ie minui YifitEEDE BLAD Maandag 10 Feüraarl 1913 Buitenlanascls overzicht Uq Batkan-vuEkaan. Dc Balkan-vulkaan. De toestand voor de Turken wordt nog steeds benauwder 1 Er is bijna geen ontkomen meer mogelijk. Als er geen wonderen gebeuren, danJa, wat er bij 't uitblijven der wonderen preclo;» gebeuren zal, is moeilijk te voor/—"" maar zeker is wel, dat de Tuinen aan tot een nog meer verne- derenucJi vrede gedwongen zullen worden, dan ze, enkele weken geleden konden sluiten. De Balkan-stalen heb ben immers 't voornemen de vredes- eischen nog te vergrooten. Van de oorlogsvelden komt voor Turkije weinig bemoedigend nieuws. Van Turksche overwinningen, die de oorlogskans zouden doeu keeren, is geen sprake. De strijd om Adrlanopel 'tBeleg duurt nog voort. De consuls van Adrianopel hebben nogmaals bij de ambassadeurs er op aangedrongen dat een neutrale zóne zal worden aangewezen, waar de bui tenlanders veilig zijn voor het ge schutvuur oi dat liun toegestaan zal worden door de Bulgaarsche linies been de stad te verlaten. De consuls hebben bij dc ambassa deurs urac nig geprotesteerd tegen de beschieting, daar deze geschiedt op een wijze, die strijdig is met de be ginselen der menschlievendhcid. Turken en Bulgaren. Het '10e legercorps, dat te llonstau- tinopel gelegerd was, is ingescheept, met do daarbij behoorende cavalerie en artillerie en met bestemming naar Gallipoli vertrokken. De inscheping had in volmaakte orde plauts op 15 transportschepen, die in den nacht de kaden van Stamboel en Galaia ver lieten. De oud-minister van marine, gene raal Khoursjid pasja, en Enver-bey moeten eveneens naar Gallipoli ver trekken. Het schijnt dat, met het oog op de operatien aldaar, voorloopig hel plan is opgegeven van de landing eener be langrijke troepenmacht bij Rodosto. Gevechten bij Tsjaluldja. Uit Tsjaluldja wordt bericht, dat de Turken in drie richtingen ecu voor- waartscho beweging maakten. Een colonne van zes bataljons met artil lerie uit 't fort Chavourtabia en de kanonnen van ivvoe kruisers en i wee torpcJobooten, die te Boejok Tsjek- medsje liggen, rukten op u-gen de Bul- gaai sche troepen, die de stellingen bij Arbautkoj bezet hielden. De Bul garen wierpen in een krachtigcii aan val den vijand terug in de richting van de hrug bij Tsjekmedsje. Een Turksche colonne van twee batal jons, die van Bagtsjetkoj oprukte, werd van twee zijden door Bulgaar sche infanterie en artillerie onder vuur genomen, en trok terug tot voor bij Kara sou. Tot zoover de berichten uit Turk-: sche bron. Uit Bulgaarsche bron wordt geseind Een Turksch regiment met een sectie mitrailleuses cn een bcrgbattc- rij, die van het dorp Geukjelo kwa men en een bajonet-aanval van de Bulgeren te doorstaan had, moest in de grootste wanorde, met achterla ting van dooden en gewonden terug trekken, Alle pogingen der Turken om op do lijn Yemkoj Lazarikoj en in de Derkofzone tot den aanval over te gaan, mislukten; hunne troepen moes ten terugtrekken naar hunne stellin gen. Den gehcclen dag vlogen aero planes boven de Tsjataldja-linie. Over de gevechten in de Tsjataldja- linie seint men heden nog aan de „Maandag Ct": Een officieel Turksch telegram uit Konstaniinopel „Zaterdag hadden aan dc Tsjatald ja-linie kleine gevechten plaats. De Turksche troepen aan den linkervleu gel oefenen druk op den vijand uit. Schermutselingen, die geen resultaat opleverden, hadden plaats bij Xamila en Gallipoli. Het vuur van de schepen „Idjalïe" en „Mousson" vernielde de vijandelij ke positie aan de kust van Silivri. De Turksche cavalerie drong door tot Bourgas Ontschepingen van infante rie hadden plaats hij Jsouranj. Een deel der infanterie is te Piganos ge bleven.'' En uit Sofia De Turken vielen de Bulgaren in de huurt van Boulay aan. Dc Bulgaarsche troepen boden den yijai'd wanhopigen tegenstand. Deze werd teruggeworpen en zeira achter volgd tot onder dé forten van Boulaü'. Het aantal dooden en gewonden is groot. Turksche gevangenen ver haalden, dat zes divisies aan deze krijgs-operatie hadden deelgenomen." Om Skoetarl. Ook daar wordt weer Hink gevoch ten. Dc vercenigde Servische en Monte- negrijnsche legers voor Skoetari heb ben eenlge hoogten buiten die stad genomen en de Turken, die een uit val deden, teruggeslagen. Het ge schutvuur had oen bevredigend ef fect, dc Turksche batterijen werden n.l. tot zwijgen gebracht. Twaalfduizend Serviërs zijn in twee colonnes over de Drina getrokken en ook naar de belegerde vesting opgerukt. Aan het artilleriegevecht namen 150 zware kanonnen en 50 stuks snelvuurgeschut deel. Hoe lang zullen de Turken 't beleg nog weerstaan? Aan de „Maandag Crt." worden nog eenige bijzonderheden over 't gevecht der laatste dagen geseind De rechtervleugel der Montencgrijn- sche colonne, onder leiding van ge neraal Martinovitch, bezette het dorp Djons, dat gelegen is onder de forti ficatie van den Tarabosch. De linkervleugel, die voortrukt langs de kusten van het meer van Skoetari, heeft bijna Schiraka bo- reikt. De troepen van 't centrum nader den tot op 200 meter do verschansin gen van den Tarabosch, nadat deta chementen verkenners op twee plaat sen met ijzerdraad afgezette hagen hadden vernield. Van den kant van Schiraka, Gora en Oblik wordt de Tarabosch onop houdelijk gebombardeerd. Een deta chement Servische troepen en drie bataljons Montenegrin en met mitrail leurs en kanonnen rukten op naar Breditz en vielen den vijand krachtig aan. Volgens berichten, ontvangen uit het leger van den kroonprins, zouden de Turken over dc geheele linie ver slagen zijn. De Montenegrijnsche troepen ruk ten op en hebben de kleine redoute omsingeld, terwijl de groote redoute reeds den vorigen dag bezet werd. De Turken beproefden drie maal de redoute te hernemen, maar zij werden met bloedige verliezen teruggeslagen. Daarop werd de kleine redoute met een stormloop met de bajonet geno men. Dc Turken vluchtten. Aan bei de zijden waren de verliezen groot, maar die der Turken waren toch "t zwaarst. Turksche gevangenon bevestigen hot gerucht dat de Turksche bevel hebber in Skoetari, I-Iassan Riza, ge dood werd en dat gebrek aan levens middelen in de vesting zich doet ge voelen. Zij voegen hier evenwel aan toe, dal er nog overvloedig munitie aanwezig is. Ben hospitaalschip voor Servië. Op verzoek van Servio heeft de Ila- liaansche regeering het hospitaal- schip „Regina Ilalia" naar Durazzo gezonden. Een verklaring van den Griek Yeni- zclos over Bulgarije. Vcnizclos heeft zich als volgt uit gelaten „Ik heb dc schoonste reis volbracht, die men zich kan voorstel len. Ik ben gereisd door een schoon land, welles schoonheid nog verhoogd werd door de vrijheid, die de atmos feer doordrong en die zich afspiegel de op het gelaat der bewoners. Mijn schoonste droom, de bevrij ding van Saloniki, is tol werkelijk heid geworden. Ik breng nog geen werkelijken vre de, maar deze zal weldra tot stand komen, zoodra n.l. de legers der ge allieerden Turkije genoodzaakt zullen hebben zich voorgoed voor overwon nen to verklaren. Vredesonderhandelingen. Er loopen wederom geruchten om trent vredesonderhandelingen tus- schen Turkije en de Balkanslaten. De Turksche regeering zou van plan zijn in het geheim vrede te sluiten en het land dus, evenals na den oorlog in Tripolis is geschied, voor een fait accompli te plaatsen. Ce politieke toestand in Europa. Er werkt iets. En gelukkig iets goeds Tusschcn Rusland en Oostenrijk- Hongarije. Prins Hohenlohe, die een eigenhan dig schrijven van den Keizer van Oostenrijk aan den Tsaar van Rus land heeft overgebracht, is weer naar1 Ween en vertrokken. De berichtgever van het „Berl. Ta- geblatt" te Petersburg heeft van een 1 weling'elichtcn diplomaat aldaar vei'- nomen, dat het initiatief van den keizer te Petersburg een zeer goeden indruk heeft gemaakt, in diplomatie ke kringen is men overtuigd, dat er spoedig verbetering in de betrekkin gen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Ruslund zal komen, ofschoon het voorbarig zou zijn te denken, dat thans reeds een tastbaar resultaat la bereikt. De officiëele opvatting omtrent den stap van den keizer is als volgt: „Men apprecieert de ridderlijke opwelling van den grijzen monarch, die door zijn schrijven, onafhankelijk van den politieleen toestuiul cn van de gespan nen verhouding tusschen beide rij ken, wilde loonen, dat de traditioneels vriendschap tusschen de huizen Habs- burg en Romanow door de gebeurte nissen van den dag niet geleden hec-ft. Ofschoon het schrijven geen enkele politieke quaeslie aanroert, is het dus toch van hooge bctcekenis." Het antwoord van den Tsaar zal evenmin van staatkundigen aard zijn en alleen de verzekering bevatten van de vriendschappelijke gevoelens van den Tsaar jegens den Keizer. I-Iet moge waar zijn, dat de keizer van Oostenrijk zich in zijn brief ge heel en al onthouden heeft van poli tieke toespelingen, liet feit, dat die brief juisi in dezen tijd en onder de huidige omstandigheden verzouden is, geeft hem toch wel een politiek lintje, dat door beschouwingen van diploma tieke zijde geenszins weggevaagd kan worden. Een Engelsch-Duilsche vloot- overeenkomst? Van nog meer beteekenis voor den overeenkomst tusschen Engeland en overeenkomst tusschen Enggland en Duitschland tot beperking der vloot- uitgaven. De mededeelingen van den Duit- schen minister vau marine, admiraal Tirpitz, in de begrooMngscommis.sic van den Rijksdag, over dc van En- gelsche zijde gedane voorstellen urn de sterkte der vloten vast te stellen op de basis van dc verhouding 1010 een voorstel dat ook de Duitsche minister aannemelijk acht zijn van groote beteekenis. Want het is voor de eerste maal, dat de Duitsche regeering schijnt in te gaan op liet denkbeeld van beper king dor wederzijdsche toerustingen. En vooral dat de man, in wien men lot nog toe een tegenstander van elke beperking der vlootuilbreiding zag, die regeling goedkeurt, geeft aan de mededeelingen van admiraal Tirpilz een bijzondere waarde. Welke politieke conclusies uit de mededeeling van dc-n minister mogen worden getrokken, is nog niet duide lijk. De bespreking in den Rijksdag zal daarover wel meer licht geven. Maar wel blijkt uit hetgeen de minis ter zeide, dat over die voorstellen on derhandeld wordt. De meeste Duitsche bladen begroe ten dit met instemming. Dc woorden van admiraal Tirpilz in de begrootingscommissie van den Duitselien Rijksdag hebben te Rome in officiëele kringen een zeer gunsti- gen indruk gemaukt. Ook in politieko kringen hecht men er groot gowicht aan. Men meent dat als de verklarin gen van den staatssecretaris een goe de weergeving zijn van den geest die do Duitsche regeering bezielt, het ernstigste gevaar voor den Europee- schen vrede zou zijn ter zijde gesteld. Volgens de „Neue Freie Presse" acht men in diplomatieke kringen den poliliekcn toestand te Weenen gunstig. i Dit optimisme berust op de hoop, dat weldra een overeenkomst tus schen Duitschland en Engeland over de sterkte der vloten tot stand zal komen, op de waarschijnlijke toena dering tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland, die ingeluid zou zijn dooi de briefwisseling tusschen de beide keizers en verder op de zekerheid, dal de mogendheden de Klein-Aziatische cjuaestie niet zullen opwerpen., Maar er is ook alweer iets dat min der prettig stemt voor de vredesvrien- den. 't Duitsche leger wordt nog meer uitgebreid De „Tiigiiche Rundschau" is in staat iets te vertellen over de nieuwe militaire voorstellen, die bij den Rijksdag zullen worden ingediend. Om den algemeeneii weerplicht vol komen effectief te maken, wil de ge nerale staf jaarlijks 45.000 tot 50,000 meer menschen in dienst stellen dan thans. Deze toeneming van het aantal manschappen moet strekken om bij 18 regimenten de ontbrekende derde bataljons tc voegen, en bij 73 batal jons de sterkte, die zonder onder-of ficieren nu slechts 482 man bedraagt, op dc-n organieke» voet te brengen. Verder zal versterking van de artil lerie-bespanningen worden gevraagd, waarvan eveneens een uitbreiding van het aantal manschappen het ge volg zal zijn. De sterkte der Europeeschc legers. Dc „Sonntagszeitung fürs Deutsche Haus" heeft zich zoo lezen we in de „Tel." bezig gehouden met de vraag, welke groote mogendheid in Europa over liet. sterkste leger be schikt en daarbij de volgende cijfers gepubliceerd DuitscblandIn vredestijd 546.200 man, de éénjarige vrijwilligers inbe- grepen. In oorlogstijd kan Duitsch land echter met zijn landweer en re serve-korpsen circa 5.000.000 man op de been brengen. FrankrijkIn vredestijd 598.000 man en in oorlogstijd 41/2 millioen. (Na de invoering der nieuwe Duit sche legcrwetlen wordt deze verhou ding tusschen Frankrijk en Duitsch land echter gewijzigd Rusland: in vredestijd 1.120.000 man, cn in oorlogstijd circa 3.500000. Engeland: in vredestijd 435.000 man, en in oorlogstijd 953.000, het territoriale leger en de vrijwilligers daarbij inbegrepen. Oostenrijk-Hongarije: in vredestijd 395.000 man en in oorlogstijd 2.226.000. Italië: in vredestijd 894.000 man cn hi oorlogstijd 3.600.000. Dit zijn echter alleen de geheel ge oefende soldaten. Keizer Wilhelm over den godsdienst Uit Berlijn wordt aan de „Maandag Ct." geseind Zondagmiddag vierde de Friedrich Wilhelm-Universiteit het herinneringsfeest der bevrijding van het Duitsche volk in 1813. Aan het feest werd deelgenomen door den kei zer, de keizerin, den rijkskanselier, verscheidene ministers en hoogwaar- dïgheidsbekleedere. Do professor in de geschiedenis, Dietrich Schaefer,, hield de feestrede en trachtte de redenen na te gaan, waarom Pruisen, dat van nature de minst begunstigde der keurstalen is, de hoeksteen van het nieuwe rijk wor den moest en zijn vorsten de bouw meesters. De voorzittess der studen- tenvereenigingen gaven uiting aan de vereering, die de academische jeugd gevoelt voor den grooten iijd van na tionaal herstel. Daarop beklom kei zer Wilhelm het spreekgestoelte en hield de volgende rede Te Koningsbergen, in Oosl-Pruisen, heb ik verklaard, dat de groote kracht van den tijd van nationaal herstel hierin bestond, dat het Pruisische volk zijn moreele levensopvatting ba seerde op den godsdienst, ni. a. w. lu-t geloof in zijn God wedervond. Het te genwoordige geslacht, dat geneigd is slechts hetgeen men ziet of met üo handen grijpen kan. te gelooven, maar dat voor transcendentale be grippen zich weinig ontvankelijk be toont en het woord godsdienst on- faarne hoort, moet gewezen worden op de wijze, waarop liet het oude ge loof van zijn vaderen herkrijgen kan. Korten tijd na het overlijden van den grooten koning, had het Pruisische volk dit geloof verloren. Buitenlaud- sche invloeden wonnen terrein, maar toen de groote vuurproef van het jaar 1806 kwam, volgde een ineenstorting, zooals de wereld die waarschijnlijk nooit gezien heeft. Wus dit een daad van menschen? Dit was een gericht Gods. Evenals de daaropvolgende wending in de wereldgeschiedenis en wedergeboorte van een geheel volk, v/ant dit zijn zoo geweldige gebeurte nissen, dat zij niet uit de daden van menschen kunnen voortvloeien, maar daden van God zijn. Zoo verhief zich in 't geloof aan God het onderdrukte on uiteengerukte volk en wierp als een nog niet gezien wonder, alles wat het in den weg stond, neer. Zoo heb ben wij in de gebeurtenissen van liet verleden de zichtbare bewijzen voor liet bestuur Gods. Wij hebben zicht bare bewijzen, dal Hij met ons was en met ons is. Uit deze leer van hei verleden kan de geheele Duitsche Jeugd een in 't vuur gehard schild des geloofs smeden, dat niet ontbreken mag in de wapenrusting van den Duitscher en den Pruis. Met zulke wapenen kunnen wij onbekommedr om hetgeen rechts en links gebeurd, onzen rechten weg gaan. Hoofd en hart omhoog in vertrouwen op God, dan kunnen wij allen het woord van den geweldigen eersten kanselier her halen: „Wij Duitschers, vreezen God cn overigens niets op de wereld." La ten wij, om dit te bevestigen, op het Duitsche vaderland en het geliefde Pruisen drie hoera's 1 uitbrengen. Binnenland IIOOG WATER Men schrijft uit Appeltern aan „De Geld.": Alles, zoo ver het oog zien kan, staat onder water, niet. alleen buiten, doch ook binnendijks, en nog steeds melden de berichten der Bovenmaas was. Het verkeer per veerpont uit Mogen is ver broken. De Voorstraat staat diep on der water en de zoogenaamde Zomer dijk van het veer af naai- Megen loopt ook vol. zoodat men daar ook niet droogvoets over kan. Hei vervoer ge schiedt per roeiboot van den dijk al hier tot aan den dijk te Megen, waar mede in het gunstigste geval een half uur gemoeid is. Zoo ver het oog reikt, ziet Tiet neer op één watermassa. Niet alleen he sp oei t de rivier de kruinen der dijken ook het binnenwater is onrustbarend gestegen. Do postwagen Megen- -Oss, die nog steeds de route neemt, over Berghein, moet over de lengte van een kwartier afsla mis door het water. Dc postbode uit Oijeiï kan bezwaarlijk Oss bereiken, zoodal de verzending en Feuiiieion 56) Oogenbi ikke!ijk werd hieraan gevolg gegeven en Metzier zwaar geboeid met den gevangen wagen naar de gevange nis St.-Pélagie gebracht, waarin een onschuldige zoo'n geruime» tijd voor hem had moeten zuchten. Toen de wa ger. voor de gevangenis stilhield, werd Metzier er uitgeschoven een groote ijzeren poort werd geopend en een ijzingwekkend gevoel maakte zich van heiu meester, toen hij die zware ijze ren deur achter zich hoorde grendelen en het slot knarsend voelde omdraai en. Daar stond hij nu aan handen en Voieten geboeid, binnen dezelfde sombe re muren, welke op Johannes zoo'n ontzelL-nden indruk hadden gemaakt. De v.T..egero opzichter van Brüsterort wist, daf zijn tot den dood toe gehate vijand .indien hij zich nog hier mocht bevinden .spoedig deze verschrikkelij ke plaats zou verlaten deze gedachte pntstak hem zoo in woede, dat zijn landen knarsten en zijn ketenen ram melden als van het wildste dier. Dé drie politieagenten, die hem ge leidden, hielden hem scherp in 't oog. Metzier, dit ortwarende, nam plotse ling toen een soort deemoedige hou ding aan en om zijn broeden mond, omgeven door d;kke lippen, speelde een verachtelijke lach. Daar ziju ketenen hem bolettcn niet dan kleino passen te nemen, kon hij op zijn gemak tot do politiebeambten spreken en iJe>, de oogen op zijn kete nen gericht Ge kunt mo gerust van mijn boeien ontdoen, goedo lieden, ik heb eenvoudig de partij verloren 't spel is thans uil, ik ben geheel voorbereid; de partij is nn eenmaal door mij verloren, herhaalde hij, 't zou mij dus niet in 't hoofd komen om te ont vluchten. Ontvluchten, waarheen en waar voor De beambten hielden deze praatjes voor een list ton einde te voorkomen, dat zo hunne strenge orders met allo stiptheid zouden opvolgen. Ze brachten den gevangene dus in een zeer donkere cel, aan den zijvleu gel van het gtebouw gelegen en waar in slechts door oen lioog van dikke tra lies voorzien venster eonig licht kon binnendringen. Toen namen ze vervol gens de handboeien af en lieten hem aan zij» lot over. Metzier wierp zich uitgeput op de houten brits en lag daar uren lang ]>e- wegingloos met de oogen gesloten als of hij door vermoeienis in een dïejien slaap was gedompeld de zenuw achtige trekken w elko zich nu en dan ofi zijn gelaat vertoonden, waren ech ter bewijzen te over, dat hij daar cp verre na niet rustig ter nederlag. Ein delijk brak de nacht aan. De voetstap pen der schildwachten en bewaarders klonken hol op den steenen vloer langs do cellen nu en dan werd het schuifraampje van zijn cel geopend en een heldere lichtstraal verlichtte zijn legerstede. Meizier poogde, door zijn voeten met kracht ie zarnen te wringen, zich van zijn ketenen te bevrijden, hetgeen hem na herhaalde vruchtelooze pogingen eindelijk gelukte. Vervolgens sloop Ji»j zeer zacht van de brits, trok Zijn jas uit, roide de wollen doken van zijn legerstede te za rnen, bedekte deze met zijn jas en leg de dit op dezelfde plaats, waar hij zoo even gelegen had. Een en ander was zoo spoedig in ordo gebracht, dat noch do schildwachten, noch de bewaar ders, die hem ongemerkt taoeslon be spieden, er iets van hadden gemerkt. Metzier begaf zich zoo stil mogelijk naar 't venster, nam den stoel, 't eenl ge beweegbare meubelstuk in do cel, plaatste dien met de lenuing onder bet venster en stelde nu alle pogingen in t werk, om langs den muur de trali. s daarvan te bereiken met bovenmen- schelïike kracht trachtte hij stukken' steen en kalk uit den muur te verwij deren, teneinde een rustpunt voor zijn voeten te verkrijgen, hetgeen hem ten deele gelukte. Op deze wijze ging 'de nacht voorbij en de morgen brak aan. Plotseling orfstond er een buitenge woon rumoer voor de cel luid roepen werd gehoord en op verschillende plaatsen der gevangenis hoordo men liet klingelen der schellen. Verscheidene gewapende mannon traden nu de cel binnen en de bewaar ders snelden op de brits toe, doch von den slechis de kleederen van den ge vangene in den vorm van een pop. Eensklaps viel hun oog op liet hcoge tndieveustei en vol schrik en ontzet ting deinsden ze achteruit, want een lange magere gestuite, met een ver wrongen gelaat, en de lange huren over de oogen, vertoonde zich daar voor hun gezicht. De gevangene had door ophanging zich onttrokken aan liet oordeel van den aardschen rechter, om zich te on derwerpen arm dut des Iloogsten Rechters. Door middel van zijn voetboeien was 't hem gelukt zich te worgen cn allo pogingen om do levensgeesten cp te wekken waren vruchteloos. Eindelijk was do dag aangebroken, dat Johannes weer in do wereld mocht terugkeeren, dat hij weder aan aankomst over het kantoor Megen plaats beeft. Blijven we nog langer met het nooit te vertrouwen element opgescheept, zoo wordt dijk wacht noodzakelijk geadht. BARON TAETS VAN AMERONGEN. In ruim 80-jarigen ouderdom is te 's-Gravenhago overleden J. N. A. Ba ron Taets van Ameroneen, gepension- neerd luitenant-generaal der infante rie, adjudant in buïtengewonen dienst van de Koningin. BAKKERIJ-TENTOONSTELLING. In de eerste week van Juni zal de broodlbakkerspatroons-vereen iging „Gooiland", afdeel in g van den Ned. brood-, kook- en banketbakkersbond, te Hilversum, een tentoonstelling hou den, waaraan broodwedstrijden ver bonden zullen worden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit zijn, buiten be zwaar van "s Rijks schatkist, benoemd tot vertegenwoordigers van de Neder- landsclie Regoering op het van 25 tot en met 30 Augustus 1913 te Buffalo N. Y. te houden vierde internationale congres voor schoolhygiene dr. W. F. Uiri.ia Sleyn Parvé, schoolarts te De venter, en A. J. Sohreuder, directeur van het rnedisch-paedagogisch insti tuut 'te Arnhem. Is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot vertegenwoor diger van de Regeering op het van 2630 Maart e.k. te Berlijn te hou den vierde internationale congres voor physiotherapie, J. F. L van Breemen, arts, geneesheer-directeur van het instituut voor pbysisclïe the rapie, te Amsterdam. Bij res. \an den Min. van Kol. zijn J. H. Methofer, J. La ter veer, J. F. Muller, A. IVt en J. Z. van der Hoe ven, gesteld lor beschikking van den G.-G. van Nederl.-Indié, omie worden benoemd tot onderw. der 3de klasse bij het openbaar Europeesoh lager onderwijs. GRATIE. De Koningin heeft gratie verleend aan den schaapherder R. G., tc OrveJte (Dr.) van de straf, hem opgelegd we gens het in 1911 verzuimen van het doen van aangifte van het heerschea van mond- cn klauwzeer onder zijn kudde schapen. De landbouwers, wier schapen het waren, krijgen do gestor te ƒ3003 terug, behalve dc kosten, die ƒ275 bedroegen, zoo meldt de N. R Ct- PROVINCIALE STATEN VAN FRIESLAND. Men meldt ons uit Leeuwarden. In de Zaterdag gehouden vergadering is aangenomen het voorstel van Ged. Staten betreffende do verbetering dor afstrooming van het boezemwater, zooals dit voorstel door de commis sie van rapporteurs was gewijzigd. KAMERVERKIEZINGEN. In een druk bezochte vergadering te Arnhem, uitgeschreven door de Veice- niging van Vrije Liberalen en de af- deeliiig Arnhem der Vrijzinnig-Demo cratische Partij, waarbij ook tegen woordig waren Unie-liberalen, die daar geen afdeel ing hebben, is beslo ten tot samenwerking bij de aanstaan de verkiezing. De Christel ijk-Historische leden '-an de Kerkelijke Kiesverecniging in de gemeente Ilaskerland, district Scho- terland, (waarvan ook anti-ievolutio- nairen lid zijlij, hebben voor hun lid maatschap. bedankt, en naast de be staande kiesvereenigïng, een Cliriste- lijk-Historische Kiesvereeniging opge richt, aanvankelijk, met 42 leden. IN'. R. Ct.) De heer dr. D. Bos heeft de candi- daturen voor Groningen en Winscho ten beide aangenomen. Men meldt aan de N. R. Ct., dat de centrale vrijzinnige kiesverecniging in het district Weststellingwerf de carididntuur van den heer Thomson lie-eft ingetrokken, omdat liet naar haar inzien met het oog op de con centratie niet gewenscht is, dat de zelfde persoon in twee districten can- didaat wordt gesteld. TERUGGEVONDEN. Onlangs kwam, zooals w ij destijds mededeelden, een bejaarde lcoper van de firma Buiige Co., Keizersgracht te Amsterdam, tot de ontdekking, dat hij een tascli miste, waarin zich een bedrag van 2000 had bevonden, als mede eenige quitnnties, De man ver- moedde, dat do tasch hein in de Kal- verstraal ontstelen was. Zaterdag is de tasch, evenwel zon der het geld, teruggevonden. Een 16- jarige jouireu zag op de Gelderscheka- <le een paai' andere jongens met een tasch spelen. de maatschappij teruggegeven werd. De tijd in St -Pélagie doorgebracht, was niet gelieol zonder vrucht voor hem geweest die tijd had bepaald van hem een ander en ook een beter mensc-h gemankthij had het leven nu van ee» andere zijde lecren beschou wen. Met nieuwen moed trad hij als 't ware het leven weer in en met een dankbaar gevoel betrad hij zijn vroe gere woning. Op een morgen weder druk bezig zijnde de rol van den Spaanschop ver overaar op nieuw in te studeeren, diende zijn bediende een daine aan. die hem dringend wenschte te pre ken. Een oogenblik later trad madame Pompeja de kamer binnen en trachtte een bijzonder gracieuse buiging te maken. Nauwelijks gezeten zijnde, zei ze tot Johannes Ik heb de eer, meneer Holmson, mij aan u voor te stellen, als madame PompejaLa Franca. U zult daaruit bemerken, dat ik ook tot liet geslacht „La Franca" behoor. Dit was mij reeds bekend, mada me eu 't verheugt mij met u kennis te maken. Mijn advocaat, de heer Bar ron, en ooit mijn bruid, heb ik meer malen over u hoeren spreken. Uw bruid Zij is zeker dat engel achtige, sehoone meisje met dat goud gele haar, ja, ik heb haar dikwijls ee- Ilij nam hun het voorwerp af en vroeg hoe ze er aan kwamen. De knapen ver leiden toen, dat ze de tasch gevonden hadden onder een afvoerbuis in liet Smidssteegje (tusschen Geldersehskado en Prins Hendrikkaden. In de tasch hlekc-n alle papieren nog aanwezig, be halve het geld en een assignatie op de Ned. Bank. De tasch werd hij de poli tie gedeponeerd. ONTAARDE OUDERS. Te Oud-Vossemeer werden, naar <Io „M. Cl." meldt, ten drietal kinderen, respectievelijk 4, 5 en 7 jaren, op den weg naar Tholen. verlaten aangetrof fen de grootouders van vaderszijde wonen te Ond-Vossemeer de moeder met hun stiefvader, die zwervende zijn, schijnen de plaat gepoetst te heb ben naar Antwerpen, blijkbaar met het doel den last. der drie kinderen op den hals der grootouders te schuiven. PENSIOENREGELING VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Ook do gemeenteraad van Groningen besloot zich met een adres te richten tot de Koningin, met bedenkingen te gen de ontwerpen van wet, houdende de pensioenregeling voor de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren en van gepensionneerde of op wacht geld gestelde gemeente-ambtenaren. INBRAAK. In den nacht is te Tilburg ingebro ken dn het fraterhuis en fan de daar aan grenzende kerk. Uit een boekbin derij werd een kastje opengebroken en een bedrag aan geld gestolen. In de kerk werden offerblokken openge broken en gelicht. Door uitsnijden van een ruit hebben de de onbekende daders zich toegang kunnen verschaf fen. DE OPGEHEVEN TYPOGRAFEN- STAKING TE AMSTERDAM. Het aantal letterzetters en drukkers dat, na de stoking nog niet weder in dienst is genomen, is gedaald tot ruim 40 Hot staker-scomilé vermoedt, dat dit aantal deze week reeds tot bene den 30 7,n,l dalen. Op de meester drukkerijen is het ge heele personeel lenig genomen terwijl enkele firma's zelfs het aantal hunner werklieden hebben uitgebreid. Behal ve voor de afwikkeling der loopende zaken, fund ion neert het stakersco mité thans ook als arbeidersbeurs. GEVALLEN. In do Dapperstraat te Amsterdam is een glazenwasscher van de 3e verdieping van een percosl. waaraan hij werkzaamheden verrichtte, op straat gevallen. Hij werd dood opge nomen, zoo meldt de N. R. Ct, SMAKELIJK ETEN. Te Tilburg werd een wagen aange houden, beladen met een koe. Dit beest, dat 250 K G. woog, was voor slechts ƒ20 verkocht aan ten slager daar ter stede. Bij onderzoek door den Rijksveearts, bleek hel reeds ge deeltelijk in staat van ontbinding te verkeeren, zoo meldt de „Tel.". DIEFSTAL. Bij den brand op den C oud sche n Singel te Rotterdam is (en nndeele van den caféhouder D. V. uit een kast een portefeuille inhoudende f 250 ontstolen. TWEEDE KAMER. ONDERW1JS-REORGAN1SATIE F? DE M1NAHASSA. De lieer Ketelaar had d.d. 21 Ja nuari j.l. ingezonden eenc vraag naar aanleiding van een hier te lande uit Menado ontvangen telegram, blijkens hetwelk alle openbare inlandsche scholen in de Minahassa, geene uitge zonderd, zouden worden geconver teerd. Naar aanleiding hiervan -heeft do Minister van Koloniën den 7en Fe- bruar ischriitelijk geantwoord, dat hem uit berichten van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-In- diè is gebleken, dat de invoering der enderwijs-reorganisatie in de Mina hassa zal geschieden c-p de wijze als door hem in de vergadering van de Eerste Kamer van 30 Dec. a p. is me degedeeld. Eerst zaJ met behoud van de Gou- vemementsseholen twee do klasse op do districts- ea onderdislivclshoofd- plaatsen conversie plaats hebben van de overige scholen tot eenvoudige scholen; daarna opeiiïhig van de eer ste klasse scholen met gelijktijdige te rugbrenging van het onderwijs op de gehandhaafde tweede klasse-scholen tot hel peil vun uil gebreide scholen en eindelijk concessie van de evenbe- doelde uitgebreide schokn. zien ze is toch zoo zacht, zoo lief. Johannes maakte voor die loftuiting op Bertha, een diepe buiging, zender er iefs op te antwoorden —"toen her nam hij IIet doet me innig leed, dat ik buiten mijn toedoen, u zoo'n groote te leurstelling heb veroorzaakt de recht bank was echter verplicht den wetti gen erfgenaam op to sporen en .hoeft mij als zoodanig aangewezen. Ja, dat is juist de reden, dat ik hier kom, antwoordde madame Pom peja op iet-wat opstuivendon t ion. Zie meneer, ik een hier in Frankrijk gekomen om de c-rfenis ik heb me om die erfenis totaal geruïneerd en nu krijg ik op stuk van zaken niets, dan... een luttei kindsgedeelte en u begrijpt, dat komt mij toe, meneer, dat komt me eerlijk toe dat heeft mijn advocaat ,dien ik echter voor een domkop houd, mij ook gezegd en dat zal hij wel weten, zoo dom is liij niet en daar gij toch rijk zijt, zult ge aan een La Franca haar kindsdeel rJet weigeren. Ik heb er met mijn advocaat reeds over gesproken. Dus ik zal het ontvangen, mijn" kindsdeel, niet waar Natuurlijk, mijn zaakwaarnemer, de advocaat Barron... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5