Hhrlem'S Dagblad TWEEDE BLAD Donderdag 13 Fobrnarl 1913 OM ONS HEEN No. 1664 Nabetrachting van dan Gemeenteraad. Zooals ik voorspeld heb is er over do quaeslio van de Commissies van bijstand weinig discussie meer ge weest. B. en W. waren van de nood lottige splitsing in deskundigheid en beleid eenmaal teruggekomen cu Mr. Thiel juichte dus hunne plannen voor de toekomst, om een ruim ge bruik van de medewerking der Com missies te maken, hartelijk toe. Er viel toen weinig meer van te zoggen. Het ©enige, dat Mr. Thiel te doen vond, was B. en W. te waarschuwen tegen recidive (wedeiinstorting) en den nieuwen voorzitter tegen de bacillen dragers in zijn omgeving. Het grapje miste zijn uitwerking niet en de kleine slrnfpredicatie, die er op volgde, naar aanleiding van de uitdrukking, dat alleen B. en W., met uitsluiting van elke andere auto riteit, beslissen welke zaken aan de Commissies moeten worden gezonden, dat kleine sermoen, zeg ik, verloor totaal zijn scherpte in de atmosfeer van tegemoet komende vriendelijk heid, die van den voeraitterszetel af \n de zaal uitstroomde. Daarin verkeerde van zelf ook de tweede quaestie, die over de speciale Raadscommissies. Daarover een na betrachting te leveren, is uiel gemak kelijk, omdat daarvoor do verschil lende phasen van de zaak weer op nieuw moeten worden opgehaald. Men vindt die hierachter in ons Raadsvcrslag. Het verrassende in deze gedachtenwisseling was niet, dat ze al gauw vervelend werd, omdat zo iets zeer theoretisch kreeg, dat aan de debatingclub deed denken, maar het lag hierin, dat Mr. Thiel zijn medeleden van den Raad waarschuw de tegen het instellen van te veel Commissies ad hoe, omdat dit bij B. en W. de liefhebberij 'in het voor bereiden van zaken dooden zou. De opmerking is juist, maar ze werd van dezen kant zeker niet verwacht. Misschien was bei om deze uitla ting van een van 's Raads aanvoer ders, dat B. en W. zoo buitengewoon gemoedelijk waren over de vraag, hoe nu hun positie tegenover de rappor ten van deze speciale Commissies we-, zen zou zoodra geen gevaar meer verwacht wordt, is het nemen van maatregelen daartegen ook van on dergeschikt belang. Men koutte er gcnoegelijk over, of B. en W. altijd en uit eigen beweging over bedoelde rapporten zouden prae-advïseeren, of wel alleen wanneer de Raad hen daartoe zou uitnoodigen, of wel B. en W. den Raad zouden voorstellen, dat zij prae-adviseoren zouden, wanneer zij iets te zeggen hadden kortom, in dezen dampkring der gemoedelijkheid zweefde ten slofte deze indruk, dat het B. en W. goed was, hoe ook de Raad het besliste. En zoo eindigde het rnet een motie van den heer Van Styrum, zooals het ook met een an dere motie had kunnen eindigen. B. en W. zullen nu voorlaan ovor de rapporten enz. van de speciale Raads- .commïssïcs alleen dan prae-advisee- ren, wanneer de Raad daartoe besluit, waarbij vanzelf spreekt, dat B. en W. door een voorstel zoo'n besluit kunnen uitlokken. Hiermee zijn die Commissie-quaes- ties weer voor langen tijd van de baan. Op de publieke tribune werd onze oud-burgemeester opgemerkt, öic blijkbaar voor deze discussie ge komen was. Of Jhr. Boreel door het eind-resultaat voldaan is, valt te be twijfelen. re u i 11 ©to n BEAU BROCADE DE VERMETELE. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy door C. D. 2) -Maar dit waren de kansen van den Oorlog vechten, invallen, plunderen, hoezee-gèroép, dolle ruiterstukjes, le ven, geweld, opwinding, vreugde om de overwinning en smart over de ne derlaag, maar dit!!.... deze boodschap, die door den korporaal heel van Der by was gebracht en die door koning George zelf was onderteekend, deze bracht mede stilzwijgen, sluipende voetstappan, bleeke, magere gedaan ten, zich verschuilend achter steon- hoopen of tussohen do brem op do beide, of misschien hij naoht, verdwa lend in het moeras op hot pad naar Strotion, terwijl schreden heimelijk zijn spoor volgdendeze boodschap bracht mede verraad, bloedgeld, twin tig guinjes voor het verkoopeu van het loven van een modernensch 1 Geen wonder dat do ouderen niols ivisihn ia TAggen geen wonder dat De Raad was dezen middag trou wens geneigd tot breoksprakigheid. Wat is er al niet te pas gebracht bij het voorstel van B. en W-, om ter reinen van de gemeente aan de Leid- 6chevoart als bouwterrein uit te ge ven. Do heor Lasschuit wou zelfs eerst het uitbreidingsplan gaan wijzigen. Voor verschillende Raadsleden was de toestand wel moeilijk. Ongetwijfeld bod de heer Nagtzaam gelijk, toen hij er op wees, dat drie gulden per week juist voor diegenen, dlo het meest onder het gebrek aan woningen te Haarlem te lijden bobben, te hoog i6, maar te ontkennen is evenmin, zooals de heor Kleynenbeng betoogde, dat door het bouwen van duurdere wo ningen opschuiving ontslaat en daar door gcedkoopere woningen vrijko men. Ook de heer Tjeenk Willink had gelijk met zijn opmerking, dat een overzicht van het grondbezit der ge meente wenschelijk is en dat een af-; zonderlijke afdeeiïng grondbedrijf dient te worden gesticht. Maar... moet daarop gewacht worden met het uit geven van deze gronden, nadut de zaak al jarenlang (ja, 't gaat lang zaam bij de gemeente) is blij ven han- gon De groot© meerderheid van den Raad wou (en 't is verklaarbaar) vooruit en nam daarom het voorstel van B. en W. aan. Hoe treedt een Raadslid het ver standigst op is een vraag, waarover wel eens een boekje kan worden ge schreven. Moet hij elke kleinigheid tot het onderwerp van een redevoe ring maken? Of is het voldoende, wanneer hij daarover eens met den burgemeester gaat spreken Ziedaar een van de punten, die in zoo'n handleiding konden worden behandeld. De onbeduidende zaak, die de heer Modoo bij de rondvraag tot een gewichtig geval opblies, had zeer wel in 's burgemeesters kamer be sproken kunnen worden. Schrikkelijk en ijselijk had dit Raadslid het altijd gevonden, wanneer de leden van de vereeniging Haerlem in de Schnee- voogt-kamer bijeenkwamen, om de platen van den Haarlemschen histo- risclleh atlas te bekijken. En nu was het nog vreesdijker geworden. De alius had het Stadhuis verlaten en was aan de leden der vcreeniging in een koffiehuis vertoond. In een koffie huis Je ziet de platen al bemorst met bier- en koffievlekkenü En zouden bij voorbeeld aan de vereeniging „Kunst zij ons Doel" zoo maar een paar II al sen zijn uitgeleend om te exposce- ren Dat was toch betzelfde, zei de lieer Modco. Met alle bescheidenheid geloof ik, dat het juist heel anders is. Wanneer de archivaris in of builen 'liet Stad huis een platen-atlas vertoont, kau hij dien zelf dragen, tenminste van het eerst©, tot het laatste oo-genbbk er- het oog op houden, zoodat er geen kwaad mee gebeuren kan. Met het tentoonstellen van een paar Halsen gaat dat natuurlijk niet. Als de platen zoo moor zijn, laat men ze dan in het Museum tentoon stellen, opperde de heer Modoo. Blijk baar was hij vergeten, dat dit vroe ger- wel gebeurd isik herinner m ij heel goed, dat ik platen uit den atlas oen paar maal in 't museum ben gaan kijken. De vergelijking is dus fout, de aan gewezen weg werd al bewandeld en de heele interpellatie kreeg een zuren nasmaak, omdat de nadruk gelegd werd op den „wethouder", den „di recteur van publiek© werken", die van deze kunstbeschouwingen profiteeren de heeren zitten dicht bij 't vuur wou de heer Modoo blijkbaar te verstaan geven, zo warmen zich het best. Het was klein, ik kan het niet anders noemen. Wanneer de licor Modoo soms voor een vereeniging van eenvoudiger mensclieu een dergelijk© kunstbeschouwing vragen wil, dar durf ik wel garandeeren, dat die evengoed wordt toegestaan ais aan de vereeniging „Haerlem", maar, evenals bij deze, onder bet deskundig toezicht van den archivaris. En den- kelijk is er ook de Schnecvoogt-kamer de jongeren elkaar verslagen en ter sluiks aankeken. Wi© weet of nu niet de een of andere jongeling van Derby shire een mensclielijke bloedhond zou worden, een menschenjager. Er wa ren twintig guinjes te verdienen, en buiten op d© lieide, in d© hutten der schaaplierders, of in den hoefstal van den smid had men in den loatsten tijd dikwijls genoeg bleeke gezichten kun nen zien.... Het was vreeselijk om uon le den ken, want zelfs hier op de Brassinger heide, had men eenigo kennis aan Tyburn Gateen Tower Hill. Eindelijk begon men op te breken: het werk van den korporaal was af- geloopen 's Konings boodschap zou eenigen tijd in den frisschen Septem- benvind heen en weer wapperen dan zouden de kraaien er aan komen pik ken, d© regen zooi 't papier doorwee- lteu en de laatst© morsige flarden zou den door een Octoberstorm worden af gescheurd. Doch dan zouden ook al len, die in en om Brassington en Aid- wark woonden, weten dat zij aan een van honger omkomonden rnede- mensch brood en dak moesten weige ren, ja hem neerschieten als een wild beest om daarna twintig guinjes belooning te ontvangen. Ik heb John Stich niet gezien, mijnheer Inch, zei de korporaal eindelijk. Zou hij niet thuis zijn? En hij keek naar de plek, waar zich wel voor te krijgen, waarvan sommige leden van den Raad (schande genoeg!) nauwelijks weteii, dat ze bestaat. J. C. P. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK. Woensdagmiddag is de Koningin met klein gevolg per auto naar Sche- veningen gereden, waar H. M. aan de Buitenhaven uitstapte. Vergezeld door den directeur van de Visschershaven, kapitein Backer, begaf 11. M. zich zoo meldt de N. R. Ct. naar het ein de van de Noorderpier, ter plaatse waar Zondagochtend de Schevening- sclie logger no. 24G stootte en zonk. Hier waren aanwezig, behalve schip per Cornelis de Niet en twee opvaren den van'den geslrunden logger, de ge- lieele bemanning van de motor-red dingboot, die de gevaarlijke redding van de bemanning van den logger met zooveel moed en Iveleid lieeft vol bracht, nl. scliippcr Klaasscn met zijn beide stoer© zcons, de havenbediende Zwart en de monteur Kamp. En ver der de beambte bij den havendienst Smit met 5 der liavenbedienden, die eveneens een belangrijk aandeel in deze moeilijke redding hadden. II. M. sprak den kranigen schipper van de reddingboot en elk der mannen van zijn personeel, zoomede de red ders, beboerende tot het personeel van den havendienst toe en informeerde met groot© belangstelling naar alle bij zonderheden van de redding. Van schipper De Niet ec zijn mannen ver nam H. M. nader, hoe de logger in dezen moeilijken toestand was geraakt. U. M. herinnerde den redders aan de bijzondere belangstelling, welke ook .den Prins vervult voor alles wat het reddingwezen betreft, en verklaarde ook daarom prijs er op te stellen, hun een persoonlijk blijk te geven van Haar ingenomenheid met deze welge slaagde redding. TWEEDE KAMER. Na d© gewichtige beslissing, giste renmorgen genomen in zake de risi co-overdracht bij de Invaliditeitö- en ouderdoms-verzekering, door de aan neming, met overgroot© meerdeitheid, van het amend, van den heer De Vis ser dat alle (niet enkel op 1 Jan. 1913 bestaande) onderneiningsfondsen voor risico-overdracht toelaat, werd nog over eenige artikelen der wet eenig debat gevoerd. O.a. over de benaming van „vrije" of „vrijwillige verzeke ring' voor een der afdeelingen van 't ontwerp. De heer Patijn had dit laat st© bij amend, voorgesteld, maar de Minister zag er geen noodzakelijkheid of nut in en met 38 tegen 19 stemmen weid het amend, verworpen. Het voornaamste punt van bespre king in de middagvergadering gold art. 5962, de grondslagen voor d© uit te heeren invaliditeits-rente. De Minister beoogde een regeling naar de loonklassen en premie-betalingen, de heer Treub daarentegen een een heidsrente, naar 't g '.al jaren van de werking der wet (f 104 per jaar tot 15 jaren, f 130 van 1525 en f 156 na 25 jaren werking der wet). De voorstel ler verdedigde dit vooral met het oog op den ad'nihiistralieven omslag van 's Miii. stelsel; de Minister stelde daar tegenover de noodzakelijkheid van een prikkel tot geregelde premie-bc- taling. De heer Ruigere vond 't sys teem van den Min. beter, omdat premie als het ware de rente ver- thoogt, wat men in het stelsel-Treub mist. De heer Duys was bet weder in bc-ginsel met den heer Treub eers en zou, om de arme drommels wat meer te gevch in den overgangstijd, mis schien voor diens amend, stemmen; maar alleen op opportuniteits-gron- den want in 't stelsel der wet, dat de rente-uitlceeringen aan de premion bindt, gaat het eigenlijk niet met een heidsrenten Bij deze discussie bradht de heer De Wyckersluoth dé WeerdensteiTl eenige andere bezwaren in: de uit- 'keeringen wórd-en eerst na een- half jaar tijdelijke invaliditeit toegekend, waarin de ziektewet niet voorziet. De Minister betoogde dat dit laat st© wel degelijk bij de znekte-wet moet worden geregeld. Hij bestreed het amend. Treuli als in het stelsel der wet niet passend en niet te aanvaarden, maar oolk onbil lijk om het losmaken der premie-be taling van het 1-oon. Hij zag ook gecii- vereeiivoudigimg in 't amend. Heden voortzetting van hel debat. Gisteren i3 nog op een adres van- den oud-ïeeraar der H. B. S. te Sap- pemeer, den heer Franken, beslist. Hij vroeg herziening van 'l besluiït on trent zijn pensioen. De Commissie do weg splitste en waar het rieten dak van de smidse zichtbaar was. Neen, korporaal, ik kan dat feit niet constateeren, antwoordde Inch, zijn keel schrapend, om eenige van die mooie volzinnen uit te bren gen, waarom hij mijlen ver in bet rond bewonderd werd. Ik heb niet opgemerkt, dat John Stich van buis is, ofschoon het mij in waarheid betaamt te zeggen, dat ik het geluid van Stich z'n hamer op het aambeeld niet verneem. Dan gaan we er dadelijk heen, zei de korporaal. Voorwaarts, niamienJohn Stich had mij do moeite kunnen besparen, voegde hij er bij, terwijl hij in zijn ransel zocht naar een undere copie van Z. M.'s proclamatie. Neen, korporaal, wees niet zoo dwaas, de moeite te doen dien smeri- gon weg over te steken, zei Inch op deftigen toon, John Stich is ©en trouw onderdaan van Koning George, en hij mijn eer 1 hij zou geen rebel herbergen, neem daarop mijn woord lot pand. Alhoewel korporaal, dit moet gezegd, ik heb wel eens ver meed Bode Inch keek voorzichtig rond, heel zijn deftigheid was op dat oogen blik verdwenen hij legde zijn dikke hand op den arm van den korporaal en boog zijn breed gezicht, dat met do Staartnniik onder den driekanten stelde voor 't adres voor kennisgeving aam le nemen. De heer Ter Laan wil de door een speciaal wetsontwerp aam ■het verzoek te gemoet komen. Na ee nig débat werd de conclusie der com missie aangenomen met 38 tegen 16 stemmen. NED. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEG-PERSONEEL. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg-personeel heeft, gevolg gevende aan den wcnsch van vele afdeelingen, volgens 't N. v. d. D. besloten een buitengewone alg. vergadering bijeen te roepen met de volgende ugenda1. bespreking be roep royement 2. ontslag van den geschorsten uinbtenaar Nathans; 3. machtiging hoofdbestuur tot het hou den van de jaarl. algemeene verga dering in September a.s. Deze buiten gewone al. vergadering zal worden gehouden te Rotterdam op 8 en 9 Maart. Uc-t huofdbestuur besloot den termijn, waarover aan den ambtenaar Nathans bezoldiging zal worden uit gekeerd, te verlengen, tot aan den dag dier algemeene vergadering. HANDELS- EN KANTOORBE DIENDEN. Verschenen is het jaarverslag over 1912 van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Het ledental bedroeg op 31 December 1.1. 1416. P OSTWIS SEL V E R V ALS CII ING. Alen meldt ons uit Amsterdam Dinesdag kwam een als heer ge kleed persoon bij drie verschillende firma's in goud- en zilverwerken hier ter stede groote inkoopen doen, met de afspraak, om, nadat zij postwis sels zouden ontvangen de goederen af te zenden. Woensdagmorgen vonden de leveran ciers de postwissels in de bus cn stuurden hun bedienden naar het hoofdpostkantoor, om de bedragen in ontvangst te nemen. Het bleek nu, dat <le postwissels valsch waren. Deze waren echter nauwkeurig nagemaakt. De politie is onmiddellijk van het geval in kennis gesteld en er wordt thans een onderzoek ingesteld. TRE1N-ONGEVAL. Tijdens het passeerc-n van een goe derentrein is bij het station Abcoude Woensdagmorgen een openslaande deur van een goederenwagen tegen 'n seinpaal geslagen, waardoor alle telefoon- en blokdraden werden afge broken, zoodat de verschillende och tendtreinen van en naar Amsterdam aan de blokposten moesten stoppen en veel vertraagd werden. Vervolgens is die deur geslagen tegen den bagage wagen van den passeerenden trein 206, waardoor de ruiten wer den stukgeslagen cn de hoofdconduc- teur door glasscherven aan liet hoofd verwond werd, zoo meldt de „Tel.". DE POKKEN TE LOSSER Men schrijft uit Oldenzaal: De zwarte poikken hebben thans zeven personen te Losser aangetast. De eerste poklijder aldaar, die blijk baar op anderen de besmetting heeft overgebracht, wordt sinds een veer tien dagen verpleegd in de barak bij üiet ziekenhuis te OLdenzaal. Zijn toestand geeft thans alle hoop op her- stel. Daar deze persoon groentehan delaar is, wordt, vermoed, dat hij de besmetting heeft opgedaan van ont vangen. sinaasappelen. Eigenaardig mag het heeten, dat de aangetasten I© Losser allen bloedverwanten zijn van bovengenoemden. De overige huis genooten in de zes gezinnen, waar thans de ziekte is geconstateerd, zijn tot nog toe niet aangetast. lice onverantwoordelijk roekeloos rnen overigens le Losser bij deze ziek te optreedt, bleek ons uit een mededee- lïng van een onderwijzer aldaar, die schoolgaande kinderen uit de besmet te woningen zag komen en zieh naai school begeven. Toen, -den ik in deren naar de reden van het bezoek aan die woningen gevraagd werd', gaven zij ten antwoord, daL zij moesten gaan vragen, 'ho© liet met de putten ten was. Van de plaatselijke overheid was dan ook nog geen enkel voor schrift op 't schoolbezoek der kinde ren gegeven. Dinsdag zijn van rijkswege te Los ser twee barakken gearriveerd; in de ©ene zijn de lijders aan de ziekte, in de andere de pereonen, die niet hen in aanraking zijin geweest, opgeno men. Een tweetal pleegzusters uit Old,en-zaal is aangekomen, om de pa tiënten te verplegen. Per dorpsom- roej>er is in Losser beleend geniaalst, dat van Dinsdag af, noch arbeider, noch koopman of doorgaand reiziger de Duits eb, e grens mag passceren, zoo hij niet voorz:en is van een nieuw vaccinatiebewijs. De geheel© grens hoed, veel had van een rooskleurigen vergaderbak vol geheimzinnigheden, naar hem over. De verstrooide groepjes hei bewoners verdwenen langzaam langs de mod derige voetpaden sommigen keerden naar Brassington terug; anderen volgden den weg naai- Alchvarl?, ter wijl ©en enkele eenzame gedaante langzaam voort-zwoegde op het pad, weinig beter dan een moeras, dat noordwaarts over de heide, naar Stretton Hall voerde. De soldaten stonden ongeveer vijf tien el van don korporaal en den bode verwijderd, zwijgend en onverschillig op den uitkijk. Uit de smidse, achter het huisje, werd plotseling het geluid van den hamer op het aambeeld ge hoord. Bode Inch voelde zich gerust. Ik heb John Stich wel eens ver dacht, dat hij struikroovers, die deze heide onveilig maken, begunstigt, zei hij gewichtig, terwijl hij zijn kraalaclitig© oog en liet rollen. De korporaal lachte goedmoedig en schudde de dikke hand van Inch van zijn arm. Nu, ge doet beter, deze mededee- ling niet aan John Stich in liet oor te fluisteren, antwoordde hij, hij zou je schedel doen kraken, mijnheer de bode, al zit doze, ook nog zoo vol met stadhuiswoorden. John Stich is een eerlijk man, dat zeg ik je, en om ziin woorden meer Wem te (reven langs Losser, Lonneker (Glanerbrug) zal door gendarmen worden bewaakt en ieder, die de grens passeert, door hen worden gecontroleerd. Een 15-tal gendarmen is daartoe aan di'e gren zen gedetacheerd. Ook mag de Duit- scihe grens slechts op bepaalde daar voor aangewezen plaatsen worden ge passeerd. Overschrijden der grens op andere punten wordt gestraft. Wie geen bewijs kan toonen van hernieuw de vaccinatie, wordt onmiddellijk te ruggewezen. De honderden arbeiders en arbeidsters uit Losser en omge ving, die in Gronau op de fabrieken werken, hebben zich allen opnieuw laten inenten. Voor 't overige schijnt de ziekte niet zear 'kwaadaardig. Sleohts hij één patient© moet levensgevaar bestaan; de overigen maken Ihet naar omstan digheden redelijk. Te Gronau is tot nog toe slechts één pokken ijlder in de barak opgenomen. De hoofdinspecteur voor de Volks gezondheid in de provincie Overijsel heeft zioli thans persoonlijk van den toestand op d© hoogt© gesteld. In de omliggende gemeenten: Lonneker, 01- denzaal, Enschedé en Gronau, laten zioh honderden personen opnieuw vaccineeren, waarvoor door de be trokken burgemeesters kosteloos de gelegenheid is opengesteld. POKKEN TE ALKMAAR. Door dr. Diitken ie Alkmaar is een geval van pokken geconstateerd bij de vrouw van een stoker, die reeds een paar dagen in het stadsziekenhuis in observatie was. De patiënte is on middellijk geïsoleerd. Van d© geboden gelegenheid om in het stadsziekenhuis kosteloos inge ënt en gerevaccineerd te worden, werd reeds druk gebruik gemaakt. ONS ROODE KRUIS IN TURKIJE. Aan brieven van dr. Lingbeek, chef der ambulance in Turkije, gericht aan het Hoofdcomité van het Neder- landsche Roode Kruis, wordt bet vol gende ontleend Ten vervolge op mijn vorig schrij ven kan ik u mededeelen, dat al onze bedden (thans 101) wederom zijn be zet. Wij kunnen nu langzamerhand be ginnen met de amputatie der afgevro ren ledematen, die zich hebben ge demarqueerd, waarbij de officier van gezondheid Büller van de „Gelder land" soms assisteert. Dit is zeker een groot bezwaar te gen het zenden van ambulances naar vjoonid© landen, dat men bezwaarlijk altijd nieiischen zal vinden, die de ta len werkelijk spreken. Ik heb nog nooit een Turkseh sprekenden Hol- laDdschen collega of verpleger of ver pleegster ontmoet. Vooral bij inwen dige ziekten is dit een groot bezwaar. Wel vertolken de cadetten van dienst alles, maar het is toch muar een pover behelp en men voelt zich soms half als een veearts. Dit is ook, afgezien daarvan, dat men ons bij de cholera- bebandeling niet wenschte, een van de redenen, waarom wij, toen men ons de gelegenheid gaf, zooveel mogelijk chirurgische gevallen uitzochten en opnamen. Daar kan men ten minste meer objectief zien, voelen, lasten. En met een paar Turksohe woorden ko men we nu don ook al een heel eind. De officieren, die nu naar do linie gingen, vroegen of ze hier mochten komen uis ze misschien ziek of ge wond worden. Ze hebben gezien, dat ze hier goed onder dak zijn. Weet ge, waarom de autoriteiten ons prefer oeien, ook blijkens de aan- vruge om als het noodig bleek, naar het gevechtsvcld te gaan, waar an ders geen vreemde ambulances wor den toegelaten Niet omdat wij hier zijn gedeeltelijk voor Muzelmansch geld, want men behandelt de Moliam- medanen van de Egyptische Roode Halve Maan eer slechter dan beter, dan de anderen. N©en, liet is, omdat wij niet, als al de anderen bijna, klapJoopen omdat wij betalen, wal wij voor ons zelf of voor onze zieken noodig hebben, en niet op hunne kosten hier zijn. En die kosten loopeii erg op, vooral als de bo dem van de schatkist, als hier, al zoo: angstig zichtbaar wordt. Ik zou het gezicht \aii onzen the saurier wel eens willen zien, als er bij een oorlog, waarin wij werden be trokken, plotseling een 10-tal vreem de ambulances voor hem stonden met niets dan wat instrumenten en ver band, en die hij, met de duizenden zieken en gewonden, die hij moest verzongen, nog bovendien moest huis vesten en voeden. DE CIIR. SOCIALE PARTIJ. Men meldt ons uit Gouda: Gisteravond is hier opgericht een© afdeeiïng \an de Chr. Sociale partij. voegde hij or bij de eerlijkste man aan deze zijde van liet graafschap vergeet dat niet. Maar Rich was allesbehalve inge nomen niet den familiairen toon van den jongen soldaat. Hij rekte zijn vijf, voet hoogé gestalte uit, tot haar volle1 lengte. Neen, maar ik bedoelde geen kwaad, sprak hij met gekwetste waardigheid, John Stich is een waardig man en mijn bedoeling was ook niet gewone struikroovers. Mijn geest, voegde hij er bij, met trots den nadruk leggend op deze geheim zinnige bezitting, mijn geest, zoo mag ik zeggen, hield zich bozig met Beau Brocade. Beau Brocade Eu de korporaal lachte ongeloovig, waardoor bode Inch nog meer ge prikkeld werd. —Ja, Beau Brocade, ze iele hij scherp, de boosaardige, vermetele, vervloekte schurk, die ons, vertegen woordigers van de majesteit der wet, een hoop moeit© geeft. Inderdaad grijnsde de korpo raal. Ik zou er een eed op durven doen dat. gijlieden daar in Derby dien man zelfs niet hij naam kent, hernam Inch spijtig. O, wij weten best, dat de BrassiD- ger heide meer gespuis herbergt dan eenige andere plaats van het graaf- Onze Lachhoek KOELBLOEDIGHEID. Een boer reed de stad binnen, waar aan een der poorten eenige ncodza- kelljrio herstellingen werden verricht; een gebakken steen viel van de stel ling, juist op zijn hoofd, zoodat de steen door midden brak. Zeer bedaard keek tiij op en riep: Zeg. jij daar, als jij je stecnen wilt kappen, doe het dan niet op mijn hoofd! Een jonge man krijgt van zijn me. dicus den raad, eiken dag een uur vóór hel ontbijt warm water te drin ken. Heeft u het gedaan? vraagt de dokter hem later. Ik heb mijn best gedaan, dok ter, antwoordt de jonge man, maar ik heb het maar tien minuten lang kun nen uithouden. IIE1' AUTOMOBIEL-ONGELUK OP DE WETERINGSCHANS TE AMSTERDAM, De toestand van de 30-jarige juf frouw, die Dinsdag hij liet automo biel-ongeluk werd overreden en in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen is, hoewel geen direct levensgevaar bestaat, nog altijd zeer ernstig. De leerlingen van het Gymnasium, die aangereden weiden, hebben Woens dag geen van allen de lessen bijge woond. De jonge dames Bep Hi 11e- bi ant en Johanna van Greeve zijn bei den uan de beeaen gewond en moe ten voorloopig rust houden. De politie stelt een uitvoerig onder zoek in naar deze aanrijding. De automobiel, die beschadigd is, werd in beslag genomen. SIGARENMAKERS- UITSLUITING. Vrijdag a.s. zal ook te 's-Gravenha^ ge dc uitsluiting der georganiseerde sigarenmakers door de fabrikanten, aangesloten bij de Vereeniging 13. Z. H., in werking treden. De Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen hoeft haar tusschenkomst aan de bovenge noemde vereeniging aangeboden, doch zij werd niet aanvaard. DRANKBESTRIJDING IN TWFA'TE. Het hoofdbestuur van het Twent- sdhe Kruisverbond St. Bernard us heeft, naar 'het Centrum meldt, dezer dageil aan de- afdeelingen een adres niet bijlagen verzonden, dat, nadat liet in verschillende plaatsen van de uoodige hnndteekening-cu) is voorzien, aan den Minister van Justitie zal worden gezonden. In het adres wordt verzoc-ht te wil len bevorderen, dat er meer afdoende maatregelen worden genomen tegen de clandestine drankgek-genheden, waarvan er in Twente een enorm ge tal worden gevonden. GOUDEN FEEST WET M. O. Het jaar 1913 is ook voor -het Mid delbaar Onderwijs een herinnerings- juar. Op 2 Mei zal het nl. 50 jaar zijn geleden, dat de wet, waarbij dez-e tak van on dei-wijs werd geregeld, in het Staatsblad verscheen. Dc Vereen;ging van leeraren bij liet middelbaar on derwijs is voornemens, deze gebeurte nis te herdenken in oen foes. rijke bij eenkomst op Zaterdag 3 Me" Ie 's- Grave.'ibag©. Des namiddags van dien dag zullen redevoeringen wor den gehouden door ce heeren dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, en prof. dr. H. Burger, hoogteeraar te Amsterdam. Des avonds heeft een feestmaaltijd plaats. HANDEL OP ZUID-AFRIKA. De heer mr. J. D. van Ketwieh Vete schuur, benoemd consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, zal voor be langhebbenden bij den handel op Zuid-Afrika te spreken zijn te Am sterdam op 17 I'ebr. a. p., in een Icca- liteit van de Kamer van Koophand -1 aldaar, in het beursgebouw te 's-Gravenhage op 15 Februari a. s., in een letaliteit van het Dep. van Buitenlandse!!© Zaken, Plein no. 23, te Rotterdam op 18 Febr., a. s., in een loculitcit van de Kamer van Koop handel aldaar, bc-ven de beurs, ingang Noordblaak allo koeren van 10 tol 12 v. m. en van 2 tot 4 uur nam. NEDEHLAND3CHE BANK VOOR ZUID-AFRIKA. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders werd benoemd tot directeur de lieer mr. E. J. Everwijn Lange. schap. - lachte de jonge soldaat, -* maar ik dacht dat Beau Brocaile al leen bestond in de verbeelding dei- half onnoozele heiboertjös dezer streek. Dan dwaalt ge zeer, korporaal, merkte de bode met waardigheid op Beau Brocade bestaat wel de gelijk uit vleesch en bloed. Nog in den vori.gen nacht is Sir Humphey Chal- loiier's koets aangehouden, geen drio mijlen van Harrington, en werd Zijn Edelheid door dien bnitalen loover van vijftig guinjes beroofd. Dan zult ge dezen Beau Brocade moeten pakken, mijnbeer Inch. Ja, dat is gemakkelijk gezegd, zeer zeker moet men hem pakken, maar ik vraag u, wie vuil het doen? Nu, dat is uw zaak. Gij verwacht tocli zeker niet, dat Z. D. de Hertog van Cumberland u een deel van zijn leger zal leenen, nietwaar Z. D. kon wel slechter dingert doen. Beau Brocade is een schurk, vooral gevaarlijk voor de heden vau stand. Alleen voor hen? Ja, oen arm man raakt hij niet aan alleen de rijken neemt hij tot mikpunt, en van het slecht verworven geld gebruikt liij voor zichzelf nmar heel weinig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5