H. FRANKEN Jr., Tandarts SIM? Hoenderpark VAN SCHIE ShrniéiïkdlM KWSI1MT 49, Kunsttanden en gebitten Je SareiiSiandei" M HEES' WITKALK Firma VAN HEES Heemstede Edisonstraat 7 HOFLEVERANCIER. om stuurde hij dat vrees-el ij ke lancl-' Bchao »n? Josscaud's „Intérieur" had bepaal de verdiensten, in de rechtsche par tijen. Dat blauwe kindje moest hij maar de kamer uitsturen. Nog waren verschillende inzendin gen aanwezig door Polderman (helde re landschap impressies). Kruijt (een fantastische Valkesteeg), Kamp, Sorg- drager, Stem en Ileiloo, terwijl Klin kenberg met „Uil" verdienstelijk in lioul gesneden, de eer van de beeld houwkunst ophield. De weinige uitgebreidheid der sculpturale inzendingen (bij een col lege, dat zoovee' bekwame beeldhou wers onder zijn leden telt) was zeker de zwakste zijde van deze overigens goed geslaagde tentoonstelling van Kulist zij ons Doel. G. KERKHOFF. Militaire zaken. Do kapitein-adjudant J. P. A. van Weer on, van «net 3e reg. inf. te Ber gen op Zoom, wordt 1 April bevor derd tot majoor bij het 10e reg. inf. te Haarlem, zoo meldt de N. H. CL KUNSTBESCHOUWING „KUNST ZIJ ONS DOEL". Op de kunstbeschouwing werden verkocht: drie etsen van A. J. Groo- tens, eene teekening „Oude man" door H. Wesseling, „Guitaarspeelster", door H. F. Boot. Nieuwe Verkeerswe g. De nieuwe verkeersweg, welke ge maakt is van het Voorhelmplein naar de Rustenburgerlaan, is thans voor het publiek opengesteld. AFSCHEID GENOMEN. Na 50 dienstjaren heeft Zaterdag avond, dc heer VV. Remme, werkzaam •in de afd. rijtuigbankwerkerij, aan de Centrale Werkplaats' der II. S. M., afscheid genomen van superieuren en collega's en den dienst met pensioen verlaten. Vr ij vervoer. In de af deelingen van de Centrale Werkplaats der 11. S. M„ circuleert een lijst om har.dteekeningen, inhou dende een verzoek aan de directie der maatschappij tot het verkrijgen van biljetten voor vrij vervoer naar Gent met het oog op de aldaar te houden wereldtentoonstelling. UITSLAG DER VEILING van onroerende goederen in het ver kooplokaal „Dc Gouden Leeuw" op Zaterdag 15 Maart 1913 des avonds na 6 uur Nos. 1—15. vijftien huizen en erven aan de Öjrnr ie boomstraat, als: 1 Get. No 98. 2 Get. no. 1UÜ. 3 Get. no. 69, J. G. Langeveld f 1200. 4 Get. no. 71, J. G. Langeveld 1010. 5 Get. no. 73, J. G. Langeveld, f 1110. C Get. no. 75, J. G. Langeveid f 1110. 7 Get. no. 77, J. A. de Vries, 1270. 8 Get. no. 7„ J. J. Beekelaar, f 1165. 9 Get. no. 81, J. P. C. Günther, 1175 10 Get. no. 25. 11 Get .no. 27. 12 Get. no. 29. 13 Get. 31. 1/4 Get. no. 33 c. 15 Get. no. 33 d„ De perceelen nos, 1 en 2 gecombi neerd, J. G. Langeveld f 2455. 16. Een Pakhuis en Erf aan de Oran jeboomstraat. Get. no. 33 a en 33 b. De perceeien nos 10 tot en met 16 ge combineerd J. G aLngeveid f 4940. 17 Een Heerenhuis, Erve en Tuin nan de Rozenstraat Get. no. 1, J. G. Langeveld 7000. 18 Een Heerenhuis, Erve en Tuin, naast liet vorige perceel. Get. no. 3, T M. v. Deurzen, q.q. 6200. De perceelen nos. 17 een 18 gecom bineerd. Nos. 1925 .zeven huizen met af zonderlijk opgaande bovenwoningen, erven en tuinen aan de Spoorweg- straat. als: 1!) Get. no. 14. 20. Get. no. 16. 21 Get. no. 18. 22 Get. no. 20. 23 Get. no. 22. 24 Get. no. 24. 25 Get. no. 26. De perceelen nos. 19 tot en met 25 gecombineerd, A. Koen, f 20010. DE SALARISVOORSTELLEN DER ONDERWIJZERS. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers had Zaterdagavond in de bovenzaal der Vereeniging, een openbare vergade ring belegd, naar aanleiding der voor stellen van B. en W., betreffende de salarisverbetering van het onderwij zend personeel. De voorzitter der afdeeling de heer D .Peereboom trad als inleider op. Ruim 8 uur opent de vice-voorzitler do heer Bouma, de vergadering. Hij heet de aanwezigen welkom, waar onder we de raadsleden, de hoeren Modoo, Slii.ng»enberg, Nagtzaam, Schram en Lasschuit opmerken (de heer Merens had bericht verhinderd to zijn). Daarna neemt de heer Peereboom het woord. Hij zei o.a.: „Toen nu eenige weken geleden het raadsstuk van B. en W. verscheen over de salarisvoorstellen, zal velen een „eindelijk" zeker ontsnapt zijn. Reeds in Juli 1911 zond de Bond eon adres te verkrijging van betere sala- rïeering, maar er was blijkbaar geen haast bij 't werk, want 3 jaar geleden (1908) waren onze salarissen immers pas herzien. Maar toen in 1912 de sa larissen der leeraren van de H. B. S. werden herzien, eikenden B. en W. zelf, dat met het oog op den tijd, deze herziening niet zoo zeer noodig was, maar dat andere gemeenten b.v. Am sterdam reeds zoover boven Haarlem gingen, dat het te vreezen stond, dat er gebrek aan liefhebbers zijn zou. 't Salaris toch bij het Aliddelb. On derwijs bedroeg als maximum slechts 2900 en moest, zoo meenden B. tin W. noodig tot f 3400 worden opge voerd. Maar voor ons onderwijzers, was geen haast. Men glimlachte, als we er een of ander raadslid over spra ken. Neen, neen de heeren komen reeds tot f 1300 na 20 jaar en als ze ge trouwd zijn komt daar zelfs f 150 bij. Het was dus blijkbaar geen bezwaar dat er bij het L. O. ongeveer geen sol licitanten waren en dat steeds meer deren Haarlem verlieten voor beter bezoldigde plaatsen. Het was blijk baar geen bezwaar, dat het langer' wachten ons verdriette omdat we reikhalzend naar de werkelijk hoog nood'ige verbetering uitzagen. Het is toch oen onbetwistbaar feit, dat bij geen anderen werkkring meer op gewektheid en blijmoedigheid, alle da gen, ieder uur, noodig is, dan juist bij ons werk. Onze kinderen, en de ouders niet minder, eischen dat van ons. En behoudt nu die opgewektheid eens, als het maar steeds tobben is. Dat be hoeven wij onderwijzers zelf niet te zeggen, mannen, die heel wat meer invloed hebben, erkennen dit". Spreker leest eenige voorbeelden daaromtrent voor en vervolgt dan: „Dn toch laat men de jongeren scharrelen met f 600.reken daar de verplichte 7 pCt. af en ge krijgt per maand f 46 1/2. Voor 35.— krijgt men nauwelijks meer huisvesting, wat blijft er over b.v. voor de studie? Want studeeren moet je, anders be haal je de hoofdakte niet en dat wordt op je verhaald met een boete van -400, te weten het verschil tusschen hoofd akte- en niet-hooföakte-bezitters. Het maximum voor hen, die wel de hoofd akte bezitten, is tot heden f 1300 en 150 voor huishuur verminderd al weer met 7 pCt. Maar daarvoor zijn dan ook 20 dienstjaren noodig. We komen telkens terug om op salaris- verbetering aan te dringen, omdat we voelen onrechtvaardig behandeld te worden en we zullen niet nalaten te blijven aandringen. Eindelijk dan is de nieuwe regeling verschenen. Zo brengt eenige verbete ring we erkennen dat graag doch alle gebreken in de oude rege ling zijn blijven bestaan, 't Minimum is niet verhoogd de niet hoofdakte bezitters komen niet verder dan vroe ger, hoogstens bereiken ze hun maxi mum eenige jaren eerder, terwijl ver- scheidenen er niet van profiteeren En toch vindt men onder deze „uit stekende krachten", zooals liet in het rapport van hoofden van scholen luidt. Men neemt deze dus op een koopje, en beschouwt ze gewis als mindere krachten. Maar waarom be noemt, men dan niet enkel menscnen mei. hoofdakte? j Ook het verschil tussclien al of niet i gehuwd zijn, brengt nog steeds een verschil van 150 in salaris. Vraagt men in andere betrekkingen daai naar? Worden de gehuwde officieren hooger bezoldigd dan hun niet gehuw- de collega's.'' Voor ons is dit met twee j maten nieten een bewijs, dat men voelt: de salarieering is te laag we zullen dus. waar de nood 't hoogst is, te hulp komen of zooals het raads lid de heer Breda Kleynenberg zei: i een druppel olie gieten, waar de ma chine 't warmst loopt. I Ook de onbillijkheid aan de buiten gewone school voor achterlijke leer lingen is blijven bestaan. De dames met dezelfde bevoegdheid krijgen f 300 minder .dan haar mannelijke colle ga's. Zoo ook de bepaling dat de wo- ninghuur wordt ingetrokken, indien de echtgenoote sterft en de onderwij zer geen minderjarige kinderen te zijnen laste heeft". Inleider geeft nu een staatje van salarieering in het buitenland. „Het blijkt vervolgt spreker dat plaatsen met veel minder inwo ners dan Haarlem, veel beter tracte- menten aan de onderwijzers uitkee- ren. Het lijstje is zeer groot en geeft sprekende cijfers. En als men ons dan toevoegt, dat in 't buitenland de klas sen veel grooter zijn, dan kan ik niet i anders dan dit voor een zeer klein I gedeelte toegeven, want onze buiten- landsche collega's werken steeds en met succes voor 't verkrijgen van klei ner klassen en nochtans zijn hun tractementen aanzienlijk hooger dan de onze. Hoe men de zaak ook bekijkt, we komen steeds tot de slotsom dat onze salarissen te laag zijn. Trouwens in 1901 stelden B. en W., bij een herzie ning, zelf vast, dat voor een plaats- verv. hoofd f 1600 ongeveer voldoende was. En ruim 10 jaar later kunnen we daar f 50 hoven komen. Ook in de overgangsbepalingen schuilt onbillijkheid. Het zal gebeu ren, dat nieuwbencemden worden aangesteld op een tractement hooger dan dat'van hen die een geli'k aantal en zelfs meer dienstjaren hebben in Haarlem. En nu ten slotte: B. en W. geven in het bedoelde raadsstuk te kennen, dat indien de opleiding van onderwijzer een betere is geworden, zij ernstig zullen overwegen, of nog niet groote- re offers van de geineentefinanciên noodig zijn. Maar het is toch wel wat erg, dat men onze slechte opleiding als motief gebruikt voor een onvoldoende bezol diging. Kunnen wij dan wat aan die slechte opleiding veranderen. Drin gen we al niet lang op verbetering aan? Ja, wij vullen ze aan. Bewijs? Wanneer er gelegenheid is onze. ken nis te vermeerderen, dan doen we dat, want wie zijn de trouwe bezoekers van de cursussen, zooals het „Nut" b.v. die organiseert. Daar zien we bij na alleen collega's en alle andere ambtenaren, ontbreken. Onderwijzers met bijakten, we tellen ze bij bosjes. En hebben onze hoofden dan een andere opleiding dan wij? Ekn toch ko men ze 1000 hooger. Dat motief moest men niet tegen ons uitspelen.Evenmin als wat we aan stonds weer zullen hooren: „ja, we willeu wel meer, maar set aantal is zóó groot, 't wordt te duur". Zoo worden we weer het slachtoffer van ons aaritaV Gedachtonwisseling had niet plaats. Nadat de heer Bouma de aanwezi gen voor hun belangstelling had be dankt. en de met-bondsleden hn*d op gewekt tot aansluiting, sioot hij de vergadering. Aanbesteding. De architect K. P. C. de Bazel te Bussum heeft aldaar aanbesteed het bouwen van een villa voor den heer Croll aan de Groot-IIertoginnelaan aldaar. Het laagste werd (naar do Cour' meldt) ingeschreven door den heer W. Hagen te Haarlem, voor i 35.380. HEEMSTEDE. De hoer J. E. Heonk, candidaat no taris te Heemstede is benoemd tot no taris te Uitgeest. BLOEMENDAAL. II u i 8 V1 ij t. De Bloemendaalsche afdeeling van den Volksbond tot bestrijding van fnet drankmisbruik heeft het goede voorbeeld van de andere afdeelingen gevolgd en te Oven-een en te Bloe- mendaal huisvlijtcursussen ingericht, die den kinderen van 12, 13 en 14 jaar des wintersavonds gezellig en nuttig werk verschaft. Te Overveen worden die cursussen in de openbare lagere school gegeven. Daar geven Mej. Göbel en de heer De Vries het onderricht aan een 30 kin deren. Daar men te Overveen geen houtslöjd kan geven, wijl men er daar geen werktuigen voor heeft, vol staat men alleen met het geven van papierarbeid. Te Bloemendaal, waar het slöjdlokaal van de school der Bloemendaalsche sohoolvereeniging gehuurd is, kan men ook houtarbeid geven. Te Overveen en Bloemendaal wordt aan de meisjes ook handwerk- onderwijs gegeven. De dames LJzerdraat en N. Samson en de lieer S. A. Wilson geven hier de lessen. Hier duren de cursussen twee jaar. Een jaar geeft men papierwerk en één jaar houtles. Een veertig 'kinderen volgen hier het onderwijs. In de scholen te Overveen en Bloe- mendaoJ waren Zondag een aantal produden van den winterarbeid ten toongesteld. Belangstel'enden die dit aardige werk van den Volksbond steunen kwamen de resultaten bekij ken. Wat geëxposeerd was, gaf een goeden dunk van het onderwijs. Voor namelijk was er het werk, dat op de les was gemaakt, maar menig kind, dat initiatief bezit, maakt ook Ibis* het een-en-ander. Wanneer men aanmerkt, dat zij ttuis niet dan over gebrekkige hulp middelen en grondstoffen beschikken dit geldt natuurlijk voornamelijk den 'houtarbeid is men vaak ver rast door wat tot stand is gebracht. Men ziiet, dat het werk van den Volksbond en de onderwijzeressen on onderwijzers waardeering verdient. Vervolg Binnenland. Spoorwegongeluk. 25 zwaargewonden. Men meldt uit Hasselt aan de Cou rant: Zaterdagavond reed, ten gevolge van verkeerden wisselstand, de werk- liedentreln, komende van Luik, op een goederentrein. De schok was ont zettend. In heel Hasselt kon men de botsing hooren. Soldaten hielpen 'bij het reddingswerk. Er zijn 25 zwaar gewonden hier in het hospitaal. (Zoo juist is een 16- jarigo mijnwerker overleden), en 30 licht gewonden, die na verbonden ie zijn, naar huis toe konden gaan. De materieele schade is groot. Meerdere rijtuigen en do locomotief zijn ver nield. Do treinenloop ondervond tot Zaterdagavond veel vertraging en men is nog druk bezig met het oprui- mingswerk. Stoomvaartberichten STOOMV -\ ART-MIJ NEDERLAND. Het st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 14 Maart van Colombo. Het st. Sumatra (thuisreis) passeer de 14 Maart Gibraltar. 1 Grotius (uitreis) vertrok 15 Maart van Colombo. Karimata (uitreis) passeerde 15 Maart Kaap Roca. 1-Iet stoomschip Prinses Juliana ver trok 15 Maart van Amsterdam naar Batavia. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Amor vertrok 14 Maart van Rotterdam naar Marseille. Het st. Atlas vertrok 13 Maart van Lagos naar Genua. Het st. Achilles arriveerde 14 Mrt. van Marseille te Valencia. Het st. Fauna vertrok 13 Maart v. Calamata naar Salainis. liet st. Helena vertrok 14 Maart van Cuxhaven naar Amsterdam. Het st. Stella arriveerde 14 Maart van Consrtanza le Odessa. Het stoomschip Sirius arriveerde 15 Maart van Amsterdam te Livorno. Het stoomschip Leda vertrok 15 Maart van Tanger naar Alexandria. Het stoomschip Euterpe, van Pillau naar Amsterdam, passeerde 15 Maart Holtenau. Het stoomschip Adonis arriveerde 15 Maart van Amsterdam te Malaga. Het stoomschip Apollo vertrok 15 Maart van Amsterdam naar Danzig. Het stoomschip Castor arriveerde 14 Maart van Piraeus te Smirna. Mars vertrok 15 Maart van Amster dam naar Hamburg- Venus vertrok 15 Maart van Am sterdam naar Rotterdam. Het stoomschip Themis vertrok 15 Maart van Amsterdam naar Kopen- ha sten. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Frisia (uitreis) arri veerde 14 Maart te Montevideo. Het stoomschip Zaanland (uitreis) arriveerde 14 Maart te Santos. Het stoomschip Zeeland,ia (uitreis) passeerde 14 Maart Ouessant. Het stoomschip Nieuw Amsterdam vertrok 15 Maart van Rotterdam naar New-York en was des v.m. 8 uur in zee. Sommelsdijk van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New-Orleans, pas seerde 14 Maart Bevezier. Zaandijk arriveerde 15 Maart van New York te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Tabanan vertrok 13 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het st. Malang, van Java naar Rotterdam, passeerde heden. East bourne. Het stoomschip Sindoro (thuisreis) passeerde 14 Maart Finisterre. Het stoomschip Ternate (uitreisl passeerde 15 Maart Point de Galle. Het st. Djocja vertrok 15 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het st. Merauke vertrok 14 Maart van Batavia naar Rotterdam. liet st. Soerakarta arriveerde 15 Maart van Rotterdam te Batavia. Het st. Tambora (uitreis) vertrok 15 Maart van Lissabon. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Patroclus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Maart Gi braltar. 1-Iet stoomschip Agamemnon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Maart Perim. Het stoomschip Maohaon, van Ja pan en Singapore naar Amsterdam, passeerde 14 Maart Perim. liet stoomschip Moyune, van Rot terdam naar Java, arriveerde 15 Mrt. te Port Said. ICON. WEST-IND. MAILDIENST. 1-Iet stoomschip Prins Willem I (uitreis)- passeerde 15 Maart, 12 u. 50 nam., I.ydd. ADVERTENTIËN Gemengd Nieuws UITSLUITING IN DE RIJNSCHE ZIJDE-INDUSTRIE. Naar uit Krefeld aan de Tel. gemeld wordt, hebben de ai'beiders bij de zij deweverij besloten, de staking voort te zetten. Heden, Maandag volgt de uitsluiting in de zijde-industrie. HAARLEM. dagelijks te spreken van lO-^is nor In GOOD gezet met GARANTIE. Goud, porselein en andere Trekken van Kieren en beslist geheel pijnloos. JST. (Dmxxtl "Kirti/. iOnimgzPuJuttt 16 zal op tie feemarkt alhier een fijne vette Faas©hko@ te bezichtigen zp van DUIZEND KILO VLEESCHHQUWER J. VENNIKER, Leidschestraa^ 20 A. Magazijn ANEGAMG 26. Dit onze Groote Sorteering j WOLLEN KOUSEN bevelen wü UUzonfler aan de I ReelameOames Kous j ZWART en BRUIN, per paar f 0.90 3 p. f2.50 j Ruime Sorteering in j HEEREN-SOKKEN zoowel Gekleurd als Zwarl j CALC1ET maakt na éénmaal witten het vuilste plafond en den zwartsten muur sneeuwwit, In pakken met gebruiksaan wijzing van 6 en 12 cent. Ook in kleuren verkrijgbaar Drogisterij @ed. O. C?,raoht 1Ë6a Telefoon lOOO Wielrijders! Werklieden! Goo't uw zuur verdiende geld niet weg en geeft niet meer geid uit den noodig is. Sterke Buitenbanden van f 4,00 voor f 1,69. Sterke Buitenbanden van f 6,voor f 2,10. Prima Binnen banden van f 4,00 voor f 1,69, een jaar garantie. Prima Buitenbanden van f 6.50 voor f 2.89 en van f 7.50 voor f 3.49, een jaar garantie. Spatborden 31 en 19 cent per stel. Een party Spijkertanden van f8.50 voor f2.98 met solide gar- Een partij Prima Rijwielen van f 75.— voor f 37.50, een jaar garantie. AbonnemeFilsrijwietan t f 1,2S, S 1,50 per week. H. J. VAN DER üflEER, Schagehelstraat 7-9 hij de Anegang, Telefoon 2422 Verkoop van uitslu'tend eigen producten SNloteerïng 5 ct. N.B. Wie 2en Paaschdag ons Hosnderpark wil bezichtigen, gelieve dii vóór Vrijdag aan te vragen. De prijzen van zijn f 0,50, f 0,75, f 1,00, f 1,25, f 1,50 ©n hooger. Uit de Omstreken HAARLEMMERLIED E. Da Staatscourant bevat de Konink. goedgekeurde staten van de IJsclub „De Liedo". Telephoon 137, 435, 1469.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7