Tooneel, die vaa opvoeren alzag om dat er toch nieia mee te behalen zou zijn. Van Eysden zag beter. Succes en geld heeft de rok hem gebracht. SINTRAM. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij konlnkl. besluit is toegekend de zilveren eeremed. van de orde van Orunje-Nassau aan J. II. van Olmen, part. klerk-portier bij den ontv. der dir. bel., 3o kant., Rotterdam. Bij res. v. d. Min. van Koloniën is CV. baron van Slingelandt ter besch. gesteld v. d. G.-G. van Ned.-IndJË, ten einde te worden benoemd tot ndsp.- ingen. bij den post-, felegr.- en tete- phoondienst. Bij besch. van den Minister van Oorlog ad int. van Marine zijn met 1 Maart officier van gez. Ie kl. dr. E. J. Borgesius, thans gepl. te Rotter dam, op non-activiteit gesteld, B. L. van Albada, gepl. te Rotterdam, en W. A. de Looze, gepl. in de directie te Amsterdam. Ind. Bestuursacademie. Bij res. v. d. Min. van Kol. is aan Dir. Ph. Kleintjes, in verband met zijne benoeming tot gew. hoogl. in de fac. der rechtsg&leerdheid te Gronin gen. en aan E. Moresco, 0--I, ambt. met verlof, op verzoek, eervol ontslag Verleend als leeraar bij do Ned.-Ind. Besluursacadeniie en is mr. I. A. Ne- derburgh, gep. O.-I. hoofdambtenaar, laatstelijk directeur van justitie in Ned.-Indié en D. G. St blo. O -I. amb tenaar met verlof, laatstelijk insp. van den arbeid, benoemd tot leeraar bij de Ned.-Iud. Bestuursacademie, om onderwijs te geven, eerstgen. in die gedeelten van het Ned.-Ind. gecodifi ceerd privaat- en strafrecht de de hoogere betuursambtenaar be hoort bekend te zijn, laatstgen. in de versch. stelsels van kol. bestuur. EEN NEDERLANDSCHE PRIJS- VRAAG VOOR DE JEUGD. De Algemeen© Nederlandsoh© Bond Vrede door Recht, hierbij vertegen woordigd door zijji speciale propagan da-commissie en de Nederlandsche R. lv. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede, hebben li voornemen binnenkurt een prijsvra; voor de jeugd uit te schrijven voor een opstel over een der volgende on derwerpen: 1. Wat is het doel der vre desbeweging; 2. Welke gedachte ver tegenwoordigt het Vredespaleis? 3. Hoe moeten geschillen tusschen de volkeren in de toekomst worden be slecht! Aan deze prijsvraag zullen kunnen deelnemen meisjes en jongens, dae ge boren zijn tusschen 1 Januari 1896 3ii 1 Januari 1399, onverschillig of z-j nog schoolgaande zijn of niet meer. Meerdere mededeolingen omtrent deze prijsvraag zullen nader verschij nen en ook aan alle schoolauitoritei- ten en scholen worden rondgezonden. TWEEDE KAMER. Nog slechts enkele woorden over do middagvergadering van gisteren. Dc lieer Duys zette na de pauze zijn zeer uitvoerige repliek over art. 34 a en de amendementen betreffende do risico-overdracht bij de invaliditeits verzekering voort, steeds argumen ten uanvocrende voor de verkieslijk heid van 't behouden dezer verzeke ring onder de uitsluitende leiding en controle van de rijksverzekerings bank, omdat overdracht van risico in zijn oog den belanghebbenden minder zekerheid en waarborgen gaf. Daarna borduurde ook de heer Troelstra nog lang tot 't einde van de dag-zitting op hetzelfde thema voort, en trok vooral te velde tegen da vrijzinnigen, die, nu tot do risico- overdracht bekeerd, met politieke be rekening poseerden als de redders van den boerenstand en daartoe, conse quent zijnde, heel hun werk van de sociale verzekering met de Rijksver- zekerjiigs-bank dienden omver te ha len, Tegenover de beweringen van den heer Patijn dat in 't havenbedrijf te Rotterdam was gebleken dal risico- overdracht voordeeliger uitkwam, verlangde hij zekerheid. En daarom stelde h ïjde volgende, nader te behan delen rn o tie van orde voor: De Kamer, overwegende, dat 't van bciung is, dat de ervaring door de Rijksverzekeringsbank opgedaan met de risico-overdracht, verzoekt den Mi nister daarover een gedetailleerd rap port le doen maken en dit aan de Ka mer over te leggen. Overigens kwam hij nader op voor een krachtig rijksinstituut voor de in validiteitsverzekering en noemde zoo wel de amend-Treub als die van den heer De Visser, die wel door den Min. als schijnconcessie zouden worden overgenomen, politiek spel en reine demagogie. Dinsdag wordt 't debat maar weder voortgezet. N. O. G. Bij herstemming is met 742 van de 1251 uitgebrachte stemmen gekozen tot hoofdlicstuurder van het Nederl. On derwijzers Genootschap de lieer Sj. Dijkstra, klasse-onderwijzer te En schedé. De lieer Staal, van ilooge- veon. kreeg 4G9 stemmen. Tot redacteur van het orgaan der vereeniging, ..Het Sehoolbiad", wérd gekozen de heer S. Roosmn, van Zaandam, met 787 van de 1319 bij her stemming uitgebrachte stemmen. GEVALLEN. Een I5-jarige jongen is in de Spaarn- dammerstraai te Amsterdam van een steiger van een in aanbouw zijnd huis gevallen. Zwaar verwond werd hij opgenomen en daarna per zieken- automobiel naar liet Wilhelminagast- huis gebracht, waar hij spoedig is overleden, zoo meldt'de „N. R. Ct.". EINDELIJK TOCH GEPAKT. Door dio recherche te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, in Duitschlund opgespoord en aldaar vervolgens op verzoek der j-uslitie aangehouden-, een persoon, verdacht van met den on langs veroordeelden D. zich te he4>- ben schuldig gemaakt aan de u- braak op den Singel in October 1.1. De inbraak geschiedde in den nacht van Zaterdag op Zondag, 20 October, in het perceel Singel 68, waar geves tigd is 'r.et engros-mugazijn der firma A. RötAgering en Van Exter. De 24-jarige losso bootwerker D. en de nu aangehoudene wanen in het perceel bezig, (loen een agent van politie voorbijkwam en ewug lawaai meende te hooren. Te zaaien met een particulieren nachtwaker, posteerde hij zich achter een boom en toon de beide inbrekers eindelijk naar buiten kwamen, hield men ze aan, om ze mee te nemen naar het politie-post- huis. Bij het past huis probeerden bei den te ontvluchten, hetgeen één ge lukte. De zie gooide bij zijn wegloopen eon lasch weg, die later inbrekersgereed- scliappen bleek le bevatten. Bij iouil- leering werd op D. bevonden f 475 aan bankpapier en ongeveer f 15 aan specie en een zaklantaarn. Daar den volgenden morgen ongeveer f 1000 verdwenen bleek te zijn. mocht men aannemen, dat de ander met het res- teerend bedrag gevlucht was. En zooals nu blijkt, is men er ein delijk in geslaagd ook dezen twee-de te arres toeren, nadat men had verno men, dat hij de wijk naar Duitsch- land genomen had. D., dte inmiddels gedetineerd werd in het Huis van Bewaring beproefde het voorbeeld hem door mevrouw R. gegeven, te volgen, door op 8 .Tan. jl. te willen ontsnappen uit het Huis v. Bewaring. Men hoorde nl. 's nachts om twee uur verdachte geluiden uit een der cellen komen. De directeur werd ge waarschuwd en men ontdekte een lang touw, hangend uil D.'s cel tot op een afdak. Tegen dit afdak 'tend een ladder, blijkbaar er gezet met bet doel, om D. een vlucht mogelijk te maken. van deze verandering, zooals Mr. vv. niets ter zake. De dienstbode moet de I. Faulkner in een artikeltje in do gewone bepalingen in acht nemen en 1 ..Evening News" van jl. Vrijdag mag dus niet binnen den tijd vertrek schreef. Mr. Faulkner was verwon- ken. derd over de resultaten van zijn onder- j zoek, evenals zijn lezers dit waren bij! VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen nis gezeten neeft, en tegen w«ii, ue- ™rkl2&n"ïn' verband met 'den het lezen van zijn stukje. Hij vond dat zeggen of eenigo oude prenten nog bij- halve z.jn thetrieen, die trouwens al ^Klaringen in \e na™ mei ucn in Londen alleen in do verloopen 9 zondere waarde hebben aardig aan het luwen schenen te zijn, m9Praop jouin re iiennsn genoom, maanden pL min. 90.000 gaskachels en j ANTWOORD. Neen, maar vraag dit letterlijk niets in te brengen ;'alt "'«op wem liet\ernwr a an t. ozat 'eens aan Dr. Rutgers van der Loeff, Gekleed in een stemmig donker pak, 06 *leuiy, dat JJonaeroag was ni0e Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het trapportaal van hot Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag en daarop volgende (lagen tentoonge steld zijn eenige studiën van de leer lingen der School voor Kunstnijver heid, o.a. ontwerpen voor gebrand glas en decoratief schilderwerk, af drukken van houtsneden, alsook van op steen geteekende studiën, teeke- ningen naar planten en dieren enz. Op deze serie studiën zal later een se rie teekeningen en ontwerpen, betrek king hebbende op bouwkundig ge bied, volgen. In de Rotonde zal tevens tentoon gesteld zijn eene reeks afbeeldingen van- behangels of tapisserieën uit de 16e, 17e en 18e eeuw, die vervaardigd werden in de werkplaatsen der G-o- belens, van Beauvais, de Savonnerie en de Nederland-en. De ontwerpen dozer mimrbekleedin- gjen werden door verschillende Itali- aansche, Fransche, Vlaamsche en Nederlandsche meesters getèekand, terwijl de mytologische en geschied kundige, de godsdienstige en politie ke voorstellingen, alsook de omlijs tingen, waarin ze zich bevinden in verband met de artistieke uitingen der genoemde tijdperken hoogstbelangrijk zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Pensioen. Aan den heer C. Somers, onderwij zer aam de leerschool der Rijks kweekschool alhier is een pensioen van f 1014 toegekend. „De Korenbl oem". Binnenkort zal de gemengde geheel onthouders zangvereeniging „De Ko renbloem" haar eerste jaarvergade ring houden, waarvoor de agenda o.a. vermeldt hot verkiezen van een drie tal periodiek aftredende bestuursle den, benevens jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. De ver gadering zal worden gevolgd door een gezellig samenzijn, waar door enkele leden eenige voordrachten zullen wor den gegeven. VAKORGANISATIE. De volgende week zal de afd. Haar lem van den Bond van Huispersoneel een vergadering houden in „Volksbe lang", waar de voorzitster, mejuffr. Mulder, zal behandelen hot onder werp: „Vakorganisatie voor Huisper soneel". Baden. In het douchebadhuis aan den Iïou- denhörn zijn in de afgeloopen week 951 baden genomen in dat aan het Leidschepleön 1054. IETS OVER HET GAS IN KEUKEN EN HUIS. Men schrijft ons, vrij vertaald uit het „Journal of Gaslightin-g" van 7 Jan. 1913: Het vooroordeel tegen gas voor ver warmingsdoeleinden houdt zoo zoetjes aan geheel op te bestaan en waar het nog mocht standhouden wordt "t mettertijd door den stroom van erva ring, van praclijk verzwolgen. De groote waarde van het gas voor verhitting, ook uil hygiënisch oogpunt beschouwd, de groote resultaten, be haald op het gebied van koken, de voordeelen van het zuiver en hygië nisch brandende gas tegenover de smerige, roetende cokes- en kolenvu ren, zijn in hooge mate tot liet publiek doorgedrongen het resultaat liiervan is, dat hoe langer hoe meer gas voor deze doeleinde o gebruikt wordt. Niet alleen uit Londen en zijn voorsteden, maar ook van provinciesteden en -stadjes komen dezelfde berichten van groote aanvrage om gas voor verwar men en koken zelden is de aanvraag zoo groot geweest als heden ten dage. Grooier gemak thuis, betere atmos ferische toestanden zün het resultaat INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 30 Cis. per regel. Uemengd Nieuws Het proces der Auto- Bandieten. le gaan blootstellen, en dat wel blijkt dat 'hij zich niet schuldig gevoelde uit het feit, dat hij dadelijk weer in hu* terugkeerde. Dat hij niet met Bonnot heulde, zegt bij, blijkt verder wel daaruit, dat deze met levensgevaar door een raam ontsnapte in plaats van door een achterdeur, die Gauzy hem toch, als ze het samen eens wa ren geweest, wel van te voren gewe- :n zou 'hebben. In elk geval, zoo is zijn conclusie, de hoeren van de jury kunnen zicht geen goed denkbeeld van de gebeurte nissen vormen zonder mijn huis ge- te hebben. Ik smeek het Hof dan ook daar, vóór ihet uitspraak doet, te willen komen kijken. Gauzy's advocaat, mr. Brethon, on dersteunt, met eenvoudige maar zeer treffende welsprekendheid, het ver zoek van zijn cliënt. De Parijsche correspondent dor Te Ter aanvulling van de telegrafische meedeelingen over de zitting van Don derdag schrijft de Parijsche Hbld.-cor- respondenl De zaak-Gauzy is pnkkender dan die van een der andere beklaagden, omdat tegen dezen man buiten de ten-lnste- legging die hij ten sterkste betwist, niéts ongunstigs bekend is. De ande ren, behalve dat de aanwijzingen voor hun schuld nagenoeg allen twijfel uit sluiten, zijn ook zonder dat hun schuld aan deze moordgeschiedenissen blijken zou gemeene boeven, inbrekers, die- ven, nelers. Gauzy was een hard wer kend huisvader, die slechts één lid van de bende, Monier, gekend heeft, en dat nog onder een anderen naam, en via zij u misdaden litis al la S*» Witwit. Is hi,, zooals nieu liciu ten los- J«S "'Koonï telaas iter telegram. Ut logt, door zijn stilzwijgen mede- W® onUoenen daaraan, jtlicltting aan den nioórtl, door Bonnot I voornaamste beklaagden zijn in zijn buis oo den heer Jouln, onder-™rhoord en thans b tjven nog slechts cl,er van den veiligheidsdienst, ge- handlangers over, nl. de verha.tde- jtleegd, dan zija nog \crzachteude om- laars an de door Carouy, Garnter en staiidighedou to pleiten tnaai'tlau is anderen gestolen effecten, litj toch een groot misdadiger, lilaar is 1,B'! ,h?' «I»".0" ïaI ,zl"'.n5 "C hij er n ie t medeplichtig aan en ik klaart de president met betrekking lot moot zeggen, dat ik vandaag den in- de Donderdag door den vcrd.digor druk gekregen heb, dat do „bewijzen" Omit gesteld» conclusies (n.l. om ,n togen hem verre vain overtuigdend zijn loco door rechters en gezworenen een dan is hij oen ongelukkig slachtoffer onderzoek in het huis te gaan instel. die oen jaar onschuldig in de gevango- 'ml, dat bet Hof geen uitspraak oji dit i,p_ verzoek znl doen aan na alle getuigen- .....hond óan fornuizen waren bijgeplaatst en dat, ïr dit bekend was bij de Londensche Gas-Maatschappijen in hun distributiegebied, 1.574.UUU kolen- kachels vervaLgen zijn door gaska chels. Dit is wel een merkwaardig staaltje, en thans trekt de gas-industrie met ten onrechte du conclusie, dat zij, nu grenzen eenmaal overschreden zijn, mettertijd wel in het totale bezit zal wezen var. het door cokes- of ko lenvuren verwarmde gebied. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Donderdag 1 WJUh Ifctlll JJI. ttutgvib v (UI uei J-UUll, j WVCJViVtDVi ill TO, ere lull. Ij uvunui pcw-i., V, ./vl'.,j.-rv n den Stadsbibliothecaris, die eiken dag met zijn in weerwil van zijn drie-en-rv,aKt a -,t op de Stads-biLliothcek op het Prinsen-dertig jaar reeds gnjzendo haren en hof te spreken is. I zijn kalm, degelijk uiterlijk, maakt de- een zekere Michelet u last heeft ge je- ze beklaagde reeds dadelijk een sym- j ven> de effecten, die te Thiais gestolen VRAAG. Zoudt u mij den naam ook I patiiielcen indruk. Wliltocpen.^ kunnen zeggen van den aannemer! Reeds dadelijk blijken de politie-rap- ueiuaaguo „juist van de waterleidïngswerken te Voge- porten te zijnen aanzien uiterst ten-' President: „Hoe kendo die Miche- dentieus. Dat hij twee maanden gevan-]©t u geuisstraf zou hebben gehad is onjuist: i Beklaagde „Ik was bekend in de fi- iiij kreeg eens twee dagen met sursis nancieele krir.gen. Ik heb nog al veel (voorwaardelijk niet-ten-uitvoer-leg- -van mij doen spreken. M. Micholvt VRAAG. Zoudt u mij kunnen rnee- deelen, wanneer er voorloopïg-ma- chinisten-examen is ANTWOORD. Dat is ons niet be kend. Informeer dat eens aan het De partement van Biimenlandsche Zaken in Den Hang. VRAAG. Ik ben bij een tandarts ge- Alle antwoorden worden cekeelkosteloosweest out prijsopgaaf van een gebit, maar wegens don lioogen prijs heb ik er vanaf gezien. Nu stuurt hij mij een rekening van 12. Ben ik deze ver- gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik ben iu het b&zit van een Kronirigsbeker, uitgegeven in het jaar 1S98, ter herinnering aan de Kro ning van H. M. de Koningin. Is deze nog geld waard? ANTWOORD. Plaats eens een ad- rertentie. VRAAG. Kunt u mij ook een adres opgeven waar men sigarenasch kan ,'erkoopen en wat daarvan de waar de is? ANTWOORD. Dat is ons niet b&- Jkeiwl. VRAAG. Is een tweede meisje, dat voor dag en nacht dient, en per kwartuul haar loon ontvangt, in haar recht 1 Februari den dienst op te zeg gen tegen half Maart? Ais zij zonder toestemraing toch vertrekt, waartoe heeft mevrouw dan het recht? ANTWOORD. Zij kan slechts te gen 1 Mei opzeggen. Als ,zij eerder vertrekt, moet zij liet loon vergoeden voor den tijd, dat zij te vroeg weg ging. VRAAG. Heeft Mr. Thiel lederen Zaterdagavond zitting in de Toynbee en hoe laat kan men zich vervoegen? ANTWOORD. Mr. Thiel of Mr. Andreae hebben daar eiken Zaterdag avond om half 8 zitting. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, wanneer de loterij van het Paleis voor Volksvlijt trekt, en waar men vernemen kan, of er prijzen zijn ge vallen? ANTWOORD. Dat kunt u infor- meeren bij een effectenmakelaar. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen wat „anaiphabeten" beteekent? ANTWOORD. Menschen, die niet lezen en schrijven kunnen. VRAAG. Ik ben bijziende in die mate, dat ik steeds genoodzaakt ben een bril te dragen. Nu zou ik gaarne zekerheid hebben of dit steeds een re den is om afgekeurd te worden voor den militairen dienst. Zoo niet altijd, waar zou ik dit dan met eenige zeker heid kunnen vernemen? ANTWOORD. Informeer eens aan de afdeeling Militie ten Stad hui ze. VRAAG. Ik ben in betrekking. Kan ik nu met 6 weken, dus 15 Maart tegen 1 Mei, mijn betrekking opzeg gen. Moot ik nu mijn Nieuwjaarsfooi teruggeven? ANTWOORD. U moet met zes weken opzeggen, maar moogt uw Nieuwjaarsfooi niet behouden. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zeggen wat de beste gelegenheid is om voor kok te leeren, om later op de groote vaart te kunnen komen? ANTWOORD. Neen, dat is ons niet bekend. Informeer dat eens bij de Direct ie van een der stoomvaartmaat schappijen, b.v. de Maatschappij „Ne derland" te Amsterdam. VRAAG. Wat is de reden dat n mijn vraag over behandeling van Forsters Rug- en Nier pillen niet be antwoorden wil? ANTWOORD. Omdat we geen in lichtingen over geneeskundige kwes ties kunnen geven. Daarvoor zijn de doctoren. VRAAG. Indien men een dienst bode voor dag en nacht door middel van een 'besteedster gehuurd heeft, moet de dienstbode voor den godspen ning, dien men aan de besteedster gaf, eu 'waarvan z. ook een deel kreeg, 3 ïnaanden of langer in haar be trekking blijven, of kan zij in dit ge val met 3 maanden vertrekken? ANTWOORD. Wie den godspen ning van de dienstbode krijgt, doet plicht te betalen ANTWOORD. Wij begrijpen uw vraag niet. Heeft de tandarts niets voor die 12 gedaan VRAAG. Ik ben van mijn eerste vrouw gescheiden. Hebben de kinde ren uit het eerste huwelijk recht op den inboedel van mijn tweede vrouw, indien ik kom te overlijden? ANTWOORD. Indien die inboe del eigendom is van uw tweede vrouw, neen. Als gij voor uw tweede huwelijk geen huwelijksvoorwaarden hebt ge maakt, hebben zij aanspraak op een deel van den inboedel. VRAAG. Ik heb een kanarievo gel, die heel aardig zong, maar nu niets anders duet dan schorre gelui den uitstootcn. Hij zit gestadig te hij gen en krijgt op zijn snavel uitslag. Zoudt u mij ook kunnen zeggen wat ik er aan doen moet? ANTWOORD. Het heest heeft op den tocht gehangen, waardoor hij schor is geworden. Geef hem wat ho ning door het water, mogelijk dat het helpt. Zoodra de lente in het land komt, moet u het beestje buiten han gen en dan dag en nacht daar laten. VRAAG. Ik heb een lijster of merel, die sedert een half jaar een verstopping in de neusgaten heeft. Nu zit het beestje den gelie'elen dag met een open mond, snakkende naar adem. Zoudt u mij ook een afdoend middel daartegen kunnen aanraden? ANTWOORD. Geef het beestje de vrijheid. In de natuur geneest hij zichzelf wel, maar nu is er alle kans, dat hij spoedig sterft. VRAAG. IIoo moeten wij gaan per fiets om van Haarlem naar Dord recht te komen, en hoeveel kilome ter is hel? ANTWOORD. De Haarlemmer meer door, dan ovor Alfen eu Bode graven de Krimpenerwaard door naar Zwijndrecht eu hier over laten zetten naar Dordrecht. De weg is ongeveer 70 K.M. lang. Uit de Omstreken HILLEGOM. Aan den tijdelijkon gemeente-arbei der L. N. Woijers is met ingang van 15 dezer, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend. SLOTEN. UIT DEN GEMEENTERAAD. De afd. Sloten van de Holl. Maat schappij van Landbouw zou gaarne zien, dat zioh te Sloten een veearts vestigde, met subsidie van de gemeen' te, B. en W. zullen hierover nader praeadvis&eren. Op zijn daartoe gedaan verzoek, wordt aan deu heer II. G. van Kem pen, benoemd tot burgemeester van Wissekerke, eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. De leening voor de M. U. L. O.- school werd van f 80.000 op f 83.200 gebracht en de rente van 4 1/4 op 4 1/2 pCt. Wegens ongesteldheid van de onder wijzeres te Sloterdijk, mej. De Graaf, werd B. en W. een crediet toegestaan voor een tijdelijke onderwijzeres. Medegedeeld wordt, dat tot commies ter secretarie benoemd is de heer A. du Bois en tot adjunct-commies de heer J. A. J. Bekaar. De heer Geels informeerde hij de rondvraag naar de reorganisatie der brandbluschmiddelen. De voorzitter kan geen bepaalde concessie doen, doch B. _en W. wijden er alle aandacht aan. (Tel.) ging) omdat hij als aankomende jon gen een anderen jongen een stomp ge geven had. Naar Parijs gekomen, zet hij, na wat gescharrel, te lvry, bij Parijs, een winkel in „uitverkoopjes" op, die goed giaat, en hem een zekere welge steldheid bezorgt. Op een goeden dag krijgt hij bezoek van een jongen man, die hem berichten van zijn fa milie uit Nimês bnengt, en vraagt bij hem het vak te mogen leeren Het is Monier (Simentof) dien hij echter slechts als „Elie' kent. Elie blijft bij hem als inwonend leerling-employé met tamelijk groote vrijheid. Na eeuigen tijd gaat Monier weg, naar hij zegt omdat hij deserteur is en bang ontdekt te worden, in wer kelijkheid omdat hij to Montgeron en te Chantilly meegedaan heeft. Hij zegt tegen Gauzy: binnenkort komt er een kameraad van me hier, wil je een kamer voor hem zoeken? Wel ja, zegt Gauzy, en Monier gaat heen. Een dag of wat later komt de vriend, niemand anders dan. Bonnot, maar dat weet Gauzy niet. Als bij zich aanmeldt zegt hij: Och ja, dat is waar ook, nu heb ik heelemaal ver geten een kamer te zoeken. Kan ik dan niet voor een nacht bij u slapen"? vraagt de gast. Gauzy, wiens vrouw en kinderen te Nlmes zijn, stemt toe. Zoo komt Bonnot bij hein. „Je bent niet kieskeurig op wiem je in huis neemt,'merkt de president smalend op. „Maar, mijnheer de president," antwoordt Gauzy, „het was maar voor één nacht. Er was niemand thuis, on Elie's bed stond er toch. Ik voelde m;e een, beetje schuldig omdat ik niet voor de kamer gezorgd had, etn eerlijlk gezegd vond ik het ook wel •interessant eens een avond te praten met een Russisehen revolulionnair, want als zoodanig had EÜe zijn vriend aangekondigd. Daarom vond ik goed dat de man een nacht bij me slapen zou.' Maar nu de gebeurtenissen van den volgenden dag. Do beschuldiging somt die als volgt op: om tien uur ko men do beer Jouin met zijn inspec teurs het huis binnen. Ze overvallen Gauzy, die in het achterhuis zijn potje staat te koken. Ze houden hem een photographie van Monier voor, dien Gauzy verklaart niet te herken nen. Jouin vraagt of er iemand bo ven :s. „Neen,' antwoordt Gauzy. „Ga ons dan voor,'gelast Jouin. Gauzy wordt nu zóó bleek en doet zóó raar, dat de politiemannen hem aangrij pen en fouilleeren, denkende dat hij hen aanvallen wil. Ze gaan naar bo ven; de kamer waar Bonnot zich be vindt is op slot. Gauzy sluit ze opön. Jouin stormt naar binnen, en de wor steling begint, waarbij Bonnot den onderchef van den veiligheidsdienst doodschiet en. een inspecteur zwaar wondt, om daarna door eon vaam aan den achterkant te on,tsnapi>e<n. Do toefldaagdie gaf een andere le zing. Hij wist toen de politie kwam niet beter of Bonmot was reeds uitge gaan. President: Waarom werd ge dan zoo bleek toen heer Jouln u zei: brenj on3 boven? Was het niet omdat ge u afvroegt: moet ik Jouin aan Bonnot of Bonnot aan Jouin overleveren? Beklaagde: Als ik bleek geworden ben, is dat omdat ik al de ellende, de sdhade voor mijn 7.1de vïck op mijn naam, van een huiszoeking voor zag. Daarna verwijt de president hem zijn houding tijdens hot drama. Toen hij de schoten hoorde kwam hij niet, zooials hij had behooren. te doen, de politie te hulp, maar liep de trap af en de straat op. Maar Gauzy zegt, dat hij niet wist wat er gebeurde, of wte er schoot, dat hij niets geen zin had om zich ongewapend aan dat geschiet heeft mij verschillende zaken toever trouwd, en ten slotte heeft hij mij He- last met het verkoopen der bewuste effecten." President: „Het is zonderling, dat do heer Michelet uit Rouaan zich juist tot u heeft gewend. Er zijn toch wol wisselagenten te Rouaan I" Beklaagde: „llij heeft zich tot mij gewend, zooals hij het lot eeu anderen agent zou hebben gedaan." President: „In ieder geval beslaat die mijnheer Michelet niet. Üp het adres dat hij heet te hebben opgege ven, is eeu hotel, waar hij onbekend is." Beklaagde: „Dat weet ik niet, maar het is zeker, dat ik hem 27.340 francs heb overhandigd, afkomstig van den verkoop dezer effecten." Vervolgens wordt de beklaagde ver hoord aangaande de heling van de ivoren Japansohe beeldjes, die te Saint Gcrmdin door Carouy zijn ge stolen. Crozrit de Fleury beweert, dat hij onschuldig is, en legt uit, dat de beeldjes hem door Carouy ter hand waren gesteld bij wijze van pand voor een lecning van 500 francs. Op dit oogenblik bemerkt de presi dent een fotograaf, die juist zijn toe stel naar de bank der beklaagden richt. Vijf dagen lang worden er al dus opnemingen in de zittingzaal ge maakt en alle bladen publiceeren tal- looze plaatjes. Tot nu toe heelt do president daar niets van gezegd, maar nu maakt Hij zich kwaad. 1-lij maakt van liet voorval gebruik om mede te declen, dat hij een aan vrage heeft ontvangen van een bios coop-ondernemer oin opnemingen te moge doen. Wel verre van dit toe te staan, zoo vervolgt de president, heeft hij last gegeven om dien operateur te beletten, opnemingen te doen. en als deze ondernemer soms mucht trach ten zijn waakzaamheid te verschal ken, dan zal hij niet aarzelen, aan den prefect van politie te verzoeken, de ojïvoering van deze film te ver bieden. „Wij zijn hier niet op een tooneel- voorstelling," roept de president uit, „maar wij zijn hier met ernstige din gen bezig." Als het incident gesloten is, betuigt Crozat de Fleury opnieuw zijn goede trouw, en verzekert hij, dat hij geen zijner medebeklaagden ken de." Vervolgens wordt de Boé verhoord, Hij is zetter, en werd in 1889 te An- derlecht geboren. In hoofdzaak worcll hij beschuldigd van het verhandelen van dc in de Rue Ordener gestolen ti tels. President: „Gij zijt met Callcmin naar Amsterdam gegaan. Om wat to doen?" Bekl.: „Wij hielden ons bezig met smokkelen." President: „Caiiemin wist dal gij de gestolen effecten wel zoudt welen te verhandelen. Daarom zijt gij beiden naar Amsterdam gegaan." Bekl.: „Neen. Dat was om andere redenen." President: „Van den Bergh heeft het tegendeel verklaard. Gij hebt hem ■de effecten getoond, en hij heeft ge antwoord, dat de zaak te veel rucht baarheid had gekregen, en dat de ef fecten onverkoopbaar waren," Bekl,: „Wij zullen wel zien wat hl) hier voor de rechtbank zal verkla ren." President: „Intusschen heeft Van den Bergh de effecten bewaard tot Maart, zonder ze te kunnen verkoo pen." De advocaat van Calleinin, Bouche- ron: „Callemin is nooit in de onder handelingen betrokken geweest." President: „I-let staat aan Callemin om dat te zeggen." Adv. Boucheron: „Gij geeft de lezing der beschuldiging, dan mag ik de le zing der verdediging wel geven." President: „Daartoe hebt gij voor- loopig bet recht niet" Adv. Boucheron: „Welnu, dan neem ik het!" President O, permiteer,... I" Adv. Boucheron,Ik vraag alleen maar aan de Boé, om zijn verklarin gen even te herhalen." De Boé willigt het verlangen vun den advocaat in. President„Callemin, wat hebt gij nu te zeggen Callemin, die van het begin der zit ting af in de lectuur van een hand schrift is verdiept, staat op en zegt een-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10