NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 30e Jaargang No. 9096 amaeegmmmmBssssBBsassBSBBSB Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. 'VRIJDAG 14 FEBRUARI 19'3 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRiE maanden: BplL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het ArrondisBement Voor Haarlem '-zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der &j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlar 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contanL V B' Afzonderlijke nummers0.02)4 Bfe m - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37}^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intereornmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 15 FEBRUARI. Schouwburg: De Misauthroop. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Theater: Bioscoopvoorslellin gen. Heemstede: Pluimvoelenloonsbelling. Stadsnieuws Om Ons Ileen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Belasting op de publieke vermake lijkheden", in de rubriek Om 0n3 Heen. NIEUW BELASTINGKANTOOR. Naar wij vernemen worden op dit ocgenblik ernstige onderhandelingen gevoerd over don aankoop door het Rijk van hel groote huis Wilhelmina- straat hoek Alexandërstraat, dat se dert eenigcn tijd onbewoond is en voor belastingkantoor goede en ge schikte ruimte oplevert. VERBANDLEER „DE TIEN". Donderdagavond werd in een der zalen van de Stads-Doelcn door Dr. van Waveren, die belangeloos een cursus voor de leden van de ITaarl. Brandweer geleid heeft, zijn laatste bespreking gehouden. N i afloop daarvan werd hem door den heer G.A. v. d. Sleur, namens den staf een woord van dank gebracht voor heigeen hij in het belang dei- brandweer heeft verricht. Daarna nam die heer D. Franken, als voorzitter der 1-Iaarl. Rrandweer- vereen. „de Tien", liet woord, en schetste hoe op een vergadering van de Tien ter sprake was gekomen, de wenschelijkheid, dat tie leden wat meer weten, hoe zij bij voorkomende ongelukken, goed handelend zouden kunnen optreden. Een cursus in ver bandleer was aanbevelenswaard. Maar teen deden zich de vragen voor, zal een cursus levensvatbaarheid Leb ben, lioe zal de verbandleer behan deld worden «n, wanneer er slechts een droge uiteenzetting van feiten zal plaats vinden, zullen de leden dan nog trouw blijven opkomen? Dat wa ren vragen waarop liet bestuur teen geen antwoord kon gc\;en. Maar toch hebben we zoo zei spreker zich tot Dr. v. Waveren wen dend den moed gehad: u te verzoe ken en gij waart zoo bereidwillig de leiding van dien oursus o.p u te ne men. En wij zeggen u bij hol eindigen daarvan hartelijk dank, niet alleen voor al hetgeen u ons geleerd hebt, maar ook voor de aangename manier, waarop u ons dat alles liobt medege deeld. De groote opkomst vam het begin tot het einde van dezen: cursus moge ook voor u liet bewijs zijn, dat de leden uwe lessen zeer gewaardeerd hebben. Nu, bij het eindigen van dezen cur sus. bied ik u namens onze leden ter herinnering aan de gezellige uren, die wij hier liebben doorgebracht aan, het wetenschappelijk werk „Atlas der Ilautkrankheitan und der syphilid©", gebonden met een calLigrapfisc' e oor konde. Luid applaus volgde als blijk van instemming. De heer Van Waveren, zeer verrast (kior dit prachtige cadeau, zei-do met ©enige hartelijke woorden damk, Waanneer de vereeniging de Tien nog ©e.ns zijm hulp noodig liad, zou hij go.anno daaraan ge-volg geven. Do oorkonde, geteekend door den heer Luiliiigh, luidt: „Aan don WelEd. Zr orgel. Heer A. G. W. van Waveren, leider van den cursus in verbandleer, als blijk* van waardeering van de Ilaarl. Yrijw. Brandw. Vereen, „de Tien". In de In-eken is aangebracht het Haarlemsche wapen en het insigne van de vereen. „Do Tien". Ongelukje. De schipper A. P. van O., die met iijn vaartuig „Henry Paul" op weg i naar Rotterdam was, geraakte gister middag te Spaarndam met zijn voet beklemd tusschen een stalen tros en zijn schip. Hij brak een hielbecn. Te Haarlem werd hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. OVER ARGËNTIJNSCII VLEESCH, EN NOG IETS. Nu de invoer van 't Argentijnsche vleesch onlangs door den Raad ge sanctioneerd is, hebben we eens bij iemand, die tor zake van slachthuis- zaken deskundig is ,ons licht opge stoken omtrent den omvang van dien invoer. En wareri toen ietwat verrast, te hooren dat die in Haarlem nog niet groot is. Er is nog' steeds maar één slager, die de Argentijnsche waar voert. Twee anderen, die ermee doen de waren, zijn ermee opgehouden en de geheele aanvoer aan het slacht huis bedraagt niet meer dan een paar runderen wekelijks. Groot is dus de animo voor Argen- tijnsch vleesch nog niet. Waarom Omdat zei onze zegsman de prijs tusschen het goedkoopste llollandsche vleesch (pl.m. 45 ct.) te weinig ver schilt met die van het Argentijnsche (371/2 ct.). Ik krijg zoo den indruk, dat de groote Nederlandsche impor teurs trachten, ten eigen voordeele de prijzen van het Argentijnsche pro duct zoo dicht mogelijk onder die van het llollandsche te houden Natuurlijk is dat mogelijk. Even wel ook aan andere slachthuizen schijnt de aanvoer van Argentijnsch vleesch nog niet groot te zijn. En wanneer nu toch blijkt, dat de prijs hel. beletsel is voor een spoedige uit breiding van den omzet, zullen die importeurs toch wel eieren voor hun geld kiezen, en den prijs verlagen Dit bezwaar schijnt dus wel eenigs- zins twijfelachtig, en logischer lijken ons twee andere argumenten, die bij liet publiek gelden, 't Eerste is dit het vleesch, „verliest voor het oog", d w. z. krimpt nog al, na de toeberei ding. En het tweede betreft de zeer veel soortige qualiteit. Als op 'n Holland- sohe markt runderen verkocht wor den, dan gaat de kooper deugdelijk na of ze goed in hun vleesch zitten en dus rijp voor de slachtbank zijn. In Argentinië wordt daar minder re kening mee gehouden. De koeien zijn daar nooit zeker van hun leven, al hebben ze den vereischten omvang nog lang niet bereikt En zoo zijn er aan het Haarlemsche slachthuis, naast prachtige runderen uil Argen tinië, zoo mooi als de llollandsche deskundigen ze zelden gezien had den, ook broodmagere exemplaren ge arriveerd Ziedaar dus eenige motieven voor do langzame uitbreiding van den verkoop van Argentijn-sch vleesch. We hoorden evenwel van proefnemin gen, die plaats hebben, en hopen nog wel eens iets te kunnen melden over de ervaringen, die men in de prac- lijk opdoet met het gebruik van dit vleesch. Een andere vleeschquaeslie is die der keuring van de verpakte vleesch- waren. Zooals men weet, is dat een verordening die sinds ongeveer een maand vigeert. We hoorden erover klagen, dat een dergelijke keuring zoo weinig om 't lijf heeft, omdat b.v. uit een pak worsten er maar één onder zocht wordt. Natuurlijk is dat juist, en zeker is liet dat deze keuring veel minder beduidt dan die van een stuk slachtvee, waarbij de keurmeester kun instaan voor de deugdelijkheid van de gausche hoeveelheid vleesch. Dal kan hier natuurlijk niet. Maar men dient toch in aanmerking te ne men. dat het te keuren monster wil lekeurig uit den voorraad wordt ge nomen en dat dus de fabrikant die knoeit in z'n waar steeds groot ge vaar loopt, gesnapt te worden. Die wetenschap maakt de fabrikanten voorzichtig, en dus is ecu dergelijke keuring als preservatief reeds van groot nut. Alle verpakte vleeschwaren te on derzoeken, is onmogelijk, omdat dan de lieele collectie natuurlijk bescha digd wordt. Er zijn fabrikanten, die nu een overeenkomst met het slacht huis hebben. Vóórdat zo een zending worsten sturen, gaat één exemplaar naai' 't slachthus, en die worst wordt dan later in de plaats van de gekeur de gelegd. De mogelijkheid bestaat evenwel steeds, dat meer dan één on derdeel van een zending aan keuring wordt onderworpen. Veel tijd kost do keuring niet, en wanneer alle Haarlemsche vlcesch- waren-leveranciers tot dit doel eens samenwerkten, en gezamenlijk een vertrouwd persoon aanstelden die hunne waren naar het slachthuis: bracht cn ervoor zorgde ze in goede orde af te leveren, zouden ze er nog minder last van hebben. Want nu zijn er sommigen, die 't persé zélf willen doen. De keuring te doen plaats hebben in hel laboratorium van den keurings- dienst voor voedingsmiddelen, aan de j Oude Gracht, is naar we verder hoor- den niet mogelijk, omdat men er I daar niet op ingericht is. Aan 't Slachthuis kunnen de vrachtwagens eenvoudig binnenrijden, er is een lo kaal van 7 bij 9 M. oppervlakte in ge bruik (dat nog maar nèt groot ge noeg is) en er is personeel van den nachtdienst, om 's avonds-aankomen de zendingen in ontvangst te nemen, te bergen en te bewukeu. J. II. VAN OIJEN. „De Coüperator", 't maandblad van den Ned. Coop. Bond, wijdt een arti keltje aan de nagedachtenis van den heer J. II. van Oijen, waaz-aan we 't volgende ontlucncn „De Nederlandsche Coöperatieve Bond eii de Handelskamei', en in het bijzonder de fabriek voor vleeschwa- ren, ingericht in het gemeentelijk slachthuis to Haarlem, hebben eèn goed vriend verloren." Na den levensloop van wijlen den lieer Van Oijen gememoreerd te hebben, vervolgt 't blad „Aan zijn geest om gebreken te ver beteren dankt de Nederlandsche Coö peratieve Bond ook zijne medewer king in de oprichting zijner Haar lemsche fabriek. Voor een man als Van Oijezi was hier voor de coöpera tie een terrein van werkzaamheden weggelegd, waarop hij haar gaarne ten dienste stond met zijn persoon lijke toewijding en met een deei van zijn arbeidskracht. Zonder het aan deel van iemand in wat de aandrang tot de oprichting dezer fabi'iek be treft, te willen miskennen, mag ge tuigd worden dal vooral de-heer Van Oijen door zijn persoonlijke medewer king iieeft verkregen dat men terwille van het moreel belang, juist bij de- z e fabricatie betrokken, meende den stap te mogen doen. lTet bestuur van den Bond heeft aan dc familie van den heer Van Oijen zijn deelneming betuigd en tegenover haar gesproken van het vei'lies, dat ook onze Bond door zijn heengaan lijdt; de directeur der Handelskanier gaf van deze gevoelens door zijne te genwoordigheid ter begrafenis blijk.' BROOD- EN KOFFIE-UITDEELING. Aan de brood- en koffie-uitdeeling vun de afd. Haarlem van dén Christ. Ned. Geheel Onth. Bond hebben he denmorgen 402 personen deelgeno men. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Dit koor heeft op haar l.L gehouden vergadering hcsloten deel te nemen aan den uationaleii wedstrijd van Harmonie- en Fanfarekorpsen, Man nen- en Gemengde koren, uitgeschre ven door de niuzLekvereeniging „Har monie", te Warmond, ter herdenking van haar 45-jarig bestaan, en uit te komen in de eerste afdeeling gemeng de koren. Een bijzonderheid bij dit concours is de kermesse d'été, waar op elke vereeniging na de inspanning van den wedstrijd zich aangenaam kan verpoozen. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. In de Woensdagavond 1.1. gehouden ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Veree niging van Spoor- en Tramwegperso neel, verklaarden zeven leden zich be reid voor eigen rekening de afdeeling te vertegenwoordigen op de anti tarief wot-meeting, op 13 Februari a.s. te Rotterdam te houden. Naar de buitengewone algemeene vergadering der vereeniging zijn drie afgevaardigden benoemd met blanco mandaat. Het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester werd goedge keurd, en twee nieuwe bestuursleden e-rden gekozen. Aan bet bestuur werd nog opgedra gen, de E. S. M. te verzoeken om in voering van den vrijen Zaterdagmid dag voor hot Werkplaats-personeel van 4 uur n.m afverzocht zal wor den aan de E. S. M.. om aan de hulp conducteurs, die nog geen antwoord liebben ontvangen op een desbetref fend verzoek, in de wintermaanden een toeslag op het loon te geven. Benoeming. Tot agent van politie alhier is door dun Burgemeester benoemd P. Stapel, werkman, wonende te Bennebrouk, ter voorziening in een der bestaande vacatures. Transportarbeiders. Eerstdaags zal door de transporl- arbe id ©rs vereen iging „Nieuw Leven" in het Volksgebouw, in de Smede- straat alhier, een vergadering worden belegd voor transportarbeiders, voor wie in Haarlem nog geen organisatie bestaat. Voor AllenderH. S. M. In de vergadering van het zieken fonds van de Coöperatieve vereeni ging ,iVoor Allen der II. S. M.", werd als voorzitter der -vereeniging herko zen de heer J. van Soggelen en als bestuursleden do heeren Jansen en Hagen. Als zoodanig wea-d gekozen in- plaats van den lieer Dankelman, die bedankt had, de heer G. Vrij. Als can- didaut-beslu-urslid van het Zieken- en Ondersteuningsfonds der Werkplaats werd gekozen de heer J. v. Seggelou- STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor aan den heer J. D. Weijers te verkoopen het perceel Koningstraat no. 8 voor n2.000. De heer Weijers is huurder van dit perceeL De Raad besloot tot onteigening van het perceel Jordensstraai hoek Iierzogetraat. De eigenaar, de heer Hoogeveen, heeft tegen deze onteige ning een bezwaarschrift bij den Raad ingediend. De heer Hoogeveen meent, dat de onteigening niet noodzakelijk is voor het belang der volkshuisvesting, ter wijl hij van oordeel is, dat de wet zich verzet tegen een onteigening van meer dan noodig is. B. en W. deeien die bezwaren niet. Een belang voor de volkshuisvesting is inderdaad, dat dc straat daar 12 M. breed wordt. Wat het tweede bezwaar betreft, stellen B. en W. voor, om maar een gedeelte van het perceel te onteigenen, hoewel dit practisehe moeilijkheden kan opleveren. Bij informatie vernamen we, dat bij gedeeltelijke onteigening het huis onteigend wordt, maar de tuin aan den heer Hoogeveen blijft. Met deze opiossing, decide de heer Hoogeveen ons mee, is zijn voornaamste bezwaar tegen de onteigening weggenomen. D i n d u a. Op d© laatstgehouden repetitie van de gemengd© zangvereeniging D.I.N.- D.U.A., directeur de heer Henri Pie- lage, meldden zich ongeveer 40 nieu we leden aan. Harpe Davids. Omstreeks half Maart zal de Christ. Zangvereeniging „Harpe Davids", di recteur de lieer Frensel, in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging haar jaarlijksche uitvoering geven. HOLLANDSCH E MA ATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de vergadering van de Haarlem sche afdeeling van de llollandsche Maatschappij van Landbouw verwel komde de "voorzitter, de heer Frans Lieftinck, gisteravond het nieuwe be stuurslid, den heer G. N. Aberson. De lieer Kikkert had rneedeeling ge daan te bedanken als bestuurslid. f- wijzend werd beschikt op een verzoek om steun voor de vakschool voor de kaasmakerij te Hoorn, daur de kas geen steun geven kan. Voor den cur sus voor hoefbeslag zijn 8 leerlingen ingeschreven. Hei aantal leden bedraagt slechts 110 "t getal is stationnair. Daar de cursus voor het hoefbeslag elk jaar f 125 vordert, moest het deposito-fonds, groot 1000, aangesproken worden. Besloten werd, om de andere uidee- lingen, die leerlingen naar den cur- voor hoefbeslag zenden, om een bijdrage te vragen. Tot bestuursleden werd herkozen de heer Aberson en gekozen de lieer Kruy- mel en tot afgevaardigde naar de al gemeene vergadering de heeren Frans Lieftinck en G. N. Aberson. Het ver slag van het verhandelde ter algjmee- ne vergadering te Medemblik werd goedgekeurd. De heer Aberson merkte bij de rord- vraag op, dat het mond- en klauw zeer zich weer vertoont. Hij drong aan op het nemen van maatregelen daar tegen. De spreker vestigde er de at n- dacht op, dat men in Deli het llol landsche systeem van isoleeven heeft verlaten en nu liet besmette vee 1 Ij- een jaagt om do ziekte te laten door zieken. Daarmee waren goede resulta ten verkregen. De heer Lieftinck deelde mee daar op steeds te liebben aangestuurd, maar de Rijks-veeartsen wilden er niet aan en op hun adviezen gaan de autoriteiten af. Zoolang zij ccn lijn trekken, komt men niet tot een ander systeem. Spreker heeft in Friesland ervaring van het systeem van door zieken en heeft daarvan beste resulta ten gezien. Getracht zal worden een doelmati ger regeling te verkrijgen. ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. Voor de English Lecture Association sprak Donderdagavond in de boven zaal der sociëteit Vereeniging mr, Richard Ashe King, die Charles Dickens en zijn werken tot onderwerp van zijn rede gekozen had. Mr. Ashe King betoogde In hoofdzaak in zijn geestige, vlotte cau serie (waarin hij meermalen den schrijver citeerde) hoe Dickens is ge weest een zeer fijn waarnemer, oor spronkelijk in de uiting zijner ge dachten. Ware hij een „gestudeerd man" van Oxford of Cambridge ge weest, hij zou een artist geworden zijn, maar z'n originaliteit in het uit beelden van 'tgecn hij in zijn 'even zag, zou teloor zijn gegaan. Sterk ty peert Dickens zich hierin, dat bij geen uitvoerige karakterontledingen, maar wel zeer scherpe karakteristieken van zijn personen geeft, 't Is te verge lijken met het effect dat ontstaat wanneer men een te groot voorwerp onder de microscoop legt. Een gedccl- j te van dat voorwerD versclliint dan i zeer sterk vergroot. Dickens zag al tijd en overal de onderdeelen, de dé tails van zijn onderwerp. Hulde bracht spr. aan den schrij ver, dien hij scheiste als een hervor mer in de literatuur. De voorzitter der English Lecture Association, de heer Heyman, sprak een sloLwoord. waarin hij na mens het auditorium mr. King dank te voor zijn rede, en verklaarde dat h- zich daarbij het bezoek herinnerd had dat hij lang geleden, vier jaar na Dickens' dood, aan het graf in West minster Abbey had gebracht. Het eeue bloemstuk, dat hij toen daar gezien had nevens de tombe van den groo- ten schrijver, was spr. in herinnering gebracht bij de rede van mr. Ashe King, die daarin bloemen gestrooid had op Dickens' graf. De spreker van dezen avond had nog 'n humoristisch slotwoordje, ver klaarde eerst hoffelijk dal de waar de van het betoog van den redenaar in zijn auditorium besloten ligt en zei toen dat hij onlangs in Engeland een rc-de had gehouden waarbij hij zich gevoeld had als iemand die ec-n Jiels met twee lekke handen berijdt Het was een succesvolle avond voor de English Association. De zaai was weer uitstekend bezet. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij C. de Jong, Boterstraat 14, een hond. C. Bijster, A. L. Dyserinckstr. 7, een rozenkrans. Mej. J. P. Bosman, Barendsestraat 40, eenige kinderlees boeken. II. Koster, Kone Poellaan 25, een doosje met cigarette». J. Raucn- baar, Spaanie 41a rood, een ring. Hulppostkanioor, Plein, een insigne. J. B. A. M. Kok, Oranjestraat 190, een Duitsch leerboek. Mej. M. B. Engbertsen, Wijde Geldelooze pad 1, een broche. L. van Wijk, Schermerstr. 4 rood, een ring. Mej. L. Donseur, Gen. Cronjestraat 25 rood. Schoten, drie aandeden van een spaarkasvereeni- ging. J. Dekker, Glasblazerstraal 8, een portemonnaie met geld. .(Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. De geheele Korte Kleverlaan is op gebroken en gisterenavond bleef <ie grond open liggen. Aan dc zijde van den Bloeniéndaaischen weg is een houten hek geplaatst cn des avonds zijn er lichten bij geplaatst, maar nu waarschuwen die lichten niet vol doende de wielrijders enz., die van Haarlem afkomen, wat gisterenavond om 11 uur ten gevolge had, dat een fietsrijder met fiets en hek omtuimel de, toen hij legen het houtwerk op reed. Een paar lantaarns meer zou wel geraden zijn. SCHOTEN. Witte Kruis. Donderdagavond vengaderde de af deeling Schoten van de voreemging „Hot Witte Kruis" in d© zaal van Café Staal. In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter er aan. dat het de eerste vergadering was in- 1913, en vond daarbij gelegenheid, om der afdeeling en haren leden zijn gelukwenschen te brengen, daar de vereeniging in le dental belangrijk was vermeerderd. Onder de rnededeelingcn was de badhuis-quaesiie de voornaamste. De afdeeling Haarlem zal nameiijk een badhuis stichten, waarvan door de plaats van stichting ook de Schoten- sche ingezetenen zullen kunnen profi- teeren. Verder werd meegedeeld, dat de Raad dezer gemeente 100 subsidie zal geven aan de afdeeling, als be wijs dat het work der afdoeling wordt gewaardeerd. Het bestuur zal daar voor zijn dank betuigen. Door den heer estendorp werd verslag van de algemeene vergadering uitgebracht. liet jaarverslag van den secretaris meldt, dat het ledental met 50 toenam. Beidé verslagen werden onder dank zegging goedgekeurd. Bij de rondvraag bleek de vergade ring van gevoelen, dat nu de badhuis- quaestie was opgelost, de wijkverple ging het meeste de aandacht vroeg. Om 10 uur sloot de voorzitter de vergadering, die slecht bezocht was. HA A RLEMMERMEER. Het Witte Kru's. In een algemeene vergadering van de afd. Haarlemmermeer van Het Witte Kruis werd besloten hel hoofd bestuur te machtigen [10.000 meer uit te trekken dan gevoteerd was, om tot stichting over te gaan van een her stellingsoord voor mannen en Jon gens. Uit het jaarverslag der afdee ling bleek het ledental meteen enkele te zijn teruggegaan. De rekening 1012 werd goedgekeurd met een batig saldo van f 812 601/2 De uitgaven hadden hedragen 1107.83 en de ontvangsten f 1920.43 J." Dc begrooting over 1913 werd in om. vangst en uitgaven vastgesteld tot een bedrag van 1927.601/2. De post lezingen werd met f 25 verhoogd, met liet doel voortaan twee lezingen te houden. Het voorstel slatuteuwijzigïng_ kon niet worden behandeld, daar er 52 le den aanwezig waren, terwijl voor be doelde wijziging 1/5 van het geheele aantal leden, d.i. 05, aanwezig moe ten zijn. Bij de rondvraag kwam voor de zoo- veelste maal de drinkwatervoorzie ning ter sprake, die in deze gemeen te zoo dringend noodig is. 't Bestuur deed toezegging te trachten het ge meentebestuur op te wekken tot liet nemen van maatregelen. HALFWEG. REDE Mr. BRUCH. Door de A. R. kiesiereenigóig ie Halfweg was tegen Donderdagavond: „e'nez Coppée" een vergadering be legd, waarin mr. A. Bruch uit Haarlem sprak over liet kabinet- Heemskerk. De-bijeenkomst wis zeer druk bezocht, ook door leden der Iïbk- sche partijen, 't geen trouwens bleek toen een drietal heeren, t.w. één so ciaal-democraat en de liberalen v. d. Laars© ©n Schrijvers (secretaris <ler lib. k!esvcieenig'.ng) gebruik maakten van de gelegenheid tot debat. In de te Halfweg verspreide strooibiljetten werd medegedeeld, dat de leden van alle kiesvereenigkigen toegang hadden, terwijl enkele dagen geleden cms van antïrevohitioiroaïre zijde uit Halfweg verzocht weid te melden, dat alléén de leden van A. R. en 11- K. kiesvereen-giugen toegang hadden. Aan welk verzoek we toen voldeden! Vermoedelijk is hier een misver stand in liet spel geweest. Mr, 1) r u c li besprak in zijin red© de daden van het Kabinet-Heemskerk in de afgeloopen periode, en consta teerde dat het Ministerie zijn belof ten heeft ingelost. Utvoerig del- de spr. de tarief wet, besprak verder de leger- en vloot politiek, de sociale verzekering, de Auteurswet, de vis- s die rij wet. de zedelijk keiöswetten, de onderwijs- en kies ree' t-paragra- fe:i uil de voorstellen tot grondwets herziening en verklaarde dat het mi nisterie zijn beloften nakwam on danks de van links gevoerde oh t- ac tie (vooral bij de ziekten- en raden- wet). Daarop ging bij ma wat de concen tratie zou pnesteeren, slelde het ge zinshoofden-kiesrecht tegenover het algemeen kiesrec-ht. betitelde staats- pensionnceriiig, die Links voorstaat, als een verkapt fooienstelsel en wees o.a. er op dat de militaire paragraaf in het concentraLepiograiu ontbreekt, Spr. citeerde Minister Heeuisaerk's oordeel over de concentratie als do roude vaan iu den mist. Spr.'s red© werd inel appiaus ont vangen. De vergadering, om half acht aan gevangen en gepresideerd door den waarnemend voorzitter den heer De Zeeuw, eindigde om half elf. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer geineenie, uiKior voorzitterschap van Wethouder Lommerse. Afwezig waren de heeren Van Wa ven en, Van der School en V an Til. De notulen eer vorige vergadering werden vastgesteld en de ingekomen stukken ivan Gedeputeerde Staten) voor keninsgering aangenomen. Even zoo het proces-verbaal van de opne ming van kas en boeken van den ge meente-ontvanger op 28 Januari l.L, waaruit bleek, dat een en ander in orde was en zich 8032.71 1/2 in kas bevond. Een af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1913, tot een bedrag van f 11KJ, werd goedgekeurd. Aan de Hiilegomsehe Fröbelschool en d© R.-K. Bewaarschool werd een subsidie verleend op den voet van hei raadsbesluit van 2 Juli 1908. Vervolgens stelde de raad de rooi lijn vast voorde Ntorderiaan in ver band met een op te richten gebouw van den heer Jac. Telkanip, en hechtte zijn goedkeuring aan ©en voorgestelde wijziging in de begroeting van het gasbedrijf, dienstjaar 1912. De geloofsbrieven van den heer R. Veldliuyzen van Zanten Gz., nieuw gekozen lid van den Raad en opvol ger van wijlen den lieer G. Veldliuy zen van Zanten Sr., zijn vader, wer den onderzocht en in orde bevonden. B. en W. waren van oordeel, dat door den korten afstand tusschen do hooge iepenboornen in liet tweede ge deelte van de Sixlaan, en de hoornen, die de middenl ij vormen, de laats'ge-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1