NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9089 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 6 februari 1913 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: sUf Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Btogggjjfir- Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 (fa JT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. SSd Z™|bM, 'voir Haarlem' '.'.l 1 I l l H 037* 7Jh^3ÊÊÊf^l Redacfle en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <sM$^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoessfraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 FEBRUARI. Schouwburg: De Violiers. Brongebouw: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apolio-Theater: Bioscoopvoorstéllin gen. B enne broe kGemcentera a ds verga dering. Stadsnieuws BENOEMING II. B. S. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan s Rijks II. B. S. te Sappenieer is bij Koniukl. besluit van 5 Februari benoemd de 'heer A. F. Vestér, onder wijzer aan de Christ, school voor den Werkenden Stand aan de Bakcnesser- gracht alhier. D1RECTEUR POSTKANTOOR. Bij Kon. besluit van el Februari is met ingang van 1(5 Maart benoemd tol Directeur vau het postkantoor, de heer H. Helling Wz., directeur van het Spoorwegpostkantoor no. 2. Omtrent deu heer Helling vernemen we, dat uij to Alkmaar geüoren is eu den ieeftijd van 59 jaar bereikt beeft. H'j is als corumies in verschillende betrekkingen op de Amsterdainscho postkantoren werkzaam geweest, en was daar t laatst in functie als eerst aanwezend ambtenaar. Daarna werd hij hoofdcommies op het postkantoor te Arnhem, later directeur van liet postkantoor te Vculo, en daarna di recteur van het spoorwegpostkantoor No 3 te Zwolle, van waar hij direc teur van het spoorwegpostkantoor No. 2 standplaats te Rotterdam, werd. De heer Helling staat bij do autori teiten en het personeel uitstekend aangeschreven. Horloge vermist. Ten nadeele van den grondwerker J. H. uit de Haasstraai is uit een zak je van z'n vest, dat lag aan den wal kant van de Friescbe Var-tensmarkt, een zilveren horlogo weggenomen. Aanbesteding. Heden is aanbesteed het amoveéaen van een bloemboilenlcods aan de Tem peliersstraat no. 7 en het ter plaatse stichten van een gebouw ten dienste vau den bloemboLeniiandel der firma J. Mooij en Zn. Ingeschreven werd door: J. Louw eu E. J. Lubbers, f 12700. J. Vink, Schoten, 12190. J. de Vos, I 9955. Gebr. Winnubst, f 11994.. S. Winnubst, f 12097. E. J. Donselaar en J. Spanjaard., 1 10539. J. T. Duin, f 10390. J. E. A. Kaub en A. Bienboom, I 10736. C. Boon, Zand'voort, f 10777., J. v. Schagen, f 11200. J. Kroon van Diest, f 11200. G. v. Es, f 12692. P. Cijemers, f 12225. J. Turkenburg, Schoten, f 12378. A. N. Cornellssen, f 11584. \V Hoek, f 11450. Gebr. A. M, en D. P Joustra, 1 11747. J. Verhagen, f 11090 Th. M. au beursen, f 11076. Haarl. Coop. Bouwersbond, f 12100. De overigen allen te Haarlem. Hedenvoormiddag is in Café Belle- vue, Baau boek Plein, alhier, door den architect A. de Maaker in het open baar aanbesteed het verbouwen van perceel Xwy rderslaan nu. 11, alhier. <r~ biljetten waren ingeleverd. Inge schreven is door W. Hoek, Haarlem, voor 4750 Kreuger, id., 5235J. Verhagen, id., 4830 J. Vink, Schoten, 4530 Coöp. Bouwersbond, Haarlem, 4904 J. Louw en Lubbers, id., 4970 H. van Heerden en De Haan, id., 4103 Gebr. Winnubst, id., 4G92 S. Winnubst, id., 4847 Dohselaar en Spangeren, id., 5110 T. Eunuus, id., 4G97 Fir ma N. Joustra, id., 4673 Kaub en Bierboom, id., 4997 P. Cremers, id., (4200 J. vau Schagen, id., (5120 J. Bruin, id5150 C. W. ten Broeks, id., 4774 J. de Vos, id., 4757 C. P. Hetero, id., 4363 Metselaar en Da Pous, id., 4735 Zemel en Veldwijk, id., ƒ5129; M. Nederkoorn, id. (4490. Bevolkingsstatistiek. Volgens opgaaf in de Staatscourant teldo Haarlem begin December 70394 in-mr.ers. Geboren zijn 138 kinderen, waarvan 4 levenloos. Er overleden 96 personen. GRATIS BROOD- EN KOFFIE- UITDEELING. Verantwoording van bijdragen over de maand Januari 1913 S. v. L. 10, Haarl. Brood- en Meel fabriek 25, A. v. E. 3, R. G. R. 6, W. B. W. (10, F. C. A. B. (2.50, Mevr. Q. v. U. 10, Fr. Q. v. 10, Mevr. B. d. H. 5, G- J- D. 5, P. T. d. B. 1, Mevr. M. C. K 2.50, A. H. W. 5, II. J. v. S. (2.50, J. A. J. E. H. Th. (2.50, J. M. S. 2.50, F. W. S. 1, L. G. 2.50, H. en J. L. (1, A. J. S. 2.50, Mevr. K. 5, Mevr. V. 5, G. S. d. C. 5, Mevr. H. 2.50, Jhr. Ch. v. d. P. 100, II. .1. C. 2.50, A. d. G. 5, Mevr. W. 10, G. B. C. (5, D. C. K. (2.50, E. A. V. (5 F. F. v. B. 10, W. B. S. 10, Dames V. 2.50, L. P. B. 3, Collecte Biosco pe 4.83, Mevr. P. d. M. 1.50, W. V Zn. (2.50, W. M. t. II. d. L. (5, A. H. (2, Mevr, D. 10, Mevr. P. 10, J. J. v. N. (2.50, W. A. V. (2.50, Mevr. V. 10, H. J. v. M. 2.50. F. F. 1 5, M. F. f 2.50, Mevr. W. f 5, Mevr. H. M., f 1.50, H. H. B. f 15, A. B. f 1, E. S. O. d. C. f 5, J. K. f 2,50, J. P. J. G. f 1, A. G. v. W. f 2,50, A. A. S. f 3, A. R. v. d. L. f 2,50, F. J. D. T. f 10, C. J. v. P. f 2, K. d. L. f 5, C. D. f 2.50, Mevr. S. f 2.50, Pers, Haarl. Katuen Mij. I 9.13 3/2, V. D. f 10. Mevr. D. f 0.50, B. B. f 1, P. f 1, N. N. f 0.30, N. N. f 0.50, d. K. 1 1, M. B. f 1. N. N. f 1, J. D. P. f 1, J. S. B. f 1. J. W. S. 1, A. W. f 1, A. W. Th. I 3, N. C. f 1. v. d. H. R. f 1, Mevr. A. S. f 3, G. J. A. v. H. f 3, AI. S. f 2, C. H. f 3. Mevr. W. v. M. f 2,50, Mevr. v. B. f 2.50, J. E. S- I 1, G. S. XI. f 2, Mevr. J. f 5, Mevr. v. M. f 2.50, R. G. R. f 6, A. C. D. f 1, A. van V. f 1, H. F. f 1, D. f 1, Mevr. M. C. S. i 2.50. R. Z. f 2.50, Dames R. f 1. Mcj. T. (3, H. J. G. Jzn. (1, H. W. (0.50, R. 11, C. B. f 3, mevr. M. V. 0.50, P. J. M. 1, B. G. t. B. f 3, Da mes Van V. 2, mevr. T. van B. 5, A. K. 2.50, mevr. VA'. B. (1, mevr. W. C. A. Z. van R. (2, mej. A. A. K. 5, dames A. (2.50, mevr. Van H. (5, S. v. d. V. (0.50, P. B. (1, K. E. A. J. 2.50, J. C. 1, mevr. V. C. 1, mevr. J. C. 1.50, J. T. 2.50, D. M. 1, AV. G. XI. J. 1, C. E. (0.50, Cb. E. f 2.50, mevr. N. 5, mej. Van G. 10, J. A. G. (2. AV. A. t. H. (1, mevr. E. L. (2.50, S. AV. d. K. (2.50, L. (2.50, mej. XI. (1, J. W. van L. (3, A. J. K. G. v. R. (2, N. N. (1.50, L. S. (2, J. C. B. 10, D. XI. A. (2.50 J. G. II. (1.50, V. H. J_ T. (1, AV. H. J. A. XI. (3.50, per soneel AVerf Conrad 22.97, (0.05, (0.35, (1.20, L. (2.50. Pers. Haarl. Kat. Mij. 8.201/2. Van een dienstbode I. N. N. 1.80. J. G. K. II. J. B. (10. Mevr. A. v. D. (2.50. E. W. (1. G. W. C. V. (1. Mevr. E. M. 1. C. H. H. 1. J. B. S. 1. Mevr. N. G. C. K. B. (10. S. P. R. 2 59. Mej. J. d. P. (2.50. Mevr. A. v. C. (2.50. J. A. F. 2.50. J. J. S. li. J. C. -J- (2. N. 12. A. C. V. (2. N. B. (1. J. G. M. (0.50. H. J. B. v. B. (2. M. AV. v. L. (2. J. d. J. (1. J. G. v. P. (2. P. G. (1. B. S. AVzn..(1. L. (2.50. G. S. (3. D. J. A. AV. (1. L. II. Totaal (G79.34. AFGEVAARDIGDEN. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond besloot tot liet zen den van een afgevaardigde naar de Meeting te Rotterdam, te houden te gen de Tariefwet, en benoemde daar toe den heer F. licerwolf. Het Haarl. Arb. Secretariaat be noemde als zijn afgevaardigde den heer XI. Roest. A f d e e I i ng. Alhier worden pogingen aangewend om te komen tol oprichting van een afdeeling van de Ned. Ver. vau Ge heelonthouders vau spoor- eu tram wegpersoneel; bij slaging daarvan wordt het correspondentschap op geheven. DE TELEFOON. Naar men weet heeft de Regeering voorgesteld om met andere telefoon netten ook dal te Haarlem over te ne men. Naar we vernemen zal deze naasting gedurende den eersten liju weinig verandering in den toestand brengen, daar de Beil-telephooumaav schappij het nel nog drie jaren zal blijven bclieeren. Besmettel ij ke Ziekten. In de week van 29 Januari tot en met 4 Febr. zijn de volgende aantallen besmettelijke ziekten voorgekomen in Haarlem 1 geval van roodvonk en 4 gevallen van diphtheritis in Heems kerk 4 gevallen van dipbUieritis. en in A'elsen 1 geval van roodvonk. DE VERBOUWING VAN HET POST KANTOOR. AA'e vernemen, dat de verbouwing van het postkantoor nog wel een poosje op zich zal laten wachten. Dit valt af te leiden uit het feit, dat de nieuwe postdirecteur de woning bo ven het postkantoor weer gaat be trekken, terwijl bij verbouwing een deel van deze woning bij het postkan toor zal worden gevoegd. Uit de Rechtszaal ARR. RECHTBANK. Diefstal. De ochtend-zitting was bijna geheel gewijd aan zaakjes met „gesloten deu ren", daarna nam in het bankje der beklaagden plaats een op het oog net gekleed persoon, die zich echter aan minder nette handelingen had schut dig gemaakt, n.l. aan diefstal van ver schillende kleine voorwerpen, ten na deele van een bewoner der Anthonie- straat. Ket feit was gebeurd op 1 Dec. j.L, doen hel werd door den bekl., die in verzekerde bewaring was, ontkend. Het O. M., zijn requisitoir nemen de, achtte de verklaringen der getui gen onder eedo van groot belang. Zij toch hadden verklaard dat beklaagde precies geleek op den persoon, zoo wel wat gestalte, kleeding als stemge luid betreft die aan hen de gesto len voorwerpen had verkocht. Dan hebben we voorts de daad der ver missing van de voorwerpen op 1 Dec. j.l., terwijl kort daarna de ontvreem de goederen in banden van eenige ge tuigen uit Amsterdam kwamen, ter wijl vaststaat, dat beid. dien tijd in Amsterdam geweest is, en in het be zit der gestolen voorwerpen. Verder komen de moeten in dc deuren over een met de breedte van den schroe vendraaier en passen de loopers in liet huisslot van Kollerie, den bestolene. Dan is de grijze jas, die bekl. aan heeft, ook nog een aanwijzing tegen hem. De jongen bad geen geld, maar kocht toch een nieuwe jas, juist ua den diefstal, om zich natuurlijk niet dadelijk te doen herkennen.Verder staat hij slecht bij de politie aange schreven uit een en ander meende ue Officier het wettig en overtuigend be wijs geleverd te uehuen, en vorderde Z.Ld.Achtb. tegen bekl. 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. P. Tideman, re fereerde zicli aan het oordeel der Rechtbank. Bekl. hield daarna nog eens iljn onscuuld vol, „Uf ik nou één jaar of tien jaar moet zitten, ik zoek het houger op en weet van niets, zeide hij. En dan die gerei-uschappeii. wat heteekent dat; ik neb er thuis een kist vol van; den schroevendraaier keu ik niet eens, die hoort van mijn vader. En de sleutels, die zijn overal te krij gen, hei zijn geen luopers." Na deze mededeeJuig van bekl. be paalde de Reciitbauk de uitspraak op 13 feür. a.s. De mooie grijze jas, die alleen maar geuieud had oui bekl. te doen herken nen, werd hem nu uitgetrokken, en ais een „mijnheer-afwerd hij weg gevoerd naar beneden, door landlie den op de publieke tribune begroet. Uitspraken. J. V., veehouder te Haarlemmer meer, meikvervaLsching, vrijgespro ken. C. H. K., werkman te Schoten, dief stal, 2 maanden gevangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis. K. E., matrassenmaker te Haarlem, diefstal, plaatsing in een krankzinni gengesticht. D. R., werkman te Spaarndam, po ging tot moord, een jaar gevangenis straf. YV. S., zonder beroep te Edam, be delarij, 12 dagen hechtenis en drie maanden Rijkswerkinr. J. T. Jzn., arbeider te Edam, huis vredebreuk en bedreiging met misdrijf tegen het leven, 14 dagen gevangenis straf. VV. L. Z., zonder beroep te Schoten, diefstal, 1 boete of een dag hechte nis. P. J. de K., baas-graanmaalder, te Haarlemmermeer, mishandeling, vrij gesproken. F. F. M., metselaar te Haarlemmer meer, vernieling, (10 boete of 8 da gen hechtenis. P. It., arbeider te Haarlemmer meer, mishandeling, (15 boete of tien dagen hechtenis. G. V., visscher to Katwijk a. R., diefstal, 3 dagen gev.straf. I. F., werkman te Vlissingen, de sertie, 4 dagen gev.straf. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichteo). alle lof toekomt. Ook de heer Dries en de anderen waren zeer goed. Het kluchtspel werd verdienstelijk ver tolkt, en ook hier was de heer Dries zijn plaats waard. De heer Ebeling, van Velseroord, had de leiding van het bal en gaf nog eenige voordrachten ten beste. Wij hopen en gelooven ook dat een vol genden keer het gezelschap meer be langstelling zal ondervinden. De nu aanwezigen waren zeer dankbaar ge stemd ten opzichte der uitvoerenden. HAARLEMMERMEER. Volksonderwijs. Het bestuur van de afd. Haarlem mermeer van Volksonderwijs, dat de ze we&k na de rede van den heer Ke telaar is geconstitueerd, is saamge- steld uit de heeren J. H. M. Eveleio, W. XI. v. Riol, A. v. d. Hor, W. J. Klaver, A. A. van Wijk, J. Bervoets on Mevr. van RielSmeenge. Ernstige gevolgen. De oude koopmaa A. L. te Hoofd dorp had een paar weken gleden het ongeluk met zijn kar oiu te vallen, doordat de hond die er voor gespan nen was, uitschoot narr een geit die hem passeerde- L. kreeg de kar op zijn lichaam, maar ooger.schijnlijk bezeerde hij zich niet ernstig. Nu blijkt evenwel, dat bij door dit onge val vrij ernstig inwendige kneuzin gen heeft bekomen, zoo zelfs, aai de geneesheer aan zijn geheel herstel twijfelt. Weldadigheidsavond. Naar wij vernemen bedraagt de net to-opbrengst van den onlangs georga- niseerden weldadigheidsavond in Ho tel de Beurs te Hoofddorp, ten voor- deele van de blinde kinderen uit liet gezin van den arbeider J. van Pelt, ruim 307. De heer P. van den Berg te Haar lemmermeer heeft voor de benoeming tot godsdienstonderwijzer Vï' de Ned. Herv. Evangelisatie te Nieuw veen bedankt, zco meldt de Rott. ZAND VOORT. De heer J. Korthals Altes te Zand- voort is gekozen tot hoofdingeland van het AA'atersehap „De Purmer". Binnenland Uit de Omstreken SANTPOORT. Zang en Vriendschap. Maandag gaf het gemengd koor „Zang en Vriendschap", van Velser oord-, een uitvoering in 't café „De Tuinman", van den lieer J. Th. Bühm, te Santpoort. Opgevoerd werd „Mig non" (operette in 8 tafcrcelen), ge volgd door het kluchtspel „Ilans Dus- sel op het gemeentehuis". De opkomst was matig, 't geen wel licht het gevolg was, van de onbe kendheid van het gezelschap. A'oor hen die er zijn geweest was 't in één woord een genotvolle avond. De directeur, de heer Abercrombie, heeft dan ook eer van zijn werk. De hoofdrol werd gespeeld door Mejuffr. A'eenis. van I.Tmuiden. wie daarvoor TWEEDE KAMER. Ingediend is een wetsontwerp om den spoorweg BataviaBuitenzorg Aan de Indische S. M. aan te koopen voor 8.500.000, maar 't rollend mate riaal blijft da i eigendom dei' Mij. Te- A'ens wordt door de regeering (1.009.000 gevraagd voor de aanschaffing van rollend materiaal. De regeering bere kent het voordeelig saldo der exploita tie op 471.000 per janr. KAMERVERKIEZINGEN. De Nieuwe Ct. deelt mede, dat de vrijzinnige kiesvereenigingen in liet district Harlingen voor een gemeen schappelijke n candidaat een keuze zul len doen uit het volgende tweetal mr. J. C. Kielstra te 's-Gravenhage en mr. A. D. II. Fockcma Andreae te Alk maar, beiden vrij-liberaal. De Leeuw. Ct. meldt, dat de vrijzin nige kiesvereeniging te Kollum een grostal beeft opgemaakt, waarop voor komen de heeren Netscher, Vierhout, Faber en S'chukkirick Kool. De R. K. kiesvereeniging in het dis trict Wijk bij Duurstede heeft besloten met een R. K. car didaat uit te komen. Naar het U. D. Aerneemt, zal mr. J. baron de Wijckerslooth de Weerde- sleïn weer candidaat gesteld Avordeu en zal hij deze caudidatuur aanvaar den. De anti-reA'olutionnairen zullen hem steunen. STAKINGEN SIGARENMAKERS. Vandaag vervalt de door het Verhond van Patroons-vereenigingen vastge stelde termijn voor de opheffing dei- stakingen te Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem. Waren vandaag die sta kingen niet opgeheven, dan zou al dus luidt liet besluit van het Aer- bondsbestuur op 15 dezer een a 1 ge in eene uitsluiting van de leden dei- gecombineerde ai beidersorganisaties ingaan. Do gecommitteerden van de arbei-, dersvereenigingen hebben, volgens be sluit van een Dirsdagavond gehouden vergadering, in verband met het bo venstaande een uilvoerigen brief aan het A'erbondsbestuur gezonden. (N. R. Crt.) DIEFSTAL VAN EFFECTEN. In de maand December van het vo rige jaar werd ten nadeele van den orgelverhuurder Warnies in den Haarlemmer Houttuinen te Amster dam voor een waarde van ongeveer 3000 aan effecten gestolen. Woens dag is het mogen gelukken de twee vermoedelijke daders aan te houden. Een hunner is een schilder zonder vaste Avoonplaats, die tot kort voor den diefstal bij den heer Warnie6 in dienst Avas. Hij Averd aangehouden toen bij in een effectenkantoor aan het Damrak een stuk te koop aan bood dat \-an den diefstal afkomstig bleek te zijn. DE TYPOGRAFENSTAKING TE AMSTERDAM. Gisteren is nog door bet stakersco mité overeenstemming verkregen met de firma Ellerman, Harms en Co. Op deze drukkerij zal onder dezelfde voorwaarden gewerkt Avorden, als Avaarop liet conflict door de onderhan delingen met de Amsterdumsche Drult kersvereehiging is beëindigd. Bij het „Nieuwsblad voor Neder land" wordt nog onderhandeld. Het aantal stakers, dat niet Avcer in dienst is genomen, beloopt ongeveer j vijftig. Echter komen nog in bet ge bouw d'Geelvinck elk uur van pa troons aanvragen om personeel. DE AUTEURSWET. De firma Martiuus Nijhoff te Den Haag heeft op grond van de Auteurs-j wet Dij de justitie een klacht inge diend tegen den algemeenen secreta ris van deu Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, wegens inbreuk op haar auteursrecht Hei betreft het nadrukken van een gedeelte van den inhoud van hei be kende, door genoemde firma uitgege ven, werkje Parlement en Kiezer in bet Jaarboekje van den Vrijz.-Dem. Bond, meer in het bijzonder het daar in overnemen van een gedeelte der in dat werkje voorkomende uit de offi- cieele opgaven samengestelde lijsten van de uitslagen der periodieke en tusschentijdsche verkiezingen voor de Tweede Kamer sedert 1897. De justitie heeft aan deze aanklacht gevolg gegeven. („Vad."). EEN KIND VERBRAND. Te Baarii is gisteren Hiel 3-jarig dochtertje van den Avissehvachiter II. van Dijk in aanraking gekomen -et een brandende kaohel, zoodat de kleertjes vlam vatten. Bij 'haar thuis komst trof de moeder liet kind in deer niswaardigen toestand aan. Het is kort daarop overleden. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. Door het Gerechtshof te Amsterdam is, ter vervulling eer.er vacature van raadsheer in haar college, de navol gende alphabetisohe lijst Aan aanbe veling opgemaakt: L. Pb. J. Hoeffelmaii. vice-pres. der Arr.-Reohtbank te Amsterdam; F. M. C E Koksma, idem te Rotterdam; L. Üfferhaus Jz., rechter in <le Arr.- Reohtbank te Amsterdam. ÏNSLU1PDIEF. Sedert eenige weken haddon twee re chercheurs te Amsterdam een jongen man gevolgd, dien zij verdachten van verschillende insluipingen. Met taal geduld gingen zij al zijn gangen na en ontdekten daarbij, dat hij een groot aantal woningen in de Van Lennep"- buurt binnenging. De achtervolgde schoen echler te vermoeden, dat men hem in T oog liield, want soms keerde hij op straat plotseling op zijr. schreden terug of wel hij liep bard een steeg door en bleef dan om den hoek van de steeg eensklaps staan. Soms ook bleef de man uren lang op een stoep, of in een wachtkamer van het. Centra al-Si alion zitten, steeds trouw door dc recher cheurs in liet oog gehouden. Dezer da gen besloten zij tot zijn aanhouding over te gaan eu Maandag werd de man in een café gearresteerd. Bij zijn overbrenging naar het hoofdbureau wist hij Tets uit zijn zak in het Avater van den O. Z. Voorburgwal te werpen, daarbij zeggend, dat men nu geen be wijs meer tegen hem had. Er -werd gedregd, tot lieden «cliter zonder resultaat. Gisterenmiddag is de man ge hoord in A'erband met een tweetal in sluipingen in de Vun Lennepbuurt. Avaarbij eenig geld werd ontvreemd. Volgens A'erklaring van de beide re chcrcheurs is bij in de perceelen ge weest, waar de diefstallen gepleegd werden. De aangehoudene heeft reeds wegens diefstal door insluiping gevangenis straf ondergaan. (Hbld.) Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam, Geslaagd voor liet doc toraal examen rechten de heer P. II. Stuurman. Rechtszaken geiis poging tot moord gepleegd op N. Drees en diens dochter Esther Drees, met wie bekl. verkeering had gehad, door liet lossen van revolver- choten. De adA*.-gen. eisChte strafverzwa- ring tot tien jaar. De toegevoegde verdediger, mr. R. F. Boekhold, advocaat te 's-Graveu- hage, pleitte ontoerekenbaarverkla ring of vermindering van straf. Uitspraak 32 Februari a.s. Gemengd Nieuws 'T DUITSCJIE ROÖDE KRUIS. Nog altijd blijven de Bulgaren wei geren liet Duitsche ltoode Kruis toe gang te verleenen naar Adrianopel. Misschien zal nu toegestaan worden, dat eeu tra i sport geneesmiddelen Avordt doorgelaten. EEN BOMAANSLAG. Op Tsjang, den gouAerneur vaW Foetsjau in China, is een bomaanslag gepleegd, waardoor 30 personen ge dood of gewond zijn. De gouverneur zelf bleef ongedeerd, zoo meldt de N. R. Crt. HET PROCES DER PARIJSCHE AUTOBANDIETEN. (Men zie ook Tweede Blad). Woensdag werd "t proces voortge zet. Naar de correspondent van de X. R. Ct. seint werd nu vooral de be klaagde Monier ondervraagd. XI ij bleef, met een lach op den mond, alles ontkennen. Alle getuigen die hem herkend zouden Lebben, vergis sen zich, zoo zei hij. Daarna volgt het verhoor van Sou* dy, bleek, gladgeschoren, geplak'e haren, aanmatigende houding. Hij bestudeert sedert, twee d3-genvoort durend zijn aanteekeningen. Hij be- _mt dan ook dadelijk ti- kalme stem een uit het hoofd geleerd zoogenaamd filosofisch betoog tot de jury. Hei is een nabootsing van liet geen in vroe gere anarchisten-processen verkon digd werd. De koele opmerkingen en vragen A'an den president doen hem vergeten, wat hij zeggen wilde. Hij blijft midden in een zin steken en moet zijn papieren uit den zak halen. Zijn medebeschuldigden die zich waar schijulijk groote redenaars vinden, lachen hem uit als hij steken blijft. Soudy ontkent alle deelneming aan bankbestomiüigen en aan den moord le Chantilly. Hij zegt wel een dief te zijn maar geen nioordernv. Na de schorsing der zitting A'olgl een zeer lang uitvoerig verhoor van den Belg Caroy. Het is een werkman, 28 jaar oud. Dit is dc eerste beklaag de dio geen phrasen uit, maar zich sellerp en sterk verdedigt legen de op hem rustende zware beschuldiging, twee oude lieden te Thiais vermoord en bestolen te hebben. Eén punt is zeer belangrijk nit ju ridisch oogpunt. Carouy beweert, dat BerLillon zich A'ergist heeft mej «en vingerafdruk. Een duimafdruk die Bertillon Ihar.s aan Carouy toe schrijf», zou Bertillon eerst aan de oude vrouw die vermoord is toege- sc':reien hebben. Heden wordt het proces weer voor!1 gezet. ONTPLOFFING. Gisterochtend is in de kruitfabriek te Weiteren hij Gent eeiie ontploffing in twee molens voorgekomen. Twee werklieden zijn,, volgens 'het Hbld. van Antwerpen, gekAvets'; de schade is zeer groot. EEN IJSDIENST. Uit Hamburg wordt aan de ,,Vos9. Ztg." geseind, dat een internationale ijsdienst ingericht zal worden door de Vereenigd© Staten, Engeland en Duitschland. Meu wil de stoomsche pen, die den Noord-Atlantischen Oce aan bevaren, door vonken-iclcgrafi- sche waarschuwingssignaleii bijtijds opmerkzaam maken op het gevanr vnn teneinde ongeluk- oorkomen. MOTORBOOTEN BIJ DE ENGEL- SCHE VLOOT. De St. James Gazette meldt, dat de admiraliteit een nieuw plan heeft ontworpen om van het groote aantal drijvende ijsbergen, tenein ken zooA-eel mogelijk te vo< POGING TOT MOORD. Voor het gerechtshof te 's-Graven hage, stond naar de Tel. meldt, te recht L. K., bootwerker te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf AA'e- narticuliere motorbooten in Enge-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1