luws Dn' TWEEDE BLAD Dinsdag 11 Feïrnari 1913 OM ONS HEEN No. 1362 De Raadscommissies. Wie in dit opschrift con quaestie meent te vooraten, die alléén leden van den Itaad en hunne omgeving belangstelling inbeezemen kan, ver gist zich, omdat da vraag over de taak van do Raadscommissies de grenzen der bevoegdheid van den Raad zeiven raakt en dus een zaak is van algemeen belang. In Juli 1912 dan diende Mr. Thiel de Volgende motie in De Raad, gezien de door B. en W. ter lezing neergelegde nota en bet daarop ingewonnen advies va do juridische commissie, een en ander ter zake van den werk kring der Commissies van bij stand van oordeel, dat het ge meentebelang niet zou worden gediend, indien Commissies van bijstand door B. en W. alleen in zaken van technisch-deskundigen aard zouden worden gehoord gaat over tot de orde van den dag. De nota waarop Mr. Thiel zinspeel- de, was het gevolg van klachten, die in 1911 in den Raad waren geuit over de wijze, waarop door B. en W. advie zen van Raadscommissiën werden ingewonnen. Gedrukt werd die nota toen niet en dat is ze ook nu nog niet. maaj Mr. Tinei ontleende er in zijn toelichting tot de motie deze hoofd gedachte aan, dat eene Commissie van bijstand onkel behoort te worden ge hoord in zaken van deskundigen aard en niet in zaken van beleid. De passages in de nota van B. en W-, die daarop betrekking hebben, luiden letterlijk: „Er zijn toch onmiskenbaar aan gelegenheden, waarin B. en W. in „de eerste plaats geroepen zijn, een „oordeel te vellen en welke, als zijnde „zaken van niet technisch-dcskundi- „gen aard, doch van enkel beleid, minder eigenaardig tot den werk- „kring der Commissies van bijstand „behooren." En verder „Zal liet aantal onderwerpen, waar- „over eene Commissie van bijstand „in ieder geval haar oordeel uit spreekt, worden uitgebreid, dan is „de weg daartoe wijziging van- de „betrekkelijke plaatselijke verorde- „ning. Zoolang deze niet heeft plaats „gehad zouden B. en W. een bewijs „van zwakheid geven door het boo- „ren van de Commissie in zaken van „enkel beleid tot stelregel te ma- ,,ken." De Commissie voor de strafverorde ningen deed over deze nota o. a. het volgende opmerken „Wat de juistheid van den inhoud „der nota betreft, meent onze Com- „missie, dat uit eene tegenstelling als „daarin wordt gemaakt tusschen za- „ken va.n technisch-deskundigen aard „en zaken van enkel beleid, geene „conclusies mogen worden getrokken „met betrekking tot de grenzen van „den werkkring eener Commissie van „bijstand in het beheer van een be- „paalden tak van, dienst, liet beheer „toch door B. en W. van een beDaal- „den diensttak omvat niet alleen za- „ken van technisch-deskundigen aard, „doch ook en niet in de laatste plaats „aangelegenheden van beleid. Als in „het aa.n B. en W. opgedragen beheer begrepen, behooren de laatste mits- „dien ook tot den werkkring der „Commissie van bijstand in dat be- „heer". De Cfuaestie bleef rusten tot de be handeling van de gc-i neen leb ogrooting op 30 October j.l.; toen bracht Mr Thiel die bij de algeaneene beschou- wïngen ter sprake naar aanleiding van liet denkbeeld tot instelling eener Commissie voor soc;a!e aangelegenhe den en zei daar het volgende van „Nu willen B. en W. de taak van een Commissie voor sociaJc aangele- r e u 8 i S e 4 n bt ÉiMtsiilli 57) Och, meneer Stuur me toch niet naar die advocaten ik ken dat soort vat; volkje te goed mooie praatje, die pe buigingen en groote rekeüingen cctinjvcn, en, voor al die hanepooten zich maar goed laten betalen. Ik heb mijn advocaat last gegeven u uit te betalen, zei Johannes. Hebt u dan zooveel niet in huis, dat u 't me kunt geven Neen, 't geld berust gedeeltelijk bij de kanselarij van de rechtbank en ten deele bestaat bet in vaste goede ren en al die zaken administreert de heer Barron voor mij. En gij vertrouwt uw geld maar zoo aan dien advocaat Nu, meneer, laat mijn kindsdeel dan toch asjeblieft niet langer in handen van zoo n man, genheden opdragen aan de verschil lende'Commissies van hijstand. Dit nu is iii strijd met den inhoud van ge noemde nota. Immers, dan' draagt men aan de Commissies een beheerèn- do taak op, terwijl B. en W. in de nota haar alleen een deskundige taak willen opdragen." Toen Mr. Thiel op antwoord aan drong op zijn vraag, of B. en W. nu van meening veranderd waren over den aard der vaste Commissies, ant woordde de waarnemend voorzitter, Dr. II. D. Kruseman, ontkennend het College was niet veranderd in zijne zienswijze omtrent het karakter van de Commissies van bijstand. Spreker beriep zich daarbij, op de meening, door den toen pas benoem den, maar nog niet fuugcerenden bur gemeester uitgesproken. Jhr. Sandberg drukte zich in het interview met onzen redacteur op Donderdag 10 October, toen deze Z.E.A. vroeg, of hij er voor was, om de scheiding van bevoegdheid tus schen B. en W. en de Raadscommis sies scherp te stellen, aldus uit „Tk zou er wel voor zijn, een scherpe „scheiding' te maken, altijd als dat „kan, maar dat is nog de vraag. Wat „het geven van inlichtingen en het „advies vragen aan do Commissies „uit den Rand betreft, ik zou daarvan „een ruim gebruik willen maken, „maar het kan natuurlijk voorko- „men, dat B. en W. het advies moeten „ter zijde leggen." Nadat nu dit alles was voorgevallen over de groote vraag deskundig heid of ook beleid, verscheen onlangs (gedagteckond 23 Jan.) een nieuw stuk van B. en W. over de motie-Thiel,* waarvan in dit blad reeds'de hoofdzaak weergegeven is. Wijzende op de onvolledigheid der verordening op de samenstelling en den werkkring dei- vaste Commissiën. bctoogen B. en W., dat in dit op zicht de bepalingen der verordening voor alle Commissiën en sub-Commis- sïèn overeenstemmen, dat zij B. en W. dienen van advies omtrent alle on derwerpen, waaromtrent haar oordeel door B. en W. is gevraagd. „Daaruit mago worden afge vleid", zoo 'gaat het stuk voort, „dat „behalve in het geval, dat de verorde- „ning de onderwerpen bepaaldelijk „noemt, de. bevoegdheid om te beslis- „sen wanneer een Commissie van bij stand zal worden geraadpleegd, bij „de geldende verordening terecht „aan ons College, met uitsluiting van elke andere autoriteit," verblijft". Men gevoelt, dat hierover de quaes tie niet gaat- B. enW. naderen de kern, wanneer zij zelf do vraag stel len „Wanneer is er nu aanleiding voor ons College, 'om het advies Van eene Commissie in te winnen?" en daarop, niet onmiddellijk maar na derhand, ten antwoord geven: „Wij zijn voornemens het begrip „„bijstand' in het beheer" in ruimen „zin op te vatten en de Commissiën te „raadplegen omtrent alle zaken, die „op den gang van het betrokken be- drijf of den betrokken tak van dienst „van overwegenden invloed kunnen „zijn." Maar ook hiermee is de vraag over beleid en deskundigheid nog niet op gelost. Toch hebben B. en W. daar over in het stuk hun eindoordeel ge geven en wel in een vorm, waaraan een zekere leukheid niet te ontzeggen valt. „Wij hebben overwogen", zoo staat er te lezen, „of eene grenslijn ware te trekken door eene scheidiug tus- „schen zaken van teclinisch-deskundi- „gen aard, omtrent welke de Com- .missiën wel, en zaken van enkel be- „leid, ter zake waarvan do Commis- „sicn niet behooren te worden go- „hoord. Maar een nadere overweging „van deze aangelegenheid in haren „vollen omvang heeft ons tot de con- „clusie geleid, dat ook deze grenslijn „kwalijk is aan te houden." Het woord „overwogen" ten opzich te van een vroeger zoo beslist uitge sproken meaning en do „nadere over weging in haar vollen omvang" heb ban iets guitigs over zich, dat den op lettenden beschouwer niet ontgaat. Iiier nam, om het huiselijk te zeggen, liet College zijn draai en zeilde vroo- lijk naar dc behouden haven der een- stemniiglieid. Vanzelf moet dan ook op bovenstaande beschouwing volgen: „Met de strekking der motie-Thiel, anders komt er niets van terecht. In de eerste plaats moet ik u in dachtig maken, dat.ge eerst een schrif telijke declaratie moet onderteekenen; verder een stuk van geen aanspraak op iets meer te zullen maken, hetgeen u rechtens ook-niet toekomt. llebt gij die verklaring hier, me neer vroeg madame Pompeja. Neen. hernam Johannes lachend, die ligt bij den heer Barron. En als ik dan geteekend heb, krijg ik dan mijn geld Wel zeker Leef dan gelukkig, meneer, vaar wel maar, apropos, waar woont die advocaat ook weer In de Rue Bergère, sprak Johan nes, vaarwel. Madame, ik. hoop, dat uw kindsdeed u geluk zal aanbrengen. Gekt brengt altijd geluk, hernam Pompeja ten minste, als ge zoo als ik, er eerlijk aankomt, maar op dat ,,ad- vocatengeld" kan nooit geen zegen rusten Nu, ik wenscli u veel geluk met uw schoone, lieve bruid ging ma dame Pompeja voort op vleienden toon, maar ik zal nu even mijn „kindsdeel" halen, want die advocaten hebben toch voor zooveel zij betreft het afwijzen der aangegeven grens vooi* het hooren der Commissiën, kunnen wij dus wel meegaan". De uitdrukking „voor zooveel zij betreft" is natuurlijk een stijlbloempjo omdat de motie-Thiel over niets an ders dan die grons handelt. Indien nu neg eens aan Dr. Kruse man werd gevraagd, of B. en \V. van meening waren veranderd, dan zou het antwoord ditmaal wel bevestigend moeten wezenhet ligt voor de hand, dat die verandering het gevolg is van de persoonlijke opinie van den burge meester. En liet is toe te juichen, dat de wethouders niet op hun stuk bleven staan, maar de wijdere opvatting' bij nadere beschouwing ook tot de hunne maakten. Zooveel is zeker, dat er Woensdag in den Raad geen belangrijke discus sie meer over te verwachten is. Mr. Thiel zal niet veel anders kunnen doen, dan met blijdschap constatee- ren, dat B. en W. tot zijn inzicht ge komen zijn. Natuurlijk had d;t spoe diger en langs korter weg bereikt kun nen worden, maai- dat het verkregen is geeft reden tot tevredenheid. Quaestie,s over de Commissies van bijstand zijn voor langen tijd van de baan, want op een ruime uitvoe ring van het beginsel van B. en \V. kan natuurlijk gerekend worden. J. C. P. Buitenlandseh Overzicht D© BaSkan-vuikaan. De overwinningsberichten komen weer in uitalle kampen. Tur ken, Bulgaren, Montenegrijnen, Ser viërs en-Grieken verkondigen wapén- succcssen. Wie gelijk heeft en de waarheid spreekt? Over 't gevecht hij Gallipoli wordt uit Komslanlinopei geseind „Ten gevolge van het. bombardement der Bulgaarscke stellingen bij Silit- zia zijn de Bulgaren naar het binnen land teruggeweken. Bij de gevechten in de zóne van Gal- lipoli verloren de Bulgaren een 100- tal dooden en gewonden. De Turken maakten 30 gèvangënen. De Bulgaren lieten 12 kanonnen in de stelling Lazarkeuj." Uit Sofia wordt geseind„20 Turk- sche officieren zijn Zaterdag gedood op het schiereiland Gallipoli. De Turken leden aanzienlijke ver liezen en moesten geschut en ammu nitie achterlaten. De Bulgaren verloren 412 soldaten en 5 officieren die gewond. 10 offi cieren die gedood werden." De kapitein van het te Konstantino- pel aangekomen Nederlandsche stoomschip „Clio" heeft verklaard, dat hij Zaterdagmiddag bij zijn aankomst voor de Dardanellen in Gallipoli een hevig geschutvuur hoorde. Bij den vuurtoren in dc buurt van Gallipoli moest hij dc Europeesehe kust verla ten, daar er veel granaten in zee vie len. De strijd om Skoclari. De bijzondere berichtgever van Ha- vas seint uit 'CettinjeEen Montene grijnsche troepencolonne rukte op den berg Tarrabosj bij het vallen van den avond vooruit tot bij de eerste linie-versterkingen van den vijand en slaagde erin die te nemen, na een bloedigen bajonet-aanval. Deze aanval werd verricht onder het krachtige geschut- en geweer vuur van den vijand; daardoor werd hij zeer bemoeilijkt, door den krach- tigen steun der artillerie werden de Montenegrijnsche troepen beschermd, en ondanks de herhaalde tegen-aan- valleu wisten de Montenegrijnen zich in de bezette stellingen te handhaven. Zij namen bezit van het geheele terrein, dat zich achter die stelling bevindt. De verliezen aan beide zijden zijn groot. Orricieel wordt uit Cettinje geseind: „Er wordt gemeld, dat bij de inne ming van Bardaujelt, na een hevig gevecht, dat drie dagen duurde, de Montenegrijnen 2500 dooden en ge wonden verloren. Op het slagveld werden de lijken van 4000 gedoode Turken gevonden. Bij Tarrabosj en Breditza wordt ook sinds drie dagen gevochten. Hoe wel de (Montenegrijnsche) troepen te strijden hebben tegen versterkingen omringd door ijzerdraadversperrin- gen, komen zij geregeld en met suc ces vooruit. Verschillende veraterkin- gen zijn reeds genomen. De verliezen zijn groot aan beide zijden, maar het juiste aantal dooden en gewonden is nog niet vast te stellen, wijl de strijd nog steeds en met woede wordt voort gezet." 'I Turksche leger. Wel Is er in de Turkse lie legeraan voering wat meer flinkheid en een heid merkbaar zoo seint een be richtgever van de „Frankf. Zlg." te Kunslantinopel en is in de plaats altijd zooveel complimenten, anders krijg ik 't vandaag toch nog niet. Zoo voortrantmelende, was ze tot aan de deur genaderd, die Johannes voor haar opende en na een theatrale buiging, verliet madame. Pompeja, tot groot genoegen van Johannes zijn liuis. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De zaal van de groote opera had met recht in alle opzichten een feeste lijk aanzien. Festoen, bloerren, vlaggen en een schitterende verlichting gaven al aan stonds bij" het binnentreden den in druk, dat er iets buitengewoons moest plaats grijpen. Het gebouw was eivol men ver drong elkander om op de gereserveer de zitplaatsen in de loges en op de gaanderijen te komen. Niet alleen, dat de zaal in bijzonder feestgewaad was, ook de toiletten wa ren meer dan ooit prachtig en schitte rende juweelen en diamanten ver blindden als 't ware da oogen. Onder al die pracht en rijkdom van van de grenzelooze verwarring die on der Nazim-pasja heersc'hte, vastbera denheid en vertrouwen gekomen; maai' dat baat niet veel meer. Vóór drie, vier maanden had het Turkije kunnen redden. Trans kan het 't einde nog wat vertragen. De gebrekkige in tendance is de Achillespees van 't Turksche leger, en daaraan kan liet nieuwe bewind niet veel doen. Toch is de diplomatie in Konslan- tinopel, volgens dic-n berichtgever, verbaasd over do plotselinge, nieuwe kracht die Turkije vertoont. Zij had het „de profundis" over Europeesch Turkije reeds aangeheven, en ziet nu, dat do begrafenis nog wat uitgesteld moet worden. Een der Turksche ministers zei zelfs „De groote mogendheden zullen zich cr van kunnen overtuigen, dat Tur kije slechts schijndood was. Zelfs als Adrianopel valt en de groote mogend heden een nieuwe interventie meenen te kunnen wagen, zullen zij zich in hun berekening vergissen. Zoolang er een weerbare Turk is, kan de vrede op «lien grondslag niet tot stand ko men. Kunnen wij het in Europa niet meer uithouden, dan zullen wij den strijd in Azië voortzetten." Vredesonderhandelingen. Uit Konstantinopel wordt aan de „Süd-Slavische Korrespon denz" ge meld: „De geruchten over dc hervat ting van de vredesonderhandelingen met Bulgarije, die dezer dagen de ronde doen, nemen voortdurend vas- teren vorm aan. Het is niet onbekend gebleven, dat de grootvizier Mahmoed Sjefket pasja reeds dagen lang tracht een nieuwe Europeesehe interventie ten gunste van den vrede tot stand te brengen en er hebben hier reeds eenï- ge malen vertrouwelijke gesprekken plaats gehad tusschen hem en den Russischen ambassadeur te Konstan tinopel, waarbij bleek, dat de Turken geneigd waren tot nieuwe concessies, daar men bij dc Porte steeds meer het nuttelooze van den oorlog inziet. Ook is uitgelekt, dat Mahmoed Sjefket aan de Tsjataldja-linie gehei me conferenties gehad heeft met Bul- ga arsche gedelegeerden en dat thans Izzet- pasja tracht tot overeenstem ming te geraken met den Bulgaar- schen opperbevelhebber Sawof. Al de ze geruchten worden te Sofia en Stam boul tegengesproken, maar allec-n orndat zij onder de oorlogszuchtige of ficieren een zekere male van opwin ding veroorzaakt hebben en tot een pijnlijk conflict tusschen Mahmoed Sjefket en Enver bey hebben ge leid." De Turksche minister Hakki pasja gaat heden op reis naar Parijs, Wee- nen, Berlijn en Londen. In officiëele kringen wordt erkend, dat liij belast is rn»t de financiëele zending, niet tot Hervatting der vre desonderhandelingen, hoewel de quaëstiè van het sluiten van vrede in niet ver verwijderd verband staat met de zending. Naar in sommige kringen wordt aangenomen, zou" de minister voor Turkije den weg moeten banen om zijn lot geheel en al in handen der Europeesehe mogendheden w> kunnen leggen. Deze zouden zich dan belasten met de oplossing van alle hangende quaesties. Een nieuwe Europeesehe conferentie. De „ïemps" bericht, dat naar aan leiding van de jongste besprekingen op dé ambassadeursconferenlie te Londen., besloten is te Parijs een twfcede!'international conferentie te houden van den Franschen minister van buitenlandsche zaken met de to Parijs geaccrediteerde ambassadeurs. Deze conferentie zal tot taak hebben de bestudeering van de quaestie dor verdeeling van de schulden over Tur kije en de Balkanstaten en de daar mede in verband staande financiëele quaesties. Grieken in Turkije. Meer dan 20Ü verdachte Grieksche onderdanen zijn, in Turkije, omdat zij gevaarlijk worden geacht voor de vei ligheid van den Turkschen Staat, in hechtenis genomen. Het meerendeel zal verbannen wor den. Naar men zegt zijn nog meer Grie ken en ook Bulgaren oni dezelfde re den. gearresteerd. Zij worden verbannen naar Sinope en andere steden in Anatolië. Bulgarije en Roemenië. Uit Sofia wordt geseind: In wel ingelichte diplomatieke kringen voor ziet men, dat de onderhandelingen tusschen Bulgarije eu Roemenië in den beginne op vrijwat.moeilijkheden zullen stuiten. Men is echter deson danks van meening, dat dc onder handelingen ten Spoedigste een beslis sende wending zullen nemen, gezien de instructies, die de onderhande laars, naar liet heet, hébben ontvan gen. De revolutie in Mexico. lu Mexico is weer eens een militai re opstand tegen de regeering van pre sident Madero uitgebroken. Omtrent dézen opstand wordt nog aan' de „Daily Mail" geseind Gene raal Felix Diaz, een neef van den ge wezen president Porfirio Diaz, werd door dc ontevreden troept» bevrijd uit de gevangenis, waar hij opgesloten w as, nadat de opstand, dien lifj in Oc tober jl. in Veracruz had trachten te verwekken, mislukt was. Generaal Bernardo Reijes, die ookln.de militai- toiletten, zien we ook in een der loges een eenvoudige, doch fatsoenlijk ge- kleede vrouw zitten, een weinig ver scholen achter de donker flu woolen gordijntjes, teneinde niet zoo in 't oog- te vallen én, in deze oude vrouw her kennen we de moeder van Johannes. Het had veel moeite gekost haar over te halen medo naar de opera te gaan dat was geen plaats, waar zij zich op haar gemak kon gevóélen, meemle de eenvoudige, brave vrouw, terwijl ze onomwonden liaar opinie over ojiera's. concerten en schouwburgen te kennen had gsgeveu. Eindelijk, na lang tegenstribbelen, gaf ze aan het dringend verlangen van Bertha, Johannes en den lieer Vèron gehoor. Neen, zoo iets had ze nog nooit ge zien ze gevoelde zich als in een too- verpaleis en 't duurde een geruimen tijd, alvorens ze zich een weinig op haar gemak gevoelde. Haar oogen waren voortdurend op het scherm gericht en met angstige spanning verwachtte ze 't oogenblik, dat het opgetrokken zou worden en haar Johannes voor de oogen van re gevangenis opgesloten wns, werïl' eveneens bevrijd. Hij en Diaz stelden zich daarop aan het hoofd van do re- 'volutiórinairo beweging.' Reijes werd evenwel gedood, toen hij met de troe pen het Nationale paleis belegerde. President Madero, die zich" op dat oogenblik op drié mijlen afstand van <le stad bevond, wist het paleis weer binnen te komen met behulp van loyaal gebleven troepen en zich daar te versterken. Generaal Felix Diaz heeft zich intusschen, na een hevig gevecht, meester gemaakt van de, „Cïudela", het arsenaal, waar groote voorraden wapens en munitie liggen opgestapeld. Bij de gevechten bij het paleis en de „Ciudela" werden eeh menigte burgers gedood. Het plein voor het paleis lag vol -dooden en gewonden. Naar het heet, zijn 400 mijnwerkers van de Pachucamijnen, voorzien van dynamietbommei', op weg naar de hoofdstad, waar zij zich zullen aan sluiten bij Diaz. lloe het niet de politie staat, is nog eenigszios twijfelachtig. De be reden politie schijnt de partij van Diaz te hebben gekozen, de politie te voet is onpartijdig gebleven en... doet niets. Van het bericht, dat Madero gevan gen zou zijn geromen, is nog geen bevestiging ontvangen. Diaz heeft zich zelf als president der republiek geproclameerd. In zijn pro clamatie noemt hij Madero een vijand van de republiek. Binnenland D. HOUTMAN In-83-jarigen ouderdom is te Zeist overleden de heer D. Houtman, oud inspecteur bij deii post- en telegraaf dienst in Indié. NEDERLAND—TIMOR In de memorie van antwoord be treffende de begrooting van buiten landsche zaken deelt de minister aan de Eerste Kamer mede, dat do Presi dent van den Zwitserschen Bonds raad niet is aangezocht, als scheids rechter in ons geschil met Portugal betreffende Timor. Partijen ihlobben het compromis nog niet geteekend. De minister kan dus den inhoud nog niet mededeelen, doch verzekert gaarne dat hij niet zal medewerken tot een oplossing in strijd met art. 19 van Let verdrag van 1 October H&4. EEN CONFLICT. 'Naar de Tel. meldt hield de Neder landsche Au;o-Z ekenvervoer-Oudei - neming te 's Graven'cage Zaterdag een buitengewone vergadering ter be handeling van het voorstel van com missarissen, om den directeur der maatschappij, den lieer dr. C. W. A. Essers, te Amsterdam, te ontslaan. Het financieel beheer der maat schappij werd uitvoerig besproken en gecritiseerd. Ten slotte werd een voorste'.-W. P. de Vries aangenomen. Er zal binnen 14 dagen een com missie van drie leden worden be noemd, alleenstaande, buiten-de aan deelhouders en buiten commissaris sen. Eén lid wordt benoemd door dr. Essers, één door commissarissen, en een derde door de twee benoemde le den. Deze commissie zal een onder zoek instellen en een rapport uitbren gen, vóór de eerstvolgende jaarver gadering. In afwachting van d.it rap port zal de schorsing van dr. Essers als directeur worden ingetrokken. Mr. Hoogenraad verklaarde uit drukkelijk volkomen te gelooven in de goede trouw van dr. Essers. De heer Vegtel zei, dal. als het rapport de ongegrondheid der grie ven bewijst, het bestuur dr. Essers volkomen zal rehabiliteeren. DE ACTIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. In hotel de l'Europe te Utrecht ver gaderde gistermiddag het Verbond van vereenigingen van sigarenfabri kanten. Na langdurige discussie, waarin het niet meedoen van de Am- sterdamsche vereeniging aan de uit sluiting vverd besproken, werd een voorstel gedaan om Amsterdam als nog in de actie te betrekken. In een afzonderlijke bijeenkomst beraadslaagden daarover de vijf Am- sterdamsct.e afgevaardigden en be gaven zich daarop weder naar de ver gadering van het Verbond, Ten aanzien van het resultaat der pogingen die werden gedaan om Am sterdam alsnog in de actie te betrek ken, kon van uit de vergadering gee- nerk-i mededeel!ng worden gedaan.' Aan het bestuur werd opgedragen een schrijven te riöbten tot de arbei ders-organisaties, waarin de houding van het Verbond zal worden uiteen gezet. Dit schrijven zal over eenige dagen worden verzonden. Naar men verneemt zijn van de 8000 arbeiders welke bij de leien van zoo'n massa mecschen verschijnen zou. Eensklaps werd het scherm opge haald en.... daar zag vrouw Holmson haar zoon, haar Johannes in 't prach tig, schitterend costuum van- eén Spaansch ridder zijn gelaat en voor al zijn flinke, fiere houding trokken aller aandacht en meer dan ooit kwam zijn schoone, mannelijke gestalte uit. Bijna trok ze het in twijfel of dat haar zoon, haar kind was en.... toch was 't zoo. Bij zijn optreden hoorde men een daverend applaus in de zaal. waaraan geien, eind scheen te zullen komeu bouquctlên en kransen werden hem toegeworpen, zoodat hij als 't ware in een bloemenregen stond. Eindelijk verhief zich een groot deel van het publiek en zich naar de loge wendende, waarin zijn moeder en bruid zich bevonden, bracht men dezen, herhaaldelijk ovaties. Dit was te veel voor het goedige oudjein den begin ne was ze als verstijfd van schrik, het welk zich eenige oogenblikken later in een zacht vveenen oploste 't waren tranen van innige vreugde en dank- Onze Lachhoek TE VEEL. Een arme uitgemergelde zieke liet, als laatste hoop, een dokter roepen. Deze, die blijkbaar nog weinig prac- tijk had gehad, maakte een ongehoor de mosterdpleisfer klaar en legde die den armen drommel op de borst. De ongelukkige keek er met tranen in dc oogen naar en zeide: Zeg, beste dokier, rnij dunkt dat is wel wat véél mosterd op zoo weinig vleesch I SNUGGER. Aan oen table d'höte is een hevige twist ontstaan. Men belcedigt elkan- .der. Er volgt eene uitdaging. Mijnheer, zegt beloedigde par tij, morgen zal ik u dooden, om u te leeren, .hbo gij u in het leven te ge dragen hebt! het Verbond in dienst zijn, ruim 4000 tegen a.s. Maandag uitgestoten. Hier bij dient in Let oog gehouden te worden dat Amsterdam althans voorloopig niet meegaat, terwijl de ongeorganiseerde werklieden aan dsn arboid kunnen blijven. Het geheele aantal werklieden dal in Nederland in de sigaren-industrie werkzaam is, wordt geschat op 20.000. 'Naar men weet, nemen de zuide lijke fabrikantenvareenngingen geen deel aan de uilsluiting. Ingevolge besluit van den Bond van sigarenfabrikanten in Noord-Holland, hebben ook de firma's J. Baars en Zoon en S. Middelkamp, beiden :e Krommenie, de in hun dienst zijnde aangeloten sigarenmakers, sorteer ders, enz. aangezegd, dat zij met in gang van 15 Februari a.s. ontslagen zijn. Te zamen worden daardoor on geveer 100 man van den arbeid uit gesloten, terwijl hun aantal in geheel Noord-Holland ongeveer 560 560 zal bedragen. Bij de firma S. Middelkamp blij ven ongeveer 15 personen aan den arbeid. Wanneer de uitsluiting doorgaal, zullen Zaterdag te Utrecht ongeveer 800 sigarenmakers worden uitgeslo ten. Van dezen zijn er 600 georgani seerd. F.FRSTF. HULP BIJ ONGELUKKEN. De directie der II. IJ. S. M. heeft be paald, dat, aan hen, die met goed ge volg hebben deelgenomen aan de cur sussen in het verleenen van eerste hul-p bij ongelukken, welke onder lei ding vail dr. C. J. de Bruijn Kops zijn of nog zullen worden gehouden, als onderscheidingsteelcen een bronzen kruisje zal worden verstrekt. Dit kruisje zal aan de voorzijde, behalve een vliegend wiel en de initialen der H. IJ. S. M., de letters E. II. O. ver- toouen. Het moet aan oen donker blauw lini zichtbaar op het bovenste kleed ingstuk worden gedragen. Wanneer de houder geacht kan wor den de bedrevenheid in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken niet meer in voldoende mate te bezitten, alsmede bij het verlaten van den dienst, moet het kruisje worden inge leverd. Er zal een gratificatie worden toe gekend aan dengene,- die een reiziger of personeel der maatschappij bij een ongeval op doeltreffende wijze de eer ste hulp verleend heeft. („N. R. Ct."). GRAFSCHENNIS. Op het kerkhof te Helmond Leeffc men het grafmonument van dr. De Bruyn geheel stuk geslagen en hel koperwerk meegenomen. In vert -nd hiermede zijn 20 personen gearres teerd, zoo meldt de N. R. Ct. LOGGER VERGAAN. Zondagochtend te 5 uur is de log- ger „Scheveningcn 246", eigenaar- reeder C. Pronk Czn., nabij liet haven hoofd te Scheveningcn gestrand. Do bemanning is gered. Het schip is ver loren. De volgende bijzonderheden worden gemeld Dés ochtends te o uur kwam bij den directeur der Scheveningsclie haven het bericht in dat een logger, de ha ven met "zeilen willende binnenko men, in den havenmond onklaar ge worden en op het noorderhoold was geloopen. Onmiddellijk werden de be manning van de vnotorreddingboot „jhr. Rutgers van Rozenburg" van de Noord- en Zuïd-Hollandsche rèddings- maalschappij en het havenpersoneel gewaarschuwd om hulp te verleenen. De logger helde spoedig op de schuine betonblokken over, zoodat van de pier slechts één man gered k n worden. Met het grootste gevaar - wegens de zware branding tegen de steenen bestorting kon de motor boot den logger naderen, die langza merhand meer en meer ging overhel len. Eén voor écn wist men de zeven overige opvarenden van den logger in de boot te krijgen. Nauwelijks was de laatste man aan baarheid, dat het haar vergund was, dit nog te mogen beleven. Eensklaps ruisch'en do tonen van den indrukwekkenden zang langs do gewelven der zaal en plotseling ver ving een doodscho stilte dé daverende toejuichingen. Vrouw Holmson zat daar met ge vouwen handen, zich in een andere wereld wanende, bevreesd, dat zs ook maar één enkelen toon zou missen. Zoo iets. neen, dat had ze nog nooit gehoord. En BeVtlia een zalig gevoel bad zich van het eerste oogenblik af aan van haar meester gemaakt. Haar ge dachten bepaalden zich echter riet uitsluitend bij het „heden", onwille keurig dwaalde ze nu en dan eens af naar 't „verleden". Welk een onder scheid toen of nu.... toen wachtten haar nog zware beproevingen donke re onweerswolken pakten zich boven haar hoofd té zamen en thans waren al die beproevingen voorbij, de wolken waren verdwenen en hadden i laats gemaakt voor een hemelsblauwe lucht! Terwijl ze zich aan deze overpeinzin gen overgaf ea zich zoo gelukkig ge-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5