RONA ¥an Mouters Caca© DURPSGEMOEDELIJ KUEID. Men schrijft aan de Tel.: In een dorpje in Zuid-Ilolland zou de zangvereeniging een uitvoering _e- veu, niet een operette na. Do openba re school werd voor dat doel gevraagd en verkregen. Maar in een gewoon schoollokaal kan men zoo maar niet oen operette opvoeren, dus moest liet daarvoor in orde gebracht worden, en dat. ging ook weer niet, terwijl de dorpsjeugd er in bleef. De schoolkinderen kregen d'us een dag vrij, ('s avonds zou de groote ge beurtenis plaats hebben) en de mees- tor en de juffrouw gingen uit, want bel is in de frissehe buitenlucht toch maar plcfzïeriger dan in een met on schuldige kinderadempjes geparfu meerd schoollokaal- De timmerman kwam, er werd ge klopt. gehamerd en getimmerd, wand platen werden van den muur gehaald de schoolborden verwijderd en 's mid dags was de geïmproviseerde dorps-g schouwburg gereed. Maar men had buiten den waard, alias den schoolopziener gerekend, die, hoe was het mogelijk, liet nu juist in zijn 'hoofd had gekregen, om vandaag d.e school te komen bezoeken. Wat er toen .tusschen deze autoriteit en de plaatselijke autoriteitjes is voorgevallen, meldt deze dorpshisto- rie niet. Maar dat het onderhoud heel aangenaam was, valt te betwijfelen. UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Te Gouda, worden met 15 Februari 250 werklieden uitgesloten, te Culem- borg 250. te Hilversum 100, te Lejden 150, te Wageningen 100. In een ió-tal fabrieken te Utrc-cht is aan het personeel aangezegd, dat men Zaterdag 15 dezer voor het laatst zal werken. De fabrieken worden dan stop gezet en gesloten. Het aantal werklieden, dat daardoor buiten werk komt. is niet. precies op te geven, maar zal wel ongeveer teeon dè 1000 loopen. Het Verbond van fabrikanten komt lieden, Maandag, a.s. weer te Utrecht in vergadering bijeen, zoo meldt 't U. D. Letteren en Kunst Het Tooiiefl TE AMSTERDAM. 'au Ibsen, door „SPOKEN" Toon eel". ,.Ei;n open riool", „een bloedende ■wonde, met opzet onverbonden gela ten". ..beestachtig, misselijk, onfat soenlijk, krankzinnig, afschuwelijk, stinkend, grove en gore onbehoorlijk heid". ziedaar eenige voorbeelden van de wijze, waarop een gedeelte der F.ngelsche pers zich indertijd over Ib sen's ..Spoken" uitliet, toen onze landgenoot Grein te Londen liet in zijn „Independent-Theatre" had laten opvoeren. „Een prachtig, een grootse'® dichtwerk!" zoo zou ik het willen noemen en om dat oordeel te rccht- vr.ardigen, beroep ik mij liever op een woord van Lessing, n.l.„Ein Drama ist ein und so volkomineneres Ge dicht, je mehr es Drama ist!" dan op de uitspraken van de Engels'chÓ critici van 2b jaar geieden. Telkens weer, als ik dit doordrin gende drama opsla, word ik getroffen door de onverbiddelijke tragiek in dit werk. O zeker, Ibsen spaart ons in deze tragedie niets; ons gevoel wordt gerameïd, de zenuwen gebeukt, maar welk een wereld opent zich tegelijk voor ons 1 Het bijwonen van een opvoering van „Spoken" is geen „uit gangetje" en zeker niet voor jon getjes van 13 a 14 jaar, zooals wij cr Vrijdag een drietal in het Paleis voor Volksvlijt opmerkten het is als een moeilijke tocht naar een ernstigen zieke, waarvan de herinnering ons nog lang bij blijft. Verstoeten en verguisd is Ibsen door zijn landgenoolen, die dachten als de kleingeestige en bekrompen Mandors er waren vele Man derseri in dien tijd in Noorwegen, even zoo goed als in Engeland en overal elders in de wereld hij beeft, zijn laiul er om moeten verlaten; zijn fel-strie- mendc satire „De Volksvijand", waarin hij de huichelachtige menigte die de wonde plekken van de maat schappij niet wilde zien, geeselde, was zijn fier antwoord. Vijf en twintig jaar later hoeft men in Noorwegen zijn genie eii zijn prachtige oprechtheid erkendtoen hij gestorven was, rouwde een heel volk om hem en ging de koning van het land, dat hem had uitgedreven, achter zijn baar. Er zijn slecliis heel weinigen, die Ibsen kunnen spelen. Dramatisch ta lent is niet toereikend voor de uit beelding van figuren als llclene Al- ving en Oswald met liun staag wisse lende stemmingen en hun gecompli ceerde karaktershiervoor is ook noodig een diep peilend inlollect, Wij hebben in ons land werkelijk niet veel topnoelkuustenaars, die deze eigen schappen in zich vereenigen. Wij moeten bekennen, dat, oen opvoering van „Spoken" ons nooit dieper of he viger heeft getroffen dan de lezing van dat werk. Ook niet (lie van Vrij dagavond Er viel in de voorstelling van „ITet Tooneel" vooral in het eerste be drijf veel te prijzen, maar de ar tiesten, en in het bijzonder de twee hoofdpersonen, mevrouw Beider en de heer Gilbuvs, bleken toch niet opge wassen tegen deze voor hen al le zware taak. Wij kwamen dikwijls niet veel verder dan tot erkenning van hun loffelijk pogen. Toch heeft Pine Beider ongetwij feld het begrip, het intellect, dat ver- eiscüt wordt voor 'n Ibsen-vertolkster. Men voelde duidelijk, dat zij de rol volkomen begreep en in do toon celen, waarin zijn geen groote cmotio had uit te beelden, gaf zij dan ook veel moois. Uitstekend waren haar loo- neelen met dominé Mandors, den •heer Schwab. Hun beider dictie was voortreffelijk; zij spraken niet op ora kel-loon, alsof achter elk woord iets gezocht moest worden, ze „ibsenden" niet, maar bleven eenvoudig, oprecht en waar. Eu hierdoor ging er groote stemming uit van de tooneelen, waar in deze twee artiesten samen optra den. Maar mevrouw Beider school le kort, zoodra zij plastisch naar buiten moest brengen, wat haar innerlijk he vig ontroerde. liet groote moment aan het slot van I, waarin heel liaar leven van opoffering plotseling inéén stort, ging ongemerkt voorbij, omdat mevr. Beider niet bij machte was deze groote emotie uit le beelden. En in alle tooneelen niet Oswald, waarin meer werd verlangd dan alleen dictie en begrip, schpot zij le kort. Ook de heer Gilhuys is niet de ac teur -om den bijna onmenschelij ken strijd van Oswald Yt uiting te bren gen; hij zocht liet in tegenstelling met Pine Beider in melodramatisch spel en heftige, theatrale exclamaties. Zoo was er weinig sprake van elkan der aanvullend samenspel en bleef de stemming weg. Prachtig daarentegen was de heer Schwab als dominee Mandors. Dat "was werkelijk <1iï kleingeestige, be krompen maar toch kinderlijk naïeve figuur, die Ibsen bedoeld heeft. Mej. lloltrop moet trachten niet in alle rollen Marie Holtrop te zijn met altijd dezelfciie inaniertjjes, anders zijn we bang. dat haar spel spoedig gaat vervelen. De lichlzinmge, bere kenende Regina was zij niet. Als wij het spel van den heer Brouwer Engstrand als een leèraar zouden moeten taxeoren, zouden wij hem eeri 5 geven. In een werk van Ibsen kan. men echter pas met een 8 tevreden zijn. Als geheel (lus niet de sterkste voor stelling van.,Het Tooneel" in dit sei zoen, maar wel de zwaarste en voor acteurs de ondankbaarste. Daarom tot slot eon woord van lof voor de grooté toewijding en den ernst, waar mee allen zich van hun iaak hebben gekweten. J. B. SCHUIL. Door overvloed van copy moet de kritiek over de opvoering van „Nina" door de Toonec-lvereeniging tot mor gen blijven liggen. GYSBREGHT VAN AEMSTEL. Door de N. V. „Het Tooneel direc teur Willem Royaards,- zal een buitengewone voorstel ling worden gegeven van Joost van den Vonders Gysbreght van Aemstel, met de muziek van Alplionse Diepen- brock, onder leiding van den compo nist, uitgevoerd door 34 leden van liet Concertgebouw-orkest. Verder werken mede de dames: Alida Lomnn, Dora Zweers, A. Kub- binga, W. lsing, J. Dresden, Joh. van der Linde, A. IJroms, Hermine Schol len en Anke Schïerbeek, en de lieeren .lac. van Kempen, L. Meylink, II. Kuh- binga en Jacq. Ga.ro, benevens de lieer Gerard Zalsman in de zingende en sprekende partij van Bisschop Goze- wijn. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag, 12 Februari 1013. De orde worden gesteld; I. Mededeelingen en ingekomen 'stukken. Voorstel V>. en W. vaststelling verordening, wijziging verordening heffing rechten gebruik openb. ge meentegrond enz. 3. Id. id .vaststelling staten art. 2 pensioen verordeningen. 4. ld. id. verhooging posten bogroo- ting gen) electr. bedrijf, dienst 1012. 5. ld. id. vaststelling jaarwedde te benoemen Directeur Openbaar Slacht huis. 6. Id. id. wijziging besluit d.d. 29 Januari 1913, no. 13. 7. Nader voorstel B. en W. vaststel ling verordening, regelende de benoe ming en de bezoldiging bewaarder Doelen. 8. Voorstel B. en W. verzoekschrift K. Jorduan, tegemoetkoming schade. 9. Id. id. vaststelling voorwaarden verkoop gronden Leidsche vaart, aan gekocht van St, 151 is, gasthuis. 10. a. Voorstel-Mr. J. II. Tlüel kring Com,missie van Bijstand, met schrijven B. en W. b. Schrijven B. en W. in zake rap porten bijzondere Raadscommissies. II. Voorstel B .en W. verzoekschrift Afd. Haarlem Gen Ir. bond bouwvak arbeiders, toezicht op klim- en stei germateriaal enz. 12. ld. id. id. Kerkbestuur R. K Parochie van den H. Antonius vui Padua, ontslag huur grond Zijlsin gel. 13. Id id. aanvaarding voor slraat bestemden grond ten zuiden van Pot gieterstraat. 11. Id. id. afwijking art. 7, la, Bouwverordening, Louwen fabrieksg* bouw Maerteu \an Heemskerks:raai. STUKKEN VAN DEN RAAD. De onderwijzer van school no. 8, de lieer J. II. Peper, verzoekt met 1 April eervol ontslag wegens zijn benoeming te Amsterda: B. en W. stellen voor op liet verzoek van het Kerkbestuur der Roomsch, Kath. Parochie van den Heiligen An tonius van Padua dit kerkbestuur ge deeltelijk te ontslaan van de huur van een stuk grond aan den Zijlsingel, daar deze grond thans een deel van den openbaren weg is geworden. De heer D. R. F. de Vries, onderwij zer aan school no. 1 verzoekt eervol ontslag met 1 April wegens zijn be noeming te 's-Gravenhage. B. en W. stollen voor sollicitanten voor de betrekking van Directeur van het Openbaar Slachthuis op te roepen op een salaris van f3000. benevens vrije woning, vuur en licht. De heer J. II. van Oijen genoot bij zijn aanstelling ook dit salaris. Nu in de Smedestraat en Barteljo- risstraat een nieuw soort plaveisel ligt, moet de verordening inzake de rechten voor liet gebruiken of heb ben van particuliere werken onder of boven openbaren gemeentegrond aan gevuld worden. B. en W. stellen voor het bedrag voor het sloopen en ver wijderen van een vierk. Meter boton- bed met asphaltlaag en herstelling van een vierk. Meter asphaltbestra- ting te stellen op f 13. Voor lioutbe- IXGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel Talrijk zijn de openlijke en bedekte aan vallen, waaraan dit goede fabrikaat, waarvan men de concurrentie vreest, blootstaat. In weerwil daarvan worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goede eigenschappen er van op prijs stelllien. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heerlijke krachtige cacaosmaak licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor de bereiding. Zondag vóór 12 uur met acht dagen mijn dienst, heb opgezegd.' ANTWOORD. Neen. VRAAG. Hoe kan ik goedkoop katoen waterdicht maken? ANTWOORD. Met gekookte lijn olie. Naar aanleiding van een gestelde vraag zij meegedeeld, dat het Adres boek voor Nederland wordt uitgegeven door de firma Nijgh Van Ditraar, te Rotterdam. De prijs is f 10. Uit de Omstreken BLOEM EN DA AL. GEZONDHEIDSCOMMISSIE, GEZE TELD TE BLOEM ENDAAL. straling met betonbed zal f 18.40 per M2. gerekend worden en voor een vierk. M. klinkerbestrating op ge walste puinlaag f175. In verband met de verhooging van het maximum van de jaarwedde van de bewaarders van scholen, achter, B. en W. het noodig als overgangsbe paling te stellen dat de verhooging van de reeds in dienst zijnde bewaar ders per jaar niet meer zal bedrogen dan f.50.—. B .en W. stellen voor om van post no. 42 van de Begrooting van 't Elcc- tncileitsbeörïjf, f 150 ten laste te brengen van post no. 53. 15. en W. meenen, dat er noch uit een juridisch, noch uit een oogpunt n billijkheid termen bestaan voor een s-hadevergoeding, waarom zij af- ijzend prae-adviserecn. B. en W. stellen in verband mei de aangenomen amendementen een ge wijzigde salaris-verordening voor de bewaarders van scholen voor. DE KERMIS VAN 1912. Men herinnert zich, dat er Jieelwa-t le doen is geweest over 't geval van den caféhouder- li. Jordaan, die tij dens de kermis van 1912 op de Nas- saulaan in een verlof-gelegenheid mu ziek liet maken, wat hinderlijk was voor de toóheeï-uitvoeringen in een daar geplaatste schouwburglont. De politie verbood -toen de trommelmu- ziek. De caféhouder leed door dit verbod en door 't plaatsen van de tent vóór zijn lokaliteit veel schade, waarom liïj nu het Gemeentebestuur als tegemoet koming een schadevergoeding vai 130 vraagt. Rubriek voor Vragen Genbonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig liaan woonplaats van don inzendc-r vermelden wov.lt ""en aandacht geschonken. VRAAG. Mag een dienstbod: die met Februari haar betrekking opzegt, haar Nieuwjaarsfooi behou den? ANTWOORD. Neep. VRAAG. Zoudt ge voor mij'kun nen krijgen prijscouranten van fabrie ken, die machines leveren voor stroo- curlonfabricatie en voor hét maken van papieren vaten? ANTWOORD. Dergelijke tusschen- komst kunnen we niet vcrleenen. VRAAG. Wat is de goedkoopste reisgelegenheid, om als 2de klasse passagier naar Amerika te reizen. Is er nog geld voor noodig nis men één maal de route betaald heeft in Rot terdam of in Antwerpen, enz. Moet men nog geld toonen aan den een of ander'? ANTWOORD. Informeer dat eens aan een scheepsagentuur, b.v. bij den lieer Vreede, Jordensstraat, of bij den heer Wentholt, Warmoesslraat. VRAAG: Hoe is hat adres van de Vereeniging Oost en West? ANTWOORD: Adres cwivoudi; ,.'\an het bestuur van de Vcreeniging Oost en West, Den Haag. VRAAG: Ik heli een zoon, die begin April van de school afgaat. Nu was zijn plan om bij het drukkersvak op geleid te worden. Kan hij ook als leerling bij het Haarlem's Dagblad geplaatst worden, en wat is daar zoo voor noodig? ANTWOORD: Laat hij zich maar eens aanmelden bij den meesterknecht onzer drukkerij, Zuider-Buitcii-Spaar- no 12. VRAAG: Tot wion moet men zich. wenden voor een betrekking bij het Rijks Museum te Amsterdam. ANTWOORD: Wend u tot de direc tie van liet Rij.ksmus.eum, VRAAG: Iemand üs aan mij f 24 verschuldigd, doch wil dat niet 'be talen, vandaar dat ik het een deur waarder in handen gegeven il.eb. Dese wil eerst f 15 hebben, dan zal hij tot dagvaarden overgaan, maar daartoe wil ik niet besluiten. Hoe moet ik nu handelen? ANTWOORD: Als u lid wordt yan de Haarlemse h® Ha-ndelsvereeiiiiging die som wel goedkooper ge ïnd krijgen. VRAAG. Tot wien moet ik mij wenden om inlichtingen te vernemen tot het verkrijgen van den een of an deren werkkring in Amerika, voor een meisje en een jongen ANTWOORD. Zulk een adres is is niet bekend. VRAAG. Kan een persoon, «m vaste woonplaats heeft (reizend koopman) in een gemeente irou\v< aar hij niet gedomicilieerd is ANTWOORD. Hij moet trouwen in de woonplaats, waar hij of zijn 'erloofde hun domicilie hebben geves tigd. VRAAG. Ik heb kippen, die ik eiken morgen voer, cn wel met Sluis' mengd voer. Mijn kippen waren giste- •eii nog goed in orde, en toen ik morgen opstond, was er éen kip, die niet loopen kon. I-Iaarpooten war- Tied verlamd. Kunt u mij ook zeggen ■at ik hier aan doen moet? ANTWOORD. Penseel de poolen mot Jodium' Tinctuur. Zoodra ze gaan ver vellen moot u er mede ophouden. VRAAG. Ik heb een sijsje, dat ieder jaar in Januari een kaal kopje krijgt en dit eenige maanden houdt. Zou hier iets aan 1e doen zijn ANTWOORD. Geef wat Calcara Car bon door het drinkwater en de vogel zit spoedig weer mooi in de vet VRAAG Ik heb een kater, die zich voortdurend wonden in de huid bijt. Kunt u mij ook zeggen wat hier aan le doen is Is het besmettelijk ANTWOORD Wasch de open plekken goed uit met lauw zeepsop. Vooral groene zeep gebruiken, daarna nawasschen met lauw water cn dan insmeren niet Peru-balseni. Besmet telijk is het niet. Geef inplaats van zoete melk karnemelk ie drinken. j VRAAG. Kunt u mij ook inlich ting verstrekken hoe ik te weten kan komen of een militair van het Oosl- Ind. leger terug komt naar Nederland, als zijn tijd met 6 Februari om is? ANTWOORD. U kunt dat infor- méeren nan liet Ministerie van Oor log, Plein, Den Haag. VRAAG. Ik heb 'n kind genaderd op voorwaarde, dat indien de moeder liet terug wil hebben, zij 3 gulden per week uit moet koeren voor den tijd, dat ik hel gehad heb. Zij heeft daar voor getec-kend bij den Kanton rech ter. Nu gaat zij trouwen. Ileeft zij of haar aanslaande man nu liet recht om liet zonder betaling terug te eisclien, daar het kind haar naam draagt? ANTWOORD. Zij heeft in elk ge val het recht om het kind terug te vor deren. Indien er een behoorlijk con tract is opgemaakt, kunt gij haar aan spreken to t betaling van het overeen- gekomen kostgeld. VRAAG. Heeft één moeder (we duwe) recht om een gedeelte van den inboedel aan haar ongetrouwde kin deren te verkoopèn. Moet dit bewijs van verkoop, op zegel geschreven wor den, opdat de getrouwde kinderen la ter bij sterfgeval daarop geen aan spraak kunnen maken, of wordt dit niet vereischt? ANTWOORD. Een moeder heeft geen recht een deel van den inboedel der kinderen te verkoopen, tegen den wil dier kinderen. VRAAG. Heeft een dienstlxxle, die in een hotel werkzaam is, recht op dokter cn apotheker? ANTWOORD. Ja, als zij inwo nend is. VRAAG. Ik ben op huwelijksvoor waarden getrouwd, waarvan een no tarieel contract is opgemaakt. Mijn man is failliet en nu willen zijn schuldeischevs mijn boel aanslaan. Is dit geoorloofd? ANTWOORD. Neen, wend u tot een advocaat. VRAAG. Ik ben des Maandags als dienstbode in betrekking gegaan We ontvangen het verslag der in Januari gehouden vergadering. Voorzitter de heer J. Muilemeister. Afwezig de lieeren C. A. C. pun ters en dr. L. Melchior. Bloemendaal. D 583. Het verzonden advies aan B. en W. in zake roud-oil wordt goed gekeurd. D 595. Naar aanleiding van een® klacht over den 'kelder van perc. Har- ten-lus.tlarui. no. 11, wordt besloten B. en W. hiervan- kennis te geven. I). 611. In zake liet verbeteren van eenige woningen le Rolland, wordt besloten te trachten deze woningen langs minnelijken weg te verbeteren. D 612. Besloten wordt het uitbrei dingsplan ter kennis (o brengen aan den inspecteur D. E. Wentink en hem om prac-advies te vragen. D 615. Besloten wordt riaar aanlei ding van eene ingekomen klacht over de werkplaats van de firma Rijnierse den inspecteur van den arbeid met deze zaak in kennis te stellen, met verzoek een en ander te onderzoeken. Haarlemmerliede c.a. D 10. De 'verzonden ln ief aan B. en W. in zake 'het wonin.gonderzoek, wordt goedgekeurd. D 590. Besloten wondt naar aanlei ding van een ingekomen rapport om trent de drinkwa'tervoo rzien in pérceel Nic. Beetsstr. no. 19 rood, dit onderzoek te herhalen. D 604. Besloten wordt nadere inlich tingen te vragen aan den gemeente lij ken keuringsdienst \an TIaariem op het ingezonden rapport van liet ter-onderzoek van perceel Nic. Beets- straat no. 4 rood. I-Ieemsted e. D 130. De mededeeling van den des kundige, dat de perce. len no. 46 int en met 60 Raadhuisstraat, op de water leiding zijn aangesloten, wordt voor kennisgeving aangenomen. D 579. De mededeel ing van den des kundige, dat de peiceelen u.o. -42 tot en met 56 Glipperweg verbeterd zijn, wordt voor kennisgeving aangeno men. D 583: Besloten wordt in zake' het bouwplan Watervliet een gunstig ad vies uit'te' bréngen. D 599. Besloten wordt naar aan leiding van eene klacht over een slootje gelegen aan den Bronst-eeweg, B. en W. een cp ander kennis te ge ven en te verzoeken aan de eigenaren van de woningen, die op. dit slootje hun vuil water en overslorlbeerpu't- ten ,1-oozen, deze looaing te verbieden. D 601. De mededeel ing van den des kundige, dat de perceelen no. 35 tot eu met 39 Camplaan verbeterd wordt voor kennisgeving aangeno- D 614. Besloten wordt in zake eene klacht over overbevolking van de wo ning. gelegen aan de Raadhuisstraat no. 54, den deskundige een nader on der onderzoek op te dragen. Schoten. D 540. Besloten wordt aan B, gemotiveerde adviezen te zenden voor het verbeteren dei' di'iokwatervoorzie ning in de perceclen Wijk B 110. 21 .tot en- met 24, aangezien het water uit de pomp, slaande bij gemelde perceclen, ongeschikt is gebleken voor drinkwater. D 584. Besloten wordt den h va.n perceel Gen. Cronjéstraal no. 164 to melden, dat. liet drinkwater het door hem bewoond perceel vol doet aan de eischen aan drinkwater He stellen. D 610. De aan de gezondheids-com missie van Vclsen verzonden brief in zake roodvonk in de school, gelegen aan bet Kerkpad, inhoudende tot sluiting der school te adviseeren, wordt goedgekeurd. Z a Ti d v o o rl. D 349. De ingekomen brief van TL Witte Kruis over ontsmetten van wo ningen wordt voor kennisgeving aan. genomen. D 606. De verzonden brief aan B. en W. van Tlaarle-n, over keur'ng.van varkens op trichine, wordt goedge keurd. Diversen. D 392. De verzonden brieven- over aansluiting aan den. keuringsdienst van Haarlem worden goedgekeurd. D 613. De algemcene beschouwingen van bel jaarverslag 1912 worden vast gesteld. Tot leden bedoeld in art. 14 van het reglement van orde worden noemd de voorzitter en de heer W. Pauw. Kerkbestuur afgekomen. Men deelt ons uit dat antwoord bet volgende mede het Provinciaal Kerkbestuur 'orweegt, dat de verkozen loden van het kiescollege toch de meerderheid der uitgebrachte stemmen verkregen zouden hebben, ook al liad de per soon, die (en onrechte zijn stem heeft ■uitgebracht, niet méêgestemd, cn al waren niet ten onrechte eenige stem men voor ongeldig verklaard, cn al kwam het aantal gele stembiljetten, gevonden in de stembus, wel overeen met het aantal personen, dat gestemd heeftdaarom wijst genoemd kerkbe stuur hel verzoek van de lieeren Gor ter e. a. lot vernietiging van deze ver kiezing van de hancl. Overigens wordt door het Provin- aal Kerkbestuur het antwoord, door hel Classicaal Bestuur aan den heer Goj-ter e. a. gegeven wegens informa- ".teil nietig verklaard. Verder ver klaart liet Provinciaal Kerkbestuur het bezwaar van den lieer Gorter e. a. gegrond, dat iemand die de .gemeente metterwoon heeft verlaten, zijn stem recht in die gemeente heeft verloren, ook ai zou zijn naam nog voorkomen op de kiezerslijst. 273 personen hebben gestemd en 274 gele stembiljetten zijn in de bus ge vonden ook deze onregelmatigheid wordt door het Provinciaal Kerkbe stuur erkend. Nog spreekt genoemd höoger kerk bestuur afkeuring uit over hel feit, dat (le afkondiging en bet ter visie leggen van de lijst der stemgeieclitig- den Inter zijn geschied dan liet plaat selijk Reglement voorschrijft. En eindelijk erkent het Provinciaal Kerkbestuur, dat 2 gele stembiljetten door den kerkeraad van onwaarde ■erklaard, als geldig moeten worden beschouwd dat dit eveneens het ge- vul is met oen wit stembiljet en dat in do vacature C. de Boer Sr. een naam onleesbaar is verklaard, terwijl liet Provinciaal Kerkbestuur alle namen kon lezen. Koloniën DE 1IEER FABRICIUS VERVOLGD. IIci „Bat. llbld." meldt, aldus een telegram aan de „Deli Ct.", dat do rqad van justitie rechtsingang had geweigerd tegen den heer Fabricius, hoofdredacteur van dat blad. Ilot Hooggerechtshof van Nedorl.- Ind ié hoeft óp-het verzet van den of ficier van justitie thans dien rechls- 'ngang verleend wegens belecdiging au de lieeren Verbeek van de Sando n Gewit Wybrands. EEN LEPRA-KOLONIE. Dc geiioud-en besprekingen met het Leger des I-leils hebben geleid tot het besluit, dat zoo spoedig mogelijk met de oprichting der lepra-kolonie voor Sum. Oostkust zal worden begonnen. Gerekend wordt vooreerst op de verpleging van 250 leprozen, van wie 180 reeds in verschillende asy-ls z'jn opgenomen. Voor ds verpleging zullen aangewe- >n worden 3 officieren van het Leger des Ileils en 10 a 12 oppassers, die tot ,'erplegeis worden opgeleid. De di rect our zal geen.geneesheer zijn maar i de geneeskundige behandeling zal in Me dan uit voorzien worden. De oprichting der gebouwen en cle inrichting der kolonie zal f 50.000 kos ten, welke som daarvoor beschikbaar BEVERWIJK. VERKIEZINGSKWESTIE. Wij lezen in de „Kerkbode voor Haarlem en. Omstreken" Zooals bekend is, zijn de heeren C. Gorter e. a. in liooger beroep gekomen bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, inzake de laatste ontvang des Zaterdagsavonds mijn I stemming voor leden van het kiéscol- geld. Heeft men het recht een geheel® j lege hier gehouden. Verleden week is week loon in te houden, omdat ik 1 het antwoord var» het Provinciaal Gemengd Nieuws OóK 'N GEVANGENIS! In don nacht van- Donderdag; op rijdag is het een D uitschei' uit Osna- brück, die te Yenlo in voorarrest zat, in afwachting van zijn uitlevering r Duifschïand, gelukt nat breken en heeft hij met medeneming van can rijwiel de vlucht genomen. Wat een brutaliteit hij aan den dag heeft gelegd, blijkt uit het volgende: Ilij zat opgesloten in een der cellen an het politiebureau op de Markt. Ilij heeft van zijn cel een der houten spijlen wéten te verwijderen, heeft zich loen door de opening, die 32 bij :.M. groot was, gewerkt, vervol gens heeft liij een aanwezig rijwiel amen en moest om buiten te o- men bet. bureau passeeren, waar de nachtdienst hebbende agenten vertoe ven. Deze "konden, doordat de deur dicht was, van een en ander, dat. zeer zeker heel stil in zijn werk ,is gegaan, niets hooien. Niettegenstaande men onmiddellijk op onderzoek uitging, is van <len. uitbreker nog geen spoor ge vonden. Vermoedelijk Ls hij bevreesd geweest voor zijne uitlevering en heeft, hij in Duitscbland nog straf te goed. Hot geheel® geval is te wijten aan inrichting der cellen aldaar. Wo- n (1® raampjes van ijzeren in plaats n houten spijlen voorzien geweest, de ontvluchting ware onmogelijk ge weest. (E.K) POKKEN. Veertien dagen geleden werd te Losser een geval van pokken gecon stateerd, later door nog zes andere ge volgd. De patiënten zijn allen in af zondering gebracht, en maken not vrij wel; slechts één van hen is ern stig ziek. Hel Geneeskundig Staatstoezicht heeft on middellijk met groote ener gie maatregelen genomen, om de uit breiding der ziekte te voorkomen, die in deze industrie-streek, waar op da verseI diende fabrieken en in de ai- beideistreinen naar Duiiscirand hon derden dagelijks met elkander in aan raking komen, zeer ernstige gevolgen zou kunnen n- zich sleepon. Op groo te schaal worden te Losser de inwo ners ingeënt. De. vrees bestond, dat de Pruisische autoriteiten do greus Züudcui sluiten voor.de \elc Holland- sclie arbeiders, die eiken dag op fabrieken onder Gronan te werk gaan, wat de onberekenbare schade voor de ze werklieden zou bekekenen. De au. toriteiten der Pruisische gezo: dkeuls- politie ihebben zich op de hoogte ge steld van «te krachtige mrt-irfej^pén:

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6