luuurs Duftii DERDE BLAD Vrijdag 21 Febrnarl 1913 Buitenlairiscii Overzicht De Balkan-vulkaan, Van de De strijd om Skoetari. Uit Cataro werd naar Weenon ge- >eind omtrent den toestand voor Skoc- iiu'i: „De verbonden Servische en Mon- tencgiijnsciie troepen hebben, ten ge- volge van de ernstige verliezen, en van de onwaarschijnlijkheid, met het thans ter beschikking staande belege ringsleger Skoetari te nemen, een pau- ie doen intreden, om den uitgepulten troepen rust te gunnen, 011 het wach ten op het aankomen van nieuwe Ser vische leger-afdeelingen en belege ringsgeschut. De luatste aanval op Skoetari is geëindigd met een neder laag der Serviërs en Montenegrijnen. Het vuur van de TurkscJie batterijen richtte onder do aanstormende troepen groote ver woest ingen aan. De groole koude en de moeilijkheid van de uppro- viandeering veroorzaken, dat de toe stand van de belegeraars zeer moei lijk is." Tusschen Grieken en I Turken. Uit Phïlippiades wordt gemeld, dat' de Turksche troepen de Grieken aan vielen op de hoogte Mausliassa. Do Grieken voerden, door artillerie ge steund, een tegenaanval uit. 7.ij ver dreven de Turken uit de verschansin gen, die ze op de hoogten bezet hielden. Uil Saloniki is te W'eenen bericht ontvangen, dat de toestand van de Gliekscliö troepen voor .lanina ongun stig genoemd moet worden. Janina is aan de noord- en westzijde niet inge sloten en de Turksche verdedigers krij gen voortdurend hulp 'uit Albanië. Van een belegering is dus eigenlijk weinig sprake. Het Roemeensch-Bulgaarsch coiithc. liet gevaar, dat vau liet Roemeensch- Bolgaaische conflict dreigt, schijnt, volgens de jongste berichten, iets te verminderen. Uit verschillende hoofd steden wordt gemeld, dat ook de Roe- ineciische regeering in principe ge neigd is, de Europeesclie bemiddeling te aanvaarden. Zoo werd uit Sofia, waar nog kort geleden in de leidende kringen een ernstige stemming heerschte naar Wecnen bericht, dat eon verandering geconstateerd kan worden. Men gelooft reeds nu in Sofia te kunnen aankondigen, dat tusschen do standpunten van de beide regeerin- gen een voor beide partijen aannemelij ke middenweg gevonden is. Veronder steld mag worden, dat de Bnlgaarsche «peering hot afstand doen van Silis- tria onder bepaalde voorwaarden niet meer beschouwen zal als een onmoge lijke concessie. Volgens den Petersburgschen corres pondent van du „Neue Freié Presse" wordt in liet ministerie van buitea- landsche zaken verklaard, dat hei reeds zeker is, dat Roemenië en Bulga rije de bemiddeling der mogendheden zullen aannemen, en dat de twist op vredelievende wijze bijgelegd zal wor den. 't Is nog niet zeker, welke mogend heden zullen aangewezen worden, om de bemiddeling op zich te nemen. Ook wordt gemeld, dat mocht deze bemiddeling geer. succes hebben, er kans is, dat een scheidsgerecht van kleine mogendheden zal worden sa mengesteld. 't Oorlogsgevaar is dus wel voorloo- pig geweken. Gelukkig 1 Ds Uooflscbap van Frankrijk'! nieuwen president. De Boodschap van den nieuwen pre sident der Franscho republiek Poin- caré die Donderdagmiddag in het parlement door den minister-president Briand is voorgelezen wijst tp de vreedzame en regelmatige wijze,, waar op de macht van den president is over gedragen daaidoor wordt opnieuw aan de geheele wereld getoond, hoe onwankelbaar en sterk de republikein- sche instellingen zijn, en opnieuw de levenskracht van Frankrijk, dat zich definitief gewend heeft aan de zc-den «Ier vrijheid. De president zegt, dat hij zich, op de eersie plaats in het land, zal herin neren de angstvallige loyaliteit, waar mede zijn groote voorganger zijn lioo- ge betrekking vervulde. Evenals deze zal hij er een eer in stellen de grond wet te verdedigen, die na de svreede beproevingen van 1870, Frankrijk een lang tijdperk van kalmte en nrbeid verschafte, dut niet moet worden on derbroken. De boodschap wijst op de noodzake lijkheid voor de uitvoerende macht om llink en voorzienend te zijn. De regee ring moet ongekuot het gezag vasthou den, onder toezicht van het parlement eu in ernstige uren de gids en raadge ver van de openbare meening zijn. Wij moeten ons beijveren na te gaan, wat de nieuwe denkbeelden voor le vends en vruchtbaars kunnen bevatten voor de toekomst. De boodschap gaat dan de verschil lende hervormingen na, die in de re publiek zijn ingevoerd, en wijst er op, dat het voornamelijk de wensch is naar ineer rechtvaardigheid bij de belastin gen, verbetering van het kiesstelsel, oindat de verkiezing de zoo juist eu ernstig mogelijke uitdrukking zij van den volkswil. De republiek betuigt sympathie en belangstelling voor den landbouwer, wiens last zij wil verlich ten zij stelt belang in den voorspoed en den bloei van handel en nijverheid en beijvert zich, alle bronnen van eco- hwnisclicn rijkdom te doen vloeien. De republiek ziet ook op sociaal ge- ried een oneindig veld van hoop en verbetering. Ze heeft den plicht de cr ue en rust in hei binnenland te hand naven, naijverig te waken voor het «Venwicht van de begrooting en voor het integriteit van de financieele macht van den staat, en voorts alles te doen wat van haar afhangt om Frankrijk, bij de algemeene achting en de natio nale waardigheid, ook de weldaden van den buitenlandschen vrede te ver zekeren. De boodschap gewaagt ten slotte van de Fransche politiek en den wereldvrede. „De vrede laat zich niet door den wensch van een enkele mogendheid voorschrijven, nooit was liet spreek woord uit de oudheid juister dan thans. Het is voor ons volk thans on mogelijk met goed gevolg vredelievend te zijn, indien het niet steeds tot den j oorlog gereed is. Een kleiner Frank rijk door eigeïï schuld aan minachting] en vernedering blootgesteld, zou geen Frankrijk meer zijn het zou &en mis-, daad tegen de beschaving zijn, als men Frankrijk liet vervallen te midden van zoovele naties, die voortdurend baar militaire kracht ontwikkelen. Ons le ger en onze vloot geven ons dagelïjKs bewijzen van hun toewijding en waak-1 zaamheid. Laat ons ijverig denken I zich dus vooral op hen richten, laat ons voor geen moeilijkheid of offer te- rugdeinzen om ze krachtiger en flin ker te maken. In hun stillen arbeid zullen zij de beste hulpmiddelen zïjn: voor onze diplomatie. En onze woor-| den ten gunste van vrede en mensche- lijkheïd zullen meer kans hebben ge hoord te worden, hoe beter bewapend en hoe vastberadener we zullen zijn. Sedert maanden arbeiden 'wij met geheel Europa om de gevaren te be zweren van een betreurenswaardige crisis, sterk door het vertrouwen van parlement en land, zeker van den trouw dezer bondgenooten en vrien-l den. De regeering der republiek zal1 met energie een politiek volgen van vrijheid, wijsheid en vastberadenheid. En voor het dienen vau deze politiek, ter handhaving van de eensgezindheid in de toekomst, zal ik al mijn krachten aanwenden." De boodschap vond groolen bijval, zoowel in de Kamer als in den Senaat. De slotpassages wérden in de Ka mer vooral levendig toegejuicht door het Centrum en door een groot deel der linkerzijde. In den Senaat ontstond bij de voor lezing van de zinsnede betreffende de kiesfecht-iiervoriumg uemg gemompel, de pussages daarentegen, waarin ge sproken werd van de versierkiug van leger en vloot vonden algemeene toe juiching. De Tsaur van Rusland heeft, tenein de uiting te geven aan zijn vriend schappelijke gevoelens jegens Frank rijk en zijn persoonlijke genegenheid voor president Poiucaré, dezen de or de van St. Andries verleend. De revoiutie in Mexico. Uit een nader telegram omtrent liet gebeurde blijkt, dat de beweging te gen Madero bet resultaat was van een samenspanning, die Maandag op touw was gezet. Het bleek nl. dat generaal Blanquet die doorging voor een vriend van Madero en zijn nieuw aangekomen manschappen volstrekt niet bereid waren aan den strijd deel te riemen. Blanquet kreeg last het na tionale paleis te bezetten/maar toen bleek, dat hij niet van zins was een hand uit te steken, hadden er tusschen hem en generaal Iiuerta, den leider der revolutie, besprekingen plaats, en men werd het toon eens over een staatsgreep, want.Blanquet wilde aan dezen gruwel ij ken burgeroorlog een einde gemaaicl zien en speelde dus eigenlijk de verrader. Generaal Blan quet belastte er zich toen blijkbaar me de, Madero onschadelijk te maken en gevangen te nemen. Bij deze gevan genneming lav an i het nog tot een ge vecht, waarbij kolonel Riverale door het hoofd der politic werd doodgescho ten, Voor deze daad wil Huerla nu ook Madero aansprakelijk stellen. Er is kans, dat lrij verbannen zal worden. Zooals we reeds meedeelden, zijn de opstajidelingenaanvocrders in 't noor den niet bereid, generaal Huerla's pre- sidenlschao te erkennen hier dreigt dus nog weer nieuwe strijd. Omtrent, 5e verliezen in den burger oorlog in de hoofdstad wordt meege deeld, dat het aantal dooden, tijde rus den opstand zeker niet minder dan 3000 zal bedragen, terwijl het aantal gewonden tusschen 8 en 10.000 zou be dragen. De meesten der slachtoffers zijn niet soldaten, maar mannen, vrouwen en kir. de ren, die niet tijdig de vuurlinies konden ontvluchten. Hoe veel slachtoffers er echter nog zuilen worden gevonden in de hulzen, die bij het begin van het bombardement wer den verlaten, is nog niet bekend, j De aangerichte materiec-le schade 'kan nog niet hij benadering worden geschat, zij moet echter in de millioe- nen dollars loopen. Alle leden van de familie Madero zijn gevlucht. Diaz heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij zich candidaat zal stellen voor liet presidentschap en men acht het waarschijnlijk, dat Huer- ta zich tegen zijn verkiezing niet zal verzetten. Naar men verneemt, is één der rede nen, waarom Diaz geen moeite heeft gedaan om tot voorloopig president benoemd te worden, dat hij geheel vrij I wensehte te zijn in de leiding zijner partij in den aanstaanden verkiezings veldtocht. Het lot van Madero is in handen van het nieuwe kabinet gelegd, en dat zal spoedig een beslissing nemen. De oud-president is thans de gevan gene van Huerta, deze heeft echter ge weigerd eenige aansprakelijkheid voor zijn lot te aanvaarden. 300 politiek-, gevangenen zijn in vrijheid gesteld. De regeering der Vereenigde Staten zal de nieuwe Me.xicaansche regeering niet eerder kennen, voordat deze met terdaad bewezen heeft, in staat te zijn de orde en rust in het land te herstel len. vende belangen van beide rijken en van het Duitsche en het Russische volk, wien de wederzijdsche goede na buurschap ten voordeel strekt en die door geen feitelijke geschillen verhin derd worden om zich binnen hun gren zen vreedzaam naast elkander te ont wikkelen. In vast vertrouwen op het voortdu ren van de vriendschap tusschen Duitsrilland en Rusland, nemen wij van harte deel in het jubelfeest van het huis Romanow, terwijl wij daarbij den wensch uitspreken, dat het Tsaar Nicoiaas en zijn opvolgers gegeven moge zijn in een gelukkige regrering ook verder te arbeiden aan de wel vaart en de grootheid van Rusland." Een betooging in de Fransche Kamer. Tijdens een rede. die de minister van financiën in d.e Kamer hield bij de be handeling van het wetsontwerp op do inkomstenbelasting, werd op de pu blieke tribunes gemanifesteerd en wer den papieren in de zaal geworpen. Ongeveer twintig beioogers werden verwijderd. Delcassé als diplomaat. De oud-minister Delcassé is benoemd tot Fransch gezant te Petersburg. Obstructie in de Belgi sche Kamer. De socialist'sche linkerzijde der Ka mer heeft volgens het „Handelsblad van Antwerpen" in een vergadering overleg gepleegd, om ernstige obstruc tie te "gaan voeren tegen het wets uit werp tet reorganisatie van liet leger, orn zoodoende de stemming daarover te vertragen tot na 14 April, den datum der algemeene werkstaking. Automatische geweren in Frank r ij k en Duïtschland. De „Taglïche Rundschau" deelt me de, in verband met het bericht, dat men in .Frankrijk van plan is, bij de a. s. legèrvoorstellen automatische ge weren in te voeren „Het is in Duit sche militaire kringen reeds lang be kend. dat de Franschen een practised zeer bruikbaar model van automati sche gew eren bezitten, die algemeen in het leger ingevoerd zouden kunnen worden. Daarentegen schijnt men in Frankrijk nog niet te weten, dat ook wij een model van een automatisch ge weer hebben, dat aan alle eischen vol doet, en dat in het vorige jaar in Spun- dau onderzocht is, welk onderzoek nf- geloopen is tot volkomen tevredenheid van de militaire vaklieden. Wanneer dus Frankrijk het automatische ge weer zou invoeren dan zou in Duitsch- land niet het minste bezwaar bestaan, het voorbeeld der Franschen na te vol gen. Wel staan de Duitsche vaklieden op het standpunt, dat men Frankrijk in deze quaestie moet laten voorgaan, daar naast de voordeden, die het automatische geweer met zich brengt, ook aanzienlijke nadeden op den koop toe genomen moeten worden." De Duitsche luchtvloot. Zooals bekend is, zal de Duitsche re geering een crediet van 20 millioen mark vragen voor de uitbreiding van de Duitsche luchtvloot, de aanschaf fing van luchtschepen en vliegmachi nes eii het daarbij behoorend materieel en de uitbreiding van het personeel der luchtschepen. Volgens de. „Tögliche Rundschau zal de regeering o. a. voorstellen te doen bouwen drie luchtschepen van het systeem „Zeppelin", een luchtschip van het systeem „Schütte-Lanz" en één van liet systeem „Parseval'', j Nieuwe onrust in Marokk o. 1 Op nog geen 15 K.M. afstand van Fez heeft een hevig gevecht plaats ge had tusschen een Fransche kolonne en een harka, die de dorpen van een den Franschen wolgezinden stam plut- brandde. Er is in de omgeving van de hoofd stad weer een ernstige gisting onder de douar-bewoners merkbaar. Allerlei. Duitse li land. en Rusland. Naar aanleiding van het jubileum van het Russische keizerlijke huis schrijft de „Nordd. Allgem. Zeit." (de spreektrompet der Duitsche regeering) ,.De handhaving van de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tus schen Duitschland en Rusland is in overeenstemming met de groote blij Binnenland POKKEN. De politie te Gronau heeft bekend gemaakt, dat -inwoners van Gronau niet zonder wettige of noodzakelijke redenen de grens over mogen. Bij hun terugkeer loopen ze gevaar acht dagen lang ter observatie in de pok- kenbarak te worden opgtnomen. De taalcursus voor kinderen' van Nederlandsche ouders te Gronau, wel ke gegeven wordt door een onderwij zer uit Losser en één uit Enschede, is voorloopig uitgestelid. DE BOTSING BIJ SWALMEN. De toestand van d-en pcstconducteur Ubben uit Maastricht, die in de kli niek te Roermond verpleegd wordt, is vrij gunstig te noemen. Ubben hoeft enkele ribben gebroken en een wonde boven het hooid beko men; hij klaagt over inwendige pijnen en pijnen in het hoofd, zoo meldt de L. K. STOOMJACHT PORTHOS. Het van spionage verdachte Duit sche stoomjacht Porthos passeerde gistermiddag Lobith, naar Pruisen. EEN OUDE VROUW VERBRAND. Woensdagavond is de bijna 80-ja- rige weduwe Doornberg, wonende in de Polsbroek te Zutphen, te dicht bij haar glceïende kachel gekomen, waar door haar kleeren vlam vatten én zij, hoewel spoedige hulp werd verleend, onder lievige pijnen is overleden. BRANDEN. In den nacht is te Nieuw Buinen gedeeltelijk afgebrand een huis bo- hoorende tot een blok van 12 wonin gen, eigenaar de heer A. J. Bakker, glasfabrikant aldaar. DE ROTTERDAMSCI-IE HAVENS. B. en W. van Rotterdam doen den Raad mededeelïng van een belangrij ken grondaankoop onder de gemeen te Schiedam. Het complex is gelegen bezuiden Schieiands hoogen zeedijk tusschen de Schiedamsche Brouwerij en de gronden waarin de Keile-, Lek- en lJselhaven reeds worden uitge voerd, en de nieuwe gasfabriek in aanbouw is. Zij beslaan een opper vlak van ruim 57 hectaren. 13. en W. hebben deze in honden voor jl.42Ü.755, of dooroen voor ƒ2.40 den vierkanten ineter. In de toeiichung wijzen B. en W. er op, dat in den loop van dit jaar nog een groot deel der reeds genoem-1 de havens met aansluitende terrel- nen voor ingebruikneming gereed zal j ziju. En de daarvoor ingekomen aan vragen wettigen het vermoeden, dat dit lieelé oppervlak reeds -dadelijk groolendeels verhuurd zai worden. Naar een ander terrein moest dus! omgezien worden. Eerst zal evenwel een grenswijziging met Schiedam uuudig zijn. Bij de grenswijziging die daartoe ditmaal noodig zal zijn, rijst, zeggen B. en W. verder, onvermijdelijk de vraag, of wc niet verder moeten gaan, en ot de tijd niet gekomen is voor sa mensmelting van de helde gemeen ten, wier belangen in zoo menig op zicht samengaan. Dit denkbeeld, reeds in den Schiedamschen Raad geop perd, zal eerlang onder de oogen zijn te zien. B. en W. wensclien er op to wij zen, dat er niet aan gedacht zal kun nen worden, deze vereeniging van de beide gemeenten tot sland te brengen tegen den wensch van een harer, maar dat slechts door den vrijen wil der daartoe geroepen organen de éénwording zal kunnen geschieden. L. SMIT JZN. De lieer Leendert Smit Jzn., direc teur van de sloombootreederij Fop 1 Smit Co., te Rotterdam, is op 57- jarigen leeftijd, te 's-Gravenhage overleden, zoo meldt de „N. R. Ct.". DE „HEEMSKERCK". De pantserkruiser „Heemskerck", komende van Villefranche, is te Al giers gearriveerd en met de gebrui kelijke saluutsciioten ontvangen. Het schip zal binnen een week naar den Helder vertrekken. KAMERVERKIEZINGEN 1913. j De centrale antirev. kiesvereeniging te Briellc heeft, in overleg met de Chr.-Hist. Unie, tot voorloopig can didaat gesteld ds. H. C. Hogerzeil, NccL Herv.predikant te Viissingen, die bereids deze candidatuur lieeft aanvaard, zoo meldt de „Rott.". In de vergadering van de Centrale Kiesvereeniging werd met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer bij de a.s. algemeene verkie zingen voor het district Harlingeri, mr. A. D. Q. Fockema Andreae, te Alkmaar, zoo meldt de „N. Ct.". UIT DE STAATSCOURANT. j Bij Koninkl. besluit is met ingang van 18 Febr. bencenul tot kanselier bij Hr, Ms. gezantschap te Brussel, i'G. P. C. Pichal, tweede idem. I Is met ingang van 1G Maart be noemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Steenbergen, P. Böckling, thans idem te Raamsdonks- veer. Is de waam. vam de betrekking van inspecteur der registratie en domei nen voor 'den ambul. dienst, met Lng. van 1 Maart, tot nadere beschikking opgedragen - aan j'Lr. mr, A. M. C. j van Asoh van Wijek, on tv. regis, en j dom. te Vianen- Is, ntet ingang van 1 April, op ver- zoek eervol ontslag uit den werfdienst verleend aan den teekenaar 1ste kl. bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis J. W. Mos en aan den 1ste bewaarder bij genoemde werf, gep. bij het steen kolen- en projectie!magazijn' te Dord recht, C. J. Wegman. Is, met ing. van 1 Mei, aan den hoofdcomra. der telegr. W. J. A. Jungmann, op verzoek eervol ontslag verleend. Is voor den tijd van 5 jaren, gere kend van 31 Jan. benoemd bij den ge- •neesk. dienst der landmacht, tot re serve-officier van gezondheid 2e kl., II. Fokker, arts. Is met ingang van 19 Febr. toege kend de titulaire rang van kapt. aan den gepens. 1ste liiit.-magazijnmees ter bij de milit. adm. va®- het leger in Ned.-Lndië M. de Wit betaalm., te vens officier van k'eedirg bij liet Kon. Kol. Milit. Invalidenhuis, op Bron beek, Is benoemd tot ridder Ned. Leeuw de gepens. koloncl-tit. van het Oost- Imd. leger, jhr. N. C. van I-Teurn, commandant vam het Kon. Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek; tot rid der Öranje-Nassau, de predikant bij de Ilerv Gemeente te Arnhem, ds. C. Beets Nz., laatstelijk leeraar, belast met den liuisel. godsdienst en het godsdienstig onderwijs Ln gen. InvalL denhuis en toegekend de oere-med. der orde van Oranje Nassau in zilver, aan den gegag. serg. der infanterie van hel Oosbldisch leger, A. B. Ei bers, verpleegde in dit Invalidenhuis, en in brons aan G. Berendsen, arb. op Bronbeek. Stadsnieuws NEDERL. VEREENIGING. Donderdagavond vergaderde de af- deeling Haarlem van de Nederland sche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken in het Blauwe Kruis, waar door Dr. Mulder, arts alhier, gesproken werd over het onderwerp: „De invloed van den alco hol op het menschelijk lichaam". De voorzitter, de heer M. A. Rei- nalda, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de vele aanwezigen en gaf vervolgens het woord aan den spreker. De invloed van den alcohol is reeds spoedig merkbaar, zelfs bij kleine hoeveelheden. Dit gebruik heeft vol- gens de proefnemingen, een opwek- king ten gevolge, die echter zeer' spoedig wordt gevolgd door een in zinking. Wetenschappelijk heeft men den invloed nagegaan van tiet gebruik van alcohol. Al was men geneigd te mce- nen, dat iemand, die een weinig al cohol gebruikt, vlugger denkt, het bleek, dat de gedachten niet zoo sclierp zijn als zonder het gebruik. De bewegingen van het denken en doen schijnen soms sneller door het gebruik van een kleine hoeveelheid, doch de bewegingen zelve zijn lang niet zoo nauwkeurig. Dc fijnere deelen van ons lichaam lijden door het gebruik van aleohoL Door het gebruik van alcohol ver dooft men het gevoel van moeheid, hetgeen nadeelig is, omdat dit gevoel van moeheid, den mensch waarschuwt dat hij rust behoeft. Ook heeft men aangetoond dat de spieren lijden door het gebruik van alcohol. Het hart werkt sneller, de bloedva ten wordeQ ruimer, en de warmte van de huid stijgt, doch de innerlijke warmte wordt minder. Voor kinderen is het gebruik ook bijzonder slecht. Nadat spreker nog de nadeelen welke ontstaan bij grooter gebruik van alcohol, heeft geschetst, wees hij ten slotte nog op de statistiek, die aanwijst, dat veel ongeluKKcn voui komen, nadat drank is gebruikt. Door twee personen werden eenige vragen gesteld, die door den spreker worden beantwoord, waarna door den voorzitter een woord van dank werd gebracht aan den spreker. Een applaus was sprekers deel. In de pauze werd thee rondgediend door eenige dames-leden, na de pauze werden door den heer C. H. llazevoet eenige stukjes gelezen, van o.a. Justus van Maurik, „Het was er maar eentje" en „Mottige Janus", welke veel succes hadden. LEZING MEJ. II. W. CROMMELIN. Voor de afd. Haarlem van de Nat. Chr. Geheel-oiithoudersvereeniging trad Donderdagavond ais spreekster op mej. H. W. Crommelin, uit Zeist, niet het onderwerp „Algemeen Kies recht". De zaal was slechts matig be zet. Ds. Montijn, die de spreekster inleidde, begon met mede te deelen dat hedenavond geen politieke lezing zou worden gegeven en dat er even min sprake zou zijn van suffragettes c-n bommengooierijen. Maar nauwe lijks had hij deze woorden geuit of in de aanwezige kachel had een ont ploffing plaats, die de lampen deed rinkelen, hetgeen algemeene hilariteit verwekte. Ook de politie was blijk baar niet gerust over het onderwerp, want in de zaal waren aanwezig: 1 hoofdinspecteur, 1 inspecteur, 1 re chercheur en 1 agent, voorwaar iets nieuws voor de kalme geheel-onthou ders. Mej. Crommelin behandelde de keu ze van den mensch vóór of tegen de drinkgewoonten op de verschillende gronden. Ze wees op het moeilijke le ven van tweeslachtige menschen, die half de wereld en half Christus wil len dienen. Ais men niet openlijk durft uitkomen voor het goede, dan steunt men het kwade, evenals die menschen, die nooit iets willen ha ten. De geschiedenis heeft steeds be wezen dat van hen een zeer groote invloed uitgaat, die goed-goed en kwaad-kwaad durven noemen. Ver volgens wees spreekster uitvoerig óp de ellende, 'die de alconoi veroorzaakt en vertelde verder, dat de beweging der dranKnesirijding zeer vooruitgaat. Als voorbeeld van goed voorgaan, noemde mej. Crommelin de daad van den Amersfoorlschen burgemeester Jhr. van Randwijk, die onlangs oen otl'iciöel diner gal, waarhij geen alco holhoudende dranken werden ge schonken. En toen is er een roep uit gegaan ^an de gezelligheid, die aan dezen maaltijd heerschte. Ook onder de studenten neemt het drankgebruik sterk at, terwijl niet lang geleden de Duitsche Keizer zijn officieren geheel onthouding aanbeval, tot het verkrij gen van sterke zenuwen. Spreekster was ook niet blind voor •du vele maatschappelijke toestanden, die de drinkgewoonten in de hand werken, alste lage ioonen, te lange werkuren, slechte woningen, enz. Vooral de Volksbond tegen drank misbruik werkt in deze prachtig door zijn pogingen tot verbetering van volkshuisvesting, enz. Na nog uitvoerig de plaatselijke keuze te nebben behandeld, eindigde spreekster haar voordracht met een woord van opwekking. Aan het einde der vergadering werd oen collecte gehouden tot steun der herstellings-oorden voor mannelijke- en vrouwelijke drankzuchtigen te Prinsenhage eu te Beekbergen. Nuttige handwerken. Voor dit examen zijn te 's-Graven hage geslaagd de dames J. E. C. Dek ker ea H. C. Eldermans te Haarlem. KON. NED. BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. Begin Maart a.s. zal de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren zijn 25-jarig bestaan herdenken. De Bond werd te utrecht opgericht den 5en Februari 1888 en verkreeg op S Maart daaraanvolgend de Konink lijke goedkeuring. Op de algemeene vergadering, die dit jaar in de plaats der oprichting zal worden gehouden op 1, 2 en 3 Au gustus, zal dit feit feestelijk worden herdacht. In de 36 afdeelingen, die de Bond thans telt zal echter 8 Maart zeer ze ker niet onopgemerkt voorbijgaan. Op het tweetal. Uit Breia wordt ons bericht, dat de lieer A. van Driel, opzichter der Ge- meentereiiiiging te Haarlem, daar op het tweetal staat voor directeur der gemeen terèinigi n g. BROOD- EN KOFFIEU1TDEELING. Hedenmorgen hebben 375 personen deelgenomen aan de brood en -koffie- uitdeeling van de afd. Haarlem van den Christ. Gehee-onthoudersbond. De Korenbloem. Be Gehrel-onthouders-zangvereeni- ging „De Korenbloem" zal de volgen de maand haar eerste uitvoering ge- BOND VAN ZANGYEREENIG1NGEN Naar wij vernemen, worden door het gem. zangkoor Excelsior" a'-hier, «taande op socialistisch standpunt. dir. de heer Overbuys, pogingen ge daan om te komen tot oprichting van een Bond van Zangvereenigingep, waartoe de verschillende zangveree- nigingen in den lande sijn uitgenoo- digd. Hierdoor kan gemakkelijk ge zorgd worden voor muziek en liede ren. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door de politie is aangehouden als verdacht van verduistering M. B. al hier, een der personen, die evens ver dacht wordt van de in den iaatsien tijd gepleegde vernielingen. Van lei- de zaken is proces-verbaal opgemaakt HEEMSTEDE. RAADSVERGADERING. De Oostenwind, die dagen achter een fel-koud dé buiten-vertoevenden het aangericht blies, was Donder dagavond heel wat geminderd. Het was prachtig winterweer. Hel der troonde -het maantje aan den Ite med, den dorpsweg geheel verlichtend, toen Heemstede's vroede vaderen raadhuis-waarts trokken om de be langen der gemeente te gaan behar tigen. Die Heemsleedsehe raadsvergade ringen staan in 'het teeken der ge moedelijkheid niet alleen, maar ook de raadsleden beseffen ten voile de waarheid van het gezegde, dat in kortheid kracht schuil!, en daardoor de belangen der gemeente het beste worden gediend. Op die wijze alleen is hei ook mo gelijk de zaken te bespoedigen, en zoo kan Heemstede dan ook ten voor- breid strekken van tal van raadscol- leges in den omtrek, die aan jammer lijke breedsprakigheid lijden en waar door de zaken dikwijls niet Wéinig worden vertraagd. Doch ter zake. de VOORZITTER, jhr. Mr. D. E. van Lennep, sprak na ope ning der vergadering met van aan doening tril'ende stem de vogende re de uit, welke diepen indruk maa'rie. Mijne Heeren! Op den 24sten Januari is een man heengegaan, wiens leven van veel be- teekenis is geweest voor de Gemeente. Gij weet wien ik bedoel: den heer A-dam. van der Horst. Van 22 Mei 1S67 tot 3 September 1907 was hij lid van Uwen Raad en gedu rende ruim 21 jaren was hij de oud ste wethouder en als zoodanig meer malen waarnemend burgemeester. Op den dag, waarop dit Raad'' uis werd geopend, op 22 Mei 1907, toe tv het juist 40 jaren geleden was, dat hij als Raadslid zitting had genomen, mocht ik de tolk zijn van vele ingeze tenen, die hem wensch ten te huidgan om zijne verdiensten. Die huldiging was welverdtend, want dé heer Va® der Horst had 'Din kennis en kracht gedurende den bes ten tijd van zijn Wen aan de ge meente gewijd. Toen wij op' 1 Augustus 1907 van 'hem die voor geen nieuwe verkiezing meer in aanmerking had willen ko men, afscheid namen, heb ik o.a. tot 'hem gezegd, dat het besluit tot 'been gaan hem zwaar moest zijn geva'len, omdat hij de gemeente liefhad en hij steeds groote waarde had gehecht aan 'bet lidmaatschap van den Ilaad, niet uit eerzucht, maar uit groote lief de voor de belangen der gemeen ie; en daardoor juist had hij die functie zoo goed waargenomen. Die woorden, Mijne Heeren, meen ik nu te moeten herhalen, want daar in lag de kracht van zijn belangstel ling in de publieke zaak, omdat hij zichzelf daaraan geheel gaf. I-lij was een man, die wist wat hij wilde, die zich rekenschap gaf van de' zaken, waarover hij te beslissen had, een man van vast karakter en van vast geloof. Die eigens b-w-n deden hem ook een kracht zijn voor zijn kerk en, voor zijn partij. De ouderen in de ge meente zullen dat het 'beste weten. En voor mij was hij een steun, op wien ik rekenen kon. Er i3 gedurende zijn wethoudersschap een tijd ge weest, waarin mijne gezondheid veel te wenschen overliet, en waarin ik de gemeentezaken niet kon behartigen op eene wijze, zooals ik dat wenseh te. Toen nam hij meermalen mijn taak op zich en hielp mij niet alleen daardoor, maar vooral ook door zijn bemoedigende woorden, die voor een zieke beter zijn dan medicijn. Daar voor blijf ik hem dankbaar uit den grond van mijn hart. Slechts vijf der tegenwcord'ge te'en en de secretaris hebl>en hem gekord als lid van den Raad en ais wethou der, en de meesten onzer »|lec: *s in de laatste jaren, dat hij die functies uitoefende. Vooral wij ouderen heli- ben hem geëerd en geëerbiedigd, maar ook de anderen, die thans voortgaan op den weg, door hem zoo lang bewandeld, zulten met ons eene dankbare hulde brengen aan zijre na gedachtenis. Burgemeester en Wethouders heb ben gemeend goed 1e doen met na mens den Raad een brief van rouw beklag te zenden aan zijne nabestaan den, die in hom op zoo nood'oitige Wijze en dat maakt het g-val wel tragisch hun goeien vader hebben verloren. Ik meen hen nogmaals de verzeke ring te mogen geven, dat hun writes ook door U gedeeld wordt." Van do familie was een schrijren, inhoudend dankb tuig.'ng voor de ont vangen deelneming, Ingekomen. Vervolgens werd overgegaan tot be noeming van 7 leden eer commissie :tot wering >an schoolverzuim. De af tredenden werden herbenoemd. De vercr-tening tot aanwijzing van

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9