NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargamy 3STo. 9413 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 MAART 1S.<3 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers0.02 34 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3734 de omstreken en franco per pos) 0.45 Uitgave der Vennootschap Loaretis Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENT I ^N Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten hel Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. InlercomcittBaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuidcr Buiteaspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tc-t de plaatsing van advertentiën en reclames van buiien het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 MAART. Schouwburg: Op Hoop van Zogen. De Kroon: Concert door het Veer man-kwartet. Soc. Vereeniging: Conférence par Mons. Gustave Cohen. Stations-IIo'el: Concert. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Apolio-Theater: Voorstellingen. Stadsnieuws AANKOOP VAN GROND. Een voorstel van B. en W. lol aan koop van een stuk groncl aan het Plein, toebehoorende uun de Schuur man Schimmel-van Outcrenstichtlng, werd 14 Mei 1912 aangehouden, om to trachten het daarheen te leiden, dat hei koetshuis met bovenwoning niet zc-u behoeven te worden afgebroken, vóórdat tot doortrekking van de Ju- lianastraat zou kunnen worden over gegaan en dat de gemeènle lot dien tijd op eenigerlci wijze rente zou kun nen trekken van koetshuis en boven woning, met den daarachter gelegen grond. De Stichting heeft daartegen, onder eenige voorwaarden, geen bezwaar. B. en W. geven dus nu in overwe ging, hen te machtigen bedoelden grond met gebouwen en gewassen, samen groot G60 M2, aan te koopen voor ƒ21.230, te zijner tijd koetshuis met bovenwoning enz. voor afbraag te verkoopen en den aange- kochten tuingrond voor ƒ25 per jaar- te verhuren aan den bewoner van hel liecrenhuis Plein 24. Onder de voorwaarden, door Stichting gesteld, behoort ook, dat de tegenwoordige huurder van liet heerenhuis den paardenstal kosteloos in gebruik ontvangen zaL Tot zoover het Raadsvoorstel. Wanneer wij goed zien, zal de ren te, waarover sprake was, enkel en alleen bestaan In de ƒ25.— 'sjaars .voor den tuingrond. Daartegenover moet de gemeente lo. den paardenstal kosteloos af slaan aan den huurder van hel hoe renhuis, 2o. het etalgebouw niet gebruiken or laten gebruiken voor een doel, dal dien huurder hindert cn 3o. den overgenomen tuingrond zonder eenige vergoeding ter beschik king laten van de Stichting, wan neer zij dien grond niet verhuurt aan der bewoner van 't hoerenhuis. En dat alles om tien rijksdaalders per jaar Ziedaar een lapje van vijf en twintig, dat wel aan een zwaren ketting ligt 1 HET TOONEEL. SCHN1TZLER-AVOND. Zaterdag komen de Rotterdam... hier met twee stukken van Schnilzter, op welke voorstelling wij even de aan dacht wenschen te vestigen. Sclinitz- ler is in Duitscliland en vooral in Oostenrijk een. zeer bekend en ge waardeerd auteur; onder de moderne toopeelschrijvers neemt hij met Bohr een eerste plaats in. „.Liebelei", nat hier Zaterdag in de vertaling vau Frans Mijnssen, onderden liiel „Min nespel" zal worden gegeven, is mis schien zijn bese en zeker zijn meest treffend drama. Wij zagen het twee jaar geleden in een uitstekende er- tolking in het Schiller-theater te Ber lijn en het maakte toen op ons een zeer diepc-n indruk. De opvoering door dc Rotterdammers moet volgens hot oordeel van de pers uitmuntend zijn, zoodat ons Iiaarlemsch publiek een zeer bijzondere voorstelling wacht. J. B. SCHUIL. BOTS1NKJE. Een wagen van A. 11. is gisteren avond om kwart voor achten op 't Wilaonsplein aangereden door een tram van de E. N. E. T. Van den wagen werd do achteras tontzdt en drie wielapaken braken. .Van de tram brak een lantaarnglas. Do bestuurder had het betsignaal Van den- wagenvoerder niet gehoord. MET EEN EI. Dc heer P. B. uit Zandvoort, liep gistereravond op het Plein, toen er uit een raam een ei naar huiten werd geworpen. De wandelaar kreeg het ei Dp zijn kleederen en ging zich daar over beklagen bij de politie. Deze tockt nu naai- den eierengooier. L e e 1 ij k e val. Toen de 11-jarige De Jong uit de ZuidBrouwersstraat op liet Leidsche Plein een boodschap moest doen e:i een zwaren hamer droeg, had hij het ongeluk te struikelen, met het gevolg, dat de hamer tegen zijn schouder terecht kwam en zijn rechtersleutel- been brak. Kiekjes uit de Reehtszaal. We begonnen vanmorgen met enke le zaakjes die binnenskamers berecht werdén. Jongens onder de 18 jaar stonden terécht wegens 't zoildigen tegen de wellen van 't „mijn en dij n". De ouders der jeugdige boefjes wer den als getuigen geboord, om de rechters in te lichten over de huise lijke omslaudiglieden, opdat- de hoe ren kunnen oordeelen over de meest gewensebte straf. Een vaak-voorkomend verschijnsel is, dat de vaders en moeders i: onder den indruk van de ernst van 'l oogenblik zijn, dan bun ondeugende spruiten. Ook heden weer. Een diefacht ventje verliet, na do berechting van z'n zaak", met een onverschillig ge zicht de zaal, terwijl moeder volgde met rood-bcscltréide oogen. Terwijl we op de openbaar-wording der zitting zaten te wachten, deed zich nog ecu eigenaardig geval voor. Twee jongelui van misschien 20 jaar stapten "t Pa'.eis v. Justitie binnen om zich bij de veldwachters te melden. Ze moesten eonigo dagen „zitten'. Onder den indruk waren ze in geen geval! Branie-achtig, op hun Zon- dagscii gekleed, met bruine schoenen, een sigaret in het hoofd, stapten ze 't heiligdom van Vrouwe Justitia bin nen. De jongelui hadden wel iets van... twee Engelseho toeristen. Misschien hadden zo vrienden en kennissen wijs gemaakt, dat ze eeni go dagen op reis gingen! Ze werden nu opgesloten in de cellen van 't Palcis, om even later in den dievenwagen naar de gevangenis gebracht te worden. Zullen ze dan nog zoo onverschil lig- blijven? Intusschen werden de deuren der zaul geopend. Eenhondgodiefd. E-en stadgenoot, die als kantoorbe diende 1 dagelij ksch brood verdient, bield uit liefhebberij een hond. Op eens was dc hond verdwenen, 't Was of Hector of Garo of hoe de viervoeter ook moge heeten dooi de aaide verzwolgen was. Maar eenige weken later zag de kantoorbediende z'n hond met een anderen baas in de stad loopen. De politie werd gewaarschuwd en toen bleek, dat de nieuwe baas hem van een ander gekocht bad. Die ander stond nu als de dief van den houd terecht. liet Ojwnbaar Ministerie eischle te gen hem drie weten gevan genisstraf. Een d r i ft i g o voerman. Een 29-jarige voermansknecht wil de op G December de Lange Brug over 'L Spaarne passé eren. Maar juist kwam een motorboot aanpuffen en waren de brugwachters bezig de brug open te draaien. De noodhulp-brugwachter D. Kruyff wilde do hekken sluiten, rnaar hij stuitte op verze van den voermans- knecht, die met alle geweld nog wil de passecren. Toen de brugman' de hekken voor z'n neus sloot, werd hij zóó kwaad, dat hij hem een pak slaag gaf en bovendien een ruit van 't brugwacli- tershuisjs verbijzelde. De brugwachter zei, dat de motor boot al zoo dicht bij was, dat de open draaiing der brug niet kon wachten, tot de voerman gepasseerd was. De voerman: met wat goeden, wil had 't nog wel gegaan. 't Bleek, dat de voerman zeer ze nuwachtig was. President, hoe kwam dat zoo? Beklaagde: 'k had met m'n haas ruzie gehad, omdat ik' eerst 1 1/2 uur te laat naar huis kom gaan om te gaan eten, koud eten... En toen i!k bovendien nog voor de brug moest wachten, raakte ik uit het gewone doen. liet Openbaar Ministerie vond het gedrag van den voerman afkeurens waard en vroeg oen maand ge vangenisstraf. Beklaagde: Kan 't niet wat minder? k Zou m'n- werk verliezen en 'k heb een groot gezin. Vandaag is juist m'n 5de kind geboren...- Een lastige dorper. Dè raadsleden van Leimuiden heb ben bepaald, dat menschen niet op de brug mogen blijven staan. Waar om weet ik niet, maar de vroede va ders zullen er wel een goede reden voor hebben. Een jongeling bleef, met 't verbod in strijd, op de brug staan, zelfs toen de veldwachter hem tot doorloopem aanmaande. Dit was de eer van den mam der Wet to na. Hij pakte den jongeling beet, maar deze verzette zich en schold den veldwachter ook nog voor „kwajongen". Voor verzet en beleedïging Btond de jongeling nu terecht. Do veldwachter was minstens 1 In keer zoo groot, zwaar en sterk als de jongeling. De president zei daar om heel terecht tegen den veldwach ter: „Je kon hem zeker wel baas!" Het, O. M. eisclite tegen den jonge ling 5 dagen gevangenisstraf, want hij is neg al laslig. Een vechtnart ijtj 'e. Een 38-jarige grondwerker had om de huur van een stukje ieelland onder Overveen quaestie met een •ader en z'n zoon. De grondwerker tracteerde vader en zoon op een pak slaag. Om hem aan 't verstand te brengen, dat hij, ook bij quaesües, z'n handen moet. thuis houden, eischic het Open haar Ministerie tegen den grond- werkor 10 gulden boete. De grondwerker vond het nog te waar. Een huishouden met 3 kinde ren kan geen weekgeld missen. KEES. UITSPRAKEN. C. B., fabrieksarbeider te Kromme nie. mishandeling, 14 dagen gev.straf. J. de G., P. W., K. K., werklieden te Haurlem, diefstal, de le drie dagen, de 2e en 3e ieder 45 dagen gev.strar. W. van L., arbeider te Beverwijk, mish,, vrijgesproken. B. J. D., arbeider te Beverwijk, mis handeling, 6 boete of 5 dagen hecht. M. N., arbeider te Hillegom, mis handeling, vrijgesproken. J. dc J., touwspinner te Edam, mis handeling, 10 boete of 7 dagen hecht. C. O., brugwachter en J. V., hout zager, beiden te_Edam, wederspannlg- heid, de le 15 boete of 14 dagen hechtenis, de 2e 14 dagen gev.straf P. IC., metselaarsknecht te Wormer- veer, mishandeling, 10 boete of 7 da gen hechtenis. R. R., metselaar te Wormerveer, mishandoing, 10 boete of 1 week bech tenis. P. S. Pz., arbeider te Ooslzaan, zaak- beschadiging, straf as voren. G. van het K., os werkman te Koog aan de Zaan, diefstal, 14 dagen gov. straf. J. L., hoofd eener onderneming te Haarlem, appèl overtr. arbeidswet, 13 maal 1 boete of 13 maal 1 d. hecht. W. F. van 't II-, timmerman te Wor merveer, ishandeling, een maand ge vangenisstraf. SCHILDERSGEZELLEN. Dinsdagavond vergaderde de af- deeling Haarlem van den Nederl. Schildersgezellenbond in café Van Dijk in de Keine Houtstraat. Tot deze vergadering waren allo schildersgezellen uit Haarlem door middel van circulaires opgeroepen. .Als sprekers zouden zich doen hoo- ren de hoeren J. van der Ylugt, voor zitter der afd. Haarlem, en J. Spek, B o n d s pe nn i n gme ester a heer J. Ren sen opende de ver gadering en gaf het woord aan den heer J. v. d. Ylugt. Tot onderwerp had spreker geko zen: „Het antwoord der patroons". Dit antwoord is gekomen naar aan- ding van een door de afdeelLug inge diend verzoek om loonsverhooging. Het antwoord van de patroonsorga nisatie luidde, dat men, na ernstige besprekingen met de ongeorganiseer de schilderspatroons, besloten had niet te voldoen aan het verzoek van de gezellenorganisatie. Op een nader door de gezellen in gediend verzoek, om een conferentie te mogen hebben tot nadere bespre king kwam geen antwoord. Door spreker werd allereerst het antwoord besproken, om daarna over te gaan tot. de bespreking van wat er nu gedaan zal worden door de afdee- lïng. Hierna was het woord'aan den heer J. Spek, die als onderwerp had ge kozen „Onze loonactïe en wat wij verder te doen hebben." Nadat door spr. het antwoord op de loon actie was besproken, liet hij niet na de nog ongeorganiseerde schilders te wijzen op hunne verant woordelijkheid in deze actieè Ilun plaats is niet buiten, maar in de or ganisatie. Wanneer hun houding ac tiever was had de afdeel ing niet een dergelijk antwoord ontvangen. Vervolgens behandelde spreker het geen nu gedaan zal moeten worden door de afdeeling en wekte ten slotte de ongeorganiseerden op, zich aan te sluiten. Nadat eenige nieuwe leden zichi hadden doen inschrijven, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Instantanés?. Vraagpsprsk Tan dsn dig. INDO-PARTIJ. Een telegram uit Batavia d.d. 5 Maart meldt „De Gouverneur-Generaal heeft ge weigerd, rechtspersoonlijkheid aan d< Indo-partij te verleenen." De heer \V. F. L. Boissevain, oud- resident, tot wïen we ons vanmorgen wendden om inlichtingen, deelde on= in hoofdzaak het volgende mee Zeker heeft de Regeering een voor Indié belangrijk besluit genomen, door te weigeren haar sanctie te hechten aan hei bestaan van een veroeniging als deze. wier statuten van onscbüldi- gen inhoud zijn. Toch he^ft men lang gewacht niet in te grijpen in een be weging, d ie in een dergel ij ken vorm ook in Biitsch-Indié bestaan heeft. Ook daar trad het Gouvernement, na langen tijd veel toegelaten te hebben, e-r tegen óp. Twee jaar geleden, leen ik nog in Indie was, kenden we daar den Indi- schen Bond een instituut dot rechtspersoonlijkheid bezat, dat niet bepaald voor de Regee-ring gevaarlijk was, eu dat alleen Indo's als leden had. Het leidde een eenigszins kwij nend bestaan. Maar daarnaast beston den (ze bestaan nu nog) vele vereeni- gingen van Chïneezen en inlanders, die rechtspersoonlijkheid verkregen hadden, en dus het recht van versa deren bezitten. De regeering is, be halve in het geval van een te Djocja gevestigde Javaansche vereeniging. in dit geval van de Indo-partij voor het eerst tegen een dergelijke beweging opgetreden. De Indo-partij slaat onder leiding van den heer Douwes Dekker, oen nog jongen journalist. Z'n blad, de ..Ex press", verschijnt te Bandoeng. Vroe ger was Jiij mede-redacteur aan liet Bataviaasoh Nieuwsblad. Ilij is. meen ik, een achterneef van MultatuÜ, en ageert óók tegen het gouvernement. Daarbij bepaalt zijn vereeniging zich niet tot de Indo's, maar ook inlanders kunnen zich er bij aansluiten. Op de laatsten schijnt hij door z'n optreden veel invloed uit te oefenen, en de ge houden vergadering te Bandoeng is zeker in opruienden toon geweest lied wat verder gaande dan de alge meenheden van de statuten. Douwes Dekker schijnt een eenigszins -ge ëxalteerd menseli te zijn, die zich als een reïncarnatie van Mohammed voorstelt. Bij de inlanders kan hij met dergelijke vertoogen en mooie phra- sen wel wat bereiken, en als men dan nagaat, dat er toch dikwijls door hoo- gere Javanen is beweerd, dat ze eigen lijk best zichzelf besturen konden, dan valt het tenslotte niet te verwonderen, dat de regeering op deze wijze haar goedkeuring weigert aan een vereeni ging, die blijkbaar- opruiend wilde wei-ken. Met de vergaderingen is het nu uit. en als de heer Douwes Dekker mocht voortgaan met op een dergelijke manier te ageeren, heeft de Begee ring altijd nog het middel, om hem een ongevraagd internaat op Bauda of ergens anders te verleenen." BALDADIGHEID. Een G-jarige jongen heeft bij den banketbakker Henning. aan den Kruisweg, met een steen een spiegel ruit ingeworpen. DIEFSTALLETJE. Uit een portiek van den winkelier J. II. S., wonende aan de YVarmoes- straat is een drie-pits petroleumstel weggenomen. BOND VAN TECHNICI. In de vergadering van dc afd. Haar lem van dezen bond, die Woensdag avond in café Brinkmann werd ge houden, werd in de vacature van vc secretaris en bondsraadslid voorzien, door verkiezing vau den heer Kersloot als zoodanig. Het bestuur beslaat thans uit de he-eren \V. Postliuma, voorzitter, J. de Jong Czn., le secr., J. Kersloot, 2e secretaris en bondsraadslid, Iz. van Campen, penningmeester en L. M. v. Buren, bestuurslid. Faillissement. Bij vonnis d.d. 5 Maart 1913 is door de Arr. Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard W. Bakkc-y, koopman en kleerma ker, wonende te Haarlem, Geldelooze- pad. 33. Reehter-commissaris Mr. II. Leghorn de Josselin de Jong. DUITSCII BEZOEK. Als gemeld komen de leden der Vereinigung Kir Staatswissenschaft- liehe Fortbildung uit Berlijn, Zater dagmorgen Haarlem bezoeken. Na den lunch in „De Kroon, ver trekt het gezelschap om 1.02 met den locaaltrein door den Haarlemmer- rneerpolder naar Aalsmeer, waar de boomkweekerijen der firma Tfpsvoort der firma 1). J, Tas en Zn. en de ko ninklijke kweekerij der firma W. Kee- sen Jr. en zn worden bezichtigd. Om 3.5S wordt naar Haarlem terug gekeerd, terwijl het gezelschap om 4,41 Haarlem verlaat om naar 's-Gra- venhage terug te kc-eren. LANG IN 'T VAK. De kleermaker W. A. Staplrors'te, is 14 dezer 62 -,2 jaar in drt ambacht -werkzaam. LEZING REYD. PFAXSTIEHL. Aangezien misverstand blijkt te be slaan ten aanzien van do organisatie der lezing, Woensdagavond door Revd. A. A. Pfanstiohi in De Kroon gehouden, wijzen we er nog even op, dat de bedoelde lezing niet uitging van de English Lecture Association (wier leden er vrijen toegang toe had den) maar van den spreker zelf. De Association, die dit seizoen nog een „lecture" zal doen honden, is van plan steeds Engelsclren, die zuiver hunne taal spreken, ten doen optre den. Reverend Pfanstiehl had een zeer Amerikaansch accent. D EONDERWIJSVOORDRACJIT. De onderwijsvooi-dracht van B. W. wekt veel gespreks in onderwij zerskringen. De verschillende vereenl- gingen zullen binnenkort vegraderen, o.a. dc Ilaarlcmsche aid. van den Bond en de Hoofden vereeniging. De Bond houdt Zaterdagavond ccn bijeenkomst en een openbare verga dering misschien nog in de volgende week. Over hei algemeen zijn de voorstel len van B. ca W. met ingenomenheid begroeit, omdat zij de verwachtingen overtreffen. Een groot dee der onder wijzers gaat ƒ20U vooruit. Echter be treurt men het. dat uien die ƒ200 niet dadelijk geheel geeft. Dit jaar wordt niet meer dan 10Ü gegeven, zoodat de onderwijzers, die nu reeds recht op ƒ200 verhooging zullen krijgen, eerst het volgend jaar hun geheele verhoo- ging ontvangen. Voorts vinden een aantal onderwijzers het verschil lus- sciien de maxima van de onderwij zers met en zonder hoofdacte, n.I. ƒ400, te groot. Een dergelijk verschil wordt, zeggen zij, nergens aangetrof fen. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: II. Velden, Raamvest 31, een jon- genshandsch.en. K. Band, Boogslraat 28, Heemstede, een hondenhalsband. H. Hofsté, de Witstraat, een paar kou sen en et-n paar handschoenen. Mej. J. van Tienen, Frankestraal 9, een hondmaf. J. Grijmans, Meesterjoosten laan 6, een langharige hond. 1'. Kos ter, Korte Poellaan 27, een fox ter rier. Mej. L. Mooy, Koninginneweg 108, een ceintuur. J. Odenthal, KI. Houtstraat 121rood, een portefeuille, waarin 2 vicitekaartjes. N. Lieshout, Burgwal 43, een paar dameshand schoenen. Bureau van politie, een huissleutel. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken BEVERWIJK. Benoemd. De heer P. A. H. Gieten, rijksklerk 2e klasse, is alhier als zoodanig be noemd ten kantore der Directe Belas tingen, enz. HEEMSTEDE. Aan de firma M. Joustra (e Haar lem, die naar we meldden, de laagste inschrijver was bij de aanbesteding van het bouwen van een winkel met bovenwoning en werkplaats aan de Koedieftaan (u Heemstede, :s liat werk gegund. Alhier is opgericht een biljartclub, genaamd de Kastanjeboom. Het doel dezer vereeniging is, gezanten) ük die sport te beoefenen, onderricht te ge ven aan de toetredende '.eden, om zoodoende met andere beslaande clubs in het volgende winterseizoen wedstrijden in dat spel te doen hou den. ZANDVOORT. Strikken zetten. Door den jachtopzichter W. v. Kei is k-n is proces-verhaal opgemaakt teeten C. Z. K. P. en A. V., te Zandvoort. wegens het stollen van wildstrikkon in dc duinen. Zeventien sinks werden ii; beslag genomen. Benoemd. De agent van politie 3de klasse Jh>. Schut is benoemd tot badmeester bij do badinrichting van de Zandvoort- sclio Terrein- en Hotel-maatschappij. BLOEMENDAAL. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. In de vergadering van de Gezond heidscommissie voor Bloemendaal c.a. is gisterenavond het jaarverslag over 1912 vastgesteld. In de commissie werd benoemd de heer C. A. C. Gunters te Zandvoort. Tot bijstand vau den secretaris was werkzaam de heer D van Zetten, ar chitect te Haarlem, tevens deskundi ge der commissie in het hijzonder voor de uitvoering der Woningwet. De rekening op 1912 Jjoltep i 1750.18 1.2. de besrrooting voor 1913 f 1974.80 1/2. Opgemerkt wordt, dat het gemeen tebestuur van Schoten een minder ruime opvatting van de uitvoering der Woningwet heeft, dan de commis sie, en dat het Gemeentebestuur vau Bloemendual Jiiet die waarde hecht aan de adviezen der Commissie, die in het belang der volksgezondheid gewenseM worden geacht. De sterftecijfers waren per dui-- zend inwoners te Bennebroek: 10,9, te Bloemendu al 18,0, Ha.ariem merlie eu Spaarne 23. 3, Heemstede 12,3, Scho ten 8,1, Spaarndam 8 en Zandvoort 7,2. De diphtheric en trichiuose ie Zand voort gaf veel arbeid. Door de maat regelen vau liet gemeentebestuur vau het jaar zeer goed. Bijna 900 perceeien te Zandvoort zijn reeds aan de waterleiding aange- sioteu, 200 wachtten daarop, zoodat weldra alie perceeien le Zandvoort zullen aangesloten zijn. Het houden van varkens en mest- verzamelingen is met 1 Januari ver boden. Gevallen van diphtheric kwa men voor te Schoten 2S, P.loemendaal 20, Zandvoort 10, Uaarlemmerliede 5 en Heemstede 2. Gevallen van Roodvonk kwamen voor te Schoren 12, te Zandvoort 3, ie Uaarlemmerliede en Heemstede 2 en te Bennebroek en Bloemendaal 1 ge val. Verder kwamen voor 2 gevallen van fobris typhoidea te Schoten en Bloemendaal 1 geval. 2 gevallen van dysenterie kwa men voor te Bloemendaal. De ge meente Bloemendaal, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Zandvoort sloten zich aan bij den keuringsdienst van Haarlem. Bennebroek en Uaarlemmerliede hebben zich Jiiet willen aansluiten. Aa:i deze gemeentebesturen is in overweging gegeven zich alsnog aan. sluiten. Meldin gwor.lt voorts gemaakt van' de kwestie van de vervuiling der Bleo kersvaaris, van de afwijzing van hei advieh in zuke de dipr.teriebestro- ding door het gemeentebestuur van Bloemendaal en van hei lerzije leg gen van het advies der commissie, dan dit Gcmeenlebestuur in zake de waterleiding. (Ongecorrigeerd). Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uil Den I-Iaag Te 11 uur- werd wegens on voltallig heid de zitting geschorst tot half 1?; daarop volgde de discussie inzake de verzoeken der oud-onderofficieren Van der Linden, Tuinman en Ilcij- neu om c-en gratificatie voor verlies van pensioen door overgang in bur gerlijken rijksdienst. Het verzoek werd door de heeren Arts en Ter Laan verdedigd, door de heeren Bogaard!, De Meester cn Dolk ondersteund, maar door minister Colïjn óm de niet le overziene gevolgen, bestreden. Ia stemming gebracht staakten de stem men (28 voor en tegen) zoodatmorgen morgen herstemming volgt. Hierna is de discussie over de Landweervt et aangevangen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1