. Op den Nieuwenberg onder Rozen- daal (N.B.) is de hofstede van J. van de Kar geheel afgebrand. Een naar runderen en ook een paard verbrand den. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. VIERDE GROOT-NEDERLANDSCII STUDENTEN-CONGRES. (Vervolg 3de dag.) Ds. II. v. Broekhuizen uit Zuid- Afrika, hield Maandagmiddag nog een rede over „Volk en taal". Maandagmiddag werd de sluitings- zitting gehouden. De heer Tangkau, dókter-djawa en bestuurslid van de Indische veroeni- gimg S. T. H. hield een rede over Een hoogeschool in Indië. De heer G. Kalff Jr., lilt. cand. te Leiden, verdedigde de volgende stel lingen: 1. De Nederlandscbe student toeft verkeerd, wat te wijten is deels aan zijne eenzijdige academische vorming deel® aan de fouten van zijn volks karakter. 2. De Universiteit moet minder leer school en meer opvoedingsinstituut worden. 3. Oprichting voor de jongste twee jaren van studententehuizen zou daartoe zeer kunnen medewerken. Te Gent zal het volgende congres plaats hebben. Rechtszaken Voor de rechtbank te Rotterdam stond Maandag terecht G. S., beklaagd op of omstreek- 4 Mei opzettelijk Wil lem Huibrecht Westerveld te Abben- broek van het leven te hebben beroofd door het toedienen van 2 koppen kof fie en 2 bittertjes, waarin tevoren mor fine gemengd was. Bekl. zat (zoo meldt de Tel.) heel kalm in de bank. De eerste getuige, P. Boender, was tegenwoordig toen S. in een apotheek aan de Jonker Fransstraat te Rotter dam onderhandelde over den prijs van 1 kg. morfine, waarvoor 300 ge vraagd werd, nl. op 28 Nov. 1911. Na den dood van Westerveld had hij dit met elkaar in verhand gebracht. Bekl. zei, dat hij over morfine liad hooren praten en was nieuwsgierig naar'den prijs. Andere getuigen, I. Benaart en J. Verheij hadden bekl. den Dinsdag voor St. Nicolaas uit de apotheek zien ko men. Twee bedienden uit de apotheek kon den zich het geval niet goed herinne ren. In verband met de medcdeeling door een hunner, dat alle facturen na een maand vernjjetigd waren, vroeg de of ficier of de directie der volksapotheek meer met de politie in aanraking was geweest, wat getuige ook niet precies wist. II. van Prooycn en W. J. Boers, dio bij de opgraving van bet lijk an den gestorvene tegenwoordig waren, be vestigden, dat het opgegraven lijk dat van Westerveld was. De verdediger, mr. Van Gigch, uit Amsterdam, vroeg waaraan zij liet lijk herkend hadden. De voorzitter sneed die vragen evei wel af. Als deskundigen werden gtehoord dr. Josselin de Jong en dr. C. H. van Her werden, die de lijkschouwing verricht ten en R. Magnus die het scheikundig onderzoek verrichtte. Geconstateerd werd, dat hoogstwaarschijnlijk nior- phinevergiftiging had plaats gehad. De laatste detkuridige gaf, np verzoek van den president, een uitvoerige be schouwing over morpliinevergiftiging. Wel zijn er erkele andere ziekten, die dezelfde symptcmen vertoonen, maar Westerveld was san geen dezer lijden de. Positief durfde getuige niet verkla- ren, dat hier morpbinevergiftiging had 'plaats gehad, maar het was wel zeer waarschijnlijk.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6