dacht worden eenigen tijd geleden de offerblokken in een der parochie kerken te hebben geledigd. I>o kiosk- bediende herkende hen, daar zij op den dag van dden diefstal bij hem vele oenten en ander klein geld had den ingewisseld. Ook worden zij van verschillende andere diefstallen -rdacht. Boven dien was hun aanhouding gevraagd door den commandant der mare chaussee te Boxtel, waarheen ze dan ook zijn overgebracht. Men verdenkt lsen oofo van den kerkdiefstal te Nispen. (Tel.) HOFBERICHTEN. De Koningin had tot bijwoning van den muziekavond gisteren ten Hove, en waarop II. M. de Koningin-Moeder weer aanwezig was, genoodigd alle leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal en oen gedeelte van de ■leden der Tweede Kamer een groep loden van den Raad van State eenige leden van den Hoogon Raad, de Alge- meene Rekenkamer, verschillende hoofd- en andere ambtenaren van de Departementen en vele gasten, die niet op de vorige muzikale uitvoering ten Paloiz© waren geweest. Voor dit auditorium zong mevrouw Noordewier—Reddingius en trad op liet trio, bestaande uit de hoerenA. B. H. Verhey, piano. Mossel, violon cel, en Röntgen Jr., viooL TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Naar ,.Zelandia" verneemt, zullen de vrijzinnigen in het district Honte- nisse bij de a.s. Kamerverkiezing op treden met een eigen candidaat. Als zoodanig wordt genoemd de heer J- N. Elonbaas, burgemeester van Krabbendijke en oud-lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Do vrijzinnigen in het kiesdistrict Dok klim zijn voornemens den heer J. Sibehga Mulder te Bussum candidaat te stellen. Aan het bericht omtrent de verga dering van de Vrijzinnige Kicsveree- niging te Leiden geeft de Nieuwe Üt. de volgende aanvulling: Prof. mr. J. E. Heeres is niet can didaat gesteld, dooh hij en geen an der is op voorstel van het bestuur op de voorloopïge candidatenlijst ge plaatst, zoodait het zeker ia dat hij m de volgende vergadering candidaat gesteld zal worden. Do heer Hugenholtz, lid van Tweede Kamer, is voor de aanstaande Kamerverkiezingen voor het kiesdis trict 's-Gravenhage 111 candidaat ge steld voor de afdeelingeo Den Haag en Scheveningen van de S. D. A. P. HET STATION' ZAANDAM. Uit goede bron kan de „Tel."' mede- daelen, dat bij de H. IJ. S. M. ernsti ge plannen in bewerking zijn tot ver nieuwing of althans verbouwing van het station Zaandam. Vooral de plan nen tot verbouw, mede in verband met den aandrang tot verbetering van het goederenstation, nemen vas- teren vorm aan. VERGIFTIGING DOOR BENZOL- DAMPEN. In de oocaïne-fabriek te Ouderkerk aan den Amstel werd de 49-Jarig© werkman D. van Dijl vergiftigd door benzoldampen, die uit hel mangat van een ketel stroomden. Het lijk werd op last der justitie in beslag genomen en overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Daar had de sectie plaats. VERKEERD SPEELGOED. Dat men voorzichtig met een geweer moet omgaan, is, naar de „Dordr. Crt." meldt, te Oud-Alblas wederom gebleken. De 14-jarige II. H. was spe lenderwijze met een geweer bezig. Door een noodlottig toeval ging het schot af en trof den jongeling in de zijde. De gewonde is naar- het zieken huis te Dordrecht vervoerd, waar hij ihuns verpleegd wordt. BRUTALE RIJWIELDIEFSTAL. De dader van den rijwieldiefstal het Paleis van Justitie te s-Bosch is door de 13ossche_poütie te Tilburg vut. Hij is woonachtig te Strijp Eindhoven. S. VAN VELZEN. Te 's-Gravenhage overleed de heer S. van Velzen, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het dis trict Alphen, alwaar hij vele jarem als groot-industrieol gevestigd was. Voor een tiental jaren kozen de Sta ten van die provincie den heer Van Velzen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welk mandaat hij eenige jaren geleden om gezond heidsredenen genoopt werd neder te leggen. De overledene was ridder in de orde Van den Ned. Leeuw. BRUTALE GASTEN. De politie ie Tiel is Woensdag naar Ingen geweest, ten einde een onder zoek in te stellen naar een aanran ding, waaraan Zondagavond een drie tal heeren uit Tiel hebben blootge staan. Tegen elf uur ontmoetten zij twee kerels, die een borrel eischten, an ders zouden zij hen ,,aan riemen snij den". De aangehoudenen gaven aan elk der twee een borrel. Na het verla ten der herberg trokken de aanran ders het mes en drongen op de drie in, die zich door de vlucht echter wis ten te redden. Beide daders zijn ontdekt, en ingere kend, zoo meldt de „Tel.".- AAN BRANDWONDEN OVER LEDEN. De 86-jarige Philipsen, die bij de ontploffing in de gasfabriek te Oss zeer ernstige brandwonden had opge- locpen. is aan de gevolgen overleden, too meldt de „N. R. Ct.". OP VRJJE VOETEN GESTELD. De milicien V uit Zei hem, die te Arnhem in arrest was gesteld, naar aanleiding van uitlatingen van hem en een makker over het verdrinken van S., uit Ruurlo in de Berkel, is weer op vrije voeten gesteld, zoo meldt de „N. R. CL". WINKELSLUITING. De patroons in bet manufacturen- en cemfeefcievak te Tiel hebben beslo ten tot invoering van Zondagsslui ting, ingaande 1 Mei a.s. GELUKKIGE REDDING. Van de Urker-visschers, da© in de stormachtige nachten der vorige week niet zelden in gevaren verkeerd hadden is een der opvarenden van den botter U. K. 93, schipper M. Rom- kes, wonderlijk gered. Vrijdagavond 10 uur was men visschende nabij het Haaksvuurschip, toen de Iknechit Jac. Kramer bezig zijnde met iets aan de zeïlschoot te veranderen, door een slag van den helm- (roer) stok over boord geraakt. Gelukkig bleef hij op zijn wijde oAiekler/iluig dh'ij'ven de, maar de botter zeilde aanvankelijk voort. In de duisternis en bij het gie ren van den wind was het niet ge- makkelijlk dien drenkeling te zien of te booren, maar opeens, toen het vaartuigje van een hoog© golf in de diepte werd gesmeten, zagen de twee aan boord zijnde manschappen bij het, schijnsel der lantaarns hem zóó dichtbij drijven, dat hij heel spoedig ;ered kon worden. EEN KIEZERSKWESTIE. Te Middelburg doet zich bij de aan- ;ifte van kiezers een eigenaardig ge- al voor. Het betreft een man, die steeds als bclastingkiezer op de lijst ikwam, maar wicn vóór het laatste •©- lasüngjaor wegens achteruitgang van zaken door den inspecteur vrijstelling betaling der belasting werd ver leend. De man trachtte nu als woningkie zer op de lijst te worden geplaatst, doch zoowel ten Slad-huize al3 ten kantore van don ontvanger meent men, dat hij inoet beschouwd worden als hebbende niet voldaan aan zijn belastingplicht. „Het Volk" schrijft: Door een der leden onzer Kamer fractie is aan liet ministerie van Bin- nenlandschö Zaken meegedeeld, dat sommige burgemeesters bezwaar ma ken formulieren te aanvaarden van loonkiezers, die liet door de kieswet gevorderde loon verdienen in twee be trekkingen, die ze sinds 1 Januari 1912 tegelijk vervullen. Aan het ministe rie ging men met deze opvatting ac- coord, dat zij, die in dit geval verkee- ren, wel degelijk recht hebben ais loonkiezer op de lijst geplaatst te worden, waarvan aan de betrokken gemeente-secretarieën bericht is ge daan. VERKIEZINGEN TE 's-GRAVEN- HAGE. Bij de gisteren te 's-Gravonhago ge houden herstemming iu kiesdistrict II oor een zetel in den Gemeenteraad (vscature-rnr. JE. baron Mackay) wer den uitgebracht 5923 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer G. Nijpels (vrijz. concentratie) 3177 stemmen, en dr. W. C. baron Van Vredenburch (C.-H.) 2746 stemmen, zoodat gekozen is de heer G. Nijpels. Voor de herstemming voor de Pro vinciale Staten, lo. (vacature-dr. W. 1!. nuyscTi, aftr. 1913) werden uitge bracht 15.946 geldige stemmen. Daar van verkregen de heeren dr. B. A. P. van Darn (Vrijz, Conc.) 9526 stemmen, A. C. A. van Vuuren (R.-K.) 6420 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van Dam 2o. (vacature-mr. JE. Ba ron Mackay, aftr. 1916) werden uitge bracht 15.986 geldige stemmen. Daar van verkreeg de hoer mr. J. J. Henny (Vrijz. Conc.) 9486 stemmen, en de heer mr. R. van Veen (C.-H.) 6500 stemmen, zóodul gekozen is de heer Henny. DE VERDEDIGING VAN INDIë. De Staatscommissie voor de verde diging van Indië beeft haar werk zaamheden in algemeene vergadering beëindigd; één sub-commissie zal nog bijeenkomen. De Indische leden gaan Maart naar Iudië lerug. ONGEVALLENWET. De Staatscourant bevat het volgend overzicht van liet aantal ongevals aangiften per maand gedurende 1906 en volgende jaren 1906 64.636 1907 69.330 1908 65.5011909 64.638 1910 66.086 1911 71.7311912 79.883. EEN CIRCULAIRE VOOR DE ZEEMACHT. Naar „Het Volk" verneemt, is de volgende circulaire van den Minister van Marine verschenen Aangezien het wenschelijk wordt ge acht te voorkomen, dat door gemis van gelegenheid om op werkdagen te vergaderen, door vereenigingen van militairen daartoe de Zondag wordt gebezigd, wordt bepaald dat, voor zoover de dienst zulks toelaat, aan hen die de jaarvergadering hunner veree- niging op een werkdag wenschen bij te wonen, daartoe vergunning, voor zooveel noodig verlof, op ten hoogste twee werkdagen per jaar zal worden verleend, wanneer althans de verga dering is uitgeschreven door het be stuur eener vereeniging, aan welker leden bovenbedoeld voorrecht door den Minister van Marine op schriftelijk verzoek van het bestuur, tot weder- int,rekking is toegestaan. Eventueel tot dit doel verleende verloven behooron niet in mindering te worden gebracht van de reglemen tair vastgestelde. BRANDEN. Te Lauberbectse, gein. Vlachtwed- de, is geheel afgebrand de boerderij van W. Schuring, bewoond door F. Berends. Alleen de levende have is gered. Verzekering dekt de schade. EEN FEESTVIEREND REGIMENT. Ter gelegenheid van het 99-jarig be staan van liet 3e regiment huzaren maakte het geheele corps met de daar bij ingedeelde pelotons van het ordon- nance-escadron in groot tenue, ender bevel van kolonel Twiss, met vaandel en muziek een wandelrit door Den Haag. Op dezen tocht defileerden de eseadrons voor de Koningin, die met het Prinsesje en gevolg bij het vcer- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. bijtrekken der lange colonne op het voorplein stond met den korpscom mandant en den regimen tsadjudant, van hun paarden gestegen, naast Laar. Voordat, kolonel Twiss zich weer aan het lioofd van den troep plaatste, com plimenteerde H. M. den commandant met het herinneringsfeest. Daarna pas seerde liet huzarencorps het paleis der Koningin-Moeder, die voor een ge opend venster het saluut der officieren met buigen beantwoordde. EEN DRAMA. Gistermiddag heeft zich in het Ge rechtsgebouw te Utrecht een vreeselijk drama afgespeeld. Iemand uit De Riidt, tegen wien door zijne echige- noote een vea-zoek om echtscheiding was ingediend, had een samenkomst met zijn echtgenoote in het Gerechts gebouw. Op een gegeven oogenblik trok de man een revolver en schoot zich door het hoofd. Hij was dadelijk dood. Het geval verwekte natuurlijk een algemeen© consternatie in het ge bouw. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Mishandelingetjes. Nadat de deuren dicht waren ge weest tot over half 3, begon de recht bank met de openbare behandeling der overige elf zaken. Eerst kwamen een paar dierenmishandelingetjes aan de orde. Een Aiiceinadenaar had een hond den staart afgeschoten. Dat lijkt heel leelijk, maar voor z'n plei- zier had de man het toch niet ge daan. De hond zat n.l. z'n vee in de weide achterna en toen had hij op den hond geschoten. De Ambtenaar van het O. M. nam de „zaakbeschadiging", die van het vee, aan en overwoug, dat de man gunstig hekend staat, waarom Mr. Hoycr f 25 boete of 5 da gen hechtenis vroeg. Een andere bekL uit Lisse, had op 2 December ecu hit mishandeld. Ik heb 'in alleen maar een klapj'e tegen het lijf gegeven, zei de bekl. Ilij heeft 'm getrapt, beweerde een ander. Hij heelt 'm afgebeuld, zei weer een ander. Een getuige a décharge kon niet veel vertellen. Hij had niet kunnen zien, of er getrapt was üe Ambtenaar achtte de dierenmis handeling bewezen en eischte 5 da gen. Ileb je nog wat tot je verdedi ging te zeggen? vroeg de President. Dan maar boete zei de bekl. laconiek. Een Haarlemmermeerder had geen dierenmishandeling, maar een men schenmishandeling op z'n geweten. Ilij had een plaatsgenoot bij een ru zietje een stomp in den rug gegeven. Die stomp bleek te zijn toegebracht rnet een mes, waardoor een bloeden de wonde was ontstaan. De beklaagde beweerde, dat hij niet met een mes, maar met een fietssleu- tel had gestompt. Dr. Nanninga, die den gewonde heeft behandeld, ontkende dat deze wond met een fietssleutel kan toege bracht zijn. Het was een steekwond van 2 c.M. Mr. Hoyer achtte vaststaand, dat de bekl. met een mes heeft gesloken. Be zwarend is, dat de jongen het mes eerst te leen heeft gevraagd. Hij heeft dus niet in drift gehandeld. Echter nam de Officier aan, dat hij door de andere jongens was getard. De eisch was één maand gevange nisstraf. Verzet tegen de poli tie. Op 24 November heeft een arrestant der liaarlemsche politie zich verzet. Do man, die dronken was, had bo vendien den agent in do agentenka mer een klap in het gezicht gegeven, waardoor deze in geen vier dagen pet had kunnen opzetten. De Officier eischte drie maanden, omdat de bekl., die niet verschenen was, zeer ongunstig bekend slaat. Klinkerkwestie. Geen keien- of klinkerquaestie was 't die voor de Rechtbank kwam, ook woonde de bekl. niet te Haarlem, maar te Ooslzaan. Hij en eenige ando ren hadden klinkers weggenomen, zeide de dagvaarding. 't Bleek dat die steenen opgebroken waren uit een weg. De bekl. beweerde, dat de steen en weggegooid waren. Dat was wel 't geval, maar alleen om den sin allen weg vrij te maken. De ambtenaar qualificeerde de daad als diefstal, ofschoon hij niet geloofde, dat do opzet van den beklaagde zeer hoos is geweest. Daarom eischte Mr. Hoyer f 15 of 5 dagen. Eadsweigering. Een niet veel voorkomend geval werd thans door de Rechtbank behan deld, nl. een geval van eedsweigering. Onder de belangstellenden waren o. a, Mr. Losecaat Vermeer, president der Rechtbank, en Mis. Van Tb Fick, ambtenaren bij het Ilaaiieaischo Kantongerecht, en eenige advocaten. De lieklaagde was de timmerman L. Wiegmink uit Zaandam, die op 27 Aprii 1912 voor het Zaandainsche Kantongerecht, als getuige in een zaak tegen J. Westenberg, die terecht stond wegens overtreding der Woning wet, geweigerd heeft, om den eed af te leggen naar do wijze van zijn gods dienstige gezindheid, omdat hij l>e- weerde niet te behooren, althans niet naar zijn weten, tot eenig kerkgenoot schap en onder deze omstandigheden het zweren van een eed een leugen Na de voorlezing der stukken legden de deurwaarder, die de dagvaarding beteekend had, en de Zaandamsche kantonrechter, Mr. J. N. van der Ley de formeele verklaringen af. De l>e- klaagde handhaafde zijn standpunt voor het Kantongerecht te Zaandam ingenomen, waarna het woord was aan Mr. II o y e r, substituut-officier van Justitie, voor het nemen van zijn Requisitoir. Mr. Hoyer ving aan met de meedee- ling, dat hij deze zaak met eenigen schroom had aangevat en wel om drie redenen. De eerste was, dat Ambtena ren van liet O. AL niet gaarne aan den weg timmeren. Dat laten zij liever aan de raadslieden van de beklaagden over. Daarbij laten zij de uillegging van de wet aan de advocaten over en houden zich zelf aan de arresten van den Iloogen Raad. Deze zaak zal ru mor in casa geven en veel last, als zij heen en weer zal verwezen worden. in de tweede plaats gold die schroom de omstandigheid^ dat spr. tegenover zich vindt een hooggeleerden pleiter (Mr. Levy), die het eedsvraagstuk in al zijn kleine hoekjes en gaatjes kent, een rechtsgeleerde, die twintig jaar in deze materie heeft gestudeerd, ge dacht, gesproken en geschreven en in de derde jdaats, dat een grondige he- handeling'van het eedsvraagstuk riet alleen moet geschieden van juridisch standpunt^maar ook van ethisch-filo- sophisch standpunt. De geschiedenis van liet eedsvraag stuk nagaande, herinnerde Mr. Hoyer er turn, clat dit in. 1910 en 1911 weer meer belangstelling is gaan vorderen. Een tijd lang was men op het oude btandpunl blijven staan, tot de Haar- leinsche Rechtbank met jeugdigen moed en veel frischheid het bekende vonnis in de zaak-Hoogland wees, waarbij die bekaagde van rechtsver volging ontslagen werd. Dat breken met het oude standpunt was hoog noodig. Mr. Hoyer ging hierbij na, lioe deze zaak verder door het Hof en den Hoogeu Raad was behandeld. Dit gaf den Officier aanleiding op te merken Wat kan een eenvoudige zaak, als deze, al een strijd en beroe ring verwekken. En hoe weinig prac- tdsch resultaat levert zulk een behan deling Wont "t is eigenlijk een een voudige zaak en de heeren in de Twee de Kamer weten wel, waar de fout zit, maar zij durven de kwestie niet aan. Minister Modderman heeft bij do behandeling van ons Wetboek van Strafrecht in de Tweede Kamer in 1881 zich gekant tegen het facultatief stellen van den eed. Hij zeide, dat do meest© Nederlanders zeer veel prijs stellen op den meerderen waarborg, dat wie den eed aflegt, waarheid spreekt Do kleine minderheid moest er dau maar het zwijgen toe doen. Mi nister Modderman toonde zich hier door t© stellen op een eenzijdig stand punt. Do ambtenaar wees er voorts op, dot tegenwoordig ook vele Christelij ke inenschen bezwaar hebben tegen de eedsformule, omdat hun begrip van den Allerhoogste niet overeonkomt met dat, 't welk God voorstelt als een strenge bestraffer van dengeen, die onwaarheid spreekt. Want de boteo- konis van de formule „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig I" is: Indien lk onwaarheid spreek, moge God mij gestreng straffen. Na 1881 zijn er verschillende perso nen gekomen, <R<» gestreden hebben voor de facultatief-stelilng van den eed. Van hen noemt spreker o. a. Mr. Levy en Mr. A. A. de Pinto. Do Haarlemsche Rechtbank lieeft de primeur gehad om een vonnis te geven in deze richting, die spreker be titelt als de vrije rechtspraak. Uit de arresten van den Iloogen Raad blijkt, dat in de woorden naar do wijze van zijn godsdienstige ge zindheid. do term godsdienstige ge zindheid moet worden opgevat als kerkgenootschap. Wanneer dat nu vaststaat, is iemand, die tot geen kerkgenootschap behoort, vrij om den eed niet af te leggen. Art. 192 Str.boek schrijft voor, dat de getuigen wette lijk verplicht zijn te doen wat in art. 161 Wetboek van Strafvordering ge- eischt wordt. Maar dit artikel ban op bovenstaande gronden niet van toe passing zijn op personen, die tot geen kerkgenootschap behooren. Mr. Re- thaan Macaró gaat zelfs verder en betoogde, dat de wet deze personen zelfs niet dwingt tot het afleggen eener belofte. Van hen kan men alleen inlichtingen vragen. De verplichte eedsaflegging dateert uit oude tijden, waarin iedereen een eed afleggen kon, omdat iedereen tot een kerkgenootschap behoorde. In later tijd zijn echter een aantal per sonen uit de kerk getreden. Daarop is niet gerekend on dö wet lieeft ver zuimd dc materie te regelen voor de genen, die niet tot een kerkgenoot schap behooren. Daarom zijn zij niet strafbaar. Op dezen grond requireert de amb tenaar, beklaagd© te ontslaan van alle rechtsvervolging. De Officier voegt hieraan toe, dat hij met opzet gebruikt hoeft den term „overeenkomstig zijn gods dienstige gezindheid" en niet den wetsterm „n a a r de w ij z e van zijn godsdienstige gezindheid", omdat de laatste voor tweeërlei uitleggin; vatbaar is. Spreker hoopt, dat dit geen aanlei ding zal zijn, dat de Hooge Raad een arrest geeft, dat geen beslissing g< over de zaak waar 't hier om gaat. Pleidooi. Mr. Levy, de Raadsman van den bekl., vangt aan met de unededieelmg, dat de aanvang van het requisitoir van den Ambtenaar hem in herinne ring braoiiit die beginwoorden van. eon geschrift, dat nu juist honderd jaar geleden geschreven ia. Pleiter bedoelt Van der Palm's: „Neer- land's Vrijheid", dat aanvangt: „Met eerbiedigen schroom vat ik de pen op". De Ambtenaar sprak ook schroom. Maar dit is liet verschil tusschen hem en Van der Palm, dat het boek van dezen laalston de over tuiging geeft, dat hij spreken mocht van schroom, terwijl tot requisitoir van den Officier er blijken van geeft, dat hij het geheele eedsvraagstuk heeft overzien en heeft beseft hoe dit opgelost behoort te worden. Ik ver heug mij er over, zegt pL, dat de Ambtenaar zich aangesloten heeft bij de nieuwe opvatting die de Haarlem sche rechtbank in de zaak. Hoogland heeft toegepast, en waarin zij oen vonnis heeft gegeven dat den stoot gaf aan de tot standkoming van de nood wet van wijlen minister Regout. De Haarlemsetoe rechtbank heeft in dit vonnis de opvatting gehi dat bij de toepassing der wet ten evo- lutionnair moet geredeneerd wor den. De Haarlemsche Rechtbank stond hierin niet alleen. PI. herinnert in dit opzicht aan een inaugureele rede van Mr. Feith, vice-president vain den Iloogen Raad, de artikelen in Deutsche Richt©rszeitung", bet or gaan van den bond van Duitsche rechters en aan Mr. Eockema An- dreae. De verdediger hoopt, dat d Haarlemsche Rechtbank haar eige jurisprudentie getrouw zal blijven. Het Wetb. van Strafrecht is op dit puint verouderd, zooals het Wetb. Koophandel voor sommige gedeelten erouderd is, fov. waar het geheel ge baseerd is op Liet zeilverkeer en geen rekening houdt niet liet stoomvaart- verkeer. De kwestie van den eed is vraagstuk geworden, d-o or (lot men 'er een twistappel van gemaakt heeft zn de politiek© partijen. Pleiter herin nert aan de woorden van de. Bergre de: „Zweert ganschelijk niell Uw ja zij ja en uw neen zij moeial" Maar er zijn menscben, die deze woorden niet Christelijk genoeg vinden. Daarom hebben zij er een vraagstuk van ge maakt. Er is gesold met het eeds- ;stuk in ons land en Minister Modderman heeft de betreurenswaar dige uitlating gedaan, dat hij maar een uitweg zag voor „atheïsten en dergelijke onverlaten", dat zij een kerkgenootschap stichten zouden ongeloovigen. Spreker laakt woord van den Minister, die feitelijk wilde, dat er een kerkgenootschap ou gesticht worden met als eerste stel- dit: „Wij gelooren aan geen God." Evenals de Officier wijst pi. er op, dat de liberaal-denkende Christenen bezwaar hebben tegen de eedsformu le en betoogt dan, dat liet eedsvraag stuk raakt de vrijheid van geweten, die in de Grondwet is gewaarborgd als een staatsburgerlijk recht. Volgens de laatst© volkstelling De koorden 290.000 personen niet tot oein kerkgenootschap. Al die duizenden kunnen irn hetzelfde geval komen als deze bekl. Pleiter merkt verder op, dat in de zaak-Hoogland de bekl. wel tot een kerkgenootschap behoorde, ofschoon hij zijn lidmaatschap van de Roomsch Itath. kerk bad opgezegd. Do Hooge Raad lieeft toen do zaak verwezen, naar het Ann Lemsclio Ilof, om uit te maken, of het mogelijk was, dat iemand, tot een kerkgenootschap behoorend, zich daarvan weer vrij maken kan. Wal de Roomsch-kalb. kerk betreft is toen getuigd, dat ie mand die Roomsch-katfooliek is, dat ook blijft, al zegt hij zijn lidmaat schap op. De andere kerkgenootschap pen huldigen die stelling echter niet PI. handelt nu over de noodwet van 1911 van wijlen Minister Regout en herinnert aan de twee fasen, die dut ■wetsontwerp heeft doorloopen. De Haarlemsche rechtbank zal het u weder zijn, die onder do vigeur dezer noodwet het eerste von nis velt. Pleiter hoopte, dat de Rechtbank moge bedenken, dat haar vonnis lan belang is voor duizenden in den lan de. Hierna werd de uitspraak bepaald op Donderdag 20 Februari HINDERWET. B. en W. van Haarlem, doen te we ten, dat bij hunne beschikking van 11 Februari jl. aan de firma J. Sa- 'belis en Co., vergunning is verleend! tot oprichting van eeme inlichting tot het in bewaring hebben van ten hoogste 1000 K.G. terpentijn en 250 K.G. brandspiritus, in het perceel het Spaarne ©o. 73. VERLOF DRANKWET. 1. en W. vom Haarlem brengen ireenkomslig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van de wed. Heinsbergen, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol houdenden drank ande ren dan sterken dronk voor gebruik ter plaatse van verkoop in eten win kel van het perceel aan de Oranje straat no. 188, heer J. II. Peper, onderwijzer aan de Openbare School in Am sterdamstraat, lieeft tegen 1 April eervol ontslag aangevraagd wegens zijn benoeming bij het Openbaar Ou derwijs te Amsterdam. Om dezelfde reden heeft hij ook bedankt als Ie secretaris der afdeeling Haarlem van 't Ned. Onderwijizersgenootschap. DE KUNST VAN VERTALEN. De heer Dr. G. Nolst Trénité, leer- aar aan dé H. 13. S. alhier, aal in ©en openbare vergadering van het Ned'. Onderwijzersgenootschap, een rede houden over: „De kuinst van veria» ten". GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. H. Dicks, Spaarr.© 18, een ring; Pannokoek, Korte Margareihastr. 14, een zakmes; mej. R. Arnold, Col- termanstraat 2, een halsketting, P. Swaanswijk, A. L. Dyserunckstraat i, een bril in étui; mej. D. Heezo- mans, Oranjestraat 8, een hond; mej. de Weers, Brou wei-straat lOSa, een medaillon met 2 portr.; O. Heij- dernan. Tempeliersstraat 50 rood; een ketlingkast van een rijwiel; Bureau van Politie, een sleutel aan een hout je; inej. G. Heeres, Roosveldstraat 13 een handschoen; A. Schnonderbeek, de Wits'traat 24a, een R. K. kerkboek je; P. Wols, Aelbertsbergslraat 60, een dameslaschje; J. Klooster, Rozen straat 51 E, een rij wiel],mtaarn; P. J. Evele'in, Parlclaan 17, een ring; E. Prosée, Ilecrensingel 9, een kinder cape; II. Hirs, Kinderbuissingcl 4, een oorbel; F. Kuipers, Meester Joos- tenlaan 9, een duimstok; A. Wamste- ker, Hagestraat 18, een reticule iet sinaasappelen; II. Huiterts, Spek- straat 8, ean gummibal; J. Harten dorp, Breestraat 5, een rozenkrans; D. Veldkamp, 2e Zuid Polderstraat 52, een hond (colly); S. Buis, Saenre- damstraat 33, eon premie obligatie. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» Lebben het voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in tc zonden bij' do Redactie van Haorleai's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aaudacht geschonken. VRAAG betreffende den naam van een H. F. C.-speler. ANTWOORD; Uw veronderstelling is juist. Uit de Omstreken SPAARNDAM. GEMEENTERAAD. De Raad van Spaarndam heeft Don derdagmiddag voor 't eerst in bet nieu we raadhuis vergaderd, onder voorzit terschap van den burgemeester, den heer S. G. L. F. baron VAN FRJDAGIL Voor de pers, die thans voor 't eerst in den Spaarndamschen Raad verschijnt, is in 't aardige kleine raadszaaltje een goede plaats gereser veerd. Bij de opening der zitting is de heer Swaan afwezig. Er zijn twee vacatu res, waarin in de volgende vergadering na de installatie der beide nieuwbe noemde leden voorzien zal zijn. Goedgekeurd worden de geloofsbrie ven dier leden, de heeren W. Kolc en A. J. van Breda. Bij de ingekomen stukken deelt de VOORZITTER mede, dat een oproe ping "aan belanghebbende ingezetenen zal worden gedaan, om een vergade ring te houden, waarin een request zal worden opgesteld aan den Raad, ver zoekend om de gelegenheid ojicn te stellen voor aansluitingen aan1 do te lefoon. Het Hoogheemraadschap Rijn land is bereid, een telefooncel be- schikbaar te stellen, 't geen voor dc gemeente een meevaller van f 7üü is. Gedeputeerde Staten melden, dat do gemeenfebegrooting door hen is gicd- gekeurd. In bespreking komt een crediet van f 80, te verleenen voor de waterleiding^ De gemeente Haarlemmerlicde zal f 2i voor een 40-tal huizen bijdragen, zco- als in de laatste raadszitting daar is besloten. Op een vraag van Dr. NIJE bevestigt de VOORZITTER, dat het plan is, dat Haarlem water zal leveren en dat d« gemeente distribueert

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6