Verder zullen B. en W. dan de zaak onderzoeken, om een kostenbereke ning te kunnen maken. Aangehouden tot de volgende verga dering wordt de wijziging der salaris- verordening voor het onderwijzend personeel, noodig door de veranderin gen in de Militiewet. Dit In verband met het door betalen van salaris nan een onderwijzer tijdens de vervulling van zijn dienstplicht. De rondvraag levert niets op, cn de Raad gnat in zitting met gesloten deu ren het kohier van de hondenbelasting behandelen. OVERVEEN. Ned. R. K. Volksbond. Einde Februari aanst. zal de nf- deeling Overveen van den Ned. R. K. Volksbond een ledenvergadering hou den, waarin een der leden een voor dracht zal houden en levens uitreiking dor prijzen van de gehouden bloemen tentoonstelling zal plaats hebben. SCHOTEN. Opriehtïng van een gecomb. V akve reen i ging. Binnenkort zal alhier in hof Londs- gehouw van den Nod. R. K. Volksbond een propaganda-vergadering worden gehouden om te geraken tot de oprich ting van een gecombineerde vakverce- niging. Biljart concours. Donderdagavond werd in het café v. Vessom een biljartwedstrijd gehouden. De tegenstanders waren de biljartclub ,.Ons Genoegen" te Scholen en de \c-r- eeniging ..Jan Gyzenvaarl". Gespeeld werden 1200 punten. Winner was „Ons Genoegen" met 213 punten vóór. Jan Gvzenvaart kwam tot 1015 p. De hoog ste sei ic maakte de heer Admiraal met 44 punten. Het was een spannende ont moeting. SLOTEN. Bij de stemming voor lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer IJ. Visser, candidaat der vrij zie mi go partij, met 430 stemmen, terwijl 424 stemmen waren uitgebracht op den heer Schouten, candidaat der A. R- eu R. K. partijen. Z ANDVOORT. In eene Donderdag gehouden ver gadering van het Kiescollege, waarin 9 van de 20 leden aanwezig waren, is tot ouderling gekozen de heer J. M. van Brummelen. Hedenavond zal door de afdeeling Zn ntlvoort van de N.-H. Vereeuiging „Het Witte Kruis" eene vergadering worden gehouden. De agenda luidt Brief hoofdbestuur inzake toe to staan crediet van 10.000, Jaarverslagen van secretaris, .penningmeester, com missie ziekenhuis en magazijnmees ter Verkiezing twee bestuursleden tengevolge periodieke aftreding. Koloniën EEN VREEMDE ZAAK. Men schrijft uit Benkoelen aan bet „N. v. d. D. v. N. I." Den 23en December ging een em ployé van de Mijnbouw Mij. „Sim.au" met een koelie vau Tandei naar Si mau. Onderweg heeft hij den koelie, die getuige tegen hem was in een klap- zaak, doodgeschoten uit zelfverdedi ging, of om welke andere redenen, moet nog worden uitgemaakt. BRAND IN EEN PETROLEUM- TANK. Do N. Soer. Ct. meldt dat op het boorlerrein van de Dordtsche Pelro- leum Mij. nabij Goenoeng Saharie de bliksem in een petroleum-tank is ge slagen. Een koelie vond den dood, een ander kreeg zwaro brandwonden. De materieels schade bedraagt 800 ton ruwe olie; de tank is geheel vernield. Het personeel der Dordtsdhe heeft Lij het ongeluk ferm aangepakt. Sport eii Wedstrijden WATERSPORT. EEN NIEUWE ROEIVEREENIGING. Naar het U. D. verneemt, is on langs le Utrecht opgericht de ütrecht- sclie Studenten Roei- en Zeiivereeni- ging „De Batavier". Deze vereeniging is er in geslaagd, een uitnemend ter rein te krijgen voor het vestigen van haar loodsen en wel op bet landgoed Oog in Al aan den Leidschen Rijn. De opening zal waarschijnlijk begin Maart plaats hebben. Rechtszaken DIEFSTAL EN HELING. Voor de Amsterdamsche rechtbank stondc-n terec-hleen 33-jarige glazen- wassclier, een 41-jarige opperman en een 53-jarig sigarenmaker, beklaagd van verduistering en holing. Het betreft hier een verduistering van tabak, waarvan de hoer G. Dek ker het slachtoffer werd. Deze liet tabakstrippen door de vrouw van den glazonwusscher. Gewoonlijk kwam de glazenwasscher de te strippen tabak halen en de gestripte tabak aan de fabriek brengen. En in den loop der tijden werd de tabak, die men mede- gaf en terug ontving, niet zoo nauw keurig meer nagewogen. Dit gaf aan leiding tot onregelmatigheden. Het gezin, uit man, vrouw en zes kinderen bestaande, had het zeer arm. Met het tabakstrippen kon slechts f 3 per week verdiend worden en ook de inkomsten van den glazenwasscher waren niet groot, zoodat het gezin slechts één ar melijke vlieringkamer bewoonde. De opperman" in hetzelfde perceel woonachtig, verkocht af en toe wat tabak aan een sigarenmaker en later bracht hij den sigarenmaker in ken nis met den glazenwasscher, die den sigarenmaker respectievelijk 15, 22 1/2 en 8 kilo ongestri ple tabak leverde. Juist, op het oogenblik dat, de tabak naar het pakhuis van een opkoo.per Vervoerd werd, hield een rechercheur dc tabak en den vervoerder aan. De onregelmatigheden kwamen toen aan het licht en ook bleek toen, dat de opperman voor zijn bemoeiingen 65 cent had genoten. Het O. M. wees er op, dat aan den lieer Dekker een belangrijk nadeel is toegebracht. Weliswaar heersc'hto er in liet gezin van den glazenwasscher groote armoede, maar aan den ande ren kant mag niet uit het oog verloren hoe hij niettegenstaande deze armoe de een grammaphoon van f35 kocht. Tegen hem eischte spreker vijf maan den gevangenisstraf. Tegen den opperman een man die nogal misbruik van sterken drank mankte en die aan den glazenwas scher maar vijf cent het pond afdroeg, hoewel bij zeven cent per pond voor de tabak van den sigarenmaker gekre gen had werd vier maanden gevan genisstraf gevorderd. Tegen den sigarenmaker, dien liet O. M. als de verleider beschouwde, luidde de ei&ch vijf maanden gevan genisstraf. POGING TOT MOORD. Het gerechtshof te 's-Gravenhago deed uitspraak in de zaak \an L. K., bootwerker te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord en poging tot doodslag op N. Drees en diens dochter, Esther Drees, met wie bekl. verlceerrng had gehad, in de woning van D. aan den Goudschen weg te Rotterdam. (Het O. M. had sirafverzwaring tot 10 jaar geéi schil. Het Hof bevestigde het vonnis der rechtbank, zoo meldt de Tel. BURGEMEESTER EN SECRETARIS Voor de rechtbank te Heerenveen stond terecht mr. M. W., burgemees ter van Sfceenwijk, beschuldigd van mishandeling van den secretaris dier gemeente, den heer B. op 2 December j.l. Op dien dabum had het college van B. en W. vergaderd en kreeg men gesohil over liet opnemen van ©one quaestie tusschen den burge meester en den secretaris in de no tulen der vorige vergadering. De bei de wethouders achtten die opneming niet noodig, de burgemeester wel. Toen de vergadering was afgeloopen, de heeren hun jassen aantrokken, kwam het tusschen den burgemeester en den secretaris over die quaestie tot een heftig gesprek; over en weer hoorde men: „dat lieg je". Plotseling sloeg de burgemeester den secretaris met zijn wandelstok op het hoofd,, zoodat dc stok bralk. De ■heer B. deed van deze mishandeling aangifte bij de justitie. De verstand houding tusschen den burgemeester en den secretaris is sedert langen tijd zeer gespannen. De beide weihou ders hebben geprobeerd de heeren met elkaar te verzoenen, doch zonder resultaat. Na bet gebeurde, op 2 De- oember heeft dJe secretaris wegens gezondheidsredenen een maand ver lof moeten vragen. Beklaagde was niet verschenen. Als getuigen werden gehoord de heer B. en de wethouders Krop en Aberson. Bet O. M. adhito de mishjancteling bewezen en eischte f 1C0 boete of. 20 dagen hechtenis. WEDRENNEN.' De rechtbank te Amsterdam heeft hoden uitsuraak gedaan in de zaak te gen D. C. eh 8 anderen, beklaagd van het misdrijf van art. 254 bis Sr., waar bij hot gelegenheid geven tot hazard spel of het deelnemen aan een onder neming daartoe strafbaar wordt ge steld. Overeenkomstig het requisitoir van het O. M. werd D. C. veroordeeld lot 4 maanden gevangenisstraf en aan de 8 overige beklaagden geldboeten van 15 tot f 50 opgelegd, subs, hechtenis. Pm-Overadrt DE PERS OVER DE GRONDWETS VOORSTELLEN. De Standaard schrijft: i Dit schreiende onrecht, ons du sinds 1857 door liberale enghartigheid en iho.lstarrigh.eid overkomen, wordt thans eindelijk in de haitader aange tast, en in gulden schrift Green's leuze in de Grondwet overgeprent: „Do bijzondere school regel en de openbare sc-hool aanvulling". Op de iwee cardinal© punten alzoo een beslist breken met bet liberale cultuur-egoïsme der madhtbebbers, om weer het Recht te doen opwaken, en de vlag der Vrijheid weer in Ne derland te doen wapperen. Het is zoo, kerkelijk dorst men hetzelfde nog niet aan. Van nu af aan zal Art. 171 de etterende wonde plok in onze grondwet blijven. Maar ook de verbetering, waarom dit Artikel roept, komt, al gelooft thans de meer- deriield het nog niet. Wie had nu twintig jaar geleden het voor moge lijk gehouden, dat een concept-arti kel 192, als thans voor ons ligt, ooit van de Regeering zou uitgaan? En daarom nooit gewanhoopt. In Art. 171 stookt onrecht, steekt een valsdh be ginsel, en ook diit artikel gaat vroeg of laat om koud. Met rentebetaling zoo men bijtijds toetast, en desnoods zonder dat, zoo men le traag MijTt en treuzelt. Daarentegen komt er principieele beterschap in tal van formee'e quaes- tiën'j waarvoor bet volk minder voelt, omdat de Nederlandsche voQksgecst wat er stond en nog staat, nim.uor ge ijkt heeft. Tocüi is ook dat wicste. Ook op zuiverheid van den vorm blijven we prijs stellen. Dat het „bij de Gra tie Gods' nu ia opgenomen, getuigt van nationa'en geloofsmoed. Tot dus ver moest van deu boogen God uit vrees voor het ongeloof liefst gezwe gen worden. Toc'h ltan dit formeel© nooit de hoofdzaak worden.- Hel. gaat bij de Revisie om art. 80 cn Art. 192. Het is ia de nieuwe redactie van deze beide artikelen dat we, worden zo wet, breken zullen met het revo lutionaire stelsel, om weer den alou- öen grondslag onder ons staatsrecht te leggen. Een grondslag, die in Vrij heid en Recht zijn ©re en zijn krndht zoekt, en ze daarom beide wijdt en heiligt door liet lioogTieffen van do twee heilige, door God ingesUéde le vensvormen: bet Gezinsredht en liet Ou donrecht. RECHTS EN DE KAMER VERKIEZINGEN. Er worden door de rechterzijde hier en daar voorloopige candidaten voor de verkiezing gesteld. De Standaard waarschuwt daartegen. Immers, het slaat nog niet vast, „of we weer in coa litie zullen gaan." Don volgt deze ont boezeming „Wordt daartoe, wat laug niet zeker is, ook ditmaal besloten, dan drukt de moeilijkheid hiervan zeer ongelijk. Tn het ééne district mag men dan optrek ken voor een Antirevolutionair en di et 't van harte, maar in het andere dis trict moet men voor buurman naar de stembus, en dat gaat soms met lood' in de schoenen. „Toch hielden onze mannen zich oi k. in dit opzicht steeds meesterlijk. Ju districten zelfs, waar ze zeer verre in de meerderheid waren, hebben zo Looi een reeks van jaren lang met bewon derenswaardige trouw den ChristelIjk- Ilistorischen candidaat naar de Ka- mor geholpen. Denk ju Friesland maar aan Dokkum on in 't Zuiden aan Goes. „Die trouw was prachtig. „Maar juist met bet oog hierop heeft Ommen zoozeer kwaad bloed gezet. Fn meer dan iets anders maant dit voor al, om ditmaal bij elke nu weer gestel de candidatuur het geheel voorloopig karakter ervan scherp te accenluee- ren." DE VADER VAN HET KIESRECHT- ARTIKEL. In een Haagschen Brief in ..De Tijd" werd dezer dagen betoogd, dat, in zake eener goede kiesrechtforrniiie geen lid der rechterzijde bij afzonder lijke nota heeft gezegd, wat wél werd gewild. De schrijver vermoedde, dat men het daardoor de regeering ge makkelijk wilde maken bij het zoeken naar eene oplossing welke allen kan bevredigen. Naar aanleiding daarvan zegt nu het „Vaderland" De schrijver vergist zich hier. Het is n.l. volstrekt niet waar, dat neen lid der rechterzijde bij afzonderlijke nota zij'n wenschen inzake het kies recht heeft geuit. Eén lid der Staatscommissie heeft wel degelijk in een afzonderlijke no ta, cn zeer positief uitgedrukt wat hij verlangde, en dit waseen kicsrecnt dat „behalve aan gezinshoofden, evenzoo (zou) zijn toe te kennen aan zoodanige ingezetenen, die als zelf standige personen in het maatscbaji- pelijk leven krachtens aanstelling of beroep optreden", eene formule die overeenkomt met wat do.or dc regie ring ten aanzien van het kiesrecht is voorgesteld. Dat lid wasdr. A. Kuyper, c-n zijne afzonderlijke nota is in liet rap port der Staatscommissie afgedrukt. Het kiesrechtvoorstel van de regee ring is dus het kiesrechtvoorstel ven dr. Kuyper. Hot i3 zonderling, dat een rechtsch publicist een element van zoovéél be lang in den slrijd over het kiesrecht, en in onze politieke geschiedenis van den dag, over het hoofd kon zien. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaatsesamea in de pliarmacie cum laude door mej. M. J. Kuiper. Leiden. Geslaagd doctoraal examen Wis- en Natuurkunde mejuffrouw II. J. van Leeuwen en de heor J. van Bruggen. Ca ndidaatsrexamen rechten de heer M. Haisma» Gemengd Nieuws PER VLIEGMACHINE NAAR DE NOORDPOOL. Aan Amundsen wordt het voornemen toegeschreven oji zijn a. s. Fram-expe- ditio in het drijf ijs van de Noordpool, zich de medewerking te verzekeren van oen aviateur, die zoo noodig Ainund- sen in zijn aeroplaan zou kunnen me devoeren ter bereiking van de Noord pool. TENTOONSTELLING TE ANTWER PEN IN 1920. De burgemeester van Antwerpen deelde in den Gemeenteraad mede, dat da totstandkoming van de tentoonstel ling aldaar in 1920 als een feit kan worden beschouwd. Hij voegde aan da- ze mededeeling toe, dat men zich door gelijksoortige plannen van andere ste den hij had daarbij natuurlijk het oog op Luik niet van het plan zou laten afhouden. De tentoonstellingscommissie zal de beschikking krijgen over een opper vlakte van ongeveer 400 H.A. GISTING ONDER DE SPOORWEG MANNEN IX ENGELAND. Volgens het werklieden-orgaan „The Daily Citizen" heerscht er weer gis ting onder de spoorweg-werklieden, bij de Midland Railway, die zou luimen leiden tot een ernstige werkstaking. PROF. ME'i'SCHNIKOF. Uit Parijs wordt aan den „Berl. Lokal Anz." heriofot, dat aan prof. Metschnikof van liet „Instatut Pas teur' aldaar de betrekking van direc teur van het instituut van experimen- teele geneeskunde te Petersburg is aangdboden. De beroemde geleerde beeft bet aan bod in beraad gehouden^ EEN LAFFE MOORDPARTIJ. De politie te Horst, in Vest- Duitschland, is er (volgens de „N. R. Ct.") na een onderzoek, dat weken geduurd heeft, in geslaagd de daders op to sporen en fo vatten van eene laffe moordpartij. Op den avond yah Tweeden Kerstdag girigon vijf mijn werkers kalm huns weegs, toen zij zonder de minste aanleiding door drie man met mossen werden aangevallen. Tw ee van de aangevallenen waren op slag dood, iwee werden zeer twaar gewond, en vau aezen zweeft nu nog een tusschen leven en dood. De daders zijn twee Pooische mijnwerkers, do gebroeders Skomorobski, en de Itali- aansch8 mijnwerker Torriconne. De Polen hebben roods bekend. DE STANDARD OIL COMPANY. Het Hooggerechtshof te Jefferson City (Missouri) beeft beslist, dat de Standard Oil Company niet meer in Missouri wenkzaam zal mogen zijn- STAKING IN AMERIKA. Uit New-York wordt geseind: Het gerucht loopt, dat de stokers van de oostelijke spoorwegen Zondag in staking zullen guan. D: president van het syndicaat dier stokers heeft den toestand als hopeloos geken merkt. EEN NIEUWE STADHOUDER VOOR HET DUITSCKE RIJK SLA ND. Mag men de National Zeitung ge- looveo, dan zal het Rijkstand spoedig een nieuwen stadhouder krijgen. Graaf Wedcl zou namelijk te Straats burg vervangen worden door hertog Joh a n- A'lbreoh t van Mecklenburg, den stiefbroeder van den Prins der Nederlanden. DE HELDEN VAN DE ZUIDPOOL. De Londensche Hbld.-berichtgever schrijft Het'spreekt als van zelf, dat hot En- gelsche volk alles wil doen om le hul digen de nagedachtenis vau kapitein Scott en degenen, die niet hem het le ven lieten in het Zuidpool-gebied, en dat niet te vergeefs door Scott in ziin aangrijpend laatste schrijven een le- roep werd gedaan op de natie, nm te zorgen voor de aciiter-geblevencn van hen. die met hem sneefden. Niet alleen dat de eerste minister, naar ge reeds weten zult, in het Lager huis op een desbetreffende vraag van den heer A listen Chamberlain ant woordde, dat de regeeirng zal r ede- werken om ann kapitein Scott's laat- sten wenseh te voldoen niet alleen dat de Admiraliteit besloten heelt de nabestaanden der overledenen te be handelen als waren de vijf Pool-reizi- geis gesneuveld in krijgsdienst, ook uit liet publick worden reeds allerlei plannen gemaakt om te hc-ijxm en te eeren. In den St. Paul's Kathedraal zal hun ter eere heden, Vrijdagochtend, een korte, plechtige dienst worden gehou den, maar bovendien worden vele an dere plannen voorbereid. Het is altijd merkwaardig in Enge land, hoe spoedig men in dergelijke tot de wereld sprekerde gebeurtenissen practisch optreedt. Reeds Woensdag avond gaf do Lord Mayor te kennen, dat hij voornemens is een fonds te vormen ten bate der nagelaten IhArek kingen van de gesneuvelden de „Dai ly Telegraph" en „Daily Chronicle" openden fondsen met een aanmerke lijk bedrag, waarvoor o. a. de Noord- Pool-ontdekker Peary dadelijk tele- gTapliisch honderd dollars beschik baar stelde; liet „British Ariarctic Committee", dat Scott's expeditie uit rustte, doet een beroep op de natie <n zal vermoedelijk daaitce samenwer ken met de Royal Geographical So ciety", en zoo zuilen zeker binnen kor ten tijd groote sommen worden bijeen gebracht. De bladen wijzen er op, dat die som men ook zéér groot behooren te zijn. Immers, zeggen zij, men dient niet te vergeten, dal de mannen, die uan dc Zuid-Pool het leven lieten, waren zij in hun vaderland teruggekeerd, onge twijfeld een spoedige promotie z< uden hebben gemaakt, en dat kapitein Scott schatten zou verdiend hebben met het door hem over zijn expeditie uit te ge ven boek en lezingen, te houden door ganscli de wereld, van welker op brengst ziin deelgenooten, \olgzns de te voren door hem gemaakte bepalin gen, hun aandeel zouden hebben ge had. In diè verhouding dus, zoo wordt opgemerkt, moet de financieel© steun zijn, die de nagelaten betrekkingen zullen krijgen. Verder beslaan er plannen een ge- denkteeken voor kapitein Scotl rp te richten te Devonport in Devonshire, waar hij geboren werd, en te Cardiff, waar hij met de „Terra Nova" had ge hoopt te zullen terugkeeren. Scott's bejaarde moeder woont te Henley on Thames en bij haar in luiis bevindt zich thans zijn driejarig zoon tje, gedurende den tijd, dat mevrouw Scott afwezig zou zijn om haar man te gemoet te reizen. Den zwager van Scott, do luitenant ter zee Bruce, maakte deel uit van de expeditie. Met spanning worden hier meer bij zonderheden over de tragische gebeur tenissen aan het andere einde der aar de, te gemoet gezien. DE MOORD TE WEENEN. Naar uit Wecnen aan tie „Tel." gemeld wordt, heeft de politie Paul Kunschok. den moordenaar van de afgevaardigde Schuhmeier, opnieuw een verhoor afgenomen. Kunschok gaf op de hem gestelde vragen duidelijke antwoorden. Hij sprak heel kalm cn verklaarde ten tweeden male. dal hij de daad uit innerlijke overtuiging en na rijp overleg gepleegd had. Zondagmiddag wordt Schuhmeier begraven. Aan het graf zal door de afgevaardigden Ellenbogen en Neu mann het woord gevoerd worden. De bond van sociaal-democraten beeft tal van condoleantics ontvan gen, o.a. van den voorzitter van het parlement, van dc christelijk-sociale vereeniging, van den minister-presi dent. enz. DE BEëEDIGING VAN DEN KEUL- SCHEN AARTSBISSCHOP. Donderdagmiddag had in het ko ninklijk slof te Berlijn de be eed i ging {laats van den nieuwen aartsbisschop van Keulen, dr. Von Hortmann. Na de aflegging van den eed richtte de Kei zer een toespraak tot den aartsbis schop, waarin hij op het zegenrijke wees van een verhouding van volko men vertrouwen van de Kerk tot den hoogsten drager van liet staatsgezag, on het vertrouwen uitsprak dat de aartsbisschop in zijn nieuwe waardig heid zal bevorderen dat naast de aan hankelijkheid van geestelijken en lee- ken aan de kerk, ook de trouwe toe wijding aan de dynastie, warme va derlandsliefde en gehoorzaamheid aan de overheid zullen staan. Het proces fler Auto- Bandieten. (Tiende dag.) De Parijsche correspondent van de „Telegraaf" seint over dc zitling van Donderdag Het verhoor der getuigen, die ver klaringen kunnen afleggen over hel gebeurde te Montgeron en Chantïïïy, werd heden voor een talrijk publiek voortgezet. De heer Jean Scnnac, die zicli bezig houdt met vakvereenigings- politiek, legt een verklaring af. o.a. zeggend „Verleden jaar, ik meen den 24en Maart, verzocht ik Soudy 1200 francs te gaan halen bij den apotheker Ber nard, to Parijs woonachtig, die mij deze som moest leenen. Soudy heeft werkelijk dit geld gehaaid, maar heeft liet mij niet ter hand gesteld. Sindsdien heb ik hem nooit terugge zien. Ik wilde echter geen aanklacht tegen hem indienen. De president: Ging hij den 24cn naar Bernard? Sennac: Ja. Want den avond van den 24en gaf ik hem een ontvangbe wijs, gedateerd voor den 25cn. Den 26eu bracht ik een bezoek aan Ber nard, die mij zeide, dat hij Soudy daags te voren bij hem gehad had. De president geeft nu het woord aan den heer Charles Bernard, apo theker, en gewezen afgevaardigde van Bordeaux. Deze getuige verklaart, dat de heer Sennac hem verzocht heeft zijn tusschenkomst bij <le regeering aan le wenden om te verkrijgen, dat een verbod van verblijf dat tegen Soudy uitgesproken was. tengevolge van een veroordeeling, opgeheven zou worden. „Op deze wijze aldus de getuige kwam ik met dteti iomron man in kc-nnis en een ander maal overhan digde ik hein de 1200 francs, die voor Sennac bestemd waren en ik weet, dat Soudy dit geld voor zich zelf ge houden heeft." De president: „Wanneer hebt gij hem dat geld ter hand gesteld?" Bernard: „Dat kan ik u niet met zekerheid zeggen. Zooals ge ziet draagt het ontvangbewijs den datum van 25 Maart. Maar op een los briefje heb ik genoteerd, dat die som den 27slen uit mijn kas genomen is." De president: „Gij zijt dus gewoon verscheidene dagen te wachten met hei bijhonden van uw kasboek?" Bernard „Dat kan mi] net zoo goed als ieder ander overkomen, maar 1200 francs is een belangrijk bedrag en het dunkt miï. dat ik onmïddelliïk heb moeten noteeren,, dat ze uitgege ven werden. De president: „Hoe laat kwam Sou dy bij u Bernard: „Dat kan elf uur of half twaalf 's morgeus geweest zijn. Ik zou mij juist aan tafel begeven." De procureur-generaal„En Soudy verklaart, dat hij om 8 uur "s morgens bij u kwam." De advocaat van Soudy: „Waart gij van plan uw eerste of uw tweede dejeuner te gaan gebruiken Bernard: „Ik meen, dat het "smid dags was." Soudy„Ik betreur hetgeen ik ge daan heb, maar als de heer Bernard goed nadenkt, zal hij zich herinneren, dat ik 's morgens om kwart over ach ten kwam. De heer Bernard was toen juist bezig met schrijven." Bernard: „1-Iet is waar, dat ik den ochtend gewoonlijk doorbreng met mij te wijden aan letterkundigen ar beid." De advocaat van Soudy„Het was dus 's ochtends vroeg dat Soudy bij u kwam Bernard.Het is mogelijk, Ik durf het niet te zeggen." Men gaat nu voort, met het hooren der getuigen h décharge. Ter sprake komen de omstandighe den, waaronder de dood van den ad judant-chef van de-n veiligheidsdienst, Jouin, plaats had. Colmar, de eerste inspecteur van den veiligheidsdienst, doet het ver haal dezer tragische omstandigheden. De president stelt nu eenige vragen aan den getuige. President: „Was do deur op het nachtslot (h double tour) gedraaid?" Getuige: „Ja." Gauzy: „Dat zullen wij nog wel nader zien." Getuige„Gij hebt dat bij de In structie toch immers zelf erkend 1" Advocaat Berthon„Heelemaal niet I" Getuige„Wel waar I" Advocaat Berthon: „Geen kwestie van 1" President„Wat hebt gij. nadat gij getroffen neergevallen waart, tot uw collega's gezegd Getuige ,,Tk zei Beste Robert, ik ben verloren." Advocaat Bertlion „Kunt gij onder eed© bevestigen, dat Gauzy afwist van de aanwezigheid van Bonnot in zijn woning Getuige „Ja I" President„Dacht gij Bonnot bij Gauzy te vinden Getuige: „Wij dachten niet aan Bonnol wij kwamen daar huiszoeking doen, wegens den moord te Thiaïs." PresidentHeeft de heer Jouin tot Gauzy gezegd „Als je het niet toe geeft, dan lap ik je er bij Getuige „Het is zeker, dat Monier bij Gauzy gelogeerd had." Gauzy neemt nu het woord en ver zoekt den juryleden, bij hem thuis te Ivry te komen zij zulten dan zien, zegt hij, dat liet verhaal dezer vreese- lijke gebeurtenissen door de getuigen onjuist is medegedeeld. Terwijl de plattegrond van Gauzy's huis onder de jury-leden wordt rondgedeeld, beweegt de beklaagde opnieuw de gezworenen, een onderzoek in 1 o c o te gaan in stellen. „Ik smeek u er om", aldus Gauzy. „Ik lijd nu al tien maanden, ik ben bijna gek geworden, ik was op gewekt en vroolijk, een jongen haast, nu l>en ik een oud man gew orden!" Alsnu wordt de uiidei-ius1^:cLeuf Ro bert gehoord, die op zijn beurt den moord op Jouin verhaalt. President „Was de deur van de wo ning op het nachtslot Getuige „Ik weet er niets van, ik kwam achteraan." President „Wist Gauzy, volgens u, dat Bonnot bij hem thuis was Getuige „In ieder geval wist hij, dat er iemand was." President„Waarop steunt gij dien Indruk 1" Getuige „Omdat hij de vlucht nam, en niets deed, om het drama te verhin deren. llij zond ons per slot van re kening den dood tegemoet." Gauzy ..Heeft mijnheer Colmar mij de deur zien of hooien openen Colmar „Ik heb u de deur zien ope nen en ik heb het geluid van het twee maal omdraaien van het slot gebomd." Gauzy „Gij hebt niets kunnen zien! Ik verzoek den gezworenen, ij mij thuis te willen komen, zij zullen dan wel merken, dat gij niets hebt minnen zien. Meer dan wie ook, betreur k bet geen er in mijn huis is voorgevallen. Dikwijls heb ik tot mijzelf gezegd „Door jou onvoorzichtigheid en dwaasheid is die mijnheer in jou wo ning gedood. Maar ik ben niet schul dig." President „In ieder geval hebt gij hen, die zich bij u kwamen vervoegen, niet gewaarschuwd, zooals gij het li&dt moeten doen, en zooals ieder fa'soen- lijk rnan zou hebben gedaan." Hierna werd het eerst de mspec- teur Sevetre gehoord. Ilij doet bet verhaal van den moord "op Ji uin, en zegt dan, dat er aan Gaoz> een por tret van Bonnot werd getoond, die daarin den man herkende, d:e:i nij een ondcidak had verschaft. President„Verbleekte Gauzy op het oogenblik, dat de lieer Jouin naar boven w ilde gaan Getuige: „Ja, hij verschoot." President„Wie heeft de deur ge opend Getuige „Dat deed Gauzy." Vervolgens legt Sevetre getuigenis af over de arrestatie van Callemm en Soudy, waaraan hij eveneens leeft deelgenomen. Callemm bood heftigen tegenstand. Hij trachtte zijn arm vrij tkrijgen om een revolver ter hand te nemen, die Lij in den zak had. Callemin „De agenten sloegen mij als wilde dieren." Soudy „Toen ik gearresteerd werd, zei Sevetre „Die is rijp voor „de ber th" (dwangarbeid). Toen zei Colmar „Dat kun je begrijpen hij is voor „de weduwe" (de guillotine)". Toen heb ik geantwoord „lk héb nog een paar maanden te leven. Of Lk sterf door de guillotine, of door de tering, dood ga ik toch." Sevetre „Hij zei ook, dat de kogels uit zijn revolver voor ons bestemd wa ren, en dat hij blauwzuur voor zich zelf bij zich had." Vervolgens wordt vrouw Wilhelm gehoord, die de vlucht vau Bonnot (na dat hij Jouin had doodgeschoten! ver haalt. De bandiet trad met de revolver in de vuist bij haar binnen, met de woorden „Geen woord, of ik t je een kogel door je kop!" Daar ij doodelijk verschrikt was, kon v v .v Wilhelm niets beletten. De advocaat „Wat denkt gij van Gauzy Getuige „Iiij is een best rnensch (un excellent homme) on een brave va der voor zijn kinderen Advocaat Berthon stelt nu een e;sch van conclusie, strekkende, om de ge zworenen toe te staan zij hebben er trouwens het recht toe den wensch uit 1e spreken, om ren onderzoek i n loco te Ivry te gaan instellen, ten einde daar de omstandigheden, waar onder de dood van Jouin plaats vond, na te gaan. De procureur-generaal verklaart, dat liij zich niet tegen de verplaatsing der justitie verzet, maar doet opmerken, dat, wettelijk, alle beklaagden en hun verdedigers tegenwoordig moeten zijn bij de vaststelling der leiten. Het Hof besluit, morgen omtrent dit punt uitspraak te doen, waarop de zit ting wordt opgeheven. Stoomvaarfberichten KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Castor arriveerde 13 Febr. v. Amsterdam te Rotterdam. Het st. Aaior arriveerde 11 Febr. van Rotterdam te Algiers. Het st. Apollo arriveerde 13 Febr. v. Hamburg te Amsterdam. Het st. Ceres vertrok 13 Febr. van Amsterdam naar Genua. Het st. Atlas arriveerde 12 Febr. van Malaga te Cadïx. Het st. Flora vertrok 13 Febr. van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Pollux, van Odessa naar Am sterdam, passeerde 12 Febr Gibraltar. Hot st. Clio arriveerde 12 Febr. van Konstantinopel te Odessa. Het st. Themis vertrok 12 Febr. van Pillau naar Amsterdam. STOOMVAART-MIJ. NEDERL \ND. Hot st. Koningin der Neerlanden (uitreis) vertrok 13 Febr. "ran Genua. Het st. Karimata (thuisreis) passeer de 13 Febr. Dungene^s. Het st. Krakateu (thuisreis) vertrek 13 Febr. van Malta. Het st. Timor (thuisreis) is 12 Febr. Point de Galle gepasseerd. KON. WEST-TND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem III arriveerde 13 Febr. van Suriname te Amster dam. STOOMVAAR T-M U. OCEAAN. Het st. Dardanus, van Amsterdam naar Java, arriveerde 13 Febr. te Port Said. Het st. Dernodccus arriveerde 13 Fe bruari van Japan en Singapore te Am. sterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hoilandia (uitreis) is 13 Febr. Fernando Noronha gepasseerd. Het st. Zeeland ia (thuisreis) vertrok 12 Febr. van Pao Janeiro. ROTTERDAMSCHK LLOYD. Het st.. G oen boer (uitreis) vertrok 12 Febr. ran. 12 uur 30 m. van Southamp ton. (Het schip was wegens mist opge houden). Het st. Jacatra (thuisreis) arriveerde 13 Febr. te Suez. liet st. Kawi (thuisreis) vertrok 12 Febr. van Periin. liet st. Kediri vertrok 12 Febr. van Hamburg via Antwerpen naar Java. Het st. Tabanan arriveerde 13 Febr. van Rotterdam te Padang. Hot st. Tamboia ai meerde 13 febr. van Batavia te Rotterdam. Het st. Pontianak (thuisreis) vertrok 13 Febr. von Marseille. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st Amsteldijk, van Baltimore n. Rotterdam, vertrok 12 Febr. van New port News. Het st. Rijndam (thuisreis) passeer de Donderdagmiddag 2 uur Lizard. Het st. Themisto, van Savanuah n- Rotterdam, arriveerde 12 Febr. te Fer- nandina. Het st. Zijldijk vertrok 12 Febr. van Philadelphia naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7