NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 917 5 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. SDONDERDAG 20 MAART 1913 A Tot de plaatsing van advertentiëa en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd hef Algemeen Binnen- en" Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA -- Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02'A Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H de omstreken en franco per posf 0.45 Uitgave der Vennootschap Louretis Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. AD VERTENT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AULNDA VRIJDAG 21 MAART. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Stadsnieuws WISBRUN EN L1FFMANN. In dc Auegang vlagt <le firma Wis- brun en Liffmanii. Eu ais meu er "vandaag binnenkwam keek men ver rast op bij 't zien van al de lichte toi letjes der verkoopstertjes. En op een aantal toonbanken praalden J'raaie bloementuilen. Zoo feestelijk zag 't er uit, dat menige dame, die vanmor gen in de bekende zaak haar inltoo- pcu kwam doen, terugging, omdat zij meende verkeerd te zijn. Maar dan bracht een boeketje, gracelijk aange boden door een m bloemenmeisje ver anderd verkoopstertje haar spoedig aan 't verstand, dat „Wisbr-un en Liff- mann" feestvierde. liet personeel en de vele vrienden van den heer H. Funke, den firmant, hebben hem een feestelijk onthaal be reid. Toen de heer Funke om half 9 in dc zaak kwam, was er het perso neel bijeen en ontving den patroon met een welkomstlied. De heer II. J. van Rijnbach, de chef van het perso neel, hield daarna een aanspraak, waarin hij de energie en werkkracht van den heer Funke roemde. Van een klein begin is een groote zaak gewor den, die nu vier winkelhuizen in be slag neemt, en een personeel van 40 leden aan den arbeid heeft De heer Van Rijnbach bood namens het winkelpersoneel een bronzen beeld aan, <lnt de spreuk syboliseert: ..Hard nekkige arbeid overwint alle mooie- lijkheden. De heer Funke dankte voor de hem gebracht buide en deed de meed eel in g. dat de firma bet winkel personeel binnenkort een feest zou ge ven. Van heinde en ver kwamen bloem stukken en felicitaties, getuigen van veler belangstelling in de firma Kleklfis uit dn Rechtszaal. Persdelict. De heer F. X. M. Schiphorst, hoofd- XCuoclcur van ue Nieuwe llauilcui- scne Courant, is hedenmorgen terzuüe vuu eenvoudige beleedigiug in ge- scnrilie fvan ueu neer van E., inder tijd cauuidaui der a. u. A. 1J. voor den Geuieenieiuuu; uoor ue rechlhaus. ver oordeeld tot i Uu noe-le- subs, iu dagen hecnieijis. De eiach was ƒ250 suhs. 10 dagen hechtenis. Na dc uilspraken gingen vanmor gen nieieeu <ie deuren dicni, en kon uo pers zien weer reuieereii in ue vvacut- kamei. nnkeie kinuertaakjes, me no- veimau de rol stondeii, moeeien oeist worden algeliandeid. Mishandeling. Eerst 'n ktein misuandelmg-zaakje. Een juffrouw uit de Haariemtuemicer hcel'L 'u andere juiirouw 'u kuip ui 't gezient gegeven. De geslagen jul- frpuw is op Lwee pogingen vui siagenhebbende juiirouw, om de zaak te schikken, niet ingegaan. Ze vroe; 10, en dut vond de ander te veel. Dc Officier vraagt 4 of -4 dagen, en de president adviseert beklaagde, voortaan 'r handen een beetje thuis te houden. Boleediging. 'n Hillegouuuer heelt mei 'n dorps genoot een proces over huishuur ge had. En luen ie w tegenkwam, voeg de nij hem toe. „Zoo, schooier!" De beleedigde getuige ueelt t drie maal gehoord, maar bekt. persisteert bij zijn verklaring dat nij maar eens de bedoelde woorden heelt gezegd. Ue eisch is f 15 ol 3 dagen Beklaagde vindt het vee: te veel, betoogt, dat ge tuige nog huishuurschu.d aan in heeft. En getuige deelt op een vraag van den president mede, dat het meerge melde proces door den bekl. inderuja is gewonnen „want die heb 'et meeste geld". Een ander Hillegommer heeft z'n nichtje orn 'r ooren geslagen „dat ze 8uf was'Oom, die zegt dat hij in casu dronken is geweest, heeft er geen bezwaar tegen dat de nicht den eed aflegt. „Laat ze gerust den eed doen". De eisch is een week gevangenisstraf. „Erg duizelig in 't lioofd, en pijn, en koors"... waren de gevolgen voor een ouden tuinder uit Lisse, die door z'n neef G. D. met wien hij gebrouil leerd was. op den grond werd ge- i gooi, en 'n klap op 't hoofd kreeg met een hooivork. 't Was met opzet, zegt getuige, en ik vind het wel schrik kelijk dat zooies gebeurt vanwege 'n oomzegger! Beklaagde ontkent. Hij -heeft vol strekt niet geslagen, zooals hij mee deelt na een ellenlange, niets-ter- zake-doende explicatie, waarin do president hem stuit. Blijkt, dat hier óok een huurkwes- tie bestaat. Een zoon van den mis handelde bevestigt, dat zij.n vader ge slagen is door bekl. Beklaagde: Die zeit hetzelfde als z'n vader. Da's natuurlijk afgespro ken werk! Dc volgende getuige is zoo onzeker in z'n verklaringen, dat de president hem wijst op de kwade gevolgen van een onwaarheid. Maar hij blijft er bij, dat hij niet beeft zien slaan. De Officier, er op wijzend dat best bier ©Ou famiFekwestie betreft, waar bij de cenige getuige, die buiten staander is, weinig kan zeggen, ter wijl beklaagde bekend staaf als een fatsoenlijk man, eischt s'echts f 20 boete of 10 dagen in dit geval. Beklaagde betuigt nogmaals z'n onschuld. Hij heeft toeeestaan. dat z'n familieleden onder eede gehoord worden, omdat hij verwachtte dat ze wel do waarheid zouden spreken. Maar dat is niet gebeurd 't is hier afgesproken werk. Bekl. vraagt drin gend orn ,,'n vrijspraak in eerste in stantie." Zaakbeschadiging. Iemand, die de luiken va.n oen pak huis te Zaandijk beschadigd heeft, laat verstek gaan. Tweede' getuige is volgens de dagvaarding een zekere Jan Dekker, die tot verrassing der rechtbanJk meedeelt, Piet Kruyt te heeten. Ilij erkent een valschen naam te hebben opgegeven, omdat-ie liever n iet met het geva 1 te maken had. De president geeft 'm een verma- ninkje. De eigenaar van 't pakhuis vertelt, dat de schade f 2.60 heeft bedragen, en de Officier eischt tegen den afwe zigen beklaagde (die, naar nu blijkt, te veel gedronken had toen bij het feit Bedreef) veertien dagen gevange nisstraf. Uitspraken. P. van G., grondwerker te Ilpen- darn, opzettelijke vernieling en weder- snnnnïgheid, een maand gevangenïs- slraf. J. C. B., I. J. de B., loopjonsens te Haarlem, diefstal, de eerste 14 dagen gevangenisstraf, de tweede f 10 boote of 1 maand tuchtschool. P. H.. arbeider te I-laarlem, diefstal, vn gesproken. G. L. K.. loopknecht te Bloemen dag' diefstal f 3 boete of 1 week tucht school. G. de L., dienstbode te Haarlem, diefstal. 6 maanden tuchtschool. J. M. M. van der H., slagersknecht te Leiden, verduistering, ter beschik king van de regeering gesteld. J, K. en D. S., loopjongens te Pur- merend. diefstal, ieder ƒ5 boete of een week hechtenis voor No. 1 en 1 week tschool voor No. 2. i F. W. P., scharenslijper te Edam, i wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar, tien dagen gevange- nisstra f. J K., werkman te Volcndam, dïcf- jstu!. 10 dagen gev.straf. A. K., landbouwer te I-Iaarlemmer- meer, mishandeling en bedreiging, ƒ10 dagen gev.straf. J. D., kastelein en koopman te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, mis handeling, tien dagen gevangenis straf. Uitbreiding. De beer P. G. Otter, hoe ren confectie magazijn, Groote Houtstraat No. 2, heeft zijn zaak een groote verandering doer, ondergaan. Door hem wordt thans ook hoeren- en damesklceding naar maat geleverd, terwijl tevens een afdeeling voor dameshoeden en passementen is ingericht. On de bo venverdieping zün enkele salons voor kleed- en paskamers. F YV. MEIJER. Hier ter stede is plotseling, op 77-1 jarigen leeftijd.' overleden de oud- 1 overste van het Indische leger, de lieer F. \V. Meijer, ridder M. W O. 4e klasse. De overledene was geboren te Breda, waar hij later op de Militaire Academie zijn opleiding heeft geno ten. Na zijn aanstelling tot 2e luite nant bij de infanterie is hij naar In- dië vertrokken waar hij tot zijn tcgen- woordigcu rang was opgeklommen, j Hei nieuwe Museum. //,cfX --«* ófertsO&CLOï.'fjiat afro, rsr*.s,6s) heer Van Arkel namens de leerlingen en hood voor beu aan den heer Loran een boekenkast aau. De heer L. dankte daarop bestuur, schooltoezicht en personeel voor 't goede, dat li ij steeds van hen heeft ondervonden. In 't bijzonder richtte hij zich tot zijn onderwijzer den heer A. F. Vester, die golï,ik met hein do school ging verlaten, wegens zijn be noeming tot leeraar in de wiskunde en boekhouden te Sappcmeer. ~j leerlingen zongen hierop liet scheidende hoofd van Psalm 121 hef vérs: „De lieer zal u steeds gadeslaan" toe. C. .T. van Pa assen ging daarop voor in gebed. Dinsdag en Woensdag hebl>en vele ouders van leerlingen en vele oud- leerlineen van de gelegenheid, orn af scheid te nemer van den lieer Loran. gebruik gemaakt. Deze gaat zich tc Russum vestigen. Diefstalletje. Uit het buffet in de woning van den heer Z. werden twee guidon er. een gouden ring vermis:. liet is gebte ken, dat de dienstbode G. de L. deze voorwerpen gestolen heeft. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Jn de gisteravond gehouden verga- •ring van de R.-K. Kiesvereenigiug is met aigemeene stenmien tot canöi- daat gesteld in district II f vacature- Spoor'; de heer M. L. A. Iüeiii. DE ZAAK DUYS. De zaak tegen deu heer J. E. \Y.- Duys, beschuldigd jegens deu bur gemeester van Zaandam jhr. mr. C.- A. Elfas in een redevoering aldaar boléedigend© uitdrukkingen te heb ben gebezigd, zal Maandag 31 Maart voor de rcciitbanik alhier worden be handeld. Als getuigen zijn gedagvaard de inspecteur van politie Van Zwicht, en een agc-nt van politic, dio de ver gadering 'bijwoonden. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Woensdagmiddag hebben een twin tig Raadsleden gebruik gemaakt van de uitnoodieing van den Burgemees ter, om het nieuwe Museum te be zichtigen. Men deelde ons mede, dat het pers pectivische schetsje dat we gisteren afdrukten een goeden indruk van de binnenplaats geeft. Achter den iioog- sten trapgevel is nog een torentje aangebracht, dat op ons schetsje niet zichtbaar is. Van het Poortgebouw uit gezien, levert de gevel een zeer fraai en aanblik. De tuin wordt in 17den eeuw- schen trant aangelegd in den stijl, die genoemd is naar don Franschcn tuin architect Le Nötre. Als voorlichters traden bij liet bezoek der Raadsleden op de Directeur van het Museum, de heer Gratama en de Directeur van Openbare Werken, de heer L. C. Du- mont, benevens de gemeente-secreta ris Mr. dr. J. Wytcma. De heeren Gratama en Dumont ga ven een overzicht van het ontstaan van het gebouw, dat zeer de belang stelling der Raadsleden wekte. Wat de inrichting van het gebouw aangaat, die kan men uit bovenstaan de teekening opmaken. De zalen, ka binetten en kamers werden bezichtigd. Algemeen was men het er over eens. dat het licht, de voornaamste factor in een museum, overal even goed was. Dit was vooral op een triestigen mid dag, als die van Woensdag op te merken. De belichting was overal voortreffelij k. De eenige aanmerking, die men had was deze, dal de controle van zulk een museum met veel vertrokken, een groot getal suppoosten ncodig maakt, wat nog-al kostbaar zijn zal. Doch de aigemeene indruk was een zeer aangename. Zal het Museum in Mei geopend worden dan moet er nog heel wat ge beuren. De bclichtingsproeven met de drie Ualscn zijn ufgeloopcn en zijn uitste kend geslaagd. De schilderijen zijn nu weer naar liet Museum op het Stadhuis terugge bracht, waar zij de definitieve over brenging afwachten. Dit zal eerst in het begin van April kunnen geschieden, als de Raad de gelden daarvoor heeft gevoteerd. Uit de Omstreken IJ ME IDEN. Mej. A. C. Rietdijk, alhier is te 's-Gravenhag© geslaagd voer 't exa men nuttige handwerken. Zuster Frankanip tc IJmuidc-n heeft vari de geredde officieren van het En- gelsche stoomschip „Eastwell" als herinnering een zilveren armhorlogc met ketting gekregen. BLOEMENDAAL. De voordr acht van den heer Straus gaat niet door. Binnenland IIET WITTE KRUIS. In druk werd ons toegezonden het jaarverslag over 1912 van de afd. Haarlem van de Noord-IIollandsche vereeniging Het Witte Kruis, dat we reeds eerder publiceerden. ENGELSCII BEZOEK. Gelijk we reeds meedeelden zullen de leden der Library Assistants Asso ciation van 21 tot 2i Maart een be zoek aan ons land brengen. Zij ko men Eersten Paasclulag hier aan, om 10 04 en bezoeken Teyler. hot gemeen telijk museum op liet Stadhuis en de stadsbibliotheek. Dos middags gaat het gezelschap naar Hilversum. De gemeentelijke instellingen, die op Eersten Panschdag gesloten zijn voor het publiek, worden bij bijzon dere vergunning, voor de Engelschen opengesteld. De Biljartclub der Sociëteit Veree niging heeft Woensdagavond verga derd onder voorzitterschap van den heer II. A. M. van Veen,, die wijlen den vice-voorzittcr dr Oudschans, met hartelijke woorden van waardeering herdacht. Tot vice-voorzittcr werd gekozen de heer Wagenaar Reisiger, tot bestuurs lid de heer G. 11. Brakke. De Amsterdauische professor Smith zal op 10 clubavonden lessen geven aan 15 leden, die zich daartoe opge geven hebben. In April heeft een potspel om prij zen plaats, in November weer een wedstrijd, terwijl een invitatiewed strijd tusschcu zes spelers van deze en" zes van een andere plaatselijke club zal georganiseerd worden. AFSCHEID II. S. LORAN. De heer 11. S. Loran, die gedurende den tijd van 27 jaren hoofd der Chris telijke School voor den Werkenden Stand is geweest en met 1 April ont slag heeft genomen, nam lieden af scheid van de school. In de gymnastiekzaal van het schoolgebouw aan de Bakenesser- grachl waren vanmorgen om 11 uur de school-auforiteiten, het personeel en de leerlingen bijeengekomen. D s. Barbas, voorzitter van het schoolbestuur, sprak deu scheidenden hoofdonderwijzer toe en prees zijn arbeid, die gedurende 27 jaren velen ten zegen is geweest. Jlij herinnerde er aan, dat dc heer Loran eerst In h schoolgebouw aan de Barteljorïsstraat is werkzaam geweest en hoe hij aan deel heeft gehad in de plannen voor hel nieuwe gebouw aan de Bakenes- sergracht. De heer Barbas schonk, namens het schoolbestuur, den heer Loran een enveloppe mei, inhoud. Uit een brief van den heer Ph. van der Ley, voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, die verhinderd was hiér tegenwoordig te zijn, las de heer Barbas eenige zinsneden voor, waar uit de groote waardeering van de Schoolcommissie voor den arbeid van den heer Loran bleek. De lieer G. Roodenburch, districts schoolopziener de heer J. F. M. Sterk, urrondisscments-schoolopzie- ner, had bericht van verhindering ge zonden sprak zijn leedwezen er over uit, dat de lieer Loran als school hoofd heenging. Zoowel bij hel open baar- als bij het bijzonder onderwijs, zei de heer Roodenburch, treft men goede onderwijskrachten aan, maar de heer Loran behoort tot de weini gen. die uitmunten door bijzonder ernstige plichtsbetrachting. De lieer G. A. van Arkel, onderwij zer aan do school, getuigde eerst, na mens het personeel van den prettigen geest, die steeds de verstandhouding van den lieer Loran tot zijn onderwij zers en ouden» ijzeressen heeft geken merkt. Hij was hun een voorbeeld van plichtsbetrachting. Daarna, sprak do TRAMONGELUK. Men meldt ons uit Amsterdam: Aan het einde van de Koninginne weg, alhier werd hedenmorgen een 13-jarige jongen door een motorwa gen van lijn 2 overreden. Ernstig aan de boenen gekwetst, werd hij par auto- ziekenwagen naar liet gasthuis ver voerd. 7DE LEERJAAR TE AMSTERDAM. Do gemeenteraad van Amsterdam verwierp met 26 tegen 16 stemmen 't voorstel-Kl. de Vries inzake 't invoe len van een 7de leerjaar aan lagere scholen. ONZE AMBULANCES. Blijkens bij het Hoofdcomilé van het Nederlaiidsche Roode Kruis giste ren ingekomen telegram van dr. Of- ferhaus en der heer Lelunann is do ambulance uit Griekenland te Brïndi- si aangekomen. Van daar zal zij naar Napels vertrekken cn vervolgens naar Cadde Roouebrunes om daar de gas' te zijn van den heer Lelunann. De terugreis zal gaan over Genua en Bazel. Het nader tijdstip van aankomst in Nederland is echter nog niet bekend. DEELNEMING. De Minister van builenlands-.he za ken .heeft aan een Nederlandschen gezant in Athene een telegram ge zonden met verzoek naar aanleiding van den moord op Koning George de deelnoming van de Nedeiiandsche re geering aan d© Grieksciie regeering over to brengen. DE KANALISATIE VAN DE MAAS. Men seint uit Brussel aam de N. P CL: Do Hollandse!)-Belgische commis sie, belast mot de bestudeering va-a

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1