SPORT EN WEDSTRIJDEN in HAARLEM S DAGBLAD. een stuft ftaas en conserven. In plaats van zout, wordt gezouten kaas gege ten Verwarmingsmiddelen zijn er biet meer. Alle boomen en struiken ziin omgehakt. Voor de bereiding van het eten wordt gefiltreerd water uit iie rivier gebruikt. Ammunitie is in groote hoeveelheid voorbanden. Het bombardement is slechts zwak. Veer tig tot vijftig burgers zijn door gra naten gedood." Een later telegram meldt: In den Turkschen ministerraad is een bericht van den Turksclien com mandant der belegerde vesting, Sjuhiri-pasja, waarin deze den wan- hopigen toestand iu Adrianopel schetst, besproken. Er zullen den bevelhebber in deze vesting geheime instructies worden gezonden betreffende de onderhande ling met de Bulgaren over een eer volle capitulatie, zoo seint de be richtgever van de „New-York He rald". EenBulgaacrsch oor logsbulletin. Uit Sofia wordt aan de Courant ge seind: Twee Bulgaarsche colonnes werden tot het doen van verkennings tochten in de riohting van Akalan gezonden en namen met de bajonet een redoute ten oosten van het dorp. De Turken beproefden de redoute te hernemen, maar de Bulgaren deden een tegenaanval, waarbij de Turken op de vlucht gedreven werden; ze lie ten ongeveer 300 gesneuvelden en ge wonden op het slagveld achter. Den 12en trachtten de Turken bij Kadikeui op te rukken, maar werden ook daar ternzeeslagen en tot Albas- san achtervolgd. De troepen binnen Adrianopel de- serteeren in grooten getale. Dagelijks melden zich ongeveer 150 Turksche soldaten met hun onderofficieren bij de Bulgaarsche belegeringslinie. In de omstreken van Gallipoli is al les rustig. Over 't belegvan Skoetarl word/, uit Montenegro geseind, dat '1 bombardement met veel heftigheid is hervat nu ook op de stad zelf. Alle ka nonnen zijn in actie gesteld. Een deel der stad moet in brand zijn gescho- te- De Grieken. De Grieksche bladen beginnen zich af te vragen, welke voordeelen Grie kenland nog zal kunnen hebben van een voortzetting der vijandelijkheden, 't Aangehouden Franse he stoomschip. In den Franschen ministerrnad deelde de minister van Buitenland- sche zaken mede dat de Fransehe am bassade te Konstantinopel de kruiser „Leon Gambetta" haar de Dardanel les) zond,, ten einde eerbied af te dwingen voor de Fransehe vlag en de vrijlating te verkrijgen van bet stoomschip Ilenri Fraissinet", dat naar beweerd wordt door de Turken wordt vastgehouden. De weds rijd ia iewepening. De Engelse he oorlogs- begrooting. De begrooting van oorlog voor 1913/14 bedraagt aan uitgaven een som van 28.220.000 p. st., en is dus 360 000 p. st. hooger dan de-loopende begrooting. Credielen tot een bedrag van 234.000 p. st. worden voor de luchtvaart aangevraagd. Een rede van keizer Wilhelm. De keizer heeft enkele dagen gele den in het casino der landweer-offi cieren te Berlijn een rede gehouden, waarvan de inhoud eerst thans be kend is geworden. De Keizer zeide „In onze ernstige tijden is het zaak den geest van toewijding tot het va derland ook in het volk en de jeugd levendig te houdende bestaande krachten te versterken en zorg te dragen, dat deze niet door egoïsme, genotzucht en afval van het geloof der vaderen ten gronde gaan. Het va derland verwacht van u in de eerste plaats niet de lauweren van den krijgsman, maar den verdienstelijken arbeid als staatsburgers en liet rekent er op, dat bij het Duitsche volk eu vooral de jeugd met raad en daad ais karaktervol voorbeeld trouw ter zijde züU staan. Zulke arbeid voor ideale levensdoelen zal u des te geschikter maken voor de vervulling van uw mi litairen plicht als aanvoerders van het volk ook op het slagveld, indien ooit de nood van het vaderland u zou dwingen het vreedzame beroep met het zwaard te verwisselen. Fraukrijkwildenvrede. Zondag had de troopenrevue van het garnizoen te Parijs p'aats. De president, Poincaré, de ministers en het corps diplomatique waren er bij tegenwoordig. Na de revue begaf Poincaré zich naar Vincennes, waar een feest ter zijner eer georganiseerd was. In een redevoering verklaarde de president (volgens een telegram aan de Courant) het volgende: ,-,Ook al heeft Frankrijk recütmati- ge zorg voor 'liet ongeschonden be houd van zijn wereldpositie en wil 't eveneens zijn onafhankelijkheid en eer verdedigen, toch bewijst liet da gelijks zonder nevengedachten mede te werken aan tiet tot stand komen van een Europeesche samenwerking de onbetwijfelbare oprechtheid van zijn vredelievende bedoelingen. De xegeering der republiek is de getrou we vertolkster van den wil der natie eh zal zonder te verzwakken in over eenstemming met de belangen van Frankrijk en der beschaving voort gaan een politiek van \-ede en waar digheid te voeren". Protest tegenden 3-jari- gen dienstplicht in Frankrijk. Uit Parijs wordt aan de Courant geseind: De manifestatie tegen het wetsontwerp tot invoering van den driejarigen dienstplicht welke door de C. G. T. en de socialistische partij georganiseerd was had te Pré saint Gcrvais plaats. 27 sprekers voerden het woord op elf spreekgestoelten. Bij acclamatie werd een motie aan genomen waarin geprotesteerd wordt togen liet wetsontwerp van den drie jarigen dienstplicht en de militair-: reactie. Het kwam lot een hevig handge meen tussclien agenten en manifes tanten, die naar Parijs terugkeerden In de avenue Loinière geraakten agenten onder den voet; drie agenten werden gewond. Een uanlal voorbij gangers ontvingen slagen. Er werden drie revolverschoten gelost Herhaaldelijk voerden de agenten changes uit terwijl manifestanten met steenen wierpen. 7 arrestaties had den plaats. Uit Toulouse wordt geseind. In don loop van ean pfrotestin ee li ng tegen do in voering van den driejarigen dienstplicht kwam het tot handtaste lijkheden tusschen voor- en tegen standers van het wetsontwerp. Verscheidene personen werden ge wond. Binnenland KAMERVERKIEZINGEN. Door de Centrale Vrijzinnige Kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Kampen is het volgende grostul opge maakt: J. C. de Gast te Sontmelsdijk, N. J. Bosch te Heerde, dr. C. I^ely te 's-Gravenhage. mr. M. M. Schim van der Loeff te Gouda, mr. P. Tideman te Bloomendaal, mr. F. A. van En- gen te Utrecht Ds. H. C. Hogerzeil, predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente te Vlissingen heeft bedankt voor de hem door de Centrale Anti rev. Iviesvereeniging in het district Bnelle aangeboden can- didatuur. Van Katholieke zijde wordt als ern stig candidaat in het district Druten genoemd de heer W. B. Kronenburg, burgemeester van Driel, zoo meldt de „N. R. CL". Men meldt aan de „N. R. CL", dat in het district Eist van Protestantsche zijde ernstig als candidaat wordt ge noemd prof. Muller, in Den Haag, ouri-hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit. COLLECTE GEWEIGERD. De burgemeester van Vlissingen heeft aan den Vlissingschen Bestuur- dersbond geweigerd een collecte te houden voor de uilgesloten sigaren makers. DE TURKSOHE KROON.TTJ- WEELEN. Naar de Tel. verneemt, worden thans met een combinatie van te. Am sterdam gevestigde financiers na mens het Oltoinaansclie gouverne ment onderhandelingen gevoerd over het afsluiten van een leening, groot 6 millioen gulden tegen een hoogen rentevoet en met de Turkache kroon- juweelen als order pand. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Te Meppel is telegrafisch bericht ontvangen, dut C. Bult in Duitschland van eene hoogte is gestort en onmid dellijk dood was. Door dit droevige geval is een achtenswaardige familie in rouw gedompeld. In een onbewaakt oogenblik is een kind van H. J. Veenema, te Ecrne- woudc, te water geraakt en verdron ken. SCHIPBREUK. De Tel. meldt: Vrijdagavond werden te Volendam aangebracht door een Huizer schip per ze3 personen, namelijk de schip per .T. Hoogenhout, met zijn vrouw, drie 'kinderen en een loods, afkomstig van «het tjalksohip „Johanna", gela den met pulp. van welk schip de zei len waren weggewaaid, en dus aan de woede van de zee ten prooi was. Twee Volendammer botters zijn er daarna op uitgegaan, om, zon moge lijk. het schip, dat ten Zuidoosten van Volendam lag. in de haven te Volen dam te brengen, maar door de hoo- ge zeeën bleek dat onmogelijk, zoo dat zij onverrichterzake terug moes ten koeren. Zaterdagmorgen zijn de botters er weer op uitgegaan, maar toen bleek, dat het sohip al was ge zonken. Schip en lading waren niet verzekerd, liet huisgezin is door menschlievenden aan kleeding en geld geholpen, om naar hun woonplaats Geuemuiden te komen. BLOEDVERGIFTIGING. De wethouder van Kloetinge (Zee land), de heer S. Notebooxn, had een wondje in den neus, waardoor bloed vergiftiging ontstond. De lieer Note- boom is aan de gevolgen hiervan overleden, zoo meldt de Tel. DE S. D. P. De sociaal-democratische partij, de S. D. P., zal 5 en 6 April a.s. te Am sterdam baar 4de jaarlijksciie con gres houden, zoo meldt de Tel. Blijkens het jaarverslag telde deze partij op 15 Februari 1913 totaal 533 leden, tegen 511 op '1 April 1912. EEN AUTO-ONGEVAL. Aan dr. C. C. Delprat, te Amster dam, is, terwijl hij in zijn auto over den Overtoom reed, een ongeval over komen. Gelukkig is het ongeval ech ter niet ernstig. De uute reed in volle vaart tegen een boom doordat de wie len op de tramrails slipten. Dr. Delprut werd door den schok tegen een der vóórbankjes geworpen, waardoor hij een rib brak. Hoewel de toestand bevredigend is, zal hij toch eenigen tijd rust moeten nemen. HERSTELLENDE. De heer M. de Jong, lid der Eerste Kamer, te Iloorn, van wiens ernstige ziekte (longontsteking) dezer dagen melding gemaakt werd. is thans bete rende. Zijn toestand gaat goed voor uit, zoo meldt 't N. v. d. D. (Zie vervolg Binnenland, pag. 3, 2e blad). Voetto' JL X£Eools.ey HBsisrlauösehG Voetbalbon! DE UITSLAGEN. Sparta wint met 8—1 van Veloci- tas, D. F. C. (nog wel in Amsterdam) mei 91 van Ajax... waarlijk, de bei de leiders hebben hun positie wel schitterend gehandhaafd. Beiden heb ben nu nog één wedstrijd te spelen, Sparta leidt nog steeds met i^én punt. En zoo is liet klaar en helder, dat van den wedstrijd SparlaHaarlem de taaiste kans van D. F. C. afhangt. Dat die kans groot is, kan met ge zegd worden. Haarlem heeft Zondag alweer een matig spelletje g< speeld. door er tegen V. O. C. niet meer dan een 11 van te maken. Als Sparla in Rotterdam geslagen moet worden, mag er wel een nieuwe, betere vorm vertoond worden I Van den Sparta-Veloc las-w edstrïjd waarin de stand met rust 3—1 was, mag als merkwaardigheid gelden dat Sparta's geweldige goalgetter De Groot zeven van de aeM doelpunten voor zijn rekening nam! Quick naai tegen II. B. S. de lei ding, door Voerman, maar Denis maakte vóór rust nog gelijk. In een zeer spanmenden kamp na halftime scoorde Bouman het winnende doel punt, zoodat H. B. S. mei 2—1 de baas bleef. De Md. CL meldt, dat Ajax en D. F. C. liefden geheel volledig waren. Dolf Bouvy scoorde al in de eerste minuut, waarop Grootmeyer gelijk maakte. Daarna verslapte Ajax, pres teerde niets meer en F C. ging haar average verzorgen. De Dordt- sehe rechtsbuiten Sur.de.rmam scoorde vijf goal3, Flip Koopman twee en Ni co Bouvy één. Zoo leed Ajax een ver pletterende nederlaag. De stand ïn de le klasse is nu: ft -S I Sparta Haarlem Ajax Quick Velocitas 17 13 3 1 29 55—16 17.1 17 13 2 2 28 62—22 1.65 17 8 4 5 20 39-27 1.17 16 8 2 6 18 46—34 1.12 17 6 5 6 16 27-35 1.— 17 5 4 8 14 28—26 0.82 17 6 2 9 14 21—43 0.82 17 5 3 9 13 25—38 0.76 16 5 1 10 11 29-44 0.69 17 1 2 14 4 23—70 0.24 (Md. C.t) In de Oostelijke le klasse waren de resultaten: Tubantia—Vitesse 0—3. U. D.—Go ahead 0—0 WilhelraiinaQuick 0L P W.—G. V. C. 1-0. De wedstrijd U. D.Vitesse in De venter zal over het Oostelijk kampi oenschap beslissen. De stand is nu: A l£ -J -rf J; 9 d S I 8 1 Vitesse 13 ^9 1 19 31—10 1.46 U. D. 13 8 1 4 17 35—15 1.31 Wilhelmina 13 7 3 3 17 19-17 1.31 Quick 13 7 1 5 15 16—17 1.15 Tubantia 13 5 1 7 11 24—21 0.84 Go Ahead 13 2 C 5 10 11-20 0.77 G. V. C. 13 4 1 8 9 16-26 0.69 P. W. 13 2 2 9 6 14—40 0.46 (Md. Ct.) lm de reserve le klasse won II. F. C. II mei 41 van H. B. S. II. Verder ontkenen we deze uitslagen aan de Md. Ct.: Res. le klasse: A. F. C. II—Hecules II, 6-0. Kampioenschap West. 2e k 1 a s s e. Dito Zuid- 2e klasse: M. V. V.—'t Zesde 0—12 (rust 0—1). U. V. V.—Blauw Wit 4—0. WESTELIJKE le KLASSE. HAARLEM—V. O. C., 1—1. Weer een wedstrijd, die de a'ood- broéken hadden kunnen, ja, hadden moeten winnen, op een nietszeggend gelijk spel uillgedlraaid. Haarlem schijnt geheel van streek te zijn en in zooverre is het voor ihaar maar ge lukkig, dat het compet'itie-prografma al weer bijna afgespeeld is, want waarlijk ik zou riiet vele overwinnin gen meer durven voorspellen. En nu word er gisteren nog niet eens zoo kwaad gespeeld. Ditmaal werkte for- luna niet bijzonder mee, da,t is waar, maar een volgenden keer is bet weer wat anders. De hoofdoorzaak van dezen achteruitgang meen ik te moe ten zoeken in een onvoldoende bezet ting van de middenvoor-plaats. Wil helm, die gister hier fungeerde, bleek ook al niet de aangewezen man. Voor rust deed hij wel goede dingen, maar toch op den duur zie ik niet veel in heem als centre-forward. Rotterdammers speelden over het ge heel genomen een goeden wedstrijd, vooral wat verdedigen betrof. Het schieten der oorhoede door den ster ken wind nog bemoeilijkt, liet tame lijk veel te wenschen over. De wed strijd had het volgende verloop: Te ongeveer 2 1/4 uur verschijnt V. O. C. met 2 invallers voor Hagen en v. d. Sluis. Haarlem volledig met bo vengenoemde verandering. V. O. C.: v. Driel, v. Prooye, Bronger, Monjé, v. d. Sluis, Hörburger, Brandt, Stenger, Hörburger, Reidt, Kunlze. Haarlem: Oosten broek, Haak, Wilhelm, Hout- kooper, Tekelenburg, Angeneni, Healy, Bouwmeester, De Wolf, Serné, v. Eek. Haarlem trapt af en neemt direct het spel in handen. De voorhoede schijnt grootsche plannen te hebben. Alle vijf spelen aanvankelijk een uit stekende partij. Wilhelm zorgt dat d. Sluis en v. Prooye niet te ste- op hunne beenen kunnen blij ven staan, waarvan Haak en Hout- kooper profiteeren herhaaldelijk door te breken. Door den sterken wind, die dwars over 't veld staat, krijgt Oostenbroek wel wat weinig te doen, Tekelenburg des te meer, en het gaat hem vrij goed af. Na ongeveer tien minuten spelen, gaan Haak en Wilhelm er van door, de eersie schiet in moei lijke positie staande langs v. Driel, 't publiek juicht reeds, maar te vroeg, want net komt de bal tegen den bin nenkant van den paal en springt te rug in H veld. Jammer van 't mooie schot. Even later krijgt Wilhelm een mooie kans, zandt een kogel in, v. Driel stept half, even zweeft 'het leder boven de doellijn om ten slotte door een flinken rukwind wegge waaid te worden. Een tweede pech. Het werkt niet bemoedigend en V. O. C. komt wat inear in actie. Vooral de vleugelspe lers doen uitstekende dingen, maar ze Vinden in hunne tegenstanders lastig te passearen spelers. Uit een hoogen voorzet van ICuntze, schiet Brandt in eens in den hoeft, maar v. Eek redt prachtig. Er wordt goed ge speeld, weersgesteldheden in aan merking genomen. Beide partijen doen snelle uitval len; die van Haarlem zij,n misachten iets gevaarlijker; v. Driel stopt ach tereenvolgens schoten van Houtkoo- per en Oosten broek op verdienstelij ke, maar niet direct- handige wijze. Er schijnt een puntje voor Haarlem op komst en werkelijk laat het niet lang op zich wachten, hoewel het op een gelukkige manier ontstaat. Ilaak onderneemt eem ren, schiet hard op doel, Bronger zal wegtrappen, maar plaatst buiten v. Driels bereik in et- gen doel. aariem leidt en eigenlijk welver diend. Hierdoor aangemoedigd, zet ten de roodbroeken steeds meer op. Haak is in conditie, voor de varia tie maar is voor doel niet geluk kig als hij juist naast schiet. Dan komt V. O. C. wear eens opzetten. Hörburger doet enkele vergeefsche pogingen om Serné in de luren te leggen; Iiuntze brengt het niet veel verder tegen Bouwneester en Ange- nnt 'heeft den rechtervleugel wijwei in bedwang, met uitzondering van enkele doorbraken van Brandt. Toch komt de gelijkmaker op haast nog gelukkiger wijze als het 1ste punt van den wedstr ijd. Brandt geeft een zacht hoogtrapje in de richting van het doei. Serné ziet van Eek te laat, wil den bal op zijn borst cpiaa- geo, maar ziet hem ongelukkigerwij ze via zijn lichaam in 't- doel waaien. Teleurstelling hij het Haarlemgezin- de publiek, dat natuurlijk vindt, dat V. O. C. niet behoeft te boffen. De laatste minuten van de eerste helft zijn weinig belangrijk, v. Eek keert nog een schot van Reidt en dan blaast scheidsrechter Willing voor rusten. De tweede helft kenmerkt zich door een overwegende meerderheid der gastheeren. De V. O. C.-aanval heeft aanvankelijk weinig te beweren en 't spel is voornamelijk op de Rotterdam- sclie helft, V. O. C. verdedigt echter hardnekkig, vooral Brenger, v. d. Sluis en Hörburger doen goed werk. Monjé trapt systematisch alles uit, wat hem meermalen een honend ge lach van het publiek bezorgt. Veel moois is er dan ook in deze methode niet te vinden. Hoe Haarlem zich ook inspant, het wil niet lukken. Hout- kooper krijgt weer aanvallen van moedeloosheid, Wilhelm zoekt het te veel In 't op den man spelen en Haak kan niet alleen door de hechte V. O. C.-aanval heenkomen, hoewel hij dik wijls al een heel eind op streek is. Brandt verplaatst een enkele maal het spel, maar De Wolf treedt meestal als redder op, Kuntze heelt meer succes en geeft herhaaldelijk zuivere voor zetten, die evenwel tot geen resultaat leiden. Zoo gaat hei spel heen ea weer. t Wordt vrij vervelend, want men kan. zoo echt zien, dat er niet veel bijzon ders meer zal gebeuren. Haak neemt een hoekschop en 't publiek juicht ten tweede male voor niets als de bal in eens in 't doel waait. Iloutkoo- per schiet nog eens juist over, Ivuntze schiet tegen den paal (v. Eek had waarschijnlijk wel gered) en dan be hoort ook deze ontmoeting weer tot 't verleden, liet spet in de tweede hemt, was aanmerkelijk minder dan in de eerste. Over liet geheel geno men leek mij 2—1 voor Haarlem de stand, die de krachtsverhouding der beide partijen liet beste weergaf. Van de spelers noem ik bij V. O. C. Bronger, v. d. Sluis, Hörburger, (de half back) en de vleugelspelers. Bij Haarlem was de geboete achterhoede uitstekend. Serné 11a de rust de min ste, er voor misschien de beste. In de voorhoede blonk Haak uit. Scheidsrechter Willing als altijd, dat beteekenit: goed. RES. le KLASSE. II. F. C. II—H. B. S. II, 4—1. H. F. C. II brengt liet volgende elf tal in 'het veld: Saeys, G. Sypesteijn, D. Kervel, J. v. d. Weerd, RemmeKs, Berg, Mesman, Looijen, Wackwitz, Bremer, C. Kervel. II. B. S. II is geheel volledig en heeft o.a. Trotsenburg als keeper. Nadat H. F. C. II den toss gewonnen heeft en met den vrij sterken wind mee verkiest te spelen, trapt II. B. S. II om ongeveer 2 uur af. Reeds dade lijk neemt H. F. C. II den bal af en scoort, onhoudbaar voor Trotsenburg. door middel van Wackwitz. Na den aftrap wegen de partijen volkomen tegen elkaar op. Nu eens is H. B. S. II sterker en onmiddellijk daarop is H. F. C. II de meerdere. H. B. S. II maakt dan ook spoedig gelijik tenge volge van ontactisch optreden van Saeys. Tot rust is hel spel vrij forsch; soms we! eens te forsch, het geen tengevolge heeft, dat keeper Trotsenburg, liet veld wegens ean beenkwetsuur moet verlaten. Rust treedt alzoo in met een gelij ken stand (11). Nu rust is II. F. C. II, hoewel te gen wind in spelende, voortdurend overwegend sterker, doch weet pas na een twintig minuien hare meerder heid in doelpunten uit te drukken, maar ocuk goed, wamt precies 3 minu ten later is de stand van 1—1 door middel van Wackwitz en Looyen 41 geworden. H.eriu komt geen veran dering meer en als de scheidsrechter, die uitstekend voldeed, het einde aankondigde heeft II. F. C. II volko men verdiend gewonnen. Bij H. F. G. II waren allen zonder uitzondering goed en met hetzelfde elftal en dezelf de uninio kan in. 1, II. F. G. II nog menige overwinning boeken. H. B. S. II bad nog wel een tegen,puntje meer verdiend. VriendsehappelUke Wedstrijden VOLHARDING—II. F. C. H. F. C. trok Zondagmiddag met een verzvvakte combinatie naar Am sterdam om den strijd met Volharding aan te binden. Weinig publiek is aanwezig als de Haarlemmers zich om 2 uur als volgt opstellen P. II. KaarsSijpestein, v. d. Nagel, Oei, N. Kervel, J. Verwey, L. Verwey, Seignette, v. Delden, Laan, Goats, J. Francken. 't Spel heeft een aangenaam ver loop. Beide partijen wegen goed tegen elkaar op eu vertooneu goed voetbal. De II. F. C.-voojhoede verkrijgt lang zamerhand eenig overwicht en ver schillende aanvallen, geleid door trai ner Coats, worden ondernomen. Door te lang talmen voor doel blijft succes evenwel voorloojiig uit. Dan krijgen we een mooi staaltje voetbal van den rechterwing te zien. Seignelte krijgt na uitstekend samenspel met v. Del den den bal binnen penalty-gebied, glijdt als een aal van bijzondere glad- fioctej. Ned. H 0 c k e yb o n d. DE UITSLAGEN. AmsterdamTogo 1—2. Togo IIAmsterdam II 50 w. n. o. DIVERSE UITSLAGEN. Wegens den grooteu overvloed van copy moesten we verschillende wed strijdverslagen tot morgen laten lig gen. De uitslagen der bedoelde wed strijden zijn: Ne de 1*1. Voetbalbond. U. V. V.—Blauw Wit 4-0. Haarl. Voetbalbond. Promotie-competitie B.: R. C. H. II—Haarlem V 10. V. W.—Kinheim II 1—0 V rieadsch. wedstrijden. Heemstede—S. V. V. 2—2. Haarlemsche V eteranenLeidsche ditos 2—2. iL F. C. TVConcordia II 3—2. Hockey. Bloemendaal II—Alusschen III 3-5. Stadsnieuws TEEKENCOLLEGE „KUNST ZIJ ONS DOEL". Kunst beschouwing van de inzendin gen der Werkende Leden). Zijn de Conversatiezalen \an liet Brongebouw, bij avond zoowel als overdag, steeds ecu weinig geschikte gelegenheid te achten, tot hot houden van picturale tentoonstellingen, Vrij dagavond jl. was, vooral in de kleine zaal, het licht dermate slecht, dat bet inderdaad ondoenlijk was een juist oordeel-te vormen over de geëxposeer de werken. En nu herbergde dacht ons juist die kleine zaal van 't beste wat ter kunst beschouwing aanwezig was, een mea ning die hij ons bezoek bij Uaglic.it gerieel bevestigd werd, al was des daags wederom liet bezwaar van her haalden hinderlijken zonval. Om verschillende redenen is Kunst zij ons Duel's kunstbeschouwing tan de inzendingen der werkende leden altijd een der aantrekkelijkste van de gebruikelijke serie. Dat bleek ook we derom ditmaal. Het college had gehoopt zijn expo sitie (en dan voornamelijk van wer ken in olieverf; te kunnen onderbren gen in een der zalen van het nieuwe museum; welke verwachting, als wel te veronderstellen viel, niet is mogen verwezenlijkt worden, al is het voor Kunst zij ons Doel wel bemoedigend te noemen, dat het Dagelijksch Be stuur onzer Gemeente een volgend maal gaarne wil meewerken om, b.v. door tijdelijke verhanging o.d., daar toe de noodige ruimte te verschaffen. De kunstbeschouwing bood ook thans een aanzienlijk aantal werken in olieverf: daarnaast was de aquarel, pastel, teeken- en etskunst ruim Ver tegenwoordigd en ontbraken verschil lende trouwe exposanten nl np het. appèl; vele nieuwe inzenders droegen beduidend tot het slagen der tentoon stelling bij. Talentvol en zeer serieus waren de geteekende en geschilderde miniatu ren door Mevrouw Woutersen—v. Doesburgh; dit moeten noodzakelijk uitstekende portretten zijn. Mcj. Dijktnan's stilleven was een breed opgevat schilderij, mooi van kleur, stof en toon expressie, ietwat gewild oud van voordracht misschien. Mevrouw Seebig dacht ons 't best in haar gevoelig gewasschen aquarel „Sneeuwballen" eu in „RaftTinkels" De wel ernstige, doch vaak wat dorre schilderwijze van Mej. Bosscha bereikte in „Bavo" toch een goed ge- teekend harmonieus geheeL Mej. v. d. Arend leek ons ditmaal met hare inzendingen niet gelukkig. Hoewel juist van teekenïng deed baar „Lelies" we! wat gesmeed ij ze ra c h li g. Stellig houdt de arbeid van Mej. Reerink een belofte in; portret van den lieer R., een zuiver gevoerde krijt- teekening, is beslist portret. De knappe schilder Boot leverde ziin breed vierkant gebouwd en yn.'ui ais ceil uui vau uijiuiiucic fciuu- - - heid door de achterhoede heen, maarfnscli getoetst portret van een werh- juist op 't oogenblik, dat hij zijn I man een brok kunst, dat tot het beste prachtrush met een schol wil beslui, <ler kunstbeschouwing behoorde. Zijn ten, wordt hij op unfaire wijze door' één der Volharding-backs opzijgezet, lievig protest van den H. F. C.'cr volgt. De scheidsrechter blijkt echter het geval niet gezien te hebben, zoo dat weer kalm wordt doorgespeeld. Hoewel beide voorhoeden zeer actief optreden, blijft doelpunten uit 01 met 0—0 gaat rust in. Na halftime is het wel le voorzien, dat de Haarlemmers niet den ster ken wind iu den rug de overhand zullen nemen, wat dun ook werkelijk het geval is, daar Volharding geheel op eigen helft wordt teruggedrongen. In 110-time gelukt liet Van Delden dan ook. den bal iu het vijandelijke doel te werken Hard wordt er dan gezwoegd om een tweede doelpunt te maken, het geen Jo Verwey na korten lijd gelukt door een ver schot. verdere inzendingen, hoewel alle prettig van techniek, hadden een meer schetsachtig karakter. Het artistiek geplaste portret door Gratama was een aantrekkelijke en doorgevoerde studie. Ook Wesseling was wederom door zeer verdienstelijk werk vertegen woordigd. Ziin krijtstndie van een ouden man vond dra een kooper. Mansportret door Ruys was houte rig en kleurloos. Afgescheiden van de voorstelling, troffen ons weer de ornamentaio eu gevuelsqualiteiten m do teelneningen van Doncker, waarbij do enkel in pot lood voórgedragene wel do beste was. Doncker moest geen kleur aanbren gen, hij blijve de man van zwart en wit. Gaaf en zuiver van doen was do ka pitale houtskoolteekoning „Bosch en voorhoede van Volharding zit duiu" door Kruyder, een Japansch evenwel ook niet stil, en meermalen decoratiefacbtige compositie. gelukt het haar, tot vlak voor doel door te dringen, maar steeds is v. d. Nagel op zijn post oin met forsclie trappen het terrein weer te zuiveren. Na een mislukten aanval der Am sterdammers, plaatst Laan naar Coats, die zonder moeite, voor open doel staande, den bal in 't hoekje deponeert, 3—0. Nog enkele aanvallen van H. F. C goede schoten van Francken en Laan volgen en dan kondigt de scheidsrech ter liet einde aan. Het geheel was een aangename wedstrijd met vele spannende mo menten. Een goede oefening voor bei de partijen was ze zeker en 't is te hopen, dat H. F. C. nog meermalen oefenL zulke oefenwedstrijden zal organisee- Mooi volgehouden in liet bloemka- ren, daar ze niet alleen als training rukter waren „Seringen door G100- zoo nuttig zijn, maar ook voor de spe-tens, jammer inderdaad dut pot en Iers een buitengewone aantrekkelijk-i fond zoo plat waren. Zijn etsen vol heid bezitten. deden een vorig maal beter. En waar- Zijn koeiensludïes hadden mede veel verdienste, waarbij wij vooral op de vaste schilderwijze in de groote studie „Wachtende op het voer" wij zen. „Kweekerij van late tulpen" meer dan „Oude beukenstronken" was de fleurige inzending van den bloem schilder Koster. Wonderlijk blijft altijd de gloed, die hij niet pastel weet te bereiken. Doch ook Savrij wist in zijn kloeken pastel „Zonnigo Februaridag in het duin" een kleurwarmte en fluweelen toon te ontwikkelen, die een weldadi- gen invloed op den beschouwer uit-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6