weigdrt ci'?°8' EEN' DRIEKLEURIG KALF. Te Willige—Latxgerak (bij Schoonho ven) is bij den veehouder P. Moogen- dooni een driekleurig kalf gcboien. De (tieuren zijn rood, wit en zwart. I1ET NOORDZEEKANAAL. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het afdeelingsverslag over de W ater st aatsbegrooting, wordt door den minister meegedeeld, dat hij, ten einde tot den spoedigen aankoop der benoodigde gronden te kunnen overgaan, aan het dagelijksch bestuur van Amsterdam te kennen heeft gege ven, dat indien de gemeente zonder op het percentage der kosten van het werk te praejudicieei'en 40 pCt. zou. willen bijdragen in de kosten van dien aankoop, texx spoedigste een ontwerp ontei gen i nes wet zal worden ingediend. Blijkens "het schrijven van den mi nister aau B. en W. van Amsterdam d.d. 1 Mei 1912, werden de kosten der onteigening geraamd op 600,01X1. Am sterdam zou daarin dus 240,000 moe ien bijdrae;en. NED. AANNEMEKSBOND. Het hoofdbestuur van den Neder landse hen Aunnemersbond heeft, zoo 1 meldt de „Roti.", besloten, tegen Dins dag 25 dezer een huishoudelijke ver ga de i-ing te beleggen, waar de vol gende vraag besproken zul worden Zal de Bond zijn verzet tegen liet uitschakelingsverbod inzake de artt. 1638 c en d laten varen, indien het mo gelijk is op aannemelijke voorwaar den eon verzekering te sluiten, die de leden van het desbetxeffende risico volledig ontheft en huil administratie ve bemoeiingen tot een minimum be perkt INDISCHE DIENST. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de llieer E. J. L. Führi, te Delft, voor adspirant-ingenieur bij den Waterstaat en "s Lands Burger lijke Openbare Werken. TENTOONSTELLING „HUIS EN TUIN." In den gemeenteraad van Amster dam kwam aan de órde 't voorstel van B. exx W. om aan de commissie voor de tentoonstelling „Huis en Tuin, in bouw, inriehliing exi aanleg", voor een te houden tentoonstel ling, van 1 Maart 1913 tot 30 November, kosteloos in gebxmik te gevut een terrein achter de Emmastraal en de Dufaystraat. Ingekomen was een adres van px'of. Bournan, directeur der Psychia- trische-Neuxologische (kliniek, oxtx voor de tentoonstelling een andere plaats aan te wijzen. Na discussie werd besloten Ibet voor stel aan te houden opdat B. en W. de zaak uader zullen kunnen onderzoe ken. VERKIEZINGEN TWEEDE IC AMER. De vrijzinnige kïesvereeniging te Leiden heeft prof. mr. J. E. lleeres (U.L.), caudidaat gesteld. Prof. Hee- res is tlhaus derhalve de candidaat van de drie vrijzinnige Ikiesvereeiii- gingen, zoo meldt de N. R. Ct. De Slicdrechtsche. Kiesvereniging beeft candidaat. gesteld dr. W.' VV, v d. Me uien (vrij-li bei-aal) te 's'-Graven- hage. Hij was voorgesteld door liet vrijzinnig centraal comité in liet kies district Sliedreaint. De lieer Van der Meulen is bereid, de caiididatuur te aanvaarden, zoo méldt de Dordr. Ct De heer mr. R. Kranenburg te Tiel heeft voor de Voorloopige candi- datuur in het district Appmgedani be dankt. Ds. II. C. Hogerzeïl, predikant der Heiv. Gemeente te VJIssingen, heeft bedankt voor de hem door de cen trale antïrev. kieavereenigiug in het district Weststellingwerf aangeboden caiididatuur. MISDAAD? Bij lliet onderzoek door de Tilburg- sche politie moet aan (liet liolut geko men zij;n, dat de zich in arrest bevin dende II. zijn kind in bet riviertje de Lij beeft geworpen, terwijl Ihet hem niet gelukte ook op die xvijizè zijn vrouw om het les'en te brengen. Men weet dat bet kind verdronken is en de vrouw gered werd. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt de volgende onge lukken Maandagavond is le Charlois bij Rotterdam de gehuwde boerenarbei- der P. H., uit Rlioon, door een stoom tram gegrepen en vermorzeld. Er zijn drie wagens over zijn lichaam ge gaan. Op liet terrein der firma W. II. Muller Co., aan de Jobshaven te Rotterdam, is de werkman J. L., bij het verladen van zware boomstam men, daartusschen beklemd geraakt. I-Iij is even later overleden. In de Boymansstraal te Rotter dam ia een wielrijder, de 15-jarige V., bij liet opstappen op zijn rijwiel, ge vallen, juist op 't oogenblik, dat oen wagen van Van Gend éu Loos aan kwam. Hij geraakte tusschcn de wie len en het achterwiel ging hem over den buik. Zwaar gekwetst is hij door voorbijgangers opgenomen en naar 't ziekenhuis gedragen. Bij het auto-ongeluk, dat Zater dag 11 Januari in liet centrum van Eindhoven plaats liad, werd een oude man, zekere Van Nunen .aangereden. De ongelukkige is thans aan de gevol gen \an de verkregen wonden over deden. De „N. R. Ct." meldt Uit de Valmolengracht te Leiden is opgehaald liet lijk van den schilder S. uit Lisse, die sinds eenige weken ver mist werd. De lieer C. v. d. II., te I-Ieusden, die bij het auto-ongeluk te Ooslcrhout, waarbij de heer W. de R.. van Waspik, onmiddellijk werd gedood een hersenschudding kreeg, i3 thans ook overleden. MATROOS OVERBOORD. Blijkens een lner te lande ontvan gen draadloos telegram is van het pantsorschip ..Heemskerk", thans op reis ïn de Mïddellandsche Zee, een matroos buiten boord gevallen en ge red door den luitenant ter zee 2de klasse 1). Vreede, die den drenkeling was nagezw ommen. VREDESBEWEGING. EEN NEDERLANDSCHE PRIJS VRAAG VOOR DE JEUGD. De Algeineene Nederlandsche. Bond Vrede door Recht, hierbij vertegen woordigd door zijn speciale Propa- ganda-comniissio en de Nedei'land- sclie R. iC Vereeriiging tot bevorde-1 ring van den Wereldvrede, hebben bet voornemen binnen kort een prijsvraag voo xxle jeugd uil te schrijven voor een opstel over een der volgende ondex-- werpen 1. Wat is het doel der vredesbewe ging 2. Wélke gedachte vertegenwoordigt liet Vredespaleis 3. Hoe moeten geschillen tusschcn de volkeren in de toekomst worden be slecht Aan deze prijsvraag zullen kunnen deelnemen meisjes en jongens, die ge boren zijn tusschcn 1 Januari 1896 en 1 Januari 1S99, onverschillig of ;ïj nog schoolgaande zijn of niet meer. De bedoeling is ter beoordeeling van de ingekomen opstellen het land :e verdeelen in 14 districten, omvattende elk een provincie en daarnevens de drie groote steden afzondei-lijk. Voor elk district zal dan een bepaalde com missie ter beooixleeli ng worden aau ge wezen, welke de vijf beste opstellen zal doorzenden naar de lioofd-jury te 's-Gravenhage, samengesteld uit Mr. L. J. M. Basquin, onder-voorzitter van de R. K. vereemgixxg tot bevordering van den Wei'eldvrede, voorzitter Me juffrouw Th. v. Eelt, presidente der af- deeling Leiden van Vrede door Recht; en de heeren H. van de Mandere, voor zitter van de Propaganda-commissio van Vrede door Recht J. M. Maux-y, secretaris der Nederlandsche R. K. vei'eeniging voor den Wereldvrede en Jhr. Mr. B. de .Tong van Beek en Donk, voorzitter der Perscommïssie vaii Vrede door Recht, secretaris. De bedoeling is, dat alle meisjes en jongens kunnen mededingen, onver schillig waar zij woonachtig zijn, in dien zij slechts het bedoeld opstel in de Nedecrlandschc taal kunnen inzen den. Vandaar dan ook dat nevens de 14 genoemde commissieën een afzon derlijke commissie zal worden ge vormd vopr inzendingen uit lxet bui tenland, welke waarschijnlijk te Ant werpen zal zetc-len. Uitvoerige mcdedeelingen omtrent deze prijsvraag zullen zoo spoedig mo gelijk nader verschijnen en ook aan alle school-autoriteiten en scholen worden x-ondgezonden. EEN 101-JARIGE. Te Maastricht vierde de erndste in woonster der stad, mevrouw de wed. Bloemendal, haar lOlsten verjaardag. Uitgenomen het gemis van haar ge zichtsvermogen, geniet de dame nog eene goede gezondheid. REO R G AN IS AT 1E WILH ELMINA- GASTHUIS TE AMSTERDAM. Naar men verneemt zal in het Wil-' lielminagasthuis een afzonderlijke af- deeling xvoi'den ingericht voor be smettelijke ziekten. Hieronder zullen 1 clan de barakken voor do verpleging vuli lijders aan besmettelijke ziekten ressortceren. Aan bét hoofd dezer nieuwe afdeel in g zal een geneesheer komen te slaan. NEDERLAND's EENDRACHT NAAR BUITEN. Prof. mr. C. van Vollenhoven heeft in een brochure „De eendracht van het land" getiteld opnieuw iets naar buiten doen blijken van hc-t hem zoo krachtig bezielend donkbeeld, dat Nederland een taak te vervullen heeft ten aanzien van de internationale jus titie-. Naast den internationalen rech ter, die de ges oh reven of ongeschreven regels van het internationale en ver dere recht altijd en overal handhaaft met hel woord, behoort er volgons prof. Van Vollenhoven een wereld- slrijdmacht, te zijn, die, als instrument of onder het oog van dien rechter, recht en rust handhaaft met de daad. Waarom een kleine staat, waarom juist Nederland geschikt is en zich •geroepen mag achten ten deze het initiatief te nemen, daarvoor worden in de brochure geestdriftig gronden aangebracht. Van de bezwaren tegen een wereldstrijdmacht blijft voor hem geen ander over, dan het argument van den apostel Thomas het argu ment van traagheid en van weifel- moed. Een daad, die richting geeft, is thans noodig prof. Van Vollenhoven hoopt, dat de warme golf van publie ke meen ing in 1913. iu dit jaar, nu het Vredespaleis den blik van rail- lioenen op ons land zal doen vestigen, de regeer ing zal bewegen bereidver klaringen te doen, waarvan voor de vredesconferentie van 1915 tijdig alle staten kunnen konnis nemen. DE MINISTER VANWATERSTAAT EN DE GEMEENTE AMSTERDAM. We lezen in de „Tel." o. a. Reeds is meegedeeld, dat de Minis ter van Waterstaat het Amsterdam se he gemeentebestuur had verzocht, zich betrekkelijk het aangaan van een overeenkomst niet Zaandam omtrent de electiiciteRsleveriiig, van verdere stappen te onthouden. Zulks met. het oog daarop, dat spoedig een beslissing inzake de stroomvoorziening van Noord-Holland, van rijkswege zou worden genomen. Iii de laatste helft van 1912 is na mens bet gemeentebestuur met den minister, op diens verzoek, geconfe reerd. Op die conferentie moet door minis ter Regout zijn medegedeeld, dat hel in de bedoeling der Regeering lag, do electriciteitslevering in het aan Am sterdam grenzende deel van Noord- I-Iolland aan een particuliere maat schappij op te dragen. Aan de Amster dam sche Centrale zou dan een gedeel te ter levering worden overgelaten. De minister deed echter de toezeg ging, het zoo te zullen regelen, dat in dien het groote annexatieplan was doorgegaan, de in de te annexeeren gemeenten aanwezige kabels van be doelde particuliere maatschappij, door Amsterdam zouden kunnen wor den genaast Daartegenover stond. dat Amsterdam van de sl room levering aan Zaandam zou moeten afzien. Nu heeft de minister dóen weten, dat binnen enkele weken een beslis sing betreffende de stroomvoorziening van Nooixl-Holland zou vallen. Nader meldt de Tel. De Ainsterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag in comité-generaal langdurig beraadslaagd over de plan nen tot electrieiteit-levering aan Zaandam. In die vergadering bleek, dat bij de regeering het voornemen be-1 staat, de electriciteits-voorziening in Noord-Holland benoorden het JJ te doen gescnieden door de Kenixerner Elec t ri ci tex ts-ni aatsch appij. .Nu Amsterdam geen gebruik hoeft te xnaken van Rijksgronden onx den kabel te leggen voor stiooiii-overbx-aii- gxiig naar. Zaandam, doch benoorden net IJ aan eigen net kan aansluiten, restte alleen nog de beslissing op het verzoek van den minister van \Y ater- staat dat Amsterdam zich zou onthou den van elke handeling, die op de a. s. wettelijke regeling inzake de stroomvoorziening van Noord-Holland van invloed zou kunnen zijn. Daar nu de minister geen enkelen wïaxjborg had gegeven, hoewel hem schriftelijk gevraagd, dat de levering van électriciteit in het aanpalende ge deelte van Nooixl-Holland voor de Ain- sterdamsche Centrale zou blijven, meende de raad met groote nieerdci'-j beid, dat de onderhandelingen met' Zaandam moesten worden voortgezet. Het afzien van het leveren van elcc- trisclxen stroom aar, Zaandam, zou voor de Amsterdanxsche Centrale het derven van een voordeel zijn, terwijl het toegeven aan het verzoek van den minister, zonder eenigen waarborg daartegenover zijnerzijds te ontvan gen, de positie van Amsterdam legen* I oxer het Rijk zeer zou verzwakken. De onderhandelingen zullen nix door de deskundigen der beide gemeenten worden vooxtgezet op den grondslag dox>r het college van B. en W. in de geheime zitting van gisteren aangege ven Wanneer de besprekingen zijn afge- loopen, zal de ontwerp-overeenkomst den Raad ter goedkeui'ing worden aan geboden. VERZEKERINGSPLTCIIT DER RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij uitspraak heeft de Centrale Ruud van Beroep bevestigd de uit spraak van den Raad van Beroep te Amsterdam, waarbij aan den door een ongeval getroffen machinist der Rijks postspaarbank schadeloosstelling in gevolge de Ongevallenwet was toe gekend. De Centrale Raad, overnemende de gronden, die tot de uitspraak van den eersten rechter hadden geleid en weerleggende hetgeen door de Rijks verzekeringsbank alsnog tegen die uitspraak was in het midden ge bracht, oordeelde alzoo in .overeen stemming niet een recent arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof dat de Rijkspostspaarbank niet is een rechtspersoon en beschouwde den Slaat in casu als wérkgever in den zin der Ongevallenwet. Het belangrijk gevolg dezer uit spraak van den Cénlralen Raad is, dal alle ambtenaren der' Rijkspost spaarbank, verzekerd zijn legen de geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met hun werkzaam heden overkomen en dat over de sa larissen dier ambtenaren dooi- den Staat premis zal 'behoox'on te Worden betaald aan do Rijksverzekerings bank, zoo méldt de „Tel.". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cis. per regel. Niets geheimzinnigs. Vele vrouwen hebban bet verkeerde idee, dut elke pijn ter hoogte van de heupeu of in het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in liet bijzonder aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dik wijls voorkomen, dikwijls is liet ón- noodig. Nierzwakte, 'bij vrouwen zoo wel als bij mannen, veroorzaakt rug pijn, scherpe steken bij bukken of op staan, teimeerdi-ulekende pijnen, aan vallen van moedeloosheid, zenuwach tigheid, duizeligheid, 'hoofdpijn, uri- nekwalen, zwelling der enkels "of le dematen. Hel leven der vrouw maakt haai' tot een gemakkelijk slachtoffer van nieraondoenangën. Het dikwijls in ge bukte houding moeien werken, de vorming, de gebóoi-te van .kinderen en de inspannende taak van dezen te moeten opvoeden, liet keeren der ia- ren, het leven binnenshuis, koude, koorts, verstopping enz. zijn dikwijls de oorzaak van verzwakking der u.ie- Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden vrouwen gebracht hebben, liet is uw plicht, zoowel voor uzelf als voor uw 'huisgezin', om do eerste verschijnse len niet te verwaarloozen. Wacht niét, totdat uw kwaal zich verder i.an ontwikkelen tot waterzucht, sui- kerzielktis, ruiei-ontstekinig, miieaxsteeii. Te Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K. v. Eden, Spa&rne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houlstr. 147a. Toe zending geschiedt franco na onlv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. f^ Jjt Eischt de echte Foster's Rugpijn 13 vaa neven- staand handels tate fcuuaaa - ITl6rij- Leger en Vloot OPHEFFING KORPORAALSRANG. Men schrijft aan „De Avp." Is'a de invoering der nieuwe orga nisatie op 1 April a.s. zullen de be staande vacatures in den korporaals rang bij het wapen der infanterie pl .in. 800 xiiët meer worden aange vuld. Aangezien op genoemden datum 2G4 korporaals bevorderd kunnen worden tot den rang van sergeant, zal de kor poraalsrang spoedig tot het verleden belmoren. MILITAIRE VERPLEGERS. De Minister von Oorlog heeft aan het vei-plegingspersoneel van de mili taire ziekeniiyricbtingen en van de compagnieën hospitalen, dat in liet be zit is van een diploma als ziekenverple ger, deswege een geldelijke belooning toegekend. Stadsnieuws Ti 11 y Koenen. Tilly Koenen zal zich doen hooreii op den 4en Zalsmanavond. Concours. Naar wij vernemen zal liet kwartet „Orpheus", xan hier, deelnemen aan den kwaitetwedstrijd, die met Pascben a. s. gehouden zal worden te Nijme gen. UITBREIDING VAN HET GEMEEN TELIJK SLACHTHUIS. Naar xve vernemen xvordt binnen kort een aanvang gemaakt met de voorgenomen uitbreiding der ijsfa briek bij het slachthuis. In April zul len de benoodigde machinerieën af geleverd xvorden. BESTRIJDING VAN EIGEN HULP. Onlangs hebben wij melding ge maakt van een beweging door de R. K. x'ereenigi.xxg de Hanze alhier aan gevangen tegen de coöperatieve xer- bruiksvereeiiigmg Eigen Hulp. De strijdmiddelen1 zijn: het verkrijgen, dal de leden hun lidmaatschap op zeggen, en dat de lexeranciers geen leveranties meer deen. In liet beiicht xverd .voorts verxve- zen naar vroegere rapporten en ter- xvijl men ons vroeg naar den inhoud daarvan, zond men ons een exem plaar van het weekblad „de Haar lemse he Hanze" van 4 Aug. 1911, waarin een rapport voorkomt, door de. af cl. Haarlem ox'er de zaak samen gesteld, naar aanleiding van een lot die afd. gerichte uitnoodiiiging, nadat een van hare afgevaardigd*.- "u een vergadering van den Geuitralen Raad een interpellatie gehouden had. Wegens de uitvoerigheid van hét rapport, kunnen wij dat niet in zijn geheel overnemen, maar ons bepalen tot de 'hoofdzaak. Wij lezen dan in ,,de IiaarIonische I-lanze": Op de vraag „Waarom willen xvij E. II. bestrijden" is het korte en bondige antwoord „Omdat zij schadelijk is voor den midden stand". Er is echter nog xvel iets meer van te zeggen. E. H. is eene vereeniging van grootendeels wel gestelde menschen althans men- schen, die het volstrekt r.let noo dig hebben den middenstand in zijn brood te benadeélen. Er zijn ook ambtenaren en onderwijzers, d;ie gaarne steedsMiun salarissen verhoogd zien waaraan- wij na tuurlijk ook moeten betalen en die, o zoo bang zijn, dat een. win kelier iets aan hén zal verdienen, ja zelfs door hunne vereeriiging E. H. den winkelier concurrentie aandoen. Ook uit algemeen maatschap pelijk oogpunt .gezien is E. II. te veroordeelen. Haar opzet is in hooge mate egoïstisch. Eensdeels onttrekt zij zich aan de ge meenschap en anderdeels profi teert zij van diezelfde gemeen schap, al naar lxet haar goed dunkt en met haar belang over eenkomt. Wij sociale ihensdhen beschon- wen zoo graag de slaat of de ge meenschap als een groot gezin, welks natuurlijke inrichting als vanzelf aan ieder zijn plaats en zijn plicht aanwijst. Als dan hder op zijn plaats blijft en elk zijm plicht doet Is er werkelijk liarnvo ute. Zoo brengt ook ieder naar stand en vermogen zijn offer aan de gemeenschap en helpt de huis houding in stand houden. De ixioor bedeelden stellen xvij ons het liefst voor als iets meer voor do gemeenschap ox'er hebbende, uithoofde van hun betei-e positie. Zoo bijv. geven zij zich zonder be- looniug voor -verschillende betrek kingen in het belang van de groo te huishouding. En zie nu de le den van E. 11.1 Zij besteden Qiun krachten om ons te benadeelen door den gewonen natuurlijken en goeden gang van zaken te on- dcrbieken. Vex-volgens wordt de verhouding van Eigen Hulp tot de xv ink el ie re ge schetst aldus: E. II. profiteert van ons mid denstanders. Immers. Het is voor iedereen duidelijk 'dat de groote fabrikanten niet drijven op E. II. 'maar op den middenstand, op de winkeliers. Het zijn de winkeliers die nieuwe artikelen onder het publiek brengen en aidet E. II., maar E. H. profiteert mee. De fabrikanten en grossiers kunnen wel E. II. missen, maar niet de winkeliers. En als de fabrikant zijix zaak heeft opgebouwd, steu nende op de winkeliers dan. profi teert E. H. van de voordeelige aanbied in gein. Niet of zoo min mogelijk koo- pen bij leveranciers van E. II. Een conund.ssie vormen, die zidh met bekende leveranciers in ver binding stelt om deze aangele genheid met koopmanschap to behandelen. Niet toeslaan dat een lid van een middenstands vereen iging, op wat xv ij ze ook, rela xes lieeft met E. H. Aan de regeering xrragen een wet die verbruikscoöperatiën. belast bijv. door ze te verplichten tot beëedxgde balans en tot storten van de'halve winst in de schat kist als x'ergoeding voor het te kort gedane aan de maatschappij. Aan de regcening vragen te ver bieden, dat ambtenai-en lid zijn •van E. H. Aan de regeei'jng vragen te ver bieden dat bijv. ten behoeve van 'het leger inkoopen gedaan woi- den bij E. II; Zooveel mogelijk zorgeax dat onsociale menschen als leden van' E. 1-1. niet gekozen worden voor Kamer óf Raad. Voor een en ander met andere mid- denstandsverecnïgingen propaganda maken. Niet'vlugl Een ingezetene ontving gisteren een briefkaart, afgezonden te lïaaxiem op31 Januari 1902 I De kaart heeft dus ruim 11 jaar noodig gehad om van de eene plaats iu Haarlem naar de andere te komen. EEN ONDERSCHEIDING. Hét Hoofdbestuur van de Maat schappij tot Bevordering der Bouw kunst, heeft (naar de Tel. meldt) aan den heer A. W. Weissman, architect te Haarlem, een zilveren medaille' toegekend, ter erkenning va.ii zijn bij zondere verdiensten als sdiirijver over bouwkunst, meer speciaal die van Nederland. De eerepenning is met een oorkon de door den voorzitter der maat-, schappij, de heer A. Salm G.Bz., plechtig aan den .heer Weissman uit gereikt. TEYLER-VOORDRACHT. De r.eeren Jac. P. Thijsse en Ad. Burdet van Overveen hcblen gister avond het Teyler-lezipgen-pubiiek aan zich verplicht door in de aula aan het Spaarne eens hun vertellin gen te doen hooren en hun foto's te laten zien. Het tweemanschap Thijsse Bui'det heeft een groote vermaard heid op het stuk van liet vogelleven. Reeds menigmaal fnebben we en ve len met ons genoten vande interes sante en leerrijke voordrachten van deze nat uur-Lefhebbers. Ook dege nen, die de Teyler-lezingen gewoon zijn te volgen, bleken een hooge verwachting te hébben van dezen avond,' want de gehoorzaal was Woensdagavond zoo vol, als vxe nog nooit gezien hebben. Niet alleen wa ren alie plaatsen ingenomen, ook vergenoegden velen zich met een staanplaatsje. De heer Buidet toonde, als xxaar gexvoonte, een groote serie prachtige lichtbeelden, alle betrekking hebben de op ihet vogelleven. De heer Thijsse x'ertelde daarbij op de aardige xvijze, waarop hij dit altijd, doel, belang wekkende bijzonderheden van de vér* schillen dé vogelsoorten. Zooals de heeren Thijsse en Burdet. het vogelleven kennen, in al zijn dé tails, kont misschien geen ander dit. In e'lk geval weten we niemand, die daar zooveel moois van vertollen en van laieu zien kan. Ditmaal bepaalden de heeren zich voornamelijk tot de waddeneilanden, waar het vogelleven zich zoo veel soortig en rijk ontwikkelt. De toehoorders en tcehoorderessen waardeerden de voord rad: t en foto's met een wanxx applaus. Rubriek voor Vragen Geobonncerden bebbec bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Hnaiiem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antxvoorden xvorden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig Dnam en woonplaats van den inzender vermelden Xvordt gaeu aaudaoht geseboukon. VRAAG. Mijn zuster is wegens'cn'gè- sleldheid naar buis gegaan. Bij haar vertrek wérd .afgesproken, dat ze met li dagen (3 Febr.) xxeer terug zóu ko men. Toen zij bij haar mevrouw kwam om te zeggen, dat zij xveer kon komen, zei ixiexTouxv, dal zij haar niet meer kon gebruiken, omdat ze ziek was, en stuurde haai- met 4 xveken loon en 4 xveken kostgeld (f 3.50 pér week) naai huis. Moet mijn zuster daarmede te vreden zijn 4NTWOORD. Neen. uw zuster heeft recht óp meer. Wend u fot liet Bureau van Consultatie met een bewijs van onvermogen. VRAAG. Ik ben in Leeuwarden in geschreven en aangenomen als lid van Ue Ned. Herv. Kerk. Wegens te lange afwezigheid kan ik geen volledige at testatie krijgen, men hec-ft mij uit Leeuwarden een bewijs gestuurd, dat ik daar sta ingeschreven als aangeno men in de Ned. 1-Ierv. Kerk. 'ik betaal in Haarlem kerkbelasting, maar heb mij hier niet laten inschrijven, nu Wil ik mij laten afschrijven. Waar moet dit gebeuren, iu Leeuwarden of in Haarlem, en is een «angcteèkèïido brief daax'toe voldoende ANTWOORD. Dit dient te Haarlem te geschiedêii en kan ]>er aangeteeken- den brief. VRAAG. Wannéér meiï failliet ver klaard is, en het faillissement niet is opgeheven, is dan de vrouw, als de man dood is, nog uatisprakelijlcj. als zij een erfenis krijgt? ANTWOORD. Aannemende, dat c!e man failliet is geweest, dat er gemeen- schap Van "góederen bestond, en de vrouw geen erfgenaam van den jtxuii was, dan is" dé vrouw voor de helft der schulden aansprakelijk. VRAAG. Hoeft oen werkman, die 10 jaar op een fabriek heeft gewerkt en met 1 Maart ontslagen xvordt, recht op een vrijen dag om werk.te zoeken? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Is het geoorloofd, wanneer men als kinderjuffrouw op drie maan den verhuurd is, met zes weken te vertrekken ANTWOORD. Ja. mits opgezegd is tegen 1 Februaii, 1 Mei, 1 Aug. of 1 Nox'. VRAAG. Ik heb mijn dochter nis dienstbode verhuurd voor dag en nacht en wel nis hulp van een groote dag- tweode-dienstbode, maar nu komt zij in betrekking zonder» die hulp. Me vrouw zei, dat zij ziek naar huis is gegaan, maar ik vernam toen later, dat er in het geheel geen dag.tweede- dienstbode daar geweest is. Nu moet mijn dochjer natuurlijk alles alleen doen en 3at wil ik niet -hebben, IIoo moet ik li.termede bandelen? ANTWOORD. Den dienst opzeggen tegen 1 Mei. VRAAG. Hoe kan ik liet ge schiktst te weten komen, de verdee ling van Nederland in gemeenten? ANTWOORD. Die kunt u vin den in een Aardrijkskundig woorden- hoek van Nederland. Op de Stadsbi bliotheek op 't Prinsenhof zal men u daaraan wel kunnen helpen. VRAAG. Ik heb een meisje van 14 jaar, dat voor halve dagen ais kinder meisje in betrekking is, hoe lang mag zij, volgens de Arbeidswet, 's avonds in die betrekking zijn? ANTWOORD. Kindermeisjes val len niet onder de Arbeidsxvct. VRAAG.. Gaarne wilde ik, dat mijn vriend, xxa mijn dood, in het bezit kwam van mijn. spaarbankboekje. Is het voldoende een zelfgeschreven brief daarvoor op te maken Ik ben ge- trouxvd, doch heb geen kindei'en. ANTWOORD. Neen, dit moet bij tes tament gebeuren. Wend u tot een rota- ris. Den lieer J. M. T. Op medisch ge bied kunnen xvij geen inlichtingen geven. Red. bit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Naar Amerika: Het emigxeeren naar Amerika, dat gedurende enkele maanden stil is ge weest, begint weer wat levendiger te worden. In Ihet laatst dezer maand zullen er xveer enkele -personen ver trekken, inaar het voornemen 'bestaat bij eenige huisgezinnen om dé volgen de maand gezamenlijk de gi'oote reis te doen. De tijdingen, die vandaar ontvan gen xvorden, zijn van dien aard, dat vele familieleden en kennissen van Uien, die er al zijn, daar ook hun go- luk willen gaan beproeven. Wering schoolverzuim. De commissie tot wering van schoolxerzuim 'in deze gemeente heeft zich in ceu gehouden vergadering ge- constitueerd als volgt: voorzitter do heer II. Pos, plaatsvei-vangend voor zitter de l.eer A. v. d. Sladt; secreta ris de 'heer A. v. d. Hor, plaatsver vangend secretaris de lieer P. Borst. S u p p 1 e t i e f o ix- d s. In een gehouden ledenvergadering van .hot suppletiefonds der C!u\ school te Hoofddorp zijn cle aftredende be stuursleden L. Bareiidxed'nl en A. C. Borst als zoodanig lieilkozen, terwijl in een ontstane vaiature werd geko zen A. G. Versluis.' HEEMSTEDE. Het Witte Kruis. Bij de Dinsdag alhier gehouden bui tengewone vergadering van de Noorcl- lloll. Vereen, „liet Witte Kruis', afdeeling Heemstede, onder voorzitter schap van Jhr. Mr. D. E. van Lennep, xverd een voorstel van het hoofdbe stuur, onx het eenmaal vastgestelde bedrog, voor den bouw en de inlich ting van een sanatorium voor mannen en jongens te Blaricimi. Ie xerhoogen, met algemeene stemmen aangenomen. Gemengd Nieuws Hei proces tier Auto- Banüieten. (Negende dag.) De Pai'ijsche correspond exil van de Telegraaf seint over de zitting van Woensdag Het is lieden de dag, xvaarop de getuigen van Montgéron en Chantilly gehoord moeten xxordoix, cn men kan dus opzienbarende confrontaties ver wachten tusschen getuigen en be- sclnildigcleii. Een talrijk publiek ver drong zich dan ook ixi de gerechtszaal, toen de zitting te twaalf uur cexi aan vang nam. De dag van Dinsdag was slecht voor Dioudonné cn Gallemin. Het is te. voorzien, dat hij heden weinig he ter zul zijn voor Monier en Soudy, evenmin als voor Raymond Gallemin, bijgenaamd „La Science", die even eens in deze zaken is betrokken. Hot eerst wordt de laatste getuige in zake den moordaanslag op de Place du Havre gehoord; een zekere War- le, mécanicien van -beroep, die thans in voorarrest zit wegens een vergrijp, dat hij eenige maanden geleden be ging. Deze getuige is van oordeel, dat de agent Garnier gedood is door een ge weerschot, dal binnen in den automo biel xverd afgevuurd, llij, die schoot, had een geheel gladgeschoren gezicht, maar ter terechtzitting hei-kent War- le niemand der beklaagden als den schutter. Vervolgens komt cle misdaad van Montgéron ter sprake. De griffier leest de verklaring voor van den lieer Serizolles, die xvegens ziekte niet ter terechtzitting kon verschijnen. Seri zolles is degeen, clie den chauffeur Mathillié, die door de bandieten ver moord xverd, vergezelde. Beiden xva- ren des ochtends uit Parijs vertrok ken, om te Nizza een auto aan ceu hoofdofficier te gaan afleveren. In den morgen van 25 Maart kwa men zij in de buurt van Montgéron, toen zij door de bandieten werden ox'ervallen, onder omstandigheden, die reeds bekend zijn. Serizolles heeft ver schillende signalementen opgegeven,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6