hmrleii's oasslad TWEEDE BLAD Haandag 3 Haart 1913 Buitenlandse!] Overzicht De Baikan-vuikaan. Vredsskansen? Uit Petersburg wordt aan het „Bert. Tagebl." geseind: „Li Russische ut- ploinalieke kringen wordt verzekerd, dat de bemiddeling der groote mu gendheden tengevolge van een nieuw verzoek van Turkije vastere vormen begint aan te némen. De groote uw gendheden hebben Turkije voor een bemiddeling do aanneming van ere vorige collect, nota als voorwaarde ge steld. Uit de laatste bespreking van den Turkschen minister Hakki pasja en de diplomatieke vertegenwoordig ggrs der Porie in de kabinetten aer j groote mogendheden, is gebleken, dat de Porie de in de nota genoemae voorwaarden, o.a. do afstand van Adrianopel, aanvaarden wil. De quaestio van do oorlogsschatting zal overgelaten worden aan de arabassa- deursconf eren tie te Londen. Naai' uit Rome gemeld wordt, heeft de Porto aan de Engelsche regeerir.g doen weten, dat zij in zake liet sluiten van den vrede zich geheel en al zal voegen naar de beslissing der mo gendheden. 't Kan ook wel niet anders. Tur kije moet vrede gaan sluiten. De Lin- neulandscïié toestand wordt steeds ernstiger. Opnieuw is men een soort samenzwering voor of tegen de te genwoordige regeering 'l de telegram men daarover zijn onduidelijk op 't spoor gekomen. Men zegt aldus wordt aan de „Courant" geseind dat Rusland Turkije de middelen aan de iiand deed om vrede te sluiten. Van ie ooriogsYslien. Grieken cn Turken. Uit Philippïades wordt gemeld, dat bij lbolista een gevecht plaats had tusschen de Grieken en een sterke Turkscho afdeeling. Na zes uren van hevigen strijd vluchtten de Turken, nic-l achterlating van 180 gevangenen. Op denzclfden dag deden de Turken, die versterking hadden gekregen, een tegenaanval, maar wederom werden ze op de vlucht geslagen. Na den strijd begroeven de Grieken 111 Turk- sche lijken, hij do gesneuvelden be vonden zich 8 officieren. Hel Albaneesch congres. Te Triest vergadert thans 't Alba neesch congres, zoo wordt aan ds „Maandag Crt." geseind. De president gaf in een toespraak uiting aan de erkentelijkheid van de Albaneezen je gens keizer Krans Jozef en den ko ning van Italië voor de welwillend heid, die zij aan het congres bewezen,, waardoor het mogelijk was om de quaestie van een onafhankelijk Alba nië nader tot haar oplossing të bren gen. Om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid van 't Albaneèsche volk jegens do regeeringen van deze beide landen, stelde de voorzitter voor aan de ministers Berchlold en di San Giu- liano telegrammen van erkentelijk heid te zenden. Prins Ghika verklaarde, dat de Al baneezen hun heil niet moeten zoeken hij de internationale diplomatie, maar uitsluitend op de kracht van hun ei gen wapenen moeten vertrouwen. De ze spreker wees vervolgens op de sympathie van Frankrijk voor de pogingen en wenschen der Albanee zen. Op vreemde schepen geschoten. Bulgaarsche kustbatterijen heb ben zoo meldt de „Cour." op eeni- ge Fransche, ltaliaansche en Engel- sche koopvaardijschepen schoten ge lost. hoewel deze schepen de vlag in top hadden. Waren de Bulgaren in de war? 't Geval zal misschien nog wel een elaarlje hebben, want eenige schepen hebben schade beloopen. 03 wedstrijd In oorlogsbewapening Dc Duilschc marine. De Rijksdag begon de behandeling der inarinc-begrooting. De sociaal-democraat Vogtherz zei, dat, in plaats van vermindering,' ver meerdering der vlootuitgaven të wach ten is,, omdat 't Duitsche antwoord op de Engelsche aanbiedingen tot beper king te vaag is. De bouw van een nieuw keizerlijk jacht achtte deze afgevaardigde onverantwoordelijk re gen over de belastingbetalers. Namens '1 Centrum sprak Erzber- ger, die zei, dat de voorstelling van den vorigen spreker, dat Duitsehland reuilieten BËAÜ BROCADE DE VERMETELE. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy door C. D. 17) Een oogenblik twijfelde hij of hij al of niet zou binnentreden. Hij was toen natuurlijk gemaskerd geweest en ken de geen zweem van vrèes. Zijn moedi ge lust tot grappen en avonturen kreeg dra de overhand en het volgende oogen biik had hij den Squire gegroet met al de hoffelijkheid die hem eigen was. Sir Humphrey keek hem even scherp aan. Jong en goed uiterlijk! Dikwijls te zien bij de smidse tegen zonsonder gang!.... mior.... Uw dier.aar, mijnheer! zeide hij, terug groetend. Sir Humphrey had geen haast. Hij geloofd1? vast dat het lot besloten had hem gunstig gezind te zijn in deze zaak, maar hij wilde voorzichtig zijn om zijn onderneming niet in gevaar te brengen. Daarom begon hij met een gewoon praatje over het weer, den regen, den slechten toestand der wegen en het ontoereikend politietoezicht in de streek, over den matsten opstand en de wereld tot nieuwe krijgstoerustin gen dwingt, niet met de feiten in overeenstemming is. De marine-begrooting blijft binnen de perken van de vlootwet van ver leden jaar. 'I Centrum is steeds opge komen voor een sterke vloot, en ver langt steeds dat een uiterst moderne vloot aanwezig zal zijn (bravo's en zal daarvoor ook in de toekomst zor gen. Ook wat betreft de grootte der schepen, waarvan het kaliber der ka nonnen afhankelijk is, moeten wij met het buitenland gelijk opgaan. De staatssecretaris Yon Torpilz ver dedigde de regeeringsvoorstellen. Het jacht „llolieuzollerii" is niet meer vei lig genoeg voor den keizer, zoodat een ander jacht noodïg is. De regeering wijdt alle aandacht aan een lucht vloot. Dc nationaal-liberaal Paasche ver klaarde, dat men er in Duitsehland nooit aan dacht een aanvalsvloot te bouwen, Wij hebben, zeide liij, een groote vloot noodig voor de bescher ming onzer wereldbelangen. Ons tor- pedobootwezen staat wel op de ver- eischtc hoogte, maar aan de lucht vloot dient meer aandacht gewijd. Het keizerlijk jacht „Hohenzollern" moet dringend worden vervangen. De conservatief Kramer merkte op, dat de vervanging van het jacht „Ho henzollern" algemeen noodzakelijk wordt geacht. Wiemer (Fortschr. Volkspartij): Bij de bespreking van ,de rnarinebegroo- ting beheerscht ons een gevoel van voldoening. Aan de verkorting van den- diensttijd mag', in'een tijdperk waarin Frankrijk er over denkt tot den driejarigen diensttijd terug te koeren, niet worden gedacht. (Toe juichingen De verdere beraadslaging over de marinebegrooting werd lot Maandag verdaagd. De legeruitbreiding in Duitsehland. De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft: Bij de rijksregeering bestaat het voorne men de kosten van de legerwet te des- ken uit een heffing voor eenmaal van opcenten op de vermogensbelasting. Hierover wordt door de leden van den Bondsraad beraadslaagd. (Volgens 'n ander bericht zuilen vermogens oneer de 30.000 of 50.000 vrijgesteld wor den.) Het besluit om onze verdediging opnieuw te versterken, werd reeas spoedig, na de wijziging van den toe stand in zuidoostelijk Europa, geno men. Zooals erkend wordt, is die uit breiding beslist noodig. niet wijl het buitenland zijn legers versterkt, maar omdat hel in verband mei den ernst van den toestand gewenscht is een weloverwogen uitbreiding van onze weermacht tot stand te brengen en nut te trekken van het gebeele tot dusverre ongebruikt gebleven deel van ons weerbaar volk. Sedert de Keizer op 4 Nov. j.l. de voorloopigo beslissing nam, zijn de be trokken departementen niet inspan ning van alle krachten bezig geweest aan de uitwerking van dat besluit. En wanneer nu hot ontwerp tegen half Maart bij den Bondsraad zal zijn in gekomen, mag hetgeen er gepresteerd is werkelijk aanspraak maken op waardeering en als de Rijksdag het ontwerp dan nog voor Pinksteren af doet, is er geen tijd verloren gegaan- Do gehoele blijvende legeruitbrei- diiig zou dan nog op het vroegst op I October 1013 tot stand kunnen ko- Ten einde gelegenheid te hebben to? het nemen van de noodige voorberei dende maatregelen, is het noodig, dat het ontwerp uiterlijk tegen Pink steren aangenomen is. Voor de diep gewortelde overtui ging van de noodzakelijkheid om onze legermacht duurzaam te versterken, zoo wij ook verder onze tegenwoor dige positie in de wereld willen blij ven innemen, is de bodem bij het Duitsche volk thans beter voorbereid dan sinds langen tijd bij de indiening van een legerontwerp het geval is ge weest." Hoe 't Fransche leger te versterken Volgens een nieuwsagentschap zijn eenige afgevaardigden van plan voor te stellen om, in plaats van terug te keeren tot den 3-jarigen diensttijd, het aantal herhalingsoefeningen op twaalf te brengen en deze zoodanig te verdeel en. daL steeds eenzelfde vre- deeeffectief onder de wapens is als het geval zou zijn bij wederindiening van den 3-jarigcn oefentijd. Voor huisvaders met een zeker aantal kin deren zou vrijstelling moeten worden ingevoerd, bij wijze van nationali teitspremie. Dc Icgcrliervorming in Oostenrijk. De „Zeit" verneemt, dat er sprake is van uitbreiding van het aantal re kruten in Oostenrijk van 159,000 op 180 of 190.000 man. In allen gevalle valt te verwach ten, dal binnenkort een nieuw mili tair ontwerp, noodig geworden ten gevolge van do uitbreiding van ae macht der Balkanstaten en de leger- hervormiugen van de groote Euro- peesche mogendheden, zal worden in gediend. de nieuwste mode in de kleeding. Jack Bathurst kwam in zijn gewone doen. Hij was slim genoeg orn ie be- grijpen dat Sir Humphrey Challoner, naar zijn eigen meening, een diploma tiek spel speelde van de kat en de muis en hot interesseerde hem te we ten wat zijn eindoogmerk was. Hij had niet lang te wachten; na een poos je over allerlei gepraat te hebben, ging Sir Humphrey recht op zijn deel af. Wel! riep hij plotseling uit, in eens zijn gebabbel over allerlei afbre kend. hoe lang zou die dhiid van zijn werk wegblijven? Hij is een luie leeglnoper. Wat zegt gij er van, mijn heer? Neen! mijnheer gij doet een goea man onrecht aan, antwoordde Bat hurst. John Stich is een ijverig werkman. Zal ik hem voor u roepen? Ik ken den weg in dit huisje. Neen! dank u mijailieer! Mijn boodschap kan wachten. Om u de waarheid te zeggen, voegde de Squire er onverschillig bij, ik liad het werk van den hoefsmid niet noodig, maar zijne hulp in een beuzelachtig zaakje. Inderdaad? Mijne vraag zal u misschien ver wonderen mijnbeer, .maar hebt gij ooit gehoord van dien kerel, Beau Brocade geheeten? O!zoo iets... Een sfruikroover, mijnbeer, en een ware schurk en toch zegt men dat Allerlei. De algemccne staking l& Boedapest. Naar aanleiding van de voorgeno men algemeen© staking, heeft de pre fect van politie te Boedapest een op roep gericht aan de bevolking, waar in hij er op wijst, „dat de staking, door welke de socialisten pressie denken uit te oefenen op het parlement, be- echouwd mout worden als een daad van rebellie. Do politie kan niemand dwingen tot voortzetting van den arbeid, zij zal echter geen aanvallen dulden op per sonen, die wenschen te blijven wer ken. Verder wordt de bevolking verzocht de deuren der huizen te sluiten en wordt het dragen van wapens verbo den. Wanneer in geval van een aanval op" de troepen uit de vensters naar deze wordt geworpen, zullen zij on middellijk gebruik maken van hunne wapens." Vcrengclschmg van Zuid-Afrika. In een aandeelhoudersvergadering van de British South Africa Compa ny, heeft de voorzitter, dr. Jameson, o.a. gesproken over het denkbeeld van aansluiting van Rhodesia hij de Unie van Zuid-Afrika. Jameson merk te toen op, dat de tijd naar zijn mee- ning voor aansluiting hij da Unie nog niet rijp was en dat het volk van Rhodesia, dat in hoofdzaak Britscli is. niet veel zou gevoelen voor opne ming in een Unie, die nog niet zoo Britscli is als men wel zou wenschen, en voor dc aandeelhouders acht hij voorloopig evenmin 'eeriig heil in een aansluiting hij het overige Zuid- Al'rika. Do opmerking dat de Unie van Zuid-Afrika nóg niet zoo Britscli is als men wel zou wenschen, kan, indien het nog noodig mocht zijn, een niéu we waarschuwing wezen voor de Hol- landsche Afrikaners, dat het einddoel van Jameson en zijn vrienden de vol komen verengelsching van Zuid-Afri ka is. Betooging in Zuid-Afrika. Er is te Kaapstad een groote betoo ging gehouden waaraan meer dan 2000 Hollandsch-Afrikaansche stu denten deelnamen, tot viering van cc erkenning van de Nederlandsche laai. De vergaderden werden toegespro ken door generaal Hertzog, die bij zijn hoorders groote geestdrift wekte en hen aanspoorde het Nederlandsche devies „Je maintïendraï" te hanctna- ven. Hertzog erkende, dank verschuldigd te zijn aan koning George en de groo te mannen ju Engeland, die hadden ingezien, dat ook de Nederlandsche taal rechten heeft. Binnenland DE PRINSES ONGESTELD. In aansluiting aan het eerste be richt, verneemt het Gorresponê'entie- bureau Vaz Dins te Amsterdam, dat de toestand van Prinses.JuRan-a geen, aanleiding geeft tót bezorgdheid. TI. M. maakte Zaterdagmorgenna den nacht in de villa van hot Prinsesje te hebben doorgebracht, een langdu rige wandeling met den Prins in de omstreken van Hohemark. Zaterdag morgen ondernam de Priins een au- to tocht. Een nader telegram luidt: Sedert Vrijdag voelde de Prinses zich niet al te wel. Men schroef dit aanvankelijk toe .ui de Lichtveran dering, welker invloed zich ook in de onmiddellijke omgeving doet gevoelen De toestand geeft dan ook geen enkele rede tot bezorgdheid, zocdat er ook geen plaatselijke geneesheer werd ontbodeu. Toen echter verheo- girig van temperatuur werd geconsta teerd, werd dr. Haversohmidt uit Utrecht telegraphisch ontboden. Deze bezocht Zaterdagmorgen het patientje en constateerde een Echten griep-aanval. Dr. Haverschmidl vond den toestand absoluut niet ernstig en zal waarschijnlijk weder vertrekken. De Prinses zal eenige dagen het bed moeten houden, doch is zeer op gewekt. HET SCHEIDSGERECHT. Do eerste zitting van 't Fransch- Italiaansche scheidsgerecht, in zake de voorvallen tijdens' den .Tunkschen oorlog, is bepaald op 31 Maart' in Den Haag. UIT DE COALITIE. In de veronderstelling, dat het voor velen niet ondienstig zal zijn, te ver nemen, welk© de eigenlijke oorzaak ia, dat de al genteen e vergadering der Cliii'tetelijik-i.isborisclie Unie onilangs is uitgesteld moeten worden, deelt men aan de N. R. Ct. het volgende mede: Er was geconfereerd tusschen drie bestuurderen van de Christelijk-histo- uw bravo vriend Stich zijn vriend is. Inderdaad? En nu verzeker ik u dat ik het plan heb niet dien schuim te spreken. Inderdaad? Dan zijt gij moediger dan de meesten. zei Jack terwijl hij zeer nieuwsgierig werd wat de Squire van Hartington in het schild voerde. Het schijnt vreemd, nietwaar? maar om vrij uit tegen u te spreken, ik heb twee zaken niet hem te behan delen. Hoe zoo? Nu, ik heb een rekening met hem te vereffenen en hem een zaakje voor te stellen; en ik weet niet hoe het aan te leggen. Maar. mijnheer, iémand zoo knap als gij zijt, kan het misschien wel met beide klaar spelen, antwoordde Bat hurst met een tikje sarcasme. Huil Nu ik ben benieuwd om te hooien wat een onpartijdige heer als gij zijt, mij zal raden te deen. Ik heb niet de eer u te kennen, maar ik zio dat gij evenals ik, een edelman zijt. Bathurst hoog met beleefden dank. liet zal mij een eer zijn, mijnheer, u van raad te dienen, zoo gij dat vvenscht, Nu, ik heb, zooals ik reeds zeide, een rekening niet dien schelm te ver effenen. Hij ontstal mij gisteravond vijftig guinjes. Ach! zuchtte Jack, terwijl hij droe vig zijn hoofd schudde, dan vrees ik, rlsche partij, drie antl-revolutlonnai- ren en drie Roomsc'h-katholieken. In die conferentie werd o.m. als grond slag voor samenwerking aangeno men, dal art, 171 der Grondwet onge wijzigd zou blijven. Dezelfde vergade ring van negen heeft ook drie depu- tatën benoemd, van elke partij een. ten einde het program van samen werking nader te formuleeren. Toen nu deze drie heeren dr. Kuyper, Jhr. De Geer en een roomsoh-katho- Eek, wiens naam er niet toe doet bijeenkwamen ter vervulling van hun opdracht, stelde dr. Kuyper eene le zing voor, volgens welke art. 171 voorloopig ongewijzigd zou worden gehandhaafd. Jhr. De Geer echter herinnerde er dr. Kuyper aan, dat men over dit punt reeds in de ver gadering tot «en bepaald besluit was gekomen, maar zoo meldt men ons woordelijk „d© oude rat was niet te bewegen, zich te onderwerpen aan het besluit der negen, en daar jhr. Dc Geer flink en moedig pal stond, kwam men niet tot een vergelijk." En do algemeen^ vergadering van de Christel ij k-historische Unie kon niet doorgaan. DE ZIEKTEWET VOORAAN. Men schrijft uit Den Haag aan de Tijd: ln parlementaire kringen loopt het hardnekkig gerucht, dat. bij de eerst volgende regeling van werkzaamheden der Tweede Kamer zal worden voor gesteld om na dc Paasclivacantie het eerst aan de orde te stellen de behan deling der Ziektewet. Dat er dan van behandeling der Tarïefwet vóór de verkiezingen wel niets meer zal ko men. mag als vaststaand worden aan gemerkt. GEEN NIEUWE MINISTER VAN JUSTITIE. Men schrijft int Den Haag aan de Tijd: Naar nu moet vaststaan, ligt het niet in de bedoeling der Regeering, om dc vacature van minister van Justitie nog vóór dc verkiezingen aan te vul len. Wel zijn er nog besprekingen ge voerd. maar de aangezochte was niet te bewegen zijn tegenwoordige func tie te verlaten voor de toch altijd eenigszins twijfelachtige kans, om het hooge ambt langdurig te kunnen be- kleeden. OPENBARE LEESZAAL TE AM STERDAM. B. en W. hebben blijkbaar bet plan de openbare leeszaal onder te bren gen in een thans leegstaand gebouw aan de Keizersgracht. GEEN TUNNEL MAAR EEN VOETBRUG. Thans is zeker, dat bij den Laar- derweg te Hilversum, bij tiet station 5- ein placement Hilversum, geen tunnel maar een voetbrug komt, DE VROUW 1813—1913. Aan den Am-steleever te Amsterdam is men thans reeds druk bezig met de tentoonstellingsgebouwen in orde te maken. STAKENDE BEHANGERS. Om loonsverêcoging te verkrijgen zullen d© behangers bij enkele pa troons te Amsterdam partieel© stakin gen beginnen. INBREKERS. 's Nachts is ingebroken in een vier tal pakhuizen en kantoren aan de Krombooinsloot t© Amsterdam, 12 gulden in geld was de buit der onge- noode gasten. POKKEN. Zaterdag werd te Enschedé het tweed© pokken geval geconstateerd bij een negenjarig dochtertje van Boltjer. DE MARINEWERF TE AM STERDAM,. De minister heeft thans plan nog dezen zomer te komen met een voor stel tot opheffing der marinewerf. Volgens liet Vólk zal de minister evenwel met de werkliedenorganasa- ties overleggen om- de belangen van 'it personeel. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. I-Iet was Zaterdag de laatste dag waarop de Amsterdamseh© sigarenfa brieken aangesloten bij het Verbond van Vereenigingeu van Sigarenfabri kanten ,in werking waren. Vrijdag reeds zijn de fabrieken van Israëlieti- sche firma's gesloten. In het geheel zullen lieden Maandag ongeveer 1000 sigarenmakers zijn uitgesloten. dat hij niet meer op de heide zal rond zwerven. Wat bedoelt gij, mijnheer? Nu, ik kan ma nu dien schelm voorstellen, nadat gij hein voor zijn onbeschaamdheid hebt afgestraft een verminkt, bloedend wrak! Maar dat zij zoo. Ik heb geen medelijden niet hem? Zich tegenover u, mei uw bekende dap perheid te durven stellen. Juist zoo! juist zoo! riep de Squire uit .terwijl hij een vloek smoorde om deze groote onbeschaamdheid. Maar ik vraag u excuus, dat Ei u in de rede viel. Ik zag den schelm, mijnbeer, zeide Sir Humphrey, den jongen man beteekenisvol nar ziende, zag hem duidelijk bij het Echt der rijtuiglan taarns. Hij was natuurlijk gemaskerd, maar Ei zou Rem herkennen en ik kon hem morgen aanklagen. Hij was opgestaan en met de beenen van elkaar ging hij vlak voor Bathurst staan, op een dreigenden toon zeg gend: Daar zijn nu soldaten genoeg in deze streek, zelfs zoo het landvolk zijn hoogverheven romanheld zou willen verdedigen. Ik kan zorgen, mijnheer, dat hij. binnen een week gehangen wordt. Een cordon van soldaten rond om dc heide, mijn woord om zijn iden titeit te bezweren, en... Maar basta! voegde hij er lachend bij, dit is voor u niet van belang, nietwaar, mijnheer. TWEE MAN VERDRONKEN. Te Huihuizen bij Nijmegen zijn twee matrozen aan boord van de Hollandia, doordat een touw brak, over boord geslagen en verdronken. Ze heeten J. A. Blom en Kouveld en zijn afkomstig uit Rotterdam. PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen liet volgende telegram van den gouveri eur-generaol van Ne-- derlandsch-Indiij betreffende pestge- gevallen op Java gedurende het tijd vak van 21 tot 25 Februari: Afdeeling Malar.g: 172 nieuwe rest gevallen, 1G5 docden; Kediri: 35 ge vallen, 34 dooden; Soerabaja: 5 nieu we gevallen, <4 dooden; Paré: 27 nieu we gevallen, 20 dooden en in de vori ge periode overleed aldaar nog een gerapporteerde zieke; Toeloegagong: 2 doodelijke gevallen en Madoeng 13. BAKK EP SN A CUT A RBEID. Nu het voorloopig verslag van bet afdeélingsónderzock nopens bet ont werp van mr. Aalberse c.s. i_s versche nen, heeft bet bestuur der Nederland sche Vereeniging van voorstanders van afschaffing van Bakkers nachtar beid deze week eer. vergadering te Am- Sterdam belegd, in hoofdzaak, om ver betering in het ontwerp voor te stel len, zoo meldt de N. R. Ct. HET NEDERL. ROODE KRUIS EN DE BALK AN-OOR LOG. Zooals bekend, heeft het. hoofdbe stuur van het Roode Kruis de ambu lances teruggeroepen, maar het is ver keerd, hieruit te besluiten, dat ze ook dadelijk terug zullen komen. In den brief van het hoofdbestuur staat zeer nadrukkelijk, dat „indien onver wach- te omstandigheden tot een langer ver blijf nopen", het vertrek vertraagd kan worden. Een datum van heengaan of van aankomst in Nederland is er dan ook niet in ger.oemd. Aan de verschil lende leiders is liet overgelaten, het juiste oogenblik van opbreken te te- palen. Mochten dringende omstandigheden zich niet voordoen, dan zal het toch nog geruïmen tijd duren, voordat .de ambulances weer in Nederland zijn. De brief van het hoofdbestuur kan den leiders niet vóór Woensdag a.s. in handen komen, en met het succes sievelijk ontslaan van de gewonden, het opbreken, inpakken en reizen gaan zeker een Daar weken heen. uó£ ein de Maart is de terugkomst van de am bulances niet te venvachten. CN. R. Ct.) De heer W. II. Dahmen uit Tilburg, die op h-p' oorlogsterrein in Servië bij de verpleging van gewonden en zie ken werkzaam was zal volgens de N. T. Ct.wegens lichte ongesteldheid op geneeskundig advies een onlspaiv- nmgsreisje maken en naar Holland terugkeeiren. ONGELUKKEN. Op de kalkzand steen fab riek van den heer Ovinik, te Doetinchem, ge raakte Zaterdagmiddag, naar de Arnh. Ct. meldt, de 25-jarige werk man Th. v. d. Berg tusschen de wals bekneld, waardoor hem het onderlijf werd ingedrukt. In bedenkelijken toestand werd de ongelukkige, een zeer oppassend jemg- mer.sch, naar het Dia cones senhuis te Arnhem vervoerd. Het 4-jarig zoontje van A. de Wit, te Oudewater, had bet ongeluk, zoo danig te vallen en zijn hoofd te ver wonden. dat bet thans aan hersen schudding is overleden, zoo meldt de Tel. IX DE KAZERNE TERUG. De Woensdag te 's-Gravenhage ge deserteerde veldartilleristen zijn Za terdagavond vóór het avondappèl in de Alexanderkazern© teruggekeerd. WEER TERECHT. Het 9-jarig meisje dat te Amsterdam vermist werd, is weer terecht, zoo meldt de Tel. TENT AFGEBROKEN. De houten circus, waarin Hagen- j beok .op de Veemarkt te Rotterdam tot Woensdag voorstellingen gaf, moest Zaterdag afgebroken zijn. Daar de eigenaar van de tent hier aan niet had voldaan, zijn een 60-tal stadswerkei-s begonnen de tent op kosten van ongelijk af te breken. In de tent bevonden zich r.og drié boren, waarop door een deurwaarder beslag was gelegd. Ue.e zijn onder bewa king getransporteerd naar do stal houderij van den heer Pluym, waar zij voorloopig bewaard worden, zoo meldt de Tel. Gij waart zoo vriendelijk mij uw raad te beloven. Dit is een mijner beweeg redenen: de rekening, die ik niet hem wensch ie vereffenennu rest de taak die ik den schelm zou kunnen opdra gen. Sir Humphrey had terwijl hij zoo dreigend sprak den jongen man scherp aangezien maar op zijn gelaat niets anders'opgemerkt dm: een zeer blijden luchthavtigen glimlach. Ik kan u moeilijk raadgeven, mijnheer, zeide Bul burst steeds glim lachend, voor ik weet welke zaak het is. Nu mijnheer, gii kent Lady Roun- ce bij name. niet' De leelijkste, naar ste heks in het ern: te-ban? \u, die is op reis naar Londen en heeft een mas sa geld bij zich dat baar armen pach ters is afgeperst. Wel mijnheer, gij teekent een zeer verrukkelijk beeld van die dame. Zoo nu die schurkachtige Beau Brocade mij wilde dienen, kon' hij met één slag zijn eigen hals redden van de galg, zich zelf verrijken, de verdruk ten recht doen en een slecht oud wijf straffen. En lioe kunnen nu al die edele daden tegelijk worden verricht? De koet.: van do Lady zal van avond over de heide trekken en zal nu weldra aan het kruispunt zijn. Daar in zijn het geld cn (ie juwecten van het oude wijf. die men weg kan ne- UTT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is de eere penning voor verdiensten jegens s Rijiks Musea in goud toegekend aan den heer P. O. Stolz, te Solok, Pa- dangscho Bovenlanden Sumatra. Is G. J. KooLliuas, hoofd der o. I. 9. te Waarceiiburg, benoemd tot ridder van Oranje-Nassau. Is niet ingang van 16 Sept. 1913, aan dr. M. E. Mulder, op verzeek, eervol ontslag verleend als hoogleer aar In de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, met dankbetuiging voor de ge durende ve'.e jaren door hem bewezen diensten. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, is met ing. van 1 Maart voor den tijd van één jaar be noemd tot technisch adsisleivt bij den O'ctrooïraad, de beer E, A. S. Vosmaer, te 's Gravetihago. VRIJZINNIG TEHUIS, Te Nijmegen is Vrijdag onder groo te belangstelling hot eerste Tehuis voor Vrijzinnigen geopend aan de Joh. Vijghstraat aldaar. Mr. Joosting. van Assen, hield de openingsrede. KAMERVERK1EZ1NGEN. Da rechtsche partij in het district Veendam stelde ds, Petersen' candi- daat. DE VREDESCONFERENTIE. Ia de plaals van nu wijten gen© raai Den Deer PüO'rtugael is benoemd tot lid der commissie ter voorberei ding der onderwerpen, door Neder land te plaatsen op het program dec derde Vredesconferentie, generaal Van Oordt. destijds technisch gedele geerde ter tweede vredesconferentie. {Zie vervolg Binnenland op de der- pag. van dit blad. Pers-Overzicht MINISTER TALMA. „De Nieuwe Courant' schrijft: De Minister is onvermoeid geweest. Zeer goed van zijn onderwerp op de hoogte, steeds gereed tot repliek; wel ook nu weer onderhevig aan die zucht tot divageeren en beloeren, welke te vaak het genoegen van het aanhGO- ren zijner forsche betoogen bederft, maar toch verbazend sterk in het be vatten en weerspreken van elk argu ment. Een geduldig en scherp luiste raar als weinigen, in deze woelige, moeilijke Kamer. Daarbij in de laat ste maanden goed van humeur, lang •niet zoo prikkelbaar en liebtvertoonndi als voorheen; blijkbaar tevreden nu éindelijk eens op zijn meerderheid te kunnen rekenen en toch tegenover de linkerzijd© zelden laatdunkend. Eigenaardig genoeg is bet de heef Duys geweest die bij een van de laat ste artikelen der wet een woor-" van hulde tot hem heeft gesproken. Het zou onvriendelijk zijn op de lofspraak juist van dien kar! thans glossen te maken. Zij was verdiend, onverschil lig wie haar uitsprak en... afgeschei den van het oordeel over het resul taat van al deze arbeid en inspan ning. Rechtszaken DOOR SCHULD. De rechtbank te Winschoten ven oordeelde heden den 25-jarigen arbei der Jan K., van Bcerta, die, toen hij een hond wilde doodschieten, den arbeider Geert Schrouder trof, tot 1 week hechtenis, wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Zooals destijds gemeld werd, over leed Schreudcr eenigen tijd na het ongeval in hel ziekenhuis te Gro ningen. BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Winschoten stond heden terécht de 30-jarige- Ju liana M., smid te Suppemeer, verdacht van brandstichting in zijn woning eu smederij. Toen de brand gebluscbfc werd kwamen enkele inet petroleum gedrenkte kleedingstukken voor den dag, terwijl een sterke petroleum lucht in liet huis werd waargenomen. Beklaagde ontkende, doch het O. M. achtte dat zijn schuld vaststond en ré- qulreerde 11/2 jaar gevangenisstraf. Be verdediger, Mr. E. Meindcrsnia, achtte geen enkel bewijs geleverd eu drong op vrijspraak aan. De reertt- batik besloot dadelijk vonnis te wij zen. begaf zich in raadkamer en sprak bekiaagde vervolgens vrij. Hij werd dadelijk op vrije voeten gesteld. men. Natuurlijk. En ook een pak minnebrieven, dat ongetwiih'ld zal liggen in dc holte onder de zitbank. Brieven? vroeg Bathurst. Hm! wat kunnen minnebrieven een roover schelen? Maar, mijnheer, antwoordde de Spuïre vertrouwelijk (lirct/repd. dat zijn brieven, die, zoo ze openbaar ge maakt werden, een lieie fatsoenlijke jongedame die Lady Bounce met haar haat vervolgt, zouden compromittee- ren. Nu wil ik honderd guinjes geven aan dengene die mij morgen vroeg die brieven aan het Korhoen b re egt. Dit is toch zeker voor een struikroo- ver wel de moeite waard. En daarbij dan nog haar geld en diamanten. Wat dunkt u, mijnbeer? Het is wel wat moeielijk om hier in raad te geven, sprak Bathurst na denkend. Zoo! zeide Sir Humphrey op on- verscliilligen toon, voor mij is het dat niet. Alles wel ingezien, geef ik er misschien toch de voorkeur aan den schelm over le geven aan Squire West t© Brassingtori. Ja. in allen, gevalle lean ik het van nacht nog eens over leggen; 't wordt te laat om langer ta wachten op dien boerenkinkel John Stich. (Wordt varvolffdï

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5