meermalen voorkomt, dat zij In het spel kunnen ontwikkeld worden, voor al wanneer men een onnadenkend spe ler tegenover zich heeft. Vele varianten, welke in deze ope ning, bij afwijking van de theorie, nog kunnen ontleed worden, zijn of wor den meestal in de geanaliseerde par tijen aangetoond. Zulke partijen door te spelen, en de analyses te volgen, is dus ook bepaald nuttig. Men moet nimmer een aangegeven opening vergelijken met een gedicht, en trachten deze in het hoofd te stam pen, om daarna den inhoud weder met donderend geweld op het tegenspel uit te storten. Elke tegenspeler, die eenigs- zins ontwikkeld is in het positiespel, zal spoedig bemerken of de theoreti cus ook tevens practicus is, en zoodra hij ziet, dat de practijk ontbreekt, zal hij trachten, hem om den tuin te lei den, m. a. w. hij zal een of meer van de theorie afwijkende gegevens, welke sorns geoorloofd zijn, in practijk bren gen en hiervan partij trekken, om dat de theoreticus weldra hulpeloos staat bij gemis aan practische kennis. Theorie en practijk moeten altijd ge zamenlijk optreden, zoowel bij de oefe ning als uitvoering van het spel. De theorie heeft geen ander doet dan, om hulp te verleenen aan de proctijk, waardoor het spel spoedig zal begrepeu worden. Hierdoor zal het ge- beufen, dut nog jeugdige amateurs weldra een flinke vordering hebben gemaakt in de kennis van het spel, en in staat zijn, steeds dieper in de fines ses door te dringen, terwijl dit op meer gevorderden leeftijd steeds moei lijker wordt, wegens de bijkomende zorgen en andere zaken, die het hoofd bezighouden. Alvorens nu over te gaan tot de be handeling van een andere opening, zullen wij eerst eenige valstrikken aangeven, die bij verkeerde voortzet ting of beantwoording in de Korte Centrum-opening (Hollandsche ope ning) kunnen voorkomen. Ie DE HAARLEMMER SLAG. Wit Zwart 33 - 28 18 22 39 - 33 1) 22 - 27 I 32 21 16 27 31 22 19 - 23 28 19 17 30 35 *24 20 :29 I 1 1) Zie hierover de theorie van de be handelde opening. No. 2. Deze combinatie kan ontwikkeld worden in de Korte Centrum-opening (Hollandsche Opening), en ook door Wit worden toegepast, als Zwart on bedacht 20 - 25 speelt. 33 - 23 18 - 23 31 - 27 20 - 24 34 - 30 17 - 21 39 - 33 12 - 18 44 - 39 7-12 37 - 31 14 - 20 31 - 20 3 24 - 29 1 26 17 1) 11 31 36 27 29 - 34 40 29 23 25 11 1) Op 33 24 volgt 20 29 26 17 11 44 50 39 29 - 34 40 29 23 25 1 No. 3. Deze combinatie kan ontwikkeld worden In de ftorte Centrum (Hollaud- sche) Opening, bij verkeerde beant woording van Zwart 33 - 28 20 - 25 39 - 33 18 - 23 44 - 39 12 - 18 31 - 27 7 - 12 37-31 1 - 7 27 - 221 18 27 31 22 en Zwart verliest altijd eenschijL No. 4 Deze combinatie kan ontwikkeld worden in de Korte Centrum (Holland-, sche) Opening, bij verkeerde beant woording van Zwart. 33 - 28 18 - 23 31 - 27 13 - 18 34 - 30 20 - 25 28 - 22 1 17 28 1) bij het bestuur aanmelden. Inlichtingen verstrekt gaarne de se cretaris, de heer J. Meijer, Kruisstraat 34, Telenhoon 1543. 33 - 33 25 34 33 24 1 1) Op 25 34. volgt Wit 22 24. Wij zullen het voor 't oogenblik hier bij laten en in de volgende rubriek or zen cursus voortzetten. De Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maandagavond van 8 tot 12 uur in liet gebouw „De Nij- verheid", Jansstraat 85, alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar welkoru. Voor het lidmaatschap kan men zich haaüsels (Deze raadsels zijn alle ingezon den door jongens en meisjes, die „Vooi Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen, goede oplossingen zenden, worden in bet volgend nununer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OFLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in verband met het aantal oplossingen cu op de netheid van liet werk. 1. (Ingezonden dcor Caspar Willemsen). Toen ik jong was en schoon Droeg ik een blauwe kroon Toon ik werd oud en stijf, Ivieeg ik eer band om 't lijf. In 't laatste mijner dagen, Werd ik gebeuld en geslagen. En later door Prinsei Graven gedragen. 2. (Ingezonden door Jonanna en Johan Hongerduijn). Mijn 1ste is een viscb. Mijn 2de is een isch. Mijn 3de is Amerika. Mijn geheel is een vogeL 3. ingezonden door Jan de Bruijn). Twee ouders en twee zoons eifden samen f 6.000. Elk kreeg 2.000. Hoe kan ilat? 4. (Ingezonden door Jo Zeestraten). Eo niig a..woo.. ..ijf. la er i e ge euge an ien ie de ije. Wie kan hiervan een mooie spreuk maken? 5. (Ingezonden dc-or Jan van Hemert) Ik ken een hoofd, en is 't niet raar? liet droeg nog nooit ééu vlokje haar, Hot heeft geen oogen, mond of neus Geen ooven ook, en 't is toch lieusch. AI vindt ge dat ook allen mis. Een hoofd, dat heel in orde, is. 6. (Ingezonden door Anna en Truida v. d. Vegte). Met k ben ik een huisdier... Met ni lig ik voor de deur... Met r ben ik een lastig dier... 7. (Ingezonden door Leo Gieske). Het geheel is een bekend spreek woord van 37 letters. 37, 29, 1, 12, 5 is een rivier in Italië. I, 19, 25, 23, 9, 26, 23 is een stad in Indië. 6, 7, 20, 21, 2. 15 zijn zwemvogels. 13, 19, 35, 36. 17, 8 is een werkwoord, 'dat uiting van vrcoliikheid geeft. 3, 27, 32. 5 is een d'kke vloeistof, een 10, a, 11, 4, 33 vindt men in iedere kerk. 16, 34. 14, 9. 32, 28 zijn snelvliegen de vogels. 24, 6, 7, 30 is een ontkenning. 18, 23, 30. 22 is een lichaamsdeel. 31. 4 is een lidwoord. 8. (Ingezonden door Gerrit VVitte- veen). Mijn 1ste en 2de is een deel van een station. Mijn 3de vindt men in de school. Mijn 4de is een voegwoord. Mijn 5de en 6d-' is een vervoermiddel. Mijn 7de is een kameraad. Mijn ge heel bestaat uit 7 lettergrepen en vindt men aan groote stations. 9. (Ingezonden door Johanna en Joha Hoogerduijn). Het geheel bestaat uit 18 letters en heeft kortgeleden in de courant ge staan. 14. 15. 9. 17, 13 is soms bloedig. 13, 4, 2, 1 beschermt ons tegen de zee. 3, 12, 4, 11 duurt lang. 6. 8, 7, 16 duurt niet zóó lang. 5, 2, 1, 10, 15 wordt door velen nage jaagd. 10. (Ingezonden door Zet onder elkaar: Een plaats in Nederland. Een lengtemaat. Een verkorten meisjesnaam. Een visch. De beginletters vormen een verkorten Jongensnaam. II. (Ingezonden door Annolieso Schwartzinger). 't Isjmen echt |voor waar ge- no- licht een beronw wordt niet kan recht Ook Jrouw nooit men ko- be- te spade Maar j laat Wie kan hier een spreuk van twee •egels, van maken? '12. (Ingezonden door Jo en Jan Verton). Ik ben een soort groente. Zet mijn 1ste letter achteraan en ik ben iets, dat vruchten moeten zijn als wij ze eten. Raadseloplossingen De oplossingen \an de raadsels* van de vorige week zijn: 1. Jeruzalem: zalm, leer, mul, jam. 2. Eieren. Beieren. 3. Oorpijn, Rijn. 4. Het waren vier muzikanten. Zij verdienden alle vier geld. 5. Bliksemafleider: Blik, kalf, leeuw, Ede, riem. sik. 6. Ledige vaten klinken het meest. 7. Lepelaar. 8. Krank: blank, plank, klank. 9. Hoed. Aal. Aap. Reiger. Landkaart. Emmer. Marmot. II a a r 1 e m. 10. Bank. 11. Patrijs: Parijs, prijs. 12. Kra L irgen. E dam. B I ezelingen. Moer D ijk. Y\ e E sp. De i\ Jiuag. Leiden. Goede oplossingen deze week ontvan gen van: Annie Schilpzaud 8. Jo Zeestraten 9. Leo Gieske 12. Roeland Heli ander 12. Ereena Kroes 11. Herman Knotter 12. Caspar Willemsen 11. Betsy Emrilc 12. Christine Schreur 10. Itika Gast 11. li. Groenewoud 8. Willem Nieuw dorp 12. Jan Bert 12. Jansje en Rika Bert 12. Jac. J. Bert 12. Johan van Dcnselaar 10." E. Kloeïng 12. Leo Touwen 12. Abraham v. Brussel 10. Bernard Vernimmen 11. Willem O vermeer' 12. Anneliese Schwarzinger 11. Nelly en Annie Bauer 12. Willy Germeraad 12. Johan Baaieman 11. Abraham Hartendorp 12. Rika Vermeer 11. Liesje Roelofs 11. Neeltje van Oeffel 12. Jan van Hemert 12. Jan van Essen 12. Jo en Jan Verton 8. Piet de Veer 10. Cor en Nar.ne Nauta 12. Rika Baaij 12. Willem van Spronsen 12. Lena Koeleveld 12. Truus van B.ldei beek 12. Christiaan Pl.ilïppo 11. Johan Drogtrop 11. Soph iet je Kapte ij n 12. C. v. d. Brink 9. Zus en Arend v. Lohuizen 8. Karei en Nelly Keuker 12. Jacob Weerman 10. Piet en Cor van Keulen 7. Jaantje van Oeffel 12. Jan van Zijtveld 7. Willem, Johanna en Jolian Spoor 12 Albert Biemond 12. Pieter Kabel 10 Johanna v. d. Molen 12. Clasina van Loon 6. Johanna en Johan Hoogerduijn 12. Henk Roelfsema 11. David Zwart 10. Jon de Bruijn 12. Nelly Noteboom 12. Emmy P.ahder 12. Mina en NeJlv Romiin 11. Jan van Borkum 12. Christientje en I,«>r>a Bon 11. Cornells Caalen 12. Marinus en Louise Caalen 12. Johanna van Wieken 12. Piet Usi 12. Jan Usi 12. Adriaan Zeijlemaker 10. Anton van Waard 10. R. J. v. d. Horst 8. Henny Caaler 12. Fenna Verwer 7. Geertruida e:i Adriana Cornelisse 8. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door Jan van Essen). 1. Wie gebruikt de grootste zakdoe ken? (Ingezonden door J. M. Karreman). 2. Welke oogen zijn de werkzaam ste? (Ingezonden door Wilh. en Rika v. d. Haar). 3. Wat staat er midden in den he mel op drie pooien? 4. Hoeveel pooten houdt een hond over, als hij er één verliest? (Ingezonden door 5. Wie kan mij een huis aanwijzen zonder vensters? (Ingezonden door Rika Vermeer). 6. Wat is het onderscheid tusschen een liter en een graaf? 7. Wat is de helft v an twaalf? 8. In welke pan kan niemand een soepje koken? 9. Uit welke glazen kan men niet drinken? 1Ü. Er zaten 15 spreeuwen ui een boom. De boer schoot er vijf dood. Hoeveel bleven er toen over? STRIKVRAGEN. De antwoorden van de vorige week zijn; 1. Aardappel. 2. Paddestoel 3. Een pak slaag. 4. Roonu moor. 5. De kachel. 6. Een viscb. 7. jicu uiciviukje of een duikerklok. 8. PoLiood. 9. Ecuouinciden. 1U. Xiolmeipaard. 11, De letter o. 12. Een bank. Goede antwoorden ontvangen van: Annie Scliiipzand 9. Jo Zeestraten 12. Caspar U uleiusen 12. Christine Schreur 12. W illem Nieuw dorp 12. E. Hoeïng 12. F reen a Kroes 12. Louis Poppc 12. Rika Gast 12. Johan van Dcnselaar 11. Leo Touwen 12 Bernard Vermannen 12. Anneliese Schwarzinger 11. Nelly en Annie Bauer 11. Willy Germeraad 12. Johan Baaleinan 12. Abraham HaiTendorp 12. Rika Vermeer 12. Liesje Roelofs 11. Neeltje van Oeffel 10. Jan van Hemert 12. J an van Essen 12. Cor en Naune Nauta 12. Rika Baaij 12. Willem van Spronsen 12. Lena Koeleveld 12. Truus van Biiderbeek 12. Christiaan Philippo 12. Johan Drogtrop 12, Sophietje Kapieijn 12. C. v. d. Brink 12. Zus en Arend v. Lohuizen 9. Karei en Nelly Keuker 12. Jacob Weesman 12. Piet en Cor v. Keulen 10. Jaantje van Oeffel 10. Jan van Zijtveld 10. Willem, Johanna en Johan Spoor 12. Albert Biemond 12. Jonanna v. d. Moien 10. Clasina van Loon 9. Jonanna en jonan Hoogerduijn 11. David Zwart 12. Jan ue Bruijn. 12. Nelly NoieUooui 11. Cnristieatje en Lena Bon 11. Cornells Gaaien 12. Marinus en Louise Caalen 12. Jolianna van Wichen 12. Adriaan Zeijlemaker 12. Anton van Waard 12. R. J. v. d. Horst 9. Geertruida en .vuuana Cornelisse 11 Fenna Verwer 11. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw Venemav. Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). In de üus gooien, zonder aanschellen 1 RIKA G Het nieuwe raadsel is goed Hoe heet het boek, waar je het in gevonden hebt? En vond je het zeil moeilijk oin te raden HENDRIK G. Wat een grappig biielje heb jij me gezonden! Heb je dat alleen geaaan en hoe oud ben jij WILLEM N. Het nieuwe raadsel is goed. 't Is een oudervvetsche, is 't niet 1 JAC. J. B. Dit raadsel is goed. Over eenige weken wordt het ge plaatst. JANSJE en RIKA B. Ik denk, dat zij het volgend jaar het briefje al wel lezen kan. En de strikvragen kan zij toch ook zeker wel raden, is het niet In welke klas zit R. al JAN B. Als het goed gaat is kleu ren een heerlijk werkje. Heb je veel mooie plaatjes om na te kleuren? Of zoekt Vader de voorbeelden voor je uit E. H. De nieuwe raadsels zijn goed. Hce het komt, dat jou raadsels er niet in gestaan hebben, weet ik ook niet. Ileb je ze zelf bezorgd Kan het ook zijn, dat je je naam er onder ver geten hebt LEO T. Ja, aan alle wedstrijden mag je meedoen. BERNARD V. Als het voorjaar wordt en zomer, kan je ook beter bui ten spelen dan tegenwoordig, en dan heb je veel minder tijd voor onze raadsels en wedstrijden. Maar probeer nu nog maar eens wat raadsels of be graven namen te maken. Misschien gaat het nu wel. j ALBERT B. Ik vind het altijd I aardig om van vroegere vriendjes en I vriendinnetjes nog wat te hooien. An- na de L. ken ik ook nog heel goed. Is zij nog altijd een vriendin van F. Ik ben erg nieuwsgierig, boe dat exa men afloopen zal. Doet zij ook examen voor de Apeldoornsche Kweekschool En wanneer kom jij van deze school En wat ga je dan doen JOHANNA v. d. M. Ik denk ook haast, dat de raadsels zonder naam van jou waren. CLASINA VAN L. Ja. zend ze maar in. Ik weet nog hoe le ma al niet, hoeveel woorden er zoowat gevonden zullen worden. ZUS en AREND VAN L. Het nieu we raadsel is goed. Hebben jullie dat samen bedacht Ja, dat is best, breng zo dan maar als jullie ze uit hebben! KAREL en NELLIE K. De nieu we raadsels zijn goed. Je hebt goede plannen van den zomer. KareiWaar moe je dan beginnen'? En wat voorles moet je dan nog hebben JACOB W. Dat is best, Jacob. Als jij even goed kunt oplossen, als netjes schrijven, uan zal bet wel gaan, hoor! JAANTJE VAN O. Nu, ik denk toch, nat jij dan hoort bij ue kindeien, die aliiju nooge cijfers krijgen 1 Ver lang je al naar dezen zomer WILLEM VAN S. Ik vind het bestbeu je pas hier in Haarlem ko men wonen LENA K. Hoop je er op, om schaatsen te verdienen met den een of anderen wedstrijdVoor Sint Nico- laas komen er nu zeker ook niet veel caueautjes meer, is 't tvelMaar ijs komt er nu ook niet voel meer, datis een troost l - Het nieuwe raadsel is BERICHT WEDSTRIJD. Inzendingen voor den wedstrijd ont vangen van Jo Zeestraten. M. J, Leeuwendal. Fransje Arp. Inzendingen worden verwacht vóór of op WOENSDAG, 26 FEBR. 1913. HOE ESKIMO'S DUELLEEREN. Hoewel Eskimo's zich, naar men denken kan, ever het algemeen niet ie beklagen hebbe i over verzengende zon nehitte, gebeurt het toch wel eens, dat zij zich over het een of ander warm maken. Evenmin als nienschen, die in warme luchtstreken leven, laten zij zich niet ongestraft beleedigen en zij dagen dan hun lieleediger kort en goed uit tot een duel. Sabels, pistolen of an dere moordwerktuigen worden hierbij eenter niet gebruikt, integendeel, het tweegevecht der Eskimo's heeft op zeer vreedzame wijze plaats, namelijk in den vorm van een gezang. De twee partijen mogen echter vol strekt niet tegelijk zingen. De beleedig- de en de beleediger begeven zich, ieder met een aantal vrienden, naar de kampplaats, waar eerst de beleedigde alle fouten en tekortkomingen van den beleediger in een hoonend lied ten beste geeft. Is hij hiermee gereed en heeft hij nog wat vergeten, dan beijve ren zijn vrienden zich om, eveneens in spottende liederen, dit verzuim goed te maken. Weten ze eindelijk niets meer, dan komt de tegenpartij aan de beurt. Op hem rust nu de plicht door een nog geestiger lied alle punten, die hem door den ander zijn aangewreven, te logenstraffen en op zijn beurt de fouten van den ander aan het licht te brengen. Slaagt hij hierin niet bevredigend, dan mag de beleedigde uit het huis raad van den beleediger liet mooiste stuk voor zichzelf uitkiezen. Slaagt de beleediger echter wèl in zijn verdedi ging, dan wordt de beleedigde met zijn vrienden uitgescholden en uit liet strijdperk verjaagd. lUit „Der Tage"). PIET U. goed. JAN K. Ik vind maar, dat jij al flinke brieven schrijven kuntEn als je nog wat verder bent, is het juist aardig om ook keelemaul alleen op te lossen 1 Probeer je de strikvragen ook wel eens Die kan je, dunkt me, wel dikwijls alleen raden 1 R, J. v. d. H. Je strikvragen zijn goed. Het nieuwe raadsel is ook goed. En toch plaats ik dat liever niet. Kan je wel begrijpen waarom Wat is bet lastig als zoo n kleine broer onze peil of inkt te pakken krijgt. Hoe oud is hij En was je even de kamer uitge gaan LOUISE en MARINUS C. Dat zal een heerlijk feest worden Dan moet je me daarna maar eens precies schrijven, hoe of het geweest is. Mag Cornelis dan niet meeEn moet bij dan alleen thuis blijven JOHANNA VAN W. Gezellig, dat Moeder dikwijls overkomtDan krijg je ook geen last van heimwee 1 Be waar je alle briefjes, of verscheur je zo als Moeder ze gelezen heeft Ja. het zal wel erg stil zijn. Ik denk, dat Moeder wel eens zin heeft, om je maar weer mee terug te nemen. Prettig, dat je hier zooveel familie hebt! Zijn daar ook nichtjes van jouw leeftijd JAN VAN B. Het nieuwe raadsel VERGEET-MIJ-NIETJE en SNEEUW KLOKJE Waarom willen jullie je eigen naam niet in de courant heb ben Vind je een schuilnaajnpje aar diger Zijn jullie zusjes ol nichtjes van C en A., die vroeger ook mee deden, of kennen jullie die niet En wie is je vriendinnetje, dat ook mee doet Of de nieuwe raadsels goed zijn, weet ik niet, want je hebt er geen antwoorden bij gezet. Zend ze nog maar eens in, met de antwoorden er bij. CORNELIS C. Het - is daar bij jullie ook wel een prettige buurt om buiten te spelen. Er zijn zeker altijd vriendjes van je te vinden! En is Moe der niet ongerust, wanneer je wat ver van huis dw aalt Of pas je altijd goed op je tijd EMMY R. Vind jij die kou ook zoo naar? Ik ook, hoor 1 Als het een maal Februari is, verlangen we weer naar mooi, zacht weer, hè Van schaatsenrijden komt dan toch niet voel meerVerlang je ook al naar de PaaschvacantieEn ga je dan uit io- geeren, of wat voer je zoo n heele va- cantie uit? MINA en NELLY R. lk geloof, dat jij wel een prettig en gemakkelijk leventje hebt tegenwoordig, Mien i Verveel je je nooit eens en heb je als je 's middags thuis komt, altijd nog een handwerkje te doen, of mag je 'dan wat lezen NELLY v. d. B. Wat zullen jullie voorzichtig zij n met die nieuwe boek jes Moet dit nog uit vóór de groote vacanue Y Als bet weer nu maar wat zachter wordt, dan zul Vauer ook wel weer gauw vooruitgaan, maar met al die kou komen onze zieken niet bard vooruit 1 ABRAHAM H. De nieuwe raad sels en strikvragen zijn goed. De be kende namen van plaatsen zijn ai zoo dikwijls begraven, dat ik het pret tig vind, nu weer eens iets anders te hebben. LIESJE R. De nieuwe raadsels zijn goed. Ken je „zwarte Piet" met kaarten Of welke spelletjes doen jullie dan meestalEn keu je ook aar dige kunstjes met kaarten? NEELTJE VAN O. liet was toch niet zoo heel moeilijk, vind je wel Doe je soms lang over de raadsels COR en NANNE N. Vonden jullie de match mooi. Zondag? En ga je morgen aan de Spanjaardslaan kij ken 7 Of vinden jullie dat te ver? En vond je van de week, dat de bes ten waren RIKA B. Neen, ik begrijp ook niet, hoe jullie moeten leeren schaat- seniijueu, als er geen Ijs komt! En van t jaar zul het toen ueusch wel niet mcei gebeuren Zus heelt nu ook nog wei den tijd om zien eens te ne- uenkeu, maar t gaat gauw omZoo, viau je het zoo gezellig, dat er voor jou een bnelje in de courant konrt ban moei. jo uitj maar trouw senrij- veh, hoor 1 TRUUS VAN B. Verhuizen is voor ue meeste kinderen een pretje Vader en moeder verueugen zucii ze ker met zoo buitengewoon op die verlui ispartyMaar in zoo n armer huis is alles ook weer nieuw en trisch. Krijg jij nu een eigen kamer tje Y Of bad je dat al? Ja, 't is gezel lig, dat jullio dan samen kunnen ko men en ook samen naar school gaan- Loop je dan in 3 minuten naar el kaar SOPHIETJE K. Het nieuwe raad sel en de strikvragen zijn goed. Het boek, dat je opnoemt, is prachtig. Ik hoop, dat jo hei krijgt Heb je van anderen gehoord, dat het mooi was, of heb je het al eens gelezen Eu heb je al veel boeken JAN VAN Z. Het is best, dat jij ook meedoet, Jan 1 Lees je de „Zater dagavond al lang en vind je het op lossen een prettig werk WILLEM S. Zijn die albums al vol, Willem Of moet je or de plaatjes nog in verzamelen? Er zijn er een hee- leboel noodig voor één album. Vind je buiten wel eens plantjes, die Winteralbum staan? WILLEM O. Deze week allo raadsels gded. 11c ben nieuwsgie rig, of ze altijd zoo goed zullen gaan Zit jij nu in de zesde klas En leer je ook kartonwerk en zoo? En waar ga je heen als je deze school af bent? Het nieuwe raadsel is goed. CASPAR W. Het nieuwe raadsel is goed. PIETER K. Ja, de oplossingen van de raadsels, die je zelf hebt inge zonden, moeten er ook bij staan ANNELIESE S. Dat is goed, sluui nog maar eens een raadsel, dat wat geniakkeiijkei is. Het zal voor jou oen heele toer zijn, om alle Hollandsche spreekwoorden en uitdrukkingen Ut begrijpen. Vond jo Hollands#!) in 'l be gin moeilijk te leeren? NELLY en ANNIE B. Hebben jullie niet veel tijd tegenwoordig, om te lezen? En maken jullie 'savonds wel eens handwerkjes? Hoe lang heb ben jullie meestal met de raadsels werk WILLY G. Is het geen vreeselijk leven in huis, als Bello. Max en Bob met hun drieën aan het vechten gaan? En kom jij dan nooit eens lusschen- beide, om den een of ander te helpen, die er slecht af zou komen Hebben jullie Donderdag pl&izier gehad Feli citeer M. nog maar eons voor mij t RIKA V. Sommige kinderen zen den geregeld raadsels iu, zonder een briefje te schrijven en anderen sturen een briefje zonder de raadsels. Dat mag je net doen, zooals je zelf wil. Zitten Willy G. en Gretha H. bij jou in de klas En doen er nog meer uit jou klas rnee? JAN VAN H Leeren alle jongens ia de klas het'? Of moet je daarvoor apart komen Het is wel aardig om nu te kunnen schrijven aan iemand, die zoo ver weg is. Hoe lang heb je er over geleerd, tol je alleen een brief kon schrijven JAN VAN E Het raadsel is goed JO en JAN V. Ja, dat komt op het zelfde neer, als de oplossingen maar goed zijn, dat is t voornaamste. ANNIE S. Nog wel gefeliciteerd 1 Heb je een prettige^ dag gehad En ook veel moois gekregen Het is jam mer, dat het nu weer zoo lang duurt, vóór je weer jarig bent, vind jo ook niet JO Z. Je hebt geen naam of leef tijd op je inzending geschreven, Jo 1 Wil je rue dus nog even opgeven, hoe oud je bent en of het werk alleen ge maakt is De nieuwe strikvraag is goed. MARIE J. L. Als je zoo'n raadsel oplossen wilt, is het 't gemakkelijkst, om eerst zooveel cijfers op te schrij ven als er letters moeten zijn. Een toiletbenoodigd-heid van 3 letters is niet moeilijk te raden en wanneer je die nu invult op de plaats van de ge noemde cijfers (hier dus 1, 2, 3). dan ben je al een eind op weg. Probeer nu nog maar eens of het gaat en kijk van de raadsels, die je niet kon oplossen, de volgende week goed naar de ant woorden, dar. 'eer je er hoe langer hoe meer vinden LEO G. Is je verkoudheid lieele- niaal beter en mocht je niet naar school al dien tijd De nieuwe raad sels zijn goed. FREENA K. Ja, als Piet het te druk heeft, moet jij er maar voor zor gen, dat vind ik best LOUIS P. Zeker, mag jij ook meedoen. Ben jij een broertje van Constant? En heb je al die antwoor den alleen gevonden BETSIE E. Ik vind het best, dat C. ook meedoet. Het is veel gezelli ger, oui samen op te lossen, vind jo nietHeb jo voel familie in Duitscli- land Eu in welk gedeelte logeer jo meestal HENK R. Jij zou nu zeker wel graag weer eens iets anders zien I Ben je al in andere gedeelten van ons nd ook geweest DAVID Z. Het nieuwe raadsel is goed. JAN DE B. Dat zijn treurige da gen bij jullie geweest, Jan 11 ue lang woonde Grootmoeder al bij jullie? Was het nog onverwacht, of zagen vader en moeder het wel al aankomen ADRIANA en GEERTRUIDA C. Aan welke tafel beu jij nu al Eu worden or bij R. mooie boeken voorge lezen Leest de juffrouw dun, of één van de kinderen? FENNA V. Ben jij een vriendin netje van A. en G. C. of van Lena K., die ook bij jou in dezelfdo straat woontEn wat voor ©on kleedje heb je onderhanden Een tafellooper Ben jij do oudste thuis, of zijn er grooteren, die je met oplossen wat op dreef kunnen helpen Mevr. VENEMA—DOORN. 22 Februari 1913.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 15